پولدارترین روانشناس ایران

 
helpkade
پولدارترین روانشناس ایران
پولدارترین روانشناس ایران

این صفحه شامل فهرست داده‌هایی‌ست که در ردهٔ روان‌شناسان اهل ایران قرار می‌گیرند. برای دانستن بیشتر به صفحهٔ روان‌شناسی یا ایران بروید.

این ۲ زیررده در این رده قرار دارند؛ این رده در کل حاوی ۲ زیررده است.

این ۵۱ صفحه در این رده قرار دارند؛ این رده در کل حاوی ۵۱ صفحه است.

او در این فهرست با یك رتبه پائین‌تر از اسدالله عسگر اولادی هشتمین میلیاردر ایرانی و ثروتمندترین زن ایران معرفی شده بود.

او رئیس یك شركت حمل‌ونقل بین‌المللی و رئیس شورای بانوان بازرگان، اتاق بازرگانی تهران است. سمت‌های دیگری هم دارد و چند سالی هم در انجمن زنان مدیر كار آفرین فعال بوده است. اما بیش از همه این سمت‌هایش خود را یك كار آفرین می‌داند.

او از تبعات اعلام میلیاردر اعلام شدنش سخن می‌گوید و از تماس‌هایی كه بعد از انتشار این فهرست با او گرفته شده تا برخی از دوستانش كه بعد از اعلام این خبر برای همیشه ارتباط شان را با او قطع كرده‌اند:

خانم مقیمی بالا خره جزو 10 میلیونر ایرانی بودید یا 10 میلیاردر ایرانی؟ خبرهای ضد و نقیضی در این باره منتشر شده است؟ من فكر می‌كنم میلیون عدد پائینی است و دیگر بیشتر اقشار جامعه یك میلیون تومان را دارند و بنابراین همه میلیونرند. اما درباره میلیاردر بودن، با توجه به اینكه هر كدام مان بیست سی سال است كار می‌كنیم و حداقل یك آپارتمان صد و پنجاه متری وسط شهر داریم كه ارزش آن بر اساس محاسبات بازار حدود یك میلیارد هست. پس همه مان در این رده میلیاردر هستیم.اما آن فهرستی كه منتشر شد بحث دیگری بود كه به میان آورده شد.پولدارترین روانشناس ایران

چه بحثی؟ فكر می‌كنم هدف از انتشار این فهرست آن بود كه می‌خواستند قبح اینكه افراد میلیاردر بودن‌شان را پنهان می‌كنند، بشكنند.

یعنی شما ثروتمند بودن‌تان را پنهان نمی‌كنید و برای همین است كه در این فهرست قرار گرفته‌اید؟ خیر- همه كسانی كه در این فهرست قرار گرفته‌اند فارغ از هر چیزی اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی هستند. یعنی هر 30 نفر عضو اتاق اند و حتی یك نفر هم خارج از این اعضا در این فهرست معرفی نشدند.

به هر حال ملاكی برای انتخاب شما وجود داشته است و گرنه عضویت شما در اتاق بازرگانی به تنهایی كه نمی‌تواند ملاك انتخاب‌ تان به عنوان ثروتمندترین زن ایران قرار گرفته باشد؟ این موضوع و ارائه این فهرست كلا دوجنبه داشت اینكه از یك طرف خواسته بودند با انتشار آن افراد را خراب كنند. در قسمت ابتدای این فهرست از ثروتمندان بدگویی كرده بودند و بعد اضافه كرده بودند چون این افراد مالیات پرداخت می‌كنند و بر اساس میزان مالیاتی پرداختی‌شان طبقه بندی شده‌اند.

یعنی پرداخت مالیات ملاك میلیاردر بودن افراد شمرده شده بود؟ نه من گفتم از پرداخت مالیات در این فهرست به عنوان یك گزینه مثبت حرف زده و گفته‌اند آدم‌هایی به این شرح مالیات هم می‌پردازند یعنی از دوبعد مثبت و منفی فهرستی را تنظیم و اعلام كرده‌اند.

آن طور كه من این فهرست را دیدم در كل نگاه منفی در آن وجود نداشت و فقط سی نفر از میلیاردرهای ایرانی را معرفی كرده بود. چرا فكر می‌كنید با انتشار آن خواسته بودند افرادی را خراب كنند ؟ شما از اینكه در این فهرست به عنوان یكی از ثروتمندان ایران معرفی شده‌اید حس خوبی ندارید؟ نه منفی نبود. آن فهرست نگاه جامعه را به نوعی انعكاس داده بود و اینكه جامعه به ثروتمندان دید خوبی ندارد. اما من اصلا فكر نمی‌كنم پدیده ثروتمند یا میلیاردر بودن منفی است. اما خیلی‌ها همان بخش ابتدایی این فهرست و توضیحی كه درباره منش ثروتمندان داده بود را گرفتند و برداشت منفی كردند.

مگر ثروتمندان چه منشی دارند؟ آیا آنطور كه فیلم‌ها نشان می‌دهند واقعا پولدارها آدم‌های بدجنس و فقرا آدم‌های مهربانی هستند؟ صرف ثروتمند یا فقیر بودن افراد هیچ‌چیزی را درباره‌شان نشان نمی‌دهد. هیچ وقت نمی‌توان گفت كه حتما فقرا آدم‌های مهربان و پولدارها انسان‌های خبیثی‌اند. اینها كلیشه و كاملا اشتباهند. ثروت هم فقط یك فاكتور است، چه بسا كه آن آدم ثروتمند آنقدر خوب بوده كه خدا به كار و زندگی‌اش بركت داده است. من اصلا فكر نمی‌كنم كه انسان‌ها باید ثروتشان را پنهان كنند. نمی‌دانم چرا در جامعه ما این پدیده آنقدر رواج یافته كه به هركس كه می‌رسی از نداری می‌نالد.

پس با توجه به این صحبت‌هایی كه مطرح كردید این فهرست را حقیقی می‌دانید؟چون ابتدای بحث نسبت به صحت آن ابراز تردید كردید و گفتید دقیقا ملاك انتخاب افراد را نمی‌دانید؟ پس با توجه به این صحبتها و اینكه تنها زن این فهرست سی نفره بودید می‌پذیرید كه ثروتمندترین زن ایرانی هستید؟ نه من این فهرست را واقعی نمی‌دانم.

پس هشتمین میلیاردر ایرانی شما نیستید؟و ثروتمندترین زن ایران؟ خیر من هشتمین میلیاردر ایران نیستم و اساسا فهرست را هم واقعی نمی‌دانم بجز من هم خیلی از دوستانی كه در این فهرست هستند اصلا در رده میلیاردر به آن معنا مطرح نیستند. بیشتر این افراد آدم‌های مدیر، مدبر و زحمتكشی هستند اما به نظرم در حق‌شان كم لطفی شده است. آنها به غلط به عنوان میلیاردر معرفی شده‌اند و زندگی‌شان تحت تاثیر این فهرست غیر واقعی قرار گرفته است.

شما هم همین طور بودید یعنی پس از اعلام این فهرست زندگی‌تان تحت تاثیر قرار گرفت؟ بله. همین الان اگر ایمیلم را به شما نشان دهم پر است از در خواست وام و كمك مالی. تعدادی از ایمیل‌هایی كه برایم آمده است را نگه داشته‌ام، تلفن‌ها را كه نتوانستم ضبط كنم.

چه كسانی و از چه قشرهایی از شما درخواست كمك كردند؟ كسانی كه قصد ازدواج داشته تا افرادی كه قصد راه‌اندازی كسب و كار داشتند در این مدت با من تماس گرفتند. یعنی هر كس كه به هر دلیلی به پول احتیاج داشت در این مدت با من تماس گرفت.

شما چه جوابی به آنها می‌دادید؟ من تقریبا پاسخ همه را دادم یعنی هیچ تماسی را نافرجام نگذاشتم حتی وقتی به دفترم زنگ زدند در اوج كار سعی كردم پاسخگویشان باشم.

به آنها كمك مالی هم كردید؟ خیر.

پس چه پاسخی به آنها دادید؟ به من می‌گفتند چون خیلی میلیاردر هستید به ما كمك كنید و من جواب می‌دادم من میلیاردر نیستم. ولی اگر فكر می‌كنید در جایگاهی كه هستم می‌توانم كمك كنم در خدمتم. بارها در این مدت برای افراد مختلف توضیح دادم كه اگر فكر می‌كنید من صدها میلیارد تومان پول دارم اشتباه می‌كنید من نمی‌توانم چك‌هایتان را پاس كنم.

یعنی مردم برای پاس كردن چك‌های برگشتی‌شان هم با شما تماس می‌گرفتند؟ بله و من پاسخ می‌دادم چنین توانایی ندارم.ولی راهنمایی‌شان می‌كردم مثلا به كسی كه قصد راه انداختن كاری جدید را داشت گفتم حاضرم مشاوره بدهم و كمكت كنم و این كار را هم كردم. حتی یك بار پزشكی برایم ایمیل فرستاد و از من خواست كه برای تحقیقات پزشكی كه قصد دارد دور دنیا انجام دهد كمكش كنم.

كمكش نكردید؟ چون همان‌طور كه می‌دانید در همه جای دنیا افراد ثروتمند در كارهای عام‌المنفعه شركت دارند و حتی در مواردی این گونه كه برای همه مردم منافع مشترك به دنبال دارد سرمایه‌گذاری می‌كنند اما این موضوع در ایران چندان عرف نیست؟ به هیچ عنوان با این كمك‌ها مخالف نیستم و مطمئن باشید اگر چنین ثروتی داشتم حتما كمك می‌كردم و همین الان هم در سطح خودم چنین فعالیت‌هایی انجام می‌دهم.

چه فعالیت‌هایی؟ من به عنوان یك ایرانی مسلمان مثل خیلی‌های دیگر عادت كمك به دیگران را دارم و اگر توانایی مالی‌ام افرایش یابد قطعا این كمك‌ها را نیز افزایش خواهم داد و هیچ بحثی در آن ندارم اما به همه كسانی كه تماس می‌گرفتند هم می‌گفتم كه من آن سوپر میلیاردری كه فكر می‌كنید نیستم.

می دانید این فهرست سی نفره از سوی چه نهاد یا سازمانی تنظیم و انتشار داده شد؟ نه اصلا هم پیگیرش نشدم. چون كلا نگاه مثبت به موضوعات دارم فكر كردم حتما نیت تنظیم‌كننده آن خیر بوده است.شاید نتیجه‌اش هم همین بود كه الان با شما صحبت می‌كنم و این موضوع را به همه می‌گویم یا به چند نفر با حرف‌هایم توانستم كمك كنم.

درباره فهرست و چگونگی صحت و سقم آن هم برای كسانی كه زنگ می‌زدند توضیح دادید؟ بله وقتی می‌پرسیدند توضیح می‌دادم. مثلا یكی از من می‌خواست در معامله تجاری شریك مالی‌اش شوم.حتی یك نفر از من خواست شرایط تحصیل‌اش در كانادا را فراهم كنم یعنی كارهای اقامتش را انجام دهم تا او هم بعدا در ازای این كمك برای من كار كند یعنی طیف متفاوتی از درخواست‌های كمك را دریافت كردم كه مجبورمی شدم در قبال هر یك توضیحی بدهم.

این تماس‌ها شما را ناراحت می‌كرد؟ نه ! واقعا نه. چون احساس می‌كردم خیلی‌ها اعتقادی زنگ می‌زنند و قصد سواستفاده یا نیت بدی ندارند.یك نفر از حرم امام رضا زنگ زد و گفت خوابت را دیده‌ام و حتی پشت تلفن هق هق گریه می‌كرد، هنوز هم وقتی یادش می‌افتم واقعا متاثر می‌شوم.این آدم بعد از صحبت با من گفت آنقدر انرژی گرفته‌ام كه انگار همه خواسته‌هایم را اجابت كرده‌ای و توانسته‌ای با ایده‌هایت راه را به من نشان دهی. خیی اوقات با این كمك‌ها می‌توان مشكلات افراد را حل كرد.

شما خودتان را یك آدم ثروتمند می‌دانید؟ من از محبت و عشق خیلی ثروتمندم.

از نظر مادی چطور؟ بالاخره شما صاحب یك شركت حمل‌ونقل بین‌المللی هستید؟ اولا اینكه یك آدم می‌تواند با هزار تومان احساس ثروتمندی كند و آدم دیگر با میلیاردها تومان چنین حسی نداشته باشد و احساس فقر كند. بنابر این تو هرگز نمی‌توانی از من چنین سوالی بپرسی و پاسخت را بگیری. اما اگر از نظر صفرها بپرسی من یك زندگی عادی دارم. مثلا اگر امروز اراده كنم ماشینم را عوض كنم شاید نتوانم این كار را كنم. ولی چیزهایی را كه دارم درباره‌اش حرف می‌زنم و از كسی هم چیزی را پنهان نمی‌كنم. بعد از 30 سال كار كردن این طبیعی است كه من و همسرم كه وارث میراث پدری‌مان هم بوده‌ایم ثروتی اندوخته باشیم. ولی اضافه بر همه اینها زمانی می‌توانی بگویی چه كسی از دیگری پولدارتر است كه همه خود اظهاری درباره اموال‌شان كنند، در این صورت امكان مقایسه فراهم می‌شود.

در این فهرست آقای عسگر اولادی از نظر ثروت بالاتر از شما و محمد مهدی رئیس زاده پائین‌تر از شما قرار گرفته‌اند؟ با توجه به این نكته‌ای كه گفتید می‌دانید تفاوت ثروت شما با نفر بالایی و پائینی‌تان چقدر است؟ نه من چه می‌دانم. به دلیل اینكه هیچ وقت تاكنون اظهاری در این باره نكرده‌اند. البته آقای عسگر اولادی از معدود آدم‌هایی است كه خیلی صادقانه و راحت درباره ثروت‌شان سخن می‌گوید، ولی در مورد همین آدم هم كه درباره این موضوع صحبت می‌كند من دقیقا نمی‌دانم فاصله‌ام با ایشان در این فهرست چگونه رده‌بندی شده است.

بعد از اعلام این فهرست در رفتار اطرافیان تان هم تغییری احساس كردید؟منظورم نزدیكان و دوستان‌تان است؟ بله تغییر مشخص دیدم. حتی دو سه نفری كه فكر می‌كردم به من نزدیكند رسما با من برخورد كردند.

چه برخوردی؟ مثلا به من گفتند تو فكر می‌كردی ما احمق بودیم و نمی‌فهمیدیم. تو تمام این مدت از ما ثروتت را پنهان می‌كردی مردم كه بیهوده از این حرف‌ها نمی‌زنند و حتی حالت برخورد هم پیش آمد.

یعنی با كسی دعوایتان هم شد؟ بله یك نفر اصلا با من قطع رابطه كرد.

پس اعلام این فهرست برایتان دردسرساز هم شد؟ بله- فكر می‌كنم در مجموع از این قصه دوستانم خوشحال و دشمنانم ناراحت شدند. چون اگر كسی واقعا دوست من بود درست یا غلط باید از شنیدن چنین خبری خوشحال می‌شد، برای خودم هم دستاورد مثبتی داشت كه توانستم دوستانم را الك كنم یعنی دوستان واقعی‌ام را شناختم.

شنیده‌ام كه قرار بوده معلم یا مترجم زبان شوید، ولی الان درست یا غلط به عنوان یك میلیاردر و البته رئیس شركت حمل‌ونقل شناخته می‌شوید چه احساسی در این باره دارید؟ من قرار نبود معلم یا مترجم زبان شوم من مهندس عمرانم. من نمی‌دانم چرا این نكته الكی درباره من بزرگ شده است. من در بیوگرافی‌ام هم گفته‌ام وقتی به ایران آمدم بعد از تحصیلاتم در یك شركت به عنوان مترجم كارم را شروع كردم یعنی در یك مقطع زمانی از دانش زبانی‌ام استفاده كردم و بر حسب اتفاق در آن شركت كه شركت حمل‌ونقل بود به این صنعت علاقه‌مند شدم و كارم را در این رشته شروع كردم.

و بعد هم در این كار پیشرفت كردید و خودتان صاحب یك شركت بزرگ شدید؟ من هم مثل خیلی‌ها كم‌كم و پله پله در كارم پیشرفت كردم.من هم صنعت حمل‌ونقل را در ابتدای كارم علمی نمی‌شناختم، در حالی كه این كار یك تخصص است و من هم به‌تدریج در این صنعت متبحر شدم.

در این فهرست سی نفره شما به عنوان تنها ثروتمند زن حضور داشتید؟ این موضوع چقدر سخت بود؟ آیا یك میلیاردر زن بودن از یك میلیاردر مرد بودن سخت‌تر است؟ شما یك طوری می‌گویید انگار اثبات شده من ثروتمندترین زن هستم و حالا باید بیایم و خودم را با مردان مقایسه كنم؟

به هر حال شما یك زن موفق و مرفه محسوب می‌شوید. این طور نیست؟و چون گفتید ثروت را یك ضد ارزش نمی‌دانید من واژه ثروتمند را به كار بردم؟ نه من اصلا نمی‌گویم ثروتمند هستم، نمی‌گویم هم نیستم. ولی در جامعه ما كه هر كس دارایی‌اش را از دیگری مخفی می‌كند چطور می‌توانی بگویی این 30 نفر بین 74 میلیون نفر از همه پولدارترند.

شما گفتید پولدار بودن را ضد ارزش نمی‌دانید؟پس می‌توان با همین فهرست‌ها و اعلام دارایی افراد نگاه جامعه را هم تغییر داد، این طور نیست؟ در ایران به نوعی همه درباره ثروت شان پنهان‌كاری و مخفی‌كاری می‌كنند، ما در خانه‌هایمان پنج پرده می‌زنیم كه كسی خانه‌مان را نبینید و نفهمد كه چه داریم و نداریم اینها بحث‌های فرهنگی ماست.

اما به هر حال شما در این فهرست به عنوان تنها زن میلیاردر معرفی شدید، این به خود شما چه احساسی داد؟ من خودم این موضوع را سخت نگرفتم. نه نگران بودم كه اداره مالیات به سراغم می‌آید نه نگران بودم چند جای دولتی من را محك می‌زند و ممیزی‌ام می‌كند چون زندگی‌ام واقعا شفاف است.

پس مشكلی برایتان پیش نیامد؟ خیر- من به هر حال یك آدم شاخص اقتصادی هستم، به همین علت تا نوه و نتیجه‌ام هم كه به دنیا بیایند زندگی شان مشخص است پس هیچ راهی برای پنهان كاری وجود ندارد. ولی من یكی دو روز اول چون درباره ماشین ام هم در خبرها آمده بود و چون ماشینم هم رنگ به خصوصی دارد شاید احساس می‌كردم نگاه‌های خاصی وجود دارد.البته نمی‌دانم شاید این تنها به دلیل حساسیت خودم بود.

ماشین‌تان چیست؟ مزدای صورتی

چرا مزدا؟ چرا صورتی؟ چرا صورتی نباشد.هر كس به چیزی علاقه دارد، كسی به خانه مجلل و دیگری به جواهر و من هم به ماشینم علاقه‌مندم. ماشینم را بدون عدد و رقم دوست دارم شكل مزدا را دوست داشتم كه خریدمش.اگر پیكان هم داشتم شاید پیكان زرد می‌خریدم. به هر حال شغلم هم همین است من مدیر یك شركت حمل‌ونقلم و طبیعی است بیشترین توجه‌ام به ماشین باشد. همان‌طور كه یك كفاش بیشتر از هر چیز به كفش توجه می‌كند.پولدارترین روانشناس ایران

ماشین‌تان در ایران تك است یعنی ماشین دیگری با این مدل و رنگ در ایران وجود ندارد؟ چرا هست. از گروه بهمن سوال كنید. این ماشین در ایران خط تولید دارد و وارداتی هم نیست.دلم می‌خواست تویوتای صورتی بخرم كه در بازار نبود و در نتیجه این را خریدم.

هیچ وقت تصورش را هم می‌كردید كه روزی چنین فهرستی منتشر شود و شما هم به عنوان ثروتمندترین زن ایرانی معرفی شوید؟ نه اصلا و خیلی هم تعجب كردم.

چه كسی اولین بار این خبر را به شما داد؟ روز جمعه‌ای بود و در میهمانی با اقوام شركت داشتیم. اولین بار یك نفر به موبایلم زنگ زد. نفر اول و دوم را جدی نگرفتم بعد دیدم طی یك ساعت ده نفر به من زنگ زدند و برخی با ناراحتی زیاد این خبر را به من دادند. البته برخی هم با ناراحتی برای من مثلا خواهرم گفت نكند برایت دردسر درست شود.

چه جوابی می‌دادید؟احساس ترس و خطر نمی‌كردید از این گفته‌ها؟ نه واقعا نمی‌ترسیدم می‌گفتم چه كسی می‌خواهد مشكل ایجاد كند، مهم این است كه یك مرجع قانونی برای بررسی اموال وجود دارد كه آن مرجع هم به طور كامل زندگی من را می‌داند.

در ثروت‌تان با همسرتان شریك‌اید؟ ما هر چه داریم برای هردوی‌مان است و با یكدیگر شریك هستیم.

همسرتان همكارتان است؟ ایشان هم شغل خصوصی خودشان را دارند.ولی نوع كارشان با من فرق می‌كند و هرگز هم شغل دولتی نداشته‌ایم.

خودتان عنوان میلیاردر بودن را دوست دارید یا دوست داشتید به عنوان یك زن دانشمند مطرح می‌شدید؟ البته من نه با معیارهای میلیاردر بودن میلیاردرم و نه با شاخص‌های دانشمند بودن دانشمند، ولی اعتقاد دارم كه كار آفرین هستم و هر كسی دوست دارد با همان چیزی كه واقعا هست معرفی شود.

پس ترجیح می‌دادید كه به عنوان یك زن كار آفرین معرفی می‌شدید؟ بله چون چیزی هست كه بوده و هستم و در آینده هم خواهم بود.

چند فزرند دارید؟ یك دختر و یك پسر

دوست دارید در آینده دختر و پسرتان با چه عنوانی معرفی شوند: ثروتمندترین دختر یا پسر ایران یا دانشمندترین دختر و پسر كشور ؟ نه دوست ندارم فرزندانم با عنوان مسائل مادی مطرح شوند. همیشه هر چیز به حد كفایت خوب است، اما علم و خدمت است كه بی‌نهایت است و حد ندارد. دوست دارم فرزندانم عاشق كشورشان باشند.

حرف آخرتان؟ فقط درباره آن لیست امیدوارم انتشارش موجب شود كه كمی ذهنیت‌های كلیشه‌ای جامعه وشكل ارزشگذاری‌ها تغییر كند و مردم فكر نكنند ثروتمند بودن ارزش است یا بی‌ارزشی.من مشكلی در این هم نمی‌بینم كه ثروتمندان جامعه به‌راحتی ثروت‌شان را اعلام كنند. ثروتمند بودن گناه نیست، همان‌طور كه فقیر بودن گناه نیست.

فهرست محتوای مقاله

بازار کار رشته روانشناسی چگونه است ؟ امروزه با گسترش روز افزون علوم انسانی و رشته های علوم انسانی به خصوص رشته روانشناسی، استقبال عمومی از این رشته جذاب روز به روز در حال افزایش است. بر اساس آمارهای منتشره از سوی اداره کار آمریکا، نیاز به روانشناسان بیشتر از حد میانگین سایر حرفه‌هاست. دانشجویان زیادی هستند که تصمیم به ادامه تحصیل در این رشته و گرایش های آن و حتی تغییر رشته به روانشناسی دارند. در این حالت اولین سوالی که مطرح می شود این است که بازار کار رشته روانشناسی و درآمد روانشناسی چقدر است؟ و یا اینکه کدام گرایش روانشناسی درآمد بیشتری دارد. برای اینکه از این موضوع آگاهی پیدا کنید این مقاله را تا پایان دنبال کنید. آمار و ارقام ذکر شده نتیجه یک تحقیق و نظرسنجی در ایالات متحده امریکا هست.

 آنچه در زیر آمده، تعدادی از حرفه‌های مرتبط با روانشناسی است که پرطرفدارتر از بقیه‌اند.

متوسط درآمد سالانه: 167.610 دلار

مدت زمان تحصیل حدودا 12 سال است. روانپزشکی یکی از پردرآمدترین گرایش های این رشته است. اما بسته به نوع تخصص یک روانپزشک میزان درآمد می تواند متفاوت باشد.پولدارترین روانشناس ایران

روانشناسان صنعتی- سازمانی بر رفتار محل کار تمرکز دارند و غالباً با استفاده از اصول روان‌شناختی به افزایش کارایی کارکنان و انتخاب کارمندانی که تناسب بیشتری با یک شغل خاص دارند می‌پردازند. چند حوزه مختلف تخصصی در داخل روانشناسی صنعتی- سازمانی وجود دارد. برای مثال، برخی از روانشناسان صنعتی- سازمانی به آموزش و ارزیابی کارکنان می‌پردازند در حالی که برخی دیگر بر ارزیابی متقاضیان کار تمرکز می‌کنند. با وجودی که برای کسانی که درجه کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی صنعتی- سازمانی دارند نیز فرصت‌های شغلی وجود دارد امّا غالباً کسانی که دارای درجه دکتری باشند بیشتر مورد نیازند.

در این رشته شانس خوبی برای کارکردن با مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد. اما مسلما داشتن درجه دکترا شانس بهتری برای درآمد بیشتر مهیا می سازد. روانشناسان صنعتی و سازمانی از دانش خود برای حل مشکلات محیز کار استفاده می کنند. افزایش کارآیی کارکنان، انتخاب بهترین کارمندان برای یک شغل خاص، گسترش تحقیقات بازار از جمله کارهایی است که یک روانشناس صنعتی و سازمانی ممکن است انجام دهد. بر طبق آمار جامعه روانشناسان صنعتی و سازمانی 5% برتر اعضای این جامعه بیش از 250.000 دلار در سال دریافت می کنند. درامد یک کارشناس به طور معمول 40.000 دلار می باشد، در حالی که شروع درآمد برای دکترای این رشته از 55.000 دلار می باشد.

نوروسایکولوزیست ها متخصص در مطالعه مغز و علوم شناختی هستند. افرادی که در این رشته کار می کنند، معمولا تست های شناختی را اجرا میکنند، اسکن های مغزی می گیرند، میزان رنجی که افراد از آسیب مغزی دیده اند می سنجند و درباره تاثیر داروها روی سیستم عصبی مطالعه می کنند. معمولا در دانشگاه ها، بیمارستان ها، مراکز تحقیقاتی، کلینیک های سلامت روان و آزمایشگاه های دارویی کار می کنند.

روانشناس مهندسی از روانشناسی برای برای بررسی چگونگی تعامل انسان با ماشین و سایر فناوری‌ها استفاده می‌کند. این رشته به نام روانشناسی عوامل انسانی نیز خوانده می‌شود. روانشناسان مهندسی از درک خود نسبت به رفتارو ذهن انسان برای کمک به طراحی و بهبود فناوری، محصولات مصرفی و تنظیم محیط کار و زندگی استفاده می‌کنند. برای مثال، روانشناس مهندسی ممکن است به عنوان عضوی از یک تیم برای طراحی مجدد یک محصول به منظور کارآمدتر کردن یا سهل‌الاستفاده‌تر کردن آن‌، کار کند.

برای ورود به این حیطه حداقل تحصیلات کارشناسی ارشد است. اما افرادی که دارای مدرک دکترا در این رشته هستند موقعیت شغلی و به تبع آن درآمد بهتری کسب می کنند. مهندسین روانشناسی برای طراحی سیستم های بهتر، طراحی تجهیزات برای بالابردن کارآمدی، کاهش دادن صدمات و بهبود تولید تلاش می کنند.

روانشناسان ورزش بر جنبه‌های روان‌شناختی ورزش‌ها و ورزشکاران، شامل موضوعاتی چون انگیزه، عملکرد و آسیب‌ها تمرکز می‌کنند. دو محدوده عمده در روانشناسی ورزش عبارتند از کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران و استفاده از ورزش برای بهبود سلامت جسمی و روانی. روانشناسان ورزش در مکان‌های مختلفی چون دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز ورزشی، مراکز مشاوره خصوصی و مراکز پژوهشی کار می‌کنند.

روانشناسان بالینی به ارزیابی، تشخیص و درمان بیمارانی که دچار اختلالات روان‌شناختی هستند می‌پردازند. این متخصصان معمولاً در بیمارستان‌ها، کلینیک‌های سلامت روان یا بخش خصوصی کار می‌کنند. برای کار به عنوان روانشناس بالینی در آمریکا به داشتن درجه دکتری در این زمیه نیاز است و در اغلب ایالت‌ها علاوه بر آن، گذراندن یکسال دستیاری نیز اجباری است.

روانشناسان بالینی در ارزیابی، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های روانی آموزش می بینند. این حوزه بزرگترین حوزه استخدامی در روانشناسی است. روانشناسان بالینی در محیط های متنوعی مثل بیمارستان ها، کلینیک های سلامت روان و مطب های خصوصی کار می کنند. تجربه بیشترین تاثیر را در میزان درآمد این متخصصین دارد. برای مثال در سال 2009 متخصصین با 5 سال سابقه به طور متوسط 54.000 دلار درآمد داشته اند در حالی که متخصصینی که 10 تا 14 سال تجربه داشتند نزدیک به 100.000 دلار در هر سال درآمد داشته اند.

در بیشتر ایالات آمریکا روانشناسان بالینی باید درجه دکترا داشته باشند. 1 تا 2 سال دوره سوپروایزری را تکمیل نمایند و در آزمون گرفتن مجوز برای کار موفق شوند.

مشاوران ژنتیکی در تأمین اطلاعاتی درباره اختلالات ژنتیکی برای زوج‌ها و خانواده‌ها کمک می‌کنند. این متخصصان نوعاً دارای تحصیلات دانشگاهی هم در ژنتیک و هم در مشاروه هستند و بسیاری از آن‌ها دارای درجه کارشناسی در رشته‌هایی چون روانشناسی، زیست‌شناسی، پرستاری، بهداشت و مددکاری اجتماعی هستند. مشاوران ژنتیکی غالباً به صورت تیمی با پزشکان، پرستاران و متخصصان ژنتیک کار می‌کنند و به خانواده‌هایی که دارای عضو با اختلال ژنتیکی هستند یا در خطر انتقال یک اختلال ارثی قرار دارند، راهنمایی و کمک می‌کنند.

روانشناسان قانونی از دانش خود در زمینه بررسی‌های جنایی و موارد حقوقی و قضایی استفاده می‌کنند. این شاخه نیز به تازگی به صورت یکی از داغ‌ترین زمینه‌های کاری در رشته روانشناسی درآمده است و علتش نیز تصویری است که از روانشناسان قانونی در فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی و کتاب‌ها نشان داده می‌شود. هر چند این حرفه به جذابی و هیجان‌انگیزی آنچه در رسانه‌های عمومی نشان داده می‌شود نیست اما روانشناسی قانونی حرفه جذابی است که جای زیادی برای رشد دارد. روانشناسان قانونی غالباً برای حل اختلاف بر سر حضانت فرزند، رسیدگی به ادعاهای بیمه‌ای، ارزیابی نحوه حضانت فرزند و بررسی سوء استفاده از کودکان، با دیگر متخصصان همکاری می‌کنند.

روانشناسان مدرسه در نهادهای آموزشی کار می‌کنند و به کودکان در پرداختن به مشکلات هیجانی، تحصیلی و اجتماعی کمک می‌نمایند. با توجه به علاقه‌مندی روزافزونی که به سلامت روانی کودکان به وجود آمده است، روانشناسی مدرسه به سرعت به صورت یکی از پرطرفدارترین شغل‌ها درآمده است. تقاضا برای روانشناسان مدرسه بیشتر از متخصصان موجود است و این به معنی فرصت‌های شغلی زیاد در این زمینه می‌باشد.

مشاوران به مردم در زمینه‌های مختلفی چون ازدواج، مسایل خانوادگی، هیجانی و تحصیلی و سوء مصرف مواد کمک می‌کنند. تقریباً در تمام ایالت‌های آمریکا، مشاوران باید حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند تا اجازه کار دریافت کنند.

با وجودی که این حرفه، خارج از محدوده حرفه‌های روانشناسی سنتی است اما رشته آموزش‌های خاص فرصت‌های زیادی را برای کسانی که از کمک به کودکان لذت می‌برند، فراهم می‌سازد. آموزگاران آموزش‌های خاص به کار با دانش‌آموزانی که با ناتوانائی‌های مختلفی روبرو هستند می‌پردازند. برای انجام این کار، فرد باید حداقل دارای مدرک کارشناسی باشد و در برنامه آموزشی این گونه آموزش‌های خاص شرکت کرده باشد.

به دلیل تغییرات سریع در بازار کار، بسیاری از مردم در جستجوی کار جدید در رشته خود و یا حتی تغییر شغل می‌باشند. مشاوران شغلی با به کارگیری ابزارهایی مانند ارزیابی شخصیت، تعیین علاقه‌مندی‌ها و سایر معیارهای ارزیابی، در انتخاب شغل به افراد کمک می‌کنند. آن‌ها غالباً با بررسی علاقه‌مندی‌ها، سابقه کار، سابقه آموزشی، مهارت‌ها و خصوصیات شخصیتی فرد، شغل یا شغل‌های مناسب برای او را تعیین می‌کنند. آن‌ها همچنین به مشتریان خود در پرورش مهارت‌ها، چگونگی شرکت در مصاحبه‌های شغلی، چگونگی نوشتن سابقه کاری (رزومه) و چگونگی یافتن فرصت‌های شغلی کمک می‌کنند. کمک به افرادی که دچار استرس ناشی از دست دادن شغل یا موضوعات مرتبط با استخدام هستند نیز از جمله وظایف مشاوران شغلی است.

 

با توجه به تنوع گرایش های این رشته و جذابیت برخورد با دیگر انسان ها، لذا لازم دانستیم در رابطه با بازار کار روانشناسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایران توضیحاتی را ارائه دهیم. روانشناس به بررسی نحوه ادراک محیط، توسط موجود زنده از محیط خود و چگونگی رفتار ما در شرایط خاص می پردازد.

گرچه موجود زنده شامل غیر انسان نیز می‌شود، ولی هدف اصلی این رشته بررسی وضعیت انسان است.

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی (لیسانس) دارای 3 گرایش است. این گرایش ها عبارتند از:

آینده شغلی و بازار کار در هر یک از گرایش های فوق در این مقطع، از قرار زیر است…

پس از طی دوره 4 ساله روانشناسی بالینی و کسب مدرک کارشناسی در این گرایش، فرد می تواند:

پس از طی دوره 4 ساله روانشناسی عمومی و کسب مدرک کارشناسی در این گرایش، فرد می تواند:پولدارترین روانشناس ایران

پس از طی دوره 4 ساله روانسنجی و کسب مدرک کارشناسی در این گرایش، فرد می تواند:

در مقطع کارشناسی ارشد، این رشته دارای ۶ گرایش است. این گرایش ها عبارتند از:

با توجه به اینکه در کشور ما برخلاف سایر کشورها، در رشته روانشناسی، تفکیک زمینه های شغلی بین گرایش ها وجود ندارد، بازار کار در همه گرایش های ذکر شده به جز دو گرایش روانشناسی صنعتی و سازمانی و سنجش و اندازه گیری یا روانسجی یکسان و به شرح ذیل است:

اما در ایران این گرایش کمتر مورد توجه قرار می گیرد و فارغ التحصیلان این گرایش هرچند اندک هستند، اما به ندرت موفق به یافتن شرایط کاری متناسب با گرایش خود می شوند. بنابراین فارغ التحصیلان این گرایش، اکثرا در زمینه های ذکر شده در باره گرایش های 1 و 2 مشغول به کار می شوند.

/* Color */
.bookly-form-group > label,
.bookly-label-error,
.bookly-progress-tracker > .active,
.bookly-form .picker__nav–next,
.bookly-form .pickadate__nav–prev,
.bookly-form .picker__day:hover,
.bookly-form .picker__day–selected:hover,
.bookly-form .picker–opened .picker__day–selected,
.bookly-form .picker__button–clear,
.bookly-form .picker__button–today,
.bookly-columnizer .bookly-hour span.bookly-waiting-list {
color: #f4662f!important;
}
/* Background */
.bookly-progress-tracker > .active .step,
.bookly-form .picker__frame,
.bookly-service-step .bookly-week-days label,
.bookly-repeat-step .bookly-week-days label,
.bookly-columnizer .bookly-hour:hover .bookly-hour-icon span,
.bookly-btn,
.bookly-btn:active,
.bookly-btn:focus,
.bookly-btn:hover,
.bookly-btn-submit,
.bookly-round,
.bookly-square {
background-color: #f4662f!important;
}
.bookly-triangle {
border-bottom-color: #f4662f!important;
}
/* Border */
.bookly-form input[type=”text”].bookly-error,
.bookly-form input[type=”password”].bookly-error,
.bookly-form select.bookly-error,
.bookly-form textarea.bookly-error,
.bookly-extra-step div.bookly-extras-thumb.bookly-extras-selected {
border: 2px solid #f4662f!important;
}
/* Other */
.bookly-form .picker__header { border-bottom: 1px solid #f4662f!important; }
.bookly-form .picker__nav–next:before { border-left: 6px solid #f4662f!important; }
.bookly-form .picker__nav–prev:before { border-right: 6px solid #f4662f!important; }
.bookly-service-step .bookly-week-days label.active, .bookly-repeat-step .bookly-week-days label.active { background: #f4662f url(https://psychoexir.com/wp-content/plugins/bookly-responsive-appointment-booking-tool/frontend/resources/images/checkbox.png) 0 0 no-repeat!important; }
.bookly-pagination > li.active, .bookly-columnizer .bookly-day, .bookly-schedule-date { background: #f4662f!important; border: 1px solid #f4662f!important; }
.bookly-columnizer .bookly-hour:hover { border: 2px solid #f4662f!important; color: #f4662f!important; }
.bookly-columnizer .bookly-hour:hover .bookly-hour-icon { background: none; border: 2px solid #f4662f!important; color: #f4662f!important; }

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگه از رشته روانشناسی بخوایم نوروسایکولوژیست بشیم باید چیکار کنیم و چطوری؟

سلام خدمت شما دوست عزیز شما میتونید دوره های کارگاه های نوروتراپی از جمله نوروفیدبک و … را بگذارانید و رشته تخصصین نوروسایکوتیک رو مطالعه کنید.

با سلام خدمت دوستان عزیز . برادران و خواهران من رشته روانشناسی دارای فارغالتحصیلان بسیار زیادی است که از حجم نیاز جامعه فراتر است با یک نظر به سایت سازمان نظام روان شناسی متوجه خواهید شد که سالانه فقط 10 ال 20 نفر موفق به اخذ مجوز فعالیت می شوند. و این در حالی است که شما روانپزشک نیستید و حق تجویز دارو ندارید برای اینکار باید پزشکی عمومی بخونید بعد روانشناسی… و شما بیشتر نقش مشاور رو دارید. بازار کار این رشته بسیار داغونه حتی با افتتاح مطب به دلایل فرهنگی یا اجتماعی مراجع بسیار کمی خواهید داشت . بهتره وقت خودتونو تلف نکنید و رشته های پزشکی و پیرا پزشکی بخونید و مستقیم برید سر کار و در آمد عالی داشته باشید. . البته میتونید مهد کودک افتتاح کنید و خیلی کارای دیگه…. حال انتخواب با خودتون…

سلام و خسته نباشین خدمت تون چتدتا سوال داشتم به نظر تون این در آمد ها با داخل ایران چقدر مشابه هست؟

بازار کار کدام روانشناسی در ایران بیشتر هست؟

من زبان خارجی زیاد خوب نیست اگه برم روانشناسی مشکل برام ایجاد نمیشه؟

ممنون میشم اگه هر کدام از سوال ها که میدونین جواب بدین

این که مربوط به آمریکاست در مورد ایران بنویسید مثلا فکر نمیکنم صنعتی سازمانی درامد چندانی تو ایران داشته باشه اگه در مورد اینا تو ایران بنیسید خیلی ممنون میشم

با سلام متاسفانه در ایران آمار دقیق درآمد در حرفه ی روانشناسی زیاد در دست نیست. و آمار مشاغل و گرایش های روانشناسی در کشوره های مختلف تا حدودی مشابه همدیگه هست.

مرکز مشاوره اکسیر says:

مرکز مشاوره اکسیر says:

مرکز مشاوره اکسیر says:

[email protected]

[email protected]

در رده بندی پولدارترین خانواده های دنیا، خانواده والتون ها با روزی 100 میلیون دلار درآمد در رتبه اول و خانواده مارس در رتبه بعدی قرار گرفه اند

به گزارش سلام نو به نقل از بلومبرگ، در شرایطی که هر کارگر والمارت در آمریکا ساعتی ۱۱ دلار دستمزد دریافت می‌کند، ثروت خانواده والتون‌ها که مالک این فروشگاه زنجیره ای مشهور هستند در هر ساعت ۴ میلیون دلار افزایش پیدا می‌کند. آن‌ها به طور متوسط در هر دقیقه ۷۰ هزار دلار و در هر روز ۱۰۰ میلیون دلار درآمد دارند.

از ژوئن ۲۰۱۸ ثروت خانواده والتون با سرعت سرسام آوری رو به افزایش است و آن ها اکنون با ۱۹۱ میلیارد دلار ثروت، بالاتر از دیگر خانواده‌های آمریکایی  به عنوان ثروتمندترین خانواده جهان معرفی می‌شوند. رقیبان نزدیک آن ها خانواده مارس با ۱۲۷ میلیارد دلار ثروت و خانواده کخ با ۱۲۵ میلیارد دلار ثروت هستند.

در حال حاضر کنترل نیمی از ثروت جامعه آمریکا در اختیار  ۱۰ درصد جمعیت این کشور است با این حال در آسیا و اروپا نیز اختلاف طبقاتی رو به گسترش است: در حال حاضر ۲۵ خانواده ثروتمند جهان ثروتی معادل ۱.۴ تریلیون دلار در اختیار دارند که ۲۴ درصد بیش تر از سال قبل است. برخی از فعالان اجتماعی هشدار داده‌اند که شکاف طبقاتی بین طبقه ثروتمند و فقیر به حد انفجار رسیده است. لیزل پریتسکر- فردی که خود عضوی از هفدهمین خانواده ثروتمند آمریکا است به بلومبرگ می‌گوید: این آمریکایی نیست که بخواهیم در آن زندگی کنیم.

نکته جالب رده‌بندی بلومبرگ، حضور خانواده سلطنتی عربستان در این فهرست است: ثروت خاندان آل سعود در حال حاضر از ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرده است. پولدارترین روانشناس ایران

از سوی دیگر اما ثروت برخی از خانواده‌ها کاهش محسوسی یافته است: خانواده کواندت به دنبال عملکرد ضعیف ب. ام. و در سال گذشته، ۸ رتبه در رده بندی امسال سقوط کرده‌اند. ربکا گوچ- محقق موسسه “کمپدین ولث” گفت: ثروتمند باقی ماندن در بلندمدت کار سختی شده است. به خاطر مسائلی نظیر متنوع نبودن سبد دارایی و یا تغییر نسل، ثروت خانواده ها می تواند سقوط یا جهش کند./ ایسنا

23:55

جشد گردشگران گمشده در رودخانه سزار پیدا شد

23:36

بحرینی نماینده مشهد در مجلس یازدهم کرونا گرفت

23:17

رضا اسدی هافبک تیم فوتبال تراکتور تصادف کرد+ عکس

22:55

تانکر بنزین در جاده اهواز -اندیمشک واژگون شد

22:44

پیام اینستاگرامی همتی درباره بازار ارز در روزهای آینده

22:33

وظایف ۳ نماینده فوت شده بر عهده چه کسانی است؟

22:14

گفتگوی ظریف با نیچروان بارزانی

21:59

سهام شناور آزاد شرکت های بورسی %25 افزایش یافت

21:39

کرونا شانس ریاست جمهوری مجدد ترامپ را کاهش داده است

21:29

در جلسه دوازدهم دادگاه طبری چه گذشت؟ +فیلم

21:16

اعلام زمان واریز دور جدید وام 1میلیونی/ چه کسانی مشمول این وامند؟

20:55

علی اکبر رضوانی متهم پرونده ساینا شیمی به 60 سال زندان محکوم شد

20:44

وضعیت جسمی جواد مجابی پس از ابتلا به کرونا

20:34

ونزوئلا : اتحادیه اروپا از سیاست های آمریکا پیروی می کند

20:15

ورود زائران به کربلا در روزهای عرفه و عید قربان ممنوع است

19:55

کرونا جان ۳۷ سالمند آسایشگاه کهریزک را گرفت

19:44

جدید ترین آمار بیماران کرونایی بستری در تهران

پولدارترین روانشناس ایران

19:33

زندگی لاکچری پسر امیر قطر در لس آنجلس+ عکس

19:24

ظریف راهی اربیل شد

19:13

انتخاب اعضای هیات رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم

18:54

واکنش رضا رشیدپور به افزایش نرخ دلار

18:44

شاخص بورس به قله ۲میلیون واحدی نزدیک شد

18:32

چند عضو الحشد الشعبی به شهادت رسیدند

18:18

کمک مالی به فیلم‌هایی که در دوران کرونا اکران می‌شوند

18:00

قشقرق بقایی در روزنامه شرق/ ماجرا چه بود؟

17:57

افزایش بیکاری در آمریکا و اروپا با ادامه شیوع کرونا

17:50

۴.۷ درصد از جمعیت ایران دچار کمبود تغذیه هستند

17:45

قاضی نوری نائینی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور شد

17:40

ماجرای پیامک قطع برق چیست؟

17:33

ظریف با رئیس الحشد الشعبی عراق دیدار کرد

17:30

تمدید اعتبار گواهی نامه‌های پیمانکاری تا اخر مهر

17:27

کرونا انتخابات فدراسیون دانشگاهی را لغو کرد

17:24

تذکر سازمان حمایت به اپراتورهای تلفن همراه

17:18

کاهش روند ابتلای به کرونا در چین

17:15

نحوه دور انداختن ماسک بعد از استفاده کردن

17:11

شرکت واگن سازی تهران تعطیل شده است؟

17:09

مهدی رحمتی و محسن فروزان آشتی کردند+عکس

17:05

شلیک به سفارت آمریکا در بغداد با موشک کاتیوشا

سلام‌نو رسانه‌ نسل جدید روزنامه نگاران است و رسالت خود را آگاهی بخشی و تلاش برای گسترش خیر عمومی در جامعه می‌داند.

کلیه حقوق این سایت محفوظ و مربوط به
گروه
ایده نگاران بینا می‌باشد

پولدارترین روانشناس ایران
پولدارترین روانشناس ایران
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *