روانشناسی گرگان

 
helpkade
روانشناسی گرگان
روانشناسی گرگان

یا نام متخصص را جستجو کنید

روانشناس کیست؟

روانشناس کسی است که فرایندهای ذهنی و رفتار انسان‌ها را از طریق مشاهده، تفسیر و ثبت نحوه ارتباط افراد با یکدیگر و محیط پیرامون‌شان، بررسی می‌کند. روانشناسان سعی دارند که سلامت و رفاه ذهنی همه افراد، اعم از خانواده‌ها، گروه‌ها و جوامع مختلف را تضمین کنند.

روانشناس، یک متخصص آموزش‌دیده است که در زمینه تحقیقات، آزمایشات و رسیدگی به چالش‌های عاطفی و روانی بیماران فعالیت می‌کند. مشاور و روانشناس خوب در هر زمینه ای می تواند خدمات خود را در مراکز مشاوره، بیمارستان ها یا مطب متخصص ارائه کنند. برخی مراکز به شکل اختصاصی مرکز مشاوره ازدواج هستند.

روانشناسان خدمات متنوعی را به مردم ارائه می‌کنند:

روانشناسی گرگان

تحصیلات و مدرک روانشناسان

اخذ مجوز کار، مستلزم داشتن مدرک دکترا (Ph.D. ،Psy.D. و Ed.D.) و گذراندن یک دوره دو ساله در یک مرکز خدمات بالینی است. روانشناسان، بیش از هر متخصص دیگری در زمینه روانشناسی و خدمات روان درمانی، تحصیل کرده و آموزش می‌بینند. دکتر روانشناس خوب می تواند با تخصص خود مسائل زیادی را حل کند.

از زیرشاخه های اصلی روانشناسی در ایران، می‏توان روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی و روانشناسی کودکان استثنائی را نام برد.

روانشناس بالینی

فعالیت اصلی روانشناسان بالینی شامل تست‏ های روانشناسی، ارزیابی و تشخیص مشکلات روانی، روان درمانی، تحقیق در زمینه کشف راه‌های بهبود سلامتی، تدریس و مشاوره می‌شود. روانشناسان بالینی در اماکن مختلف، از جمله بیمارستان‎ها، کلینیک‌های بهداشت روانی، مطب‌ها، مدارس ابتدایی و متوسطه، برنامه‌های توانبخشی کارکنان و شرکت‌ها فعالیت دارند. روانشناسان بالینی می‏توانند در زمینه های کودک و نوجوان و یا خانواده، آموزش‏ های تخصصی لازم را ببیند و در هر یک از این حیطه ها، تخصصا مشغول به کار درمان شوند.

سایت پزشک خوب با استفاده از بهترین روانشناس در هر شهر، مشاوره روانشناسی را برای حل معضلات و اختلالات مراجعان به کار می گیرد. در همین راستا لیست روانشناسان در هر شهر قابل مشاهده و انتخاب است.

منصوره رحمانی 

الهام مقسم 

عبدالمجید گری 

ادریس نوری 

نازنین خواجه 

فاطمه نقی نسب اردهائی 

سکینه جهان تیغ 

محمد مشکانی 

محدثه نوروزی 

خدیجه نقوی شاهکوه 

تمامی آدرس ها را بر روی نقشه می توانید مشاهده کنید

loading…

جستجو بر حسب نام متخصص

لیست تخصص ها

آیا شما یک پزشک خوب هستید؟

تمامی حقوق این وب‌سایت محفوظ است و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع می‌باشد

آدرس بهترین مرکز مشاوره روانشناسی گرگان کجا است؟ بسیاری از شهروندان ساکن در گرگان برای مشاوره گرفتن در زمینه های مختلف روانشناسی به دنبال یافتن بهترین مرکز مشاوره روانشناسی هستند اما به دلیل عدم شناخت و آگاهی کافی در مورد بهترین کلینیک مشاوره روانشناسی در گرگان عاجز اند و سردرگم می شوند. هدف از ارائه آدرس و اطلاعات مشاوره روانشناسی هنر زندگی تنها تسهیل و کمک به دسترسی مردم به بهترین مرکز مشاوره روانشناسی گرگان می باشد.

در ادامه آدرس کلینیک مشاوره روانشناسی گرگان آورده شده است. شما می توانید با مشاوران مرکز هنر زندگی تماس بگیرید تا به شما در یافتن بهترین مرکز مشاوره روانشناسی شما را یاری نماید.

نام مراکز مشاوره روانشناسی گرگان

آدرس مراکز مشاوره روانشناسی گرگان

روانشناسی گرگان

مرکز مشاوره روانشناسی بینش

آدرس مرکز مشاوره روانشناسی بینش: گرگان – خيابان وليعصر – پاساژ صدرا – طبقه اول – واحد ۱۰۹

مرکز مشاوره روانشناسی آرام

آدرس مرکز مشاوره روانشناسی آرام: گرگان – خیابان ولیعصر – نبش عدالت ۲۲ – مجتمع مروارید – طبقه ۷ – واحد ۲

مرکز مشاوره روانشناسی راستین

آدرس مرکز مشاوره روانشناسی راستین: گرگان -پارس -ابتدای مرداد مرکزی -مجتمع مرداد-ط۲-واحد۷

 مرکز مشاوره روانشناسی باران

آدرس مرکز مشاوره روانشناسی باران: گرگان – عدالت ۸ – مجتمع ۱۱۱ – طبقه۲٫

مرکز مشاوره روانشناسی کودک

آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کودک: گرگان – چاله باغ – پایین تر از شهر کتاب – قدس ۱۱

برای آگاهی از بهترین کلینک های مشاوره روانشناسی گرگان می توانید با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

مرکز مشاوره هنر زندگی در گرگان ارتباط تلفنی می پذیرد، مرکز مشاوره حامی هنر زندگی طی همکاری مشترک با خانه روانشناسان قابلیت مشاوره روانشناسی تلفنی را با بهترین مشاوران کشور فراهم آورده است. با توجه به مشکلاتی که مردم برای مراجعه به کلینیک مشاوره روانشناسی در گرگان مواجه هستند و دسترسی افراد به مشاوران متخصص در اکثر شهرستان های دور استان ها سخت، زمان بر و پر هزینه می باشد.

مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی در سراسر کشور شروع به ارائه خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی توسط متخصصین دانشگاه ها و خبره کشور نموده است که مشاوره تلفنی هنر زندگی می تواند جایگزینی مناسب برای مشاوره حضوری برای مردم ساکن در گرگان باشد تا با ارائه مشاوره های صحیح و تخصصی از بار مشکلات افراد بکاهد و به تمامی هموطنان در راستای خود شکوفایی در مسیر بالندگی فردی کمک کند.

 

با توجه به این که دست یابی و وقت گرفتن از مراکز و کلینیک های مشاوره روانشناسی برای مشاوره حضوری از مشاوران خوب و کلینیک مشاوره روانشناسی مشکلات خاص خود را دارد. یک روش جایگزین و مناسب استفاده از مشاوره روانشناسی تلفنی مرکز حامی هنر زندگی می باشد. از سوی دیگر با توجه به اینکه مشاوره روانشناسی حضوری دارای محدودیت های زمانی خاص خود است که مراجعان نه تنها در تمامی ساعات شبانه روز قادر به ارتباط با مشاور نیستند بلکه برای دریافت خدمات مرکز از قبل نیاز به هماهنگی و گرفتن یک وقت ویزیت دارند.

شما می توانید از خدمات مشاوره تلفنی مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی بصورت شبانه روزی در هر ساعتی روز بهره مند شوید. نکته دیگر مقرون به صرفه بودن این خدمات نسبت به مرکز مشاوره گرگان به صورت حضوری این است که نه تنها موجب صرفه جویی در وقت بلکه از نظر هزینه نیز بسیار برای مردم گرگان اقتصادی می باشد؛ چرا که دیگر نیاز به رفت و آمد به کلینیک و هماهنگ کردن وقت نیست. البته این مورد را هم به هیچ وجه نباید فراموش کنیم که در بعضی موارد، بیان مسئله برای مخاطبان به صورت حضوری دشوار می باشد. به همین دلیل مشاوره روانشناسی تلفنی می تواند یک بستر امن برای مشاوره گرفتن را فراهم نماید.

 

از جمله مزایای مشاوره تلفنی مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی می توان به موارد زیر اشاره داشت  :

 

از جمله خدمات مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی می توان به موارد زیر اشاره داشت :

مشاوره خانواده : از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در زمینه مشاوره خانواده می توان به اختلافات و مشکلات خانوادگی ، مشکلات زوجین ، مشکلات فرزندان و والدین و … برای داشتن خانواده سالم اشاره داشت.

مشاوره ازدواج : زوجین باید قبل از ازدواج اطلاعات خود را در مورد ازدواج و اشکال آن افزایش دهند و اطلاعات کافی در زمینه های مختلف مانند انگیزه ی ازدواج ، نحوه انتخاب همسر مناسب ، آشنایی و دوستی های قبل از ازدواج ، نحوه صحیح رابطه در دوران عقد و ازدواج و … به دست آورند و مهارت های لازم برای ازدواج را بیاموزند.

مشاوره کودک : از جمله مهمترین مسائل موجود در زمینه کودک می توان به رشد کودک در سنین مختلف ، مشکلات کودکان ، تربیت کودک و … اشاره داشت.

مشاوره طلاق و مشاوره خیانت : زوجین در زمان مواجه شدن با مشکل باید قبل از هر اقدامی شرایط را به درستی و به دور از شتاب زدگی مورد بررسی قرار دهند از جمله مهمترین زمینه ها در این زمینه می توان به علائم و نشانه های خیانت، خیانت همسر ، طلاق ، بازگشت به زندگ بعد از طلاق و … اشاره داشت.

مشاوره ارتباط با جنس مخالف : بسیاری از افراد در زمینه برقراری ارتباط با جنس مخالف خود با مشکل مواجه هستند؛ که با کسب مهارت هایی می توانند این مشکل را برطرف کنند. در زمان ارتباط با جنس مخالف افراد ممکن است با مسائل مختلفی مانند شکست عشقی مواجه هستند و نیاز است تا نحوه درمان شکست عشقی و بازگشت به زندگی بعد از شکست عشقی را بیاموزند.

مشاوره جنسی : رابطه جنسی یکی از مسائلی است که باید تمامی زوجین در مورد آن آموزش ببینند. عدم آموزش صحیح زوجین سبب به وجود آمدن نارضایتی آنان شده از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در این زمینه می توان به زود انزالی ، درمان زودانزالی ، مشکل اختلال نعوظ، بی میلی جنسی و … اشاره داشت. توصیه می کنیم تا اطلاعات خود را علاوه بر مشکلات جنسی در زمینه اختلالات جنسی نیز افزایش دهید.

مشاوره ترک اعتیاد : از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در زمینه مشاوره ترک اعتیاد می توان به نشانه ها و علائم اعتیاد به مواد مخدر ، تست اعتیاد ، ترک اعتیاد و … اشاره داشت.

مشاوره افسردگی : تشخیص علائم افسردگی ، درمان افسردگی و کسب اطلاعات در زمینه داور های ضد افسردگی از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در زمینه افسردگی می باشد.

مشاوره فردی : مسائلی همچون درمان اضطراب ، درمان استرس ، فوبیا ، حملات پانیک ، وسواس فکری عملی ، اختلال دو قطبی ، درمان وسواس ، کنترل خشم  و خودکشی … در این زمینه مطرح می گردند.

اختلالات شخصیت : اختلالات شخصیت و نحوه درمان اختلالات شخیصت از جمله مسائل مهم مطرح شده در بسیاری از جنبه های زندگی مانند ازدواج، اشتغال و … می باشد.

مشاوره تحصیلی : یکی از مسائل بسیار مهم برای بسیاری از دانش آموزان برای یافتن استعداد و انتخاب رشته صحیح کنکور می باشد.

مشاوره شغلی : دریافت مشاوره شغلی به شما کمک می کند تا با یافتن استعداد ها و مهارت هایتان بهترین شغل را برای خود انتخاب کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مرکز مشاوره روانشناسی گرگان و یا دریافت مشاوره روانشناسی تلفنی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و … می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران…

روانشناسی گرگان

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین و بهترین کتاب ها و مقالات روانشناسی اطلاع پیدا کنید…

© کلیه حقوق برای حامی هنر زندگی محفوظ می باشد. انتشار مقالات با ذکر منبع بلامانع می باشد.

ما در پایین لیستی از بهترین مراکز مشاوره گرگان ارائه دادیم که  مراکز روانشناس کودک، خانواده، ازدواج، طلاق تحصیلی  از جمله آنها است. نام روانشناس و یا مرکز، تخصص مربوطه و آدرس و شماره تماس هر کدام آورده شده است. اگر به دنبال مشاوره یا روانشناس خوب در گرگان هستید از لیست زیر استفاده کنید.

پیشنهاد ما

کلینیک خدمات جامع ویشارروانشناس :غزاله عسگریخدمات :درمان اختلالات اضطرابی، درمان افسردگی،خانواده درمانی،گروه درمانی،مشاوره تحصیلی، درمان اختلالات یادگیری، سنجش هوش،برگزاری کلاس های آموزشی مهارتهای زندگی،حرفه آموزیآدرس :انتهای عدالت ۳۷ ، واقع در مجتمع جهاندیدگان ، طبقه اولتلفن پذیرش :۰۱۷۳۲۲۵۲۴۵۵

مرکز مشاوره آرام

روانشناس : نازنین خواجهآدرس : خوليعصرـ  عدالت ۲۲ ـ  مجتمع مرواريد ـ طبقه ۷تلفن پذیرش : ۰۱۷۱۲۳۵۰۷۹۴

روانشناسی گرگان

ترنم

آدرس : خیابان ولیعصر (عج ) ، عدالت ۱۳ ، مجتمع صدف ،طبقه سوم تلفن پذیرش : ۳۲۲۲۰۲۱۲ 

مرکز روانشناسی باران

آدرس : عدالت ۸ – مجتمع ۱۱۱ – طبقه۲ تلفن پذیرش :

۳۲۲۲۰۵۲۰

دانشگاه آزاد اسلامی

آدرس : دانشگاه آزاد واحد گرگانتلفن پذیرش :۰۱۷۱۳۳۵۳۰۰۰

در ادامه نیز مابقی اسامی روانشناسان گرگان را می توانید ببنید. توجه داشته باشید که تمامی لیست منتشر شده از بهترین مراکز مشاوره گرگان می باشند که دارای پروانه از مراجع ذی ربط هستند.

اگر بعنوان روانشناس کودک شاغل در گلستان هستید و یا در دیگر زمینه ها شاغل هستید و هنوز نام خود را درلیست نمی بینید از طریق لینک ثبت اطلاعات مطب ، مشخصات خود را وارد و منتظر تایید بمانید.

گام نو

آدرس :خیابان شالیکوبی عدالت ۷ مجتمع مرسل طبقه ۴- واحد ۴۰۹تلفن پذیرش :۰۱۷۳۲۳۳۳۰۴۲

بینش

آدرس : خیابان ولیعصر،پاساژ صدرا تلفن پذیرش :۰۱۷۳۲۲۳۵۲۲۴

از نظر ما بهترین مرکز مشاوره و یا بهترین دکتر روانشناس در گرگان مرکز و یا شخصی  است که صرفا توسط روانشناس  با تجربه  اداره شود. مرکزی که دارای سابقه کار باشد. در حیطه های تخصصی فعالیت کند و مراجعان آن از خدمات ارائه شده رضایت داشته باشند.

مشاوره  مشورت و دریافت کمک اطلاعاتی دربارهٔ یک موضوع است که بین مراجع (کمک‌گیرنده) و متخصص  انجام می‌گیرد. و در موضوعات و زمینه‌های مختلف علمی و برای اهداف گوناگون انجام می‌شود که در میان مردم، بیشتر جنبهٔ روان‌شناختی آن ( روان‌شناسی) معروف است که هدف از آن بهبود وضعیت روحی–روانی و کیفیت‌ بخشی به زندگی مراجع از جهت روانی‌است. 

اگر بدنبال مرکز مشاوره خوب و یا روانشناس کودک در گرگان و یا مرکز مشاوره خانواده در گلستان هستید حتما از لیست فوق استفاده کنید این لیست خدمات ازدواج ، زوج درمانی ، طلاق ، تحصیلی و بسیاری دیگر از خدمات را تحت پوشش قرار می دهد.

همچنین می توانید مراکز مشاوره تهران ، ،روانشناسان کرج را با کلیک بر روی لینک مشاهده کنید.

سازمان نظام روانشناسی 

آخرین تغییرات : اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۹

مجله توانبخشی و مشاوره هوش کالا با انتشار مقالات عمومی ، آگاهی عموم مردم و قشر سلامت  را از خدمات رشته های روانشناسی و مشاوره و همچنین رشته های توانبخشی ( فیزیوتراپی ، شنوایی شناسی ، کاردرمانی ، گفتار درمانی ، بینایی سنجی ، ارتوپد فنی ) بالا می برد.

این وب سایت مسئولیتی در قبال کیفیت مراکز معرفی شده ندارد. لذا قبل از مراجعه بررسی های لازم را به عمل آورید.

نوبت دهی مراکز روانشناسی گرگان – روانشناس خوب در گرگان – بهترین روانشناس گرگان – بهترین مراکز روانشناسی گرگان – زوج درمانی در گرگان – دکتر روانکاوی در گرگان – دکتر اختلال میل جنسی در گرگان – درمان نعوظ مردان – انزال زودرس و دیررس – اختلال برانگیختگی جنسی مردان و زنان – دیسپارونی – مقاربت دردناک – اعتیاد جنسی – ترک خودارضایی – دکتر واژینیسموس در گرگان – زوج درمانگر خوب در گرگان – روانشناس عالی در گرگان – مشاور زندگی – مشاوره ازدواج – مشاوره خانواده

لطفا کمی لبخــند بزنیــد 😉

دکتریاب، درحال پردازش درخواست شما 😍 است

لطفا کمی لبخــند بزنیــد 😉

دکتریاب، درحال آماده سازی بهترین نتایج برای شما 😍 است

ارسال شده توسط: مدیریت سایت

در دکتر روانشناس

آگوست 28, 2017
۲ نظر
3,369 بازدید

Author : Psychological Website

در خصوص نحوه‌ی یافتن روانشناس خوب در گرگان هدف این مقاله، کمک به افرادی است که قصد پیدا کردن یک روانشناس خوب در گرگان و یا هر جای دیگری دارند.

تنها داشتن مدرک در رشته روانشناسی و رشته‌های مرتبط کافی نیست تا یک مشاور، شایستگی لازم را برای روان‌درمانگری داشته باشد. بنابراین لازم است در ابتدا به‌طور کلی ویژگی‌های یک روانشناس خوب را مرور کنیم تا با آگاهی از چنین ویژگی‌هایی بتوانیم یک روانشناس خوب در گرگان مطابق با نوع نیازهایمان شناسایی کنیم.

مشکل اصلی آن است که اکثر مردم بینشی از اینکه یک مشاور خوب باید داری چه ویژگی‌هایی باشد و آنها باید چه انتظاری از مشاور داشته باشند، ندارند. همانگونه که یک روانشناس کاربلد و با تجربه می‌تواند با توصیه‌های به‌موقع و بجا، به رشد فردی و اجتماعی شما کمک کند؛ رواندرمانگر بی‌تجربه و کار نابلد و غیرمتعهد نیز به همان میزان می‌تواند آسیب‌زا باشد. چه که موقعیت رواندرمانگر در ارتباط با مراجع به‌گونه‌ای است که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در هر دو جهت مثبت و منفی بگذارد.

روانشناسی گرگان

۱. حس همدلی: مهمترین ویژگی یک روانشناس خوب، حس همدلی با مراجع است. همدلی یک مشاور یعنی توانایی درک احساسات مراجع.

رواندرمانگری که به‌واسطه ضعف‌های شخصیتی خود، همواره اصرار دارد توانایی‌ها و برتری خود را به رخ دیگران بکشد، آنقدر درگیر این ضعف خود است که مسلماً نمی‌تواند به خواسته‌های واقعی مراجع علاقه نشان دهد.

باید مطمئن شوید که مشاورتان توانایی ایجاد یک ارتباط  صمیمی را با شما دارد، زیرا بخش اعظم مشکل از احساسات دوست نداشتنی بودن فرد بوجود می‌آید که در محیط خانه ایجاد شده و در اجتماع به آن دامن زده شده است. اگر مشاور نیز تکرار این الگوی تکراری باشد، نه تنها کمکی به حال مراجع نیست بلکه زخم او را عمیق‌تر می‌کند.

مشاوری که خود از لحاظ روحی و شخصیتی، فردی رشد یافته نباشد، نمی‌تواند با مراجع احساس همدلی کند. مشاور اگر خود احساس دوست داشتنی بودن را دریافت نکرده باشد، نمی‌تواند به دیگران این احساس را بدهد.

۲. احساس پذیرفته شدن: مراجع باید احساس پذیرش از سوی مشاور کند. او باید احساس کند که در هر صورت توسط مشاور پذیرفته است. مراجع به‌طور معمول با احساسات بدی درباره خود به مشاور رجوع می‌کند. او به اندازه کافی خود را مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌دهد، بنابراین لازم است به مشاوری رجوع کند که به ارزش ذاتی انسان باور دارد و همه انسان‌ها را، فارغ از رنگ، نژاد، تحصیلات، موقعیت اجتماعی و نیز نوع مشکلی که به‌خاطر آن ارجاع کرده است، پر از استعداد می‌داند و یقین دارد در صورتی که شرایط برای مراجع مهیا گردد او نیز می‌تواند گوهر خویش را پیدا کند و در مسیر رشد و بهبود قرار گیرد.

مشاور نباید هیچ قضاوتی، حتی در فکر خویش، درباره مراجع کند زیرا در غیراینصورت مراجع نمی‌تواند به‌راحتی حرف‌ها و مشکلات خویش را بیان کند چون احساس اعتماد و امنیت نمی‌کند. مشاور باید توان آن را داشته باشد که بستری مناسب برای بیان مشکلات فراهم کند. مشاور باید توانایی آن را داشته باشد تا بتواند بدون آنکه نقش ناصح را به مراجع القا کند در کنار مراجع بوده و او را راهنمایی کند. مهمترین عاملی که مشاور باید از آن احتراز کند، انتقاد کردن است. مراجع باید در کنار مشاور، احساس راحتی و آرامش کند و این جز با پذیرش مراجع صورت نمی‌پذیرد.

مشاور باید چنان احساسی را در مراجع به‌وجود بیاورد که مطمئن باشد حتی اگر اعتراف به قتل نیز کند، مشاور او را درک کرده و قضاوتی درباره او نمی‌کند. نقش مشاور با نقش کشیش و روحانی متفاوت است. رواندرمانگر برای مراجع موعظه نمی‌کند، زیرا باور دارد آنچه مراجع در درجه اول نیاز دارد احساس همدلی و پذیرفته شدن است. رواندرمانگر خوب باور دارد که در بسیاری از مواقع، راه‌حل مشکل در درون خود مراجع نهفته است و تنها نیاز است که مراجع ارزش ذاتی خویش را باور کند. در اینصورت مراجع به هر شرایطی راضی نمی‌شود و برای بهبود شرایط خود انگیزه پیدا کرده و به تبع ان تلاش می‌کند. این جز از مسیر همدلی و پذیرش مراجع صورت نمی‌گیرد.

یکی از مهمترین تکنیک‌هایی که مشاور برای ایجاد حس پذیرش باید بر آن تسلط داشته باشد، خوب گوش کردن است. او باید با صبر و شکیبایی و بدون عجله (برای آنکه بخواهد نظرات خود را بیان کرده و راهنمایی کند) به حرف‌های مراجع گوش فرا دهد. آنچه مراجع حقیقتاً بدان نیازمند است، کسی است که به او خوب گوش فرا دهد و او را درک کند. زیرا دیگران برای او بسیار موعظه کرده و نکات ضعف او را بسیار بر شمرده‌اند. فضای مشاوره نباید تکرار الگوی همیشگی‌ای باشد که به مراجع آسیب وارد کرده است.

۳. اخلاقیات: مهمترین خصیصه یک مشاور خوب، پایبندی او به اخلاقیات است. اهمیت این موضوع به این دلیل است که مراجع با حسی از اعتماد نزد رواندرمانگر می‌رود. اعتماد به رازداری، صداقت، تعهد، پاکدامنی و انسان دوستی درمانگر. از آنجایی که بهبود مراجع رابطه مستقیم با میزان اعتماد به مشاور دارد، مشاور باید توانایی آن را داشته باشد که تا در هر جلسه میزان اعتماد بیشتری از مراجع را به‌دست آورد تا بتواند موثرتر عمل کند.

مراجع احساس ارزشمندی، دوست داشتنی بودن و اعتماد را از رواندرمانگر طلب می‌کند. در صورتی که رواندرمانگر فاقد این خصلت‌ها باشد و یا به این خصلت‌ها به‌واسطه بی‌اخلاقی خیانت بورزد، صدمه شدیدی به مراجع خواهد خورد.

نکته دیگر در اخلاقی بودن مشاور آن است که او به کار خود و نوع انسان عشق می‌ورزد و تنها امور مالی و مادی او را به حرکت وا نمی‌دارد (اگر چه امر مالی از ضروریات هر حرفه‌ای می‌باشد). این امر باعث می‌شود تا او بر فرایند درمان متمرکز گردد و نه امور مالی.

۴. دانش و بینش: دانش یک مشاور را شاید بتوان از مواردی چون میزان تحصیلات، تجربه کاری، ترجمه‌ها و تالیفات او شناخت. از یک مشاور انتظار می‌رود تا از مسائل و مشکلات روانی نوع انسان، بیش از شما آگاهی داشته باشد و بر اساس آنچه به او می‌گویید، شما را بر الگوهای احساسی، عاطفی و شناختی روابطتان آگاه گرداند.

اما لازم به‌ذکر است که میزان دانش یک مشاور بدون مواردی چون همدلی، پذیرش و … که در بالا ذکر شد، بی‌ارزش است. رواندرمانگری مانند حرفه پزشکی نمی‌باشد که داروی یک پزشک فارغ از حس همدلی، پذیرش و اخلاقیات بر روی بیمار تاثیر بگذارد (گرچه نویسنده معتقد است داروی یک پزشک خوش‌رو و خوش اخلاق، از داروی یک پزشک بد اخلاق موثرتر است)، دانش یک مشاور تنها در کنار سایر موارد است که می‌تواند موثر باشد. بسیاری از مواقع، آنچه یک رواندرمانگر به مراجعان خود می‌گوید را آنها بارها از زبان دیگران نیز شنیده‌اند و شاید تنها عواملی چون عدم قضاوت، پذیرش و ایجاد احساس ارزشندی است که آنها را ترغیب بر انجام کاری می‌کند.

۵. تشویق و حمایت: مشاور باید این توانایی را داشته باشد که در مراجع برای ادامه درمان انگیزه ایجاد کند. او آنچنان باید به خوبی ذاتی انسان باور داشته باشد که این حالت مراجع را موقت بداند و مطمئن باشد که مراجع، توان عبور از مرحله‌ای که اکنون در آن است را دارد.

۶. قدرت ارتباط: مشاور باید فن بیان خوبی داشته باشد تا بتواند مراجع را جذب کند. مسلماً با یک روانشناس که همیشه لبخند بر لب دارد ارتباط بیشتری می‌توان برقرار کرد تا با یک روانشناس اخمو. بنابراین یک روانشناس خوب از حس شوخ‌طبعی بی‌بهره نمی‌باشد و در مواقع لزوم برای ایجاد ارتباط بهتر و بیشتر با مراجع آن را به‌کار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که اخیراً کانال‌ها و سایت‌های انگیزشی (نه روانشناسی) بسیار زیاد شده‌اند و البته برای همه‌ آنها احترام قایل هستم، زیرا موجب امید و انگیزه حتی برای چند ثانیه خواهند شد؛ اما موضوعی که اهمیت دارد آن است که اگرچه مطالب موجود در این کانال‌ها و صفحات، باعث ایجاد انگیزش در افراد می‌شوند، ولکن با واقعیت‌های روانشناسی گاهاً مطابق نمی‌باشند. عدم ارائه اطلاعات کافی و دقیق بعضی مواقع در برخی از افراد که دارای مشکلات جدی‌تری هستند موجب بدتر شدن مشکلات فرد می‌شوند. بنابراین تمام انسان‌ها، هنگامی‌که در خود احساس مشکل روحی یا اضطراب و … نمودند، بهتر است ابتدا به یک روانشناس خوب مطابق خصوصیات ذکر شده در بالا مراجعه کنند، و نه سایت‌هایی که غیرتخصصی بوده و توسط افراد غیرحرفه‌ای اداره می‌شوند.

برای پیدا کردن یک روانشناس در گرگان می‌توانید از دوستان و آشنایانی که می‌دانید تجربه رواندرمانگری داشته‌اند سوال کنید. درباره منش، سبک و رفتار رواندرمانگرشان از آنها بپرسید.

نکته بعدی آن است که حوزه  تخصص این روانشناس خوب در گرگان چه می‌باشد. گروهی از مشاوران در زمینه افسردگی و اضطراب تخصص دارند، گروهی در زمینه ازدواج کارآمد هستند و گروهی نیز در زمینه رشد فردی موثر عمل می‌کنند. تعلیم و تربیت و روانشناسی کودک را نیز باید در گروه دیگری از طبقات مشاوره در نظر گرفت.

مورد دیگر آن است که رواندرمانگران از روش‌های متفاوتی برای درمان استفاده می‌کنند. در گروهی، مراجع نقش فعالتری دارد و از او انتظار می‌رود که نقش بیشتری در درمان به عهده بگیرد و در گروه دیگر درمانگر بیشتر در حوزه تصمیم‌گیری دخالت می‌کند و نقش بیشتری در تصمیم‌گیری برای مراجع اتخاذ می‌کند. در گروهی، بیشتر بر افکار غلط و ناکارآمد کار می‌شود و در گروه دیگر، بیشتر بر احساسات و عواطف تمرکر می‌شود. در گروهی بر مسائل و مشکلات حال حاضر مراجع تأکید می‌گردد و در گروه دیگر، علت مشکلات را در وقایع و اتفاقات کودکی می‌داند و بنابراین راه‌حل آن را نیز در آنجا جستجو می‌کند.

بنابراین مراجعی که تنها برای یک مشکل فعلی خود به دنبال روانشناس خوب در گرگان می‌گردد، رواندرمانگری که حوزه تخصص او روانکاوی می‌باشد برای او چندان مناسب نخواهد بود. یا باید حداقل در جلسه اول به مشاور اعلان کند که تنها می‌خواهد در طی یک یا دو جلسه، راهکارهایی برای حل مشکل خود بیاید. اگرچه باید آگاه بود که احتمال دارد مشاور با شناختی که از شما پیدا می‌کند دریابد مشکل شما همواره تکرار می‌شود و باید به نکات ریشه‌ای‌تری پرداخته شود. به‌عبارت ساده‌تر، تنها کفایت نمی‌کند که بر روی رطوبت دیوار رنگ دیگری زد (ممکن است برای کوتاه مدت نیاز ما را بر طرف کند)، بلکه باید با منشأ رطوبت مقابله کرد.

نکته آخر آنکه در ایران سیستم جامع و یکپارچه‌ای برای ارزیابی و رتبه‌بندی مشاوران وجود ندارد. بنابراین شاید بهترین راه برای پیدا کردن یک روانشناس در گرگان پرس و جو از دوستان و اشنایان باشد. راه دیگر، سوال کردن از افرادی است که در فضاهای روانشناسی هستند. با بررسی گفت و گوهای افراد با یکدیگر در وبلاگ‌های متفاوت و یا سوال از صاحبان وبلاگ‌های روانشناسی، می‌توان افراد کارآمد و با تجربه در این حوزه را شناسایی کرد. و در نهایت آنکه به یک مرکز مشاوره رجوع کنید و در جلسه اول مشاهده کنید که توانایی او به چه میزان است و آیا او با ملاک‌های شما مطابقت و مناسبت دارد یا خیر.

 

برچسب زده شده با:psychology اضطراب اعتماد افسردگی درمان دکتر روانشناس دکتر کامیار سنایی روانشناس روانشناس خوب روانشناسی روانپزشک عاطفی مشاور

جولای 7, 2020

مارس 31, 2019

اکتبر 5, 2018

سلام، ممکنه یه روانشناس خوب در ضمینه مشکل با پسرم که ۳۸ سالش هست معرفی کنید؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

سلام. بجهت معرفی یک روانشناس در گرگان با ۰۹۰۳۴۷۳۳۰۰۹ تماس بگیرید تا همکارم روانشناس در ارتباط با موضوع مشکل پسر شما معرفی کنند.

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

روانشناسی گرگان

پیدا کردن یک روانشناس در آنکارا برای ایرانیان با توجه به ویژگی‌های خاص این کشور و تفاوت فرهنگی احتمالاً اندکی دشوار است. تفاوت‌های فرهنگی بین …

روانشناسی گرگان
روانشناسی گرگان
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *