فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

 
helpkade
فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی
فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

خیلی از دوستان سوال می کنند که چه تفاوتی بین گرایشهای روانشناسی بالینی و عمومی هست؟ بازار کار در روانشناسی عمومی چه طوره؟ خیلی فرق میکنه اگر من روانشناسی عمومی خونده باشم؟ در این پست قصد داریم به این سوال شایع پاسخ دهیم.

در ابتدا نظرات، خانم رزا شفیعی، رتبه شش کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، فارغ التحصیل دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد گرایش عمومی و کارشناسی در گرایش بالینی، را می نویسم تا از فرد آگاه تری در این زمینه اطلاعات بگیریم. 

* روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به درک، پیش‌بینی و درمان نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند (رزنیک، ۱۹۹۱). در حالیکه در روان شناسی عمومی جنبه نظری علم روان شناسی و مفاهیم بنیادی روان شناسی مثل یادگیری، حافظه، انگیزش و هیجان و احساس و ادراک مورد بررسی، مطالعه و پژوهش قرار می گیرند.

 

** در کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، حوزه درمان مد نظر است. یعنی دوستانی که در حال تحصیل مقطع ارشد روانشناسی بالینی هستند، علاوه بر امار و روش تحقیق که لازمه هر رشته ایست، دروس مرتبط با ریشه یابی علل و درمان بیماری ها را می گذرانند؛ آسیب پیشرفته، ارزیابی و تشخیص و مداخله و درمان بیماری ها (با توجه به هر دانشگاه و اساتید، درمان متناسب با حوزه کاری اساتید ارائه می شود). در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، تمامی شاخه ها و نظریه ها به صورت بنیادی مورد بررسی قرار می گیرد. روانشناسی عمومی پیشرفته، رشد پیشرفته، آسیب پیشرفته، فیزیولوژی پیشرفته و آمار و روش تحقیق پیشرفته از جمله درس هایی است که در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی به آن پرداخته می شود. یعنی گلچین بنیادی از مباحث و دروس دوره کارشناسی!فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

 

*** کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی به عنوان روان‌شناس بالینی به کار روان درمانی در بیمارستان‌‌های روانی، کلینیک‌‌های روان‌شناسی، مراکز مشاوره و راهنمایی، سازمان بهزیستی و ادارات مربوطه به صورت فردی یا گروهی می پردازد. هدف کارشناس ارشد عمومی تعلیم پژوهشگر بوده اما در حال حاضر کارشناس ارشـد روان شناسی عمومی نیز ‌می‌تواند به کار درمان مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی و پژوهش‌‌‌های روان شناختی، خدمات روان شناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد. گرچه می توان گفت بازار کار این دو شاخه از روان شناسی همپوشانی زیادی با یکدیگر دارد، اما پذیرش سازمان ها و دانشگاه ها برای کار، نسبت به روان شناسان بالینی بیشتر است. کلینیک های ترک اعتیاد، روان درمانی های فردی، زوجی و کودک، درمان های نوین نوروفیدبک و … از گستره کارهایی است که روان شناسان می توانند در آن فعالیت کنند.

 

****هم روان شناس بالینی و هم عمومی لازم است قبل از کار مشاوره از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران مجوز بگیرند. آندسته از دوستانی که کارشناسی نامرتبط دارند، برای مجوز از نظام لازم است دومقطع مرتبط خوانده باشند و امتحانی مبنی بر داشتن دانش لازم در این رشته را نیز بگذرانند.

 

با تشکر از خانم شفیعی که عالی توضیح دادند.  طبق گفته های ایشان، روانشناسی عمومی شاخه ای است که به بررسی نظریه ها به شکل بنیادی می پردازد و هدف ان تعلیم پژوهشگر است اما عملا این افراد نیز می توانند مجوز مطب بگیرند و کار درمان انجام دهند.

 

اینکه شما روانشناسی عمومی را به جای روانشناسی بالینی انتخاب کنید می تواند چند دلیل داشته باشد. اول اینکه مشخصا قبولی گرایش عمومی راحت تر است و ظرفیت ها بیشتر. اگر برای شما تفاوت هایی که در بالا ذکر شد اهمیت چندانی ندارد و زمان زیادی هم برای مطالعه گرایش بالینی ندارید یا به هر دلیلی فکر می کنید که قبولی گرایش بالینی برای شما سخت تر است، بهتر است که روی گرایش عمومی سرمایه گذاری کنید. بعد از قبولی در گرایش عمومی اگر به کار بالینی علاقه داشتید خودتان با کارهای شخصی و کارگاه  و تجارب بالینی این شکاف کار بالینی را پر می کنید

 

موضوع دیگر اینکه برای برخی دوستان دانشگاهی که تحصیل می کنند اهمیت بیشتری از گرایش دارد. برای مثال گرایش عمومی دانشگاه تهران بهتر از گرایش بالینی یک شهرستان باشد. این یک تصمیم شخصی است که دلایل مختلفی دارد. به نظر من هم بودن در یک دانشگاه معتبرتر می تواند شما را با فضای جدید، اساتید جدید و گرایش های کاری جدید اشنا کند و از انجا که اغلب اساتید دو گرایش مشابه هستند از انها استفاده کنید. همچنین برای شرکت در کنکور دکتری ضریبی که به معدل شما داده خواهد شد بر حسب دانشگاه برتر بیشتر خواهد بود. با این حال همه اینها به این برمی گردد که شما تفاوت های فوق را پذیرفته باشید و به آنچه که در دانشگاه تدریس می شود قناعت نکنید. 

همچنین یک سوال شایع دیگر این است که هر دو درس روانشناسی عمومی و بالینی را بخوانیم و هر دو را پاسخ دهیم. بله این هم گزینه خوبی است اما یکی از شرایط مهم ان زمان است. شما اگر درس عمومی را به دروستان اضافه کنید نمی توانید از زمانی که برای باقی دروس و برای درس بالینی گذاشته اید کم کنید. فقط در صورتی این امکان وجود دارد که با عمومی هم مثل درسی مجزا برخورد کنید و تایم لازم را برای آن بگذارید. در صورتی که این زمان را نداشته باشید باید یکی از اینها را در اولویت بگذارید هم برای مطالعه هم برای سر جلسه که کدام یک اولویت دارد. نمی توانید هر دو را سطحی بخوانید. گرچه ممکن است حتی عمومی را نزنید و رتبه خوبی هم بیاورید. مثل من که اصلا عمومی نزدم و رتبه ۵۰ در این گرایش به دست امد. این البته به سال خاص شما بستگی دارد که باقی دروس به چه شکل تاثیر بگذارد. خوب در مقابل ۶ بالینی که روی آن سرمایه گذاری کرده بودم به چشم نیامد اما رتبه خوبی بود! بنابراین نظر شخصی من سرمایه گذاری روی یک درس است و هر دو فقط در صورتی که زمان کافی داشته باشید.

سلام من امسال میخواستم کنکور ارشد شرکت کنم میخوام بدونپ میتونم همزمان بالبنی و عمومی برای کنکور انتخاب کنم؟

با سلام و خسته نباشید
اگر ارشد بالینی باشد و دکترا عمومی ،برای مجوز مطب مشکلی پیش میاد؟در صورتی که بالینی مدنظرشون باش؟؟؟

سلام وقت به خیر
بانوجان من میخوام فراگیرارشدشرکت کنم روانشناسی عمومی.
لیسانس علوم تربیتی ،آموزش ابتدائی دارم و۲۷سال معلم رسمی آموزش وپرورش هستم ،چه منابعی روبخونم ؟اگرعمومی روبخونم بهتره یابالینی؟
میخوام ازدرسم وکارمرتبطش لذت ببرم ودرعین حال گره گشایی کنم
آیاکتاب کمکی بخونم یاکتابهای اصلی فراگیر؟
چقدراحتمال قبولی دارم؟

سلام، وقتتون بخیر
ببخشید با در نظر گرفتن دروس و پذیرش دانشگاه ها و… قبولی ارشد در دانشگاه های دولتی در رشته روانشناسی عمومی راحت تره یا روانشناسی تربیتی؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

سلام من ارشد روانشناسی عمومی هستم وسال ۹۴فارغ التحصیل شدم هردو مقطع کارشناسی وارشدم عمومی هست ومیخواستم ارشدم رو تبدیل یا معادلسازی کنم به روانشناسی بالینی میشه راهنمایی بفرمایید چطور میشه اینکار رو کرد؟

من کارشناسی فلسفه خوندم برای ارشد می خواهم روانشناسی قبول بشم دوست دارم مشاوره انجام بدم بالینی باید بخونم

با سلام خدمت دوستان
خواستم یک مطلبی عرض کنم اولا اگر به رشته روانشناسی علاقمندید و استعداد دارید و دنبال درامد نیستیدوارد این رشته شوید. دوم اسم درمان و کلینیک که میاد همه فکر میکنن خبریه اما متاسفانه بازار کار این رشته بسیار بد هستش به طوری که بعد از اخذ مجوز خودتون متوجه خواهید شد. و اجبارا میرید دنبال استخدام یا کار در مهد کودک یا کلینیک یا …. با حقوق نه چندان زیاد. اگر دنبال پول هستید اصلا به این رشته فکر نکنید و اول برای پزشکی بعد پیراپزشکی تلاش کنید. دوم یک صنعت و کار تولیدی شروع کنید …. الان من چندین دوست استاد مجوز دار روانشناسی دارای مطب دارم که واقعا از درآمدشون نارازین و میگن مراجع بسیار کم هستش و مجبور شدن مهد کودک تاسیس کنن یا در دانشگاه درس بدن… اینا واقعیات این رشته هستن الکی وقت و پول خودتونو هدر ندید و فکر چاره برای خودتون باشید. این رشته تو ایران سوخته به حساب میاد

توی ایران هر رشته ای که سراغ ش بری سوخته است باید دنبال علاقه ات بری

با سلام من در مورد رشته روانشناسی نظر دادم دوم علاقه ای که به گرسنگی ختم بشه بدرد نمیخوره اون جامعه ای که شما صحبتشو میکنید یک جامعه آرمانی هست …که کسی نتونسته محققش کنه. یا حق

سلام مگه دانشجورشته روانشناسی باشی مگه برا اموزش به بیمارستان هم میبرن دانشجو رو؟؟؟

سلام من دهم تجربی خوندم و هدف اینده شغلیم کار کردن در دبیرستان و مشاوره ست میخواستم بدونم باید اول روانشناسی عمومی بخونم؟ بعد مشاوره تحصیلی؟ اصلا باید چکار کنم و رتبه ای که باید بیارم چیه

سلام.مشاوره یه رشته ی جدا از رشته ی روانشناسی هستش.این رشته رو هم با کنکور و هم صرفا با سوابق تحصیلی میشه خوند توی دانشگاه ها.هر دو چه روانشناسی چه مشاوره زیر رشته های انسانی هستن ولی روانشناسی جز رشته تجربی هم هست.حتی اگر هم که رشتتون تجربیه بعد از کنکور،با سوابق تحصیلی هم میشه رفت.برای هر دو هم نیاز به رتبه ی بسیار عالی نیست.رتبه ی خوبی هم که نداشته باشید میتونید برید اما اگر رتبه ی خوبی داشته باشید هم دانشگاه های خوبه روزانه رو میتونید برید.رشته ی مشاوره رو با دادن کنکور تجربی نمیتونید برید چون جزع زیر رشته های تجربی نیست.مگر اینکه همونطور که اول گفتم با سوابق تحصیلی برید.

سلام ،من دوست دارم کارشناسی گرایش مشاوره و راهنمایی بخونم،برای گرفتن مجوز برای کلینیک اگه ارشدمشاوره خانواده بخونم اشکالی نداره یا اینکه همان گرایش مشاوره و راهنمایی را باید بخونم. لیسانس زبان انگلیسی دارم ولی دوست دارم مشاوره رااز پایه بخونم. ممنون از راهنمایی خودتون..

باسلام خدمت دوستان و اساتید محترم.من کارشناسی زبان دارم .اگه ارشد رو روانشناسی عمومی بگیرم و دکترا رو هم بالینی بگیرم میتونم کلینیک بزنم؟؟؟؟
شنیدم که میگن دو مدرک باید یکی باشه.
ممنون میشم اگه توضیحات جامع بدید

سلام من دهم دبیرستان رشته ی انسانی هستم. ایا از طریق رشته انسانی میشه روانشناسی بالینی خوند؟ من از یک نفر شنیدم ک میگفت فقط از رشته تجربی میشه بالینی خوند و از رشته انسانی روانشناسی عمومی فقط هست و امکان نداره از انسانی بالینی بخونی. خواهش میکنم جواب بدید من روانشناسی بالینی دوست دارم میتونم این رشترو انتخاب کنم یا ن؟؟؟؟

سلام
رشته روان شناسی در سطح کارشناسی، گرایش نداره در حال حاضر و دانش اموختگان سه رشته انسانی، تجربی و ریاضی تو دفترچه انتخاب رشته میتونن این رشته رو انتخاب کنن، انتخاب گرایش های تخصصی برای سطح کارشناسی ارشد هستن، نظیر بالینی و عمومی و …

سلام. ببخشید من رشته تجربی هستم. اگر برم روانشناسی چون دروس رشته انسانی مثل منطق و فلسفه رو نخوندم مشکلی برام پیش نمیاد،
نسبت به بچه هایی که از رشته انسانی وارد روانشناسی میشن؟
چون اونا پیش نیاز روانشناسی رو دارن ولی من هیچی از روانشناسی نمیدونم

سلام
اصلاً نترسید، همه چی رو از اول به شما یاد میدن،
روان شناسی الان یه علم تجربیه، و بیشتر روی مباحث فیزیولوژی اعصاب و غدد و علم تجربی تاکید داره تا فلسفه

سلام
من لیسانس برق هستم. وقصد تغییر رشته به روانشناسی دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا بهتره از دوره لیسانس شروع به خوندن کنم یا اینکه از ارشد ادامه بدم این رشته رو

سلام پستی برای تغییر رشته ای ها داریم که بهتره اون رو مطالعه کنید. در قسمت نکات مشاوره ای کنکور ارشد

اگر قصد کار کردن به صورت مشاور یا روان شناس بالینی یا روان درمان گر شدن دارید، باید دو دوره پشت سر هم گذرونده باشید
مثلاً شما باید هم ارشد و هم دکتری رو بگذرونی یا کارشناسی و ارشد تا بتونید با عنوان های بالا فعالیت کنید.

سلام من دانشجوی روانشناسی هستم و چون به بیمارستان برا آموزش رفتم افرادی که تو بیمارستان هستن و محیط بیمارستان اصلا با روحیم سازگار نیست ولی به روانشناسی و مشاوره برا زوج درمانی و افسردگی واینجوری کارا علاقه دارم به نظرتون کدوم شاخه از روانشناسی بهتره برا من که در ارشد دنبال کنم. ممنون میشم راهنماییم کنین.

سلام شما در روانشناسی بالینی هم اجباری برای کار کردن در بیمارستان ندارید. در هر گرایشی میتونید روی مواردی که گفتید کار کنید. مشخصا اگر زوج دوست دارید بالینی خانواده یا مشاوره خانواده براتون مناسبه در غیر این صورت در هر دو گرایش بالینی و عمومی میتونید روی هر حیطه ای که دوست دارید کار کنید

با سلام
بنده ارشد مکانیک دارم. خواستم ارشد روانشناسی بالینی روهم شرکت کنم آیا این رشته بازار کار خوبی داره؟
چون الان من تو رشته خودم بیکارمفرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

بله گرچه به مهارت بستگی داره وگرنه این رشته هم متقاضی بالایی داره و مثل بقیه رشته ها بیکاری هم داره

سلام

روانشناسی عمومی در مقابل روانشناسی بالینی چه محدودیت هایی دارد…

سلام در پست فوق توضیح داده شده

سلام وقت بخیر من کارشناسی غیر مرتبط خوندم و تصمیم به تغییر رشته دارم و باتوجه به نوع ارتباطم با دیگران ، داشتن گوش شنوا رازداری کمک به دیگران در مسائل و مشکلات و… متوجه شدم رشته روانشناسی مناسب شخصیت منه اما در مورد اینده شغلی این رشته برای خودم کمی شک دارم ، اینکه با توجه به روحیه بسیار حساسی که دارم نمیتونم در محیطی کار کنم که بیمارهای حاد مشکلات روانی رو ببینم وبخوام درمانشون کنم(منظورم افرادی هست که در بیمارستانها بستری هستند) چون به شدت آزرده خاطر میشم. سوال من اینه که آیا کسی که بخواد در روانشناسی بالینی در دو مقطع پشت سرهم تحصیل کنه، میتونه فقط در حوزه درمان اضطراب، افسردگی و… فعالیت داشته باشه بعبارتی گزیده کار باشه و پذیرای افرادی باشه که میتونه بخوبی بهشون کمک کنه؟؟؟ سپاسگزارم از سایت بسیار خوبتون

سلام بله حیطه کاری گسترده است و اصلا محدود به بیمارستان نیست

با سلام
در صورت داشتن مدرک ارشد روانشناسی عمومی
آیا می‌توان در مقطع دکتری روانشناسی بالینی تحصیل کرد؟
و مطب باز کرد و روانپزشک شد؟

بله میتونید دکتری بالینی بخونید به شرط رتبه خوب و رزومه خوب. ولی با دکتری عمومی هم میتونید کار کلینیکی کنید. دوست عزیز روانپزشکی با روانشناسی فرق داره!

سلام وقت بخیر. اگه ازدانشگاه پیام نورفراگیر
فارغ التحصیل دومقطع روانشناسی بالینی باشم میتونم مجوزکاردرمانی ومطب بگیرم؟

سلام بله پیام نور هم میتونه. فقط باید دو مقطع باشه

سلام من در رشته ی مساوره تحصیل میکنم میخواستم بدونم میتونم کنکور ارشد روانشناسی هم بدم؟ دروس مشاوره و روانشناسی در مقطع کارشناسی چند واحد تفاوت دارن؟

سلام بله میتونید ارشد روانشناسی بدین….از واحدهای مشاوره اطلاعی ندارم که مقایسه کنم ولی شما میتونید به سایت یک دانشگاه مثلا دانشگاه تهران برید و واحدهای درسی رو ببینید

سلام من دانشجو رشته زبان هستم در مقطع کارشناسی میخواستم برای کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی بخونم ایا امکانش هست؟

سلام بله. یک پست به نام تغییر رشته ای ها بخوانند، در قسمت نکات مشاوره ای کنکور ارشد داریم. میتونید اون رو بخونید.

سلام..
از لحاظ جواز تاسیس مطب، روانشناس عمومی به چه صورت میتواند مطب داشته باشد.؟ آیا میتواند مستقلا مطب داشته باشد.!؟
با تشکر از مطلب خوبتون

سلام بله، مثل بالینی

سلام.
دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم.
ارشد میخوام بالینی وزارت بهداشت بخونم.
هدفم اینه که روانپزشک بشم.
حالا آیا بعد از اینکه فارغ‌التحصیل ارشد بالینی وزارت بهداشت شدم، میتونم دکترا رو روانپزشکی بخونم یا اینکه نه از صفر باید کنکور تجربی بدم و پزشکی عمومی بخونم و بعدش تخصص روانپزشکی بگیرم؟
با تشکر.

روانپزشکی یکی از تخصصی های پزشکی هست. ارتباطی به کنکورهای روانشناسی نداره.

سلام
وقت بخیر

ایا سازمان بهزیستی با ارشد روانشناسی عمومی یا تربیتی مجوزکلینیک صادر میکند؟

سلام ببخشید گرایش عمومی بیشتر در تجربی دیده میشه یا بالینی؟برای کنکور ۹۷ میخاستم بدونم من رشته م تجربیه ولی سردرگمم میخام روانشناسی بخونم نمیدونم میشه از طریق کنکور تجربی بالینی رو گزینش کنم یا نه؟

سلام روانشناسی در کارشناسی گرایش نداره.

سلام. پیشنهاد بنده به شما اینه که روانشناسی شناختی بخونید؛ البته اگه علاقه دارید. چون هم پایه و بیس تجربی داره که با رشته قبلیتون سازگاره و هم به مباحث روانشناختی می پردازه.

سلام خوبین؟
من فوق دیپلم کامپیوتر هستم و می خواستم بدونم برای تغییر رشته به رشته روانشناسی باید چی کار کنم و برای کنکور چه درسایی بخونم ؟

سلام چون فوق دیپلم هستین باید ابتدا لیسانس بگیرید در روانشناسی

سلام
من کارشماسی کامپیوتر خوندم ولی به علت علاقه شدید و استعداد در رشته روانشناسی ارشد ۹۷ می خواهم هر جور شده روانشناسی بخونم و حالا بین بالینی و عمومی موندم همچنین می خواهم یک دانشگاه سطح اول قبول بشم
به نظر شما از بین بالینی و عمومی کدوم انتخاب کنم و اصلا می تونم قبول بشم یا نه؟

سلام تفاوت این دو رشته رو در فوق توضیح دادیم لطفا مطالعه کنید و بر اساس هدفتون انتخاب کنید. نمیشه گفت که قبول میشین یا نه این سوال کلی هست، اما چرا که نه؟ با رعایت مطالعه صحیح و اصولش به امید خدا نتیجه خوبی میگیرین.

سلام سپیده ۹۶/۸/۲
چند روزی داشتم مطالعه میکردم که کدوم یکی از شاخهای روانشناسی رو انتخواب کنم،تا اینکه این مطلب و خوندم وراحت میتونم بگم کمک بزرگی به من کرد.و حالا با خیال راحت میتونم یکیشون رو انتخواب کنم خیلی ممنونم.

سلام.خداقوت
میشه بپرسم فارغ التحصیل دانشگاه دولتی باشی یا غیر دولتی در هر صورت باید خودمون کار پیدا کنیم؟؟؟دولت براش فرقی نمیکنه مدرک برا دولتی یا غیردولتی؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین

سلام بله خودتون باید پیدا کنید

البته کارشناسی رو عمومی دانشگاه سراسری روزانه تموم کردم.

سلام و وقت بخیر.
من پیامنور عمومی دانشگاه البرز و ازاد بالینی اردبیل قبول شدم.بنظر شما کدام دانشگاه رو اگه مدرک ارشدش رو داشته باشم راحتتر درمصاحبه پروانه مطب روان شناسی و مصاحبه دکتری دانشگاه سراسری قبول میشم،و مشکلی برام پیش نمیاد.ممنون

سلام.خسته نباشید

روانشناسی تو دانشگاه کاشان تو کارشناسی عمومی داره اگر عمومی بخونم بعد یک داتشگاه دیگه ارشد بالینی برم میشه؟
اگر میشه فرصت شغلی من با اونی که از کارشناسی بالینی خونده برابره؟

میتونم یک رشته نامرتبط مثل تاریخ تو کارشناسی بخونم بعد ارشد یکسره برم روانشناسی بالینی؟
به ایمیل من جواب بدید

سلام بله میتونید ارشد بالینی علوم و بهداشت شرکت کنید. با کارشناسی نامرتبط هم میتونید ارشد بالینی علوم رو شرکت کنید

سلام علیکم خوبین شما حالتون خوبه ی سوال داشتم من رشته انشانی منطقه سه هستم معدل امسالم شد۱۶٫۲۹بعد من میخوام دانگشامو روانشناسی بخونم و میخوام معلم روانشناسی بخونم برا دانشگاه فردوسی مشهد رتبه چند لازمه و ی توضیح کلی از گرایشات ک من تا حالا نشنیدم میخوام روانشناسی عم.می بخونم فقط همینو میدونم ک توش دبیری روانشناسی داره ممنون میشم ج بدین

سلام سایت روان آموز مربوط به کنکور ارشد و دکتراست.

سلام من میخوام روانشناسی ازاد بخونم البته کارشناسی عمومی میشه بفرمایید مورک ازاد و دولتی در این رشته تفاوتی داره یا نه؟

سلام چه تفاوتی منظورتون هست؟ تفاوت که قطعا دارند از نظر سطح دانشگاه. ولی به خود دانشجو بستگی داره.

سلام ببخشید،میخواستم بدونم که آیا اگه من رشته م تجربی باشه احتمال قبول شدن در رشته روانشناسی کمتر از رشته انسانیه؟؟؟

سلام برای کارشناسی اطلاعتی ندارم

سلام. من کارشناسی م مرتبط به روانشناسی نیست ، چند تا سوال داشتم ، یکی اینکه روانشناسی بالینی به بهداشت منتقل شد؟
اگه منتقل بشه من که تغییر رشته ای هستم میتونم حداقل روانشناسی عمومی بخونم؟
دوم اینکه اگر ارشد عمومی بخونم برای دکتری میتونم روانشناسی سلامت بخونم یا نه؟
ممنون میشم جواب بدین

سلام هنوز اطلاع رسانی قطعی نشده برای سال بعد…بله عمومی میتونید بخونید. بله میتونید با ارشد عمومی هم دکترای سلامت شرکت کنید طبق چیزی که الان هست البته.

سلام با تشکر از مطلبتون.
خواستم بپرسم که من که کنکوریِ انسانی هستم (منطقه ۳) برای رشته روانشناسی بالینی باید چه کار کنم؟ ایا صرف قبول شدن در رشته “روانشناسی” دوره کارشناسی هدفم باشه یا نه من بعد از قبولی در رشته باید گرایشم رو هم در دوره کارشناسی تعیین کنم؟

سلام گرایش ها از ارشد مشخص میشن

سلام ، ممنون میشم بفرمایید انتخاب رشته روان شناسی در کنکور تجربی ، چه مزیتی بر انتخاب رشته روانشناسی در کنکور انسانی داره

سلام فرقی نداره

سلام من کاردانی روابط عمومی خوندم اما برای کارشناسی قصد دارم روانشناسی بالینی بخونم البته شنیدم که نمیتونم برای کارشناسی بالینی بخونم وفقط آزمون روانشناسی عمومی رو میتونم بدم گفتن که آخرین ورودی کارشناسی بالینی سال۹۳بوده آیا این ادعا درسته؟ممنون میشم کمکم کنید

سلام کارشناسی روانشناسی بدون گرایش هست و گرایش از ارشد مشخص میشه

سلام خسته نباشید
من دارم کارشناسی روانشناسی عمومی میخونم
وقتی تموم شدمیتونم بلافاصله کارشناسی ارشدش رو روانشناسی بالینی بخونم؟؟؟؟

سلام بله

باسلام من با این ک تو تاین سایت و سایت های دیگه درباره تفاوت گرایش های روانشناسی خوندم بازم همچین کامل نمیدونم کدوم یکی رو انتخاب کنم البته من میخوام واسه کارشناسی انتخاب کنم خیلیا هم میگن ک کارشناسی مهم نیست و میتونی تو ارشد هرکدومو ک خواستی انتخاب کنی ایا این درسته ؟
و سوال دگ اینکه عمومی میتونه درآنیده استخدام وکارایی خوبی داشته باشه یا بالینی؟

سلام فعلا کارشناسی گرایش نداره شما میخونید بعد گرایشتون رو در ارشد انتخاب می کنید…………هر دو عمومی و بالینی کار خودشون رو دارند ولی قطعا بازار کار بالینی بهتر هست

وقت بخیر
بزرگوار بفرمایید از ارشد تهیه کنندگی میشه برای phd روانشناسی تغییر رشته داد؟

سلام خیر باید از کارشناسی یا ارشد شروع کنید.

سلام من کارشناسی فناوری اطلاعات خوندم میتونم ارشد بالینی بخونم

سلام در حال حاضر بله. لطفا پست مربوط به تغییررشته ای ها رو بخونید در قسمت نکات مشاوره ای ارشد

با سلام و خسته نباشید.
من کاردانی و کارشناسی الکترونیک هواپیما خوندم.متاسفانه نتوانستم کار مربوطه پیدا کنم.در حال حاظر علاقه مند به کار روانشناسی و کار با کودک شدم.لطفا من را راهنمایی کنید بین رشته مشاوره و روانشناسی کدام رشته آینده کاری بهتری دارد؟و میتوان در امر مشاوره کمک رسانی تر باشد؟

سلام هر کدوم بازار کار خودشون رو دارند من نمیتونم بگم کدوم بهتر هست. اگر به کار با کودک علاقه دارید بالینی کودک گزینه مناسبی است.

سلام خسته نباشید. خواستم بپرسم که من لیسانس حسابداری دارم و برای ارشد میخوام روانشناسی عمومی امتحان بدم خواستم بدونم من با مدرک ارشد عمومی چه کاری جز کار درمانی میتونم انجام بدم؟ یعنی در درمانگاه ها هم نمیتونیم کار کنیم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلام طبق قانون حاضر باید دو مقطع مرتبط بخونید که بتونید پروانه کار درمان بگیرید. فعلا با عمومی هم میشه ولی اگر به بهداشت منتقل بشه فقط برای بالینی ها و سلامت حق درمان هست.

سلام. ممنون از توضیحاتی که دادید. خواهش میکنم پاسخ منو بدید. من لیسانس مترجمی زبان هستم و معلمم. اما به شدت به روانشناسی علاقه دارم و میخوام ارشد روانشناسی بخونم. لطفا منایع درسی رو به من معرفی کنید و اینکه باید چه کتابهایی بخونم. ممنون میشم کمکم کنید

سلام برای دیدن منابع به قسمت ارشد در فهرست بالای سایت مراجعه کنید

سلام من لیسانس حقوق دارم اما به روانشناسی خیلی علاقه دارم و میخام ارشد روانشناسی بخونم میتونم با این مدرک در مدارس تدریس کنم یا در مراکز دولتی مشاوره بدم جواب بدید خیلی ممنون میشم چون برام خیلی مهمه

سلام بله میتونید اما برای کار درمان و پروانه نظام روانشناسی نیازه که دو مقطع مرتبط خونده باشید.

باسلام و خسته نباشید.من امسال روانشناسی عمومی ازاد قبول شدم ولی ب بالینی بسیار علاقه دارم،خواستم بدونم میتونم تا کنکور بعدی عمومی بخونم و کنکور ازاد هم شرکت کنم و اگر بالینی قبول شدم،این واحدهایی ک پاس کردم رو میتونم انتقالی بدم؟
سوال دوم اینکه اگر ارشد عمومی بخونم،راهی نیست ک بتونم در اخر با گذروندن دوره کوتاهی،مدرک بالینی ام بگیرم؟
با سپاس فراوان

سلام. سوال اول رو که من اطلاعات دقیق ندارم و نمیدونم که میشه واحدها رو تطبیق داد یا نه، باید از آموزش سوال کنید. …سوال دوم، نه دوره ای نیست که بتونید چنین مدرکی بگیرید، ولی میتونید خودتون مسیر کاری و آموزشیتون رو به سمت بالینی ببرید با شرکت در کارگاه های مختلف برای مثال.

سلام . دانشگاه ها از پارسال در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی فقط در شاخه ی عمومی دانشجو قبول میکنن و در کنکور ارشد هست که شما میتونید یکی از شاخه های روانشناسی که بالینی هم جزو اوناست انتخاب کنین . در حال حاظر فقط ۲ تا دانشگاه هست که تو مقطع کارشناسی روانشناسی بالینی دانشجو قبول میکنه . پس همه ی دانشجوهای کارشناسی رشته روانشناسی توی شاخه ی عمومی فارق التحصیل میشن درست مثل پزشکی که اول عمومی میخونن و بعد تخصصشونو انتخاب میکنن پس نگران نباشین همه مثل شما هستند

ممنونم پریسای عزیز از توضیحی که برای دوستتون دادین.

سلام. اگر نمرات دروس امتحانی از دوازده بیشتر باشد در مقطع کارشناسی میتونید کار معادلسازی رو انجام بدید.

سلام ببخشید میخواستم بپرسم آیا درسای روانشناسی عمومی و بالینی یکی هستن یا با هم فرق دارن ؟؟؟

سلام. کنکور عمومی و بالینی در یک درس فرق دارند. اولی درس عمومی، و دومی درس بالینی رو داره. بقیه دروس مشترکن.

سلام ببخشید من الان پیام نور روانشناسی قبول شدم،میخواستم بدونم تو کارشناسی همه ی نوع میخونن؟از فوق عمومی یا بالینی مشخص میشه؟

سلام بله

سلام خست نباشید مقطع کارشناسی گرایش بالینی داره؟ فقط عمومی داره؟ من دانشگاه کردستان قبول شدم تو چارت تحصیلی زده روانشناسی بالینی ولی روی کارت و برگه انتخاب رشته زده روانشناسی به بالینی اشاره نکرده خاستم بدونم الان من روانشناسی عمونی قبول شدم یا بابینی چون زده روانشناسی

سلام جدیدا روانشناسی در مقطع کارشناسی گرایش نداره. گرایش ها از ارشد شروع میشن.

سلام وخسته نباشید با تشکر از شما برای سایت خوب و پر محتوا تون
من کارشناسی صنایع فلزی دارم و علاقه بسیار زیادی به رشته روانشناسی دارم با مطالعاتی که انجام دادم در نظر دارم که در رشته روانشناسی بالینی تا مقطع دکتری پیش برم به نظر شما آیا این امکان برای من وجود دارد متشکر میشم راهنمایی کنید.

سلام بله امکانش هست

سلام ،من روان شناسی پیام نور امسال قبول شدم،امیدوارم تو فوق دولتی بیارم،میخواستم بدونم آیا با فوق لیسانس روان شناسی عمومی میشه تدریس کرد؟فقط میخوام بدونم از چه راهی تو روان شناسی میشه مدارس یا دانشگاه ها تدریس کرد؟

سلام بله میشه

سلام.. من کارشناسی روانشناسی عمومی خوندم و میخواستم بدونم میتونم کارشناسی ارشد بالینی بخونم واینکه برای کار مطب و درمان و جذب سازمانها توی رشته بالینی آیا نیاز به هم کارشی بالینی و هم ارشد بالینی داره یا نه؟

سلام بله میتونید شرکت کنید. نه نیاز نیست که حتما کارشناسی بالینی باشه

سلام من روان شناسی بالینی علاقه دارم ولی روانشناسی نشستم چون چون توی دانشگاه ازاد محیط زندگی من همین رو بود و برام مقدور نیست فعلا که برم جای دیگه ای ایا میتونم کارشناسی اینو بخونم برا ارشد بالینی شرکت کنم؟

سلام طبق قانون فعلی، بله میتونید با کارشناسی غیرمرتبط، ارشد روانشناسی شرکت کنید مگر اینکه قانون عوض بشه سال های بعد.

سلام وقت بخیر من لیسانس روانشناسی بالینی دارم میخواستم ببینم اگه ارشد عمومی بخونم میتونم پروانه بگیرم و کلینیک بزنم و اینکه روانشناسی تربیتی بهتر است یا روانشناسی عمومی

سلام بله میتونید با ارشد عمومی هم پروانه بگیرید……….بهتر و بدتر ندارند به علاقه شما بستگی داره.

سلام وسپاس از پاسخگویی شما میخواستم بدونم آیامن که کارشناسی علوم اجتماعی شاخه ی پژوهشگری دارم و حالا برای ارشد روانشناسی عمومی قبول شدم میتوانم پس ازاخذ مدرک ارشد مجوز مطب بگیرم؟ و اگر نه باید تادکتری ادامه دهم برای مجوز؟ ویا باامتحانی که گفتین میشه مجوزگرفت؟ وآیا ممکنه در آینده قوانین عوض شود و برای رشته ی بالینی فقط مجوز داده شود؟

سلام باید دو مقطع مرتبط خونده باشید…قانون فعلی این هست و عمومی و بالینی تفاوت نداره

سلام من الان کارشناسی عمومی رو تموم کردم وتوی مقطع ارشد باز هم روانشناسی عمومی قبول شدم.اگه ارشد رو با عمومی تموم کنم مجوز کار در مراکز درمانی رو بهم میدن؟یعنی کار بالینی میتونم انجام بدم یانه؟سایتتون عالی وکامله.

سلام در حال حاضر تفاوتی بین عمومی و بالینی نیست

سلام
طبق متن بالا، برای شروع بکار باید یه امتحان دیگه بدیم،
چرا می گین رشته های نامرتبط باید دو مقطع بخونند؟؟
“هم روان شناس بالینی و هم عمومی لازم است قبل از کار مشاوره از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران مجوز بگیرند. آندسته از دوستانی که کارشناسی نامرتبط دارند، برای مجوز از نظام لازم است پس از پایان دوره کارشناسی ارشد و گذراندن میزان کارورزی معین شده، امتحانی مبنی بر داشتن دانش لازم در این رشته را نیز بگذرانند.”

سلام. قانون جدید هست که باید دو مقطع بخونند.

سلام خسته نباشین، من دوره کارشناسی پژوهشگری خوندم ، می خواستم بدونم برای ارشد می تونم بالینی شرکت کنم یا رشته ام باید مرتبط بوده باشه، ممنون

سلام بله میتونید فقط باید برای پروانه درمان دو مقطع مرتبط داشته باشید

البته این رو هم بگم که من چون کارشناسی فردوسی خواندم دوباره اجازه ندارم مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی بخونم.

خانم خجوی خیلی منتظر پاسخ تون میشم اما جواب نمیدید.
قبلا هم سوال پرسیدم جواب ندادید!
امیدوارم موفق و پیروز باشید.

سلام
من تغییر رشته ای هستم
امسال ارشد عمومی غیرانتفاعی خیام مشهد قبول شدم.
با توجه به اینکه علاقه به کار درمانی دارم و لازمه ش خواندن دو مقطع هست , در نظر دارم همزمان کارشناسی پیام نور هم شرکت کنم
سوالم از شما این هست که برای گرفتن مجوز به دانشگاه اهمیت میدن و من چون در دانشگاه دولتی نخوندم , دچار مشکل میشم؟
و اینکه بنظرتون این کار درسته؟
با توجه به اینکه من اگه این راه رو انتخاب نکنم راه بعدی دوباره خواندن برای کنکور ارشد بالینی دولتی و بعد از اون دکتری رو انتخاب خواهم کرد. که البته تا رسیدن به هدفم خیلی وقفه خواهد افتاد و مسیرم سخت تر خواهد بود

البته نظر شما رو بیشتر میخوام بدونم.

سلام نه برای مجوز مدرک ها فرقی ندارن کل رزومه شما مطرح هست نه فقط مدرک. .در مورد درست و غلط بودنش من نمیتونم نظری بدم باید شرایط خودتون رو در نظر بگیرید

سلام
من بین ارشد عمومی دانشگاه تهران و ارشد بالینی علوم تحقیقات گیر کردم ، به نظرتون کدوم بهتره؟!؟
اگه ارشد عمومی خونده باشی میشه دکتری بالینی بخونی ؟؟

سلام تبریک میگم هر دو خوب هستند و تصمیم بر اساس هدف و علاقه شماست. من نمیتونم نظری بدم و هر نظری بدم بر اساس قضاوت شخصی است…..بله میشه فقط دشوارتر خواهد بود با توجه به دانشگاه هایی که بالینی دارن و ظرفیت محدود و رقابت بالا

سلام خسته نباشید
من تو سایت وزارت بهداشت خوندم که افراد با کارشناسی غیر مرتبط نمیتونند کنکور ارشد بالینی رو شرکت کنند درسته؟
سوال دومم اینه که ایا من اگه با مدرک کارشناسی زیست شناسی بخوام ارشد روان شناسی عمومی بگیرم، تا وقتی دکترام رو نگرفتم مجوز مطب نمیگیرم؟؟ ممنون میشم جواب بدید

سلام بله بهداشت فقط مرتبط،،،،،بله باید دو مقطع خونده باشید برای پروانه نظام

سلام من تازه کنکور دادم و میخام در باره بازار کار روانشناسی بدونم ! اینکه عمومی برپ یا بالینی خیلی فرق داره ؟ خواهشا توضیح کامل بدید ۲۸ام بای اتنخاب کرده باشم وقت ندارم

سلام توضیحاتش رو در همین پست بالا نوشتیم

سلام من امسال کنکور تجربی دادم و میخوام روانشناسی بالینی بخونم فقط یه چیزو متوجه نشدم من الان باید برم روانشناسی و ارشد بالینی انتخاب کنم یااینکه از همین الان بالینی باید انتخاب کنم ممنوت میشم منو از سردرگمی دربیارید

گرایش ها از ارشد مشخص میشن

سلام خسته نباشید، من امسال تازه کنکور دادم، و قصد دارم که در دانشگاه آزاد روانشناسی بخونم.اما بین بالینی و عمومی شک دارم، من علاقه مند به تاسیس مرکز مشاوره و مطب و حتی استاد دانشگاه هستم، باتوجه به علایقم ،کدوم شاخه از روانشناسی رو باید دنبال کنم؟بالینی یا عمومی؟ و سوال دیگرم این است که چه مدرکی برای تاسیس مرکز مشاوره و مطب نیاز هست؟؟ ممنون از پاسخگویی

سلام همونطود که در بالا نوشتیم هر دو میتونن پروانه درمان بگیرن طبق قانون فعلی، و البته شما که کارشناسی هستین باید ارشد بگیرین برای این کار، و اگه کارشناسی هم عمومی خوندین میتونین ارشد بالینی بخونین

سلام من کنکور ۹۵ دادم و واسه انتخاب رشته میخواستم روان شناسی انتخاب کنمو تا دکتراش برم و مطب بزنم .ولی حالا ک دارم تحقیق میکنم بیشتر گیج میشم!باید چ گرایشی رو بخونم ک بتونم مطب بزنم؟یا بازار کار واسه کدون بهتره چون نمیخوام الکی درس بخونمو اخرشم کار گیرم نیاد بشینم گوشه خونه…اگ اینطوره ک ی سال دیگه میمونم پشت کنکور بهتره….و ی چیز دیگه!چندسال بدون اینکه ترمی رو بیوفتم میتونم دکترامو بگیرم؟

سلام گرایش های روانشناسی (عمومی، بالینی و سلامت) همه مجور مطب می گیرند. گرفتن پروانه به مهارت ها و رزومه کاری شما برمیگرده……دکترا دوساله میتونید واحدها رو تمام کنید باقیش هم دست شماست دیگه چون پایان نامه است.

باسلام من میخواهم رشته ی انسانی و شاخه ی روانشناسی بخوانم.برای کسی که علاقه‌ به مشاوره ی دیگران در زمینه های چالش های زندگی را داشته باشد آیا این رشته مناسب است؟درضمن من نویسندگی میکنم.لطفا راهنماییم کنید؟

سلام میتوگید از تست هالند استفاده کنید که شغل های مرتبط با شخصیت رو به شما پیشنهاد میکنه. در نت سرچ کنید. البته یک تست قطعا نمیتونه همه چیز رو مشخص کنه و پویایی لازم رو نداره فقط یک سری اشارات هست که ممکنه درست باشند، همزمان میتونید از یک مشاور هم کمک بگیرید و بازار کار رو هم بررسی کنید ببینید با اهدافتون میخوره یا نه

سلام
خسته نباشید
من کارشناسی علوم اجتماعی خوندم،میخوام ارشد روانشناسی شرکت کنم،اما بین سه رشته بالینی یا عمومی یا کودک و نوجوان شک دارم، ؟میخوام امسال قبول بشم اما شنیدم بالینی خیلی ظرفیت کمه.میخوام ببینم چون کارشناسیم مرتبط نبوده قبولیم سخته؟
ممنون میشم جواب بدین

سلام. قطعا تلاش لازم هست و قبولی بالینی از عمومی سخت تر هست. اما با برنامه ریزی صحیح قابل انجامه.

سلام و خسته نباشید. من امسال کنکور میدم و رشته ام انسانیه . میخواستم بدونم اگه لیسانس روانشناسی عمومی بگیرم برای ارشد میتونم تغییر گرایش بدم و بالینی بخونم؟ در صورت امکان برام ایمیل بفرستید.

سلام بله

سلام
بسیار سپاسگذارم از جوابهاتون
بنده لیسانس کامپیوتر دارم .میخوام ارشد روانشناسی بالینی بخونم .در جوابهای بالا خوندم برای کار درمانی که نیاز به پروانه نظام روانشناسی داره باید دو مقطع یکسان خونده باشیداین یعنی اینکه بنده اگه فوق بالینی بگیرم برای مطب مجوز داده نمیشه؟اگه بخوام مطب بزنم باید دکترای بالینی هم بگیرم حتما؟سوال دیگه اینکه اگه فوق بالینی بگیرم و دکترای عمومی بازم چون چون دومقطع یکسان نیست مجوز نمیدن؟ببخشید سوالات زیاد شد.اگه توضیح دهید ممنون میشم. برام خیلی مهمه.

سلام بله یا باید از کارشناسی شروع کنید یا دکترا هم ادامه بدین، گرایش مهم نیست بالینی، عمومی یا سلامت فرقی نمیکنه طبق قانونی که الان هست.

با سلام
من دارای مدرک مهندسی مکانیک هستم. قصد دارم ارشد بالینی رو انتخاب کنم. ایا برای تاسیس مطب باید دارای مدرک دکترا هم باشم؟

سلام بله دو مقطع باید داشته باشید. یا از کارشناسی شروع می کنید، یا دکترا هم ادامه میدین.

سلام
وقت بخیر
من لیسانس حسابداری دارم، میخوام ارشد و بعد دکترای روانشناسی رو بگیرم
به کار درمان بالینی و تدریس هر دو علاقه دارم
اما بین انتخاب گرایشم واقعا تردید دارم
ارشد بالینی رو می تونم بگیرم اما در مقطع دکترا از بس ظرفیت بالینی کمه، تردید دارم موفق بشم

نظرم اینه عمومی رو در هر دو مقطع شرکت کنم اما می ترسم بعداً قانونی وضع کنن که به فارغ التحصیلان دکترای عمومی مجوز مطب نمیدیم، یا اینکه با گرایش عمومی درامدی توی شهر همدان نداشته باشم

ممنون میشم راهنماییم کنید تا از دو دلی خارج بشم

سلام با توجه به اینکه این دو گرایش فقط در یک کتاب در کنکور ارشد فرق دارند میتونید هر دو رو شرکت کنید که اگر ظرفیت بالینی کم بود عمومی رو قبول بشین. در این حالت تلاشتون رو برای بالینی هم کردین. در مورد دکترا هم از اونجا که کنکور این دو گرایش یکی هست تفاوتی برای شما نخواهد کرد، بعدا بر اساس شرایط گرایش رو انتخاب می کنید.

با سلام وخسته نباشید
در متن پرسش و پاسخ ها متوجه شدم که برای گرفتن مجوز نظام برای درمان باید دو مقطع یکسان در رشته روانشناسی رو گذرونده باشیم.
من دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی برق هستم.خواستم بدونم که من اگر برای ارشد روانشناسی عمومی رو انتخاب کنم تنها با مدرک کارشناسی ارشد نمیتونم استاد دانشگاه بشم؟ یا برای استادی و تدریس هم باید در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس مدرک رشته مورد نظر را داشته باشیم؟
خیلی سپاسگزارم از جواب و کمکتون

سلام شما برای کار درمانی که نیاز به پروانه نظام روانشناسی داره باید دو مقطع خونده باشید. این پروانه برای سایر کارها نیست.

سلام
من دانشجوی مقطع کارشناسی روانشناسی هستم
میخواستم بدونم میتونم از الان تو کارهای پژوهشی شرکت کنم؟
باید از طریق دانشگاه این کار رو بکنم یا نه
میخوام بیشتر تو این رشته فعالیت داشته باشم
ممنون میشم توصیه هایی در این باره به من بکنید چون متاسفانه اساتید قابلی در دانشگاه نداریم…خیلی مشتاقم ولی راهش رو نمیدونم

سلام بهترین راهش برای دانشجوی کارشناسی که از صفر شروع میکنه برای پژوهش، ارتباط گرفتن با یک استاد هست حالا توی دانشگاه خودتون یا دانشگاه دیگه. استادی که اهل پژوهش و مقاله باشه بهترین گزینه است. اگر نه که میتونید توی کارگاه های مقاله نویسی شرکت کنید یا نهایتاا خودتون مطالعه کنید.

با عرض سلام وتبریک سال نو و تشکر از سایت خوبتون
من کارشناسی مهندسی مکانیک خوندم ولی به دلیل عدم علاقه به رشته و محیط کارم و صنعت ،تصمیم به تغییر رشته گرفتم و بدلیل علاقه به رشته روانشناسی تصمیم گرفتم درین رشته ادامه تحصیل بدم وهمتم برای مطالعه خوبه و میخوام بعد عید در فرصت یک ساله ای که هست شروع به مطالعه منسجم کنم و البته هدفم محدود به ارشد نخواهد شد و امید است تا مقطع دکترا ادامه بدم سوالی که دارم این است آیا باتوجه به اینکه رشته کارشناسیم غیر مرتبط هست با کارشناسی ارشد هم میتونم پروانه نظام روانشناسی رو برای مشاوره اخذ کنم یا بایستی حتما دکترا بگیرم ؟ چون درجایی خوندم کسانیکه کارشناسیشون غیرمرتبطه با مدرک ارشد نمیتونن پروانه مشاوره بگیرن والزاما برای اخد این مهم باید مدرک دکترا اخذ کنند
و اساسا با مدرک ارشد میتونم مشغول بکار بشم مثل دوستانی که مدرک کارشناسی مرتبط دارند ضمن اینکه برای من که علاقه کمتری به مباحث زیستی دارم روانشناسی بالینی بهتر است یا عمومی یا اینکه باتوجه به فرصت یکساله در هر دو درس سرمایه گذاری کنم؟ پیشاپیش از پاسختون کمال تشکر را دارم

سلام برای کار درمانی باید حداقل دو مقطع مرتبط خونده باشید که بتونید پروانه نظام بگیرید. در مورد سوال دوم هم با توجه به فرصت یک ساله توصیه میشه روی هر دو گرایش سرمایه گذاری کنید چون خوندن کتاب عمومی کلا برای تغییر رشته ای ها توصیه میشه با یک برنامه خوب می رسید هر دو رو بخونید

سلام . من هم متن رو خوندم و هم نظرات رو . در متن اومده بود که برای تغییر رشته ای ها تفاوت برای گرفتن پروانه فقط در اینه که باید توی یه آزمون هم شرکت کنند . ولی توی جواب نظرات نوشته بودید حتما باید دو مقطع تحصیل کرده باشیم . یعنی من که کارشناسیم معماریه اگه ارشد روانشناسی بخونم برای پروانه اشتغال حتما باید دکترا هم بخونم ؟

سلام این قانون جدیده که باید حتما دو مقطع بخونید.

سلام میخاستم بدونم من شخصی هستم کاملاً بی اعتماد به نفس، سی سال م لیسانس مدیریت بازرگانی دارم،تصمیم گرفتم واسه اینکه اعتماد به نفسم بالا ببرم برم رشته روانشناسی ب نظرتون موفق میشم یعنی این راه درستی، پیش مشاور های زیادرفتم کتاب خوندم تاثیری نداشت واسه همین تصمیم گرفتم روانشناسی بخونم ممنون. میشم اگه راهنمایی کنید

سلام برای حل مشکلات شخصی بهتر هست ابتدا به روانشناس مراجعه کنید تا با دید بازتری رشته رو انتخاب کنید. شما قرار هست برای حل مشکلات دیگران هم وارد این رشته بشید، گرچه به رفع مشکلات خودتون هم کمک خواهد کرد ولی این نمیتونه هدف ورود به یک رشته باشه.

سلام وقتتون بخیر من کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارم و میخوام کارشناسی ارشد روانشناسی بخونم میخواستم ببینم میتونم این کار و کنم یا نه چون امروز هم ثبت نام کردم نظر شما چیه آیا مشکلی بوجود میاد برای ادامه تحصیل یا نه لطفا هر چیزی که لازم بدونم و بهم کمک کنه برام ایمیل کنید پیشاپیش از لطف و نظرتون به سئوالات، بسیار سپاسگذارم

سلام میتونید شرکت کنید فقط برای گرفتن پروانه نظام جهت کار درمانی باید حداقل دو مقطع مرتبط باشید.

من دانشجوی ترم اول کارشناسی روانشناسی عمومی هستم.میخاسم بطورکامل وواضح ببینم اگه لیسانسموبگیرم.درکجاهامیتونم مشغول کارشم؟

سلام. به طور واضح که نمیشه چیزی گفت 🙂 بعد از لیسانس درمان که نمیتونید به اون شکل انجام بدین به این دلیل که باید حداقل دو مقطع بخونید تا پروانه اشتغال بگیرید و همچنین اون موقع دانشی هم برای این کار ندارید. ولی جاهای دولتی شاید بتونید کاری پیدا کنید من به شخصه بعد لیسانس خیلی جای کاری در روانشناسی ندیدم.

سلام.من کارشناسیم ریاضیه..علاقه زیادی به رشته روانشناسی دارم واسه اینکه بتونم دکتر روانشناس شم برای ارشد بالینی باید بخونم یا عمومی؟با تشکر

سلام فرقی نمیکنه . البته تفاوت هایی دارند که در همین پست فوق نوشته شده.

سلام
لطفا میشه یک منبع مهم و برجسته از سوالات کنکور ارشد ۱۰ سال گذشته روانشناسی عمومی رو معرفی کنید…
باسپاس.

سلام فرقی نمیکنه کتاب چه موسسه ای باشه چون سوال کنکور هست. مدرسان یک کتاب برای ۱۵ سال اخیر داره

سلام، ممنون از توضیحات کاملتون. من مدرک کارشناسیم مترجمی زبان نگلیسی بوده، اما قصد دارم برای ارشد روانشناسی بخونم، اطلاعاتم در حال حاضر کمه،با توجه به اینکه زشته کارشناسیم نامرتبطه به نظرتون امکان قبولیم چقدره؟ و اینکه ارشد مشاوره رو انتخاب کنم یا روانشناسی، کدوم کاربردی تر و قبولیش راحت تره؟

سلام قطعا من نمیتونم بگم امکان قبولی شما چقدره این یک سوال کلیه و به خیلی چیزا بستگی داره. لطفا مطالب مشاوره ای سایت رو کامل بخونید شاید به جوابی که میخواین برسین. درباره مشاوره و روانشناسی هم چون دو رشته متفاوت هستند به علاقه شما بستگی داره وگرنه هر دو کاربردی اند، و البته قبولی روانشناسی سخت تر هست.

و با توجه ب اینکه رشته ی لیسانسم الهیات بوده و ارشد دین شناسیرو در دوره ی شبانه ی دانشگاه دولتی گذروندم-امکان این هس که مجدد ارشد دانشگاه دولتی امتحان بدم اونم رشته ای غیر رشته ی خودم؟ و آیا میتونم تنها با یک دوره ی ارشد روانشناسی-برم مراکز مشاوره و یا مراکز مربوط ب این رشته برای کار؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام چون شبانه بودین تا جایی که من اطلاع دارم مشکلی نیست که مجدد ارشد دیگه ای بخونید چه روزانه چه شبانه- چون تغییر رشته هستید باید دو مقطع حداقل مرتبط باشید که بتونید پروانه اشتغال بگیرید.

با سلام
لیسانسمو-الهیات گرایش فلسفه خوندمو ارشدمو فلسفه گرایش دین شناسی خوندم- اما حالا قصد دارم دوباره ارشد روانشناسی بخونم- برای بازار کار- روانشناسی عمومی بهتره یا بالینی؟
البته در دانشگاه تهران- ارشد عمومی ب نفعمه یا بالینی؟
مچکرم

سلام اونچه فکر میکردیم برای تفاوت بالینی و عمومی باید بدونید رو در همین پست فوق نوشتیم. لطفا مطالعه کنید. به طور کلی اونچه در بازار کار می بینیم مهم مهارت شخص هست و گرایش خیلی مهم نیست اما منطقی است که بالینی به عمومی اولویت داره، ولی اگر کسی مدنظرش دانشگاه خوبی باشه عمومی احتمال قبولی بالاتری خواهد داشت مخصوصا برای یک تغییر رشته ای راحتتر خواهد بود. اگر هم فرصت داشته باشند که برای هر دو می خونند چون فقط در یک درس فرق دارند.

با سلام
من کارشناسی مهندسی میخونم و قصد دارم ارشد روانشناسی در داخل کشور بخونم و اما دو سوال
– بین دانشگاه های دولتی تهران کدام گرایش عمومی یا بالینی،ظرفیت بیشتر دارد؟؟ مقطع ارشد منظورم هست
– برای تحصیل دکترا در خارج کشور داشتن ارشد عمومی بهتره یا بالینی؟؟ بهتر منظورم جذب و پذیرش بیشتر و راحتتر. با علم اینکه جدا از گرایش هدفم کارهای پژوهشی میباشد نه حوزه درمان
با تشکر فراوان از جواب های خوبتون

سلام. ۱- عمومی ظرفیت بیشتری داره ۲- بالینی جذب راحتتری داره البته راحتترینش حیطه نوروساینس و شناختی است.

با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم حداقل تراز مورد نیاز برای قبولی در ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد اردبیل چقدر میتونه باشه؟
و اینکه من که معدلم بالای ۱۷ هست در رشته علوم تربیتی میتونم بدون آزمون در ارشد بالینی دانشگاه آزاد پذیرش بشم؟؟؟

سلام برای ترازهای ازاد اطلاعاتی ندارم. برای ورود بدون کنکور از طریق استعداد درخشان دانشگاه آزاد یک لینک خبر در سایت داشتیم که میتونید اونجا رو مطالعه کنید. لینکش رو براتون میگذارم http://ravanamooz.ir/?p=4506

سلام کد رشته ای که قبول شدم اینه۲۴۴۲۱ کد….که نوشته روانشناسی.ولی تو رشته دانشگاه نوشته علوم اسلامی روانشناسی عمومی
من چون اطاعات زیادی ندارم نمیدونم که خود روانسناسی هست یا روانشناسی اسلامی…
ولی تو چارت درسیش این درسا رو نوشتن….روانشناسی تربیتی…روانشناسی شناختی…روانشناسی شخصیت…
اینارو دورس کدو رشته محسوب میشه؟

سلام متاسفانه بنده هم اطلاعاتی درباره این رشته ندارم.

سلام
بنده در رشته علوم اسلامی روانشناسی عمومی قبول شدم
خواستم بدونم این رشته خوبه و اینده کاری خوبی داره یا نه؟ مرسی

سلام. رشته علوم اسلامی روانشناسی عمومی؟؟ منظورتون روانشناسی اسلامی است؟

خیلی ممنونم از راهنماییتون

با سلام. من کارشناسی ارشد حقوق میخونم اما بدلیل مطالعات ازدا قبلی و شرکت در ازمون ارشد ازاد تونستم در گرایش بالینی دانشگاه ازاد آمل قبول بشم و قصد دارم روانشناسی رو تا مقطع دکتری ادامه بدم بدلیل علایق پژوهشی خودم.سوالی که دارم اینه که برای آزمون دکتری سراسری ۀیا تحصیل در دانشگاه ازاد آمل اقدام درستیه؟یعنی حتا با وجود قبولی در دکتری آیا در مصاحبه تایید میکننند اساتید مدرک دانشگاه آزاد؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

سلام ورود به دکتری سراسری با ارشد ازاد کمی سخت تر هست چون بالاخره دارید با سایر دوستان در سراسری رقابت می کنید اما همه چیز به رزومه کلی شما بستگی داره. اگر ارشد ازاد بخونید باید با یک رزومه قوی جبرانش کنید بنابراین در طول ارشد باید به فکر کار پژوهشی زیاد باشید

سلام خسته نباشید
من در رشته روانشناسی عمومی در مقطع کارشناسی قبول شدم ولی قصدم روانشناسی بالینی بود
حال میتونم با خوندن این رشته مدرک مطب دکتری بگیرم یا باید کارشناسی ارشد هم بخونم
ممنونم

سلام ببخشید متوجه سوالتون نشدم. منظورتون این هست که با کارشناسی میتونید پروانه اشتغال بگیرید؟ خیر باید حداقل دو مقطع خونده باشید

سلام
من ۱۸ سالمه و قصد دارم روانشناسی بخونم
میخواستم بدونم میشه لیسانس روانشناسی عمومی داشت و برای ارشد شاخه بالینی رو انتخاب کرد؟
ممنون

سلام بله

سلام

منظورتون از روانشناسی ۱ و روانشناسی ۲ چیه؟
(قسمت بالای سایت)

سلام. مجموعه یک: بالینی و عمومی – مجموعه دو: تربیتی و مشاوره

عذر میخوام واضح نپرسیدم منظورم همون کارهای پژوهشی هستش که نهایتا در عمومی امکانش بیشتر هست یا بالینس؟

سلام تفاوتی نداره.

البته پست رو خوندم که هدف کارشناسی ارشد عمومی تربیت پژوهشگره ولی میخوام بدونم عملا در کدوم گرایش این اامر بیشتر اتفاق می افته و جای کار بیشتری داره.

سلام متوجه سوال نشدم امکان چه چیزی بیشتره؟ کار بالینی منظوره؟ خوب برای کار بالینی قطعا گرایش بالینی در اولویت هست ولی شخص در گرایش عمومی هم میتونه خودش رو قوی کنه.

وقت بخیر
برای کارهای پژوهشی و همین طور مقاله دادن و یا حتی تحصیل در خارج از کشور در مقطع دکتری بهتره کدوم گرایش رو انتخاب کنیم؟ و اگر ممکنه در این زمینه توضیحات بیشتری ارائه بفرمایید.
سپاسگذارم.

سلام. برای تحصیل خارج از کشور بالینی بهتر خواهد بود ولی همه چیز به رزومه شما بستگی داره. برای مقاله و کار پژوهشی هیچ گرایشی تفاوت نداره شما در هر رشته ای باشید مهم اینه که یک زمینه کاری و پژوهشی مشخص داشته باشید. توضیحات خاصی به نظرم نمیرسه شما سوالتون رو بفرمایید من پاسخ بدم.

من ان شاء الله سال۹۴کنکور میدم الان نمیتونم منابعو بخونم اما این ترم بهمون رشد لورا برک جلد۲ و نظریه های فیست و آمار دلاورو دادن (علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان)و اگه تونستم ان شاء الله زبانم میخونم بینشون ممنون از پاسخگویی سریعتون

ببخشید یه سوال دیگه تو مقطع ارشد چه کتاب هایی ارائه میدن مثلا برای آسیب پیشرفته چه کتابی میدن و… ممنون

جزوات خود اساتید و همین منابعی که در ارشد خوانده می شود

سلام اگه فعلا آسیب مربوط به dsm4بخونم و بعدا ۵ مشکلی پیش نمیاد؟اگه میتونید لطفا جوابو ایمیل کنید ممنون

سلام. در حال حاضر چه کتابی میخونید؟ کی تموم میشه و بعد از اون قصد دارید چه کتابی بخونید؟ مهم زمان شماست که به تمام شدن و دوره برسید. همونطور که گفتم کتاب گنجی در اولویت قرار داره ولی اگر کتابی در دست مطالعه دارید که در حال تموم شدن هست تمومش کنید و به سراغ گنجی برید.

با سلام و ضمن تشکر از مطلب فوق العاده ای که گذاشتین خیلی جامع بود و دقیقاً مطمعنم چالش اکثر بچه های ِ عمومی بود فقط یه سوال داشتم واسه ی خوندن تو کنکور ضریب ِ درس های ِ گرایش بالینی و عمومی هم تفاوت دارن؟ امکانش هست ضریب ِ درس ها رو هم واسمون روی ِ سایت بذارین؟
من ممنونتون می شم.

سلام. ضرایب در سایت هست. بخش کنکور ارشد در فهرست، زیرمجموعه گرایش ها و ضرایب
موفق باشید و ممنون بابت قدردانی شما

سلام،من ساکن اصفهان و لیسانس بالینی از دانشگاه اصفهان دارم،الانم ارشد عمومی یزد قبول شدم، ولی بالینی ازاد نجف اباد هم میارم، مطلب روی سایت رو خوندم و با اون موافقم ولی یه سوال اگه قرار باشه کارشناسی ارشد مدرک اخرم باشه و باش کار کنم، ایا بنظرتون انقدر ارزش داره هزینه ازادو تقبل کنم و مدرک بالینی بگیرم؟

سلام. تفاوتی که من گفتم برای دانشگاه های دولتی بود یعنی به نظرم عمومی دانشگاه تهران مثلا از بالینی اصفهان بهتر هست. ولی درباره آزاد نظری ندادم. خوب دانشگاه دولتی بهتر هست البته شرایط شخصی شما بسییییییییییار مهمه یعنی اینکه ساکن اصفهان هستید و اگر بخواید کار کنید اصفهان راحتتر خواهید بود. بنابراین اینجا یک تصمیم شخصیه. و آزاد نجف اباد میتونه برای شما گزینه مناسبی باشه. نظر شخصی من این هست که بازار کار به توانایی شخصی شما بستگی داره و چه بسیارند کسانی که مدرک ازاد دارند و از دوستانی که مدرک دولتی دارند بهتر کار می کنند بنابراین اگر فقط قصد کار است و به دکتری فکر نمی کنید شهر خودتان بهترین گزینه است. ولی اگر روزی بخواید دکتری بدید کارشناسی اصفهان و کارشناسیی ارشد یزد رزومه بهتری خواهد بود.

سلام جناب خجوی
دانشجوی ارشد کامپیوتر هستم و قصد دارم در زمینه ی روانشناسی تحصیل کنم.آیا چنین چیزی امکانپذیر هست؟ و اینکه باید از کجا شروع کنم؟
ضمنا اگر براتون مقدور هست لطفا پاسختونو به آدرس ایمیلم ارسال کنید که درصورت پیشامدن سوالات جدید بتونم باشما مکاتبه کنم
باتشکر

سلام. بله میتونید در کنکور ارشد سراسری شرکت کنید. برای شروع مطالعه میتونید پستی به نام شروع اصولی کنکور رو از سایت بخونید (بخش ارشد سراسری قسمت نکات مشاوره ای). همچنین در همون بخش پستی برای تغییررشته ای ها هم داریم.

سلام
وقتتون بخیر
جناب ضیائی؛
بعنوان کسی که بهترین سالهای تحصیلیمو تو دانشگاه آزاد از دست دادم دوستانه بهتون پیشنهاد میکنم کاملا قید دانشگاه آزاد رو بزنید و تمرکزتون فقط و فقط روی دانشگاه دولتی باشه.
موفق باشید

سلام خانم خجوی یه سوال داشتم من میخام ۴فصل اول کتاب مرضی مهدی گنجی(تاریخچه ها و روش تحقیق در بالینی وتوضیح مکاتب ) را به همرا ه فصل مواد و اختلالات جنسی جلد دو نخونم چون میگن احتمال سوال اومدن ازش خیلی کمه به جاش تسلطم را روی بقیه مباحث کتاب وهمینطور کتاب کودکان بیشتر کنم چون اگه سوال هم بدن بیش یکی که نمیدن ارزش نداره ۳۰۰صفحه برا یه سوال.نظر شما چیه؟

سلام. درسته. با اینکه چیزی قابل پیش بینی نیست ولی طبق تجربه حرف شما صحیح هست و البته این فصول خیلی چیز جدیدی نسبت به کتاب های دیگه ندارند. پیشنهاد میکنم اینها رو کنار نگذارید ولی در اولویت های آخر مطالعه بگذارید تا اگر وقت کم بود مهمترینها را خوانده باشید

سلام زینب جان، ممنون بابت این پست. فقط این که برای کنکور دکتری، در صورتی که گرایش ارشدت عمومی باشه، بالینی منعی داره؟ واسه مصاحبه ی دکتری میگم که به هرحال اعمال سلیقه میشه… حالا ما که هنوز ارشد قبول نشدیم! :)) ولی سوالیه که تو ذهنم هست، یکمی هم روی انتخاب برای گرایش ارشد تاثیر داره. راستی چطور اگه حتی خود درس عمومی رو نزنیم رتبه ی خوبی در گرایش عمومی به دست ممکنه بیاد؟ خب شاخص این گرایش، درس عمومیه دیگه… ممکنه توضیح بدید؟

سلام عزیزم.
سوال اول اینکه اگر ارشد شما عمومی باشه برای دکترای بالینی چه شرایطی دارید. خوب از اونجا که الان شاهد و بهشتی فقط بالینی دارن مسلما براشون مهمه که شما در این زمینه فعالیت کرده باشید. ولی این لزوما به معنی گرایش ارشد نیست به نظم بشه با کار بالینی و رزومه جبرانش کرد.
سوال دوم درباره تاثیر درس عمومی، خوب مسلما تاثیر داره ولی چون درسهای مشترک دیگه هم تاثیر دارن میتونه اگر درصد خوبی داشته باشن جبران عمومی را تا میزانی بکنه و البته این بستگی به اون سال داره که باقی دروس رو چطور زده باشی و بقیه باقی دروس و عمومی رو چطور زده باشن. الان ربته شش امسال هم که مصاحبه اش رو گذاشتم درصد بالایی در عمومی نداشته ولی رتبه ۱۶ عمومی هست بخاطر باقی درصدها.

مرجع آمادگی آزمون کارشناسی ارشد و دکترای روانشناسی

ما در روان آموز جمعی دوستانه از مدرسان و رتبه های برتر آزمون ارشد و دکترای روانشناسی هستیم که سعی می کنیم با ارایه مشاوره، تالیف و معرفی بهترین منابع، برگزاری دوره های آموزشی حضوری و آنلاین با حضور بهترین اساتید و طراحی نرم افزارهای آموزشی به روز، راه شما را در کسب بهترین رتبه ممکن هموار کنیم.


کد تایید *

دپارتمان روان شناسی موسسه نگاره (تحت برنامه ریزی استاد محمدی)

ارشد روانشناسی – دکتری روانشناسی

تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی

روانشناسی مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی است. روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به توصیف، درک، پیش‌بینی و درمان نابهنجاری و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند و به عنوان یکی از شاخه‌های کاربردی، فعالیت فرد در حوزۀ سلامت روان است. به‌طور خلاصه بتوان گفت که یک روانشناس بالینی در زمینۀ پیشگیری، درمان و ارتقای سلامت روان فعالیت. در دوران کارشناسی ارشد، دروس مرتبط با ریشه یابی علل و درمان بیماری ها را مورد بررسی قرار می­گیرد. روانشناسان بالینی به تشخیص یا ارزیابی اختلالات روانی و هیجانی افراد می­پردازند و این کار را از طریق مشاهده، مصاحبه و آزمون‌های روانشناسی انجام می‌دهند. روانشناسان پس از تشخیص اختلال یا مشکل، برنامه‌های درمانی را برای افراد تدوین می‌کنند. روانشناسان بالینی یا درمانگران از طریق تعامل با مراجعان به آن‌ها کمک می‌کنند تا بینش به دست آورند، اهدافی و برنامه هایی برای خود تدوین کنند تا به رشد و اصلاح شخصی، آموزشی، شغلی و اجتماعی برسند. کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی می­تواند به عنوان روان‌شناس بالینی به کار روان درمانی در بیمارستان‌‌های روانی، کلینیک‌‌های روان‌شناسی، مراکز مشاوره و راهنمایی، سازمان بهزیستی و ادارات مربوطه به صورت فردی یا گروهی می پردازد.

در روان شناسی عمومی جنبه نظری علم روان شناسی و مفاهیم بنیادی روان شناسی مثل یادگیری، حافظه، انگیزش و احساس و ادراک مورد مطالعه و پژوهش قرار می­گیرند. در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، تمامی شاخه ها و نظریه ها به صورت بنیادی مورد بررسی قرار می گیرد.فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

هدف کارشناس ارشد عمومی بیشتر در حوزه امور پژوهشی بوده اما در حال حاضر کارشناس ارشد روان شناسی عمومی نیز ‌می‌تواند به کار درمان مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی و پژوهش‌‌‌های روان شناختی، خدمات روان شناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد. اگرچه بازار کار این دو شاخه از روان شناسی با یکدیگر همپوشی زیادی دارند، اما پذیرش سازمان ها و دانشگاه ها برای کار، نسبت به روان شناسان بالینی بیشتر است.

موضوع دیگر اینکه برای برخی از افراد که دانشگاهی که تحصیل می کنند اهمیت بیشتری از گرایش دارد. این یک تصمیم شخصی است که دلایل مختلفی دارد. درس خواندن در یک دانشگاه معتبرتر می تواند شما را با فضای جدید، اساتید جدید و گرایش های کاری جدید اشنا کند و از انجا که اغلب اساتید دو گرایش مشابه هستند از انها استفاده کنید. همچنین برای شرکت در کنکور دکتری ضریبی که به معدل شما داده خواهد شد بر حسب دانشگاه برتر بیشتر خواهد بود.

سوال دیگر در مورد کنکور کارشناسی ارشد این است که آیا هر دو درس روانشناسی عمومی و بالینی را بخوانیم و هر دو را پاسخ داد؟ بله این هم گزینه خوبی است اما یکی از شرایط مهم ان زمان است. اگر درس عمومی را به دروستان اضافه کنید نمی توانید از زمانی که برای باقی دروس و برای درس بالینی گذاشته اید کم کنید. در صورتی که این زمان را نداشته باشید باید یکی از این دروس را در اولویت بگذارید هم برای مطالعه هم برای سر جلسه که کدام یک اولویت دارد. نمی توانید هر دو را سطحی بخوانید. گرچه ممکن است حتی عمومی را نزنید و رتبه خوبی هم بیاورید.

 

در مقطع کارشناسی ارشد، رشته روانشناسی دارای ۶ گرایش است.

_ روانشناسی عمومی

_ روانشناسی بالینی

_ روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

_ سنجش و اندازه گیری یا روانسجی

_ روانشناسی صنعتی و سازمانی

_ روانشناسی شخصیت

بعد از طی کردن مقطع کارشناسی ارشد در گرایش روانشناسی عمومی فرد می تواند در مراکز

دولتی نظیر بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها، کانون اصلاح و تربیت، در آموزش و پرورش به عنوان معلم و یا مشاور مدرسه و در مهد کودک به عنوان مربی مهد خدمت کند.

در رشته روانشناسی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر موارد فوق در این مراکز فرد میتواند، در مراکز و کلینیک های درمان اعتیاد، در کلینیک ها ی مشاور به عنوان مشاور و همچنین همکاری با روانپزشکان مشغول به کار شوند.

در رشته روانسنجی علاوه بر موارد فوق فرد میتواند در کلینیک های مشاوره و مطب به اجرا و تفسیر آزمون بپردازد و نیز امکان طراحی و ساخت آزمون های جدید، استاندارد کردن آزمون های موجود و تحلیل و تفسیر نتایج آزمون های انجام شده را دارد.

در رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی که اخیرا به گرایش های روانشناسی اضافه شده است  افراد  میتوانند مسئول گزینش نیروهای مناسب با حرفه و شغل مورد نظر، مسئول منابع انسانی – برنامه ریزی نیروی انسانی – مسئول تحقیق و توسعه منابع انسانی – مسئول آموزش کارکنان و روابط بین آنها شوند.

روان شناسی آموزش کودکان استثنایی شاخه‌ای از رشته روانشناسی است که به مطالعه کلیه مسایل مربوط به کودکان استثنایی از گستره کودکان تیزهوش تا کودکان عقب مانده ذهنی، کودکان نابینا و کم بینا، کودکان ناشنوا و کم شنوا، کودکان دارای ناتوانی های تکلمی، و کودکان دارای ناتوانی های حرکتی و ذهنی و تمامی امور و تعاریف مربوط به پیشگیری و شناخت و آموزش این کودکان می‌پردازد.

متخصصین کودکان استثنایی به دانش آموزانی که مشکل یا ناتوانی دارند، آموزش می دهند. این آموزش به صورت گروهی و یا فردی می باشد. برای آموزش کودکان استثنایی معمولا آنها را بر مبنای تفاوت های ارتباطی، حسی، رفتاری، جسمانی و… طبقه بندی می کنند. هر گروه شرایط خاصی برای تعلیم و تربیت آنها وجود دارد. این کودکان دارای تفاوت های فردی و نیازهای آموزشی و یادگیری متعددی هستند که کار آموزش را بسیار مشکل می کند.

در رشته روانشناسی بالینی کودک ونوجوان که شاخه ای از روانشناسی بالینی است متخصصین با استفاده از اصول روانشناختی و باتوجه به نیازهای جامعه به ارزیابی کارکرد های روانی ،ذهنی واجتماعی کودکان و نوجوانان وارائه راهکارهای پیشگیرانه ،مشاوره ودرمانهای روانشناختی به مخاطبین می پردازد. متخصصین در حوزه هایی مانند آموزش به خانواده ها و مربیان، مشارکت درانجام پژوهش های بنیادی وکاربردی درحیطه روانشناسی بالینی کودک ونوجوان، ارائه مشاوره روانشناختی به کودکان ونوجوانان ،خانواده های آنها، مدارس، مشارکت درارزیابی وتشخیص مشکلات واختلالات روانشناختی کودکان ونوجوانان  میپردازند.

 

 

 

 

گرایش های روانشناسی در مقطع دکتری

_ روانشناسی بالینی

_ روانشناسی سلامت

_ روانشناسی (روانشناسی عمومی)

_ روانشناسی تربیتی

_ روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

 

روانشناسی سلامت: روانشناسی سلامت به مطالعه فرایندهای روانشناختی در سلامت، بیماری و سیستم مراقبتهای بهداشتی میپردازد. روانشناسان سلامت عوامل رفتاری مربوط با سالم ماندن را بررسی میکنند و در مورد بهبود کیفیت زندگی و بهزیستی بیماران پژوهش میکنند. آنها همچنین افراد را در محیطهای تحقیقات تجربی، مورد بررسی قرار می دهند. هدف روانشناسان سلامت درک چرایی و چگونگی انتخاب اهداف سلامت توسط مردم و راهبردهای به کار گرفته شده برای رسیدن به این اهداف است. ماتارازو روانشناسی سلامت را اینگونه تعریف کرده است: مجموعه ای از کمک های آموزشی، علمی و حرفه ای مربوط به رشته روانشناسی که به منظور ارتقاء و حفظ سلامت، پیشگیری و درمان بیماریها و شناسایی عوامل مرتبط به علل و تشخیص سلامت، بیماری و اختلال در عملکرد مرتبط انجام می‌پذیرد.

 

خانواده درماني با مشاوره گرايش مشاور خانواده فرق داره؟

بنده ترم چهار روانشناسی عمومی هستم اما از همین حالا می خوام برای ارشد روانشناسی بالینی مطالعه کنم.با توجه به اینکه بنده نمی تونم در سال آخر برای آزمون آماده شم و فرصت زیادیم برای مطالعه ندارم، چطور می تونم از برنامه ی شما استفاده کنم؟آیا برای افرادی مثل بنده برنامه ای دارید یا فقط برنامتون برای افراد سال آخر هستش؟!با سپاس

من الان کاملا سردرگم شدم با این وقت کم میخوام دانشگاه سراسری قبول بشم بنظر شما خوندن پکیج مدرسان شریف چطوره ؟

رشته من حسابداريه و دو ترم ديگه درسم تموم ميشهحدود 10 سالم هست كه شاغلم و تو كارم بسيار توانمند..منتها با توجه به شخصيتم و آزموني كه به تازگي دادم به نام سنخ نماي مايرز-بريگز متوجه شدم ميتونم تو رشته روانشناسي خيلي موفق تر باشم و تصميم گرفتم براي ارشد و دكتري روانشناسي بخونم..منتها نميدونم از كجا و به چه صورت شروع كنم..اين نكته رو هم عرض كنم كه بنده هيچ كتابي از اين رشته رو ندارم و نميدونم چه چيزهايي رو بايد بخونممتشكرم

سلام من تازه میخوام برای ارشد ازاد روانشناسی بالینی بخونم و میخوام مباحث مهمتر هر درس و بخونم کتابای مدرسان و برای سراسری خوندم دارم یا انالیز سوالات کنکور ازاد اگر شما دارید ممنون میشم یا راهنماییم کنید از کجا تهیه کنم خیلی ضروریه چون همه مباحث رو نمیرسم بخونم میخوام مباحثی که اهمیت داره بخونم
فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

داوطلبان برای تحصیل در یکی از دو رشته روانشناسی و مشاوره، باید در مرحله اول میزان علاقه و تطابق روحیات خود با رشته انتخابی را مدنظر داشته باشند.

یکی از سوالاتی که ذهن داوطلبان کنکور ارشد را در زمینه انتخاب رشته درگیر کرده است، تفاوت دو رشته روانشناسی و مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد است. یکی از مهم ترین دلایل ادامه تحصیل برای مقطع ارشد در یکی از این دو رشته، الزام سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور است که باید حتما شما دو مدرک پشت سر هم را در یکی از دو این رشته برای اخذ مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور داشته باشید. بنابراین ادامه تحصیل در ارشد این رشته و بالطبع دکترا بسیار حائز اهمیت است.

این دسته از داوطلبان دو دسته اند: دسته اول داوطلبانی هستند که در مقطع کارشناسی، رشته مشاوره خوانده اند و به دلیل علاقه ای که به کار بالینی دارند بین این دو رشته مرددند. دسته دوم داوطلبانی هستند که رشته کارشناسی شان غیرمرتبط است و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد این دو رشته قادر به تصمیم گیری و انتخاب بین این دو رشته نیستند.

در ادامه به تمایز این دو رشته و گرایش های مختلف آن می پردازیم تا برای انتخاب بین این دو رشته دید بازتری داشته باشید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

رشته روانشناسی گرایش های مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد دارد که عبارتند از: روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، خانواده درمانی، روانشناسی عمومی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی و اموزش کودکان استثنایی، روانشناسی صنعتی و سازمانی و روانسنجی دارد. در ادامه به توضیح هر کدام از این گرایش ها در مقطع کارشناسی ارشد می پردازیم.

ارشد رشته روانشناسی بالینی پرطرفدارترین گرایش در آزمون کارشناسی ارشد مجموعه روانشناسی است که هم رقابت بالایی بین داوطلبان برای قبولی در این رشته وجود دارد و هم به دلیل ظرفیت پایین، قبول شدن در این گرایش سخت تر است.

روانشناسی بالینی در مقطع ارشد بیشتر به بررسی الگوهای رفتاری نادرست در انسان، تشخیص و درمان مشکلات رفتاری و اختلالات روانشناختی مثل افسردگی، اضطراب، وسواس و سایر بیماری ها می پردازد.

یکی از سوالاتی که اکثر داوطلبان پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی می پرسند، این است که آینده شغلی روانشناسی بالینی چه خواهد بود؟ برای کار کردن در این زمینه فرد باید به یکی از رویکردهای درمانی مسلط باشد و طی جلسات هفتگی منظم به درمان اختلالات بپردازد. منظور از رویکرد، دستورالعملی استکه شما تمایل دارید تا براساس ان، مراجع و یا بیمار خود را درمان کنید. هرچه مهارت و دانش فرد در زمینه درمان بیشتر باشد، مسلما در این زمینه موفق تر خواهد بود و بازار کار بهتر و وسیعتری خواهد داشت.

اکثر واحدهای دانشگاهی در این گرایش، رویکردهای درمانی مختلفی دارند تا دانشجو پس از اتمام تحصیل در مقطع ارشد، با داشتن دید باز نسبت به هر روش درمانی یکی از رویکردهای درمانی را انتخاب کرده و در آن زمینه مشغول به یادگیری تخصصی تر شود.

معمولا زمانی که نام گرایش بالینی به میان می آید یکی از ترس های اساسی داوطلبان این است که اگر در این گرایش مشغول به تحصیل و کار شوند باید با افرادی که مشکلات حاد روانشناختی دارند مثل اختلالات طیف اسکیزوفرنی کار کنند؛ درحالی که درمان اختلالات روانشناختی حاد بیشتر مربوط به حیطه روانپزشکان می شود تا روانشناسان. علاوه بر دانش فرد، یکی از مهارت هایی که موفقیت در روانشناسی بالینی را تضمین می کند توانایی فرد در درک مشکلات دیگران و دیدن مسائل از دید فرد مراجعه کننده است. ترکیب مهارت همدلی، هنر گوش دادن و تسلط و دانش در زمینه درمان در موفقیت فرد در این رشته تاثیر به سزایی دارد. در واقع شما حق تجویز دارو را به هیچ وجه نخواهید داشت و به شکل یک روان درمانگر و یا مشاور متخصص وارد عمل می شوید.

 

کانال تلگرام کارشناسی ارشد روانشناسی به تازگی راه اندازی شده است که می توانید با عضویت در آن به منبع گرانبهایی از مفیدترین مطالب درسترسی داشته باشید. برای عضویت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد روانشناسی

 

دریافت مشاوره رایگان

داوطلبانی که در کنکور ارشد در گرایش بالینی شرکت کنند، پس از مشخص شدن رتبه و مجاز شدن به انتخاب رشته در آزمون کراشناسی ارشد می توانند غیر از رشته بالینی در رشته های روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و همچنین خانواده درمانی نیز ادامه تحصیل دهند.

ارشد بالینی کودک و نوجوان، به نسبت رشته بالینی تخصصی تر است و به صورت خاص، به درمان مشکلات و اختلالات در طیف سنی کودک و نوجوان می پردازد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های متعددی از جمله مشکلات رفتاری ساده کودکان مثل پرخاشگری، لجبازی یا مشکلات جدی تر مثل انواع اختلالات اضطرابی در کودکان(مثل اضطراب جدایی)، افسردگی و یا اختلالات حاد کودکی مثل اختلالات طیف اوتیسم مشغول به کار شوند. همچنین در صورت علاقه فرد، مراکز بهزیستی و یا کانون اصلاح و تربیت نوجوانان می توانند به عنوان مراکزی که به روانشناس کودک و نوجوان نیاز دارند در نظر گرفته شوند.

می توان در مقطع ارشد روانشناسی، گرایش خانواده درمانی را همان رشته بالینی اما در ابعاد گستره تر دانست.

درحالی که رشته روانشناسی بالینی به بررسی الگوهای رفتاری نابهنجار در یک فرد و تشخیص و درمان آن می پردازد و روانشناس با  یک فرد روبرو است؛ رشته خانواده درمانی به بررسی الگوهای رفتاری و ارتباطی نابهنجار در یک خانواده و بین اعضای خانواده با هم می پردازد و روانشناس ممکن است حتی در جلسات درمانی با کل اعضای یک خانواده در ارتباط باشد. زوج درمانی یکی از زیرشاخه های خانواده درمانی است که بررسی مشکلات بین زوجین و حل سوء تفاهم بین آنها می پردازد. این رشته به نسبت رشته بالینی در ایران جدیدتر است و پذیرش پایین تری نیز دارد. این رشته در کارشناسی ارشد، بیشترین شباهت را با رشته مشاوره خانواده از مجموعه مشاوره در کارشناسی ارشد دارد.

روانشناسی عمومی همانطور که از نامش پیداست دایره المعارف رشته روانشناسی است. این گرایش دربرگیرنده چندین واحد درسی از گرایش های مختلف است.

 واحدهای درسی که دانشجویان در این گرایش پاس می کنند، چند واحد از گرایش بالینی (مثل آسیب شناسی)، چند واحد از گرایش استثنایی (مثل کودکان استثنایی) و برخی مباحث عمومی رشته روانشناسی مثل روانشناسی اجتماعی و.. است.

در واقع تحصیل در گرایش روانشناسی عمومی، دید بازی به دانشجو در مورد گرایش ها و حیطه های مختلف روانشناسی می دهد اما دانشجو در هیچکدام از این حیطه ها به طور تخصصی وارد نمی شود و پس از اتمام تحصیل می تواند با توجه به علاقه ای که در هرکدام از این زمینه ها دارد به طور تخصصی مشغول به یادگیری و فعالیت می شود.

آینده شغلی رشته روانشناسی عمومی پس از فارغ التحصیلی از کارشناسی ارشد، منوط به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی برای سازمان ها و نهادهای مختلف است. البته در صورت علاقه فرد به حوزه درمان، محدودیتی برای او وجود نداشته و می تواند با گذراندن دوره های آموزشی و شرکت در کارگاههای مخصوص مشاوره و روانشناسی در حوزه درمان، به کار درمان مشغول شود.

دریافت مشاوره رایگان

ارشد روانشناسی تربیتی ترکیب رشته روانشناسی و علوم تربیتی است. این گرایش به بررسی و کاربرد نظریه های روانشناسی در مباحث آموزش و پرورش می پردازد. واحدهای درسی دانشجویان روانشناسی تربیتی در مقطع کارشناسی ارشد، مربوط به نظریات تربیتی و روش های مختلف آموزشی است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند با ترکیب دانش روانشناسی و روش های تربیتی، بهترین روش آموزشی را متناسب با هر دانش آموز بکار برند. یکی دیگر از حوزه هایی که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آن وارد شوند اختلالات مربوط به سنین مدرسه مثل بیش فعالی و اختلالات یادگیری است.

ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی، مابین رشته های مدیریت، بازاریابی، منابع انسانی و رشته روانشناسی است.

روانشناسی صنعتی و سازمانی به کاربرد علم روانشناسی در فضای کاری سازمان ها و ادارات می پردازد.

وظیفه یک روانشناس سازمانی در سازمان، سنجش و ارزیابی استعدادهای کارکنان، گزینش کارکنان، گرفتن آزمون های شغلی جهت تخصیص کارکنان به بخش مربوطه و افزایش بازدهی کارکنان است. در واقع تشخیص استعدادهای افراد و قرار دادن هر فرد در بخش متناسب با استعدادهایش از مهم ترین وظایف فردی است که در این رشته مشغول به کار است. این گرایش در ایران کمترین پذیرش را دارد و به نسبت سایر کشورهای پیشرفته، هنوز در ایران اهمیت این رشته مورد توجه قرار نگرفته است.

روانسنجی از دیگر گرایش های روانشناسی در مقطع ارشد است. دروسی که دانشجویان روانسنجی در دانشگاه پاس می کنند بیشتر مربوط به دروس آمار و ابزارهایی است که از طریق آنها، می توان یک ابزار و یک آزمون روانی را انتخاب، بررسی و هنجاریابی کرد و بیشتر دروس در ارتباط با آزمون های روانی و کاربرد آنهاست. فارغ التحصیلان روانسنجی می توانند در کلینیک ها به انجام انواع آزمون های روانی از جمله آزمون های هوشی، آزمون های شناختی، آزمون های شخصیتی و.. بپردازند. قبول شدن در این گرایش مستلزم قوی بودن و علاقه به درس آمار است.

رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد گرایش های مختلفی مانند مشاوره خانواده، مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی و توانبخشی دارد. در ادامه به توضیح هر کدام از این گرایش ها می پردازیم.

 

فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

کارشناسی ارشد رشته مشاوره در گرایش مشاوره خانواده به بررسی مسائل و مشکلات موجود بین اعضای خانواده می پردازد. این مشکلات می تواند مشکلات بین زوجین و مشاوره های پیش از ازدواج و یا مشکلاتی باشد که بین والدین و فرزندان اتفاق می افتد. اگرچه بین این گرایش در رشته مشاوره و ارشد روانشناسی خانواده درمانی شباهت هایی دیده می شود و داوطلبان اغلب تفاوت این دو رشته را نمی دانند اما باید گفت ممکن است جمعیت هدف در این دو رشته یکی باشد و هردو به بررسی مسائل خانواده بپردازند اما نوع مسائل و عمق بررسی مشکلات بسیار متفاوت است. مشاوران خانواده به بررسی مشکلات ساده تری که بین اعضای خانواده رخ می دهند پرداخته و به ارائه راهکار می پردازند، از جمله مشکلات می توان به مواردی همچون طلاق های عاطفی، بروز سوء تفاهم در رفتارهای فردی بین زوجین، مشکلات دخالت والدین در امور زوج و … اشاره کرد، اما در روانشناسی خانواده درمانی، به بررسی ارتباط بین ایجاد یک مشکل با ریشه های مشکلات روانی یک فرد در گذشته پرداخته می شود. به ببیان ساده تر، یک مشاور خانواده، مشکل بین یک زوج را در مسئله ای مانند ایجاد طلاق عاطفی از رویکرد مشاوره ای و ارائه راهکار بررسی می کند ولی یک خانواده درمان، مشکل طلاق عاطفی را با بررسی روحیات و مشکلات روانی فرد آغاز کرده و با روان درمانی هر یک از زوجین، به برطرف کردن ریشه ای مشکل می پردازد.

فارغ التحصیلان در ارشد مشاوره شغلی وارد سیستم های اداری جهت جذب و استخدام نیروهای مستعد و جایگذاری افراد در سمت های شغلی مختلفی که متناسب با توانمندی هایشان می باشد، می شوند. این رشته با رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی شباهت زیادی دارد. اما گرایش صنعتی و سازمانی به بررسی روش هایی که از طریق آن می توان روابط بین اعضا و بهره وری افراد را افزایش داد می پردازند.

مباحث عمده ای که مشاوران تحصیلی با آن روبرو هستند نحوه برنامه ریزی برای دانش آموزان است و علاوه بر آن عواملی که موجب کاهش عملکرد افراد در وضعیت تحصیلی می شود، کنترل اضطراب و استرس در دانش آموزان و.. می باشد. بیشترین شباهت را با ارشد روانشناسی تربیتی دارد.

جمعیت هدف فارغ التحصیلان ارشد توانبخشی به نسبت سایر گرایش ها بسیار متنوع است. این فارغ التحصیلان با افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست، نوجوانان بزهکاری که در کانون اصلاح و تربیت هستند و افرادی از این دست که در جامعه به لحاظ اجتماعی دچار آسیب هایی شده اند روبرو هستند.

کانال تلگرام کارشناسی ارشد روانشناسی به تازگی راه اندازی شده است که می توانید با عضویت در آن به منبع گرانبهایی از مفیدترین مطالب درسترسی داشته باشید. برای عضویت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

عضویت در کانال تخصصی کارشناسی ارشد روانشناسی


فاطمه حسینی‏ – 99/4/24

سلام خسته نباشید ببخشید من ترم ۶ رشته روانشناسی هستم. میخواستم شروع کنم برای ارشد بخونم خیلی به خانواده و مشکلات زوجین علاقه دارم بنظر شما خانواده درمانی خوبه یا مشاوره خانواده؟ و منابع خانواده درمانیرو از کجا میتونم پیدا کنم؟


زهرا کفاش بازاری‏ – 98/3/14

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم الان که من دانشجویه رشته روانشناسی هستم ترم 3 بعد از کنکور ارشد وارد چه رشته هایی از روان شناسی میتونم بشم و این که شرایط ورود به رشته بیو شیمی بالینی با این شرایط من چطوره باید چکار کنم بتونم وارد این رشته بشم این رشته جزو شاخه های روانشناسی نیس؟

فرخنده فکور معنوی‏ – 98/3/21

باسلامبیوشیمی بالینی یک رشته مجزاست که جزو زیرمجموعه های روانشناسی محسوب نمی شود. گرایش های روانشناسی در مقطع ارشد شامل بالینی، عمومی، تربیتی، کودکان استثنایی، روانسنجی و روانشناسی صنعتی سازمانی می شود


الیاس‏ – 97/3/13


مرسی از اطلاع دهی خوبتون

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

خواهشمند است سوالات خود را در قسمت
اتاق فکر این رشته
مطرح نمایید


داوطلب هم اکنون در 3گام هستند !

اخبار تخصصی مورد نظرتان شامل:

ثبت نام، اعلام نتایج و آزمونهای داخلی دانشکاه ها را رایگان دریافت نمایید.


Copyright © 2020 AtiTech. All Rights Reserved.

 

با توجه به سوالات شما داوطلبان گرامی در خصوص گرایش ها و اینکه انتخاب های اولتان کدام گرایش باشد، مطالب زیر را جمع آوری کردیم.

وضعیت گرایش های زیر ممکن است در خارج از کشور ما متفاوت باشد. با اینحال، اطلاعات زیر خلاصه ای از مهمترین نکته ها در رابطه با هر گرایش باشد.

برای بسیاری از داوطلبان، این سوالات مطرح است که چه تفاوتی بین گرایش های مختلف  روانشناسی از جمله روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی وجود دارد. 

در ادامه این مطلب، به این تفاوت ها پرداخته ایم و به شما می گوییم کدام یک از گرایش های روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد برای شما مناسب تر است. فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

روانشناسی عمومی یکی از شاخه های علوم انسانی است که مربوط به شناخت مسائل روان شناسی، علل رفتارهای انسان، چگونگی استفاده از روان شناسی در امر آموزش و پرورش، شناخت کودکان عادی و استثنایی و کاربرد روان شناسی در مسائل روانی – اجتماعی می باشد.

هدف از رشته کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی ایجاد مهارتهای لازم در افرادیست که در فعالیتهای آموزشی و پژوهشی – سازمانها و نهادهای جمهوری اسلامی و در دانشگاهها خدمت رسانی می کنند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، معرفی رشته های ارشد و دکتری روانشناسی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

برنامه درسی(سرفصل) کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی و تعداد واحدها:

تعداد کل واحدها : 36 واحد

دروس اجباری : 30 واحد

سمینار : 2 واحد

پایان نامه : 4 واحد

نسبت به گرایش های روانشناسی بالینی و روانشناسی بالینی کودک، پذیرش های بیشتری در کنکور ارشد دارد و رقابت درش ساده تر است. از تخصص به آن معناکه در گرایش بالینی مطرح هست، اینجا خبری نیست و خود دانشجو باید به دنبال علاقه اش برود، کارگاه شرکت کند و … .فعالیتهای عمده ای که یک فارغ التحصیل روانشناسی عمومی میتواند انجام دهد عبارتند از :

دروس اجباری کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی

روان شناسی بالینی کودک و نوجوان از سال 84 به مجموعه روان شناسی افزوده شد. این رشته مشابه رشته روان شناسی بالینی است با این تفاوت که روان شناسی بالینی کودک و نوجوان، با اختلالات دوران کودکی و نوجوانی سروکار دارد.بین برخی، به برادر روانشناسی بالینی معروف است. به این معنا که شباهتهای بسیاری بین این دو گرایش وجود دارد. فعالیتهای عمدهای که یک فارغ التحصیل روانشناسی بالینی کودک میتواند انجام دهد عبارتند از:

روانشناسی صنعتی و سازمانی عبارتست از مطالعه علمی رابطه میان انسان و دنیای کار.

روانشناسی صنعتی و سازمانی دارای دو جنبه علم و عمل است. جنبه علمی آن به مطالعه انسان در دنیای کار می پردازد و جنبه عملی آن مشتمل بر کاربرد علم موجود برای حل و رفع مسائل و مشکلات مربوط به کارکنان سازمانها در دنیای کار است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد های ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی، دانشگاه های دارای رشته ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی، معرفی رشته های ارشد و دکتری روانشناسی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

برنامه درسی(سرفصل) رشته ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی و تعداد واحدها:

تعداد کل واحدها : 32 واحد

دروس اصلی : 24 واحد

دروس اختیاری: 4 واحد

پایان نامه : 4 واحد

از جدیدترین گرایشهای روانشناسی در ایران و جهان است. آینده بسیار خوبی دارد. در ایران فقط دو دانشگاه اصفهان و اهواز در این گرایش دانشجو میپذیرند. در ایران این گرایش هنوز وارد مقطع دکتری نشده است. به مسائلی میپردازد از این دست:

دروس اصلی کارشناسی ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی

رشته سنجش و اندازه گیری به بیان ساده به کاربرد آمار و سنجش و اندازه گیری در تحقیقات روانشناسی و آموزشی می پردازد. به بیان جامع تر، این رشته ارزیابی، ارزشیابی، سنجش و اندازه گیری صفات، ویژگی ها و خصوصیات انسانی با استفاده از ابزارهای مختلف و متفاوت و با گستره ای از روش های کیفی محض تا کمی محض را بر عهده دارد تا از این طریق از افراد در موقعیتهای مختلف شغلی و همچنین آموزش و پرورش استفاده کند.

متخصصین این رشته توانایی ارزیابی اطلاعات سیستمهای آموزشی، پروسه ها و اطلاعات خروجی این سیستمها را دارا می باشند.

فارغ التحصیلان این رشته باید بتوانند با استفاده از تئوری کلاسیک اندازه گیری و تئوریهای ” ویژگی پنهان ” و همچنین آزمونهای استعداد تحصیلی در سطوح وسیعی امر سنجش آموزشی و تربیتی را انجام دهند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته سنجش و اندازه گیری، معرفی رشته های ارشد و دکتری روانشناسی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

برنامه درسی(سرفصل) سنجش و اندازه گیری و تعداد واحدها:

تعداد کل واحدها : 38 واحد

دروس اصلی : 34 واحد

پایان نامه : 4 واحد

روان سنجي، گرايش سوم مجموعه روان شناسي است كه كمترين تعداد داوطلب و در عين حال كمترين تعداد پذيرش را دارا است‌. روان سنجي عمدتاً با آمار، شيوه‌هاي سنجش در آموزش و پرورش و یادگيري، ارزيابي‌هاي روانشناختي از طريق آزمون‌‌هاي رواني و شيوه‌هاي گزينش و سرند كردن در ارتباط است‌.كارشناس ارشد روان‌سنجي مي‌تواند به كار اجراي آزمون‌‌هاي رواني – تشخيصي، سنجش هوش، ويژگي‌‌هاي شخصيتي، آسيب‌هاي مغزي، عقب ماندگي‌هاي ذهني، ارزيابي در آموزش و پرورش، سازمان سنجش و داده‌پردازي مشغول گردد. يا به همراه يك تيم درمان در كلينيك‌‌هاي روان شناختي مشغول به كار گردد.هدف از تحصيل در اين گرایش، تربيت افرادي است كه با جنبه‌هاي نظري و كاربردي در زمينه‌هاي مربوط به اندازه‌گيري و ارزيابي خصوصيات مختلف افراد انساني و مهارت‌هاي او، آشنايي كافي داشته و توانايي بكارگيري آن را در موقعيت‌هاي شغلي در آموزش و پرورش داشته باشد. فارغ‌التحصيلان اين گرایش با استفاده از تئوري كلاسيك اندازه‌گيري به سنجش ويژگي‌هاي پنهان افراد مي‌پردازند و از سويي ديگر با طراحي انواع آزمون‌ها (تحصيلي، هوش و استعداد، استخدامي و …) در سطوح وسيعي به سنجش آموزشي و تربيتي افراد مشغول‌اند. اجراي آزمون‌هاي رواني در امر تشخيص، همواره ياري رسان متخصصان بوده است.

دروس تخصصی سنجش و اندازه گیری

فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

روانشناس خانواده درمانگر عمدتاً به دنبال حل مشکلات عمیقتر خانواده است در حالی که در مشاوره خانواده مشکلات سطحی تر و ساده تر هستند. 
زوج درمانی یکی از زیرشاخه های خانواده درمانی است. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند با کودک و نوجوان هم کار کنند. 
توجه: در حال حاضر تنها دانشگاه شهیدبهشتی و دانشگاه علم و فرهنگ در این رشته دانشجو میپذیرند. 

نام این گرایش به «بالینی خانواده» تغییر یافته و منابع آن با گرایش بالینی یکسان هست.

مشاهده منابع گرایش بالینی کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی

 

منابع این گرایش با گرایش «عمومی» یکسان هست.

مشاهده منابع گرایش عمومی کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی

 روان شناسی تربیتی دانشی است که به دین ، فلسفه و پژوهشهای آزمایشگاهی وابسته است.
روان شناسی تربیتی نقش کارسازی در زمینه شناخت شاگردان، تربیت معلمان، شناخت فرایند یادگیری، پرورش ابزارهای اندازه گیری روانی – تربیتی و ارزشیابی یادگیری بالاخص یادگیری پیشرفت به عهده دارد.
در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته روانشناسی تربیتی، معرفی رشته های ارشد و دکتری علوم تربیتی(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.
برنامه درسی (سرفصل) روانشناسی تربیتی و تعداد واحدها:
تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اجباری : 26 واحد
دروس اختیاری : 6 واحد

دروس اجباری کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی

مشاهده منابع گرایش تربیتی کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی

 دانش آموختگان این رشته در زمینه ارزیابی و تشخیص و بازپروری کودکان عقب مانده ذهنی با تکیه بر روان شناسی و آموزش و پرورش این کودکان مهارت کسب می کنند.
در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، معرفی رشته های ارشد و دکتری علوم تربیتی(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.
برنامه درسی (سرفصل) روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی و تعداد واحدها:
تعداد کل واحدها : 38 واحد
دروس اصلی : 14 واحد
دروس پایه : 6 واحد
دروس تخصصی : 18 واحد
دروس اختیاری : 10 واحد
چنانچه یکی از دروس تخصصی یا پایه برنامه کارشناسی ارشد این رشته اجرا نشد با نطر گروه آموزشی مربوط یکی از واحدهای دروس اختیاری جایگزین می شود.

 دروس اصلی کارشناسی ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی 

روانشناسی شناختی

در ایران این گرایش از کنکور 91-90 وارد مجموعه گرایشهای روانشناسی شده و دانشجو میپذیرد. آن هم به تعداد انگشت شمار. اگر به موضوعات شناختی (حافظه، تفکر، شناخت و … ) و فیزیولوژیکی مغز علاقه دارید، این گرایش میتواند پاسخگوی خوبی به علاقه‌های شما باشد. این گرایش از کنکور 93 به بعد از مجموعه شاخه های رشته روانشناسی جدا شده است. 

 


 

گروه آموزشی کیهانارشد و دکتری روانشناسی


 

 

منابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی، مشاوره مقاله و پایان نامه، konkooreravan.ir، کتاب تست روانشناسی، دفترچه سوالات روانشناسیمنابع ارشد روانشناسی بالینی،‌ منایع ارشد بالینی، منابع روانشناسی بالینی، کنکور ارشد روانشناسی عمومی، مشاوره، رتبه های برتر روانشناسی، رتبه های برتر روانشناسی، ارشد روانشناسی، ارشد روانشناسی بالینی، مصاحبه با رتبه های برتر روانشناسی، ارشد بالینی، منابع ارشد بالینی، مشاوره مقاله و پایان نامه، konkooreravan.ir، کتاب تست روانشناسی، دفترچه سوالات روانشناسی

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورههمین حالا با ما در ارتباط باشید:

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورهاز آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید!

گروه آموزشی کیهان
ارشد و دکتری روانشناسی و مشاورهاز آخرین اخبار کنکور ارشد و دکتری روانشناسی و مشاوره مطلع باشید!

ایده آل مگ – مجله اینترنتی ایده آل مگ – مجموعه ای از جذاب ترین مطالب در حوزه های مختلف سلامت، فرهنگ،ورزش، سبک زندگی،گردشگری،روانشناسی،فناوری اطلاعات.

افراد زیادی برای درک تفاوت بین روانشناسی بالینی و روانشناسی مشاوره تلاش می‌کنند. این امر تا حدودی به این دلیل است که هم‌پوشانی زیادی بین این دو وجود دارد. و به این دلیل که بسیاری از روانشناسان در حوزه‌های مختلفی کار می‌کنند. به این معنی که روانشناسی بالینی و مشاوره را به عنوان بخشی از کار خود انجام می‌دهند. علاوه بر این، اصطلاح “بالینی” اغلب به طور کلی استفاده می‌شود. به این معنا که یک روانشناس را توصیف می‌کند که فارغ از اینکه او چه آموزش‌هایی را طی کرده است، مجوز ارائه خدمات مستقیم را داشته باشد.

گیج نشوید. روانشناسی عمومی (مشاوره) یکی دیگر از زیرمجموعه‌های جدید روانشناسی نیست. در واقع اصطلاح دیگری است که بطور کلی برای شناسایی رشته روانشناسی به کار می‌رود. تفاوت روانشناسی عمومی و بالینی در این است که روانشناسی عمومی بررسی رفتارهای ذهنی و عملکردهای روانشناختی است. در حالی که روانشناسی بالینی نه تنها یک مطالعه علمی است، بلکه یک قدم جلوتر است؛ و به ارزیابی و سپس درمان بیماری‌های روانی می‌پردازد.

روانشناسان تلاش می‌کنند ذهن انسان؛ چگونگی عملکرد آن؛ چگونه پاسخ می‌دهد؛ چگونه می‌توان آن را بهبود بخشید؛ و چگونه می‌توان آن را پایدار نگه داشت را بفهمند. روانشناسان مفاهیمی مانند درک انسان، احساسات، شخصیت، رفتار، روابط، توجه، انگیزه، شناخت و غیره را مطالعه می‌کنند. صدها هزار نفر در سراسر جهان به دلیل مشکلات روحی و عاطفی خود به روانشناسان مراجعه می‌کنند.فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

به زبان ساده، کاربرد اصول و مفاهیم روانشناسی به عنوان روانشناسی بالینی شناخته می‌شود. هدف روانشناسان بالینی استفاده از روش‌های علمی و اصول روانشناسی برای درمان کسانی است که از مشکل یا مشکلات روانی رنج می‌برند. روانشناسان بالینی تجربه و پیشینه انجام تست‌های روانشناختی، تحقیق، مشاوره و درمان را دارند. هدف اکثر روانشناسان بالینی پیشنهاد یک دوره اصلاح عمل یا درمان برای بهبود بهزیستی روان بیماران است.

فهرست مطالب

مهم است که به تاریخچه دو تخصص نگاهی بیندازیم. زیرا این امر باعث پیشرفت راه‌های آموزش نیز شده است. هر دو نوع روانشناسی بر روان‌درمانی و مشاوره تمرکز دارند. بالینی از کلمه یونانی “kline” به معنی تختخواب گرفته شده است. در واقع، از لحاظ تاریخی، روانشناسی بالینی در کنار تختخواب بیمار ارائه می‌شود. از طرف دیگر مشاوره از لغت لاتین “Consulere” گرفته شده است، به معنی مشاوره. این یک تفاوت بسیار گسترده و اولیه بین این دو زمینه است. روانشناسی بالینی، به همین ترتیب، به اختلالات سلامت روان می‌پردازد. در حالی که روانشناسی مشاوره در مورد ارائه مشاوره و راهنمایی است.

با این حال، این تفاوت‌ها با گذشت زمان به طرز چشم‌گیری کاهش یافته است. به همین دلیل است که مشخص کردن اختلاف بین این دو زمینه، دشوارتر می‌شود. در واقع، با تکامل این دو تخصص، آنها اغلب با هم هم‌پوشانی و درهم تنیده شده‌اند. حدود ۱۰۰ سال پیش، ابتدا علم روانشناسی به درستی در مورد مشکلات دنیای واقعی، از جمله بیماری روانی و مشکلات یادگیری به کار گرفته شد. این زمانی است که ما شروع به دیدن کلینیک‌های روانشناختی، جایی که خدمات درمانی کل‌نگر ارائه شده است، کردیم. در همین زمان بود که روانشناسان بالینی شروع به ارائه روان‌درمانی کردند که فقط روانپزشکان قبل از آن قادر به ارائه آن بودند. تا به امروز، همپوشانی بین دو رشته فوق‌العاده است. حال بیایید نگاهی بیندازیم به تفاوت‌های اساسی بین این دو.

بسیاری از زمینه‌های مختلف روانشناسی مانند تکاملی، غیرطبیعی، بالینی، اجتماعی، شناختی، آموزشی و غیره وجود دارد. بنابراین محیط کار به این بستگی دارد که زیر حوزه روانشناسی شما کدام باشد. اما در بیشتر موارد شما مشغول بهبود زندگی بیماران از طریق مشاوره، آزمایش روانشناسی، تهیه برنامه، تهیه برنامه‌های تحقیقاتی کمّی و کیفی و غیره خواهید بود. به عنوان مثال، شما ممکن است مجبور شوید که به کودکانی که قربانی کودک آزاری یا خشونت خانگی قربانی می‌شوند، مشاوره دهید. در این صورت با کودکان و خانواده‌های آنها می‌توانید وقت خود را سپری کنید. روانشناسان عمومی همچنین با هزاران کارمند که از استرس شغلی رنج می‌برند، برخورد می‌کنند. در بعضی مواقع ممکن است برای ارائه مشاوره برای مقابله با استرس، به یک دفتر مراجعه کنید. بنابراین محیط کار به حوزه شما در روانشناسی عمومی بستگی دارد.

اکنون برای یک روانشناس بالینی محیط کار تقریباً از پیش تعریف شده است. یک روانشناس بالینی اغلب در مراکز پزشکی، کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها، شرکت‌های چند ملیتی، مؤسسات دانشگاهی و مناطق مشابه کار می‌کند. وظایف شغلی عمومی برای روانشناسان بالینی ممکن است شامل، درمان اختلالات روانشناختی؛ انجام آزمایشات دارویی؛ تهیه برنامه‌هایی برای معالجه و جلوگیری از اختلالات اجتماعی و تشخیص بیماری باشد. یک روانشناس بالینی، ممکن است مجبور شود با توجه به یک مورد بیماری، آزمایش، تحقیق یا مشورت با پزشکان و سایر روانشناسان را انجام دهد. از آنجا که بعد از کار کردن در بسیاری از موارد تجربه کسب می‌شود؛ یک روانشناس بالینی ممکن است دوره‌های مربوطه را در دانشگاه‌ها تدریس کند یا خدمات مشاوره‌ای را برای چند‌ملیتی بزرگ ارائه دهد.

از آنجا که مراقبت‌های بهداشتی به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است، ما تمایل به دیدن روانشناسان بالینی و مشاوره‌ای داریم که در یک محل مشغول به کار هستند. با این حال، تفاوت‌های قابل‌توجهی وجود دارد. یک روانشناس مشاوره اغلب در یک دانشگاه مشغول به کار است و خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. از طرف دیگر یک روانشناس بالینی بیشتر در بیمارستان‌ها مشغول به کار است. این تفاوت گرایش بین دو رشته را برجسته می‌کند.

برای اینکه خود را روانشناس عمومی بنامید، ابتدا باید از یک برنامه معتبر مدرک دانشگاهی دریافت کنید. با این وجود فقط با یک مدرک کارشناسی روانشناسی، شما فقط می‌توانید شغل‌هایی در سطح ورود به این حوزه از قبیل دستیار، معاون پژوهشی یا دستیار عمومی روانشناسی داشته باشید. که این یک شروع است. برای پیشرفت و بالا رفتن از نردبان، به تجربه و آموزش تکمیلی مانند مدرک کارشناسی کارشناسی ارشد یا دکتری نیاز دارد. داشتن مدرک فوق لیسانس ممکن است به شما امکان دهد تا یک رشته در زمینه روانشناسی عمومی را تحصیل کنید. دکتری برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد به شما قدرت چانه‌زنی قابل‌توجهی در بازار کار را برای مقام‌های برتر در رشته شما اعطا می‌کند.

در هر حالت، شما باید آماده باشید تا ساعت‌های برای مطالعه و فداکاری‌هایی که با آن همراه است، را تجربه کنید. در سال‌های ابتدایی تحصیلی، آموزش تقریباً برای همه روانشناسان یکسان است. روانشناسی بالینی در واقع زمینه‌ای است که می‌توانید در طی یک مدرک روانشناسی منظم در آن تخصص داشته باشید. با مدرک کارشناسی در روانشناسی بالینی، می‌توانید برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد یا دکترای روانشناسی بالینی اقدام کنید. همچنین نیاز به صرف صدها ساعت در کلینیک‌ها و کمک به روانشناسان ارشد برای به دست آوردن تجربه کافی خواهید داشت.

تحصیل در روانشناس عمومی برای کسانی که مایل هستند احساس کاملی از تلاش داشته باشند و پایه و اساس محکمی را برای سال‌های آینده ایجاد کنند بسیار عالی است. همچنین به عنوان یک پله برای تخصص در آینده به کار می‌آید. کسانی که مایل به درگیر شدن در تحقیقات هستند نیز می‌توانند حرفه روانشناس عمومی را انتخاب کنند. از طرف دیگر، اگر شما تمایل به همکاری با بیماران، همکاری با متخصصان پزشکی، و مسئولیت مستقیم سلامت روانی و رشد یک فرد را داردی، پس می‌توانید روانشناس بالینی را انتخاب کنید.

در تحقیقات اخیر مشخص شده است که هر دو رشته در مورد نظریه‌هایی که مورد مطالعه قرار می‌گیرند، با هم هم‌پوشانی زیادی دارند. با این حال، برخی از تفاوت‌ها نیز برجسته شده است. در روانشناسی بالینی، افراد بیشتر روی ترغیب‌های روان‌کاوی و مسائل رفتاری متمرکز می‌شوند. در حالی که روانشناسی مشاوره در جهت سنت‌‌های اومانیستی و مشتری مداری است. از نظر گرایش نظری، دانشجویان بالینی تحقیقات روانشناسی را ترجیح می‌دهند، در حالی که دانشجویان مشاوره نسبت به رفتارهای شناختی گرایش دارند.

یک روانشناس مشاوره بیشتر روی افراد سالم که مشکل روانی آسیب شناختی کمتری دارند، تمرکز دارد. یک روانشناس بالینی تمرکز بیشتری روی افراد مبتلا به روان‌پریشی یا بیماری روانی جدی دارد. این به آنها برمی‌گردد که برخی از کارهایی را که قبلاً برای روان‌پزشکان انجام داده بودند، بدست آورند. هر دو در فعالیت‌های تحقیق و نظارت شرکت می‌کنند. با این حال، یک روانشناس مشاوره عمدتاً با ارزیابی حرفه‌ای و شغلی درگیر می‌شود، در حالی که یک روانشناس بالینی به دنبال آموزش ارزیابی و پیش‌بینی خواهد بود.

در حوزه‌های تحقیقاتی دو رشته تفاوت‌های چشمگیری وجود دارد. روانشناسان بالینی از شرایط روانی و روحی حمایت می‌کنند. در حالی که روانشناسان مشاوره ارزیابی حرفه‌ای و روانشناسی متقابل فرهنگی را ترجیح می‌دهند. در عین حال، لازم به ذکر است که وقتی اختلاف بین دو حوزه مورد بررسی قرار گرفت، همه به همان حوزه‌های تحقیقاتی دانشکده اشاره می‌کنند.

همانطور که مشاهده می‌کنید تفاوت بین دو نوع روانشناسی برای مشخص کردن حقیقت بسیار پیچیده است. زیرا هم‌پوشانی زیادی بین این دو وجود دارد. این مسئله حتی وقتی واضح‌تر می‌شود که در نظر بگیریم که هر ۵۰ ایالت آمریکا هر دو را “روانشناس مجاز” می‌دانند. آنچه می‌بینیم این است که به نظر می‌رسد روانشناسان مشاوره بیشتر به رویکرد انسان‌گرایانه علاقه دارند و مستقیماً با مشکلات رفتاری برخورد می‌کنند که در جامعه وجود دارد. از طرف دیگر روانشناسان بالینی، بیماری‌های روانی جدی‌تر را ترجیح می‌دهند. جایی که به طور کلی بستری شدن در بیمارستان لازم است.

ممکن است که شیوه‌ها به تکامل خود ادامه دهند و در نهایت به یکی تبدیل شوند. اگرچه به همان اندازه ممکن است که خطوط دوباره روشن‌تر شوند. همانطور که نشان داده شده است، در طول تاریخ، این دو رشته قبل از حرکت دوباره در جهات مختلف، اغلب از مسیرهای مختلفی عبور کرده‌اند و این ممکن است دوباره اتفاق بیفتد.

پست قبلی

تلفن های زیبای پاناسونیک برای دکوراسیون های خاص

پست بعدی

قرص ریتالین برای کودکان چه خطرهایی میتواند داشته باشد؟

روانشناسی رنگ بنفش | رنگ بنفش چه احساسی را در شما ایجاد می‌کند؟

اختلال شخصیت وابسته ‌(DPD) چیست؟

هنگام ترسیدن چه اتفاقی در بدن رخ می‌دهد؟

روانشناسی رنگ قرمز | رنگ قرمز چه احساسی را در شما ایجاد می‌کند؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

نام و نام خانوادگی

شماره موبایل

 

فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

روانشناسی بالینی شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به درک، پیش‌بینی و درمان نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند.
در حالیکه در روانشناسی عمومی جنبه نظری علم روان شناسی و مفاهیم بنیادی روان شناسی مثل یادگیری، حافظه، انگیزش و هیجان و احساس و ادراک مورد بررسی، مطالعه و پژوهش قرار می گیرند.

در کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، حوزه درمان مد نظر است. یعنی دوستانی که در حال تحصیل مقطع ارشد روانشناسی بالینی هستند، علاوه بر امار و روش تحقیق که لازمه هر رشته ایست، دروس مرتبط با ریشه یابی علل و درمان بیماری ها را می گذرانند؛ آسیب پیشرفته، ارزیابی و تشخیص و مداخله و درمان بیماری ها (با توجه به هر دانشگاه و اساتید، درمان متناسب با حوزه کاری اساتید ارائه می شود). در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، تمامی شاخه ها و نظریه ها به صورت بنیادی مورد بررسی قرار می گیرد.

روانشناسی عمومی پیشرفته، رشد پیشرفته، آسیب پیشرفته، فیزیولوژی پیشرفته و آمار و روش تحقیق پیشرفته از جمله درس هایی است که در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی به آن پرداخته می شود.

کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی به عنوان روان‌شناس بالینی به کار روان درمانی در بیمارستان‌‌های روانی، کلینیک‌‌های روان‌شناسی، مراکز مشاوره و راهنمایی، سازمان بهزیستی و ادارات مربوطه به صورت فردی یا گروهی می پردازد.
هدف کارشناس ارشد عمومی تعلیم پژوهشگر بوده اما در حال حاضر کارشناس ارشـد روان شناسی عمومی نیز ‌می‌تواند به کار درمان مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی و پژوهش‌‌‌های روان شناختی، خدمات روان شناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد.

گرچه می توان گفت بازار کار این دو شاخه از روان شناسی همپوشانی زیادی با یکدیگر دارد، اما پذیرش سازمان ها و دانشگاه ها برای کار، نسبت به روان شناسان بالینی بیشتر است. کلینیک های ترک اعتیاد، روان درمانی های فردی، زوجی و کودک، درمان های نوین نوروفیدبک و … از گستره کارهایی است که روان شناسان می توانند در آن فعالیت کنند.

هم روان شناس بالینی و هم عمومی لازم است قبل از کار مشاوره از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران مجوز بگیرند. آندسته از دوستانی که کارشناسی نامرتبط دارند، برای مجوز از نظام لازم است پس از پایان دوره کارشناسی ارشد و گذراندن میزان کارورزی معین شده، امتحانی مبنی بر داشتن دانش لازم در این رشته را نیز بگذرانند.

برچسب : تفاون روانشناسی بالینی و عمومی: تفاون روانشناسی عمومی و بالینی: روانشناسی: روانشناسی بالینی: روانشناسی عمومی

برای صرف‌نظر کردن از پاسخ‌گویی اینجا را کلیک نمایید.

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

نظر

نام و نام خانوادگی

شماره موبایل

تهیه و بهینه سازی شده توسط : دپارتمان فضای مجازی دانش پژوهان

ویکی روان ۱۳۹۹-۰۳-۰۲ روانشناسی ۱ دیدگاه

رشته روانشناسی عمومی (general psychology) در رابطه با بررسی ذهن می باشد و شامل مسائلی مانند شناخت، درک، رفتار و احساس می شود. روانشناسی تقریبا از زمانی که مردم شروع به فکر کردن به سایر افراد کردند وجود داشته است. در این مطلب سایت ویکی روان قصد بررسی و معرفی رشته روانشناسی عمومی را داریم چون آشنایی با تعریف روانشناسی عمومی می تواند دید بسیار خوبی درباره دیگر رشته های روان شناسی به ما بدهد.

خب، در پاسخ به این سوال که روانشناسی چیست باید گفت روانشناسی به عنوان یک رشته ی تحصیلی از سال ۱۸۰۰ خود را از رشته پزشکی مجزا کرد.

در ادامه به طور تخصصی تر به معرفی رشته روانشناسی عمومی و موضوعات مربوط به آن می پردازیم با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

موضوعاتی که در این مطلب به آنها پرداخته می شود:

تعریف روانشناسی عمومی ساده تر از چیزی است که فکر می کنید.

امروزه روانشناسی یک علم شناخته شده است یعنی از آن جایی که با وقایع تجربی سر و کار دارد منطقی و عقلانی می باشد.

با این حال روانشناسی یکی از علوم دشوار محسوب می شود.

زیرا روان شناسان سعی بر این دارند که خودشان مطالعه کنند و از نتایج تحقیقات سایر محققان اطلاعاتی را کسب کنند.

در نتیجه اگرچه روانشناسی یک علم است اما هنوز هم آزمایشی به شمار می آید.

نظریه های فراوانی حول محور روان شناسی وجود دارد که در حد همان نظریه باقی مانده اند و هنوز هم آزمایشات و بررسی هایی بسیار زیادی در این باره باید صورت بگیرد

ما در رابطه با روانشناسی راه درازی در پیش رو داریم.

زیرا معمولا عادت کرده ایم با هر فردی که رفتاری غیر عادی دارد بیش از حد محتاط برخورد کنیم.

حدس و گمان های زیادی درباره بنیانگذار روانشناسی عمومی وجود دارد اما مطالعات نشان می دهند، ویلهلم وونت روانشناس نامی که قبلا در سایت ویکی روان مفصل درباره او صحبت کرده ایم اصلی ترین بنیانگذار روانشناسی عمومی می باشد

روان شناسان عمومی برای کسب دانش بالینی به صورت حرفه ای تعلیم دیده اند و این انگیزه در آنها وجود دارد تا بدین وسیله به سایر افراد کمک کنند تا خود را با مشکلات مختلف زندگی وفق دهند.

آن ها خدمات متنوعی را از قبیل روان درمانی و سنجش ارائه می دهند و از تکنیک های مختلفی که مورد حمایت تحقیقات و نظریه ها هستند استفاده می کنند.

به ویژگی ها، ارزش ها، شرایط و اهداف فردی که به آن ها مراجعه می کند توجه ویژه ای دارند.

رشته روانشناسی عمومی یکی از رشته های بسیار گسترده و فرار است یعنی با انواع مختلفی از افراد با مشکلات گوناگون سر و کار دارد.

برخی از افراد با مشکلاتی مانند انواع افسردگی، برخی اضطراب و برخی عصبی دست و پنجه نرم می کنند.

همچنین برخی افراد از شرایط مزمنی که بر سلامت بدنی یا زندگی روزه مره ی آن ها نیز تاثیر دارد رنج می برند.

برخی از مراجعه کنندگان از مشکلات کوتاه مدتی که امکان غالب شدن آن ها را بر موقعیت هایی مانند ناامیدی، مشاغل جدید، مشکلات مالی و…سلب می کنند برخوردار می باشند.

اساسا، روان شناسان در رشته روانشناسی عمومی می توانند با افرادی که در یک موقعیت سرشار از انواع استرس هستند، از یک بیماری مزمن یا مشکلی مانند اعتیاد رنج می برند.

افرادی که با موانعی برای رسیدن به اهداف خود رو به رو هستند کار کنند.

روانشناسان در روانشناسی عمومی در زمینه ی انجام تست ها و ارزیابی های مختلف نیز آموزش می بینند

این ارزیابی ها در جهت تشخیص شرایط یا شناسایی الگوهای مشخص فکری، رفتاری یا عاطفی همچنین برای سنجش مهارت های فکری افراد، قدرت درک، پس بردن به ضعف ها، ویژگی های شخصیتی، اولویت های شغلی و استعدادها و عملکرد عصب روان شناختی آن ها به کار گرفته می شوند.

در نتیجه روانشناسی عمومی می تواند در زمینه های مختلفی که گاهی اوقات ملزم آموزش های تخصصی بیشتری هستند کارایی داشته باشد.

این زمینه ها به شرح زیر می باشند:

دانشجویانی که در مقعطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی عمومی تحصیل می کنند تمامی مباحث ئ نظریه های روانشناسی را به طور کاملا ریشه ای مورد مطالعه قرار می دهند.

این مباحث تمام آن موضوعاتی هستند که در مقطع کارشناسی خوانده اند از ریشه ای تر و بسیار عمیق تر.

برای نمونه می توان به

و بسیاری دیگر از موارد اشاره نمود.

به یاد داشته باشید هدف اصلی از تحصیل در رشته روانشناسی عمومی پرورش محقق و پژوهشگر می باشد.

اما بعضا تعداد زیادی از فارق التحصیلان روانشناسی عمومی به دلیل موضوعات و مباحث مشترک با روانشناسی بالیتی، جذب بازار مشاوره در زمینه های گوناگون می شوند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته بر نیروی انسانی در مرکز انجمن شغل آمریکا حدود ۵۰۰۰ دانشجوی جدید دکترای روانشناسی در زمینه های مختلفی از این رشته ی تحصیلی فارغ التحصیل شده اند.

با این حال مشخص نیست که این تعداد کافیست یا خیر.فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی

طبق گزارشات دفتر آمارهای کار آمریکا (BLS) رشدی که انتظار می رود در زمینه روانشناسی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ رخ دهد ۱۲درصد است که یک رشد متوسط به شمار می آید.

با این حال برای افرادی که دارای مدرک دکترا و تخصص در رشته روانشناسی عمومی هستند پیشرفت بیشتری انتظار می رود

این پیشرفت شامل

می شود.

یکی از سوالات همیشگی بازدیدکنندگان سایت ویکی روان این است که حیطه کاری در رشته روانشناسی عمومی چیست

به طور کل انتظار می رود روان شناسان دارای مدرک دکترا باشند.

در نتیجه آن ها افرادی با تحصیلات عالی در زمینه تمامی حرفه های مربوط به مراقبت سلامتی هستند.

مدت زمان اتمام تمامی دوره ی تحصیلی روانشناسی حدود بیش از ۱۰ سال است.

بر اساس گزارشات انجمن روانشناسی آمریکا در حال حاضر ۸۵۰۰۰ روان شناس در این کشور مشغول به کار هستند، که در کشور ما ایران هم این عدد کم نیست

روانشناسان عمومی در زمینه های بسیار متنوعی کار می کنند و با استفاده از شواهدی که بر مبنای درمان هستند به افرادی که با مشکلات گوناگون مواجه هستند کمک می کنند.

از رایج ترین انواع روان درمانی که روانشناسان آن ها را یا به صورت فردی یا گروهی ارائه می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در بسیاری از موارد روان شناسان با افرادی سر و کار دارند که از سایر مشکلات مربوط به سلامت نیز رنج می برند.

در چنین شرایطی روان شناسان با پزشکان، روان پزشکان، متخصصان اطفال و سایر پزشکان متخصص برای ارائه ی یک درمان ترکیبی مناسب که هم شامل داروهای اعصاب و روان و هم شامل روان درمانی می شود مشورت می کنند.

برای این که یک روانشناس عمومی شوید همواره مدرک دکترا مورد نیاز است.

مسیر تحصیلی روانشناسی عمومی با دوره چهار ساله کارشناسی که معمولا بر روی روانشناسی تمرکز دارد آغاز می شود.

مرحله ی بعدی دوره ی دو ساله ی کارشناسی ارشد است که در این دوره روان شناسان می توانند تخصصی را که می خواهند در صورت قبولی دنبال کنند.

سپس روان شناسان باید یکی از دو مدرک دکترای روانشناسی (Ph.D) یا دکترای روانشناسی بالینی (Psy.D) را انتخاب کنند (برخی مدرک Ed.psy که مختص روانشناسی تحصیلی است را انتخاب می کنند).

برنامه ای که انتخاب می کنید باید از نظر یک موسسه ی شناخته شده معتبر باشد.

برنامه ای انتخاب کنید که شامل کارورزی نیز باشد. در آمریکا روان شناسان باید یک دوره ی سوپروایزری را که معمولا دو ساله است سپری کنند، معمولا روان شناسان این دوره را در طی مدت تحصیل خود تمام می کنند

رشته روانشناسی عمومی از معدود مزایای کاملا مشخص برخوردار می باشد:

به دلیل این که روانشناسی عمومی رشته ای بسیار گسترده است.

شما می توانید در زمینه ها و مکان های متنوعی کار کنید برای مثال:

در صورت نیاز از سایت ویکی روان مشاوره روانشناسی آنلاین دریافت نمائید و با مشاورتان به صورت غیرحضوری در ویکی روان به صورت صوتی و حتی تصویری صحبت نمائید.

۱۳۹۹-۰۴-۰۴

۱۳۹۹-۰۴-۰۳

۱۳۹۹-۰۳-۳۱

۱۳۹۹-۰۳-۳۱

۱۳۹۹-۰۳-۲۷

۱۳۹۹-۰۳-۱۴

نحوه ابراز عشق به دختر یک تکنیک است. تکنیکی که اگر به خوبی اجرا شود …

فرق رشته روانشناسی عمومی با روانشناسی بالینی خیلی زیاد نیست به خصوص با تغییراتی که در مباحث و دروس این دو رشته جدیدا ایجاد شده است

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

آدرس ایمیل:

آدرس ایمیل:

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش و اطلاعات کاربردی در رشته روانشناسی برای همه مردم، اشتراک سوالات و مشکلات شخصی و دریافت پاسخ از متخصصین رشته روانشناسی میباشد. اطلاعاتی که بدون شک در زندگی همه ما کاربردی بوده و تاثیر مثبت فراوان به همراه خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس بگیرید 021-22372174پشتیبانی در تلگرام info[at]wikiravan.com

فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی
فرق رشته روانشناسی عمومی با بالینی
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *