چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

 
helpkade
چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم
چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم


مشاوره تحصیلی و انتخاب شغل


لوازم خونگیت رو اقساطی نو کن!

طرز تهیه جوانه

 

چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

تهیه انواع جوانه ها :طرز تهیه انواع جوانه ها در منزل کار بسیار آسانی است. محل تهیه جوانه باید کمی گرم باشد و هوا در آن جریان داشته باشد اما سرد نباشد.

 

توجه کنید که از 1 قاشق دانه غلات، 8 قاشق جوانه به دست می آید.

درست كردن جوانه گندم در منزل :

این روش درست کردن جوانه برای هر دانه ای مناسب می باشد، برای طرز تهیه جوانه گندم، دانه ها را از شب تا صبح در آب خیس کنید و آن را در جای نیمه گرم قرار بدهید (بعضی دانه ‌ها نیاز به خیس کردن ندارند).

 

بعد از خیس کردن و آبکش کردن، آن را به آرامی زیر شیر آب نگهدارید و بعد در همان آبکش قرار بدهید، آب آن خوب برود تا خراب نشوند.

 

آن ها را داخل دستمال تمیز و مرطوبی قرار بدهید و آن را داخل ظرفی بگذارید و روی آن را بپوشانید و در آن را بگذارید و هر صبح و شب عمل شستن (به آرامی) و آبکش‌ کردن را تکرار کنید. در تابستان زمانی که هوا خیلی گرم است عمل شستن را سه بار در طول شبانه روز تکرار کنید. در تمام این مدت ظرف را در مکانی تاریک و گرم نگه دارید. توجه کنید که باید خیلی کم آب در ته دانه ها وجود داشته باشد.

 

طرز تهیه انواع جوانه ها

 

اگر در دمای حدود 22 درجه ‌ی سانتیگراد و محل تاریک قرار بدهید، دانه خیلی زود جوانه می زند. بستگی به نوع دانه، بین سه تا پنج روز و گاهی بیشتر‌ جوانه آماده است. اکنون جوانه ها را داخل سینی بریزید و دستمال مرطوب را روی آن بیندازید و پشت پنجره رو به آفتاب قرار بدهید و جوانه ها را همیشه مرطوب نگه دارید تا اندکی بیشتر رشد کند (آبکش‌ کردن را فراموش نکنید).

 

بعد از 1 تا 2 روز قرار دادن جوانه ها در جلوی نور خورشید، جوانه آماده ‌ی خوردن است. آن را بار دیگر به آرامی آبکش کنید و در ظرفی در بسته در یخچال نگه دارید و استفاده کنید.

 

اگر بخواهید پوسته‌ی روی بعضی از جوانه ها (مانند ماش یا سویا) را از آنها جدا کنید، جوانه‌ی آماده شده را در ظرفی بریزید و آن را پر از آب کنید. بعد به آرامی آن را هم بزنید. پوسته ها روی آب می ‌آیند، ولی بهتر است پوسته ‌ها را از جوانه ها جدا نکنید زیرا همین پوسته ها دارای مقدار زیادی الیاف‌ هستند که برای دستگاه گوارش خیلی مفید است.

 

بعضی از دانه ها مانند عدس، سویا، نخود و مانند آن را یکی 2 بار در روز زیر و رو کنید تا همه‌ی آنها هوا بگیرند و جوانه بزنند.

بعضی دانه ‌ها زودتر و برخی دیرتر جوانه می ‌زنند ولی اگر دانه کهنه باشد جوانه نمی زند. همیشه بهترین نوع دانه را بخرید و تا آنجا که ممکن است دانه هایی را بخرید که به آن سموم نباتی نزده ‌‌اند.

 

به این ترتیب انواع مختلف مواد معدنی را با خوردن جوانه ‌ها به بدن خود می ‌رسانید. می ‌توانید دانه‌ی هر نوع سبزی را سبز و سپس مصرف کنید (به جز سیب زمینی، گوجه فرنگی و لوبیا چشم بلبلی که سمی هستند).

 

آسانترین‌ دانه ها برای جوانه زدن عبارتند از: یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آنها‌ تخمه‌ی آفتابگردان، کدو، کنجد، برزک، نعناع و سپس انواع لوبیاها مانند سویا و نیز جو، ذرت و ارزن. از میان جوانه ها، دانه‌ی سویا بسیار مغذی است. دقت کنید که دانه‌ی سویا تازه باشد، پوست آن شکسته نباشد و دانه، نیمه نشده باشد.

 

طرز تهیه جوانه ذرت

 

طرز تهيه ی جوانه ی يونجه (جوانه الفا):

ابتدا دستمال تميز و خيس كرده ای را در قسمت ته سبد مشبكی پهن کنید، تخم يونجه يا شويد قبلاً پاک و شسته شده را روی دستمال مرطوب به صورت يكنواخت بپاشيد. سپس پارچه مرطوب و تميز ديگری را به اندازه دستمال قبلی روی آن بيندازيد و هر روز چند مرتبه به صورت آبپاش روی آن آب بريزيد؛ به صورتی كه هميشه مرطوب باشد. زمانی که جوانه ها به اندازه 5/3 سانتيمتر رشد كردند، می توانيد آن ها را مصرف كنيد.

 

خواص انواع جوانه ها :

جوانه ها شامل اسيدهای آمينه ممتاز و متعادل، اسيدهای چرب، كربوهيدرات ها، قندهای طبيعى، املاح معدنی و ويتامين های گوناگون لازم و ضروری برای بدن هستند. با مصرف جوانه ويتامين ها و پروتئين ها و مواد ديگر به طور شگفت انگيزی افزايش مى يابند. جوانه ها همچنين در نجات بدن از رخوت و سستی و ناتوانی معجزه مي كنند. مصرف جوانه ها برای كليه ی سنين مناسب است.

 

طی جوانه زدن، نشاسته، پروتئین و چربی های موجود در دانه به واحدهای کوچک تری تجزیه می شود و قابلیت هضم و جذب بهتری پیدا می کند. در این فرآیند میزان ویتامین و املاح معدنی دانه همچون کلسیم، فسفر، منیزیم، ویتامین های گروه B و پروتئین آن دو تا سه برابر و حتی بیشتر افزایش می یابد، اما از کالری و کربوهیدرات آن دو برابر کاسته می شود.چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

 

البته لازم است بدانید کاهش کالری به معنای حذف کالری نیست. اگر در صد گرم گندم ۴۰۰ کالری انرژی نهفته باشد در همین میزان جوانه آن ۲۰۰ کالری انرژی وجود دارد و مصرف یک فنجان جوانه، می تواند تامین کننده بخش عمده ای از نیاز روزانه بدن ما باشد.

 

طرز تهیه جوانه ماش

 

آشنایی با خواص جوانه ها :

خواص جوانه گندم: ارزش غذایی 4 قاشق غذاخوری جوانه گندم معادل یک کف دست نان است. این جوانه، نسبت به دانه آن سه تا ۱۲ برابر ویتامین B و سه برابر ویتامین E دارد و به واسطه سلنیوم، منیزیم و ویتامین E رادیکال های آزاد مضر بدن را حذف می کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و زیاد شدن فعالیت های مغزی و غدد جنسی می شود. سمنو، سوهان و حلیم به شرطی که با جوانه گندم درست شده باشد تا حدودی خواص این ماده غذایی را دارد.

 

خواص جوانه ماش: خواص آشکار جوانه ماش، از بین بردن خستگی و رخوت است. سبب زیاد شدن شیر مادران شده و ادرار آور خوبی است. سموم بدن را دفع می کند و صفرابر است. این جوانه، به علت خاصیت غذایی بالا، فرد گرسنه را سریع سیر می کند. میزان اسید فولیک و پتاسیم آن بسیار بالا است و مصرف آن برای پیشگیری از بیماری های قلبی ـ عروقی و پرفشاری خون توصیه می شود، اما کسانی که اسیداوریک یا نقرس دارند باید در مصرف آن احتیاط کنند.

 

خواص جوانه شبدر: کلسیم زیادی داشته و کم کالری است. سبب تنظیم هورمون های بدن می شود، برای آرامش اعصاب مفید است، گرگرفتگی و بدخلقی ناشی از علائم یائسگی را بهبود می دهد و تصفیه کننده خون و تقویت کننده کبد است.

 

خواص جوانه یونجه: به دلیل دارا بودن منگنز و کروم در ساخت انسولین طبیعی بدن نقش مهمی دارد و عرب ها آن را سلطان جوانه ها می نامند. جوانه یونجه به جهت داشتن ساپونین باعث کاهش کلسترول بد خون می شود و از سختی و رسوب عروق کم می کند. کلسیم بالای آن برای استخوان سازی کودکان در حال رشد مفید است و دو برابر اسفناج آهن دارد. به یاد داشته باشید که این ماده غذایی تا حدودی نفاخ و ملین است.

 

خواص جوانه عدس: شستشودهنده کلیه ها و افزاینده انرژی است و به دلیل پروتئین زیاد، خاصیت سیرکنندگی بالایی دارد. بد نیست بدانید جوانه عدس قرمز در مقایسه با انواع دیگر آن آهن و کلسیم بیشتری دارد.

 

خواص جوانه نخود: پروتئین زیادی دارد و سرشار از فسفر و کلسیم است و میزان مواد معدنی آن پنج برابر دانه نخود است.

 

● زمان لازم برای تهیه جوانه ها:دانه های که باید حدود ۶ تا ۸ ساعت خیس کنید:ـ جوانه یونجه ( مدت جوانه زدن : ۶-۵ روز )ـ جوانه شنبلیله ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )ـ جوانه تربچه ( مدت جوانه زدن : ۵-۴ روز )ـ جوانه کنجد ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )

دانه هایی که باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس کنید:ـ جوانه نخود ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )ـ جوانه عدس ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )ـ برای طرز تهیه جوانه ماش دانه ها را به مدت ۵-۳ روز خیس کنید.ـ جوانه سویا ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )ـ جوانه آفتابگردان ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )- جوانه گندم ( مدت جوانه زدن : ۳-۲ روز )ـ جوانه چاودار ( مدت جوانه زدن :۳-۲ روز )ـ برای طرز تهیه جوانه ارزن، دانه ها به مدت ۴-۳ روز جوانه می زنند.

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 


سمعک وایرلس دار و ضدآب/خرید اقساط

چطور با هزینه‌ی کم، زیاد و راحت سفر کنیم؟

هتل و بلیط مقصد موردنظرت رو آنلاین رزرو کن


به مقصد دلخواهت با کمترین هزینه سفر کن


قیمت امروز بلیط هواپیما به هرکجای ایران


بهبود مشکلات رفتاری کودک با بازی درمانی


انواع دستگاه های جوجه کشی خانگی و صنعتی


موفقیت شما در کدام رشته تحصیلی است؟


قیمت امروز بلیط اتوبوس به هرکجای ایران

خرید انواع ابزار وجعبه ابزار خانگی وصنعتی


اسباب بازی فکری و آموزشی به تفکیک سنین


جوجه کشی از پرندگان زینتی و کسب درآمد


مطمئن ترین درگاه خرید لپ تاپ های استوک

جدیترین یخچال ها رو باکمترین قیمت بازاربخر

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2021


سینما رو به خونت بیار!

بالاترین کیفیت لوازم خانگی با بهترین قیمت

جوانه دارای اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، قند طبیعی و مقدار زیادی املاح معدنی است و اگر چند نوع آن با هم خورده شوند می توان گفت که همه مواد ضروری بدن را به آن رسانده ایم.

جوانه ها عامل مهم جوانی ، شادابی و نشاط هستند

چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

برای تهیه جوانه چیزهایی که لازم دارید یک شیشه خالی، کمی آب و کمی دانه است. البته می توانید جوانه ها را درست مانند سبزه عید نوروز تهیه کنید و پس از دیده شدن جوانه های کوچک سبز ، آن را مصرف کنید. وقتی دانه را در آب خیس می کنید، آنزیم های موجود در آن که تا آن زمان به صورت غیرفعال در دانه وجود داشتند، فعال می شوند و نشاسته موجود در دانه تبدیل به قند می شود. پروتئین تبدیل به اسیدهای آمینه می شود و چربی اشباع مبدل به اسید چرب می شود. این فعالیت آنزیمی در جوانه، باعث تحریک فعالیت های آنزیمی در بدن انسان و سلامت و نشاط می گردد.

آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن عبارت اند از: یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن ها تخمه آفتاب گردان، کدو، کنجد، بزرک، نعنا و سپس انواع لوبیاها مانند سویا ، جو، ذرت و ارزن.

جوانه گندممواد لازم جوانه گندم :

 

طرز تهیه جوانه گندم :

گندم را تمیز کرده ، شسته و با آب به مدت 48 ساعت خیس کنید و هر روز آب آنرا دو دفعه عوض کنید. به محض آنکه گندم ها سفیدک زد و شروع به ریشه زدن نمود آنرا در یک کیسه ی نخی ریخته و کیسه را مرطوب نموده و در یک آبکش قرار دهید.

 

زمانی که جوانه ها به اندازه یک سانتیمتر شد از داخل کیسه بیرون آورده و داخل آبکش قرار دهید و روی آن همین کیسه نخی را مرطوب نموده و قرار دهید و آبکش را در یک ظرف قرار دهید. روزی چند دفعه روی جوانه ها آب بریزید تا جوانه ها به اندازه 5-4 سانتیمتر شود.

 

در زمان ریشه زدن ، ریشه های گندم ها در داخل هم نفوذ می کند می توانید به آرامی آنها را از هم جدا کنید تا جوانه ها را بتوانید برای زمان طولانی تری استفاده نمائید. در فصل تابستان برای جلوگیری از کپک زدن جوانه ها بعد از 3 سانتیمتر شدن آن می توانید در یخچال نگهدارید. از این جوانه می توانید روزی چند قاشق در سالاد اضافه کرده و میل نمائید.جوانه گندم به علت ایجاد انرژی بالا و وجود منیزیم ، آهن ، کلسیم ، سدیم ، پتاسیم منگنز ، کبالت ، ید ، روی و نشاسته و ویتامین های B1 و B6 و B2 و A و C و E و D نقش مهمی در سلامتی بدن ایفا می نمایند.

 

جوانه عدس

مواد لازم برای جوانه عدس :

 

طرز تهیه جوانه عدس :

جوانه عدس هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. جوانه عدس برای افرادی که طبع سرد دارند توصیه نمی شود. این جوانه افراد صفراوی مزاج و همچنین افرادی که از طبع گرم برخوردار هستند بسیار مفید است. این جوانه برای افرادی که از افسردگی رنج می برند بسیار خطرناک است.

جوانه ماشمواد لازم برای جوانه ماش :

 

طرز تهیه جوانه ماش :

جوانه ماش هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. بهتر است پوست روی ماش را قبل از مصرف کردن جدا نمائید. از این جوانه روزانه 5-3 قاشق به همراه سالاد میل نمائید. وجود ویتامین C بالا در جوانه ماش باعث ایمن سازی بدن در مقابل بیماریهای مختلف می شود. این جوانه برای رفع کم خونی در کودکان بسیار مفید است.جوانه نخوداین جوانه هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. با آبی که نخودها را در آن خیس کرده اید می توانید شربت عسل درست کرده و به آرامی میل نمائید. این شربت سیستم تنفس انسان را تقویت و صدا را صاف می کند. از این جوانه روزانه 5-3 قاشق به همراه سالاد میل نمائید.نخود دارای املاح روی بوده و برای مغز و سیستم هورمونی بدن بسیار مفید است این جوانه در رفع کمبود انرژی موثر است.جوانه ها عامل مهم جوانی ، شادابی و نشاط هستند. جوانه ها موادی را در خود دارند که سلامتی انسان را تضمین می کنند و عامل مهمی در پیشگیری از بیماریها هستند جوانه ها علاوه بر داشتن انواع ویتامین ها و آنزیم ها به اندازه ی کافی دارای املاح معدنی هستند که بتوانند نیازمندی های بدن ما را مرتفع نمایند. افزودن جوانه ها به سالاد روزانه و استفاده مکرر از آن ها موجب تنظیم هورمون های موجود در بدن انسان خواهد شد. به عنوان مثال در جوانه گندم موادی وجود دارد که حقیقتا معجزه گرند. از جمله این مواد ویتامین (( E )) است که منبع غنی آن در جوانه ی گندم می باشد.

منبع : yakhdarbehesht.com

لذت آشپزی با بیتوته


ماشین لباسشویی با آبکشی شرعی


جدیدترین مدلهای طرح برجسته فرش

هرآنچه ازعملهای زیبایی زنان میخواهیدبدانید


قبل از گرونی و شلوغی عید فرشت رو بخر!


خرید دستگاه تصفیه آب با شرایط اقساطی


گیفت کارت ارزان/تحویل آنی وپشتیبانی


اسباب بازی فکری و آموزشی به تفکیک سنین


مرجع معتبر و رسمی خرید انواع گیفت کارت


اگر شما هم مشکل ملکی دارید تماس بگیرید


مشاوره و مراقبت‌های قبل از بارداری


لاکچری ترین نوع لمینت دندان

میخوای بدونی برنامه غذایی مناسب بدنت چیه؟

نوبت دهی آنلاین دندانپزشک های برتر تهران چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

خرید کاغذ دیواری قابل شستشو |مشاهده طرحها

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2021

جوانه گندم بسیار خوب و پرخاصیت می باشد. برای تهیه جوانه دانه مورد نظر را پس از پاک کردن و شستن در ظرف آبی خیس کرده و در جای خنک ولی نور زیاد گذاشته تا زمانی که جوانه سر از پوسته دانه بیرون بزند دقت داشته باشید لزومی ندارد که دانه هادر معرض نور مستقیم باشد

 

کافیست ظرف مورد نظر رادر آشپزخانه نزدیک به پنجره قرار دهید . بعد از یک الی دو روز بسته به نوع دانه جوانه شروع به رشد میکند و پوسته دانه را شکافته و سر جوانه از پوسته بیرون میزند .

 

چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

 

پس از این مرحله آب روی دانه ها را دور بریزید و دانه ها را در دستمال تمیزی بریزید ودرون ظرفی قرار دهید در این زمان چون دانه مرطوب هستند نیاز به اضافه کردن آب نیست ولی روزی دو بار به جوانه ها سرکشی کنید و لبه دستمال را کنار بزنید و با تکان دادن دستمال سعی کنید

 

دانه ها را زیر و رو کرده و با اسپری کردن آب بر روی آن رطوبت لازم را به جوانه ها بدهید به این نکته توجه داشته باشید که در زیر جوانه آب جمع نشود

 

 

چون این امر بخصوص در فصل تابستان که هوا گرم است موجب خراب شدن دانه ها میشود. اگر مراقبت های لازم را انجام دهید ظرف 3 الی 5 روز با توجه به نوع دانه جوانه ها آماده میگردد بعد از اینکه جوانه آماده شد در یک ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید و هر زمان سالاد تهیه میکنید

 

مقداری از آنرا به سالاد اضافه و نوش جان کنید ویا جوانه انواع حبوبات را تهیه و پس از خشک کردن آسیاب کنید واز آن سوپ جوانه تهیه کنید که فوق العاده پر خاصیت میباشد . قند مالتوز تنها قندی است که در جوانه ها یافت میشود .

جوانه حبوبات و غلات حاوی انواع ویتامین و مواد مغذی است. برای مثال جوانه گندم به دلیل داشتن منیزیم، روی، اسید فولیک، پتاسیم و فسفر به عنوان یک غذای مقوی محسوب می‌شود. از این گیاه برای درست کردن سمنو استفاده می‌شود که خود حاوی انواع مواد مغذی و ویتامین‌های گروه B است. جوانه سایر حبوبات و غلات هم به همین صورت حاوی مواد مغذی زیادی هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتم به طرز تهیه جوانه گندم ، ماش، عدس و … بپردازیم.

جوانه عدس، گندم، جو، ماش و … حاوی اسید آمینه‌های زیادی که برای بدن مفید هستند. از سوی دیگر وقتی دانه را به جوانه تبدیل می‌کنید، نشاسته آن تبدیل به قند می‌شود. همچنین وجود اسیدهای چرب اشباع نشده هم از دیگر خواص جوانه حبوبات برای کودکان است. مصرف جوانه حبوبات باعث دفع استرس و نشاط می‌شود.

برای تهیه جوانه گندم در خانه به یک کیسه نخی، کمی آب و دانه نیاز دارید. دانه را برحسب علاقه و سلیقه خود انتخاب کنی. انواع حبوبات و غلات برای درست کردن غلات مناسب هستند.

برای درست کردن جوانه گندم وسایل زیر را آماده کنید:

طرز تهیه جوانه گندم حالا برای تهیه جوانه گندم در خانه ابتدا گندم را تمیز کرده و بشویید. بعد آن را به مدت ۴۸ ساعت در آب خیس کنید. در طی این مدت دو مرتبه آب گندم را عوض کنید. به محض اینکه گندم جوانه سفید رنگ زد، آن را داخل کیسه نخی بریزید. کیسه را ببندید و مدام آن را مرطوب کنید تا جوانه‌ها رشد کنند.چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

طول جوانه‌ها نباید از یک سانتی‌متر بیشتر شود. به طور کلی باید جوانه فقط سفید باشد و به قسمت سبز رنگ نرسد. در این صورت طعم آن تلخ می‌شود. تا زمانی که گندم داخل کیسه است، باید مرطوب باشند. به همین دلیل مدام آن را با آب خیس کنید.

حالا گندم‌ها را داخل چرخ گوشت بریزید تا له شود. جوانه گندم را داخل کیسه در فریزر نگهداری کنید. می‌توانید با این جوانه سمنو درست کنید و یا داخل سالاد بریزید.

جوانه عدس هم خواص زیادی به همراه دارد. برای درست کردن آن به صورت زیر عمل کنید:

همانند روش طرز تهیه جوانه گندم عدس را به مدت ۴۸ ساعت داخل آب خیس کنید تا جوانه بزند. بعد آن را داخل کیسه بریزید و مدام کیسه را مرطوب کنید. وقتی جوانه عدس به یک سانتی‌متر رسید آن را داخل چرخ گوشت بریزید تا له شود. در اینجا طرز تهیه جوانه عدس تمام می‌شود.

حالا مثل جوانه گندم می‌توانید آن را برای درست کردن سالاد استفاده کنید. اما توجه داشته باشید با همه خواصی که جوانه عدس به همراه دارد، برای کسانی که طبع سرد دارند، مناسب نیست.

برای درست کردن جوانه ماش مثل طرز تهیه جوانه گندم عمل کنید. مواد لازم برای درست کردن جوانه ماش عبارت است از:

برای درست کردن جوانه ماش ابتدا آن‌ها را تمیز کرده و بشویید. سپس به مدت ۲ روز در آب خیس کنید تا جوانه بزند. حالا ماش را داخل بطری بریزید و برای اینکه جوانه‌های آن رشد کند، روزانه چند مرتبه ماش را خیس کنید. بطری را با چاقو سوراخ کنید تا ماش خیس شده داخل آن بو نگیرد و بتوانید مدام آن را خیس کنید.

 وقتی جوانه ماش به اندازه یک سانتی‌متر رشد کرد، آن را داخل بطری بیرون بیاورید چرخ کنید. یکی از خواص جوانه ماش داشتن مقدار زیادی ویتامین C و آهن است. مصرف جوانه ماش به درمان کم خونی در کودکان کمک می‌کند.

برای درست کردن جوانه حبوباتی مثل نخود آن را به مدت ۴۸ ساعت در آب خیس کنید. در این مدت ۲ بار آب نخود را تعویض کنید. بعد آن را داخل کیسه بریزید و مدام کیسه را مرطوب کنید تا جوانه‌ها به اندازه یک سانتی‌متر رشد کنند. بعد نخودهای خیس جوانه زده را داخل چرخ گوشت بریزید تا له شود. حالا روزانه بین ۳ تا ۵ قاشق از این سالاد را میل کنید.

جوانه نخود به تقویت مغز و سیستم هورمونی بدن کمک زیادی می‌کند.

من در زمینه تولیدمحتوای وب و SEO فعالیت می‌کنم. در سودای شهرت و ثروت نیستم. بلکه اندیشه موفقیت مهمان تک تک لحظه های تنهایی منه.

اسم و ایمیل مرا در این مرورگر ذخیره کن.

با اپلیکیشن کرفس به وزن ایده‌آل خود برسید.

تهران٬ ونک- خیابان برزیل- خیابان شمس لاهیجانی- کوچه دوازدهم- پلاک ۸

@2019 – طراحی و توسعه تیم کرفس

جوانه گندم در برنامه غذایی ما جای آنچنانی نداشت.

نوع گندم اهمیت زیادی دارد و بایستی تازه بوده و قابلیت جوانه زدن داشته باشد. ما از گندم مخصوص دیشلیق یا آش دندونی استفاده کردیم.

گندم تازه و مناسب جوانه زدن: یک فنجان فرانسه

۱- گندم را تمیز کرده و با آب خنک بارها می شوئیم. سپس درون کاسه ای ریخته و با آب تمیز و خنک خیس می کنیم. ما حدود دو روز گندم را خیس دادیم. هر چند ساعت یکبار آب آن را عوض می کنیم و گندمها را جا بجا می کنیم یعنی زیری ها به رو بیایند و رویی ها به زیر بروند.چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم

۲- بعد ۲ روز آن را ابکش کرده و اجازه می دهیم آبش برود. سپس یک بشقاب لبه دار برمیداریم و دستمال خیس تمیز و نسبتاً بزرگی را درون آن قرار می دهیم و گندمها را درون آن میریزیم و روی دانه ها را با دستمال می پوشانیم. سپس درون بشقاب مقدار کمی آب میریزیم تا گندمها رطوبت کافی برای رشد کردن داشته باشند.

۳- دانه ها را درون دستمال با دستمان به آرامی زیر و رو می کنیم تا همه جای آن هوا بگیرد و خوب رشد کند. همچنین دستمال را همیشه مرطوب نگه می داریم. بعد از دو الی سه روز، دانه هایمان جوانه نازک و سفید رنگی زده است.

۴- اکنون جوانه آماده مصرف می باشد. آن را در یخچال نگهداری نمائید. جوانه مان نباید سبز رنگ شود چون در آن صورت تلخ می شود. می توان آن را درون ظرف در بسته به مدت ۳ روز نگهداری کرد.

۵- این جوانه برای مصرف با نان و پنیر و یا کره، بسیار لذیذ می باشد.

۶- نوش جانتان.

نکات:

۱- جوانه برای مصرف خوراکی نبایستی سبز شود چون تلخ مزه می شود.

۲- مهمترین مورد مصرف جوانه در تهیه سمنو می باشد.

۳- جوانه را می توان درون سالاد نیز استفاده کرد.

۴- جوانه را می توان به عنوان دورچین برخی غذاهای آب پز و یا سرخ کردنی نیز استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+++++++++++++++

+++++++++++++++

چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم
چطور در خانه جوانه گندم درست کنیم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *