روانشناسی رنگ ها در معماری

 
helpkade
روانشناسی رنگ ها در معماری
روانشناسی رنگ ها در معماری

خانه » معماری » جزئیات مرتبط معماری » عناصر معماری » رنگ » روانشناسی رنگ ها در معماری

رنگ ها بر زندگی انسان تاثیری مستقیم دارند، در حالی که ممکن است بسیاری از ما زمان زیادی را صرف انتخاب رنگ اتاقمان نکنیم. رنگ ها می توانند خلق و خو و افکار ما را دچار تحول کنند. عواملی چون سن، جنسیت، سلیقه شخصی، فرهنگ، آب و هوا و حتی گاهی تقلید (مد) در تعیین رنگ اتاق موثرند. با ترکیب رنگ های مختلف می توانید به رنگ دلخواهتان برسید. انتخاب رنگ دشوار است اما برای داشتن خانه ای زیبا، لازم نیست نگران روند رنگ آمیزی آن باشید. در این مطلب قصد داریم با بررسی آثار روانشناسی رنگ ها بر انسان، به شما در انتخاب رنگ اتاقتان کمک کنیم.

رنگ ها به سه دسته عمده تقسیم می شوند: – رنگ های گرم مانند قرمز، زرد، نارنجی – رنگ های سرد مانند آبی، سبز، بنفش – رنگ های خنثی مانند مشکی، سفید، خاکستری

قرمز رنگ قرمز، سطح انرژی اتاق را افزایش می دهد. این رنگ هیجان آفرین است و سبب افزایش میزان فشار خون، تعداد دفعات تنفس و ضربان قلب می گردد. رنگ قرمز جهت رنگ آمیزی فضای اتاق پذیرایی و نشیمن مناسب است. قرمز سبب ایجاد هیجان و تحریک گفتگو در افراد می گردد. این رنگ به هیچ عنوان برای اتاق خواب توصیه نمی شود.

زرد زرد رنگ آفتاب، رنگی شادی آفرین و نشاط بخش است. این رنگ، برای رنگ آمیزی اتاق غذاخوری، آشپزخانه و حمام مناسب است. کاربرد رنگ زرد به تنهایی در فضاهای داخلی توصیه نمی شود. زیاده روی در استفاده از رنگ زرد موجب بروز حس سرخوردگی و خشونت در افراد می گردد. مطالعات علمی نشان می دهد: نوزادان در اتاق زرد رنگ، گریه و بی تابی بیشتری از خود نشان می دهند.

روانشناسی رنگ ها در معماری

آبی رنگ آبی در کاهش فشارخون، ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس بسیار موثر است. به عبارت دیگر آبی رنگ آرامش است. با توجه به تأثیر آرامش بخش رنگ آبی، مناسب است این رنگ در رنگ آمیزی اتاق خواب و حمام به کار رود. نکته: در استفاده از رنگ آبی دقت کنید. رنگ آبی سرد است. بنابراین برای رنگ آمیزی اتاق هایی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نمی گیرند توصیه نمی شود. آبی تیره، اثری عکس آبی روشن دارد. این رنگ در مواردی موجب بروز احساس غم و اندوه در افراد می گردد. توصیه: چنانچه رنگ آبی کمرنگ یا آبی فیروزه ای در کنار رنگ کرم به کار برید، به ترکیب زیبایی دست خواهید یافت.

سبز رنگ سبز، رنگ طبیعت دارای خاصیتی کمابیش مشابه رنگ آبی می باشد. استفاده از رنگ سبز، در اتاق نشیمن حس راحتی و آسایش ایجاد می کند.

بنفش بنفش تیره، رنگی ست سنگین و تصنعی . کاربرد این رنگ به تنهایی در فضای اتاق، احساس ناخشنودی را در فرد ایجاد می کند. استفاده از رنگ های مکمل در کنار بنفش به شما در رسیدن به فضایی شیک و ایده آل، کمک می کند. خاصیت رنگ بنفش کمرنگ (مانند بنفش یاسی) بسیار به رنگ آبی نزدیک است. بنفش کمرنگ، رنگی ست مناسب جهت رنگ آمیزی اتاق خواب شما. بنفش برخلاف آبی، سرد نیست. این رنگ از ترکیب رنگ قرمز و آبی حاصل می شود، به همین علت خاصیتی مابین رنگ قرمز و آبی دارد.

نارنجینارنجی، رنگ هیجان، اشتیاق و انرژی ست. رنگ نارنجی به هیچ عنوان جهت رنگ آمیزی اتاق خواب و نشیمن شما مناسب نیست. این رنگ ترکیبی ست از دو رنگ زرد و قرمز. از نارنجی و خاصیت انرژی زایی آن می توانید در اتاق ورزش خود بهره ببرید. این رنگ در تخلیه انرژی، به شما بسیار کمک می کند.

رنگ های خنثی (مشکی، خاکستری، سفید و …)رنگ های خنثی اغلب به عنوان رنگ پایه (زمینه) به کار می روند. این رنگ ها در دکوراسیون خانه کارایی چشم گیری دارند. ویژگی اصلی رنگ های خنثی، انعطاف پذیری بالا آنهاست. رنگ های خنثی می توانند در کنار همه ی رنگ ها ( رنگ های گرم و سرد) حضور یابند و محیطی دلنشین و زیبا بیافرینند.مشکی، جهت نمایان تر نمودن جزییات کار، انتخاب مناسبی ست. برخی متخصصان طراحی داخلی معتقدند، هر اتاقی در خانه شما، به استفاده از رنگ مشکی به عنوان رنگ زمینه، جهت نمایان ساختن سایر رنگ ها نیاز دارد.

قرمز تیره (آلبالویی)قرمز آلبالویی، در مواردی سبب ایجاد بروز حس تندمزاجی و تند خویی در افراد می گردد. در علم روانشناسی رنگ قرمز تیره، در ایجاد واکنش های عصبی و پرخاشگرانه نقش به سزایی دارد. استفاده از رنگ قرمز تیره به عنوان رنگ اصلی و زمینه هیچ یک از فضاهای داخلی محل سکونت شما، توصیه نمی شود.

رنگ سقف و دیوارسقف، یکی از شش سطح تشکیل دهنده فضای اتاق شماست. اغلب از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف استفاده می شود. در حقیقت، سفید بهترین انتخاب برای رنگ آمیزی سقف اتاق می باشد. نکته: لازم است رنگی که برای سقف استفاده می کنید روشنتر از رنگ دیوارها و کف اتاق باشد. هم چنین استفاده از رنگ تیره در اتاق موجب می شود تا فضای اتاق شما کوچکتر به نظر آید.

در آخر…به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ اتاق (فضای زندگی)، موضوعی کاملا سلیقه ای و شخصی ست. شما اولین فردی خواهید بود که در اتاق خودتان بیشترین زمان از اوقات شبانه روز را سپری خواهید کرد، پس اکنون که با خاصیت رنگ های مختلف آشنایی بیشتری پیدا کرده اید، با اطمینان بیشتری رنگ مورد علاقه خود، اعضای خانواده و دوستانتان را انتخاب نمایید.

« آنکه پا جای رد پای دیگری گذارد، از خویش ردپایی بر جای نگذارد.»

اطلاعات به روزی بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

تعداد موارد موجود در سبدخرید: 0

2012-2019 تمام حقوق سایت برای آرچ دیسا محفوظ می باشد archdisa

Powered by keepvid themefull earn money

تعداد موارد موجود در سبدخرید: 0

توسط
تحریریه خط معمار
·
منتشر شده مرداد ۹, ۱۳۹۵
· بروزرسانی شده تیر ۳۰, ۱۳۹۸

یکی از مشکلات بیشتر معماران و هنرمندان تری دی کار در ایران عدم آگاهی از شناخت رنگ هاست. در این مقاله قصد داریم با همراهی شما، با رنگ ها آشنا شویم. خط معمار مطالعه ای در سایت های مختلف در مورد رنگ شناسی داشته است و مطالب مفید آنها را برای شما دوستان گرد آوری و به همراه تصاویر مرتبط، در قالب یک مقاله له زبان ساده برای شما عزیزان آماده نموده است.

رنگ شناسی چه فایده دارد؟ وقتی شما رنگ ها رو بشناسید می توانید رنگ ها رو به طور صحیح در کنار هم استفاده کنید و خروجی نهایی کار شما بسیار زیباتر، حرفه ای تر و اصولی تر و از نظر هنری  صحیح تر شده و حتی به واقعیت نیز نزدیک تر خواهد شد. با مقدمه ی ذکر شده، سراغ این مقاله ی آموزشی درباره رنگ در معماری، طراحی و دکوراسیون داخلی خواهیم رفت.


سر فصل ها

روانشناسی رنگ ها در معماری

قسمت اول : انواع رنگ ها
قسمت دوم : روانشناسی و رنگ های گرم و سرد
قست سوم : خصوصیات رنگ ها
قسمت چهارم : رنگ ها و معماری و دکوراسیون داخلی

دنیای پیرامون ما از دو عنصر فرم (شکل) و رنگ تشکیل شده است . تاثیر رنگ در زندگی انسان به قدری است که حتی تصور زندگی بدون رنگ ناممکن است . رنگ پدیده و موهبت شگفت انگیز و شکوهمند هستی است و به زندگی انسان احساس و اشتیاق می بخشد . رنگ به فرم کمال می بخشد و به آن جان می دهد. فیزیکدانی بنام یونگ – رنگ های موجود در نور را با ترکیب کرد و به نور سفید رسید . یونگ پی برد با ترکیب سه رنگ  آبی – قرمز – سبز نیز می توان به رنگ سفید رسید.

از سوی دیگر با ترکیب این سه رنگ به صورت دو به دو سه رنگ دیگر نیز به دست می آید که عبارتند از : قرمز (ماژنتا) آبی (سایان) و زرد . یونگ مشخص کرد که رنگ های اصلی یا رنگ های اولیه طیف و نیز رنگ های درجه دوم یا ثانویه چه رنگ هایی هستند. هر جا نور وجود دارد رنگ نیز هم هست. و با وجود نور است که رنگ نمود پیدا می کند و می تواند حضور داشته باشد. از این رو باید گفت که : رنگ همان نور و نور نیز همان رنگ است .
تمامی اشیا این خاصیت را دارند که وقتی در برابر نور قرار می گیرند بخشی یا تمامی آن را منعکس می کند . این پدیدار سبب پیدایش رنگ اجسام می شود .
رنگ ها دارای طول موجهای مختلف بلند و کوتاه هستند . چشم انسان می تواند طول موجهای نوری بین ۳۸۰ تا ۷۵۰ میلی میکرون را دریافت کند. از این رو رنگ هایی که انسان می بیند در محدوده ی طول موجها قرار دارد.
رنگ قرمز دارای بلندترین طول موج یعنی حدود ۷۵۰ نانو متر و بنفش دارای کوتاه ترین طول موج با حدود ۳۸۰ نانو متر است.
شما در این عکس می توانید موج های رنگ های مختلف را ببینید.


سه رنگ اصلی مواد رنگی:
آبی، قرمز و زرد


و سه رنگ اصلی نور:

آبی، قرمز و سبز
همه ی رنگهای سرد و گرم، از ترکیب انواع این سه رنگ، بدست می آیند.


اسم این تصویر، دایره ی رنگ هاست.

قرمز – زرد – آبی
اطراف این مثلث، سه مثلث دیگه، ترکیبات دو به دوی این رنگها را نشون میدهد:
( که به رنگ های درجه دوم هم معروف اند )

زرد + قرمز = نارنجی
زرد + آبی = سبز
آبی + قرمز = بنفش

( بقیه رنگ های درون دایره، به رنگ های درجه سوم معروف اند )

در این دایره، رنگهای مکمل رو هم می بینیم.
هر رنگ، مقابل رنگ مکمل خود قرار گرفته است.
رنگ مکمل، هماهنگ ترین و چشم نوازترین و متعادل ترین و متوازن ترین ترکیب برای رنگ مورد نظر ماست.
به عنوان مثال دقت کنید که رنگ مکمل آبی، نارنجی است،
رنگ مکمل قرمز، سبز،
و رنگ مکمل زرد، بنفشه
و ….

سوال، رنگ مکمل چیست؟
رنگ های مکمل در واقع نوعی تضاد هستند که به هنگام مشاهده، یکدیگر رو طلب میکنند و وقتی کنار هم قرار می گیرند، تحرک ایجاد نموده و یکدیگر را کامل می نمایند.
هر وقت دو رنگ مکمل، باهم ترکیب شوند، نتیجه “خاکستری” است. تحرک از بین رفته و رنگ خنثی بدست خواهد آمد. دو رنگ مکمل در کنار هم، موجب درخشانی و جلوه ی بیشتر هم هستند. در طبیعت نیز، رنگ های مکمل به وفور در کنار هم دیده می شوند.
مانند گل سرخ در میان برگهای سبز- یا خالهای زرد بالهای بنفش شاپرک.

رنگ های مکمل ر چطور تشخیص دهیم؟
یک راه این است که به عکس دایره رنگ ها نگاه کنیم و رنگ مکمل مورد نظرمان را تشخیص دهیم.
حالا فرض می کنیم دایره رنگی در دسترس نیست. حال چطور رنگ های مکمل رو تشخیص دهیم؟
روش دوم استفاده از تئوری زیر است:
با توجه به سه رنگ اصلی (ابی، قرمز و زرد) رنگ مکمل هر رنگی ، رنگ یا رنگ های اصلی بکار نرفته در رنگ مورد نظر است. یعنی چه؟ مثال :
مثلا رنگ نارنجی چون از قرمز و زرد تشکیل شده، پس مکمل اش آبی است. یا مکمل رنگ قرمز (آبی+ زرد) سبز است.


با اجازه شما کمی بحث را تخصصی تر می کنیم.
 

رنگهای کروماتیک
بین رنگهای قرمز ، زرد ، آبی ، سبز و … از یک سو و رنگهای سفید ، سیاه و خاکستری از سوی دیگرتفاوت وجود دارد. به رنگهایی که در طیف رنگی می باشند ، کروماتیک می گویند. رنگهای کروماتیک بسیار زیاد هستند که مهمترین آن ها، رنگهای اصلی ( زرد ، قرمز و آبی ) می باشند.

رنگهای اکروماتیک
کیفیتی که در اغلب رنگها وجود دارد، در رنگ های سفید، سیاه و خاکستری وجود ندارد. به این سه رنگ که فاقد رنگ هستند ، رنگ اکروماتیک میگویند. رنگ سفید در واقع رنگ نیست ، بلکه عدم وجود رنگ است.

چند تا اصطلاح تخصصی در مبحث رنگ که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

Value:ولیو یا ارزش نشان دهنده ی خلوص رنگ  است. هرچه از رنگ هایی مثل “سفید، سیاه، خاکستری” یعنی رنگهای آکروماتیک در رنگ استفاده کنیم، خلوص یا ارزش رنگ کم خواهد شد. رنگهای پایه بیشترین ولیو را دارند.

Shade : اگر از رنگ مشکی یا خاکستری تیره برای کم کردن ارزش و تیره کردن یک رنگ خالص استفاده کنیم به رنگ جدید ” شِید” یا سایه گفته می شود.
Tint: اگر از رنگ سفید یا خاکستری روشن برای کم کردن ارزش و روشن کردن یک رنگ استفاده کنیم، به رنگ جدید ” تینت ” یا ته رنگ گفته می شود.

Tone or Intensity : به معنای درخشش رنگ است و طبعا هرچه ارزش یا خلوص رنگی کم تر باشد درخشش کمتری هم دارد و اگر با رنگ های اکروماتیک و رنگ مکملش ترکیب شود، درخشندگی خود را از دست خواهد داد.

Contrast : کنتراست به معنای “تفاوت ” در رنگ است و “تضاد” که گاهی ما معنا می کنیم اشتباهی بیش نیست! در واقع تضاد نوعی از کنتراست است.

در این بخش به بحث روانشناسی رنگ ها  خواهیم پرداخت و همچنین در مورد رنگ های سرد و گرم صحبت خواهیم کرد.


تاثیرات رنگها از نظر روانشناسی

با وجودی که اثر رنگ ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق میکند امّا برخی از تاثیرات رنگ ها دارای معنی یگانه ای در سراسر جهان هستند.
رنگ هایی که در طیف رنگ ها در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگهای گرم شناخته می شوند که دامنه اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است. رنگهایی که در ناحیه آبی طیف قرار دارند، رنگهای سرد نامیده می شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگها معمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بیتفاوتی را به ذهن آورند.


روانشناسی رنگ ها به عنوان روش درمان

در برخی از فرهنگهای قدیمی، از جمله مصری ها و چینی ها، از رنگها برای درمان استفاده می شده است. این کار که گاهی به آن نور درمانی یا رنگ شناسی نیز گفته می شود هنوز هم به عنوان روش درمان جایگزین مورد استفاده قرار میگیرد.
از رنگ قرمز برای تحریک و ذهن و افزایش تمرکز استفاده می شود.
از رنگ زرد برای تحریک اعصاب استفاده می شود.
از رنگ نارنجی برای بالا بردن سطح انرژی استفاده می شود.
از رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار استفاده می شود.
از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتی های پوستی استفاده می شود.

اغلب روانشناسان به رنگ درمانی به دیده شک و تردید می نگرند و می گویند که درباره تاثیرات احتمالی رنگها اغراق شده و رنگها در فرهنگهای مختلف، معانی متفاوتی دارند. پژوهش ها نشان داده اند که در بسیاری از موارد، تاثیرات رنگها در تغییر حالت افراد، تاثیراتی زودگذر و موقتی بوده است.
برای مثال، قراردادن افراد در اتاق آبی ممکن است در ابتدا احساس آرامش در آنها به وجود آورد امّا این اثر پس از آن که آنها آرامششان را بازیافتند، به تدریج کاهش خواهد یافت.

رنگ گرم و سرد در واقع به حسی که از دیدن چرخه رنگ به وجود می آید گفته می شود.
رنگ های گرم شامل رنگ های قرمز، زرد نارنجی است .
از این رنگ برای دیوار های محیط زندگی و خانه استفاده می شود یا به عنوان رنگ تاکید کننده و نمایش بیشتر رنگ های خنثی (سفید و مشکی) استفاده می شود.

رنگ های سرد مانند آبی، بنفش و سبز است.
یک انتخاب متداول در رنگ آمیزی دیوار محل زندگی و اتاق های خواب برای ایجاد احساس آرامش در فضای خانه به دلیل خصوصیت کاربردی بودن آنها می باشد.
از این رنگ ها برای هدایت احساسات و عواطف در وب سایت استفاده می شود.

رنگ های گرم شادابی و راحتی را القا می کنند. این رنگ ها باعث می شوند فضا کوچکتر به نظر برسد، زیرا تن رنگ های گرم باعث ایجاد حس راحتی در افراد می شود .رنگ های گرم باعث فعال شدن عکس العمل های مغز می شود و احساس هیجان، عشق و در بعضی مواقع عصبانیت را القا می نماید. در فضا های خیلی بزرگ استفاده زیاد از رنگ های گرم باعث ابهت فضا می شود و با رنگ های خنثی هم تطابق دارد.

انتخاب رنگ های سرد، جهت آرامش و تسکین ، تا حدی منحصر به فرد است و باعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضای موجود می شود .ایرادی که به رنگ های سرد چرخه ی رنگ می گیرند این است که فضا را سرد تر از آنچه هست نمایش می دهد و باید با فضا های آزاد منطبق شود. رنگ های سرد باعث ایجاد اثرات منفعل (غیر فعال) در مغز شده که باعث ایجاد احساس رضایت، آرامش و عدم فعالیت می شود.

در این بخش به بررسی خصوصیات تک تک رنگ ها و کاربرد آنها خواهیم پرداخت. امیدواریم تا این قسمت از بحث، خسته نشده باشید.

قرمز
قرمز یکی از سه رنگ اولیه است. یکی از قدرتمند ترین و احساسی ترین رنگ هاست. رنگ قرمز احساس شیرینی و بی گناهی را در حین ترکیب با رنگ سفید و ایجاد رنگ صورتی میدهد و وقتی به صورت خالص استفاده میشود، تیزی و تندی را القا می کند. با اضافه شدن رنگ مشکی، قرمز احساسات سنگین تری را بیان می کند؛ مثلا عصبانیت یا بیان شدید احساسات. قرمز به عنوان رنگ اولیه هم در پس زمینه طرح ها و همبه عنوان رنگ تاکید،استفاده می شود . تقریبا در بین رنگ های دیگر بهترین رنگ برای تاکید است. طیف رنگی قرمز می توانند احساس عشق، هیجان، قدرت و رشد و نمو را القا کند .


چکیده خصوصیات رنگ قرمز:

• رنگ قرمز روشن برای بیان عشق و لذت.
• قرمز تیره برای بیان حس انتقام جویی، عصبانیت همچنین شجاعت و رهبری را القا می کند.
• صورتی برای ایجاد فضای رمانتیک و قابلیت های زنانه.
• قرمز- قهوه ای تغییر و سقوط را القا می کند.

روانشناسی رنگ ها در معماری

سبز
رنگ سبز یکی دیگر از رنگ های اولیه است .این رنگ یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها است که دارای سایه های خنثی است. سبز تعادل و هارمونی را القا می کند و بعضی اوقات برای شرح طبیعت و ایجاد امید استفاده می شود. سبز کمی روشن تر ( با مقداری زرد) بیشتر شادی آور و نورانی است و می توانند کمی هم حس گرمی رنگ را هم منتقل کند. سبز تیره تر ثبات، امنیت و فراوانی را القا می کند .بیشتر ما را به یاد اسکناس و ثروت
می اندازد. در طرح ها از رنگ سبز در زمینه یا به عنوان رنگ تاکید استفاده می شود. این رنگ یکی از رنگ های مناسب برای چشم انسان است. لازم است بدانید که که بعضی اوقات پیامد هاب عاطفی ناخواسته را با رنگ سبز نشان میدهند. به عنوان مثال بیماری یا بی تجربگی.

چکیده خصوصیات رنگ سبز:
• زرد- سبز بیماری و اختلاف را القا می کند.
• سبز تیره جاه طلبی، کامیابیرا القا می کند.
• سبز متمایل به آبی سلامتی و ثبات را القا می کند.
• سبز زیتونی نماد صلح و هارمونیرا القا می کند.


آبی

آبی رنگ آرامش، صلح و امنیت است. آخرین رنگ از سه رنگی است که رنگ های اصلی RGB، که ما در طراحی های دیجیتالی در ترکیب رنگ های مختلف از آنها استفاده می کنیم، را می سازد. آبی به دلیل اینکه حس آرامش و دوستی را القا می کند به عنوان رنگ اصلی است که شبکه های اجتماعی محبوب مردم یعنی فیس بوک وتویتر از آن استفاده کرده اند. از رنگ آبی هم به عنوان رنگ های پیش زمینه و هم رنگ های تاکیدی می توان استفاده کرد و همچنین رنگی است که مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند و البته می توانیم بگوییم که این رنگ، یک رنگ مردانه نیزهست. از آبی تیره تر در رنگ متن استفاده می شود. از رنگ های تیره تر در چرخه رنگ بیشتر برای وب سایت های شرکتی استفاده می شود.آبی به آب و آسمان نیز ارتباط دارد که به وب سایت حس طبیعت را میدهد. رنگ های آبی به ندرت در موضوعات مربوط به مواد غذایی و بسته بندی غذا ها استفاده می شوند؛ زیرا بعضی از مطالعات نشان داده است که تاثیر آرامشی که از این رنگ گرفته می شود جلوی اشتهای افراد را می گیرد.

چکیده خصوصیات رنگ آبی :
• آبی روشن سلامتی، عمق، ثبات و ایمان را القا میکند .
• آبی تیره تر دانش ، قدرت ، اعتماد و کمال را القا می کند.

بنفش
رنگ بنفش ترکیبی از طیف رنگ های گرم و سرد یعنی عشق و آرامش، رنگ های قرمز و آبی می باشد. بنفش از قدیم نماد اشراف، قدرت و ثروت است . بنفش همچنین به ترویج حس خلاقیت و قوه تخیل کمک می کند؛ زیرا این رنگ غالب در طبیعت نیست. از رنگ بنفش استفاده گوناگونی می شود. سایه های سبک، که خیلی نرم و ظریف است، می تواند یک حس رمانتیک ایجاد کند .سایه های تیره تر احساس سنگین تر و دمدمی مزاج بودن را القا می کند و در بعضی مواقع حس بی ثابتی و سر سختی را می دهد.


چکیده خصوصیات رنگ بنفش

• بنفش روشن حس لطافت، حس نوستالژی و رومانتیک را القا می کند.
• بنفش تیره حس دمدمی مزاج بودن، سر سختی ، دلتنگی و نا امیدی و در بعضی مواقع حس قدرت طلبی و نظارت را القا می کند.


زرد

زرد به راحتی، شادی را القا می کند. این رنگ با احساس انرژِی زائی و تشویق در ارتباط است .این رنگ بسیار مهیج است و به همه چیز حس روشنائی و خورشیدی می دهد . یکی از معایب استفاده از رنگ زرد انتقال حس خطر است. رنگ زرد برای برجسته تر کردن موضوعی یا تاکید استفاده می شود؛ اما استفاده تمام طرح از این رنگ بسیار دشوار است؛زیرا باید با انتخاب کنتراست های موجود دراین رنگ مطمئن شوید که پیغام شما درست منتقل می شود . در صورتی که این رنگ در فرمت روشن تر استفاده شود، جلوه اولیه خود را دست می دهد .


چکیده خصوصیات رنگ زرد:

• رنگ زرد روشن برای القای حس خطر و ترس است.
• رنگ زرد تیره تر برای القای شادی ، لذت و تازگی است.

نارنجی
نارنجی یک ترکیب دارای هارمونی بین رنگ های قرمز و زرد است. یعنی ترکیب عشق و انرژی با رنگ اولیه یعنی زرد به همراه حس خورشیدی و تازگی آن است. نارنجی به برقراری تعادل، انرژی زا بودن و فراخوانی گرایش دارد. اما استفاده از این رنگ در کار، کمی سخت است .
طیف های نارنجی بیشتر، در قسمت های مهم سایت و به صورت رنگ تائید کننده استفاده می شود، اما وقتی به عنوان رنگ غالب از آن استفاده کنیم،کمی کار شلوغ به نظر می رسد. از نارنجی برای نمایش حرکت در طرح استفاده کنید اما احتیاط کنید. نارنجی قدرت غلبه بر عناصر دیگر در طرح را دارد.


چکیده خصوصیات رنگ نارنجی :

• زرد- نارنجی یا نارنجی طلایی حس پرستیژ و خرد را القا می کند.
• قرمز – نارنجی حس لذت، انرژی و سلامتی و آرزو را القا می کند.
• نارنجی تیره به معنی تغییر و عدم اطمینان است

قهوه ای و رنگ های خنثی
رنگ های خنثی ( رنگ بژ، شیری، خاکستری مایل به قهوه ای، توسی) و قهوه ای،بهترین مثال ممکن از طبیعت هستند که بسیار در طراحی ها استفاده می شوند. رنگ های خنثی و قهوه ای مذمون آرامش و صلح ، سازگاری، اعتبار و حتی حس خستگی را القا می کنند. قهوه ای، کاربرد های گوناگونی در طرح دارد؛مثلا برای پس زمینه طرح، به عنوان رنگ تاکید کننده وبرای رنگ متون استفاده می شود. همچنین در ترکیب با رنگ های دیگر برای ایجاد افکت های زیبا استفاده می شود.

چکیده خصوصیت رنگ قهوه ای :
• قهوه ای خیلی کمرنگ برای القای آرامش، پاکی، ظرافت است.
• قهوه ای کمرنگ ( میانه) خستگی، کسلی و حفاظت را القا می کند
• قهوه ای تیره استحکام، راحتی و تجربه را القا می کنند.


سیاه

رنگ های سفید و سیاه خالص ترین شکل رنگ هستند. هر یک معنای سادگی و اداری بودن را می رساند. تقریبا غیر ممکن است که رنگی را بدون استفاده از رنگ های سیاه و سفید ایجاد کرد. سفید معمولا مضمون تمیزی، پاکی و کمال را القا می کند. رنگ مشکی معنی قدرت، رمز آلود بودن و ظرافت را منتقل میکند، بعضی اوقات معنی ترس و نا شناخته بودن را نیز می دهد. هر کدام از این رنگ ها در صورتی که با رنگ های دیگر به کار برده نشوند، خیلی سرد و خشک به نظر می رسند. ترکیب رنگ سفید و سیاه که توسی است حس آرامش و کسل کننده ای را منتقل می کند.


چکیده خصوصیت رنگ ها ی سفید و مشکی:

• سفید، تمیزی، پاکی و رهایی ر القا می کند.
• سیاه، قدرت، ظرافت و رمزآلودگی را القا می کند.


 


بخش چهارم رنگ شناسی : 

در این بخش به طور تخصصی رنگ ها در معماری و دکوراسیون داخلی مورد بحث قرار خواهیم داد.


رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ سبز را بهتر است در ترکیب با بنفش و نقره‌ای به کار برد . استفاده از رنگ سبز به علت خنثی بودن برای طراحی داخلی فوق‌العاده است . رنگ سبز به دلیل ویژگی آرامش بخشی که دارد ، برای اتاق خواب و سرویس‌های بهداشتی مناسب است . سبز اگر در کنار طیف بنفش و نقره‌ای قرار بگیرد ، زیباتر خواهد بود . رنگ سبز به علت عدم انعکاس رنگ پوست ، در سالن‌های پوست و زیبایی و حتی بوتیک‌ها و فروشگاه‌های لباس بکار برده نمی شود .


رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ آبی برای قسمت‌های پذیرش مناسب است و محیطی اداری و متعادل ایجاد می‌کند . آبی به تنهایی به صورت طیف‌ها و سایه‌های مختلف ، محیطی زیبا، آرام، ایده‌آل و آسمانی را ایجاد ‌کند که برای اتاق‌خواب و سرویس‌های بهداشتی مناسب است.


رنگ زرد در دکوراسیون

زرد بهتر است در ترکیب با رنگ‌های دیگر به کار رود . زرد گرم و آفتابی، درخشان، مثبت، گیرا، شادی‌آور، امیدوارکننده، اشتهاآور، الهام‌بخش و نشانه خوش آمد گویی است . استفاده از رنگ زرد ملایم ،مثلا طلایی در اتاق ناهارخوری باعث تحریک اشتها می شود . رنگ کرم نباتی، شاد و متناسب با روحیات بچه ها و نوجوانان است . این رنگ باعث تقویت حافظه شده و به مطالعه کمک می‌کند. رنگ زرد برای استفاده در مغازه های کوچک هم مناسب است. باید دقت کرد که کاربرد آن به تنهایی باعث ایجاد خشونت می شود ، بنابراین بهتر است در ترکیب با سایر رنگها بکار رود.


رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز نشانه سرور و شادی، شانس، لوکس و جدید بودن، عشق و علاقه است . قرمز رنگ پرهیجانی است و در کشورهای آسیایی رنگ بسیار مهم و معمولی است.
در استفاده از رنگ قرمز، باید احتیاط کرد . ارجح است قرمز به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار رود . در دکوراسیون منزل بهتر است از رنگ قرمز در جاهای خاص مورد علاقه استفاده شود، تا از این طریق آن بخش بیشتر در معرض توجه قرار گیرد. استفاده از قرمز در اطراف شومینه ، حتی اگر خاموش باشد، نشانگر وجود گرما است . با استفاده از رنگ قرمز ، محیط بسته‌تر شده و حس صمیمیت القا می‌شود . قرمز رنگ مناسبی برای اتاق خواب نیست ، چون مقدار تنفس را زیاد کرده و خواب و آرامش را کاهش می دهد . در مکانهای تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در یک فضای کاملا سفید همراه با آویزهای قرمز به حدی جاذب است که هر کس را وادار به نشستن می کند . از قرمز در سالنهای آرایش و اتاق پرو نیز می توان استفاده کرد .

رنگ قهوه‌ای در دکوراسیون
قهو‌ه‌ای همیشه مد است. همین موضوع سبب می شود که در دکوراسیون داخلی زیاد از آن استفاده شود. نمود این رنگ کاملا ارتباط مستقیم با هماهنگی آن با سایر وسایل دارد. این که همراه با صورتی چرک بکار رود یا زرد و سفید ، ظاهر متفاوتی پیدا می‌کند . قهوه‌ای در ترکیب با این رنگ‌ها سرگرم‌ کننده است و پایداری را القا می کند.


رنگ مشکی در دکوراسیون

مشکی به علت خنثی‌بودن با هر رنگی که استفاده شود، تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. مشکی رنگ فوق‌العاده‌ای برای طراحان داخلی محسوب می شود. به آن لاک الکل می‌زنند و در ترکیب با قرمز جلوه ویژه ای به محیط می‌دهند. اگر بخواهید میزان توجه به چیزی را کاهش دهید، می توانید به آن مشکی مات بزنید. مشکی با رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای، مسی و برنجی جلوه‌ای بی نظیر پیدا می کند. این رنگ اغلب در نازک‌کاری‌ها برای ایجاد ظرافت به کار می رود. یک نیمکت که رویه آن از سنگ گرانیت مشکی باشد، می تواند ظاهر زیبایی به آشپزخانه ببخشد. مشکی رنگ خوبی برای کفپوش است. از رنگ سیاه و سفید ، به صورت کاشی یا موزاییک به صورت یک در میان در کف سرویس‌های بهداشتی استفاده می شود ، زیرا با کنتراست یا تضادی که ایجاد می‌کند فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. استفاده از رنگ مشکی به تنهایی برای رنگ‌ دیوار مناسب نیست، زیرا محیط را بسته و ترسناک می‌کند. از این رنگ معمولا در چراغ‌ها و دستگیره‌های در به عنوان یک رنگ خنثی که اشیاء و طرح‌های اطراف خود را به خوبی جلوه می‌دهد، استفاده می شود .


رنگ نارنجی در دکوراسیون

استفاده از نارنجی به عنوان یک رنگ گرم و شاد برای منزل افراد مسن و موسسات نگه‌داری از سالمندان بسیار مناسب است. خاصیت ضد افسردگی این رنگ موجب کاهش کج‌خلقی و زود‌رنجی در افراد می شود . نارنجی رنگ مناسبی برای مکانهایی است که افراد زیادی حضور دارند ، زیرا تحریک‌پذیری، زودرنجی، کج‌خلقی و خصومت بین افراد را کاهش می‌دهد و در بهبود رفتارهای اجتماعی موثر است . نارنجی برای تشدید سایر رنگ‌ها مناسب ‌است . در یک دکوراسیون یکنواخت ، استفاده از چند کوسن نارنجی کم‌رنگ ، یا چند گل نارنجی در جاهای مختلف فضا را روشن می کند و روحی تازه به آن می بخشد .


رنگ بنفش در دکوراسیون

علیرغم اینکه ، بنفش رنگ باشکوهی است، در دکوراسیون داخلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و عموما به شکل کم‌ رنگ یا یاسی به کار می‌رود. بنفش به خاطر ملایم بودن و آرامش‌بخشی ، برای اتاق خواب دخترها مناسب است. بنفش رنگ خلاقی است و استفاده از آن در محیط‌های کار و آموزش مناسب است. اگر در کنار زرد قرار بگیرد، جلوه خاصی پیدا می کند و حس قوی‌ای را القاء می‌کند. استفاده از این رنگ به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوری هم می تواند تاثیری قابل توجه داشته باشد.


رنگ صورتی در دکوراسیون

صورتی همراه با قهوه‌ای شکلاتی بسیار موثر واقع می شود . این رنگ بسیار نرم و لطیف است. کم‌رنگ آن ظریف، ملایم و آرام‌بخش است و رنگ تند آن موجب انگیختگی احساسات می شود. صورتی اغلب رنگ مورد علاقه دختربچه‌هاست. شاید چون احساس خوبی از آن دارند و حس صمیمیت را در آن‌ها القا می‌کند. از این جهت ، بیشتر در اتاق خواب دخترها استفاده می‌شود و برای اتاق میهمان نیز مناسب است .

———————————————————————————————————————–
 

سایت color.adobe.com
فرض کنید ما می خواهیم کاری ۲ بعدی یا ۳ بعدی بزنیم و میخواهیم رنگی رو انتخاب کنیم. فرض کنید رنگ انتخابی ما آبی است ولی ما کلی رنگ آبی داریم. برای اعداد آبی مورد نظر را وارد این سایت می کنیم
قسمت RGB
۱۹۱ ۱۰۹ ۶۱

حال با گزینه های این سایت رنگ های مکمل و یا حالت های دیگه رو پیدا می کنیم
 


توضیح حالت ها:

حالت Analogous
این گزینه رنگ های مشابه به رنگ آبی ای که ما انتخاب کردیم را پیدا می کند. یعنی مثلا رنگ نیلی که به آبی نزدیک است و یا بنفش و ..

حالت Monochromatic
این گزینه فقط رنگ های مشابه نزدیک به خود آبی را پیدا می کند. یعنی آبی پر رنگ آبی تیره آبی روشن و ..

حالت Triad
این حالت رنگ هایی که در حالت مثلث رنگ اصلی ( یعنی ابی زرد قرمز ) را کف نزدیک به رنگ شماست پیدا می کند.

حالت Complementary
این حالت رنگ های مکمل رنگ شما رو پیدا می کند. مثلا رنگ مکمل قرمز همانطور که گفتیم سبز است .

حالت Compound
مانند حالب بالا، با این تفاوت که مکمل رنگ های نزدیک به رنگ های مورد نظر را نیز پیدا می کند. مثلا اگر شما رنگ قرمز را که انتخاب کنید. رنگ نارنجی و قهوه ای را هم انتخاب می کند. بعد مکمل آنها یعنی رنگ سبز و سبز تیره را نیز پیدا می کند

حالت Shade
همانطور که در مقاله اشاره شد، این حالت به رنگ شما کمی سفید و کمی سیاه اضافه می کند و رنگ های مختلفی از قرمز شما مثل قرمز روشن قرمز تیره به وجود می آید که به شما نشان میدهد.


 


  


تحریریه خط معمار


گردآوری: علی گلزار (از وب سایت mostafa3d)

برچسب‌ها: پاورپوینت رنگ در معماریتاثیر رنگ در معماری داخلیچهل کلید رنگ در معماری داخلیرنگ در دکوراسیون داخلیرنگ در طراحی داخلیرنگ در معماریرنگ در معماری pdfرنگ در معماری داخلیرنگ در معماری داخلی pdfروانشناسی رنگ در معماریروانشناسی رنگها در دکوراسیون منزلروانشناسی رنگها در معماری داخلیکاربرد رنگ در معماری داخلینقش رنگها در دکوراسیون خانه

عالی.بسیار ممنون. خیلی کاربردی و مفید بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

معماری و طرح ویلای آرش، استودیو کامبیز اسکندرتبار

طراحی نمازخانه (کلیسا) صلح، استودیو معماری صادقی

طراحی و دیزاین دفترکار حیات معمار، حامد آرت استودیو

طراحی ساختمان انبار مکعب ها، شرکت نظر ایده ی پایدار

طراحی خانه باغ جی، امیرفرشاد غفار زاده

طراحی و دیزاین کافه رستوران ژیوار، استودیوی طراحی معماری ژیوار

مدل دکوراسیون خانه ی شانزدهم، علیرضا رضوی

هنر معماران برزیلی در طراحی داخلی آپارتمان ۳۳ متری

طراحی کابینت مدرن از جنس چوب و استیل

طراحی داخلی خانه رویایی

بررسی ۷۰ نمونه رسپشن برای فضای اداری

دکوراسیون داخلی مدرن آپارتمان کوچک، معرفی دو نمونه برجسته

طراحی داخلی رستوران : سبک صنعتی و فضای زنده

طراحی داخلی هایپرمارکت: مدرن و متفاوت

عضویت در خبرنامه خط معمار، ایمیل شما:

معماری و طرح ویلای آرش، استودیو کامبیز اسکندرتبار

۴ مرداد, ۱۳۹۹

معرفی بورس خرید متریال ساختمانی در تهران

۴ مرداد, ۱۳۹۹

استفاده از چوب در تزئینات مطب دندانپزشکی

۵ مرداد, ۱۳۹۹

طراحی داخلی شوروم لباس

۵ مرداد, ۱۳۹۹

طراحی و ساخت ویلا در تهراندشت

۶ مرداد, ۱۳۹۹

نمونه ای مینیمال و مدرن از دکوراسیون داخلی آپارتمان ۸۵ متری

۷ مرداد, ۱۳۹۹

وقتی معماران دفتر خود را طراحی: دیزاین دفتر معماری FF

۷ مرداد, ۱۳۹۹

دانلود رایگان پلان دو بعدی و مدل سه بعدی

۸ مرداد, ۱۳۹۹

نمونه ای مدرن از طراحی دکوراسیون فروشگاه زنانه

۸ مرداد, ۱۳۹۹

طراحی نمای بیرونی و داخلی ویلای مدرن ، دفتر معماری Fran Silvestre

۸ مرداد, ۱۳۹۹

دانلود پلان دو بعدی و مدل سه بعدی المان های ورودی و محوطه

دانلود رایگان تکسچر متال مش (Metal Mesh)

دانلود تکسچر آجر سفید و سیاه قدیمی

دانلود رایگان مدل ۳Ds Max اتاق کنفرانس

دانلود رایگان فایل اتوکد وسایل زمین بازی کودکان

دانلود رایگان پلان دو بعدی و مدل سه بعدی

دانلود رایگان پلان مجتمع اقامتی بین راهی

دانلود رایگان پلان دو بعدی و فایل سه بعدی رویت فرهنگسرا

دانلود رایگان پلان و مدل اسکچاپ دو بعدی و سه بعدی بیمارستان

دانلود پلان دو بعدی و سه بعدی مجتمع اقامتی اداری

حقوق این وب سایت برای خط معمار محفوظ است – 1399

کپی برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.


دانلود فایل PDF این مقالهDownloads-icon


لینک کمکیDownloads-icon


رنگ در معماری pdfDownloads-icon


رنگ در معماری داخلی pdfDownloads-icon

Architecture And Design

معماری و طراحی

توسط
F H

·

منتشر شده جولای 7, 2019
· بروزرسانی شده جولای 14, 2019

هر رنگ تأثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی بیننده می گذارد و افراد واکنش های متفاوتی نسبت به رنگهای مختلف از خود نشان می دهند. محققان تاکنون نتوانسته اند یک سیستم منسجم جهانی که قادر به دسته بندی کلیه واکنش های افراد نسبت به رنگهای مختلف باشد را پایه ریزی نمایند و معتقدند که عکس العمل افراد به فاکتورهای متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت احساسی و ذهنی، تجربه های خاص فردی بستگی دارد. البته نوع و شدت این واکنش ها نیز منحصر به فرد است. روانشناسی رنگها یک شاخه نظری نیست که تنها به بخش آکادمیک محدود شود، بلکه گستره تحقیقات این موزه در زندگی روزمره عموم مردم نمود پیدا می کند.

آبی:

روانشناسی رنگ ها در معماری

رنگی آرام و درونگرا است که بیننده را به سمت خود می کشاند و به او آرامش می بخشد. آبی چشم را به خود متوجه می سازد و موجب تقویت آن می گردد. انسان هایی که رنگ آبی را انتخاب می کنند به طورکلی آرامش دوست، صمیمی معنوی هستند و دوست دارند عميقا فکر کنند.

رنگ آبی در معماری ایرانی- اسلامی نشانه ای از ایمان است.(مثل رنگ آبی که در کاشی کاری ها و گنبدهای مساجد مشاهده می کنیم.) رنگ آبی نماد آب و آسمان و نشانه فناناپذیری است. از مشخصات کلی آبی ابراز صمیمیت، وفاداری، تفکر، سکوت و اتحاد هست. آبی را همچنین می توان رنگ نظم و ترتیب دانست. اشياء و فضاهای آبی رنگ، مشخص و منظم به نظر می رسند. رنگ آبی از نظر مزه شیرین است و در تبلیغات در بسته بندی شکر و نظایر آن از بسته هایی به رنگ آبی استفاده میشود.

آبی رنگ حرکت دورانی است و به همين دليل از میان اشکال هندسی با دایره توافق دارد. موسیقی رنگ آبی با نوای نی و فلوت هماهنگ است. رنگ آبی ضربان قلب و تنفس را آرام می سازد و حالت استراحت عمومی پس از مشاهده این رنگ به بیننده دست می دهد و در او احساس رضایت ایجاد می کند.

سبز:

سبز، رنگ طبیعت است. رنگ سبز توان آرامش بخشی فراوانی دارد. سبز رنگی است معتدل و یکرنگ آبی ملایم و يكرنگ زرد، در خود دارد. افرادی که خواهان هیجان هستند و اشخاصی که طالب آرامش اند، هر دو دسته رنگ سبز را می پسندند.

سبز آمیزه ای است از دانش (زرد) و ایمان (آبی). سبز از جمله رنگ های اسلامی هست که در پرچم بسیاری از کشورهای اسلامی به کار رفته است. سبز نشانه آبادانی، قدرت اراده، اعتماد به نفس، امیدواری، آرامش، امید رویش، ترقی و جوانی است. سبز همچنین نشان دهنده طرز تفکر بهتر و صبر و شکیبایی و پایدارید برابر ناملایمات زندگی و پیش آمدهای ناگهانی است. وقتی سبز متمایل به زرد میشود(سبز زرد)، احساس آمدن بهار و نیروی جوانی را القا میکند. درصورتیکه رنگ سبز به آبی متمایل شود بر جنيه و احساس روحانیت آن افزوده می شود.

سبز ازنظر مزه، طعم سبزی ها را می دهد(ملس). سبز روشن كمی ترش و سبز تیره، شور به نظر می رسد. رنگ سبز قابلیت میکروب پذیری اش کم است. موسیقی سبز ویولن است و چون سبز از دورنگ اصلی تشکیل شده است، موسیقی آن نیز باید از آنجایی که رنگ سبز القاکننده آرامش است برای برخی از محل های کار و لوازم آن انتخاب می شود. (مثل اتاق جراحی و روپوش جراحان به رنگ سبز است.)

در فضاهایی که نیاز به استراحت و تمرکز است رنگ سبز کاربرد دارد. مانند اتاق خواب، تالارهای سخنرانی و… به رنگ سبزی که دو واحد زرد و یک واحد آبی داشته باشد، سبز زرد می گویند که بهترین رنگ برای اتاق مطالعه و کتابخانه است.

زرد:

رنگ زرد نماد خورشید است و روشن ترین گل ها رتبه یاد می آورد. زرد بیان کننده حقیقت و نور است. زندگی در فضایی آراسته با رنگ زرد، انسان را بسیار فعال و پر حرارت می کند. در رنگ درمانی، بیماران درون گرا، گوشه گیر و بی حال را با تأثیر مداوم رنگ زرد، فعال می کنند. افرادی که به رنگ زرد علاقه دارند، آدم هایی احساساتی، پرشور، با حرارت، جوینده، امیدوار و پرنشاط هستند. رنگ زرد هیجانی ملایم تر از قرمز القا می کند به همین دلیل رنگی فرح بخش است. زرد، رنگ بیدار ماندن، بی خوابی، هیجان، اضطراب و تلاطم فکری هم هست. زرد همچنین رنگ هوش، ذکاوت، فهم و دانایی است. وقتی رنگ زرد روی زمینهای تاریک قرار میگیرد حالتی بشاش و امیدوارکننده پیدا می کند. رنگ زرد تیره نشان دهنده دروغ، خیانت، بی اعتمادی و شک است. رنگ زرد از آنجایی که جزو رنگ های گرم هست.

رنگ زرد در تطابق با فرم مثلث و هر شکل نوک تیز و مثلثی شکل است. مزه زرد، مزه ترش و مزه مرکبات است. رنگ زرد از نظر موسیقی به نوای ترومپت یا نواهای شبیه به آن نزدیک است. زرد باعث تحریک قوای فکری می شود به همین جهت در فضاهایی که مربوط به بحث و تبادل نظر است بیشتر از رنگ زرد استفاده می کنند. رنگ زرد در انسان، احساس سبکی و راضی بودن به وجود می آورد. در شمایل ها و پرده های نقاشی برای نشان دادن حالت روحانی مقدسان از هاله ای به رنگ زرد طلایی با طلایی استفاده شده است. رنگ زرد، آغاز بهار است.

قرمز:

رنگ قرمز مظهر حیات و زندگی و نماد آتش و خون و به طور كلي القاکننده آتش و گرما است. این رنگ هیجانات، تحرک و فعالیت زیاد را القا می کند. کسانی که قرمز را دوست دارند پرانرژی، ورزش دوست و پرقدرت هستند. قرمز اصلی و خالص هیچ گرایشی به زرد آبی ندارد. در تابستان رنگ قرمز، درجه حرارت هوا را بیشتر جلوه می دهد. با مشاهده قرمز ضربان قلب شدت پیدا میکند و فشارخون بالا می رود. رنگ قرمز بیانگر عشق، اشتیاق، پیروزی، موفقیت و غلبه بر مشکلات هم هست.

قرمز نارنجی نشان دهنده عشق زمینی و قرمز آبی بیان کننده عشق آسمانی است. قرمز خالص همیشه گرم و برونگرا و یادآور خون است. قرمز از نظر مزه هم همراه با هیجان و متناسب بامزه هایی مانند مزه تلخ و تند است. رنگ قرمز اشتها به غذا را در انسان تقویت می کند به همین جهت رنگ قرمز برای آرایه گری رستوران ها بسیار مناسب است. قرمز از نظر فرم با مربع و مستطیل و اشکال مشابه متناسب است. قرمز از نظر موسیقی با نوای ترومپت و جاز هماهنگی دارد. موارد استفاده رنگ قرمز بیشتر در سالن های گرد هم آیی، سخنرانی و از این قبیل اجتماعات است. قرمز، پایان تابستان و آغاز پاییز است.

نارنجی:

نارنجی، رنگ جوانی و شادابی و میوه های تازه رسیده و دارای حد اعلایی از گرماست. نارنجی رنگ سنین ۹ تا ۱۶ سال هست.رنگ نارنجی ضربان قلب را افزایش می دهد. هیجان نارنجی از زرد کمتر و اعتدال آن بیشتر است. نارنجی از نظر فرم با ذوزنقه مطابقت دارد. رنگ نارنجی در نقاشی در تابلوهایی که فضای پر هیجان دارند، استفاده می شود. کاربرد مناسب آن در معماری، استفاده در راهروهاست تا حس تحرک را القا کند و افراد در راهروها سریعتر حرکت کنند. فضای رستوران ها هم با رنگ نارنجی اشتها برانگیز تر می شود. نارنجی در مجاورت رنگ قرمز بالاترین درجه گرما را القا می کند.

بنفش:

رنگ بنفش از ترکیب دورنگ آبی و قرمز، یعنی سردترین و گرم ترین رنگ ها به وجود آمده است. پس طبيعت بنفش، هم سرد و هم گرم است. این ویژگی به بنفش حالتی اسرارآمیز می دهد. رنگ بنفش جذابیت خاصی دارد چرا که از طرفی بیننده را جذب و از سوی دیگر او را پس می زند. بنفش رنگ تردید و ناباوری است.

ظاهرش زیبا و گیراست و باطنش غمناک. بنفش را اگر در سطوح وسیع به کار گیریم حالت ترس را القا می کند، خصوصا اگر بنفش متمایل به ارغوانی باشد. گوته در مورد بنفش گفته که این رنگ اشاره ای است به ترس از آخرت. مزه رنگ بنفش گس است. از نظر فرم بنفش با بیضی هماهنگی دارد.


مارس 24, 2020

 توسط
F H
· Published مارس 24, 2020


مارس 12, 2020

 توسط
F H
· Published مارس 12, 2020


آگوست 18, 2019

 توسط
F H
· Published آگوست 18, 2019
· Last modified آگوست 19, 2019

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

دنبال کنید:

دسته‌بندی نشده / هتل ها

Cocoon Hotel & Resort in Tulum, Mexico

روانشناسی رنگ ها در معماری

30 جولای, 2020

دسته‌بندی نشده

X2 Oceanphere Pattaya Villa Resort

18 جولای, 2020

اداری / دسته‌بندی نشده

Hangzhou Pule Kindergarten

6 جولای, 2020

بیشتر

دسته‌بندی نشده / هتل ها

Cocoon Hotel & Resort in Tulum, Mexico

30 جولای, 2020

دسته‌بندی نشده

X2 Oceanphere Pattaya Villa Resort

18 جولای, 2020

اداری / دسته‌بندی نشده

Hangzhou Pule Kindergarten

6 جولای, 2020

خانه / دسته‌بندی نشده

DFAB House

28 ژوئن, 2020

دسته‌بندی نشده

Hot Multicolour Accents & Cool Concrete Interiors

27 ژوئن, 2020

خانه / دسته‌بندی نشده

Plot # 1282 / Bernard Khoury

31 مه, 2020

پروژه / دسته‌بندی نشده

Iconic Mosque in Dubai

23 مه, 2020

خانه / دسته‌بندی نشده

Single Family House Niederbayern

17 مه, 2020

دسته‌بندی نشده

Hillside Home In Los Angles

17 مه, 2020

دسته‌بندی نشده

Luxury House Exteriors

10 مه, 2020

دسته‌بندی نشده

College of the Arts

3 مه, 2020

پروژه / دسته‌بندی نشده

cube berlin Smart Office Building

2 مه, 2020

خانه / دسته‌بندی نشده

Stiletto House

30 آوریل, 2020

خانه / دسته‌بندی نشده

Alex Guesthouse

28 آوریل, 2020

خانه / دسته‌بندی نشده

live and love luxury

26 آوریل, 2020

پروژه / دسته‌بندی نشده

da ya li roast duck restaurant

25 آوریل, 2020

پروژه / دسته‌بندی نشده

Apple Store Fifth Avenue

21 آوریل, 2020

دسته‌بندی نشده / موزه ها

Vitra Haus

16 آوریل, 2020

دسته‌بندی نشده / هتل ها

shimao wonderland intercontinental

6 آوریل, 2020

دسته‌بندی نشده

Russia Tower

3 آوریل, 2020

دسته‌بندی نشده / گالری

OMA’s galleria in gwanggyo

1 آوریل, 2020

دسته‌بندی نشده / موزه ها

national maritime museum of china

30 مارس, 2020

دسته‌بندی نشده / هتل ها

Bunjob House

26 مارس, 2020

دسته‌بندی نشده

mercedes-benz-stadium

26 مارس, 2020

دسته‌بندی نشده / هتل ها

The Tree House in Qiyun Mountain

25 مارس, 2020

پروژه / دسته‌بندی نشده

10پیشنهاد برتر از فضاهای عمومی در سال 2019

19 ژانویه, 2020

دسته‌بندی نشده / هتل ها

Cocoon Hotel & Resort in Tulum, Mexico

30 جولای, 2020

آموزشها / دسته‌بندی نشده

تست رنگ

13 ژوئن, 2019

آموزشها / دسته‌بندی نشده

راندو معماری

14 ژوئن, 2019

آموزشها / دسته‌بندی نشده

راندو

14 ژوئن, 2019

پروژه / دسته‌بندی نشده / موزه ها

موزه بنیاد لویی ویتون

14 ژوئن, 2019

پروژه / دسته‌بندی نشده / موزه ها

موزه هنر معاصر نیتروی

14 ژوئن, 2019

دسته‌بندی نشده / معماران

فرانک لوید رایت

14 ژوئن, 2019

Architecture And Design © 2020. حق کپی رایت محفوظ است.۰۲۱-۲۲۹۰۱۹۰۵-۶


این مقاله شامل مطالبی در خصوص صفات رنگ؛ نقش رنگ در معماری داخلی ؛ تاثیر و روانشناسی انواع رنگها ؛ رنگ آبی در معماری اسلامی؛ رنگ در دکوراسیون ؛ رنگ مناسب برای اتاق خواب و سایر مطالب سودمند در خصوص انواع رنگ و تاثیر آنها بر محیط میباشد که در چند قسمت به تدریج در وبسایت درج میگردد.

یکی از ملاحظات روانشناختی رنگ که در کاربرد هنری رنگ اهمیت دارد، بررسی تأثیر متقابل رنگ ها است. جلوه یا اثر هر رنگ در جوار رنگ دیگر تغییر می کند هر رنگ نسبت به دیگری میزان تیرگی یا روشنی ذاتی اش را می نمایاند. معکوس کردن این ترتیب طبیعی، ناسازگاری رنگی به بار می آورد. هر رنگ دارای سه صفت یا سه بُعد دیداری مستقلا ً تغییر پذیر است : فام، درخشندگی و پرمایگی.
 

روانشناسی رنگ ها در معماری

صفتی از رنگ است که جایگاه آن را در سلسله ی رنگی (از قرمز تا بنفش) معادل با نور طول موج های مختلف در طیف مرئی مشخص می کند. قرمز، زرد و آبی را فام های اولیه می نامند و چون مبنای سایر فام ها هستند رنگ های اصلی نیز نام گرفته اند. فام های ثانویه عبارتند از: نارنجی، سبز و بنفش که از اختلاط مقادیر مساوی از دو فام اولیه حاصل می شوند. فام های ثالثه از اختلاط فام های اولیه و ثانویه به دست می آیند: زرد- نارنجی (پرتقالی)، قرمز- بنفش (ارغوانی)، بنفش- آبی (لاجوردی) آبی- سبز (فیروزه ای)، سبز- زرد (مغز پسته ای). فامهای نامبرده را با ترتیبی معین در چرخه ی رنگ نشان می دهند.
در چرخه ی رنگ فام های ثانویه و ثالثه ای که بین یک زوج فام اولیه جای گرفته اند دارای روابط خویشاوندی هستند و در کنار هم ساده ترین هماهنگی رنگی را پدید می آورند. مادامیکه این رنگها با رنگهای خالص سفید و سیاه ترکیب شوند ایجاد بیشماری از رنگها و سایه های مختلف می نمایند.

دومین صفت رنگ است و درجه ی نسبی تیرگی و روشنی آن را مشخص می کند (غالباً نقاشان اصطلاح رنگسایه را نیز در همین معنا به کار می برند). معمولاً درخشندگی رنگ های فام دار را در قیاس با رنگ های بی فام می سنجند. در چرخه رنگ، زرد بیشترین درخشندگی (معادل خاکستری روشن نزدیک به سفید) و بنفش کمترین درخشندگی (معادل خاکستری تیره ی نزدیک به سیاه) را دارد.

سومین صفت رنگ است و میزان خلوص فام آن را مشخص می کند(گاه واژه ی شدت را در این مورد به کار می برند). فام های چرخه رنگ صد در صد خالص اند ولی در طبیعت به ندرت می توان فام خالصی یافت. همچنین کمتر رنگیزه ای حد اشباع فام مربوطه در چرخه رنگ را داراست .
رنگهای درخشان به تنهایی جذاب هستند اما اگر در یک الگو یا ردیفی منظم قرار گیرند از نظر بصری تأثیر بیشتری خواهند داشت. این نوع آرایش یک ساختار ساده را بر این رنگها حاکم می کند و در نتیجه یک مفهوم و یا نوعی نظم را ورای حضور محض رنگها منتقل خواهد کرد.
دیوارها و پیش زمینه های روشن رنگهای سرد، مختصر کاهش در دمای بدن نگرنده ایجاد می کنند و رنگهای گرم باعث مختصر افزایش دمای بدن می شوند. به لحاظ بصری، رنگ گرم پیش می آید و رنگ سرد پس می نشیند.
پنجره ها و مبلمان با زمینه رنگ و سایز متوسط در مبلمان و پنجره هایی با سایز بزرگ، شاهد آن خواهیم شد که رنگ آنها با یکدیگر مخلوط خواهد شد و از لحاظ تأثیر گذاری بر محیط غالب خواهند شد و ثبات از بین خواهد رفت و تلویحاً نوعی تکان بصری ایجاد خواهد نمود. با مبلمان و پنجره های متوسط و با رنگی متعادل و متوسط خواهیم توانست ترکیب بندی با ثبات داشته باشیم. هر ترکیب بندی را می توان کارآمد دانست به شرط اینکه عناصر صحنه به طور موثر با بینندگان مورد نظر آن ارتباط برقرار کند. در اغلب موارد نکته اساسی در شناسایی عناصر کلیدی صحنه نهفته است تا با نظم مبلمان و میزان نور، آنها را از دل سایر عناصر تصویری متفرقه بیرون بکشید. همین اشیاء مزاحم، صحنه ها را مخدوش می کنند و همچنین بهتر است به جای تمرکز زیاد روی جزئیات خیلی خاص، تنها روی ساختار کلی صحنه تمرکز کنید چرا که تأثیر آنها در مقابل ترکیب بندی عمومی بسیار سطحی است.
ملحقات تیره از این رو چشمان ما را به سمت رنگ تیره تر می کشند و ما در روشی قادر خواهیم بود ملحقات و اثاثیه ها را نظم دهید تا هادی دید و کیفیت بصری روان باشند.

رنگ ها می توانند به شیوه های مختلف تأثیراتی بنیادین در زندگی بر جای گذارند که از جمله مهم ترین آنها می توان به تأثیر آنها بر احساسات اشاره کرد. جهانی که انسان در آن زندگی می کند، متشکل از هزاران رنگ و تونالیته های مختلفی است که موجودات و اشیاء را برای ما جذاب تر و حتی به گونه ای معنوی، عمیق تر نشان می دهند. هر کدام به سبب ویژگی های شیمیایی و روانشناسانه ای که دارا هستند، منبع مهمی از انرژی، در جهت فزونی سلامت و نشاط روح و روان در انسانها به شمار می روند. جهانی تک رنگ با تونالیته های محدودی را، با طبیعت اطراف خویش مقایسه کنید و یا خود ساکن شهری سیاه و سفید بدانید، بدون هیچ کنتراستی و هیجانی. معنای زندگی تغییر یافته و سردی و مردگی بر همه جا حاکم می شود. فضایی بی روح و عاری از هر جنب و جوشی که تشنه جرعه ای رنگ است. مسأله رنگ به سبب تأثیرات مهم روانشناسانه اش، در مقوله شهر و فضاهای معماری امری مهم به شمار می رود، تا بدانجا که تخصصی با عنوان رنگ بندی و رنگ شناسی فضاهای شهری در بین هنرمندان مطرح شده است.
هماهنگی در رنگ مثل هماهنگی در نت های موسیقی است و از اهمیت ویژه ای در ایجاد هارمونی مناسب و چشم نواز به مانند قطعه موسیقی برخوردار است.
برای رسیدن به اهدافی همچون کارکرد مناسب، زیبایی بصری، هارمونی فضایی، و تأثیر محیطی و روانی مؤثر و مثبت در طراحی داخلی، مستلزم استفاده هماهنگ، منسجم، معنی‎دار و زیبا از عناصر طراحی است. در یک طرح مطلوب همه عناصر و اجزاء در نسبت به تأثیرات کیفی و معنایی که به فضا اعمال می کنند در ارتباطی تنگاتنگ با هم قرار دارند. بر این اساس، موفقیت هر طرح بستگی کامل به چگونگی ترکیب عناصر و الگوهای سه‎ بعدی فضا دارد. تجربه سالیان دراز کار با رنگ ثابت کرده است که رنگ ها نیز مثل انسان ها از جهات مختلف با یکدیگر مرتبط اند و سلیقه ها و صفات مشترکی دارند و یا برعکس متضاد یکدیگرند. شاید تصور کنید که نارنجی و سرخ متضاد همند، در حالی که در دایره رنگ کنار هم قرار می گیرند و دارای هارمونی هستند. خریدن یک دایره رنگ، که در آن نحوه ارتباط رنگ ها و چیدمان آنها و رنگ های مکمل مشخص شده است و در اکثر فروشگاه های لوازم هنری وجود دارد، با ارزش است تا قبل از خریدن زرد گریپ فوروتی و سبز زیتونی برای رنگ کردن اتاق خواب، نگاهی به آن بیندازیم.
رنگ بندی اتاق ها و استفاده از مصالحی که بتواند خصوصیات رنگی و بافت مورد نظر ما را برآورده سازد بسیار مهم و در عین حال قدرت اعمال نفوذ بر تغییرات کالبدی فضا را نیز داراست، کارهایی که برای تعدیل و تقسیم بندی دیواره های رنگی انجام می گیرند می تواند به عنوان ایده ای برای تعیین کالبد فیزیکی فضا نیز عمل کند و جنبه های کاربردی طراحی را با معیارهای زیبا شناختی همراه سازیم. به عنوان مثال مسأله روشنایی و استفاده از نور طبیعی در طراحی یک اتاق بسیار مهم است ولی نحوه کنترل نور، انتخاب رنگ و مصالحی که نور را از خود عبور می دهند به خلاقیت و قدرت طراح در ایجاد هماهنگی، که به کارکرد روشنایی اتاق و مطلوبیت فضا بستگی دارد.
استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگ مورد نظر ماست. چرخه رنگ متشکل از دوازده رنگ است که سه رنگ قرمز، زرد و آبی در آن رنگ های اولیه و رنگ های میان آنها به عنوان رنگ های ثانویه شناخته می شوند. هر رنگ در این چرخه می تواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم خانواده اش محسوب می شوند و همچنین رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن است به خوبی ترکیب شده و نتیجه ای زیبا و موزون بیافریند. استفاده از رنگ های هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به دیگری رهنمون می شود.
استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می افزاید و مانع غالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.
چنین عواملی در انتخاب رنگ برای بناها، دکوراسیون داخلی و مبلمان فضا، رویکرد های مختلفی را در طراحی ایجاد می کنند. رنگ یکی از عوامل تعیین کنند سبک و سیاقی است که بدان طریق با محیط پیرامون خود ارتباط بر قرار می کنیم و بیشتر از هر عامل مستقل دیگری می تواند فضای کسالت بار و یکنواخت اطراف را به مکانی روح بخش مبدل سازد. عوض کردن رنگ دیوار ها می تواند بیش از تغییر مبلمان یا حتی ساختار یک اتاق، نتایج چشم گیری به بار آورد. تا کنون خانه های بسیاری به رنگ بژ و کرمی و تنالیته های آن رنگ آمیزی شده اند و رنگ استاندارد معمول برای خانه های جدید مگنولیایی است اما باید تصور نمود که در شرایط مختلف اجتماعی و به خصوص اقلیمی، چگونه باید از این رنگ ها استفاده کرد و یا دیوار هایی به رنگ های ملایم و نامحسوس مثل استخوانی، برای زندگی کردن بسیار مناسبند، اما ایجاد کنتراست در آنها با انتخاب رنگ های خاص در لوازم جانبی منزل و روکش ها و رومبلی ها باعث روح بخشی به فضا می شود.
برای آنکه بتوانیم ارتباطی درست میان طبیعت خود با دکوراسیون داخلی خانه برقرار سازیم، باید بیاموزیم که ترس از متفاوت بودن با سایرین را از خود برانیم، مشکلی که امروزه بسیار با آن در گیریم و بسیاری از طراحی های معماری و داخلی را تحت الشعاع قرار می دهد. نمی توان در جامعه ای سیاه و سفید، تفکری رنگی داشت و فردایی بهتر را تصور کرد. غالباً خود را در حصاری از رنگ هایی به تحمیل عرف و جامعه «معقول» و «بی روح» و بی رمق قرار می دهیم، رنگ هایی که مانع از بروز احساسات و نمایان شدن خود واقعی ما می گردد.به منظور کمک برای ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین در محیط زندگی خود و بهره گیری هر چه بهتر از رنگ ها، لازم است اطلاعات گسترده تری درباره ارتباطات فردی خویش با رنگ ها نایل شویم و مواردی را درک کنیم که علاقه مندی یا بیزاری به رنگ های خاص را در مورد ما آشکار می سازد. با بذل توجه بیشتر به قدرت رنگ ها در خانه های خود ممکن است از آنچه به واسطه این کار نمایان می شود به شکلی خوشایند یا ناخوشایند غرق حیرت شویم. رسیدن به ترکیب رنگ مناسب در اتاق، لباس و یا هر مورد دیگر، نه فقط جلب توجه می کند بلکه حالتی از اطمینان و آرامش را نیز القا می کند.
کار موثر با رنگ بیش از همه به تحریک حس خلاقیت نیازمند است. به دست آوردن یک ترکیب رنگ مناسب که درست با منظور و هدف فرد منطبق باشد خود به نوعی «آفرینش» محسوب می شود.
برای بدست آوردن چیدمانی مناسب از رنگ ها در فضاهای داخلی گام های اولیه زیر ضروری است:
1) آن مطلبی را که با زبان رنگ می خواهید به بیننده بگویید در اندیشه خود آماده داشته باشید.
2) یگ رنگ اصلی که سخن گوی پر قدرتی برای بیان آن مطلب باشد، پیدا کنید.
3) رنگ های دیگری که در اطراف آن می چینید، باید در هماهنگی کامل باشد.
4) آنگاه به عنوان یک رهبر طرح وارد شده و این بار سلیقه هنری خود را در چیدن این ابزار های فنی دخالت دهید.
به کاربردن رنگ در فضاها و یا مبلمانی ساده معمولاً نیازمند مهارت زیاد و گران قیمت نیست. یک طراح معماری خوب می تواند بسیاری از نیاز های محرک روانی با استفاده از مطالبی که گفته شد و اندکی خلاقیت در جهت رفاه مصرف کنندگان به کار گیرد، مخصوصاً به وسیله گوناگونی و اجتناب از تک رنگ بودن.

رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون امروزی تقریباً همه قوانین سابق در ارتباط با استفاده از رنگ های گوناگون و ترکیب آنها با یکدیگر را در هم شکسته اند و امروز هر رنگی را می توان در دکوراسیون منزل به کار برد. دیگر مرزها و محدویت های گذشته در کاربرد رنگ ها در دکوراسیون رعایت نمی شوند و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه رنگی دلخواه برای دکوراسیون یک خانه مشکل تر شده باشد اما هنوز راه هایی برای تشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده وجود دارد. امروزه بیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه می شود. هر یک از ما احتمالاً ایده هایی درباره رنگ های مورد علاقه خود داریم و انتخاب و سلیقه ما اغلب بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و منزلمان است. اگر به یک پارچه کنفی رنگ پریده، یک رومیزی بنفش پررنگ و یا لباس هایی به رنگ های زنده و درخشان تمایل دارید اینها می توانند راهنمای شما در انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای منزلتان باشند. در قدم اول کلیه لوازمی که در منزل دارید و آنها را به خاطر رنگشان دوست می دارید در یکجا جمع کنید. این وسایل ممکن است عبارت باشند از یک روسری، یک سرویس بشقاب، صابون یا کارت تبریک و یا هر آنچه به واسطه رنگش مورد پسند شما است.
رنگ هایی که شما می پسندید، ترکیب آنها با یکدیگر در یک مجموعه واحد و تأثیر نور موجود در فضا بر آنها عواملی هستند که نتیجه کار را تحت تأثیر قرار می دهند. هنگامی که رنگ های مورد پسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مداد رنگی، مداد شمعی، آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری که در اختیار دارید آنها را در کنار هم بر روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایش کنید. اندازه سطوح رنگی مختلف را تغییر دهید و به آنها کمی سفید برای روشن تر شدن اضافه کنید. به چرخه رنگ مراجعه کنید و با استفاده از آن، رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار آن امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که رنگ های منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای اتاق اجرا شوند تأثیری بسیار قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ خواهند داشت. وقتی به یک ترکیب رنگی رضایت بخش رسیدید توجه داشته باشید که تأثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی بسیار زیبا به نظر می رسند اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نور طبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود. در چنین اتاقی استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب تر خواهد داشت. نور چه از نوع طبیعی و چه مصنوعی باشد تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا ضروری است. دقت کنید که در چه زمانی از روز و به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق های شما می تابد و رنگ مورد نظرتان برای هر یک از اتاق ها را در نور همان اتاق بیازمایید.
انتخاب رنگ مناسب برای پوشش دیوارها اولین قدم در طراحی رنگی برای دکوراسیون هر اتاق است اما شاید یافتن رنگ های متناسب با آن برای دیگر اجزای دکوراسیون کمی مشکل تر به نظر برسد.استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگ مورد نظر ماست. استفاده از رنگ های هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به دیگری رهنمون می شود. استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می افزاید و مانع غالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.
در این جا به برخی از اصطلاحات متداول طراحان دکوراسیون در ارتباط با رنگ اشاره می کنیم.


رنگهای تند و درخشانی که برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند، مانند رنگ صورتی تند چند کوسن و یک جفت شمع در یک اتاق نشیمن که با خانواده رنگ کرم رنگ آمیزی شده است.

رنگ زمینه رنگی است که در بزرگ ترین سطوح و به بیشترین میزان در یک فضا مورد استفاده قرار گرفته است مانند رنگ دیوارهای یک اتاق. رنگ زمینه اغلب به عنوان پس زمینه ای برای سایر رنگ های به کار رفته در اتاق مورد استفاده قرار می گیرد و سایر رنگ ها مانند رنگ های آکسان یا متضاد را در خود جای می دهد.

رنگها در کنار هم تأثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند چنان که حتی پس از بستن چشم ها این تأثیر تا مدت کوتاهی در ذهن بیننده باقی می ماند.

اینها رنگ هایی هستند مانند رنگ زرد پررنگ و آبی پررنگ، این رنگها لزوماً از یک خانواده نیستند بلکه هر دو دارای میزان مساوی از رنگ قرمز یا آبی هستند و هیچ یک بر دیگری غلبه نمی یابند.
رنگهای مناسب برای اتاق خواب
اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است، در طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ نباید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت، با این وجود نباید از اصول طراحی رنگ در دکوراسیون و تأثیرات ناخودآگاهی که هر یک از خانواده های رنگی بر روی روح و روان ما به جا می گذارد، غافل شد.
ضمن مدنظر داشتن سلیقه صاحب اتاق خواب، باید کاربرد یک اتاق خواب را نیز در نظر داشت. یک اتاق خواب باید همواره فضایی آرامش بخش و راحت باشد که مکانی مناسب برای خواب و استراحت را فراهم آورد.
هنگام طراحی رنگ یک اتاق خواب، بهتر است از انتخاب رنگهای درخشان پرهیز کنیم چرا که ممکن است هنگام استراحت این رنگها آزار دهنده به نظر برسند اما چنانچه رنگهای زنده را بیشتر می پسندید، سایه های مختلف رنگ آجری در کنار کرمهای غنی و سیاه می تواند انتخابی مناسب باشد.
اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و اندکی تجملی هستید، استفاده از رنگهای به کار رفته در صنایع دستی شرقی راه حلی مناسب برای دستیابی به چنین فضایی است.
رنگهای گرمی چون طلایی، نارنجی ها، قرمزهای پرمایه و آجری های به کار رفته در طرحهای سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی باشکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند. علاوه بر این به کارگیری این رنگها در فضای اتاق، استفاده از پارچه های ابریشمی و کتان طرحدار، تابلوها و مجسمه های زینتی شرقی، پارچه های سوزن دوزی و قلمکار غنا جذابیت این دکوراسیون را دو چندان می کند. برای موفقیت در ترکیب سطوح طرحدار گوناگون در چنین دکوراسیونی لازم است سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند که رنگ ساده و روشن روی دیوارهای اتاق می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.
همچنین آویزهای پارچه ای در قسمت بالا و پشت تخت فضایی رمانتیک و خاص به اتاق می بخشد و می تواند تختخواب را بیش از پیش به کانون توجه در اتاق تبدیل کند.
در مقابل دکوراسیون های سنتی دکوراسیونهای تک رنگ قرار گرفته اند که با به کارگیری تنالیته های مختلف یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را پدید می آورند. رنگهای روشن نمای آفتابی و پرنشاط و در همان حال ساده و آرامش بخش را در برابر دیدگان بیننده قرار می دهند.
ترکیب رنگهای زرد و سبز از آنجا که سبز یکی از رنگهای مشتق شده از زرد است، در فضای اتاق خواب بسیار موفق و مناسب خواهد بود اما باید به خاطر داشته باشیم که غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یک اتاق نشیمن بر جذابیت و زندگی در آن می افزاید اما در یک اتاق خواب اختصاصی قسمت اعظم فضا به رنگ زرد، سادگی و آرامشی که لازمه یک اتاق خواب است به آن می بخشد، حال آن که غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بیش از میزان لازم به فضا شور و انرژی می بخشد.
انتخاب رنگ در اتاق کودکان خود از قواعدی جداگانه برخوردار است. اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهای ملایم و پاستلی آرایش کنیم.
اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نیز می توانیم با رنگهای شاد و پر انرژیتر زینت دهیم.
استفاده از ترکیب رنگهای هارمونیک که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند نیز در دکوراسیون یک اتاق خواب می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال استفاده از تنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز در کنار یک رنگ روشن متضاد مانند کرم، فضایی زیبا می آفریند. آنچه باید در طراحی رنگی دکوراسیون یک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این است که نه تنها انتخاب مجموعه ای از رنگها بلکه میزان به کارگیری آنها و سطوحی که اشغال می کنند در مقایسه با هم نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.
همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با استفاده از جزئیاتی چون یک قاب عکس، حاشیه های کاغذ دیواری نصب شده به دیوار، تکرار طرح خاصی بر روی ملحفه و روبالشی ها و یا حتی قرار دادن یک جفت آباژور یا گلدان بر روی پاتختی ها یا میز آرایش می تواند به دکوراسیون یک اتاق انسجام و هماهنگی بیشتری ببخشد.
تحریریه معماری آرل
نویسسند: خانم فیروزه فقهی
منبع: آرل

نظر شما :

تماشا کنید: زبان معماری از پرسپکتیو بیارکه انگلس

10 اصل برای طراحی داخلی هر فضایی با هر سبکی

معماری مدرن، ریشه ها و مفاهیم: قسمت اول

عناصر طراحی: شکل در معماری و تأثیرات آن در طراحی

سانتیاگو کالاتراوا در مورد نحوه ی طراحی “اوکولوس” برای نسل آینده توضیح می دهد

اینفوگرافیک: دستورالعمل طراحی یک لوگوی ساده و عالی

همراه معماری آرل باشید

برای داشتن فضای کارآمد و زیبا می توانید از مشاوره متخصصین آرل بهرمند شوید

بعد از ثبت ایمیل ، حتما از طریق لینک فعال سازی ، عضویت خود را فعال کنید.

فهرست مطالب:

 

 

 

 

روانشناسی رنگ ها در معماری

 

4                                                                                                     مقدمه

 

5                                                                                          رنگ و فضا

 

6                                                                                          رنگ و شکل

 

6                                                                                          رنگ و بافت

 

7                                                                                            رنگ و نور

 

9                                                                             کمپوزیسیون رنگها

 

10                                                      
         کنتراست
های هفتگانه رنگ

 

12                                                                        تاثيرات رواني رنگها

 

13                                                                                    سیاه و سفید

 

14                                                                                    رنگ قرمز

 

15                                                                                  رنگ نارنجی

 

16                                                                                     رنگ زرد

 

18                                                                                     رنگ آبی

 

20                                                                                     رنگ سبز

 

21                                                                                     رنگ بنفش

 

21                                                                                  رنگ قهوه ای

روانشناسی رنگ ها در معماری

 

 

 

 

 

هر نقش و خیالی که مرا در
نظر آید

                                              
حسنی و جلالی و جمالی بنماید

 

 

                                                                                    
(مولانا)               

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه:

رنگ بازتابی از نور است که
به شکل های متفاوتی در می آید و این بازتاب مجموعهٔ وسیعی را شامل می شود.انسان از
گذشته های دور به استفاده از رنگها علاقه مند بوده است.

گروهی عامل گرایش انسانهای
ابتدایی به کاربرد رنگها را در ” طبیعت ” و رنگهای موجود در آن می دانند ومعتقدند که آنها
با الهام از طبیعت و پدیدار شدن شب و روز رنگهایی چون سیاه و قرمز را به عنوان رنگهایی
سمبلیک به کار می بردند و از این دو رنگ جهت تزیین گور مردگانشان بهره می گرفتند .
نقش رنگها و مفاهیم نمادین آنها در مذاهب و اماکن مقدس متفاوت بوده است ” در قدیم دیوارهای پکن را با قرمز و سقف های شهر را
با زرد رنگ آمیزی می کردند تا نمادی از ارواح پاک و شریر باشند و در مصر باستان نیز داخل و
سقف را با آبی و کف آنها را با سبز رنگ می زدند تا به ترتیب نمادی از بهشت و
مرغزارهای نیل باشند.

 

 

 

رنگ در شکل گیری فضا نقشی موثر و
تاثیر گذار دارد:

رنگ از لحاظ اقلیمی میتواند بسیار
موثر باشد. در گذشته رنگها را متناسب با شرایط اقلیمی و فرهنگی هر منطقه به کار می
بردند’  مثلا در مناطق سردسیری
کشور از رنگهایی گرم و در مناطق گرمسیری ( کویر ) از رنگهای سرد استفاده می کردند. شاید به نظر عجیب برسد که در حوزه حس بصری رنگ حرارت را می توان
تشخیص داد.به هر حال تجربه نشان داده است که بین دو آتلیه که یکی با رنگ سبز-آبی و
دیگری با قرمز-نارنجی رنگ شده باشد , ۵ تا ۷ درجه اختلاف حرارت یا بودت از
طریق ذهنی احساس می شود.به عبارت دیگر , کسانی که در آتلیه سبز هستند , در ۱۵ درجه سانتیگراد احساس سرما می
کردند , اما در اتاقی که با رنگ قرمز نارنجی رنگ شده بود تا ۱۳-۱۱ درجه سانتی گراد نیز احساس سرما
نمی کردند.حقیقت این است که رنگ آبی-سبز جریان خون را کند و رنگ قرمز نارنجی
همانند داروی محرکی است که باعث حالت هیجانی و تسریع جریان خون در بدن می گردد.

 اما متاسفانه درطراحی فضاهای شهرهای امروز کمتر
به تناسبات رنگی ، اقلیمی و فرهنگی توجه می گردد و بهره گیری از رنگها در ساماندهی فضاهای شهری از روند متعادلی برخوردارنمی باشد و این
امر سبب ظهور شهرهایی با فضاهای نامطلوب ودر نهایت نارضایتی شهروندان از محیط زندگی اجتماعیشان
گشته است.

 

 

 

 

رنگ در تعریف فضا نیز بسیار موثر
است.یکی از راههای تفکیک بخش های مختلف یک فضا در مکانهایی که
فضای باز و یک تکه دارند استفاده
از رنگهای متفاوت می باشدو خط عمودی که بین دو فضا ایجاد می شود محدوده آن را مشخص
می کند.
چنانچه ما فضاهای شهری را شامل فضاهای مقدس ونامقدس ، فضاهای عمومی ، فضاهای کارکردی ( فضاهای مسکونی ،
کاری ، اوقا فراغت و حمل ونقل عمومی ) وفضاهای جغرافیایی بدانیم یکی از راههایی که می تواند
تمایز این فضاها را به خوبی برای شهروندان مشخص وتعریف نماید کاربرد صحیح رنگها می
باشد و این امر مستلزم این است که طراح وبرنامه ریز شهری به خوبی با فرهنگ ساکنین
یک شهر آشنایی داشته باشد و بایدها ونبایدها ، ارزشها ، عقاید و باورهای آنان را
بشناسد و بداند چه رنگهایی برای شهروندان دارای معانی نمادین وحاوی بار ارزشی
ومعنایی هستند.

 

 

 

 در
این صورت است که امکان طراحی فضاهایی خوانا و با قابلیت درک بصری فراهم می گردد(هر رنگ ضمن داشتن معانی خاص
ونمادین در هر فرهنگ به طور کلی وجهانی نیز مبین برخی معانی و مفاهیم است مثلا اینکه رنگ
آبی را در همه جا رنگ آرامش و سکون می دانند) پس بدین منظور تعامل و کنش متقابل میان معماران و
انسان شناسان  امری غیر قابل اجتناب می باشد و بر هر دو گروه لازم است که رنگها و ویژگیهای
آنها را به خوبی بشناسند و بدین ترتیب در کنار هم وبا مساعدت یکدیگر در جهت
ساماندهی فضاهایی با هویت و با معنا گام بردارند.

 

 

 

رنگ و شکل

 

 

 

همچنین,شکل ها نیز دارای خصوصیت
گویا ومعنی دار نظام زیباشناختی خود هستند.در طراحی,این کیفیت های معنی دار شکل و
رنگ می بایست با یکدیگر مطابقت داده شوند,یعنی شکل و رنگ در معنی دار بودن و مفهوم
خود یکدیگر را تایید و اثبات نمایند.سه شکل اصلی مربع,مثلث و دایره نیز مانند سه
رنگ اصلی قرمز,زرد و ابی دارای خصوصیات مفهومی و بیانی مشخص هستند.

مربع,نمایانگر ماده,وزن و حدود
مشخص است وحسی از کشش و امتداد و تجربه حرکت را القاء میکند.مربع با رنگ قرمز
منطبق است و وزن حجم قرمز با شکل سنگین و ساکن مربع مطابقت دارد.

مثلث با زوایای حاد و تند,تاثیر
ستیزه جویی,پرخاش و تهاجم را ایجاد میکند.مثلث سمبل تفکر است و حالت وخصوصیت بی
وزن ان با زرد روشن هماهنگی دارد.

دایره بر عکس مربع,احساسات را
ملایم و معتدل میکندو حس ارامش و حرکت ارام و اهسته را القاء مینماید.دایره سمبل
روح است که در درون خود همواره در حال حرکت است.

تطابق و تناسب هر رنگ با شکل مربوط به خود
مستلزم همانندی و توازن است.اگر رنگها و شکل ها در بیان مفاهیم و حالات توافق
داشته باشند,تاثیرات ان دو چندان خواهد بود.

 

رنگ و
بافت

 

 

جنس بافت
عامل مهمی است که باعث زنده شدن رنگها میشود.در واقع برخی رنگها تنها در صورت قرار
گرفتن در جنس و بافت مناسب میتوانند همنشینی زیبایی را ارایه دهند، این موضوع از
دو نگاه قابل بررسی است:

1)وقتی
نور از بافتهای مختلف بازمی تابد، ما تاثیرات مختلفی را مشاهده می کنیم.شاید این
بازتاب درخشان، مات، شفاف یا کدر باشد یا نرمی و زبری بافت آن توجه انسان را به
خود جلب کند

2)ما از
لحاظ فیزیکی نیز میتوانیم از بافت سطوح لذت ببریم و این زمانی است که بافت و جنس
سطح مورد نظر نیز با زیبایی ظاهری آن هماهنگی داشته باشد.

ایجاد
تعادل میان بافت های سخت و نرم ، راه ایجاد فضایی مناسب و دلنشین است. اتاق خوابی
به رنگ تماما سفید شاید به تاثیر گرمابخش و جذاب تخته های عسلی رنگ کف اتاق احتیاج
داشته باشد. اما این رنگ می تواند از تخته های چوبی و روغنی کف، کفپوشی از گیاه
آگاو، یک قالیچه پشمی شیک، درخشندگی نخودر رنگ پوشش کف، چوب پنبه یا سنگ تامین
شود.معمولا بافت اشیاء به رنگ آنها عمق می دهد و توجه شما را به ابعاد مختلف آنها
جلب می کند.

بهتر است در ميان روكش
هاي مبلمان داخلی و روکش دیوارها تنوع ايجاد شود مثلاً در كنار انواع
پارچه هاي نرم و لطيف ابريشمي ، تافته و چرمي از پارچه هاي ضخيم تر بافت
دار يا پارچه هاي كتان طبيعي و حتي پارچه هاي توري شفاف استفاده كنيم،
یا در کنار سطح صاف وسیقلی رنگ دیوار از آجرهای زبر وسخت قرمز-قهوه ای بهره ببریم
. خوب است خاطر نشان كنيم كه كنار هم قرار دادن سطحي بافت دار و
خشن و سطحي صاف و صيقلي موجب ايجاد نوعي تضاد زيبا و جذاب مي شود چرا
كه سطح بافت دار و زبر نور را به خود جذب مي كند و سطح براق ، نرم و
صاف نور را منعكس مي كند .
با معرفي بافت و رنگهاي مختلف در انواع پارچه ها و سطوح متفاوت مي توانيد
فضايي زيبا و غني تر را ايجاد كنيد . براي مثال قرار گرفتن يك
پارچه چرمي به رنگ سبز مغز پسته اي در مقابل ديواري با رنگ بژ ظاهر
زيباتري نسبت به قرارگيري پارچه اي صاف و بدون بافت از همين رنگ
در مقابل اين ديوار ايجاد مي كند .
به علاوه بافت ها ، طرح ها و وجود لوازم غير معمول و متفاوت مي
تواند موجب رويايي ، رسمي و حتي خيلي مناسب تر به نظر رسيدن فضاي يك
اتاق شود .

به این
ترتیب، ترکیب بافتها و رنگها به ایجاد فضایی دلنشین می انجامد.

 

 

رنگ و نور

 

قدرت نور
در تمام شکلهایش، ابزار موثری برای تغییر کیفیت هر رنگ و فضای خاص در طراحی
معماری می باشد.اثر اوقات نور چندان مورد توجه قرار نمی گیرد، اما این عنصر عملا
قدرت آن را دارد که تاثیر رنگ را کاملا از بین ببرد یا به بهبود آن کمک کند.وقتی
رنگ و بافت را انتخاب می کنید، آنها را در نور طبیعی روز، در زمانهای مختلف بررسی
کنید.

این کار
را قبل از آنکه در مورد رنگ دقیق مورد استفاده تصمیم بگیرید انجام دهید زیرا برخی
رنگها مثل بنفش یاسی یا آجری با کمترین تغییر در نور طبیعی یا مصنوعی، کاملا تغییر
می کنند.

نور
درخشان روز بهترین نور برای کار کردن است و نور هالوژن نیز بسیار به مشخصات نور
طبیعی نزدیک است.حبابهای تنگستن نیز ته رنگی از زرد و نارنجی دارند که بر رنگ
آمیزی اتاق ها و دیوارها تاثیر می گذارد.

لامپهای
فلورسنت هم رگه ای از نور سرد و تند آبی دارند.

حتی رنگ
نور طبیعی نیز در طول روز تغییر می کند.درست بعد از سحر، این نور بیشتر زرد است؛
در حالی که هنگام غروب به رنگ رمز می گراید. تفاوت فصلها و تفاوتهای جغرافیایی نیز
نور طبیعی را تحت تاثیر قرار می دهد.

سقف سفید
حدود ده تا پانزده درصد از نور را باز می تاباند و از هر رنگ رنگ دیگری بهتر است.
بنابر این مهم است که هنگام اضافه کردن به دکوراسیون داخلی سقف ها و کف ها را هم در
نظر بگیریم.

به طور
معمول در طراحی داخلی، به کف یک رنگ خنثی می زنند تا چشم به سمت آن کشیده نشود.به
همین ترتیب، سقف با مایه های کم رنگ نیز به طور بصری، ارتفاع و فضای اتاق را
افزایش می دهد و به چشم اجازه می دهد که روی دیوارها، رنگ و سایر عناصر داخلی
متمرکز شود.

در این
راست تفاوت نیز از اهمیت برخوردار است.همان طور که مناظر مختلف در آفتاب تابستان و
آسمان پاییز کاملا متفاوت هستند. فضاهای داخلی نیز با هم تفاوت دارند.بنابر این
چشم دارای خصوصیت ذاتی مقایسه است.حتی اگر یک ظرف سیب سرخ هم تحت نور خاصی کمی آبی
به نظر برسد، چشم با رنگ دادن دوباره به سایر رنگهای اطراف آن، این تفاوت را جبران
می کند، به طوری که به شکل یک طیف جدید و اندکی تغییر یافته درآید و موزون باشد.

 

 

 

قبل از
انتخاب رنگ فضا، فکر کنید که چگونه ودر چه زمانی قرار است از آن استفاده شود.یک
اتاق نشیمن با نور خوب طبیعی را به راحتی می توان به رنگ سیر درآورد اما در اتاق
های شمالی، هر نور طبیعی باید تا حد امکان با انتخاب ته مایه های کم رنگی از کرم
یا زرد افزاش یابد.در اتاقی که پنجره کم دارد و نور

مصنوعی
است،باید رنگی را انتخاب کرد که در زیر نور لامپ،خوب به نظر برسد.

 

در هنگام نورپردازی روی کلیه ی
رنگهای تابناک فقط مقدار اندکی نور مصنوعی مورد نیاز است.از نور پراکنده، لامپهایی
با نور زرد، یا نور آتش برای ایجاد جوی بسیار زیبا در اتاقی که در آن زرد یا
نارنجی به کار برده اید استفاده کنید.لامپ سقفی می تواند ترکیب رنگهایتان را به
شکلی ناخوشایند به نظر برساند.

 

لامپهای رشته ای، زرد را پررنگتر و پرمایه تر می کنند و
لامپهای فلورسنت درست به خلاف آنها زرد را به سمت طیف سبز مایل به آبی کدر متمایل
می کنند(این لامپها پالت رنگهای گرم را نابود می کنند)؛لامپهای هالوژن آن را به
شکل واقعی که در روز ظاهر می شوند نمایان می سازندحبابهای
تنگستن موجب می شوند رنگ زرد کم رنگ در شب، بسیار کم رنگ شود در حالی که رنگ آجری
تحت نور تتگستن به نارنجی می گراید و رنگهای سبز ملایم به رنگ زرد-سبز تبدیل می
شوند و بنفش نیز به رنگ قهوه ای کدر بدل می شود.رنگهای زرد، سبز و کرم، فضاهای
گرفته را درخشان و روشن می کنند.لامپهای سفید پر نور برای اتاق خواب بیش از اندازه
قوی هستند، اما نور واقعا کافی را برای محیط های کاری فراهم می کند.نور مستقیم
خورشید رنگهای درخشان و روشن را مات و کمرنگ میکند.

 

رنگ قرمز
تیره تحت نور تنگستن، اندکی نارنجی به نظر می آید در حالی که تحت نور فلورسنت،
قرمز به رنگ بسیار پر جاذبه ای بدل می شود، همین رنگ تحت نور زرد خیابان به قهوه
ای متمایل می شود.

 

 

 

کمپوزیسیون رنگها

 

رنگهایی که در مجاورت هم قرار می
گیرند در جهت کاهش و یا افزایش تاثیر گذاری آنها بر فضا و همچنین توجه به استقرار و
جهت رنگها تاکید گردیده است  هر کدام از
جهات ، افقی – عمودی – مورب – مدور و یا ترکبهایی از آنها برای خود مفهوم خاصی داند
مثلا جهات مورب حرکت و پویایی ایجاد می نمایند ودید را به عمق فضا می برند.

 

هر چه سطح كاربرد رنگی از تركیب رنگی انتخابی برای فضای شما وسیع تر باشد، تأثیر آن نیز بیشتر خواهد بود.

از رنگها برای هماهنگی یا هارمونی به معنای”چیدمان مطبوع اجزاء یک کل” است و وجود آن در تمام مظاهر زندگی از موسیقی، شعر، رنگ یا حتا یک کیک زیبا، جلوه میکند.

از نظر دیداری، هماهنگی، در چیزی است که موجب لذت چشم میشود. این هماهنگی بیننده را مجذوب کرده و احساس نظم و تعادل را در او ایجاد میکند. هنگامی که چیزی ناهماهنگ است، یا خسته کننده است یا وحشتناک.

از طرفی هارمونی بیش از حد نیز به ترکیبی بسیار ملایم و نچسب تبدیل میشود و بیننده را آنطور که باید مجذوب و علاقمند نمیکند و بالعکس عدم حضور آن نیز تصویری به وجود می آورد که هیچ چشمی تحمل دیدن آنرا ندارد.

مغز انسان هر چیزی را که قابلیت سازماندهی نداشته و نامفهوم باشد، پس میزند. عمل دیدن به حضور یک ساختار منطقی نیاز دارد و هماهنگی رنگی میتواند این علاقه به دیدن و حس تعادل را به وجود بیاورد.

به طور خلاصه، یکپارچگی مفرط موجب تحریک ناپذیری و پیچیدگی مفرط موجب تحریک بیش از اندازه مغز میشود. تعادل پویا، نتیجه حضور هماهنگی است.به هارمونی رنگها در در طبیعت دقت کنید.

چند قاعده کلی در ایجاد هارمونی رنگی:

چیدمان بر اساس همجواری رنگها
رنگهای همجوار پیوسته) یا (Analogous Colors، به هر دسته سه تایی از رنگهایی گفته میشود که در دایره رنگ کنار یکدیگر قرار گرفته اند. مانند زرد-سبز، زرد و زرد نارنجی. معمولا در چنین ترکیبهایی، یک رنگ از نظر مقدار، بر دو رنگ دیگر برتری دارد.

چیدمان بر اساس رنگهای مکمل
رنگهای مکمل آنهایی هستند که در دایره رنگ، درست در مقابل یکدیگر قرارگرفته اند. مانند قرمز و سبز یا قرمز- بنفش و زرد – سبز. همانطور که در

تصویر مشاهده میکنید، درجات مختلف زرد – سبز در برگها، هماهنگی زیبایی با رنگهای قرمز-بنفش گل، ایجاد کرده اند. رنگهای مکمل بالاترین درجه تباین (کنتراست) و ثبات را به وجود می آورند.

چیدمان بر اساس طبیعت
طبیعت، بهترین نقطه شروع برای درک و ایجاد هارمونی رنگی است. در تصویر بالا ملاحظه میکنید که قهوه ای، سبز وآبی چه نقش هماهنگی ایجاد کرده اند و این ترکیب متناسب، لزوما در دو مورد قبل نمیگنجد، اما زیبا و قابل اجرا است.

 

 

 

 

کنتراست های هفتگانه
رنگ عبارتند از :

 

1.               
کنتراست رنگ (فام)

2.               
کنتراست تیره – روشن

3.               
کنتراست سرد – گرم

4.               
کنتراست رنگهای مکمل

5.               
کنتراست همزمان

6.               
کنتراست سیر (اشباع)

7.               
کنتراست وسعت

 

 

 

1.               
کنتراست رنگ (فام)

رنگ سفید موجب تضعیف
روشنایی رنگهای مجاور می شود و آنها را تیره و تار می سازد و سیاه باعث می شود که
رنگهای مجاور روشن تر بنظر می آید .

 

2. کنتراست تیره – روشن

باعث ایجاد حس سایه و
روشن می شود در یک روز آفتابی چمن هایی که در معرض آفتاب هستند روشن تر و آنهایی
که در سایه هستند تیره تر به چشم می آیند .

 

3. کنتراست سرد و گرم

خاصیت سرد و گرم را می
توان در برخی از اصطلاحات متضاد زیر نشان داد :

گرم     ____ سرد              غلیظ   ____ رقیق

آفتاب   ____ سایه             خاکی  ____ غیر مادی

کدر     ____ شفاف           نزدیک          ____ دور

محرک ____ آرام
بخش       سنگین ____ سبک

خشک ____ تر

 

4. کنتراست رنگهای مکمل

دو رنگ را هنگامی رنگ
مکمل می نامیم که ماده رنگی آنها با یکدیگر ترکیب شده و رنگ مات خاکستری – سیاه
رابوجود آورد .

زوجهای مکمل عبارتند
از :

بنفش ، زرد

نارنجی ، آبی

سبز ، قرمز

درست همانطوریکه از
ترکیب رنگهای زرد ، قرمز و آبی ، رنگ خاکستری – سیاه بوجود می آید ، از ترکیب دو
رنگ مکمل نیز همین رنگ را داریم .

همچنین این تجربه را
بخاطر می آوریم که اگر یک رنگ را از دیگر رنگهای طیف جدا کنیم ، برای هر رنگ از
مجموع رنگهای طیف ، رنگ مکمل مورد نظر خواهد بود .

 

5. کنتراست همزمان (متقارن)

کنتراست همزمان از این
حقیقت ناشی می شود که چشم در مقابل هر رنگ داده شده ، به طور همزمان به رنگ مکمل
آن نیاز دارد و چنانچه این رنگ مکمل ایجاد نشود چشم آن را خود به خود بوجود می
آورد .

به خاطر همین حقیقت
است که مبانی اساسی هارمونی رنگ مشمول قواعد رنگهای مکمل است .

 

6.
کنتراست سیری

رنگها را می توان با
چهار شیوه مختلف با نتایجی کاملا متفاوت ، رقیق نمود :

1)    
رنگی خالص را می توان با رنگ سفید رقیق کرد . این رقیق نمودن ، خاصیت رنگ را
تا اندازه ای سرد می کند .

2)    
یک رنگ را می توان با سیاه هم رقیق کرد . این اختلاط ، درخشندگی رنگ زرد را می
گیرد و آن را چیزی بیمار گونه نشان می دهد و درخشندگی آن از بین می رود .

3)    
رنگ سیر را می توان با سیاه و سفید و یا به عبارت دیگر با خاکستری مخلوط کرد .
اختلاط رنگها با خاکستری آن را تا حدودی تار و کدر می نماید .

4)    
رنگهای خالص را می توان از طریق ترکیب با رنگهای مکمل رقیق کرد .

 

7. کنتراست وسعت

درجات روشنی که گوته
به رنگ داده است به شرح زیر می باشد :

زرد=9         نارنجی=8  قرمز=6 
بنفش=3   آبی=4   سبز=6 

نسبت های حاصل شده
برای هر زوج مکمل به ترتیب زیر می باشد :

4/1 یا 4/3 = 3:1 =
9:3 = بنفش : زرد

3/1 یا 3/2 = 2:1 =
8:4 = آبی : نارنجی

2/1 یا 2/1 = 1:1 =
6:6 = سبز : قرمز

برای تبدیل این درجات
به سطوح هارمونی دار باید درجات دو جانبه روشنی آنها را در نظر بگیریم ، بدین معنی
که چون زرد سه برابر از رنگ مکمل خود تندتر است لذا باید تنها 3/1 جایی را که بنفش
مکمل در آن هست اشغال کند .

بنابراین سطوح هارمونی
دار برای رنگهای اولیه و ثانویه به شرح زیر می باشد :

زرد=3         نارنجی=4  قرمز=6  بنفش=9  
آبی=8   سبز=6 

 

 

 

 

 

 

تاثيرات رواني رنگها
الف_ مربوط است به دريافت احساس رنگ(فامداري) كه از طيف مرئي ناشي نشده
باشد اين را احساس ذهني
مينامند. هرگاه فشار ملايم بر
روي پلكهاي بسته وارد آيد، و يا انسان در يك اتاق تاريك از طريق
پيشاني تحت تاثير شوك الكتريكي قرار گيرد_ در هر دو مورد _ احساس رنگ، فامدار به وجود ميايد احساس مزبور ناشي از اثر مريي
خارج از چشم نيست، بلكه
احساس ذهني است. علت اين پديده،
تحريك اعصاب شبكيه به وسيله فشار يا الكتريسيته است. اصولاً
ديدن رنگ ذهني مبتني است بر دو پديده كه با هم قرابت دارند: يكي پس تصوير(after_
tmage) بنا بر اين ديگري تباين((contrast بنا بر اين تصوير عبارت است از احساس رنگ
پس از رفع تاثير يك محرك، به عبارت ديگر، احساس بصري است كه بلافاصله پس از قطع تحريك عامل خارجي حاصل ميشود. پس تصوير دو
گونه است: مثبت و منفي
نوع مثبت پس تصوير
آن است كه رنگ احساس شده، همان رنگ محرك است. يعني پس تصوير قرمز همان فام قرمزي است كه چشم را تحريك كرده است. اين پس
تصوير پس از مدتي خيره شدن به
يك محرك شديد(مثلاً نور يك
پروژكتور) و پس از بستن چشمها اتفاق مي افتد. پس تصوير منفي آن است كه
احساس شده، مكمل رنگ محرك است؛مثلاً پس تصويرقرمز؛سبز است.
پس تصوير منفي
هنگامي رخ ميدهد كه بعد از خيره شدن به يك محرك شديد، چشمها به يك سطح سفيد خالي و يا خاكستري معطوف شودند، علت پس تصوير مثبت
را تداوم روند شيميايي در
شبكه پس از رفع اثر محرك، ذكر
ميكنند، در باره علت پس تصوير منفي، غالباً روند خستگي شبكيه را
مطرح، مي سازد
ب_ اثرات ذهني رنگهاي عيني.
زمينه ديگر ملاحظه
روانشناختي، به احساسهاي معيني
وربوط ميشود كه رنگهاي عيني در بيننده ايجاد ميكنند؛ به عبارت ديگر
در اينجا رابطه رنگهاي عيني با اثرات ذهني شان مورد بحث است. مثلاً آشكاراست كه برخي فامها، پيش آينده هستند و موجب ميشوند
كه اشيا نزديكتر به نظر
آيند ؛ بر عكس، برخي فامها پس
رونده هستند و موجب ميشوند تا اشيا دورتر به نظر آيند. همچنين
فامهاي داراي طول موج بلندتر( مثل قرمز و نارنجي) گرمتر از فامهاي طول موج كوتاهتر(مثل آبي و سبز) احساس ميشوند. احساس گرمي و
سردي، پيش آيندگي وپس
روندگي در واقع اثرات ذهني
رنگهاي عيني هستند كه از جنبه روانشناسي رنگ_ نه از جنبه فيزيولوژيك
رنگ_ مورد بحث قرار ميگيرد:

 

 

سیاه و سفید:

موارد زیاذی ذر خصوص این که سیاه و سفید رنگهای واقعی
هستند یا نه مطرح شده است وقتی تمام طول موجهای طیف به سطح یک شیء جذب شوند آن شیء
سیاه به نظر میرسد . و وقتی تمام این طول موجها از سطح شیء بازتابند شیء سفید به
نظر میرسد . وقتی سیاه و سفید کنار هم قرار میگیرند ترکیب کلاسیک و مکملی را به
نمایش میگذارند که خیره کننده ناب و زنده است این ترکیب در عین حال بی پیرایه و
برجسته است تصور کنید که خطوط تایپ شده مشکی روی صفحه سفید ستارگان سفید در آسمان
شب و راه راه های بدن گورخرچه جذابیتی دارند ترکیب سیاه و سفید رنگهای دیگر را به
حالت تعادل در می آورد نه بیش از حد بر آنها تاکید میکند و نه درسایه خود قرارشان
میدهد خاکستری را هم میتوان با ترکیب دو رنگ مکمل به دست آورد به هر حال این ترکیب
در تعدیل و تاثیر بر رنگهای دیگر ماثر است و در ضمن به برخی رنگها جلوه ای خاص
میدهد .

    

 

 

 

 

 

. (1-رنگ قرمز
رنگي گرم و داراي نيروهاي برون
گرا است.دارای بالاترین طول موج است. رنگ توان و فعاليت بسيار زياد و
رنگ مقوي قلب است.طعم آن شيرين است. رنگ قرمز موجب بالا رفتن فشار خون و تپش قلب
می‌شود. در بعضی افراد نیز ایجاد نیرو و انرژی می‌کند و هم‌چنین باعث به وجود آمدن
حالتی صمیمی همراه با عشق و محبت می‌شود. قرمز مایل به نارنجی برای نشیمن مناسب
است و روحیه را تقویت می کند، به مکالمه های جذاب میدان می دهد.

 به علاوه رنگ
قرمز اشتها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و به همین دلیل است که در سالن‌های
غذاخوری از این رنگ استفاده می‌کنند. قرمز سماقی باعث تحریک ذایقه در ناهار خوری
می شود و سرعت متابولیسم را هم افزایش می دهد.بویایی و چشایی را تقویت می کند،
همچنین زرشکی لذت چشایی را افزایش می دهد. این رنگ می‌تواند انتخاب مناسبی برای
اتاق ناهارخوری باشد.نکته ی مهم در انتخاب هر رنگی توجه به میزان تیرگی و روشنی آن
رنگ است.

قرمز موجب جلب توجه می شود، تصاویر را برجسته تر می کند
و موجب میشود اشیا به گونه ای به نظر برسند که در حال پیشروی هستندقرمز میتواند هم
صمیمی و هم رعب آور باشد، قرمز روشن تداعی کننده ی خطر و مشکل برای برخی از افراد
است مانند علائم هشدار دهنده؛ بنابراین توصیه می‌شود که از رنگ قرمز تیره استفاده
نمایید.به یاد داشته باشید که قرمز تیره نور بیشتری جذب می کند و استفاده از آن
مستلزم افزایش نور فضا می باشد.

 

زرشکی برای اتاق بانوان موثر است و ظرافت را افزایش می دهد.ترکیب
قرمز و صورتی برای اتاق خواب ایده آل است،زیرا قدرت قرمز را با خصوصیت احساسی
صورتی ترکیب می کند و از آن برای ایجاد حس آسودگی و ایمنی بهره می گیرد.

زرشکی :خیلی
از افراد عاشق این رنگ هستند و بسیاری هم از آن متنفرند. برای کسانی که این رنگ را
دوست دارند، زرشکی می‌تواند گزینه ی خوبی در آراستن فضای ناهارخوری و اتاق‌های
خواب و مطالعه باشد. از طرف دیگر، بچه‌ها به این رنگ علاقه دارند و می‌تواند
انتخاب هوشمندانه‌ای برای اتاق خواب و محل بازی آن‌ها باشد.

صورتی همیشه در طراحی سنتی به سمت مونث متنایل است.
صورتی رمانتیک است و حسی از معصومیت و عشق را در اذهان تداعی می کند.قوی ، درخشان
و زیبا است.صورتی با سبز لیمویی،نارنجی یا فیروزه ای هماهنگ

است.

در هنگان نور پردازی قرمز دقت کنید که از لامپ رشته ای
استفاده کنید، یا چراغ دیگری با رنگ پایه گرم.چراغهای فلورسنت گرمای رنگ را می
گیرند و آن را قهوه ای کدر یا حتی سبز و بور جلوه می دهند.یک لامپ هالوژن برای یک
بعد از ظهر دلگیر خیلی خوب به کارتان می آید، اما برای غروب نور قرمز روشن ممکن
است تند به نظر برسد.برای قرمز خوشرنگی که به کار گرفته اید از چند منبع نوری برای
اوقات مختلف روز می توانید استفاده کنید.یا حتی لامپهای صورتی برای استفاده در
غروب بسیار مناسب اند؛در حالی که پنجره های نورگیر یا رو به بام برای ۀب و هوای
آفتابی بسیار عالی اند.اگر آب و هوای منطقه شما سرد و دلگیر استريا، قرمز به  آن گرما و صمیمیت می بخشد، ولی برای این کار
شاید به چند لامپ با نور سفیدو روشن هم نیاز باشد تا بتواند خورشید را برایتان شبیه سازی
کند.

(2-رنگ نارنجي

از ترکیب دو رنگ قرمز که رنگی مبهوت کننده است، با زرد
به عنوان رنگی خوش بین، رنگ نارنجی با گرما و انرژی مثبت درخشیدن می گیرد.نارنجی
شادترین رنگ در طیف است.
نارنجي رنگ جواني است، رنگ
شادابي و شادی، مظهر بازیگوشی، ماجراجویی، جنب و جوش و به تمتم معنا جسارت است.
رنگ جشن و سرور
است . رنگ نارنجی هم‌چون رنگ
قرمز القا کننده ی احساساتی مانند صمیمت، عشق و انرژی است، اما نه به همان شدت.
نارنجی درخشش نور آفتاب را در نظر انسان مجسم می‌سازد و دستمایه‌ای برای زندگی با
نشاط را فراهم می‌آورد.نارنجی یکی از رنگهای ویژه رسانه تصویری است، می گویند
آگاهی را ارتق می دهد و ذهن را باز می کند و به معنای “سریع، آسان، شاد”
هم است. این رنگ حالتی درونی دارد و به مردم حس خوش آمدگویی می‌دهد. به همین دلیل
در اکثر مواقع برای آراستن اتاق‌های نشیمن (پذیرایی) و‌ هال منزل مورد استفاده
قرار می‌گیرد.

از نور پراکنده، لامپهایی با نور
زرد، یا نور آتش برای ایجاد جوی بسیار زیبا در اتاقی که در آن زرد یا نارنجی به
کار برده اید استفاده کنید.لامپ سقفی می تواند ترکیب رنگهایتان را به شکلی
ناخوشایند به نظر برساند.

آشپزخانه ها: نارنجی به عنوان رنگی
گرم و مطبوع که فروغ آتش و پرتو گرمابخش انرژی را سرمشق قرار داده، اشتها را بر می
انگیزد.نارنجی رنگی انرژی زا، تحریک کننده واشتها آور است

فضاهای تاریک و تیره: نارنجی به
عکس استتار در نور کم، توجه ها را به سوی خود جلب می کند و می تواند در نقاط کمجا
و تنگ مفید باشد.

دفتر کار خانگی: این رنگ نشان از
کار و فعالیت دارد و آگاهی ما را از فناوری افزایش می دهد.

نارنجی و نشیمن: برای اتاقهای
نشیمن و فضاهای مختص سرگرمی، نارنجی می تواند بر شادی بیفزاید.نارنجی رنگی صمیمانه
است که می تواند سد رفتارهای خشک و رسمی را بشکند.نارنجی باعث می شود حس کودکی
دوباره در شما بیدار شود؛نارنجی محیط ، رنگ هر پوستی را بهتر جلوه می دهد و آن را
سلامت می نمایاند. نارنجی تند به صورت خود به خود فضا را با کوچک ساختن و دنج کردن
آن گرم می کند.برای اتاق نشیمن و تلویزیون به خصوص لازم است.

نارنجی و آسایش:طیف کهربایی نارنجی
قادر است بدون هیچ هیجان اضافی گرما را در هر اتاقی افزایش دهد.ترکیب زرد- نارنجی
روی رنگهای چوبی گرم جادو می کند و کهنگی یک میز رنگ و رو رفته یا تیرکهای
ناخوشایند سقف را بهسازی می کند.این رنگها شاد و مدرن و در عین حال ساده تر از طیف
تند نارنجی است.

اما به هر حال نارنجی هیجان انگیز
است، باعث می شود فعالیت و بازیگوشی مان زیاد شود. پس اگر آدم ناراحتی هستید،
نارنجی بدترین انتخاب برای اتاقتان است.

نارنجی حتی در حمام هم ، عمق و
گرما و زیبایی به یک سینک دستشویی اضافه می کند.

 (3-رنگ زرد
زرد رنگي است به توان پرتو افكني زياد،كه بيشتر پرتوهاي در يافتي را باز تاب ميكند.
زرد رنگي است كه ژرفا و
عمق ندارد. برد آن نسبت به ديگر
زياد تر است. رنگ ترش است. رنگ زرد وقتي يكدست باشد، شادي
آفرين و هنگامي كه با تغييرات زمينه های رنگی همراه ميشود ايجاد هيجان و ناراحتي و تا حدي اضطراب ميكند.زرد رنگي بي خوابي،
بيداري، هيجان، اظطراب و تلاطم
فكری است این رنگ‌ نیز تاثیراتی
مانند قرمز و نارنجی بر جای می‌گذارد با این تفاوت که درخشان‌تر و روشن‌تر است و
همانند قرمز و نارنجی می‌توان از آن برای فضای نشیمن و هال استفاده کرد. علاوه بر
این، انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگ‌تر نشان دادن قسمت‌های تاریک و کم‌نور
ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است.در هر جا که از رنگ زرد استاده می
کنید،شب هنگام که از نور مصنوعی استفاده می کنید تمهیدی اندیشه کنید که این رنگها
با نور مصنوعی هم درخشان و پر مایه به نظر برسند.لامپهای رشته ای، زرد را پررنگتر
و پرمایه تر می کنند و لامپهای فلورسنت درست به خلاف آنها زرد را به سمت طیف سبز
مایل به آبی کدر متمایل می کنند؛لامپهای هالوژن آن را به شکل واقعی که در روز ظاهر
می شوند نمایان می سازند. علاقه داشتن به رنگ زرد، نشانه‌ای از خلاقیت و میل به
ایجاد ارتباط با دیگران است.

زرد درخشان:سریعترین راه برای نشاط دادن به هر فضای
دلگیریا ملال آور است.زرد روشن، رنگ آفتاب، به صورت طبیعی با همه چیز جور در می
آید، پس اجازه دهید همین خصوصیت حضور در همه جا که متعلق به زرد است مشوق استفاده
از آن باشد.سرشت خورشیدی رنگ زرد حس گرما وشادی را در هر جایی القا می کند.رنگ زرد
در اتق مطالعه یا دفتر خانگی کار بسیار مناسب است،حتی وقتی به عنوان تاکید روی یک
تک دیوار استفاده می شود.به عقیده متخصصان رنگ درمانی رنگ زرد روی دیوارها باعث می
شود کار سریعتر و با تمرکز بیشتری انجام شود.

یک فایل دیواری گالوانیزه در مقابل زمینه زرد و بنفش که
زوج رنگ مکمل هستند باعث می شود هر کدام به تنهایی بر جسته بوده و درخشش سطح فلز
باعث می شود این کنج دیوار، جلب نظر کند و شما را برای بررسی نامه های جدید
فراخواند.

زرد در قسمتهای ورودی و دربهای جلویی حس استقبال را القا
می کند.با زرد اصلی روشن روی در شروع کنید،رنگ زرد جسورانه یک ورود به یادماندنی
را در ذهن تداعی می کند.

محیط تارک یک حمام کوچک زیر شیروانی با شیب تندش نیاز به
تابش گرمای اضافی دارد.زرد درخشان و نارنجی روشن ترکیبی آتشین ایجاد می کنند که
این حمام را گرم کند و آرامش و راحتی را در ذهن پدید می آورد.

رنگ زرد در آشپزخانه:یک آشپزخانه زرد روشن به آشپزی پر
انرژی انگیزه بیشتری می دهد.بهتر است در آشپزخانه از روشنترین و درخشانترین زردها
استفاده شود، ولی باید توجه داشت که ترکیب رنگها اشتها آور باشد مثلا سبز مایل به
زرد را با دقت بیشتری استفاده کنید تا به نظر سیر نیاید و زرد خردلی را هوشیارانه
تا مبادا کدر یا خاکستری شود!

ترکیبی از مارگاریتی تند-پوست لیمویی، نارنجی و گریپ
فروت- در کنار هم به یک آشپزخانه کاشی شده رنگ پوست مرکبات را هدیه می دهند.آشپزخانه
ای با رنگهای ملایم و بی روح اصلا یادآور غذاهای دلچسب و لذیذ نیست؛اضفه کردن رنگ
تند مرکبات به این فضا موجب افزایش اشتها می شود.

زرد و ناهار خوری:رنگ زرد درخشان انتخاب فوق العاده ای
برای اتاق ناهار خوری است. زرد روحیه خوب گفتگوی صمیمی را امکان پذیر می سازد و
سایه های مطبوعش بر اشتها می افزاید.در بسیاری از خانه ها اتاق غذا خوری بعد از یک
معبر راهرو مانند؛ بیرون از آشپزخانه یا اتاق نشیمن قرار گرفته است؛چنین اتاقی
معمولا با حسی سرد و بدون نورگیر مناسب به حال خود رها شده است.آسانترین و کم
هزینه ترین راه برای صمیمی تر ساختن این اتاق دلگیر بدون پنجره ،افزئدن لایه ای
گرم از رنگ زرد به جاهای مختلف است. 

زرد در اتاق نشیمن:رنگ زرد مبلمان یا دیواره نشیمنی بزرگ
را به یک اتق دنج و صمیمی و البته گرم تبدیل می کند. زرد از جدیت فضا می کاهد پس
در مکانهایی (مانند نشیمن)از آن استفاده کنید که اندکی خنده و کمی شوخی و بذله
گویی را تاب آورد.

 

هماهنگی رنگها با زرد:یک ترکیب ساده از رنگ زرد می تواند
تسکین بخش باشد؛ اما برای برخی سلیقه ها غیر قابل تحمل جلوه کند.در این حالت
ترکیبهای رنگی هماهنگ به همان خوبی برای جلوه نظم در اتاق به کار می آیند.اما دقت
کنید آنها را با شدت و درجه یکسان بکار ببرید،رنگ زرد قوی از شدت رنگ سبز کمرنگ می
کاهد و نارنجی هلویی را در کنار خود کاملا ناهماهنگ مینماید.برای زردی که در یک آب
و هوای گرم، خیلی پر حرارت به نظر نمی رسد، آن را با یک سبز برگی خنک تلفیق کنید.

زرد و سبز:طراحان اغلب وقتی که یک شمای رنگی خلق می کنند
در خارج از خانه در پی الهام از طبیعت بر می آیند، زیرا مردم به طور فطری این
ترکیبهب را خوشایند می یابند، با در نظر گرفتن این مورد، یک همنشینی عالی برای
زرد، رنگ سبز است.نه تنها سبز رنگی نزدیک به آن است که بعد از زرد در طیف قرار
گرفته است، بلکه طیف رنگ برگها و گیاهان نیز هست و مکمل هر سبزی و گل و میوه ای،
رنگ زرد است.این ترکیب موجب طراوت هر فایی می شود.در ایوانه و نشیمنها، زرد می
تواند با بیشترین شدت با افزودن کوسنهای راه راه سفید و مشکی و جلای براق روی
مبلمان به کار رود.

زرد و سفید:اگر زرد در کنار رنگهایی مانند قرمز در یک
اتاق کوچک و دنج تند به نظر می رسد، می توان در بعضی جاها آن را با سفید همراه
کرد.در آشپزخانه یک دیوار زرد درخشان در یک انتها می تواند یک نقطه کانونی ایجاد
کند،توجه را به سوی خود جلب می کندتا اتلق طولانی تر و بزرگتر به نظر برسد.زرد می
تواند گرمای کفپوش چوبی پولیش شده یا کابینتها را هم افزایش دهد.به خاطر داشته
باشید که این رنگ باعث می شود اشیا جلوتر از بقیه به چشم آیند:بیننده در ابتدا همه
چیز را به رنگ زرد می بیند.

 

 

(4-رنگ آبي
آبی محبوب ترین رنگها است.در
فرهنگهای وودوو، این  عقیده وجود دارد که
آبی ارواح شیطانی را دور می کند.به این دلیل، خانه ها در نیواورلیان تا تاهیتی
درهای ورودی و قاب پنجره هایی به رنگ آبی کمرنگ دارند.می گویند آبی زنبور را دفع
می کند.

به هر حال آبی رنگي است آرام و درونگرا. بيننده را به
سوي خود ميكشد و درون آرامش خود، نرم
مي سازد و به خواب ميبرد .آبي
تيره گون، سكون مطلق و استراحت شبانه است.آبي رنگي است الاهي و
آسماني. آبي رنگ زمستان و سرماي
آن است. طعم آبي، بي طعمي و كمي
متمايل به شيريني است.آبي با روان آدمي پيوند ميخورد و تا
اعماق و انتهاي روح نفوذ ميكند. رنگی بسیار آرام‌بخش و تسکین‌‌دهنده که در انسان
ایجاد امنیت و آرامش می‌کند و نگرانی را کاهش می دهد. به همین دلیل است که در اکثر
مطب‌های پزشکی و اتاق‌های جراحی از آن بهره می‌گیرند.آبی را می‌توان برای اتاق‌های
خواب و سرویس‌های بهداشتی در نظر گرفت. آبی مشهور به این است که ضربان قلب را کاهش
میدهد و از این نظر تاثیر مخالف قرمز را دارد آبی آرامتر و طبیعیتر از هر رنگ تند
و مرتعشی به نظر میرسد برای افراد بی خواب یا افرادی با اختلال در خواب یک پرده
تند آبی میتواند سودمند واقع شود واز یک اتاق خواب پناهگاهی امن ایجاد کند . در کل
برای محل‌هایی که به نظر باید خنک و آرام‌بخش باشند، استفاده می‌شود جایی که حمام
داغ را خنک کند.آبی رنگ سردی است که موجب می شود فضا باز به نظر برسد(پس رو است).

جنون مد جدید سونا درمانی و مراکز رفاهی توجه زیادی را
به طراحی حمامهای خانگی جلب کرده است زمانی حمامها بی اهمیت در نظرگرفته میشدند در
حالی که امروزه به بخش بسیار مهمی از خانه وبه طرز فزاینده ای به بخش خصوی بدل شده
اند وقتی حمام به اتاق خواب باز میشود استفاده از یک ترکیب رنگی مناسب ضروریست
آبیهای قدرتمند و آبی سبزها کمک میکنند عبور از فضای آرامش بخش اتاقها به پناهگاهی
خنک جهت استهمام ممکن گردد هرچه آبی تابناکترباشد آبیتر و شبیهتر به اقیانوس به
نظر میرسد خصوصاً ئقتی با سفیدهای تازه و با طراوت جور باشد برای تمدد اعصاب
مفیدتر است سایه های خنک رنگ فیروزهای درمانی ایده آل برای بدنهای خسته و چشمان
کارکرده هستند .

لازم به ذکر است که آبی نقطه ی مقابل قرمز در زمینه ی
اشتها بوده، در حقیقت باعث از بین رفتن اشتها می‌شود، بنابراین نمی‌تواند رنگی
مناسب برای اتاق ناهارخوری و آشپزخانه باشد.

نورپردازی فضاهای آبی : آبی سایه خنک ایجاد میکند و رنگی
که تیره کننده است، باعث میشود فضاها به نظر بزرگتر و اندکی سردتر بیایند . در یک
حمام بیشتر از هر اتاقی دیگر درجه حرارت رنگها نکته بسیار مهمی است که باید به آن
توجه داشت . حمامی آبی رنگ باید به گرمی نورپردازی شده باشد در غیر این صورت باید
به زیاد کردن افراطی حرارت نیاز دارد در فضای خیلی کوچک یا خیلی تنگ استفاده از
آبا با حداکثر ظرفیت آن است . تعدیل کردن آبی با کمی ارغوانی گرم و زرد روشن از
سردی آن میکاهد . گرما در حمام آبی رنگ میتواند با نور زیاد خورشید یا نورپردازی
مناسب ودر موارد بسیاری هردو ایجاد شود. مادام که شخصاً احساس امنیت میکنید ایده
تلفیق حمام با طبیعت پیشرفتی طبیعی در مقایسه با حمامهای جدید مد روز به شمار می
آید . وسعت پنجره ها میتواند حمام آبی خنک را در هنگام  شب سرد و تاریک به نظر برساند، پس خیلی دقت
کنید که نور خورشید را در روز با یک سیستم نور پردازی مناسب در اوقات شب تعدیل
کنید. به استثنای لامپهای گرمایی با طراحی های خاص تکنیکهای نور پردازی کثیری وجود
دارند که باعث میشوند که کاشی های آبی در زمستان گرمتر به نظر برسند و یک دیوار
آبی روشن در صبح هنگام جذابتر به دید بیاید افزودن لامپهای حالوژن متمرکز در حقیقت
سطوح زیر آنها را گرمتر میکنند و باعث میشوند چینی آلات یا استیل عینیتر و ملموستر
به نظر برسند .      

 (5-رنگ سبز
سبز معتدل و اعتدالش سرد است.
در سبز توان آرامش وجود دارد و با ويژگيهاي تاريك_روشن.
تعغل، تفكر و آرامش خردمندانه است. رنگ صلح و صفا است. طعم رنگ سبز، نه شيرين است نه شور، نه ترش است نه بي مزه، نه تند است نه
تلخ، طعم رنگ گوارا است و
كمي مزه گس دارد . رنگی جذاب که احساس سلامت، باروری، حاصل خیزی، آرامش و
صمیمیت را القا می‌کند.سبز خالص ترکیبی کاملاً متعادل از آبی و زرد را در وسط قرار
میدهند . بنابر این سبز تاثیری متعادل کننده بر روی بدن ما دارد زریا نه گرم است و
نه سرد این رنگ مثل قرمز خود را تا جلوی چشمان ما پیش نمی آورد و دما را تغییر
نمیدهد م مثل آبی هم نیست که عقب بنشیند وبرودت را به ارمقان آورد در عوض سبز دما
و ضربان قلب ما را مثل زمان استراحت تنظیم میکند .

آبی سبزرنگی آرامش بخشی است که هر اتاقی را رسمی میکند
.به این دلیل که مقادیر اشباع شده ای از دو رنگ آبی و سبز را را با یکدیگر ترکیب
میکنند رنگی نیست که نتیجه استاندارد ایجاد کند آبی سبز مثل بنفش الهام بخش
رویاهای ماست. برای اتاقی آرام و آسوده که جز مثل مسکن کاربرد دیگری ندارد سبزها
را با کمی آبی یا سبز دریایی به کار برید ، این رنگهای دریایی بهترین انتخاب برای
حمام یا اتاق خوابی دنج هستند آبی سبز همچنین رنگ فوق الآده ایست برای استفاده در
کنار استخر زیرا در بین آجر بتون و آفتاب خوش می درخشد.کاشی های درخشان حمام می
توانند قدرت سراب صحرا را القا کنند،وقتی به رنگهای فیروزه ای، آبی سبز و دریایی
باشند.

   سبز نیز
تا حدی مانند آبی عمل می‌کند، اما گرم‌تر و منعطف‌تر است. از این رنگ نیز در
بیمارستان‌ها، مطب‌ها و اتاق انتظار دندانپزشکی استفاده می‌شود.

در هر پرده رنگ سبز همیشه ترکیبی از زرد گرم و آبی خنک
استفاده میشود در نتیجه سبز تاثیر متعادل کننده قابل ملاحظه ای بر جای میگذارد .
از سبزلیمویی در آشپزخانهای که به اتاق نشیمن باز میشود برای سرگرمی و اشتیاق در
آشپزی استفاده کنید. سبزهای برگی در اتاق خوابی که در انتظار رنگی آرام است اما از
رنگهای کمرنگ هم ابا دارد معجزه میکند . سبز درخشان مهیج در یک ترکیب رنگی خنثی
فوراً شادی را بدون مزاحمت برای اثر آرامشبخش به آن می افزاید. 

 سبز روشن رنگ مناسبی برای اتاق‌های خواب،حمام، نشیمن و هال
به شمار می‌رود. سبز تیره نیز برای آشپزخانه و اتاق‌ناهار خوری مناسب است، زیرا که
این رنگ تأثیر خوبی بر سلامت و تغذیه دارد.

(6- رنگ بنفش

بنفش رنگی است با خلاقیت، تخیل و در عمیق ترین سایه ها
با شکوه و جلال مرتبط است.در اشکال کمرنگتر با تمدد اعصاب و محیط های آرامش بخش
ارتباط دارد و برای اتاق خواب بسیار مناسب است.
رنگ بنفش نمايشگر بي خبري، بي
اخياري، ظلم و دشواري است و رنگي
مرموز و برانگيزاننده احساسات.طراحان
داخلی آن را تخیلی می نامند زیرا بیرون از طیفهای متداول قرار می گیرند .اگر در
سطح وسيع به كار بريم حالت ترس را نشان ميدهد بالئخص اگر
بنفش متمايل به ارغواني باشد.اما ارغوانی به خودی خود آرامش بخش است. طعم بنفش گس
است.بنفش سمبل هرج و مرج،
مرگ، ستايش و عظمت است.

ارغوانی تیره اغلب در اتاق های غذا خوری و یاسی کمرنگ
اغلب در اتاقهای نشیمن رسمی ظاهر می شوند.

خنکترین سایه های بنفش آرامش بخش ترین آنها هستند.از
نیلی سیر تا آبی کمرنگ،این رنگها همگی به آبیهای آرامش بخش شبیه اند اما مقدار
گرمای اضافه ای در بنفش یافت می شود.این خصیصه بنفش را به یکی از بهترین رنگها
برای حمام بدل می کند،به خصوص برای حمام های خیلی سرد و کم نور.

بنفش با زرد،سفید و کرم سازگار است.بنفش از قرمز خنک تر
و در عین حال دارای حرارتی بیش از آبی است.

 بنفش آبي رنگ،
القا كننده تنهايي است. بنفش قرمز، القا كننده سلطه یک نیروی روحاني است

.

7) رنگ قهوه ای:

به رنگ شکلات تیره تافی کره ای و
فنجان قهوه لاته فکر کنید متوجه میشوید که این رنگهای راحت و گرم چقدر آرامش دهنده
هستند آنها همچنین میتوانند در مقابل سفید، کرم و شیری کنتراستهای سردی ایجاد کنند
. برخی رنگهای قهوهای بسته به میزان سیری رنگ میتوانند سرد یا گرم باشند اما به هر
حال برای کار خوب و ملایم هستند . خوبست قهوهای تیره را در اتاقهایی که احتیاج به
حس راحتی و امنیت دارند یا در اتاقهایی که معمولاً هنگام غروب و تحت نور مصنوعی
مورد استفاده قرار میگیرند بکار بریم . قهوهای معمولاً برای اتاقهای نشیمن هم
مناسب است حتی قهوه ای تیره را میتوان در مقابل فیروزه ای کمرنگ یا درخشان یا در
مقابل صورتی بکار برد در حالی که رنگهای کاراملی روشنتر مکمل هوشمندانه ای برای
سفید و کرم هستند . از لحاظ روانشناختی قهوهای با نیاز به امنیت برقراری ارتباط با
افراد هم فکری و نیاز به یک محیط راحت مرتبط است .

 

 

 

 

 

منابع:

 

(1رنگ
مدرن – نویسنده: سارا لینچ ، ترجمه: فرید عابدین شیرازی

2)کتاب رنگ اثر:ایتن

3)طرح و فرم اثر ایتن

4)رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی- نویسنده:جوانا کاسپید و مریل لوید

5) آرت نیوز

6)روزنامه ایران

7)روزنامه شرق

8) https:// wikipedia.org

9) https://teletext.irib.ir

رنگ ها روح دارند و زنده اند، رنگ ها کلمه اند و از نهان سبز جنگل ها، از راز آبی آسمان و دریاها، از شفافیت و زلالی قطرات باران و از روح آدمی و دنیای پر رمز و راز انسان سخن می گویند. رنگ زندگی است زیرا جهان بدون رنگ برایمان مرده جلوه می کند.

گوته در مورد هماهنگی و کلیت رنگ چنین می نویسد: “وقتی چشم رنگی را می بیند، بلافاصله فعالیتش را شروع می کند و عملکردش چنان است که به شکلی ناخود آگاه و اجتناب ناپذیر، رنگ دیگری ایجاد می کند که با پیوستن به حلقه رنگ ها، ترتیب حلقه رنگ را کامل می کند و این تاثیر متقابل، احساسی از غنای رنگ به انسان می بخشد. مقصود از هماهنگی رنگ، هنر وسعت دادن به درون مایه ها و مضامینی از تناسبات اصولی رنگ است که می تواند به عنوان پایه ای برای آفرینش هنری به خدمت گرفته شود.”

اما یکی از ملاحظات روانشناختی رنگ که در کاربرد هنری رنگ اهمیت دارد، بررسی تأثیر متقابل رنگ ها است. جلوه یا اثر هر رنگ در جوار رنگ دیگر تغییر می کند هر رنگ نسبت به دیگری میزان تیرگی یا روشنی ذاتی اش را می نمایاند. معکوس کردن این ترتیب طبیعی، ناسازگاری رنگی به بار می آورد. شاید به نظر عجیب برسد که در حوزه حس بصری، حتی می توان دمای رنگ را نیز تشخیص داد.

به عنوان مثال: تجربه نشان داده است که بین دو آتلیه که یکی با رنگ سبز-آبی و دیگری با قرمز-نارنجی رنگ شده باشد، ۵ تا ۷ درجه اختلاف دما از طریق ذهنی احساس می شود. به عبارت دیگر، کسانی که در آتلیه سبز هستند، در ۱۵ درجه سانتیگراد احساس سرما می کردند، اما در اتاقی که با رنگ قرمز-نارنجی رنگ شده بود تا ۱۳-۱۱ درجه سانتی گراد نیز احساس سرما نمی کردند. حقیقت این است که رنگ آبی-سبز جریان خون را کند و رنگ قرمز نارنجی همانند داروی محرکی است که باعث حالت هیجانی و تسریع جریان خون در بدن می گردد.

از حالت کنتراست سرد و گرم نیز می توان برای ایجاد اثرات ذهنی فوق العاده زیبا استفاده کرد. مناظری که فاصله اشیاء در آن زیاد است، همیشه از لحاظ رنگ سردتر به نظر می رسند، زیرا که در عمق هوا قرار دارند. پس کنتراست سرد و گرم وسیله مهمی است که اثرات پرسپکتیو و حجمی را نشان می دهد.

روانشناسی رنگ ها در معماری

علاوه بر رنگ ها، شکل ها نیز دارای خصوصیت گویا ومعنی دار نظام زیباشناختی خود هستند. در طراحی، این کیفیت های معنی دار شکل و رنگ می بایست با یکدیگر مطابقت داده شوند، یعنی شکل و رنگ در معنی دار بودن و مفهوم خود یکدیگر را تایید و اثبات نمایند. سه شکل اصلی مربع، مثلث و دایره نیز مانند سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی دارای خصوصیات مفهومی و بیانی مشخص هستند. مربع، نمایانگر ماده، وزن و حدود مشخص است وحسی از کشش و امتداد و تجربه حرکت را القاء می کند. مربع با رنگ قرمز منطبق است و وزن حجم قرمز با شکل سنگین و ساکن مربع مطابقت دارد. مثلث با زوایای حاد و تند، تاثیر ستیزه جویی، پرخاش و تهاجم را ایجاد می کند. مثلث سمبل تفکر است و حالت وخصوصیت بی وزن آن با زرد روشن هماهنگی دارد. دایره بر عکس مربع، احساسات را ملایم و معتدل می کند و حس آرامش و حرکت آرام و آهسته را القاء می نماید. دایره سمبل روح است که در درون خود همواره در حال حرکت است. تطابق و تناسب هر رنگ با شکل مربوط به خود مستلزم همانندی و توازن است. اگر رنگ ها و شکل ها در بیان مفاهیم و حالات توافق داشته باشند، تاثیرات آن دو چندان خواهد بود.

با رنگ های زنده بیشتر آشنا شویم

رنگ های زنده همواره رنگ هایی دوست داشتنی هستند. این رنگ ها به نحوی اغراق آمیز جاذب نگاه و توجه بیننده هستند و هرگز از نظر بیننده دور نمی مانند. رنگ های زنده ای که انرژی و هیجان در فضا می پراکنند و برای افرادی که دوست دارند هر روز صبح در فضایی پر انرژی و سرزنده چشم بگشایند و روزشان را با هیجان و سرزندگی آغاز کنند ایده آل هستند .از آنجا که اغلب ما بیشتر با رنگ های خاموش و خنثی در محیط زندگی مأنوس هستیم به کارگیری این رنگ ها نیازمند جسارت است. اما چنانچه این رنگ ها را در ترکیبی مناسب به کار گیرید این جسارت بی پاداش نخواهد ماند و نتیجه فضایی درخشان، زیبا و فوق العاده جذاب خواهد بود. پیش از انتخاب چنین پالت رنگی برای فضای منزلتان به سلیقه خود نیز توجه کنید زیرا برای بسیاری از مردم زندگی در چنین فضاهای رنگینی برای مدت طولانی ممکن است آزار دهنده باشد. یکی از روش های ارزیابی سلیقه واقعی شما در انتخاب رنگ دقت در کمد لباس های شماست. اگر لباس های کمد شما از رنگ های بـژ، کرم، قهوه ای و سیاه و سفید است و یا از سایر رنگ های خنثی و ملایم تشکیل شده است در فکر استفاده از رنگ های زنده در فضای منزلتان نباشید. چون خیلی زود از آنها خسته می شوید اما اگر در میان لباس هایتان رنگ های شادی مثل قرمز، نارنجی و بنفش زیاد به چشم می خورند احتمالا از زندگی در فضایی با دکوراسیون برگرفته از رنگ های زنده لذت خواهید برد . از نگاه طراحان دکوراسیون داخلی، رنگ های زنده دارای ویژگی های فوق العاده ای هستند که می تواند ویژگی های حاکم بر یک فضا را تنها با چند قوطی رنگ تغییر دهد. پس از آن که از تمایل و علاقه خود نسبت به این پالت رنگی مطمئن شدید نوبت به انتخاب رنگ های خاصی می رسد که در این گروه می پسندید. هنگام انتخاب پالت رنگ های زنده باید به خاطر داشته باشید که انتخاب این گروه به معنی به کارگیری این رنگ ها در سطوح بزرگ مثل دیوارهاست که بلافاصله کاراکتر و حالت یک اتاق را دستخوش تغییری چشمگیر می سازد و نه به معنی استفاده از یک کاناپه قرمز یا قفسه سبز در گوشه ای از یک اتاق، بلکه احاطه شدن در فضایی آکنده از رنگ های زنده و شاد در کلیه جوانب یک اتاق است.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید تغییری در اندازه ی اتاقتان بدهید، اما به دلیل اینکه ایجاد دگرگونی مستلزم انجام کارهای ساختمانی است، از این کار صرف نظر کرده باشید؟ پیشنهاد می کنیم دست نگه دارید و به جای انجام دادن کارهای ساختمانی و حذف و اضافه کردن دیوارها، به یک نقاش مراجعه کنید و با تغییر رنگ اتاق، اندازه آن را تغییر دهید. در حالت کلی، اگر تمایل دارید که چهار دیواری اتاق به نظر نزدیک بیاید و دیوارهای اتاق خودی نشان بدهند، آنها را با رنگ تیره رنگ آمیزی نمایید و اگر ترجیح می دهید اتاقتان وسیعتر و دلباز و بزرگ به نظر آید از رنگهای روشن استفاده کنید. اگر اتاقی مستطیل شکل دارید و می خواهید مربع به نظر رسد، دیوارهای کم عرض انتهای اتاق را با رنگ تیره و بلندترین دیوار را با رنگی روشن رنگ آمیزی نمایید. این عمل باعث می شود که دیوارهای عقبی به سمت جلو آمده، اتاق متناسب به نظر برسد. اگر تصمیم دارید که اتاقی دنج ایجاد کنید، از رنگهای گرم تیره استفاده نمایید. این رنگها سبب می شوند که محیط گرم جلوه کند و تیرگی رنگ موجب می شود اتاق محصور و صمیمی به نظر بیاید. برای داشتن اتاقی وسیع و بزرگ، رنگ سفید و رنگ های روشن مانند آن) بهترین انتخاب است، زیرا هر چه رنگ روشن تر باشد تاثیر و بازخورد نور را دو چندان کرده، در نتیجه فضا بزرگتر به چشم می آید. تغییر دادن رنگ سقف به رنگ تیره نیز باعث می شود که سقف کوتاهتر و پایینتر دیده شود. بنابراین، تنها کافی است دست به کار شوید و از معجزه ی رنگها لذت ببرید.

در مورد فضای خانه، چنانچه فضای منزل تان را با رنگ های عسلی و طلایی رنگ آمیزی نمایید، متوجه می شوید که چقدر اتاق های خانه دلباز و روشن می شوند. منزل شما با استفاده از رنگ مایه های طلایی، زرد، شکلاتی و قهوه ای کم رنگ، درخشش خاصی پیدا می کند و اتاق هایتان جلوه ای حقیقی به خود می گیرند؛ همانند این که تابش نور خورشید سراسر روز در خانه ی شما گسترده باشد. طیف های مختلف از رنگ طلایی ، رنگ هایی سرد و گرم را شامل می شوند که همه جزء رنگ مایه های طبیعی اند و در کنار قهوه ای بسیار هماهنگی خوبی دارند. مبلمان راحتی، پرده ها، فرش ها، همین طور کوسن ها، در اتاقی با ترکیب رنگ طلایی و قهوه ای بسیار شکیل اند، به خصوص اگر آن ها را با مخمل اعلا تلفیق نمایید تا تأثیر گذاری شان بیش تر شود. شما با توجه به علاقه مندی خود می توانید از سایه های طلایی گرم شامل رنگ مایه های مسی و کاراملی بهره بگیرید. رنگ های طلایی سرد سایه روشن هایی از بژ یا رنگی شبیه به پوست لیمو عمانی را شامل می شوند که بسیار سنگین و پرجلوه اند. طلایی های سرد وقتی با رنگ هایی مثل فندقی یا عنابی که از خود سایه های قرمز رنگ ساطع می کنند ترکیب شوند، محیطی بی نظیر ایجاد می کنند. رنگ های متالیک یا در اصطلاح ، همان رنگ هایی که از فلزات برگرفته شده اند، همیشه بسیار چشمگیرند و اگر آرایه ها و پوشش های پارچه ای و بافت دار منزل از بین چنین رنگ هایی برگزیده شوند، درخشش آن ها هر روز بر نشاط ساکنان خانه می افزاید. طلایی و نقره ای از برترین رنگ هایی هستند که پایه فلزی دارند. بنابراین رنگی که در هر اتاق استفاده می شود بر روحیه شما و هر شخصی که از آن اتاق استفاده می کند تأثیر می گذارد. در اینجاست که روانشناسی رنگ، نقش اصلی را ایفا می کند.

رنگ عنصر اصلی دکوراسیون

به طور کلی رنگ ها در دو بستر اصلی در دکوراسیون داخلی حضور می یابند:۱. پوشش های اصلی فضاها شامل دیوارها، کف ها، سقف ها و درها.۲. لوازم دکوراسیون شامل مبلمان، پرده ها، فرش و…

در مقام مقایسه این دو مورد با هم، به لحاظ نقش دکوراسیونی شان در محیط، پوشش های اصلی فضاها از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند زیرا که نسبت به لوازم دکوراسیونی ثابت تر بوده و به گونه ای نقش پس زمینه را برای آن لوازم اجرا می کنند. در میان این پوشش ها، دیوارها به جهت وسعت حضورشان در فضا، جایگاه ویژه ای داشته و میزان تأثیر گذاریشان بر دیگر لوازم دکوراسیونی بسیار چشمگیرتر است. اما اهمیت رنگ فضاهای داخلی و نفوذ آن بر افراد زمانی روشن می شود که به این واقعیت توجه کنیم که تقریبا به طور متوسط دو سوم از وقت خود را در محیط های بسته سپری می کنیم. برای آن که بتوانیم ارتباطی درست میان طبیعت خودمان با دکوراسیون داخلی خانه برقرار کنیم باید یاد بگیریم که ترس از متفاوت بودن با سایرین و خاص بودن را از خود برانیم. اکثر ما به افرادی شرطی تبدیل شده ایم، اغلب خودمان را در محدوده رنگ های معقول، بی روح و خنثی و کمرنگ و بی رمق قرار می دهیم، در حالی که رنگ باید بروز درون ما باشد و بدین ترتیب با انتخاب رنگ های نادرست مانع بروز احساسات و خود واقعی مان می شویم.

اگر می خواهید بدانید کدام رنگ ها بیشتر با توجه به روحیاتتان با هم تناسب دارند، می توانید این سوالات را از خودتان بپرسید: ۱- چه نوع فعالیتی قرار است در این مکان انجام  شود؟ ۲- چه نوع رنگ های طبیعی در این مکان وجود دارد؟ به چوب و آجر و سنگ به کار رفته توجه کنید.۳- به چه مقدار نور احتیاج است؟ آیا این فضا اساسا مکانی روشن است یا تاریک؟ ۴- در اینجا مایل به داشتن فضایی گرم یا سرد هستید؟ ۵- آیا در پی ایجاد محیطی برانگیزاننده و شاد یا فضایی ساکت و آرام هستید؟ ۶- آیا مایلید فضای اتاق بزرگتر یا کوچکتر از اندازه عادی به نظر برسد؟ ۷- شکل اصلی اتاق چیست؟ آیا باریک و طویل یا کوتاه و پهن است؟ ۸- سقف اتاق بلند است یا کوتاه؟

هنگامی که رنگ های مورد پسندتان را انتخاب کردید با استفاده از مداد رنگی، مداد شمعی، آبرنگ و یا هر وسیله رنگ آمیزی دیگری که دراختیار دارید آنها را در کنار هم، بر روی یک قطعه کاغذ سفید آزمایش کنید. اندازه سطوح رنگی مختلف را تغییر دهید و به آنها کمی سفید برای روشن تر شدن اضافه کنید. به چرخه رنگ مراجعه کنید و با استفاده ازآن رنگ مورد نظرتان را یافته در کنار آن امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که رنگ های منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای اتاق اجرا شوند تاثیری بسیار قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ خواهند داشت. وقتی به یک ترکیب رنگی رضایت بخش رسیدید توجه داشته باشید که تأثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظربگیرید. به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی، بسیار زیبا به نظر می رسند؛ اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نورطبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود. در چنین اتاقی استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب تر خواهد داشت. نور چه از نوع طبیعی و چه مصنوعی باشد تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا ضروری است.

Chakaad – تلاقي علم و خلاقيت

روانشناسی رنگها بر پایه ی تأثیرات احساسی و روانی رنگ ها با نگاهی به تمام جنبه های زندگی انسان است. قسمت های ذهنی زیادی در روانشناسی رنگها به عنوان جنبه های پذیرفته تر و اثبات شده وجود دارد . به یاد داشته باشید که تنوع در تفسیر و تعبیر، و معنی این موضوع در فرهنگ های مختلف متفاوت است؛ مخصوصاً هنگامی که روانشناسی رنگها در معماری را بررسی می کنیم.

آیا شما می دانید محیط اطراف شما می تواند روی وضعیت ذهنی و احساسات شما تاثیرگذار باشد؟ آیا تا به حال متوجه شده اید که مکان های خاصی احساسات شما را تحریک می کند؟ خوب، این یک خوش شانسی است که رنگ ها در این فضاها می توانند نقش داشته باشند و بخشی از این فضا ها باشند؛ مشروط بر اینکه با رعایت نکات روانشناسی رنگها در معماری مورد استفاده قرار گرفته باشند.

در هنر درمانی، رنگ اغلب با احساس شخص مرتبط است . رنگ ممکن است بر روی ذهن یا وضعیت فیزیکی شخص تأثیر بگذارد. برای مثال، مطالعات نشان می دهند که برخی از مردم به دنبال نگاه کردن به رنگ قرمز افزایش ضربان قلب دارند که پس از آن منجر به افزایش آدرنالین می شود.

روانشناسی رنگ ها در معماری

همچنین اثرات روانشناختی رنگ ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

رنگ های گرم مثل زرد، قرمز و نارنجی، می توانند به بازه ی مختلفی از احساسات از راحتی و گرما تا خشونت و دشمنی منجر شوند.

رنگ های سرد مثل سبز، آبی و بنفش اغلب به احساسات آرام مثل غم منجر می شود.

مفاهیم روانشناسی رنگها می توانند در زندگی روزمره کاربرد داشته باشند؛ برای مثال در بحث روانشناسی رنگها در معماری ، شاید شما در حال برنامه ریزی بر روی رنگ آمیزی دوباره ی دیوارها یا دوباره تزیین کردن یک خانه یا اتاق با طرحی برای رنگ هایی جدید باشید. خوب ممکن است شما بخواهید برخی از پیشنهادات را درباره رنگ ها و چگونگی تأثیرشان بر احساسات خودتان بررسی کنید :

نقاشی خانه با توجه به روانشناسی رنگها | ویژگی های رنگها

مفاهیم پایه در معماری – قسمت پنجم | رنگ در معماری

نیاز به خلاقیت دارید؟ میخواهید به مغزتان کمک کنید تا جرقه بزند؟ از رنگ بنفش استفاده کنید!

بنفش از هر دو رنگ قرمز و آبی استفاده می کند تا تعادل خوبی بین تحرک و آرامش به وجود آورد. با فرض این که این تعادل باعث تشویق خلاقیت می شود. گفته می شود نورهای بنفش در نتیجه از بین بردن تنش، منجر به آرامش محیطی می شوند. با توجه به روانشناسی رنگها در معماری ، این رنگ می تواند رنگی عالی برای خانه یا دفتر کار باشد.

آیا شما به دنبال یک محیط آرام و بی سر و صدا هستید؟ ممکن است به استفاده از رنگ سبز یا آبی فکر کنید؛
رنگ های سرد عموماً آرام بخش در نظر گرفته می شوند. این موضوع دارای یک توجیه علمی می باشد؛ چون شبکیه ی چشم مستقیماً به رنگ سبز تمرکز می کند. گفته می شود که کشیدگی کمتری هم به ماهیچه های چشم وارد می شود .

رنگ آبی با توجه به روانشناسی رنگها در معماری ، برای اتاق و فضاهای شلوغ و یا فضاهایی که شما یا دیگر افراد، زمان زیادی را در آن سپری می کنند پیشنهاد می شود.

آبی یکی دیگر از رنگ های سرد است. گفته می شود که تنفس را کاهش می دهد؛ فشار خون را پایین می آورد. اتاق خواب یک گزینه ی عالی برای استفاده از رنگ های سرد است و باید به ریلکس شدن شما کمک کند.

آیا به محیطی انگیزشی یا اشتها آور نیاز دارید؟شما می توانید از رنگ های نارنجی یا زرد استفاده کنید . این رنگ ها اغلب با غذا همراه هستند و می توانند باعث کمی غرغر کردن شکم شما شوند.

تا به حال فکر کرده اید که چرا برخی رستوران ها از این رنگ ها استفاده می کنند؟ حالا شما می دانید چرا مردم بعد از تماشای فیلم “سوپرایز می” (محصول ۲۰۱۷) گفتند که گرسنه هستند!

شما در استفاده از رنگ های روشن مثل نارنجی و به خصوص زرد نیاز به دقت دارید؛ بازتاب این رنگ ها بیشتر است و چشم بیش از حد تحریک می شود. همچنین طبق توصیه ی روانشناسی رنگها در معماری ،  اگر شما در رژیم باشید در اتاق ناهار خوری یا آشپزخانه تان از این رنگ ها استفاده نمی کنید.

بازاریابی و تبلیغات در استفاده از روانشناسی رنگها مشهور و شناخته شده است. واقعیت این است که بیشتر شرکت ها به شدت در این تحقیقات سرمایه گذاری کرده اند و بسیاری دیگر باور زیادی به استفاده از مفاهیم روانشناسی رنگها در تبلیغاتشان دارند.

رنگ به طور مداوم استفاده می شود تا… مردم را گرسنه تر کند، حالت های مثبت یا منفی ایجاد کند، تشویق کند، احساس آرامش یا انرژی و هیجان ایجاد کند و هزاران راه و روش دیگر. اغلب مدیران بازاریابی و تبلیغات با این مسئله که از درک و استفاده از روانشناسی رنگها سود می برند، موافق هستند.

حالا اجازه دهید برخی از ویژگی های روانشناسی رنگها در معماری را با رنگ های رایج بررسی کنیم.

در ادامه برخی از ویژگی های رایج روانشناسی رنگها در کشورهای غربی ذکر شده است. به یاد داشته باشید که سایه روشن و تنالیته ی متفاوت رنگ ها معانی بسیار مختلفی ایجاد می کند. همچنین بافت اطراف رنگ و رنگ های اطراف میتوانند تأثیرگذار باشند. به این موضوع به عنوان یک راهنمای شروع روانشناسی رنگها فکر کنید.

رنگ سفید

رنگ سیاه

رنگ خاکستری

رنگ قرمز

رنگ نارنجی

رنگ زرد

رنگ سبز

رنگ آبی

رنگ بنفش

روانشناسی رنگ ها در معماری

رنگ قهوه ای

رنگ صورتی

مطلب قبلی

ترمووود چیست و چطور به ساختمان شما کمک می کند؟

مطلب بعدی

سو فوجیموتو | معمار معاصر ژاپنی؛ آشنایی و معرفی آثار

پروسه طراحی در معماری برای داشتن ویوی مناسب و دریافت نور کافی

ماکت سازی معماری | ۱۶ نکته برای ساخت ماکت های حرفه ای تر

ناسا اعلام کرد | بهترین گیاهان تصفیه کننده ی هوا

وحدت در معماری اسلامی

مقایسه تطبیقی باغ شرقی و باغ تیموری | قسمت دوم : مقایسه

سقف کاذب چیست؟

نظرتان را با اهالی چَکاد در میان بگذارید

منو یادت بمونه

چکاد می خواهد رخساره ای نو به ساختمان های شهر ببخشد؛ شهری که غمگین باشد، شهروندانش شاد نخواهند زیست…

خوش اومدی. می تونی وارد حسابت بشی.

دریافت دوباره ی رمز ورود

یک رمز ورود به ایمیل شما ارسال خواهد شد

روانشناسی رنگ ها در معماری
روانشناسی رنگ ها در معماری
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *