چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

 
helpkade
چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است
چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

این روزها با آمدن جنس‌های تقلبی از هر کالایی یا وسیله‌ای در بازار، کار برای افرادی که قصد خریدن جنس اصل را دارند سخت شده است. یکی از این وسیله‌ها ظروف مسی است. در این مقاله قصد داریم در مورد تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل را با هم بیاموزیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه کشف مس به حدود هجده هزار سال قبل از میلاد مسیح و تاریخ استفاده از آن به حداقل ده هزار سال پیش بازمی‌گردد. مس بعد از طلا اولین عنصری است که توسط بشر کشف شد. ابزارآلات مسی کشف‌شده قدمتی در حدود 5000 سال پیش از میلاد مسیح را نشان می‌دهند. رومیان باستان مس را از معادن موجود در قبرس استخراج می‌کردند بنابراین ریشهٔ نام لاتین مس(copper) از واژه‌ی cyprium به معنی فلز قبرس (metal of Cyprus) گرفته‌شده است که بعدها کوتاه شده و به شکل cuprum درآمده است.

اولین اشیاء مسی که در ایران مشاهده و کشف شدند به هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح برمی‌گردند. تپه زاغه قزوین، تپه سیلک کاشان و تل ابلیس در بردسیر استان کرمان، از قدیمی‌ترین مناطقی هستند که ایرانیان برای نخستین بار در آن‌ها از فلز مس استفاده کردند.

از دیگر مناطق قدیمی در ایران که آثار مس کشف‌شده است می‌توان از مناطق زیر نام برد:تپه یحیی در ارزوئیه کرمان، تپه حصار در دامغان، خبیض و تل آتشی کرمان و طالمسی اصفهان.البته درست است که مس در حدود پنج هزار سال قبل از مسیح در ایران پیداشده است اما رشد و شکوفایی صنعت مس در ایران به دوران بعد از ظهور اسلام و خصوصاً دوران سلجوقیان (قرن ششم هجری قمری) و صفویان (قرن یازدهم هجری) برمی‌گردد و در این دوران بود که بهره‌برداري از معادن و صنعت ذوب فلزات شكوفا شد.شروع استخراج و بهره‌برداری از مس به روش‌های جدید در ایران به سال 1315 برمی‌گردد که اداره کل معادن تأسیس شد. اولین معدنی که مورد بهره‌برداری و استفاده قرار گرفت معدن مس سرچشمه در صد و شصت کیلومتری استان کرمان بود.

در حال حاضر معادن مس زیادی در ایران مورد استخراج و بهره‌برداری قرارگرفته است که ازجمله آن‌ها می‌توان معدن مس سرچشمه، مس سونگون و مس میدوک را نام برد.

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

برای تشخیص ظروف مسی تقلبی بهتر است که با انواع ظروف مسی هم آشنا باشید. ظروف مسی در سه دسته‌ی ماشینی، نیمه ماشینی (نیمه چکش‌کاری شده) و چکش‌کاری شده کامل تقسیم می‌شوند.

این ظروف همان‌طور که از اسمشان مشخص است؛ توسط ماشین‌آلات مخصوص، خم‌کاری و پرس و بدون دخالت دست انسان ساخته می‌شوند. این ظروف روی بدنه‌ی خود خط‌های افقی موازی باهم دارند که دورتادور ظرف کشیده شده است و هیچ جای چکشی روی بدنه آن‌ها دیده نمی‌شود. این ظروف با اینکه جنس مس آن‌ها اصل است، ولی نسبت به ظروف مسی چکش‌کاری شده که به روش سنتی تهیه‌شده‌اند ارزان‌قیمت‌تر هستند.

این دسته از ظروف مسی بین ظروف ماشینی و چکش‌کاری شده قرار می‌گیرند. این ظروف توسط ماشین‌آلات مخصوص خم‌کاری شده و شکل می‌گیرند سپس توسط مسگران چکش‌کاری می‌شوند. اگر به بدنه این نوع محصولات توجه کنید، متوجه می‌شوید که تعداد جای چکش‌های برخورد کرده به آن‌ها در مقایسه با ظروف مسی کاملاً چکش‌کاری شده کمتر است. این نوع از ظروف مسی از مدل‌های ماشینی گران‌تر و از مدل‌های کاملاً چکش‌کاری شده ارزان‌تر هستند زیرا نسبت به آن‌ها وقت و انرژی کمتری از مسگر می‌گیرند.

نوع سوم ظروف مسی، چکش‌کاری شده به سبک قدیمی و سنتی هستند. این ظروف توسط دستگاه قالب‌گیری شده و در بقیه مراحل به‌صورت کامل توسط دست چکش‌کاری می‌شوند. این مدل از ظروف مسی به دلیل صرف انرژی، وقت، حوصله و دقت زیاد، از دو مدل قبلی گران‌قیمت‌تر هستند و به ‌مرور زمان ارزش بیشتری نیز پیدا می‌کنند. بهترین راه برای تشخیص این ظروف لحیم برنجی و زردرنگی است که در قسمتی از کناره ظرف مشاهده می‌شود. همچنین این مدل ظروف نسبت به دو مدل قبل از ظرافت بیشتری هم برخوردار هستند. لازم به ذکر است که در این نوع ظروف مسی هرچقدر جای چکش‌ها ریزتر، منظم‌تر و تعداد آن‌ها بیشتر باشد، نشان‌دهنده کیفیت بالاتر و ظرافت بیشتر آن‌ها است.

ازآنجایی‌که این فلز با ارزش دارای ویژگی‌ها و خصوصیات منحصربه‌فردی است که در مقاله فواید و معایب ظروف مسی نیز با آن‌ها آشنا شدید، توجه افراد زیادی را جلب کرده است. این موضوع راه را برای افراد سودجو و متقلب باز می‌کند که با عرضه‌ی ظروف مسی تقلبی از این شرایط سوءاستفاده کنند.

حال که تا حدودی با تاریخچه مس و انواع ظروف مسی آشنا شدید؛ می‌خواهیم روش‌هایی برای تشخیص ظروف مسی تقلبی توضیح دهیم که دانستن آن‌ها می‌تواند بسیار لازم و مفید باشد. آسان‌ترین راه برای اینکار واگذاری این موضوع به کسانی است که در این زمینه از مهارت و تخصص کافی برخوردار هستند؛ مثلاً مسگران قدیمی و باسابقه که با فوت‌وفن‌های مخصوص به خود ظروف مسی تقلبی را تشخیص می‌دهند. اما اگر می‌خواهید خودتان ظروف مسی تقلبی را تشخیص دهید چند راهکار وجود دارد:

اولین راه برای تشخیص ظروف مسی تقلبی این است که رنگ بدنه‌ی آن‌ها را بررسی کنید، ظروف مسی اصل به رنگ سرخ و درخشان هستند که این موضوع به ما باکیفیت بودن و خلوص مس به‌کاررفته در این ظروف را نشان می‌دهد. در مقابل ظروف مسی تقلبی چون معمولاً از آلیاژ مس و برنج به نسبت یک به دو ساخته می‌شوند رنگ بدنه آن‌ها زرد است و درخششی هم ندارند. برنج آلیاژی از مس، روی و دیگر فلزات است. پس اگر مقدار مس به‌کاررفته در برنج زیاد باشد، به دلیل شباهت ظاهری که به مس پیدا می‌کند، ممکن است افراد را دچار اشتباه کند و تشخیص ظروف مسی تقلبی و بی‌کیفیت را سخت کند.

می‌توانید برای اطمینان بیشتر، فلزی که می‌خواهید برنج یا مس بودن آن را تشخیص دهید ابتدا به‌طور کامل تمیز کنید به‌طوری‌که هیچ اثری از آلودگی بر روی آن نباشد. بعد از آن فلز را زیر نور مستقیم خورشید بگیرید. اگر فلز مس باشد رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای دارد اما اگر رنگ آن زرد، زرد-قهوه ای، سبز-زرد، نارنجی و موارد مشابه بود یعنی فلز موردنظر برنج است.

در ساخت ظروف مسی، بعضی از ورق‌های مس ایراداتی در خودشان دارند که یکی از مهم‌ترینشان پوسته بودن ورق مس است. ظروف مسی اصل و باکیفیت نباید پوسته‌پوسته شده باشند و باید کاملاً صاف، هموار و بدون هیچ‌گونه فرورفتگی و خوردگی و خراش باشند.در برخی از ظروف مسی قلم‌زنی شده ممکن است فشار قلم یا نازک بودن ورقه مس باعث سوراخ شدن ظرف شده باشد پس ظروف مسی را کاملاً نگاه کنید تا روی آن‌ها هیچگونه سوراخی نباشد.

روش دیگر برای تشخیص ظروف مسی تقلبی ضربه زدن به ظروف است. فلز مس چون نرم است وقتی به ظروف مسی اصل و باکیفیت ضربه می‌زنید صدای ضعیف و بمی از خودش ایجاد می‌کند ولی وقتی به ظروف مسی تقلبی یا بی‌کیفیت ضربه بزنید صدای بلند و تیزی تولید می‌کند.

یک روش دیگر تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل استفاده از آهنربا است. به این صورت که آهنربا را به ظروف نزدیک می‌کنید اگر آن‌ها را جذب کرد پس ظرف شما یک ظرف آهنی با رنگ مسی است!گاهی اوقات ممکن است در، دسته یا پایه‌های ظرف مسی آهنی باشد که با استفاده از آهنربا می‌شود این موضوع را تشخیص داد.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص ظروف مسی تقلبی، توجه به‌ تناسب حجم به وزن است. ظروف مسی وزن بالاتری نسبت به بقیه‌ی فلزات مخصوصاً برنج و آهن دارند. در زمان‌های قدیم که مس ارزان‌تر بود ظروف و کالاهای مسی را سنگین می‌ساختند. در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت مس، ظروف مسی را سبک‌تر می‌سازند اما بااین‌وجود بازهم وزن ظروف مسی نسبت به بقیه فلزاتی که در ظروف مسی تقلبی مورداستفاده قرار می‌گیرند بیشتر است.

محصولاتی که روکشی به جنس آلیاژ روی آن‌ها وجود دارد ظروف مسی اصلی به شمار نمی‌آیند. یکی از مواردی که تقلبی بودن ظروف مسی را نشان می‌دهد این است که این ظروف از ورقه‌های نازک و نامرغوب ساخته‌شده باشد. به‌عنوان‌مثال وزن ایدئال یک سینی مسی با قطر ۱۸ سانتی‌متر تقریباً معادل ۵۰۰ گرم است؛ اما اگر وزن سینی مسی کمتر یا قطر آن بیشتر از مقدار تقریبی استاندارد باشد، می‌توان گفت تناسب بین وزن و حجم محصول وجود ندارد و درنتیجه ضخامت آن کمتر از حد استاندارد است.

این موضوع نشان‌دهنده کاهش ضخامت و بی‌کیفیت بودن ظرف مسی است. پس تناسب حجم به وزن در شناخت ظروف مسی اصلی بسیار مهم و کارآمد است.ضخامت ظروف مسی بر اساس کاربردشان متفاوت است. مثلاً قابلمه به خاطر اینکه روی شعله مستقیم قرار می‌گیرد باید ضخامت بیشتری نسبت به ظروف مسی پذیرایی و پارچ و لیوان داشته باشند. ضخامت ظروف مسی باید طوری باشد که به‌راحتی خم یا قُر نشود. همچنین برای ظروف پذیرایی آن‌قدر سنگین نباشد که نشود آن‌ها را حمل کرد.

فقط مقدار کمی از مس برای سلامتی مفید است. مس معمولاً با مواد غذایی اسیدی واکنش می‌دهد به همین دلیل ظروف مسی را با قلع می‌پوشانند تا از ورود مس به غذا جلوگیری شود. اگر فقط قسمت کوچکی از این پوشش قلعی زدگی داشته باشد مس داخل غذا رفته و اگر میزان زیادی مس وارد بدن شود، در کبد رسوب‌کرده و باعث مسمومیت می‌شود.

داخل ظروف مسی اصل یک لایه قلع خالص وجود دارد که سفیدی درون ظروف مسی هم به خاطر قلع اندود کردن آن‌ها است. ظروف مسی تقلبی یا این لایه را ندارند و یا در آن‌ها به‌جای قلع خالص از روکش‌های آلیاژی استفاده‌شده است. این لایه قلع برای استحکام بیشتر و تولید نکردن باکتری و مواد مضر از فلز مس است. اگر این لایه قلع نباشد فواید مس برای بدن کمتر و مضراتش بیشتر می‌شود.

کیفیت جنس قلع و کیفیت انجام قلع اندود کردن بسیار مهم هست. قلع باید به رنگ سفید و کاملاً براق و درخشان باشد. هرچه قلع اندود ظروف مسی براق‌تر باشد ظروف باکیفیت‌تر هستند. درون ظروف مسی باید به‌طور کاملاً یکدست قلع اندود شده باشد (اگر بعد از چندین بار استفاده قسمتی از قلع داخل ظرف مسی مخصوصاً قابلمه و ماهیتابه شما از بین رفت حتماً باید مجدداً قلع اندود شود). لکه‌های بزرگ سیاه هم نباید روی محل قلع اندود شده باشد.

از دیگر راه‌های تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل مشاهده لبه‌ها است. بعضی از ظروف مسی لبه‌های خم‌کاری شده دارند مثل لبه‌های قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها، لیوان مسی و … . خم‌کاری لبه‌های ظروف به دو دلیل باید یکدست و بدون ایراد باشند. یکی به خاطر اینکه هنگام شست‌وشو به دست آسیب نرسانند و دوم اینکه مواد غذایی بینشان باقی نماند. خم‌کاری ظروف مسی اصل و باکیفیت باید کاملاً صاف و یکدست باشد.

بخش قالب‌گیری ظروف مسی بسیار مهم هست. ظروف مسی اصل و باکیفیت به‌نوعی قالب‌گیری می‌شوند که هر مدل ظروف مسی دارای یک اندازه هستند و حتی 1 میل هم تفاوت اندازه ندارند. جای دسته‌ها به‌صورت اصولی روی ظروف قرارگرفته است و دسته‌ها به محکم‌ترین شکل روی ظروف مسی نصب‌شده‌اند.دقت کنید درب ظروف مسی خصوصاً ظروف پخت‌وپز هم به‌صورت اصولی و به‌راحتی در محلش قرار بگیرد.

چکش‌کاری در ظروف مسی بسیار مهم است. البته تأکید روی نوع چکش‌کاری نیست. چکش‌کاری ماشینی هم می‌تواند بسیار باکیفیت و حتی بهتر از چکش‌کاری با دست باشد. مسئله‌ای که مهم است این است که چکش‌کاری ظروف مسی باید منظم و ریز باشد. شکل و اندازه چکش‌کاری باید یک‌دست باشد و در یک ردیف قرار بگیرد.

چکش زنی ریز بهتر و زیباتر است. بعضی از ظروف مسی توسط دست چکش‌کاری می‌شوند و بعضی از ظروف مسی توسط دستگاه چکش زنی، چکش‌کاری می‌شوند. هرچقدر تعداد چکش‌ها نسبت به سطح مشخص (البته منظم)، بیشتر باشد زمان بیشتری برای تولید آن برده شده و قیمت آن بالاتر است. پس هرچه ظرافت و دقت در ساخت ظروف مسی بیشتر باشد، اصل بودن آن‌ها هم محتمل‌تر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مس می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

جهت خرید و فروش کالای مورد نظر خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطالب زیر را نیز از دست ندهید:

منابع:nafismes.comnews.akhbarrasmi.comh-kasiri.com

سلام ببخشید برای خرید طروف مسی بصورت حضوری از کحا بخریم که جنس اصل بهمون بدن و برای خرید جهیزیه سرویس مسی شامل چی باشه ؟

سلام خسته نباشید
معمولا در بازار مسگرها می‌توانید ظروف مسی(جهیزیه) اصل را تهیه نمائید. برای مثال یکی از بهترین این بازارها بازار مسگرهای کرمان است.

تشخیص ظروف مسی اصل از اصولی است که هر کدبانویی باید بداند. همانطور که می دانید ظروف و دیگ های مسی از بهترین و سالم ترین ظروف برای پخت غذا می باشند. مس ماده ضروری بدن است و باعث تقویت بدن می شود و هر فرد عادی باید بین 100 تا 150 میلی گرم مس داخل بدنش داشته باشد .هنگامی که شیئی از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار می شود افرادی پیدا می شوند که از این موقعیت سوء استفاده کنند پس افراد زیادی از این ظروف استفاده می کنند بنابراین باید مراقب افراد سود جو در این میان باشیم . اولین مورد برای تشخیص اصل بودن ظروف مسی رنگ درخشان سرخ آنها است و اکثر ظروف تقلبی رنگ زرد مات دارند چون نا خالصی های بیشتری دارند. تشخیص اصل بودن ظروف مسی کار هر کسی نیست و تنها مسگران با تجربه و خبره می توانند تفاوت ظروف مسی اصل و نا اصل را تشخیص بدهند. اگر برای خرید ظروف مسی می روید و به دنبال ظروف اصل هستید حتما فردی را که در این کار تبحر دارد همراه خود ببرید .

تشخیص ظروف مسی تقلبی برای افراد ماهر بسیار راحت است. داخل ظروف مسی یک لایه قلع وجود دارد که ظرف های مسی تقلبی این لایه را ندارند. این لایه برای استحکام بیشتر و تولید نکردن باکتری و مواد مضر از فلز مس می باشد.و اگر این لایه قلع نباشد فواید مس برای بدن کمتر می شود. محصولاتی که روکشی به جنس آلیاژ روی آنها وجود دارد ظروف مسی اصلی به شمار نمی آیند. یکی از مواردی که اصل بودن ظرف مس را نشان می دهد و اینکه این ظرف از ورقه های نازک و نا مرغوب ساخته شده است وزن نرمال آن است . به طور معمول یک ظرف مسی با قطر دهانه 18 سانتی متری ، وزنی حدود 800 گرم دارد . اگر ظرف مسی شما از این تناسب وزن خارج باشد یعنی وقتی آن را وزن می کنید کمتر باشد نشان دهنده کاهش ضخامت و بی کیفیت بودن ظرف مسی می باشد. پس تناسب حجم به وزن در شناخت ظروف مسی اصلی بسیار مهم و کارآمد می باشد. به طور کلی بدنه ی یک ظرف مسی به سه دسته تقسیم می شود :• ماشینی • نیمه چکش خواری شده• کاملا چکش خواری شده

معیار تشخیص ظروف مسی با کیفیت در مدل های مختلف متفاوت است.در نوع اول ، اگر ظرف مسی شما دارای خم کاری و پرس یا ناهمواری نباشد به این معنی می باشد که ظرف مسی شما ماشینی است و اصل یا دست ساز نیست . قیمت ظروف مسی ماشینی نسبت به سایر ظروف بسیار ارزان تر می باشد. هرچه مقدار چکش خواری و نا صافی های بدنه ی مس بیشتر باشد نشان دهنده این می باشد که ظرف مسی مورد نظر شما مرغوب می باشد و دست ساز است. ظروف دستی اصلی جای چکش خوردن بیشتری نسبت به نوع ماشینی دارند و محل چکش خواری آنها بیشتر و کوچک تر می باشد ؛ همچنین لحیم هایی که از برنج واقعی و به رنگ زرد هستند نشانه اصیل بودن ظرف مس می باشد که در یک سمت ظرف کار شده است و قابل مشاهده است. هرچه محل ضربه زدن روی ظرف مسی شما بیشتر باشد به این معنی می باشد که ظرف مسی شما با دقت و ظرافت بیشتری ساخته شده است و اصیل می باشد و همچنین ارزش و قیمت آن محصول بیشتر می باشد. اگر به بدنه ظروف مسی ماشینی دقت کرده باشید خط های موازی روی بدنه ظرف را می بینید که نشان دهنده ماشینی بودن آن و ارزش کمتر آن می باشد.

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

ظروف نیمه چکش خواری شده توسط دستگاه مخصوص ، خم کاری می شود و سپس به دست مسگر چکش خواری می شود. اگر به بدنه این ظروف توجه کرده باشید متوجه محل ضربه های چکش بر روی بدنه می شوید. این نوع از ظروف مسی نسبت به ظروف مسی ماشینی قیمت بیشتری دارند چون برای ساخت آن وقت و انرژی بیشتری گذاشته شده است. اگر سطح ظرف مسی صاف بود و تو رفتگی های حاصل از محل ضربه چکش روی آن دیده نمی شد به این معناست که این ظرف ماشینی است و اصیل نیست. البته اگر بخواهید ظروف مسی اصل را با قیمت واقعی بخرید باید به این نکات حتما توجه کنید!نوع سوم ظرف های مسی نوعی هستند که نوع اصیل و قدیمی هستند و تمام قطعات و بدنه مس با دست کار شده است. ظروف مسی دست ساز شاید به منظمی ظروف ماشینی نباشند اما ارزش آن و نوع خوب مس به کار برده شده آن بیشتر می باشد. روی بدنه این ظروف محل ضربه چکش به آسانی دیده می شود . این نوع ظروف به دلیل اینکه زحمت زیاد ، وقت ، صبر ، حوصله و دقت بیشتر نسبت به دو نوع قبل می برد از قیمت بیشتری برخوردار می باشد. ظرف مسی چکش خواری شده در ساخت آن زحمت زیادی برده شده ، قیمت آن بر اساس وزن ( کیلویی ) بیشتر می شود. علت گرانی ظروف مسی مرغوب ، دست ساز و مطمئن 1) مس اصل بدون نا خالصی 2) تنوع طرح 3) ظرافت در خم کاری ها و چکش کاری تمیز 4) تولید انبوه می باشد.

انواع ظروف مسی مرغوب را می توان در سه دسته تقسیم کرد:• کلاسیک: از نرخ بالایی برخوردار است و البته ، اصالت و تمیزی و مرغوبیت خاصی را به همراه دارد. در این ظروف مسی ظرافت و دقت زیادی وجود دارد و همین باعث کلاسیک بودن و زیبایی بیشتر ظرف مسی می شود.• مدرن: این نوع از ظروف مسی طرح های خلوتی دارد و شما آن را می توانید در محیط های رسمی نیز استفاده کنید.• تلفیقی: این نوع ظرف مسی مخلوطی از دو نوع بالا می باشد . نه شلوغ نه خلوت !در اصل مس اصل یا غیر اصل نداریم ؛ در واقع نوع کیفیت کار شده بسیار مهم است . هرچه در ساخت ظرف مسی ، دست انسان دخالت بیشتری داشته باشد و نشانه های دست ساز بودن در ظرف مسی بیشتر دیده شود آن ظرف مسی مرغوب تر و با کیفیت تر می باشد. مواد اولیه ساخت ظروف خام مسی از چندین شرکت معروف تامین می شود پس از لحاظ نوع ماده داخل مس تفاوت زیادی ندارد و مهم دست ساز بودن ظرف مسی می باشد. شما عزیزان می توانید ظروف مسی اصیل را از فروشگاه اینترنتی کثیری تهیه کنید و آن را در منزل یا محل کار خود نگهداری کنید.

ارتباط با ما

محصولات

طراحی فروشگاه اینترنتی پونه مدیا

تشخیص ظروف مسی اصل در هنگام خرید این ظروف بسیار مهم است. یکی از ظروف مناسبی که برای پختن غذاهای مختلف می توانید از آن استفاده کنید ظروف مسی هستند. این ظروف دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی هستند که باعث شده امروزه توجه  افراد زیادی به این  ظرف ها جلب شود. ولی در این میان افراد متقلب و سودجو کم نیست که بخواهند از این  شرایط سوء استفاده کنند. به همین دلیل وقتی برای خرید ظروف مسی به یک مغازه می روید می بینید که دو ظرف با اندازه و کاربرد یکسان قیمت های متفاوت دارند. یکی از خطر های اساسی که شما را در زمان استفاده از ظروف مسی تهدید می کند، استفاده از ظروف مسی غیر استاندارد و تقلبی است؛ به همین دلیل شما باید قبل از خرید ظرف مسی مورد نظر خود، توانایی تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی را داشته باشید. 

آسان ترین  راه  برای اینکار این  است که این موضوع را به متخصص های این کار واگذار کنید، یعنی مسگران  قدیمی! البته شاید شما قصد خرید ظرف از یک مس گرِ پیر و با تجربه را دارید و به این  قضیه مشکوک شده اید که: «نکند، پاسبان همان دزد باشد.» و قصد دارید که خودتان اصل را از تقلبی تشخیص دهید، در این  صورت شما باید این مطلب را تا آخر بخوانید.

تشخیص ظروف مسی تقلبی توسط افراد غیرمتخصص هم ممکن است. البته شاید به کاربردن لفظ ظروف مسی تقلبی، مناسب نباشد. در واقع منظور از تقلبی بودن مس، دست بردن در درصد فلز مس در ظروف است که بعضی از سازندگان، میزان مس را کمتر کرده و درصد برنج یا دیگر فلزات ارزان را در این ظروف بیشتر می کنند.روش های مختلفی برای تشخیص اصل بودن مس در بین مردم گفته می شود که یکی از آن ها توجه به وزن ظرف است. به این صورت که هرچه وزن یک قابلمه مسی سنگین تر باشد، احتمالا میزان مس به کار رفته بیشتر است. راه های تخصصی تری نیز برای تشخیص وجود داردکه در ادامه به آن می پردازیم. یکی از مواردی که در مورد ظروف مسی وجود دارد این است که ظروف مسی اصل به  دو دسته ی ظروف مسی ماشینی و چکش کاری شده تقسیم می شود که در ادامه به این موضوع می پردازیم که چطور تفاوت این  دو نوع ظرف مسی را تشخیص دهیم.

ظرف های مسی ماشینی همانطور که  از اسم آنها معلوم است بدون دخالت دست و با ماشی آلات مخصوص تولید می شوند. این  ظرف ها روی بدنه خود خط های افقی موازی با هم دارند که دور تا دور ظرف کشیده شده است، این  ظروف با اینکه جنس آنها اصل است، ولی نسبت  به  سرویس قابلمه مسی و سایر ظروف مسی چکش کاری شده که به  روش سنتی تهیه شده اند ارزان تر هستند.

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

یک  دسته بندی میان ظروف مسی ماشینی و ظروف مسی چکش کاری شده وجود دارد که به آن “ظروف مسی نیمه چکش کاری شده” می گویند و روند ساخت آنها به این  صورت است که ابتدا ظرف را توسط دستگاه های مخصوص پرس و خم کاری می کنند و بعد از آن برای شکل دهی نهایی مسگران  روی آن چکش کاری می کنند، البته شما با یک نگاه می توانید تفاوت ظروف چکش کاری شده و نیمه چکش کاری را بفهمید، چون جای چکش روی این  ظروف کمتر از ظروف چکش کاری شده به چشم می آید.

این ظروف همان ظروف مسی خوش رنگ و زیبای سنتی هستند که حس وحال ظروف قدیمی را دارند و گران قیمت تر هستند. در این ظروف هرچه تعداد اثر های چکشکاری بیشتر و کوچکتر باشد کیفیت ظرف بالاتر است. این ظروف به مرور زمان ارزش بیشتری هم پیدا می کنند.

امیدواریم که از این مطلب در لوازم آشپزخانه چشمگیر لذت برده باشید، شما می توانید مطلب زیر را در مورد ظروف مسی مطالعه کنید واز مغایب و مزایای این ظروف با خبر شوید.آنچه لازم است درباره ظروف مسی بدانید

نام (اجباری)

ایمیل (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

کالای اشپزخانه چشمگیر را در اینستاگرام دنبال کنید

دیجیتال مارکتینگ پونه مدیا

Netmanzel mag – آخرین مقالات درباره خانه داری و استفاده از تکنیک های جدید | فروشگاه آنلاین نت منزل

ما در این مقاله قصد داریم روش هایی را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید در هنگام خرید ظروف مسی محصولات اصلی و درجه یک را تشخیص دهید.

همانطور که می دانید دیگ مسی جزو گزینه های سالم جهت پخت و پز به حساب می آید و از لحاظ ظاهری نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی است. همین عوامل باعث استقبال هر چه بیشتر مشتریان از این گونه محصولات شده است، و از سوی دیگر فرصت مناسب برای تقلب و ارائه ظروف مسی بی کیفیت را در اختیار افراد سودجو قرار داده است.

اگر امروزه به مراکز فروش ظروف مسی مراجعه کنید، با انواع تابه ، قابلمه، کتری، قوری و سینی مواجه می شوید که همگی تحت عنوان ظروف مسی به فروش می رسند اما در زمینه های کیفی و ظاهری تفاوت هایی دارند. واقعیت این است که تعداد بسیار زیادی از این محصولات از کیفیت کافی برخوردار نیستند ولی با این حال به عنوان ظروف مسی اصل به فروش می رسند. بنابراین قبل از خرید ظروف مسی بسیار مهم است که توانایی تشخیص محصولات اصل از تقلبی را به دست آورید تا طعمه افراد سودجو نشوید. توصیه می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا روش هایی برای تشخیص ظروف مسی اصل را به شما معرفی کنیم.

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

ساده ترین راه برای تشخیص ظروف مسی اصل کمک گرفتن از افرادی است که در این زمینه از تخصص و مهارت کافی برخوردار هستند. به عنوان مثال مسگران قدیمی و با سابقه می توانند ترفند هایی را در رابطه با تشخیص تابه ها و قابمله های مسی با کیفیت را به شما آموزش دهند.

اما گاهی اوقات ممکن است تصمیم بگیرید خودتان ظروف مسی را بسنجید و اصالت آن ها را مشخص نمایید. در چنین مواقعی اولین گام توجه به ویژگی های ظاهری این گونه محصولات است. معمولا ظروف مسی اصل دارای بدنه ای به رنگ سرخ و درخشان هستند که نشان دهنده خلوص مس به کار رفته در آن ها می باشد. در مقابل ظروف مسی تقلبی که معمولا از آلیاژ مس و برنج به نسبت یک به دو ساخته شده اند دارای بدنه ای به رنگ زرد و مات هستند.


بازسازی ظروف گرانیتی


سرویس قابلمه گرانیتی هوم کینگ


استفاده از ظروف گرانیتی برای اولین بار

یکی دیگر از راه های تشخیص ظروف مسی اصل توجه به دقت و ظرافتی است که در تولید بدنه آن به کار رفته است. ظروف مسی به طور کلی به سه دسته ماشینی، نیمه چکش کاری شده و کاملا چکش کاری شده تقسیم می شوند.

تولید ظروف مسی ماشینی بدون دخالت دست صورت می پذیرد و این گونه محصولات توسط دستگاه های مخصوص خم کاری و پرس ساخته می شوند. ظروف مسی ماشینی معمولا به واسطه خط های افقی موازی روی بدنه شناخته می شوند و هیچ جای چکشی روی بدنه آن ها وجود ندارد. از لحاظ قیمت نیز ظروف مسی ماشینی در مقایسه با محصولات نیمه چکش کاری شده و چکش کاری شده ارزان قیمت تر هستند.

ظروف نیمه چکش کاری شده که نوع دوم به حساب می آیند ابتدا توسط دستگاه های مخصوص خم کاری شکل می گیرند و در ادامه توسط مسگران چکش کاری می شوند. اگر به بدنه این نوع محصولات توجه کنید، متوجه می شوید که تعداد جای چکش های برخورد کرده به آن ها در مقایسه با ظروف مسی کاملا چکش کاری شده کمتر است. این نوع از ظروف مسی از مدل های ماشینی گران تر و از مدل های کاملا چکش کاری شده ارزان تر هستند.

نوع سوم که همان ظروف مسی چکش کاری شده به سبک قدیمی و سنتی هستند از دو مدل قبلی گران قیمت تر هستند و به مرور زمان ارزش بیشتری نیز پیدا می کنند. بهترین راه برای تشخیص این ظروف مسی چکش کاری شده لحیم برنجی و زرد رنگی است که در قسمتی از کناره ظرف مشاهده می شود. لازم به ذکر است که در این نوع ظروف مسی هر چقدر جای چکش ها کوچک تر و تعداد آن ها بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالاتر و ظرافت بیشتر است.

سومین راه برای تشخیص ظروف مس اصل تناسب حجم به وزن است. به  عنوان مثال وزن ایده آل یک سینی مسی با قطر ۱۸ سانتی متر تقریبا معادل ۵۰۰ گرم است. اما اگر وزن سینی مسی کمتر یا قطر آن بیشتر از مقدار تقریبی استاندارد باشد، می توان گفت تناسب بین وزن و حجم محصول وجود ندارد و در نتیجه ضخامت آن کمتر از حد استاندارد است.

مورد چهارم سطح داخلی ظروف مسی است. معمولا تابه ها و قابلمه های مسی با کیفیت و اصیل در قسمت داخلی خود روکشی از جنس قلع خالص دارند. معمولا محصولاتی که دارای روکش های آلیاژی هستند جزو ظروف مسی اصل محسوب نمی شوند.

در پایان امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید به درک کاملی از ظروف مسی اصل دست پیدا کرده باشید و به راحتی این گونه محصولات را از مدل های تقلبی و بی کیفیت تشخیص دهید. اگر روش های دیگری را می شناسید که در این مطلب به آن ها اشاره نشده است، لطفا در قسمت نظرات آن ها را با ما در میان بگذارید.

 

پست قبلی

استفاده از قابلمه مسی برای اولین بار

پست بعدی

کریستال اصل، کریستال بدون سرب و بلور چه تفاوت هایی دارند؟

بازسازی ظروف گرانیتی

سرویس قابلمه گرانیتی هوم کینگ

استفاده از ظروف گرانیتی برای اولین بار

راهنمای خرید قابلمه گرانیتی

سلام .
جمله ی زیر کاملن اشتباه است چون ضمانت ورق استفاده شده ارتباط مستقیم با وزن سینی داره ممکنه یه سینی با قطر ۱۸ از ورق ۰٫۵ استفاده شده باشه که وزنش ۱۰۰ گرمه ممکنه از ورق ۳ میل استفاده بشه ۱ کیلو وزنش بشه
سومین راه برای تشخیص ظروف مس اصل تناسب حجم به وزن است. به عنوان مثال وزن ایده آل یک سینی مسی با قطر ۱۸ سانتی متر تقریبا معادل ۵۰۰ گرم است. اما اگر وزن سینی مسی کمتر یا قطر آن بیشتر از مقدار تقریبی استاندارد باشد، می توان گفت تناسب بین وزن و حجم محصول وجود ندارد و در نتیجه ضخامت آن کمتر از حد استاندارد است.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

همه‌‌ ما در خانه‌های پدربزرگ و مادربزرگ‌های‌مان  ظروف مسی قدیمی را دیده‌ایم. خوشبختانه امروزه ظروف مسی دوباره جای خود را در خانه‌های ایرانی پیدا کرده. و در خانه‌های نسل‌های جوان هم  ظروف مسی را می‌بینیم.

ظروف مسی از خانه‌های ایرانی جدا نشدنی است. ظروف مسی نشانگر اصالت و فرهنگ ایرانی‌ها است. می‌توانید با انواع ظروف مسی فروشگاه یزد ممنتو مثل ظرف مسی ماه عسل، ظرف مسی زیتون خوری، ظرف مسی دیبا گرند، زیبایی خانه‌هایتان را دو چندان کنید.

 

متاسفانه نسل جوان نمی‌توانند، همانند مادربزرگ‌ها ظروف مسی را بشناسند، و در خرید ظروف  مسی دچار مشکل می‌شود، و نمی‌توانند ظروف مسی اصل را تشخیص دهند. اگر می‌خواهید ویژگی‌ ظروف مسی را بدانید و اینکه چگونه ظروف مسی اصل را تشخیص دهید با ما همراه باشید.

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

تاریخچه ظروف مسی در جهان

استفاده از ظروف مسی به ده هزار سال پیش برمی‌گردد. هجده هزار سال قبل از میلاد مسیح، مس کشف شد. مس بعد از طلا، دومین فلز با اهمیت و پرکاربرد در زندگی بشر است.

 

تاریخچه ظروف مسی در ایران

باستان‌شناسان اولین ظروف مسی را که در ایران کشف کرده‌اند، به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. صنعت مس و ظروف مسی در ایران، در دوره‌های صفویان و سلجوقیان به اوج خود رسید.

 

هم‌اکنون معادن مس زیادی در ایران فعالیت می‌کند، از جمله این معادن می‌توان به معدن مس سرچشمه، مس سونگون و مس میدوک اشاره کرد.

 

انواع ظروف مسی

برای اینکه بتوانید ظروف مسی اصل را تشخیص دهید، بهتر است که با انواع آن هم آشنا شوید. ظروف مسی در سه دسته‌ ماشینی، نیمه ماشینی و چکش‌کاری تقسیم شده است.

 

 

ظروف مسی ماشینی

ظروف مسی ماشینی به وسیله دستگاه‌هایی مانند خم‌کاری و پرس ساخته می‌شوند. این ظروف بدون دخالت دست انسان ساخته می‌شوند. روی بدنه‌ این ظروف خط‌های افقی موازی دیده می‌شود.

 

ظروف مسی نیمه ماشینی

این دسته از ظروف مسی بین ظروف نیمه ماشینی و چکش‌کاری قرار دارد. ظروف مسی نیمه ماشینی، ابتدا توسط دستگاه‌های مخصوص شکل می‌گیرند و سپس توسط مسگران حرفه‌ای چکش‌کاری می‌شود.

 

ظروف مسی چکش‌کاری شده

نوع سوم ظروف مسی، ابتدا توسط دستگاه قالب‌گیری شده و در سایر مراحل ساخت توسط دست انسان چکش‌کاری می‌شوند. ظروف مسی چکش‌کاری به خاطر وقت، انرژی  که صرف ساخت آنها می‌شود، و ظرافتی که دارند گران‌تر از سایر ظروف مسی هستند.

 

 

متاسفانه امروزه افراد سودجو و متقلبی هستند که مس‌های تقلبی  را وارد بازار می‌کنند. مسگران قدیمی با فوت‌وفن‌های مخصوص ظروف مسی تقلبی را به راحتی تشخیص می‌دهند. راه‌های متفاوتی برای تشخیص دادن ظروف مسی اصل وجود دارد که در ادامه راهکارهای متفاوتی را برای شما توضیح می دهیم.

 

۱- تشخیص از روی رنگ‌ ظروف مسی

یکی از راحت ترین راه‌های تشخیص ظروف مسی اصل این است، که رنگ بدنه آن را بررسی کنید. ظروف مسی اصل به رنگ سرخ و بسیار درخشان هستند. اما ظروف مسی تقلبی، که آلیاژی از برنج و مس هستند، رنگ آنها زرد است و درخششی ندارند.

 

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که فلز به کار رفته در ظروف مسی، مس یا برنج است، ابتدا باید آن را به خوبی تمیز کنید، به طوری که هیچ آلودگی و رنگ اضافه‌ای روی آن‌ نباشد و بعد ظرف را زیر نور مستقیم خورشید نگه دارید.

 

اگر فلز، مس باشد زنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای دارد اما اگر رنگ آن زرد یا نارنجی باشد، فلز آن ظرف برنج است.

 

۲- تشخیص از روی ظاهر ظروف مسی

ظروف مسی اصل نباید پوسته پوسته باشند بلکه باید صاف، نرم و بدون فرورفتگی باشند. در مقابل ظروف تقلبی و بی‌کیفیت زبر و ضخیم هستند. و خراشیدگی روی بدن آن دیده می‌شود.

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

 

۳- تشخیص از طریق صدا ظروف مسی

یکی دیگر از راه‌های راحت تشخیص ظروف مس از طریق صدا‌ی آنها است، بدین شکل که ضرباتی را به ظرف مسی وارد کنید، اگر صدای ضعیفی بدهد ظرف مسی اصل است. و اگر صدای بلند و مهیبی ایجاد کند ظرف مسی، تقلبی است.

 

۴- تشخیص ظروف مسی با آهن‌ربا

یکی دیگر از راه‌های تشخیص ظروف مسی اصل از طریق آهن‌ربا است. بدین شکل که آهن‌ربا را به ظرف مسی نزدیک کنید اگر آهن‌ربا آن را جذب کرد این ظرف تقلبی و آهنی است. و برعکس اگر آهن‌ربا آن را جذب نکرد ظرف مسی، اصل و باکیفیت است.

 

۵- تشخیص از روی وزن ظروف مسی

توجه به وزن و حجم ظروف مسی یکی دیگر از راه‌های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلب است. وزن ظروف مسی با کیفیت بیشتر از سایر فلزات مثل برنج و آهن است. بنابراین اگر ظرف مسی وزن بسیار کم و سبکی داشته باشد، قطعا فلز به کار رفته در آن آهن یا برنج است.

 

۶- تشخیص با مشاهده لبه‌ها و قالب‌گیری ظروف مسی

یکی دیگر از راه‌های تشخیص ظروف مسی اصل مشاهده لبه‌های آن است. لبه‌های ظروف مسی مرغوب باید یک‌دست و بدون ایراد باشند، تا در هنگام شستشو به دست آسیبی وارد نکنند.

قالب‌‌گیری ظروف مسی نیز بسیار مهم است. ظروف مسی مرغوب و با کیفیت باید به یک اندازه قالب‌گیری شوند. دسته‌های ظروف باید به شکل اصولی به آن چسبیده باشند و محکم نصب شده باشد.

 

۷- تشخیص با توجه به چکش‌کاری‌ ظروف مسی

چکش‌کاری در ظروف مسی اهمیت زیادی دارد. چکش‌کاری به دو شکل ماشینی و دستی صورت می‌گیرد. فرقی ندارد که چکش‌کاری به صورت ماشینی باشد یا به صورت دستی، بلکه مهم این است ‌که چکش‌کاری به طور منظم و دقیق باشد.

هرچقدر که چکش‌کاری با ظرافت و ریزتر انجام شود، ظروف مسی مرغوب‌تر و باکیفیت‌تر است.

 

 

سخن پایانی

در این مطلب متوجه شدیم که چطور ظروف مسی اصل را از تقلبی آن‌ها تشخیص دهیم.  تصاویر ظروف مسی که در این مطلب مشاهده کردید نمونه‌ای از ظروف مسی فروشگاه یزد ممنتو است، که به وضوح می‌توانیم، اصالت و ظریف‌کاری را در آنها ببینیم. 

 

شما می‌توانید به فروشگاه اینترنتی یزد ممنتو مراجعه کنید و انواع ظروف مسی را مشاهده کنید، و ظرف مسی مورد علاقه‌تان را خریداری کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای ارسال دیدگاه لطفا ابتدا وارد سایت شوید .

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تشخیص ظروف مسی اصل با کیفیت از ظروف فیک و بی کیفیت بدل یکی از دغدغه کسایی هست که می خوان ظروف مسی تهیه کنن ، ما در نفیس مس فقط روی ظروف مسی زنجان کار میکنیم ، زنجان با کیفیت ترین و بهترین محصولات مسی کل کشور رو تولید می کنه و مس زنجان به دلیل چکش زنی دستی ظرافت بیشتری نسبت به مس شهر های دیگه داره که این عوامل باعث شده ظروف مسی زنجان طرفداران بسیاری زیادی در کل کشور داشته باشد ، پس ما در این مقاله در مورد شناسایی ظروف مسی اصل زنجان صحبت می کنیم . 

 

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

چکش زنی در ظروف مسی بسیار مهم هست ، تاکید من روی نوع چکش زنی نیست ، همانطور که گفتم چکش زنی ماشینی هم میتواند بسیار با کیفیت باشد حتی بهتر از چکش زنی دستی ، چکش زنی باید به صورت منظم و ریز باشد ، شکل و اندازه چکش زنی باید یکدست و در یک ردیف قرار بگیرد ، چکش زنی ریز بهتر و زیباتر هست پس برای تشخیص ظروف مسی تقلبی یا اصل به چکش کاری ها توجه کنید .

مس اصل دارای رنگ درخشان و براق می باشد ، موقع خرید به رنگ ظروف مسی دقت کنید که براق و درخشان باشد ، رنگ مسی تیره نشان دهنده بی کیفیت بودن مس می باشد .

ورق مسی بر اساس ضخامت به چند نوع دسته بندی می شوند و بر اساس نوع ظروف ضخامت ورق مسی را انتخاب می کنند ، تاکید من روی ضخامت مس نیست ، چون در ظروف مسی مهم ظرافت و زیبایی محصول است نه اینکه هر قدر ورق مس ضخیم تر باشد بهتر است ، ظروف مسی عرضه شده در نفیس مس اکثر محصولات با ورق ضخیم مسی تولید می شود .

توجه کنید : ضخامت ورق مس بر اساس کاربرد ظروف مسی متفاوت هست ، مثلا قابلمه یا تیانچه به علت اینکه روی شعله مستقیم گاز قرار میگیرند باید از ورق ضخیم مس استفاده شود ، ولی برای ظروفی مثل لیوان و پارچ ضخامت زیاد مهم نیست ، البته ضخامت نباید به شکلی باشد که ظرف به راحتی و با دست خم شود .

قلع به رنگ سفید می باشد سفیدی درون ظروف مسی به خاطر قلع اندود کردن ظروف مسی می باشد ، کیفیت قلع و کیفیت قلع اندود کردن بسیار مهم هست برای تشخیص ظروف مسی تقلبی یا اصل به نوع قلع کاری توجه  توجه کنید ..

بخش قالب گیری ظروف مسی بسیار مهم هست ، ظروف مسی اصل و با کیفیت به نوعی قالب گیری می شوند که هر مدل ظروف مسی دارای 1 اندازه هستند حتی 1 میل هم تفاوت اندازه ندارند ، جای دسته ها ، جای درب روی ظرف به صورت اصولی روی آن قرار گرفته :

برای خرید ظروف مسی اصل و با کیفیت بهتون توصیه می کنم از مراکزی ظروف مسی  رو تهیه کنید که مورد اطمینان هستند ، تشخیص ظروف مسی اصل از ظروف مسی بی کیفیت کار زیاد سختی نیست ، اگه موارد گفته شده در بالا رو بخونید و دقت کنید موقع خرید میتونید یک خرید خوب داشته باشید ، در پایان اگه سوالی داشتید می تونید با ما در میون بزارید ، کارشناسان ما در کمترین زمان پاسخ سوالات شما رو خواهند داد ، دقت کنید سایت نفیس مس زنجان فقط ظروف مسی اصل زنجان رو به هموطنان عزیز ارائه میکنه و تو این چند ساله تونسته نظر خیلی از خانواده ها رو به خودش جلب کنه .

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

عالی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

نفیس مس زنجان تولید کننده انواع ظروف مسی با کیفیت ، کار خود را به عنوان عرضه کننده ظروف مسی  از اوایل سال 98 آغاز کرده و تلاش دارد محصولات مسی اصل و با کیفیت تولید شده در نفیس مس زنجان را در اختیار خانواده های ایرانی قرار دهد .

ظروف عرضه شده در نفیس مس دارای بهترین کیفیت ساخت و مواد اولیه می باشند ، این ظروف مسی توسط پزشکان برای استفاده روزمره توصیه شده است .

zanjan nafismes has started its work as a suppiler of copper dishes produced by zanjan copper smith since the begining of the 2020 years and strives to provide genuine and quality copper products manufactured in zanjan to iranian families

نام کاربری یا آدرس ایمیل *

گذرواژه *

مرا به خاطر بسپار ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

 معیار تشخیص ظروف مسی با کیفیت

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

-آیا ظروف مسی اصلی یا تقلبی داریم؟ 

-آیا راهی هست برای تشخیص ظروف مسی با کیفیت از ظروف مسی بی کیفیت؟ 

-در هنگام خرید به چه مواردی باید توجه کنیم؟

در اصل ظروف مسی اصل و غیر اصل نداریم ، فقط ظروف مسی درجه بندی کیفیتی دارند. مواد اولیه ساخت ظروف مسی عمدتا از چند کارخانه بزرگ تامین می شود. پس از لحاظ خلوص مس چندان تفاوت چشمگیری با هم ندارن. جزء درصد خیلی کمی از تولید کنندگان، که در قسمت اول به توضیح با کیفیت بودن ورق مس پرداخته میشه.

دانلود کنید

سراپا گوشم 

بگین ب درد من خیلی میخوره

فقط 11 هفته و 6 روز به تولد باقی مونده !

من خریدم قابلمشو بعد چند وقت زنگ زد  

من ظرف مسی گرفتم اما خیلی زود سیاه شد چکار کنم؟

آیا می‌دانید در هفته ۳۶ بارداری باید برای ذخیره خون بندناف نوزادتان ثبت‌نام کنید؟!

گذاشتین لایک کنین

فقط 11 هفته و 6 روز به تولد باقی مونده !

من که تو ظروف مسی هرچی بپذم بوی جوجه مرده میده😫

اتفاقا من همه خورش هامو تو ظرف مسی میپزم,همه هم عاشقش میشن.حتی مهمونا میان خونمون ازشون عکسم میگیرن🙈اولا وزنش یه عامله تشخیصه,هرچی سنگین تر با کیفیت تر.بعدشم جلاش,نه سفید سفیده داخلش,نه طلایی,وقتی بهش ضربه میزنی صدایی که برمیگرده بم هستش,اولین دفعه که استفاده میکنی داخلش یکم شیر بریز,بجوشون,بعد بشور و استفاده کن,نه سیاه میشه نه زنگ میزنه.جنسش خوب باشه غذا توش بو نمیده😉

سلام لینک ش رو زیر عکس گذاشتم 

پخت و پز مشکلی نداره ولی نباید توی ظروف مسی نگهداری بشه ، مخصوصا اگه بزارید داخل یخچال بوی بدی میگیره 

پی دی اف هست باید دانلودش کنید

من یه مس فروشی سراغ دارم کاراش عاااااالیه به صورت اینترنتی هم به سراسر کشور ارسال میکنه من که خیلی راضی بودم قیمتش هم مناسبه پیجشم mes.esfahan.ghaderian 

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

محصولی موجود نیست

پرداخت

قطاب کرمان 800 گرمی کدGH-1

کلمپه کرمان 800 گرمی کد K-1

جعبه قرآن خاتم کاری طول 25 سانتی متر کد LN-115

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

شکلات خوری خاتم کاری طول 23 سانتی متر کد LN-98

جعبه کارد و چنگال خاتم کاری طول 25 سانتی متر کد…

سطل خاتم کاری ارتفاع 28 سانتی متر کد LN-94

ست شکلات خوری خاتم کاری کد LN-93

ساعت خاتم کاری طول 31 سانتی متر کد LN-92

نماد اعتماد الکترونیکی

در این قسمت می خواهیم شما را با مس و تاریخچه آن آشنا بکنیم . اگر بخواهیم تاریخ کشف مس رو بررسی کنیم به زمان حدود ده هزار سال قبل بر می گردیم .یونانی ها درآن زمان مس را با اسم Chacko می شناختند و رومی هال نیز مس را با اسم aes می شناختند.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش تشخیص مس اصلی آشنا کنیم و راه های تشخیص مس اصل رو بیان کنیم تا شما با خیال راحت بتوانید تشخیص ظروف مسی اصل و بدل را انجام بدهید.

در این قسمت می خواهیم شما را با مس و تاریخچه آن آشنا بکنیم . اگر بخواهیم تاریخ کشف مس رو بررسی کنیم به زمان حدود ده هزار سال قبل بر می گردیم .یونانی ها درآن زمان مس را با اسم Chacko می شناختند و رومی هال نیز مس را با اسم aes می شناختند.

در مورد تاریخچه مس در ایران باید بگویم که اولین اشیاء مسی که در ایران مشاهده و کشف شده بر می گردد به هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح.

از اولین مکان هایی که در ایران آثار مس کشف شده است می توان از سگزآباد قزوین نام برد که تاریخ آن بر می گردد به 4900 سال قبل از میلاد مسیح.

از دیگر مناطق قدیمی در ایران که آثار مس کشف شده است می توان از مناطق زیر نام برد : تپه سیالک، تپه یحی، تپه حصار در دامغان ، خبیض کرمان، تل آتشی کرمان و طالمسی اصفهان

 البته  درست است که مس در حدود 4900 سال قبل از مسیح آثار آن در ایران پیدا شده است اما رشد و شکوفایی  صنعت مس در ایران به  دوران سلجوقیان(قرن ششم هجری قمری) و صفویان(قرن یاردهم هجری) بر می گرددو در این دوران بود که استفاده از مس به طور گسترده ای رواج پیدا کرد.

برای خرید محصولات مسی اصفهان اینجا کلیک کنید.

شروع استخراج و بهره برداری از مس به روش ها ی جدید در ایران به سال 1315 بر می گردد که اداره کل معادن تاسیس شده و اولین معدنی که مورد بهره برداری و استفاده قرار گرفت مس سرچشمه در صد وشصت کیلومتری کرمان بود .

در حال حاضر معادن مس زیادی در ایران  مورد استخراج  و مورد بهره برداری قرار گرفته است که  از جمله  آن ها می توان  موارد زیر را نام برد :

مس سرچشمه ، مس سونگون و مس میدوک

شاید برای شما این سئوال پیش بیاید که بهترین مس برای کدام شهر است؟

استفاده از مس برای ساخت ظروف و جواهرات مسی در شهر اصفهان و زنجان بیشتر از بقیه شهر ها رواج دارد و این دو شهر رو می توان مادر صنایع دستی مسی نامید .  هر دو این شهرها از مس های با کیفیت در ساخت ظروف مسی خود استفاده می کنند . البته قبلا در مطلبی تحت عنوان ” مس اصفهان بهتر است یا مس زنجان” توضیحات جامع تری  در این مورد داده ایم .

یکی از مواردی که ممکن است افراد را دچار اشتباه کند این است که گاهی اوقات فلزبرنج با مس به علت شباهت ظاهری که دارد اشتباه گرفته می شود و تشخیص این که مس خوب چه مسی است برای خیلی از شما عزیزان ممکن است سئوال باشد.

 برنج آلیاژی از مس ،روی و دیگر فلزات است . گاهی اوقات مقدار مس به کار رفته در برنج زیاد است و تشخیص مس و برنج برای ما سخت میشود و ما را دچار اشتباه می کند.

در زیر راه کارهایی رو برای شما برای تشخیص مس از برنج برای شما می گوییم:

فلزی که می خواهید برنج یا مس بودن را درآن تشخیص دهید ابتدا به طور کامل تمیز  کنید به طوری که هیچ اثری از آلودگی بر روی آن نمانده باشد.بعد از آن فلز را زیر نور مستقیم خورشید قرار بدهید.اگر فلز مس باشد رنگ قرمز متمایل به قهوه ای دارد  اما اگر رنگ آن زرد ،زرد-قهوه ای،سبز-زرد ، نارنجی و موارد مشابه بود یعنی فلز مورد نظر برنج می باشد و نه مس.

روش دیگر برای تشخصی مس از برنج استفاده از ضربه است . فلز مس چون نرم است وقتی به آن ضربه میزنید صدای ضعیفی از خودش ایجاد می کند ولی وقتی به فلزی که برنج است ضربه بزنید صدای بلندی تولید می کند.

یکی از کاربردهای مس استفاده از آن در تولید ظروف مسی می باشد. بنابراین شاید برای  شما تشخیص ظروف مسی اصل و بدل سخت باشد. در زیر روش هایی برای نحوه تشخیص مس اصل خدمت شما عرض می کنیم:

1 – ظروف مسی اصل معمولا دارای بدنه ی درخشان هستند و شفافیت قابل توجهی دارند اما در ظروف مسی تقلبی معمولا رنگ بدنه مات مایل به زرد است .علت این رنگ هم این است این است که به جای استفاد از مس اصل از ترکیبی از آلیاژ و برنج به نسبت خاص استفاده می شود و همین امر باعث مات شدن و کمی عوض شدن رنگ ظروف می شود .

2 –یک راه تشخیص مس اصل از تقلبی که باید توجه کرد تناسب حجم به وزن در ظروف مسی است .  ظروف مسی  وزن بالاتری نسبت به بقیه ی فلز ها مخصوصا برنج دارد . در زمان های قدیم که مس ارزان تر بود ظروف مسی رو سنگین می ساختند . در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت مس ، ظروف مسی رو سبک تر می سازند در عین حال بازهم وزن آن نسبت به بقیه فلزهایی که در ظروف مسی تقلبی مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر است .

3 – یکی دیگر از راه های تشخیص مس اصل توجه به قسمت داخل ظروف می باشد. ظروف مسی اصل مانند قابلمه های مسی اگر داخل آن را خوب دقت کنید روکشی از جنس قلع خالص وجود دارد در حالی که  در ظروف مسی تقلبی اگر به داخل آن نگاه کنید معمولا دارای روکش های آلیاژی هستند.

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

این سه روشی که خدمت شما عرض شد از مهم ترین روش های نحوه تشخیص مس اصل در ظروف مسی با  ظروف مسی غیر اصل بود  و امیدواریم شما عزیزان تا حدودی راه تشخیص مس اصل را فرا گرفته باشید.

البته  برای نحوه ی تشخیص مس اصل اعم از ظروف مسی اصل  یا  تشخیص دستبند مس اصل می توان به هنرمندان با تجربه  این صنف مراجعه نمود .این افراد با توجه به تجربه و تبحری که دارند روش تشخیص اصل بودن مس را میدانند و میدانند که ظروف مسی مرغوب هست یا نه .

یکی دیگر از راه های مطمئن شدن از خرید ظروف مسی اصل ، خرید از فروشگاه های معتبر اینترنتی مانند سوغات اصفهان است . شما می توانید صنایع دستی مسی اصل و با کیفیت رو  از فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان تهیه کنید و خیالتان بابت اصل بود ظروف مسی راحت باشد.

برای اطلاعات جامع تر در مورد ظروف مسی می توانید از مطلب ” ظروف مسی ” که قبلا برای شما توضیح داده ایم بازدید کنید.

در این مطلب شما را بامس و تاریخچه پیدایش مس در ایران آشنا کردیم .روش تشخیص مس از برنج رو که معمولا افراد دچار اشتباه می شوند بررسی کردیم و در ادامه روش هایی برای تشخیص ظروف مسی اصل برای شما بیان کردیم .  امیدورایم شما با چگونگی تشخیص ظرف مسی اصل تا حدود زیادی آشنا شده باشید.شما هم اگر تجربه ای مشابه برای تشخیص  مس اصل از غیر اصل دارید  لطفا در قسمت نظرات با بقیه دوستان در میان بگذارید. برای خرید ظروف مسی  اصل  می توانیداز فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان  بازدید کنید و نسبت به خرید محصولات مسی اصل اقدام کنید.

 

برای سفارش سوغاتی های محبوب هر شهر در ایران،نیازی به سفر کردن نخواهید داشت.کافی است سفارش خود را از خوراکی ها تا صنایع دستی شهر مورد نظر ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن و با تضمین کیفیت کالا،درب منزل دریافت نمایید.فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان،به شما برای سفری مجازی و خرید سوغات در شهرهای مختلف کمک خواهد رساند.

بدون پست جدید

برای در جریان قرار گرفتن از آخرین مقالات،اخبار،تخفیف ها و… در خبرنامه عضو شوید

هیچ محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است.

بدون محصول

این مقاله را به راهکار های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی اختصاص داده ایم چرا که میدانیم محصولات تقلبی تا چه میزان می توانند سلامت ما را به خطر بیاندازند. از این رو لازم است همه ی ما راهکار هایی برای تشخیص ظروف تقلبی بخصوص ظروفی که با سلامت انسان ها در ارتباط هستند را بدانیم.هر چه در یک بازار یک کالا تقاضای بالاتری داشته باشد سودجویان به آن راه پیدا می کنند و تا جای ممکن در صدد تولید نسخه تقلبی آن می کوشند. ظروف مسی جزو ظروفیست که عموما برای پخت غذای سالم مورد استفاده قرار می گیرد و با استقبال زیادی از سوی مردم رو به رو می شود.

به جهت گول نخوردن و نخریدن ظروف مسی تقلبی که ممکن است سلامت شما را به خطر بیاندازد شما باید توانایی تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی را داشته باشید بدین منظور ما این مقاله به این موضوع اختصاص داده ایم تا با مطرح کردن راهکار های شناخت ظروف اصل از تقلبی در این راستا کمکی به شما کرده باشیم .

 

ظروف مسی از دیرباز مورد استفاده ایرانیان باستان بوده است و پس از آن نیز بر طبق سنت نیاکانمان به استفاده از این ظروف برای پخت و پز از آن ها استفاده می کنیم . برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که داشتن مقدار کمی مس در بدن ، می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی کلی بدن داشته باشد به همین دلیل استفاده از ظروف مسی در قدیم رواج داشته است . منبع ظروف مسی اصل زنجان است که با کیفیت ترین و زیبا ترین ظروف و قابلمه های مسی دست ساز در آن جا تولید می شود . امروزه با توجه به این که ظروف مسی با کیفیت های مختلفی تولید می شود مهم است که بتوانید ظروف مسی تقلبی را از ظروف اصل تشخیص بدهید . به همین منظور پیشنهاد میکنیم که ادامه این مقاله را دنبال کنید .

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

ظرف های مسی جزو ظروفی است که طرفداران بسیاری دارد و جزو بهترین ظروف برای پخت و پز است که هم می تواند بر روی طعم و رنگ غذا اثر مثبتی داشته باشد و هم این که برای سلامتی ما مفید است . اما همه ی این ها زمانی حاصل می شود که ظروف مسی خوب و با کیفیتی خریداری کرده باشید . در غیر این صورت ممکن است برای سلامتی مضر هم باشد . پس لازم است راهکار های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی را بدانید تا هنگام خرید این نکته ها را به کار گیرید . این راه کارها عبارتند از :

 

یکی از راه های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی توجه به نوع چکش زنی آن است . یکی از مواردی که در ظروف مسی بسیار با اهمیت است چکش زنی آن هاست .تاکیدی بر روی نوع چکش زنی وجود ندارد . چکش زنی ماشینی هم در بعضی مواقع می تواند بسیار با کیفیت باشد . منظور از نوع چکش زنی این است که ، چکش زنی باید به صورت ریز و منظم باشد . ظروف مسی اصل و با کیفیت ، چه به صورت دستی و چه به صورت ماشینی چکش زنی منظم و ریزی دارند . علاووع بر این چکش زنی ریز و ردیفی بسیار زیباتر است .

 

 

مس اصل دارای رنگ درخشان و براق است . موقع خرید به رنگ ظروف مسی دقت کنید که براق و درخشان باشد ، رنگ مسی تیره نشان دهنده بی کیفیت بودن مس می باشد . از دیگر راه های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی توجه به رنگ مس می باشد . مس اصل سرخ و کاملا درخشان است اما مس های تقلبی و بی کیفیت به رنگ قهوه ای مایل به زرد و کاملا کدر هستند . و اگر ظروف مسی اصل در کنار ظروف مسی تقلبی قرار گیرند به راحتی قابل تشخیص است .

 

ورقه های مسی از لحاظ ضخامت به چند نوع مختلف تقسیم می شود . بر اساس نوع ظروفی که قرار است ساخته بشود ضخامت ورق مس را انتخاب می کنند . نمی توان گفت هر چه ضخامت ورقه مس به کار رفته برای ساخت ظروف بیشتر باشد ، کیفیت ظروف نیز بالاتر است و حتما اصل است . زیرا برای ساخت ظروف پذیرایی مسی برای زیبایی و ظرافت باید از ورق های کمی نازک تر استفاده کرد .

ضخامت ورق مس بر اساس کاربرد ظروف مسی متفاوت هست ، مثلا قابلمه به علت اینکه روی شعله مستقیم گاز قرار میگیرند باید از ورق ضخیم مس استفاده شود ، ولی برای ظروفی مثل لیوان و پارچ ضخامت زیاد مهم نیست ، البته ضخامت نباید به شکلی باشد که ظرف به راحتی و با دست خم شود .

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی با توجه به ضخامت ورقه مسی به کار رفته نیز مشخص می شود .

 

حتما دقت کرده اید که داخل ظروف مسی به رنگ تقریبا سفید و با رنگی متفاوت از رنگ مس اصلی می باشد . علت این اختلاف رنگ درون و بیرون ظروف مسی قلع اندود کردن داخل ظروف مسی است .قلع به رنگ سفید است . کیفیت قلع و کیفیت قلع اندود کردن بسیار مهم هست . تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی با دقت به نوع قلع اندود کردن و کیفیت قلع نیز انجام می شود . قلع اندود کردن درست و با قلع با کیفیت به این علت مهم است که هنگام پخت و پز و واکنش با مواد غذایی این لایه قلع ممکن است کنده شود و وارد غذا شود که خطر آفرین است . اما اگر به درستی قلع اندود شده باشد این اتفاق هیچ گاه پیش نمی آید .

 

بخش قالب گیری ظروف مسی بسیار مهم هست ، ظروف مسی اصل و با کیفیت به نوعی قالب گیری می شوند که هر مدل ظروف مسی دارای 1 اندازه هستند حتی 1 میل هم تفاوت اندازه ندارند ، جای دسته ها ، جای درب روی ظرف به صورت اصولی روی آن قرار گرفته . دقت کنید درب ظروف مسی خصوصا ظروف پخت و پز به راحتی در محلش قرار بگیرد . و همچنین دسته ها به محکم ترین شکل روی ظرف مسی نصب شده باشد .

 

یکی دیگر از راه های تشخیص ظروف مسی اصل تناسب حجم به وزن آن است . مس معمولا سنگین تر از فلزات دیگر مانند آهن و برنج است .  در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت مس، ظروف مسی را سبک‌ تر می‌ سازند اما با این‌ وجود باز هم وزن ظروف مسی نسبت به بقیه فلزاتی که در ظروف مسی تقلبی مورد استفاده قرار می‌ گیرند بیشتر است .

 

یک روش دیگر تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی استفاده از آهن ربا است . به این صورت که آهن ربا را به ظروف نزدیک می‌کنید اگر آن‌ ها را جذب کرد پس ظرف شما یک ظرف آهنی با رنگ مسی است . مس آهن ربا را به خود جذب نمی کند اگر هنگام نزدیک کردن آهن ربا به ظروف مسی ، آهن ربا به ظرف چسبید ، یقین کنید که مس تقلبی است .

روش دیگر برای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی ضربه زدن به ظروف مسی است . فلز مس نرم است و زمانی که به آن تقه می زنید باید صدای ضعیف و بمی از خود ایجاد کند . اگر ضربه زدید و صدای بلند و تیزی ایجاد کرد بی شک ظروف تقلبی است . شاید این روش حرفه ای و دقیقی نباشد اما در بسیاری از موارد روش کار آمدی محسوب می شود .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی کار زیاد سختی نیست و با رعایت نکات گفته شده می توانید بهترین محصول را خریداری کنید . اما پیشنهاد ما این است که همواره از مراکز معتبر و یا نمایندگی های فرش خرید کنید تا مطمعن باشید که جنس اصل و با کیفیت خریداری می کنید . همچنین خرید محصولاتی که دارای ضمانت نامه هستند و یا مس هایی که شناسنامه تولید دارند نیز توصیه می شود .

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی کار سختی نیست و با کمی دقت و رعایت نکاتی که در بالا برایتان گفتیم می توانید یک ظرف مسی اصل و با کیفیت را خریداری کنید .  درون ظروف مسی را با قلع پوشش می دهند تا از واکنش مس با مواد غذایی اسیدی جلوگیری شود و بر روی طعم و رنگ مواد غذایی تاثیر نگذارد . نوع قلع اندود کردن خود یکی از راه هایی است که می توانید در هنگام خرید ظروف مسی به آن دقت کنید . ولی پیشنهاد ما این است که حتما در صورت امکان از مراکز خرید معتبر خرید کنید تا نگرانی خرید جنس های تقلبی را نداشته باشید .

قابلمه های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده اند ، می توانند شما را از مسمومیت مربوط به مس محافظت کنند . فلز ، به راحتی با برخی از غذاها حل می شود و مقدار زیاد آن می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ و اسهال شود . به همین دلیل ضروری است که حتما از ظروف مسی اصل خریداری کنید تا به درستی قلع اندود شده باشند .

یکی از پر استفاده ترین انواع ظروف مسی قابلمه ها و به طور کل ظروف پخت و پز مسی می باشد . مهم ترین کاربرد قابلمه مسی استفاده از آن در پخت و پز می باشد . ظروف مسی علاوه بر این که در خوش طعم و خوشمزه شدن غذا تاثیر دارد ، دارای خواص منحصر به فرد خودش هم می باشد . غذا در ظروف مسی نسبت به ظروف معمولی زودتر می پزد و انواع مختلف خورشت ها در این ظروف مسی بهتر جا می افتد . خواص مس برای سلامتی بدن نیز بر هیچکس پوشیده نیست با این حال در ادامه مقاله توضیحاتی درباره تاثیر ظروف مسی بر سلامتی آورده ایم .

نه تنها وجود قابلمه ها و تابه های مسی در آشپزخانه زیبا و جذاب هستند و می توانند کاربرد تزئینی در آشپزخانه داشته باشند ، بلکه مس هدایت کننده و منتقل کننده عالی برای گرما است و برای پخت و پز در میزان بالا ، بسیار عالی است . اگر دقت کرده باشید در رستوران ها و هیئت هایی که برای افراد زیادی غذا میپزند به طور معمول از قابلمه و ماهیتابه های مسی استفاده می شود تا غذا به طور کامل در مقیاس زیاد مغز پخت شوند .  آشپزها ، اغلب از قابلمه ها و ماهیتابه های مسی برای تهیه سس ها و غذا هایی که نیاز به دمای به شدت تحت کنترل دارند ، استفاده می کنند.

 

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است

قیمت قابلمه های مسی با توجه به ابعاد و وزنی که دارد متفاوت است . برخی اجناس سنگین تر و بعضی سبک ترند و با توجه به قیمت ورقه مس و وزنی که دارند تعیین می شوند . به همین دلیل نمی توان قیمت معینی برای ظروف و قابلمه های مسی تعیین کرد . ظروف مسی توسط ورقه های مس ساخته می شوند که ضخامت متفاوتی نیز دارند و هرچه ضخامت ورقه مس به کار رفته در ساخت ظروف بیشتر باشد این ظروف با کیفیت ترند . هر چه ضخامت ورقه بیشتر باشد وزن ظرف نیز بیشتر بوده و به طبع آن قیمت ظروف بالا می رود .

قیمت ظروف مسی بر حسب این که فیروزه کوبی یا مینا کاری هم روی آن کار شده باشد می تواند متفاوت باشد که این کار بیشتر برای ظروف پذیرایی و زینتی مسی استفاده می شود و هرچه در مینا کاری دقت و ظرافت بیشتری خرج شده باشد از قیمت بالاتری نیز برخوردارند .

 

برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که داشتن مقدار کمی مس در بدن ، می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی کلی بدن داشته باشد. برخی از تاثیرات مس در بدن را در ادامه برایتان شرح داده ایم :


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

© 2021 فروشگاه اینترنتی دلاوا. تمامی حقوق محفوظ است


کلمه کاربری یا ایمیل *


رمز عبور *


ورود

چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است
چطور بفهمیم ظرف مسی اصل است
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *