چه طور بهتر درس بخوانیم

 
helpkade
چه طور بهتر درس بخوانیم
چه طور بهتر درس بخوانیم


Username or email *


Password *


Log in

فرا رسیدن امتحانات و فصل درس و تحصیل همیشه همراه است با چالش‌ها و مشکلاتی که ما باید در طول سال یا ترم تحصیلی با آن‌ها دست و پنجه نرم کنیم. درس خواندن شاید یکی از خسته‌کننده ‌ترین کارها برای بسیاری از ما محسوب شود. ولی یاد گرفتن اینکه چگونه درس بخوانیم می تواند آن را برایمان بسیار لذت بخش کند. هرچه با تکنیک‌ها و روش‌های مطالعه جدید آشنا شویم، شانس ما برای لذت بردن از درس خواندن افزایش یافته و دیگر از این کار متنفر نخواهیم بود. مثلا یادگیری مهارتی مثل تندخوانی درس خواندن را برای ما ساده‌تر خواهد کرد. چون با صرف زمان کم مطالب زیادی می آموزیم و این بسیار لذت بخش است. شرکت در دوره های غیر حضوری تندخوانی می‌تواند تا حد زیادی به افزایش درک مطلب نیز کمک کند .

مقاله زیر که بر اساس تحقیقی از دانشگاه کارولینا گردآوری شده، حاوی نکات بسیار مهمی است که می‌تواند به ما در درس خواندن کمک کند. پس بیایید با هم یاد بگیریم که چگونه درس بخوانیم.

چه طور بهتر درس بخوانیم

با مطالعه این مقاله یاد می‌گیریم:

قبل از هر چیز بد نیست بدانید که یادگیری مفهومی یعنی اینکه ما مطالب را به طور کامل به ذهن بسپاریم. به این ترتیب در یادآوری مطالب نیز مشکل نخواهیم داشت. استفاده از این 10 تکنیک به ما کمک خواهد کرد تا یاد بگیریم چگونه مفهومی درس بخوانیم.

بسیاری از ما هنگام امتحانات به جای اینکه درس بخوانیم، مطالعه می‌کنیم. مطالعه کردن زمانی است که ما از روی متن کتاب یا جزوه خود می‌خوانیم بدون آنکه خلاصه نویسی کنیم یا قسمت‌های مهم را علامت بزنیم. بهانه اکثرمان هم برای انجام ندادن این کار ها این است که فکر می‌کنیم این تکنیک‌ها وقت زیادی از ما می‌گیرند و باعث می‌شوند که از برنامه‌مان عقب بمانیم. غافل از اینکه اتفاقی که می‌افتد دقیقا برعکس این است. اگر می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه مفهومی درس بخوانیم باید از این تکنیک‌ها بهره ببریم. دلیلش هم آن است که اگر از تکنیک‌هایی مثل یادداشت برداری استفاده نکنیم، مجبوریم مطالبی را که قبلا مطالعه کرده‌ایم را دوباره و چندباره بخوانیم تا آن‌ها را در حافظه‌مان ثبت کنیم.

البته مانند هر کار دیگری، خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری هم اصول خاصی دارد. برای اینکه بتوانیم از مطالبی که خلاصه کردیم به بهترین شکل استفاده کنیم، بهتر است با روش‌های بروز آن آشنا شویم. یکی از بهترین روش های خلاصه برداری، نقشه کشی ذهنی است.

خوشبختانه برای بهترین روش خلاصه برداری یعنی روش نقشه کشی ذهنی یک آموزش جامع تهیه کردیم. با روش نقشه کشی ذهنی می‌توانید یک کتاب را در یک برگه A4 خلاصه کنید. با این کار تمام مطالب خلاصه در حافظه تان باقی خواهد ماند.این دوره، همراه دوره تندخوانی ارائه می‌شود که در حال حاضر تخفیف 75% دارد و با قیمت خیلی پایین همین حالا می‌توانید تهیه‌اش کنید.(اگر راضی نبودید هزینه کاملا برگشت داده خواهد شد.)

استفاده از نقشه‌کشی ذهنی به ما کمک می‌کند تا در مدت زمان کمتری مطالب را مرور کنیم. حتی اگر نتوانیم بعد از اولین مطالعه همه مطالب را یاد بگیریم، دیگر لازم نیست برای مرور کردن مطالب همه کتاب یا جزوه را بخوانیم. بلکه با نگاهی سریع به خلاصه ها و یادداشت‌هایمان می‌توانیم همه چیزهایی که خوانده‌ایم را دوباره به یاد بیاوریم.

در نتیجه شما هرگاه که به مرور مطالب نیاز پیدا کنید، تمامی سرفصل‌ها و نکات کلیدی امتحانی را در اختیار خواهید داشت. آنگاه به جای اینکه بپرسید چگونه درس بخوانیم، به این فکر خواهید کرد که چرا تا الان از این روش استفاده نکرده بودید. 

 این تکنیک با مشخص کردن نقاط ضعف و قوت ما، به ما کمک خواهد کرد که بفهمیم چگونه مفهومی درس بخوانیم. برای اینکار سعی کنید که مطالب را به زبان خودتان و برای دوستان یا حتی خودتان توضیح دهید. تصور کنید که معلم خودتان هستید. سپس هر چه خوانده‌اید را به خودتان تدریس کنید. این کار باعث خواهد شد که بتوانید به خوبی تمام بخش‌هایی که در آنها ضعف دارید را پیدا کنید و فکری برای بهتر شدن در آن‌ها بکنید. هر جایی که احساس کردید نمی توانید آن را به خوبی و درست مثل یک معلم برای خودتان توضیح دهید را یادداشت کنید و بعد از تمام شدن تدریستان دوباره به سراغ آن بروید. همچنین مرور مطالب به زبان خود، می‌تواند یادگیری آن‌ها را برای ما ساده‌تر کند.

اما علاوه بر تمام چیزهایی که گفته شد، شما می‌توانید با استفاده از این تکنیک خود را محک بزنید. بهتر است در انتخاب سوالات از کتاب‌های کمک آموزشی کمک بگیرید.  می‌تواند تعدادی از سوالات آنها را به صورت تصادفی انتخاب کنید. در طول مطالعه نیز مدام از خودتان سوال کنید. به این فکر کنید که اگر معلم یا استاد خودتان بودید از چه بخش‌هایی سوال طرح می‌کردید؟ یا کدام بخش‌ها برایتان مهم‌تر به حساب می‌آمدند؟ سپس آن‌ها را علامت بزنید و سعی کنید دقیق‌تر این بخش‌ها را بخوانید. در صورتی که با تندخوانی آشنایی داشته باشید، تمامی این مراحل با سرعت بیشتری انجام خواهند شد. بدین ترتیب شما وقت بیشتری برای مرور مطالب و تمرین روی نقاظ ضعفتان خواهید داشت.  

نیازی نیست که از مشکلات و نقاط ضعفتان بترسید. در واقع اشتباهات ما دوستانی هستند که به ما کمک می‌کنند تا یاد بگیریم چگونه مفهومی درس بخوانیم. نقاط ضعف ما می‌توانند به پیشرفت ما در مطالعه‌مان کمک بسیاری کنند. بهترین راهکار برای مقابله با اشتباهات و استفاده مفید از آن‌ها افزایش تمرین در این زمینه‌هاست.

کافی‌است زمان بیشتری را به تمرین کردن در زمینه‌هایی که در آن‌ها ضعف دارید اختصاص دهید. حتی بهتر است هر بخشی را که متوجه نشدید ابتدا از استاد یا دبیرتان بپرسید. اگر استاد خوبی داشته باشید قطعا به سوالاتتان پاسخ خواهد داد. برای مثال تمام دوره های ما در مجموعه هوش برتر ایرانیان دارای پشتیبان و مشاور هستند و اگر مشکلی یا سوالی داشتید ما پاسخگویتان هستیم.(الان هم اگر سوالی در مورد آموزش تندخوانی یا مهارت‌های مطالعه داشته باشید، می‌توانید در قسمت تماس با ما آن را با ما به اشتراک بگذارید، مطمئن باشید که ما به پرسش شما پاسخ خواهیم داد.)

همچنین بخوانید: بهترین روش برای درس خواندن در دبیرستان 

درس خواندن در کتابخانه یا هر مکان دیگری که عاری از هرگونه صدایی است می‌تواند به ما کمک کند تا در هنگام درس خواندن متمرکز باشیم. اما آیا خود این سکوت نمی‌تواند آزاردهنده باشد؟ تحقیقات نشان می‌دهند که حتی سکوت هم ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده باشد و تمرکز آن‌ها را از بین ببرد. برای فهمیدن اینکه چگونه مفهومی درس بخوانیم باید همیشه این نکته را در نظر بگیریم که چه مکانی بیشتر برای مطالعه ما مناسب است. مکان مناسب برای مطالعه هم درست به اندازه سرعت مطالعه ما مهم است. 

بهترین راهکار این است که ابتدا مکان و محل مناسب مطالعه خود را پیدا کنید. سپس آنجا می‌توانید در کنار مطالعه دروس خود، در دوره غیر حضوری تندخوانی ما هم شرکت کنید. این یعنی یک تیر و سه نشان! شما با این کار هم سرعت و دقت مطالعه خود را افزایش داده‌اید، هم دروسی که باید را مطالعه می‌کنید و در نهایت هم محل مناسب برای یادگیری و مطالعه خود را پیدا می‌کنید. 

این مقاله را از دست ندهید!

درس خواندن در کتابخانه بهتر است یا در خانه؟

وقتی حرف از روزهای خلوت می‌شود، ناخودآگاه یاد جمعه‌ها می‌افتیم. اما منظور ما روزهایی است که کار کمتر و زمان بیشتری داریم. سعی کنید مطالب را به صورت بخش بخش در آورده و آنها را در طول هفته بخوانید. سعی کنید روزهایی را که زمان بیشتری را در اختیار دارید به اینکار اختصاص دهید که تمام مطالب را دوره کنید. این روش بهتر از آن است که تمام مطالب را در شب امتحان و یکباره بخوانید. این تکنیک خصوصا در مواردی به کار ما می آید که در حال آماده شدن برای امتحانی مهم مثل کنکور یا آیلتس هستیم، اما هنوز نمی‌دانیم که چگونه مفهومی درس بخوانیم. ويدئو آموزش رایگان برنامه‌ریزی حرفه ای به روش GTD می‌تواند خیلی در این زمینه کمکتان کند.

استفاده از مهارت‌های یادگیری همیشه می‌توانند درس خواندن را برای ما لذت بخش کنند. به همین دلیل هم اگر هنوز نمی‌دانید چگونه مفهومی درس بخوانیم؛ بهتر است علاوه بر یادگیری تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه خود، به دنبال مهارت‌های حافظه نیز بروید. در واقع مهارت‌های حافظه مکمل تندخوانی هستند. در حالی که تندخوانی به شما کمک می‌کند مطالب را با سرعت و دقت بیشتری مطالعه کنید، تکنیک‌های حافظه هم یادآوری مطالبی که مطالعه کرده‌اید را برای شما ساده‌تر خواهند کرد.

تکنیک کاخ حافظه یکی از بهترین روش های افزایش حافظه است که به شما کمک می کند حافظه خود را بهبود دهید که از لینک زیر میتوانید آن را بیاموزید.

مقاله مذکور درمورد افزایش حافظه.

تکنیک کاخ حافظه و عملکرد شگفت انگیز آن در بهبود حافظه

تدریس مطالب به دیگران راه‌حل دیگری برای سوال چگونه درس بخوانیم است. بعد از اینکه مطالعه کردید، سعی کنید تمام مطالبی را که خوانده‌اید به وسیله همان نقشه کشی ذهنی دسته بندی کنید. سپس درست مثل یک معلم این مطالب را به خود یا دیگران تدریس کنید. دلیل این کار چیست؟ وقتی شما با یک انسان دیگر روبرو هستید، مسلما با سوالاتی از جانب او مواجه خواهید شد. هر سوال می‌تواند دید مثبتی از نقاط ضعفتان به شما ارائه دهد. شما هم بعد از این اتفاق خیلی زود به سراغ این موارد رفته و با تمرین و مطالعه بیشتر، آنها را نیز یاد خواهید گرفت.

شما حتی می‌توانید پس از یادگیری مهارت‌های مطالعه مثل تندخوانی، همین مهارت‌ها و نکات مربوط به آن‌ها را نیز به دیگران تدریس کنید.

 به این ترتیب بار دیگر آن‌ها را مرور کرده‌اید. این تکنیک در واقع مرحله پایانی هرم یادگیری است. تمامی مراحل یادگیری در این هرم به ترتیب از آشنایی سطحی تا تسلط کامل بر موضوع شرح داده شده است.

آشنایی بیشتر در:

هرم یادگیری؛ از تعریف تا تاثیر

هدفگذاری یکی از مهمترین اصول برای رسیدن به موفقیت در هرکاری است. در واقع درس خواندن بدون هدف تقریبا هیچ فایده‌ای برای ما نخواهد داشت. برای همین هم بهتر است که حتی قبل از شروع درس خواندن، برای آن هدف داشته باشید. این هدف گذاری باید به دو صورت باشد. در درجه اول باید هدف بلند مدتی مثل قبولی در یک آزمون را انتخاب کنید.

سپس به سراغ اهداف کوتاه مدت بروید. در این بخش باید گام‌هایی که باید برای رسیدن به هدف بلند مدت خود بردارید را انتخاب کنید. مثلا اینکه امروز چه مطالبی را مطالعه کنیم، تا کی برای تمام کردن یک کتاب درسی وقت داریم و چیزهایی از این دست در هدف گذاری کوتاه مدت ما جای می‌گیرند.

البته گاهی در هدفگذاری برای مطالعه تنبلی و اهمال‌کاری می‌کنیم. خود این موضوع به خاطر نبود علاقه به درس خوانی و مطالعه است. یکی از دلایل نداشتن علاقه به مطالعه نتیجه نگرفتن است. وقتی موضوعی را مطالعه می‌کنیم ولی نمی‌توانیم از آن به درستی استفاده کنیم، علاقه‌مان به درس خواندن کاهش می‌یابد.

یکی از مهارت‌هایی که در ادامه نیز به آن خواهیم پرداخت مهارت تندخوانی است. یادگیری این مهارت کمک می‌کند سریع‌تر و با کیفیت بیشتری مطالعه کنیم و بازخورد بهتری بگیریم. شما می‌توانید با شرکت کردن در دوره تندخوانی علاقه خود را به مطالعه افزایش دهید. در این صورت دیگر برای مطالعه تنبلی نخواهید کرد…

چه طور بهتر درس بخوانیم

ما آدم‌ها علیرغم تمام شباهت‌هایی که به یکدیگر داریم، تفاوت‌های بسیاری هم با هم داریم. یکی از این تفاوت‌ها در نحوه یادگیری مطالب است. جالب است بدانید که تقریبا هر فرد با استفاده از ابزارهای مختلفی مطالب را می‌آموزد. از فیلم و آهنگ گرفته، تا شعر و ادبیات و داستان سرایی. همه این موارد می‌توانند ابزار مناسبی باشند برای یادگیری بهتر شما. پس قبل از هرچیز بهتر است که با سبک های یادگیری آشنا شوید و بهترین آنها را برای خود انتخاب کنید. انتخاب سبک یادگیری مناسب، هم میل شما به درس خواندن را افزایش می‌دهد و هم درس خواندن را برای شما به امری ساده تبدیل می‌کند. چرا که دیگر لازم نیست برای یادگیری هر نکته با خود کلنجار بروید. 

انجام هر کاری بدون تمرکز، نتیجه دلخواه را برای ما به دنبال نخواهد داشت. به همین دلیل هم بهتر است که در هنگام مطالعه یک متن، تمرکز خود تنها به آن معطوف کنید. برای دستیابی به ذهنی متمرکز، در اولین قدم لازم است که محیط مطالعه خود را تمیز کنید. یک میز مطالعه شلوغ می‌تواند موجب عدم تمرکز و حواس پرتی شود و تمرکز شما را به هم بزند.

دومین راهکاری که می‌تواند به شما در حفظ تمرکز هنگام مطالعه کمک کند، استراحت کردن است. مغز شما بعد از مدت کوتاهی خسته شده و به استراحت کردن نیاز پیدا می‌کند. برای همین هم به شما پیشنهاد می‌کنیم بعد از هر یک ساعت مطالعه یک ربع تا بیست دقیقه استراحت کنید. اینگونه مغز شما هم خسته نشده و تمرکزش را از دست نخواهد داد.

بر خلاف باور بیشتر مردم، استفاده از تند خوانی هنگام مطالعه در کنار افزایش سرعت، دقت شما را نیز افزایش می‌دهد. درست مثل راننده‌ای که هنگام رانندگی با سرعت بالا نیازمند دقت بیشتری است، هنگام تندخوانی هم شما به این نیاز دارید که تمرکز و دقت بیشتری داشته باشید. به این ترتیب مطالب را با همان یکبار خواندن یاد خواهید گرفت. در واقع شما با شرکت در دوره تندخوانی تمرکز خود را نیز افزایش می دهید!

یادگیری بهترین تکنیک‌های افزایش تمرکز در مقاله:

تمرکز بی‌نهایت؛ راهنمای افزایش تمرکز

در مورد مهارت‌ها صحبت کردیم و حیف است که حرفی از تندخوانی به میان نیاوریم. تکنیک‌هایی که در تندخوانی یاد می گیریم هم تمرکز ما را افزایش می‌دهند و هم سرعت ما را در درس خواندن تا 4 برابر افزایش میدهد. یعنی شما بجای خواندن یک کتابی که الان میخوانید می‌توانید 4کتاب مطالعه کنید!

آموزش تندخوانی علاوه بر اینکه در وقت و هزینه ما صرفه‌جویی می‌کند، با بالا بردن سرعت مطالعه شما دقت تان را حین مطالعه افزایش می‌دهد.البته یادگیری مهارت تندخوانی تا چند وقت پیش کار ساده ای نبود…اما امروز به ساده ترین شکل ممکن میتوانید آن را بیاموزید!

اگر مایلید تندخوان شوید؛ ما دوره‌ای طراحی کردیم که در آن می‌توانید مهارت تندخوانی را بصورت کامل بیاموزید. خبر خوب اینکه هم اکنون شما می‌توانید به مدت محدود و با بیش از 75% تخفیف در دوره تندخوانی شرکت کنید . ضمناََ اگر به اندازه کافی تندخوان نشدید ما مبلغ را بی‌چون و چرا برگشت میدهیم.

تندخوانی نه تنها باعث کاهش دقت شما نمی‌شود، بلکه با تمرینات منحصر به فرد خود موجب افزایش تمرکز هنگام درس خواندن شما خواهد شد. بسیاری از افراد فکر می کنند که تندخوانی و مطالعه با سرعت بالا باعث خواهد شد که ما نتوانیم مطالب را به خوبی درک کنیم و یا آنها را به خوبی به ذهن بسپاریم. در صورتی که هیچ کدام از این موارد صحت ندارد. به همین جهت می توانیم تندخوانی را به عنوان مهارتی بیاموزیم که به مفهومی درس خواندن ما کمک می‌کند.

همه این تکنیک‌ها و نکات گفته شده زمانی به ما کمک می‌کنند که انگیزه و عزم جدی برای انجام دادن آن‌ها و رسیدن به موفقیت در وجود ما باشد. همان‌طور که در ابتدای متن هم گفتیم بهتر است علاوه بر استفاده از این تکنیک‌ها، مهارت‌هایی مثل تندخوانی یا نقشه‌کشی ذهنی را هم یاد بگیرید تا پیشرفتتان در مطالعه حتی بیشتر شود.

خیلی خیلی ممنون

سپاس

ممنون

ممنون بابت سایت عالی تون

ممنون واقعا

عالی بود ممنون ❤

عالی بود

عالی

سلام ببخشید من به چه شکل تند خوانی رو یاد بگیرم بیش تر مقالات رو هم مطالعه کردم اما چیزی نفهمیدم

عالیه خدا خیرتون بده🌹👌

عاااااالییییییییی خدا خیرتون بده واقعا ممنونم

خیلی عالی امیدوارم بتونم اجرای کنم

واقعا متشکرم خیلی خوب بود و برای بقیه هم روش ها را توضیح دادم
و اینکه استاد لطفا از کراوات که باعث ترویج فرهنگ غربی می شود استفاده نکنید
باتشکر

عالی بود

خیلی عالی بود

بسیار عالی و کار موز

عالی

بسیار عالی بود ممنونم از سهیل عزیز

سلام دوست عزیز
از رضایت شما بسیار خرسندیم
موفق و پیزور باشید

سلام بسیار مطالب آموزنده و عالی بود
که باعث شد انگیزه من چندین برابر بشه
ممنون

سلام دوست عزیز
از رضایت شما بسیار خرسندیم
موفق و پیروز باشید

سلام
بسیار عالی بود

سلام و درود
ممنونم دوست عزیز

سلام خیلی ممنون

عالی بود خیلی ممنون

با سلام
ببخشید من یک عادتی دارم که تو طول روز هیچی نمیفهمم از درس خوندن اما ساعات اخر شب تا قبل از صبح همون مطالب رو که میخونم میفهمم . نمیدونم مشکلم چیه . اگه بخوام شب درس بخونم از یک ساعتی به بعد هم خانواده اذیت میشوند هم بدنم کم میاره چون یک مدت این کار رو کردم خستگی شدید و سردرد به سراغم اومد ؟
به نظرتون چیکار کنم. میتونید کمکم کنید.
ممنون

سلام این مقاله تون واقعا بی نظیر بود و خیلی لذت برم .
دم آقای امانی و همه ی مجموعه هوش برتری ها گرررم

سلام دوست عزیز
از رضایت شما خرسندیم
موفق و پیروز باشید

سلام این مقاله تون واقعا بی نظیر بود و خیلی لذت برم .
دم آقای امانی و همه ی مجموعه هوش برتری ها گرررم

عالی بود مرسی از شما

سلام، ببخشید من یه سوال داشتم، و اونم اینکه شما گفتید برای اینکه مسائل و درس هایی رو که میخونیم تو حافظه بلند مدتمون ذخیر بشن ما نیاز به شیش مرحله مرور داریم، حالا من اینجا برام یه سوال پیش اومده، من میگم اگه بین این مراحل مرور، مرور دیگه ای انجام بدیم و بکنیمش ۷ یا ۸ بار مرور، مثلا تو یه ماه چهار بار مرورش بکنیم اونقوتم میره تو حافظه بلند مدتمون یا اینکه اول باید اون ۶ بار مرور اول رو انجام بدیم،؟؟؟

سلام دوست عزیز
خیر مشکلی نداره,هرچه بیشتر بهتر

فوقالعاده بود مرسی❤

???????عزمو از کجا بیاریم اخه

با فکر کردن به آینده ی قشنگی که میخوای

دمتون گرم فردا امتحان دارم الان میرم تو کارش

۴ نوشته هنگام مطالعه موزیک گوش کنیم تمرکزمون میره بالا ولی سایت های دیگه برعکس میگه یعنی میگه تمرکزتونو میاره پایین. من الان گیج شدم?

اگر در دروس حلی مثل ریاضی فیزیک باشه طوری نیست اما برای حفظی تمرکز رو به شدت میاره پایین اما در کل من مشاورم گفتن خوب نیست همراه درس خوندن آهنگ گوش بدیم

منم همین طور فردا امتحان فیزیک دارم هیچی هم بلد نیستم?

سایتتون عالیه✌

سلام دوست عزیز ممنون بابت مطالب ارزشمندتون
من در دوران کنکور خیلی خوب توانسته بودم به این روشها عادت کنم و پیش برم ولی به نتیجه دلخواهم نرسیدم و پزشکی نیوردم و در رشته پرستاری قبول شدم در ابتدا دست از درس خوندن کشیدم و همه عشق و علاقم نسبت به درس خوندن از دست رفت الان بعد از ۴سال میخوام در پرستاری عالی باشم ولی نمیدونم با این همه درس از کجا شروع کنم و چطوری بخونم که پیشرفت کنم و کم نیارم چون الان همه چیز با خودمه نه استادی هست نه کلاسی به نظرتون چیکار کنم که مثل یه شکست ناپذیر تمام مطالب کتابهارا به خوبی بخونم ??؟؟؟

سلام
وقت بخیر
پیشنهاد من به شما این است که مهارت های مطالعه را فرا بگیرید.

عااالی بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

هر وقت به نظرم پاسخ دادند به ایمیلم خبر بدید 🙂


تصویر امنیتی
*

 

همه ما می دانیم که هر فردی شیوه خاصی برای درس خواندن و یادگیری دارد. در این مقاله از سایت کوکا می آموزیم که چگونه درس بخوانیم تا خسته نشویم، بهتر یاد بگیریم و چگونه درس بخوانیم تا فراموش نکنیم و موفق شویم؟

اگر می خواهید هنگام درس خواندن خسته نشوید بهتر است یک جای مناسب در اتاق را که آرام و آفتابی است انتخاب کنید و بودن استرس شروع به درس خواندن کنید.

بعضی افراد صبح ها را برای درس خواندن انتخاب می کنند و گروهی دیگر شب را ترجیح می دهند، فرقی نمی کند چه زمانی درس می خوانید هر وقت احساس کردید که خسته نیستید و انرژی دارید درس خواند را شروع کنید.

خودتان را گول نزنید خوابیدن در رختخواب برای درس خواندن بیشتر شما را خسته می کند و باعث می شود که نتوانید به خوبی درس بخوانید، بهتر است برای درس خواندن از یک میز و صندلی راحت استفاده کنید.

یک مشکل رایج در افرادی که سریع از درس خواندن خسته می شوند این است که برای درس خواند برنامه ریزی نمی کنند، قبل از اینکه درس خواندن را شروع کنید برای آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید به طور موثر مطالعه کنید.

چه طور بهتر درس بخوانیم

یک راه برای لذت بردن از درس خواند استفاده از روش های خلاقانه برای مطالعه می باشد، شما می توانید با تماشای سی دی های آموزشی درس بخوانید.

اگر مقاله شما طولانی است و وقت زیادی هم ندارید بهتر است که از نکات مهم آن خلاصه برداری کنید و به این ترتیب بدون اینکه خسته شوید درس بخوانید.

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از خسته شدن هنگام درس خواندن این است که پس از هر دو ساعت درس خواندن به مدت 15 دقیقه استراحت کنید.

در ایام امتحانات برای درس خواندن بهتر است که بیشتر از میوه ها، سبزیجات و آجیل ها استفاده کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده و هله هوله را کاهش دهید.

بیدار بودن در ایام امتحانات یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که دانش آموزان انجام می دهند. خوابیدن به اندازه کافی باعث می شود که بهتر درس بخوانید و زود خسته نشوید، علاوه بر این همه ی مطالبی که خوانده اید را بهتر به خاطر می سپارید.

خط کشیدن زیر مطالب مهم یکی از ساده ترین روش ها برای یادگیری بهتر می باشد. پیشنهاد ما به شما این است که یک بار کتاب خود را روزنامه وار بخوانید و در دور بعدی با دقت بیشتر زیر مطالب مهم خط بکشید تا بتوانید به راحتی آن ها را به یاد بیاورید.

یادداشت برداری یکی از بهترین مهارت های درس خواندن محسوب می شود، خلاصه نویسی و یادداشت برداری در کلاس درس باعث می شود که در زمان کمتر مطالب مهم تر را بخوانید و راحت تر به یاد بیاورید.

استفاده از فلش کارت ها یک روش بسیار موثر برای یادگیری بهتر است، اگر در درس های تاریخ، فیزیک، ریاضی، شیمی و جغرافی از فلش کارت استفاده کنید مطالب دشوار را راحت تر یاد می گیرید.

استفاده از فلش کارت ها برای درس خواندن بسیار سرگرم کننده می باشد و علاوه بر این باعث صرفه جویی در زمان می شود.

پس از پایان هر فصل از کتاب یا مقاله می توانید از خودتان کوییز بگیرید تا به این ترتیب نقاط ضعف خود را پیدا کنید و بر روی آن ها بیشتر تمرکز کنید.

بیشتر دانش آموزان و دانشجویان با تصاویر بهتر از متن درس را یاد می گیرند و بیشتر می توانند مفاهیم را حفظ کنند، اگر شما هم از این دست افراد هستید می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید و مطالب مهم را با نقاشی کشیدن برای خود یادآوری کنید.

اگر می خواهید در درس خواندن موفق باشید بهتر است که هر کتاب یا مقاله را حداقل دوبار بخوانید و مرور کنید.

زمان های خاصی را که بهتر یاد می گیرید و انرژی بیشتری دارید برای درس خواند انتخاب کنید.

هر روز درس بخوانید، بگذارید درس خواندن جزیی از زندگی روزمره شما شود درست مثل خوردن و خوابیدن، اگر هر روز مطالعه کنید ذهن شما برای درس خواندن آمادگی بیشتری خواهد داشت.

یکی از موثرترین روش های موفق شدن در درس خواندن این است که اول مطالب سخت تر را بخوانید و سپس با آرامش و انرژی ذهنی بیشتر مطالب آسان تر را مطالعه کنید.

اگر در طول ترم از مطالب مهم یادداشت برداری کنید قبل از امتحان این یادداشت را بخوانید چون ممکن است شامل اطلاعات مهمی برای شما باشند.

اگر مطلبی را به خوبی درک نمی کنید می توانید از دوستانتان کمک بگیرید.

تحقیقات نشان داده که ورزش می تواند حافظه شما را افزایش دهد، 20 دقیقه قبل از هر بار درس خواندن پیاده روی کنید.

اگر چه ممکن است مسخره به نظر برسد اما درس خواندن با صدای بلند باعث می شود که مطالب را به زودی فراموش نکنید.

بهترین روش برای اینکه بدانیم درس ها را فراموش نکرده ایم این است که آن را برای دوستانمان توضیح دهیم.

تماشای فیلم های آموزشی علاوه بر اینکه سرگرم کننده است یک روش موثر برای یادگیری درس و فراموش نکردن آن می باشد.

پس از هر 2 ساعت درس خواند یک استراحت کوتاه 15 دقیقه ای داشته باشید تا بتوانید مطالب را بهتر یاد بگیرید و فراموش نکنید.

گوش دادن به موسیقی های آرام بخش باعث تقویت حافظه شده و باعث می شود که بهتر درس را یاد بگیرید و به زودی یادتان نرود.

بیدار ماندن در شب امتحان فقط شما را خسته و کسل می کند، شب امتحان را خوب بخوابید تا مطالبی که خوانده اید به خوبی جذب شود و دیگر یادتان نرود.

درس خواندن در جمع دوستان باعث می شود که بهتر درس را یاد بگیرید و مطالب مهم را به زودی فراموش نکنید.

مدیتیشن علاوه بر اینکه باعث یادگیری بهتر می شود، استرس قبل از امتحان را هم کاهش می دهد و باعث بهبود سلامت روحی و جسمی می شود.

شما حدود 16 ساعت در روز بیدار هستید، اگر دانش آموز باشید که 2 تا 4 ساعت در کلاس درس هستید، 2-3 ساعت در جمع دوستانتان هستید، 2 ساعت غذا می خورید و 2 ساعت هم به نظافت خود می رسید.

شما فقط 5-8 ساعت در روز برای درس خواندن وقت دارید، می توانید 4 تا 5 ساعت آن را درس بخوانید و 1-3 ساعت آن را برای یادآوری و کوییز گرفتن از خودتان صرف کنید.

آخر هفته ها یا قبل از کنکور که وقت آزاد بیشتری دارید باید بیشتر از روز های معمولی درس بخوانید.

در ادامه بخوانید : چگونه شب امتحان بیدار بمانیم؟

فال حافظ

چه طور بهتر درس بخوانیم

متن عاشقانه متن زیبا آهنگ تولدت مبارک

صفحه اصلی تبلیغات تماس با ما درباره ما

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا برای تمامی وب سایت ها به هر نحو غیر مجاز می باشد.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.
استفاده از مطالب سایت کوکا در سایت های خبر خوان و دارای آی فریم نیز اکیدا ممنوع است.

چگونه درس بخوانیم؟ سؤالی است که هنوز که هنوز است بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و یا داوطلبان کنکور مؤفق به یافتن بهترین و دقیق ترین پاسخ برای آن نشده اند. به عبارت دیگر، این قبیل از افراد می خواهند بدانند که چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟ و یا این که چگونه حرفه ای درس بخوانیم؟. البته داوطلبان کنکوری بیشتر به دنبال اطلاع از این موضوع هستند که چگونه زیاد درس بخوانیم و یا این که چگونه هوشمندانه درس بخوانیم؟

 

تمامی این سؤالات از جمله سؤال هایی هستند که کسب اطلاعاتی در رابطه با آن ها می تواند تغییراتی شگرف و قابل توجه را در زندگی تمام داوطلبان کنکور و همین طور دانشجویان و دانش آموزان مشغول به تحصیل به وجود آورد. اینجاست که یاری خواستن از مشاوری خبره و کسی که با داشتن تجربه و اطلاعات بالا در خدمت شماست ضرورت دارد.

 

 

چه طور بهتر درس بخوانیم

جهت اطلاع از بهترین و حرفه ای ترین شیوه های مطالعه کنکور و امتحانات مدارس و دانشگاه از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

قبل ازشروع به مطالعه دروسبا بهترین نحوه مطالعه آشنایی لازم را پیدا کنید

 

 

 

 

با نزدیک شدن به فصل پاییز باز هم استرس و اضطراب شرکت در امتحانات پایان ترم و این که چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟ ذهن دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس را به خود مشغول می کند.

در این زمان دانش آموز به دنبال اطلاع از پاسخی صحیح و منطقی برای این پرسش است که چگونه درس بخوانیم؟ یا این که چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟

یعنی دانش آموز می خواهد از راهکارهایی اطلاع پیدا کند که استفاده از آن ها نتیجه ای به جز مؤفقیت برایش در پی نداشته باشد.

راهکارهایی ارزشمند و ارزنده که مشاوری حرفه ای می توان با جان و دل در اختیار دانش آموز مشتاق رسیدن به پیشرفت و مؤفقیت روز افزون قرار دهد.

یک مشاور تحصیلی می تواند پاسخ این سؤال یعنی چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟ را به دانش آموز بدهد و وی را از منابع لازم برای مطالعه و یا نحوه برنامه ریزی جامع مطلع کند.

 

 

برای قبولی در آزمون های خاص مانند تیزهوشان و نمونه دولتی چگونه درس بخوانیم؟

آزمون های خاص مانند آزمون تیزهوشان و یا نمونه دولتی از آن مواردی هستند که قبولی و پذیرش در آن ها برای دانش آموزان کاری سخت و جان فرساست.

علت این موضوع هم چیزی به جز مشکل بودن سؤالات مطرح شده در این قبیل از آزمون ها و سخت بودن ورود به این مدارس نیست.

اینجاست که این سؤال پیش می آید که چگونه حرفه ای درس بخوانیم؟ یا چگونه هوشمندانه درس بخوانیم؟ تا بدین ترتیب در این آزمون های مهم قبول شویم؟

در جواب باید عرض کنیم که حرفه ای یا هوشمندانه درس خواندن برای قبولی صددرصد در آزمون های مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان چیزی است که می تواند به بهترین شکل ممکن در کنار مشاورانی حرفه ای و کاربلد به دست آید.

مشاورانی که به راحتی می توانند جدیدترین کتب و منابع لازم برای قبولی در این آزمون ها را به شما معرفی کنند و در رابطه با بهترین و جامع ترین روش های مطالعه دروس نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهند.

 

 

برای اطلاع ازجدیدترین راه های بالا بردن سرعت درس خواندنبر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

 

جهت کسب رتبه برتر در کنکور چگونه درس بخوانیم؟

کنکور سراسری ورودی دانشگاه ها از جمله آزمون هایی است که همه برای رتبه برتر شدن در آن سر و دست می شکنند.

اما این رتبه برتر شدن چیزی نیست که به راحتی بدست آید و نیاز به اطلاع از شماری اصول مهم و کلیدی برای شکست غول کنکور و اطلاع از پاسخ این سؤال یعنی چگونه حرفه ای درس بخوانیم؟ دارد.

یعنی در واقع هر فرد باید با بهترین روش های تست زنی و همین طور برنامه ریزی فردی آشنایی کافی داشته باشد و بتواند به راحتی بهترین روش های مطالعه را برای دروس مختلف به کار بگیرد.

اما برخی از دانش آموزان و داوطلبان کنکوری اطلاع درستی از این که چگونه هوشمندانه درس بخوانیم؟ یا چگونه حرفه ای درس بخوانیم؟ تا رتبه برتر کنکور شویم ندارند و اصلاً نمی دانند مطالعه حرفه ای چیست.

چه طور بهتر درس بخوانیم

در ادامه با ذکر راهکارهایی مفید برای رتبه برتر شدن و قبولی در دانشگاهی که همواره آرزویش را دارید چگونه حرفه ای درس بخوانیم؟ در خدمت شما دوستان عزیز هستیم.

 

 

برایدانلود پکیج تندخوانی فانتوم جدیدترین و به روزترین پکیج تندخوانی در دنیابر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

به عنوان اولین راهکار باید خدمت شما عرض کنیم که هرگز از مشورت با رتبه برترهای کنکور غافل نشوید.

کسانی که با تلاش زیاد و به کارگیری روش هایی خاص و منحصر به فرد مؤفق به کسب رتبه ای عالی در کنکور شده اند و می توانند به این سؤال که چگونه هوشمندانه درس بخوانیم؟ برای شما پاسخ بدهند.

در مورد نحوه مطالعه این افراد سؤال کنید و از آن ها بخواهید تا در رابطه با تکنیک های مطالعه و تست زنی و منابعی که استفاده می کردند خدمتتان توضیحاتی را بدهند.

 

 

ببینید دوستان این یک سال کنکور برای شما واقعاً سرنوشت ساز بوده و باید از لحظه به لحظه روزهای باقی مانده تا این آزمون مهم استفاده کنید.

در نتیجه، بهتر است تا مدتی مسافرت و مهمانی رفتن را به حداقل برسانید تا بدین ترتیب از زمان خود نهایت استفاده را ببرید.

تفریح برای شما لازم است و روحیه تان را بسیار تقویت می کند.

اما به شرطی که به اندازه باشد و موجب کاهش زمان مطالعه شما نشود.

 

 

برای اطلاع از12 راه طلایی برای افزایش کیفیت مطالعهبر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

 

 

سومین راهکار لازم برای مؤفقیت در کنکور این است که از شناخت تکنیک ها و روش های مختلف تست زنی از جمله تکنیک تست زنی با دو خودکار و یا سایر شیوه ها غافل نشوید.

اطلاع از این روش ها می تواند شما را به اوج برساند و از میزان استرس خود در سر جلسه کنکور سراسری تا حد زیادی کم کند.

 

 

شرکت در آزمون های آزمایشی مؤسسات مختلف می تواند کمک بزرگی به شما برای کسب رتبه برتر در آزمون سراسری باشد.

از آن جایی که این آزمون ها بالاخص آزمون های جامع برگزار شده در روزهای نزدیک به کنکور کاملاً مشابه آزمون سراسری هستند این امر می تواند سؤالات و فضای کنکور سراسری را برای شما دوست کنکوری تداعی کنند.

 

 

 

 

پنجمین موردی که می توانیم در رابطه با این که برای رتبه برتر شدن چگونه درس بخوانیم؟ خدمت شما عرض کنیم این است که هرگز دور و بر خود را با انواع و اقسام کتب کمک آموزشی آن هم از انتشارات مختلف شلوغ نکنید.

این کار نتیجه ای به جز سردرگمی و کلافگی برایتان به همراه ندارد. چون فرصت مطالعه دقیق و مفهومی هیچ کدام را پیدا نمی کنید.

فقط کافیست تنها چند کتاب آن هم بهترین ها را انتخاب کنید و آن ها را به بهترین شکل ممکن مطالعه کنید.

مطمئن باشید این گونه یادگیری بهتری را تجربه می کنید و بازدهی شما نیز در سر جلسه کنکور سراسری تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

 

 

برایدانلود پکیج تندخوانی ویرا بهترین و کامل ترین پکیج تندخوانی در جهانبر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

سؤال چگونه زیاد درس بخوانیم؟ پرسشی است که همه دانش آموزان و بالاخص کنکوری ها به دنبال یافتن پاسخی دقیق برای آن هستند.

اگر می خواهید بدانید که چگونه زیاد درس بخوانیم؟ تا در امتحانات مدرسه و یا کنکور مؤفق شویم باید خدمتتان عرض کنیم در درجه اول باید برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

به این معنا که همواره شب ها زود به رختخواب بروید و صبح ها سحرخیز باشید و با روحیه ای شاد و سرحال مطالعه را شروع کنید.

در درجه دوم، باید ساعات مشخصی را در طول روز برای مطالعه بخش های خاصی از هر کتاب درسی تعیین کنید.

این گونه بازدهی بهتری در هر درس دارید و بیشتر هم مطالعه می کنید.

 

 

در این بخش از نوشته قصد داریم 14 نکته طلایی برای معجزه در درس خواندن را خدمت شما ارائه دهیم.

به کمک استفاده از این 14 نکته طلایی برای معجزه در درس خواندن می توانید بهترین آینده تحصیلی را برای خود رقم بزنید و دیگر نگرانی بابت قبولی در امتحانات مدرسه و دانشگاه و یا کنکور سراسری ورودی دانشگاه ها نداشته باشید.

 

 

داشتن تمرکز در زمان مطالعه از اموری واجب و ضروری است که به هیچ وجه نمی توان منکر آن شد.

اما این که بدانید از طریق چه روش هایی می توانید تمرکز خود را حتی به میزان چند برابر افزایش دهید مهم تر است.

روش هایی جادویی که هر دانش آموز و یا داوطلب کنکوری می تواند از آن ها برای رسیدن به ترقی استفاده کند.

 

 

اگر می دانید که فردا معلم قرار است کدام فصل از درس فیزیک یا شیمی را درس بدهد شما از شب قبل حتماً مروری کلی بر روی آن فصل داشته باشید.

این گونه به شما قول می دهیم که بازدهی شما در یادگیری آن فصل به مراتب چندین برابر می شود و مطالب را بهتر به خاطر می سپارید.

 

 

در طول هفته و یا ماه ساعت های مشخصی را برای مرور نکاتی اختصاص دهید که تا آن زمان مؤفق به مطالعه و زدن تست هایی در رابطه با آن ها شده اید.

این گونه می توانید مطالب و مباحث درسی را تا مدت زمان بیشتری در حافظه خود نگه دارید.

 

 

دوستان عزیز چه دانشجو یا دانش آموز هستید و چه در سال آینده کنکور دارید هرگز از حل کامل و جزء به جزء تمرینات گنجانده شده در آخر هر یک از فصول کتاب های درسی غافل نشوید.

این گونه می توانید نکات لازم را بهتر و دقیق تر بیاموزید و یادگیری خوبی داشته باشید.

 

 

دوستان اجازه دهید عرض کنیم که در حال حاضر استفاده از روش های تندخوانی در دنیا در میان دانش آموزان، دانشجویان و حتی داوطلبان کنکور بسیار جا افتاده است.

کافیست یک سرچ کوچک بزنید تا متوجه شوید که چه مؤفقیت هایی که افراد به وسیله این روش مطالعه بدست نیاورده اند.

آن وقت که بلافاصله برای سفارش و خرید آن جهت تقویت هر چه بیشتر حافظه و یادگیری هر چه بهتر و عمیق تر اقدام می کنید.

 

 

 

برای اطلاع ازروش های تندخوانی درس زیست شناسی کنکور سراسری ورودی دانشگاه هابر روی لینک مربوطه کلیک کنید

دوستان عزیز قبل از شروع مطالعه تمام چیزهایی که موجب می شوند شما در حین مطالعه حواستان پرت شود را از جلوی چشمان خود بردارید.

به طور مثال هرگز دم دست خود گوشی تلفن همراه و یا لپ تاپ نگذارید. اگر وسیله ای مانند عروسک یا هر چیز دیگری توجه شما را به خود جلب کرد آن را در جای دیگری بگذارید.

این گونه می توانید بهتر تمرکز کنید و حواستان جمع درس خواندنتان است.

 

 

تلفن وسیله ای است که معمولاً از صبح تا شب زنگ می خورد و افراد خانواده هم مجبور به پاسخ دادن آن هستند.

اما شما خود را از این کار معاف کنید و حتی گوشی تلفنی در اتاق مطالعه یا روی میز خود نداشته باشید.

هیچ چیز مانند تلفن زمانتان را نمی گیرد و شما را خسته نمی کند.

 

 

صحبت تلفنی با دوستان دانشگاه یا مدرسه آن هم گفتگویی طولانی فقط زمان شما را می گیرد.

مطمئن باشید با این تلفن حرف زدن ها هیچ چیز که عایدتان نمی شود هیچ کلی هم وقت از دست می دهید.

 

 

استفاده از خوراکی های تقویت کننده حافظه مانند مویز می توانند در زمان امتحانات یا کنکور سراسری بسیار عالی باشد.

این گونه می توانید مطالب و مفاهیم درسی را بهتر به ذهن بسپارید.

 

 

دوستان عزیز هرگز در زمان مطالعه به چیزی به جز درس خود فکر نکنید. مؤفقیت شما بسیار مهم تر از به هم ریختن ذهنتان برای فلان حرف دختر خاله تان است.

این حرف ها را رها کنید و با ذهنی آزاد درس بخوانید.

 

 

زمانی که خسته هستید مغز به هیچ وجه گنجایش یادگیری ندارد. پس در زمان خستگی جسمی حتماً کمی استراحت کنید و بعد دوباره مطالعه دروس را آغاز کنید.

 

 

حتماً شنیده اید که برخی از افراد برای قبولی در کنکور سراسری دست به چه کارهای عجیب و غریبی که نزده اند.

مثلاً این که شب ها خیلی کم استراحت کرده اند و یا این که در طول یک سال حتی یک بار هم به مهمانی نرفته اند.

انجام این قبیل از کارها مساوی است با از بین رفتن توان جسمی و روحی و مریض شدن که واقعاً وحشتناک است.

از این رو به قول معروف دیگر شورش را در نیاورید و به اندازه کافی تفریح و استراحت را در برنامه خود بگنجانید.

 

 

استفاده از جعبه لاینتر می تواند کمک بزرگی به شما در یادگیری هر چه بیشتر دروس باشد.

وسیله ای که استفاده از آن در بین داوطلبان کنکور و یا دانش آموزان به شدت رایج است.

این گونه می توانید تمامی لغات زبان یا ادبیات فارسی و یا هر درس دیگر را به راحتی و تا همیشه به ذهن خود بسپارید.

 

 

دوستان عزیز قرار نیست همه شما معدلتان در مدرسه بیست شود یا این که همگی رتبه یک کنکور شوید.

به اندازه توان جسمی و روحی از خودتان توقع داشته باشید و خودتان را زیاد اذیت نکنید.

 

 

برای آشنایی با تکنیک های مطالعه تست زنی در کنکور از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

مشاوره افزایش تمرکز

14 نکته مهم برای تمرکز بیشتر در مطالعه کنکور

چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

تدریس خصوصی

برای رسیدن به مؤفقیت چگونه درس بخوانیم؟

برای شرکت در امتحانات مدرسه الزاماً‌ باید از روش ها و فنون خاص مطالعه و درس خواندن مانند ایجاد علاقه در درس مورد نظر استفاده شود.

برای اطلاع از حرفه ای درس خواندن برای قبولی در کنکور با تیم مشاوره ما تماس بگیرید.

هوشمندانه درس خواندن برای قبولی در آزمون تیزهوشان به این معناست که از کتب کمک آموزشی عالی استفاده کنید و از طرفی تکنیک های تست زنی را نیز بدانید.

اگر می خواهید بدانید چگونه درس بخوانید تا 20 بگیرید با تیم مشاوره ما تماس حاصل فرمایید.

برای زیاد درس خواندن باید با برنامه ریزی پیش بروید.

12,000,000 +

بازدید کننده ایران تحصیل تاکنون

452,000 +

مخاطبان مشاوره تلفنی ایران تحصیل تاکنون

676780

تعداد سوالات سایت ایران تحصیل

15000

حدااقل بازدید روزانه سایت ایران تحصیل

در صورتی که نیاز به مشاوره در زمینه تحصیلی دارید می توانید از تجربیات مشاوران مرکز ایران تحصیل استفاده کنید هزینه هر دقیقه مشاوره 20000 ریال می باشد که می توانید ( از طریق تلفن ثابت از سراسر کشور با شماره 9099072952) تماس بگیرید و از خدمات مشاوره حضوری بهره مند گردید.

ایران تحصیل یک مرکز مشاوره تخصصی دارای مجوز فعالیت در زمینه تحصیلی می باشد که به صورت خصوصی و غیر انتفاعی فعالیت دارد و هیچ گونه وابستگی به هیچ ارگان خصوصی و دولتی ائم از دانشگاه آزاد ، سمپاد ، سازمان شاهد ، سنجش و … ندارد و تمامی مطالب مندرج در سایت تابع قوانین کپی رایت جمهوری اسلامی ایران و صرفا در راستای اطلاع رسانی و راهنمایی کاربران می باشد.

در صورتی که هر گونه پیشنهاد ، انتقاد یا شکایتی از نحوه عملکرد مجموعه دارید می توانید از طریق ایمیل info@irantahsil.org و یا شماره 02146018960 با ما در ارتباط باشید.

 

پاسخگویی ۸ صبح الی ۱ شب حتی ایام تعطیل

«خیلی برنامه‌ریزی کرد‌م، کلی کلاس رفتم، کلی وقت گذاشتم و یه ‌عالمه زحمت کشیدم. حالا که شروع کرد‌م به مرور د‌رس‌هام می‌بینم هیچ کد‌ومشون یاد‌م نیست. اصلاً د‌ارم د‌یوونه می‌شم. هرچی میخونم از یادم میره. انگار تمام زحماتم، د‌ود‌ شد‌ه و رفته به آسمون. تو رو به‌خد‌ا به د‌اد‌م برسید‌، بگید‌ من باید‌ چیکار کنم!»

جملات بالا ممکن است برایتان آشنا باشد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده که در روزهای نزدیک به آزمون حس می کنید تمام مطالب از ذهنتان پریده و انگار کل حافظتان” ری استارت” شده!

اگر احساس می‌کنید حافظه‌‌ی‌تان تحلیل رفته و همه درس هایی که خواندید را فراموش می‌کنید؛ زود ناامید نشوید و به جای تسلیم شدن دنبال راه حل باشید. فراموشی معضلی است که بسیاری از کنکوری‌ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، به همین دلیل می خواهیم چند راهکار برای جلوگیری از فراموشی مطالب به شما ارائه کنیم.

برای اینکه بدانیم چگونه از فراموشی مطالب جلوگیری کرده و آن ها را به خاطرمان بسپاریم اول باید مراحل حافظه را خوب بشناسیم. روان‌شناسان معتقدند که انسان دارای سیستم حافظه‌ای با سه مرحله‌ی مجزا است: حسی، کوتاه‌مدت و بلندمدت.

حافظه حسی: حافظه فرار است و مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات در آن کمتر از 1 ثانیه است.

چه طور بهتر درس بخوانیم

حافظه کوتاه مدت: گنجایش بسیار محدودی دارد و پس از فیلتر کردن اطلاعات را به سرعت به حافظه بلند مدت منتقل می کند.

حافظه بلند مدت: دارای ظرفیت نامحدودی است و اطلاعات را با ماندگاری زیاد ثبت می کند. شما میتوانید چند صد میلیون کتاب را در حافظه بلند مدت خودتان به خاطر بسپارید.

فراموشی به این دلیل است که مطالب از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل نمی شوند. در واقع هر اطلاعاتی که در حافظه حسی و کوتاه مدت باشید اگر ارزشمند باشد به حافظه بلند مدت برای زمان نامحدود انتقال می یابد.

آیا می دانید روز بعد از درس خواندن چقدر از مطالب را فراموش می کنید؟ بعد از یک ماه چطور؟ مسئله فراموشی سال ها قبل توسط روان شناسی به نام هرمان ابینگهاوس به صورت تجربی و علمی مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیقات او به صورت منحنی فراموشی ارائه شد.

منحنی فراموشی نشان می دهد در صورتی که شما عالی مطالعه کرده باشید بعد از 24 تا 48 ساعت تقریبا نصف مطالبی که خواندید فراموش می شود و پس از حدودا یک ماه ، 80 درصد آن از یاد می رود.

ابینگ هاوس به این نتیجه رسید که بهترین زمان برای مرور یک خاطره، درست قبل از زمانی است که آن را فراموش کنید.

منحنی فراموشی می‌تواند برای ما توضیح دهد که چرا معمولا وقتی شب امتحان اطلاعات زیادی در مغزمان فرو  می‌کنیم، مدت کوتاهی بعد از امتحان (یا خدای نکرده همان سر جلسه‌ی امتحان!)، چیزی از آن اطلاعات را به‌یاد نمی‌آوریم. چون کل یادگیری فقط در مدت زمان بسیار کم انجام می‌شود و بعد از آن مرور نمی‌شود و بلافاصله بعد از یادگیری، فراموش شدن هم آغاز می‌شود.

مرور و تکرار

مهم ترین عامل در فراموشی مطالب درسی مرور نکردن است. وقتی مطلب جدیدی را می خوانید سعی کنید در همان روز آن را مرور کنید. اگر بعد از چند روز مرور کنید به طور طبیعی بخش هایی از آن مطلب را فراموش کرده اید.  بهترین کار مرور دروس در همان روز و چند روز بعد از مطالعه است تا مطالب به حافظه بلند مدت منتقل شود. در این رابطه در قسمت چگونه مرور کنیم در سایت محصل ایرانی بیشتر توضیح داده ایم.

مهم‌ترین جمله‌ای که در این رابطه می‌توانم به شما بگویم این است: رمز یادگیری مؤثر، تکرار مطالب است. تکرار، یکی از اهرم‌های قدرتمند در اختیار ماست. تکرار باعث می‌شود اطلاعات مدام به مغز مخابره شود و مغز با این تکرار‌ها اصطلاحا به خوبی شیرفهم می‌شود.

رمز گذاری کنید

یکی از روش های ساده که می توان برای جلوگیری از فراموشی استفاده کرد، رمز گذاری است. اگر من بگویم “بامشاد” یاد چه چیزی می افتید؟ شما را یاد هر چیزی بیاندازد، برای من آثار دکتر شفیعی کدکنی را تداعی می کند!  «ب: بوی جوی مولیان/ ا: از بودن و سرودن/ م: مثل درخت در شب باران/ ش: شبخوانی/ ا: از زبان برگ/ د: در کوچه‌باغ‌های نیشابور» اگر حرف های اول آثار را کنار هم بگذاریم کلمه بامشاد به وجود می‌آید. رمز گذاری یک روش ساده و بسیار کاربردی است و میزان فراموشی را به حداقل می رساند. با کمی خلاقیت می توانید در اکثر دروس از این روش استفاده کنید و مطالب را به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید.

تست زنی و حل تمرین

تمرین و تست زنی باعث پر شدن شکاف های اطلاعاتی در مغز خواهد شد . بعد از مطالعه مباحث شروع به تست زنی از نوع آموزشی کنید تا مطالب در ذهنتان بهتر به خاطر سپرده شوند. تمرین کردن سوالات سال های گذشته می تواند به بازیابی اطلاعات بسیار کمک کند.

همچنین اگر حس می کنید مطلبی از یادتان رفته بهترین کار برای اینکه بدانید این حس واقعی است یا کاذب تست زنی و حل تمرین در مبحث مورد نظر است. در صورتی که توانستید به سوالات پاسخ دهید حس شما کاذب است و اگر توانایی پاسخگویی نداشتید سراغ کتاب درسی بروید و مبحث مربوطه را مرور کنید.

مطالب درسی را با صدای بلند تدریس کنید

معمولا اگر مطلبی را به کسی آموزش دهید دیرتر آن را فراموش می کنید. شما می توانید متن کتاب را برای خودتان با صدای بلند بازگو کنید انگار می خواهید به فرد دیگری تدریس کنید. تحقیقات هم نشان داده اند که اگر مطالب را با صدای بلند بیان کنیم آن ها را بهتر به خاطر می سپاریم.

بر اساس هرم یادگیری آموزش به دیگران باعث می‌شود 90 درصد و تمرین کردن 75 درصد مطالب در ذهن باقی بماند!

ممکن است این کار برای شما غیر معمول به نظر برسد اما با امتحان کردن این روش از اینکه چقدر این کار موجب به خاطر سپردن مطالب بیشتری می‌شود، شگفت‌زده خواهید شد. . قطعا اگر مفهوم درس را فهمیده باشید این روش بسیار کارساز خواهد بود.

یادداشت برداری

هنگام مطالعه کاغذ و قلمی داشته باشید و مطالبی که میخوانید را بنویسید. این نوشته ها احتمالا و به دردتان نخواهد خورد اما کمک بزرگی به شما برای به خاطر سپاری مطالب می کند.

از فراموشی نترسید

یک داوطلب در سال کنکور هر روز در حال یادگیری مطالب درسی هست و اینکه بعضی از مطالب را فراموش کند طبیعی به حساب می آید. از اینکه مطالب را فراموش می کنید ترسی نداشته باشید و با استفاده از راهکارهایی که گفتیم میزان فراموشی مطالب را به حداقل برسانید.

نمی تونم حفظ کنم

من پایه ششم هستم و امتحانات دی ناهم نمراتش عاللییی بود و فردا امتحان علوم از درس ۷ داریم چووونن سختتت ترین درس بود میترسم

خوب بود اگه میشه مفید ترش رو بزارین

من حافظه ی خوبی دارم وسریع مطالب را فرامیگیرم اما زودهم فراموش میکنم

سلام دوستان
امیدوارم مطالبی که میگم به‌دردتون بخوره
ببینید بچه ها فراموشی مطالب مغز خواه ناخواه اتفاق می افته . شما فقط‌میتونید این فراموشی رو عقب بندازید اما نمیتونید جلوشو بگیرید . چون ذات مغز اینه.
حالا در رابطه با مطالب درسی:
ببینین ما خوندن و نوشتن و کلاس اول ابتدایی یاد گرفتیم آیا فراموشش کردیم ؟؟‌خیر .خوب چرا فراموش نشده؟؟ چون ازش استفاده کردیم و میکنیم و خواهیم کرد . ایا عدد‌ها میشه یادمون بره‌یا‌حروف الفبا‌؟ خیر . چون ما در تک تک لحظه هامون ازش‌استفاده میکنیم . مطالب درسی هم همینطوره سعی‌کنید در جای جای‌زندگی‌ازشون استفاده کنید و پیوستع مرور کنید . اونوقت میبینید نه تنها فراموش نمیشن بلکه یه گوشه ذهنتون محکم میچسبن☺

سلام من کلاس نهم هر چه درس نمی خوانیم یاد نسیت میش بگوید چرا می کند

من امتحانات دی ماه ام هست و بدتر از این سوال دیگه باید برم هفتم و بدتر از این همه چی یادم میره و نمیدونم چی کار کنم 😭😢

سلام
با خوندن مطالب شما سعی دارم روش درس خوندنم رو عوض کنم خیلی مفید بود ممنون

هی منکه ناامیدم

من فیلم های زیادی دانلود میکنم و میبینم ولی هیچ کدوم به اندازه فیلم های خانم زهرا حیدری خوب نبوده من وقتی یه بار فیلم ایشون رو نگاه میکنم به کل همه چی رو یاد میگیرم خیلی ام خوبه اصلا فراموش هم نمیکنم😃

معلم مدرسه ما هستند

چه طور بهتر درس بخوانیم

سلام من نهم ام انتخاب رشته دارم اصلا هم روش صحیح درس خوندن بلد نیستم دوست دارم زمان کم وقت بزارم ولی به حافظه بلند مدت بره ولی نمیشه با این اوضاع کرونا هم که درس ها خوب نمیتونم بخونم چی کنم🤔🤔

منم دقیقا همینجورم

سلام من هم همین طوری هستم 😣😑😕

فقط سر امتحان هرچی به ذهنت اوگد بنویس اشتباه بود کتکشو بخور

چرا حالا کتک؟؟🤣🤣

والا من ریاضی رو میخونم و خیلی هم نابغه هستم هنگامی که کتاب رو میبندم احساس میکنم که اصلا چیزی به نام درس وجود نداشته بود بعد میرم سراغ تست گیر میکنم ولی میرم سراغ امتحان ۱۹ میگیرم این چطور مسله است؟!

من از فراموش کردن میترسیدم ولی تصمیم گرفتم دیگه نترسم ولی هنوزم نمیدونم چجوری باید خیلی خوب درس بخونم😅

چرا هرچی زبان یا ریاضی می خونم یاد نمیگیرم اشتیاقی هم ندارم ولی کتابی مثل علوم یا عربی میخونم یاد میگیرم اشتیاقم دارم…..سعید .. هشتم

خوش بحالت دنیا رو حفظیات میچرخه

من امسال میرم هفتم و همه مطالب رو یادم میره وقتی درسمو میخونم و مامانم هم میپرسه مطمئن میشم از خودم ولی سر امتحان همه چی یادم میره
اما وقتی با سایت شما آشنا شدم همه چی برام آسون شد ممنون

با سلام
از من فراموشکارتر کسی را پیدا نمی کنید ولی با یک روشی که تا حالا کسی بهش توجه نکرده بهتون می گم چه کار کنید.

اول برنامه سازنده فلش کارت را از بازار دانلود کنید البته پولیه ولی می ارزه.

دوم برای هر درس یک قسمت درست کنید

سوم اینترنت گوشی را فعال کنید
چهارم با استفاده از میکروفونی که در صفحه کلیدتان موجود است بوسیله صوت خودتان سوال و جواب را تایپ کنید
پنجم خود برنامه طبق یک الگوی مشخص زمان مرور را یادآوری می کند
یاعلی

اصلا ترس نداره من خودم مثل تو بودم تو دبستان و 7ام اصلا نمیتونستم درست درس بخونم ولی بزرگ تر که بشی فعالیت های هیجانی بدنت میاد پایین و تمرکز بیشتر میشه و از اونجایی که نسبت به هم سن و سال های خودت فعال تری بعدا هوشت هم بهت کمک میکنه خیلی عالی بشی

من نمیدونم باید چی کار کنم پنجم دبستان هستم و نمیتونم درست مطالب رو بخونم مامانم میگه اگه الان این طوری باشی تو راهنمایی به مشکل بر میخوری

اصلا ترس نداره من خودم مثل تو بودم تو دبستان و 7ام اصلا نمیتونستم درست درس بخونم ولی بزرگ تر که بشی فعالیت های هیجانی بدنت میاد پایین و تمرکز بیشتر میشه و از اونجایی که نسبت به هم سن و سال های خودت فعال تری بعدا هوشت هم بهت کمک میکنه خیلی عالی بشی

نمیدانم به خدا

من یه تجربه ای دارم که می خوام در اختيار شما عزیزان قرار بدم
1. پیشخوانی: ابتدا باید فصل یا درس رو به صورت روزنامه وار بخونیم ( تحلیل نمی کنیم) اینطوری با فصل آشنا می‌شید
2. سوال سازی : اینبار همراه خواندن شروع به در آوردن سوال از متن کتاب و خط کشیدن زیر کلمات کلیدی میکنیم
3. خواندن و تفکر : حالا وقتی یک پاراگراف را می‌خوانیم سعی می کنیم برای آن مثال بزنیم مثال هایی که تایید کننده آن مطلب باشد یا اگر مطلب حالت انتزاعی داشت آنرا تصویر سازی می کنیم
4. از حفظ گفتن : مطالبی را که خوانده ایم به صورت حفظی بازگو میکنیم
5. حل تست : تست های کتاب کمک درسی را حل میکنیم

باسلام
من دوازدهم تجربیم
میخام نتایج تلاش ها و تحقیقات زیادم در رابطه با حفظ دروس رو در اختیارتون بزارم فقط باید بهش عمل کنین:
۱-اولین کاری که باید بکنین اینه که مثلا اگه میخاین یه گفتار زیست یا یه درس دینی رو حفظ کنین باید یه دور روزنامه وار از روش بخونین(به صورت سطحی)
۲-باید از بخش های مختلف اون درس برای خودتون از دید معلم سوال طرح کنین و کنار اون مطلب بنویسین
۳-جواب اون سولارو با پرانتز در متن مشخص کنین
۴-اینبار از اول درس رو به صورت کاملا مفهومی بخونین(در این مرحله نباید حفظ کنین)به طوری که حتی یه کلمش نامفهوم نمونه
۵-در این مرحله باید درس رو پارگراف به پاراگراف با تمام تمرکز حفظ کنین و برای خودتون کنفرانس بدین
۶-در این مرحله مطالب خوانده شده رو به صورت نمودار درختی خلاصه نویسی کنین و یه دور از روش بخونین
۷-در آخرین مرحله باید سراغ سوالات تشریحی برین و حلشون کنین وسپس سوالات تستی(اولویت با کنکور)
تبریک میگم، شما درسو عالی یاد گرفتین!
حواستون باشه باید حداقل هفته ای یکبار درس رو مرور کنین وگرنه دوباره فراموش میکنین

اگرتلاشگرید، موفق باشید

دمت گرم فوق العاده عالی و مفید بود .

شما لطقا خواستن رو درست بنویس اقای کلاس ۱۲ ام بعدش استاد شو😉

همین چند سال پیش ما خودمون دانش آموز بودیم و هدفمون رسیدن به رتبه خوب و عالی بود و الان در بهترین رشته و دانشگاه های ایران تحصیل میکنیم…. ادامه

مشاوره کنکور

برنامه ریزی برای کنکور 1400 

روش مطالعه

آزمون آزمایشی

انگیزشی

فایل صوتی

اگر سوالی دارید با در ارتباط باشید از طریق: irmohasel@gmail.com

تمامی حقوق سایت برای موسسه محصل ایرانی محفوظ است©

همکاری      قوانین و مقرارات  

چگونه درس بخوانم؟ این سوال همه دانش آموزان و دانشجویان است. با همه این اوضاع، اعتقاد داریم که با رعایت روش علمی و اصولی که شامل چند گام ساده، پایه‌ای و کاربردی هست، می توانید این احساسات منفی را از خودتان دور کنید. این چیزی هست که بهترین¬ها از ابتدا روی آن تمرکز می‌کنند درحالی‌که دیگران از آن غافل هستند.

همچنین، این نکته‌ها و پیشنهادها به شما کمک می‌کند تا ده ساعت مطالعه مفید بدون هیچ افت بازدهی داشته باشید که روزگاری غیرممکن به نظر میرسید.

چه طور بهتر درس بخوانیم

شاید، کلیشه‌ترین نکته برای همیشه بوده و هست اما درسته که کلیشه‌ای است ولی بارها و بارها استفاده‌شده و دلیلش هم فقط اینِ است که جواب می‌دهد!

اگر قصد دارید که برای مطالعه جدی بیش از ده ساعت در روز اختصاص بدید، اغلب متوجه خواهید شد که خوردن چیزی، رادار مغزتان را فعال نگه می‌دارد. مطالعه چنین ساعات طولانی نیاز به استقامت روحی دارد و به همین دلیل مقدار مناسب تغذیه در فواصل زمانی مناسب ضروری است پس نوشیدن آب در فاصله‌های منظم را فراموش نکنید.

علی‌رغم اینکه ممکن است کسی نخواهد جریان مطالعاتش را متوقف کند اما باید توجه داشته باشید که تفریح داشتن، ضروری و مهم هست.همه ما در روش‌های متفاوتی مطالعه می‌کنیم و سبک‌های متنوعی داریم. می‌خواهم دو روش را به شما بگویم که روش اول به این صورت هست:

• شما می‌توانید تصمیم بگیرید و بر اساس اینکه چطور مطالعه می¬کنید استراحت¬تان را ساماندهی کنید. • شما می‌توانید مطالعه کنید و وقت تان را به بازه¬های یک ساعته یا 45 دقیقه‌ای تقسیم کنید. • بعد از سپری شدن هرکدام از این بازه‌ها، استراحت کنید.

و روش دوم هم به این صورت است که:

• اول، برای خودتان برحسب فصل‌ها، عنوان‌ها، تعداد سؤالاتی که باید پاسخ داده شود، اهداف را مشخص کنید. • هر باری که به هدف مشخص‌شده خودتان رسیدید، می‌توانید استراحت کنید. • چند دقیقه از وقت استراحت تان را به حرکات کششی پا اختصاص بدید و نیرویی تازه کنید.

چیزی که ممکن هست به نظر برسد این است که چند دقیقه استراحت، به طرز باورنکردنی باعث می‌شود به لحاظ جسمی شاداب و سرحال باشید و احساس جوانی کنید. این کار همه خستگی¬ها را در پایان ده ساعت، از بدنتان بیرون می‌کند.

چون بیش از ده ساعت در روز مطالعه می‌کنید دلیل نمی‌شود تفریح نداشته باشید و کارهایی که از انجامش لذت می‌برید را انجام ندهید. اجازه ندهید که مطالعات روی سرگرمی‌ها و فعالیت‌های فوق‌برنامه‌تان سایه بیندازد. ازآنجایی‌که زمان مطالعه موضوعی شخصی هست، می توانید زمان استراحت¬تان را در بازه‌های 2-5 ساعت تنظیم کنید و اگر دوست داشته باشید در ساعت‌های عصر بدوید یا ورزش موردعلاقه‌تان را بازی کنید.

شما می‌توانید ساز موسیقی بنوازید، آخرین فصل فیلم “خانه پوشالی” تماشا کنید و یا مطلب جدیدی را بخوانید. با انجام این فعالیت‌ها، از اینکه شما کار مورد علاقه لذت‌بخش¬تان را انجام ندادید، احساس خواب‌آلودگی نمی‌کنید. علاوه براین، می‌توانید در صورت مطالعه طولانی‌مدت به‌طور منظم و یکنواخت هم استراحت کنید.

در صورت مطالعه طولانی‌مدت، ممکن است حتی روزها در اتاق خود بمانید و فقط برای خوردن یا برای چند دقیقه صحبت با پدر و مادر خود از اتاقتان خارج بشوید. اما اگر کیفیت زمان مطالعه¬تان به‌جایی که شما مطالعه می‌کنید وابسته نباشد. همیشه سعی کنید محیط مطالعه تان را تغییر بدید. ممکن است حتی خواهان یک تغییر کوچک هم نباشید اما باید بدانید که شما نیاز به تغییر دارید.

نداشتن استراحت کافی، مثل یک بلیط تک‌سفره به‌سوی افسردگی هست بنابراین مهم است جلوی هر چیزی که ممکن است باعث خستگی مداوم شما بشود را بگیرید. هر روز در یک اتاق بودن برای ده ساعت می‌تواند منجر به افسردگی بشود. در عوض شما می‌توانید مطالعه را در اتاق نشیمن، اتاق پدر و مادرتان یا کتابخانه انجام بدهید.

اگر بدانید که چطور مطالعه کنید و چه کاری برایتان خوب است، کارهای شکفت انگیزی را می‌توانید با این آگاهی انجام بدید. آیا شما بیشتر از شاگردی که هستید که می‌خواهد به‌صورت بصری/شنوایی و یا حتی بیشتر از یک نفر زبان‌آموز هستید؟ بسته به هرکدام، باید از زبان‌های متنوع جهت یادگیری استفاده کنید.

به‌جای خواندن صرف از یک جزوه و پاسخ به سؤالاتش، می‌توانید سخنرانی¬های ویدئویی تماشا کنید که ممکن است یادگیری ساده‌تری را برای شما به همراه داشته باشد. هیچ‌کسی نمی¬تواند مطلبی را بخواند و در همان بار اول، همه‌چیز را درک کند. در اینجاست که آموزش آنلاین مفید واقع می‌شود. محتوای خواندن در آموزش آنلاین فراهم است و مفاهیم تدریس شده در ویدیوهای آنلاین به‌راحتی قابل درک و یادگیری هستند. بعد از اتمام مطالعه، آزمون¬ها و کوییز¬های آنلاین متنوعی برای سنجش میزان یادگیری شما نیز وجود دارد.

آزمون ورودی مشترک مانند یک مسابقه طولانی هست که اگر می‌خواهید رتبه بالایی در آن به دست بیاورید می‌بایست بدون مکث و تردید آن را شروع کنید. برخی اوقات ممکن است اشتیاق کمتری برای مطالعه داشته باشید و احساس تسلیم شدن کنید. در اینجاست که نیاز دارید تا انگیزه خود را حفظ کنید.

شما میتوانید این دو کار را انجام بدهید:

• با یک مربی صحبت کنید که می‌تواند والدین، برادر یا خواهر، دوستان و معلمانتان باشد.• نقل و قول‌های انگیزشی بخوانید که وقتی سطح انگیزه¬تان پایین می‌آید خیلی ساده و به‌دردبخور هستند. در اینجا، فهرستی از یازده نقل و قول انگیزشی عالی برای آزمون ورودی مشترک شما وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید. (تذکر: این بخش در واقع رفرنس دهی به یکی دیگر از مطالب سایت JEE هست و ذکر آن محلی از اعراب ندارد)

فکر کردن به آینده فقط برای دانش آموزان دبیرستانی، امری طبیعی هست بخصوص دانش‌آموزانی که می‌خواهند خودشان را در یک آزمون رقابتی مثل آزمون ورودی مشترک نشان دهند. به همان اندازه‌ای که برنامه‌ریزی برای آینده مهم است، انجام این کار در حد و اندازه خودش و طوری که همه افکارتان را درگیر نکند موضوعی حیاتی و کلیدی به‌حساب می‌آید.

استرس نداشته باشید و در دنیای “چی میشه اگر” زندگی نکنید.

چی میشه اگر زیاد مطالعه کنم و در آزمون ورودی مشترک شکست بخورم؟چی میشه اگر روز آزمون ورودی مشترک مریض بشم؟

حقیقت این است که کار نکشیدن از مغز منجر به استرس غیرضروری می‌شود طوری که با شیب لغزنده تا جایی پیش می‌روید که نتوانید آزمون ورودی مشترک را با موفقیت پشت سر بگذارید. به‌جای آن، تمرکز کنید و الان سخت کار کنید و اجازه بدهید سخت‌کوشی شما در آینده جای شما صحبت کند.

مجموعاً، دستیابی به ده ساعت مطالعه مفید بدون احساس از دست دادن انرژی و تداوم آن کاری ساده است.در سفر خود به سوی پیروزی و تعالی، موفق باشید.

با رعایت این نکات میتوانید برای ساعت های بیشتری مطالعه مفید داشته باشید. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.

 

یکی از دغدغه های اصلی و مهم اغلب دانشجویان و دانش آموزان به ویژه در فصل امتحانات مسئله چطور بهتر درس بخوانم، می باشد. این دغدغه تا جایی پیش می رود که زمینه شکل گیری افکار و تصورات منفی را در وجود آنها ایجاد می سازد. با تمام این تفاسیر، با استفاده از یک سری روش های اصولی و علمی و در عین حال کاربردی، به نحو مطلوب می توان این مشکل را حل و فصل نمود. در نتیجه این امر ضمن افزایش عملکرد مناسب و بهینه در هنگام خواندن درس، بازدهی درسی و ذهنی فرد نیز به میزان قابل توجهی ارتقا پیدا می کند.

یکی از مسائل مهم و حائز اهمیت در موضوع چطور بهتر درس بخوانم، عدم تمرکز و استرس ایجاد شده در این مواقع می باشد. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان با اینکه مدت زمان طولانی را به درس خواندن اختصاص می دهند، اما همچنان از نداشتن بازده مناسب شاکی و گله مند می باشند. دسته ای دیگر از این افراد در هنگام درس خواندن به علت خطور افکار منفی و آشفته به ذهن خود، توجهشان از درس و کتاب دور شده و نمی توانند بر افکار شکل گرفته کنترل و تسلط پیدا کنند.

ذکر این نکته ضروری می باشد که بسیاری از این مشکلات از عادت های نادرست و نامناسب دانش آموزان به ویژه در هنگام درس خواندن سرچشمه می گیرد. در پاسخ به این سوال که چطور بهتر درس بخوانم، باید اذعان نمود که اختصاص دادن ساعت های طولانی برای درس خواندن سبب بهبود وضعیت درسی نمی شود، بلکه مسئله مهم و تاثیرگذار در این زمینه ارتقای مهارت چگونه درس خواندن می باشد. هر شخصی به منظور یادگیری و درس خواندن روش های مختص و متناسب با خود را مورد استفاده قرار می دهد.

اولین نکته که در موضوع چطور بهتر درس بخوانم، باید مورد توجه قرار گیرد، برخورداری از ذهنی آماده و آرام می باشد. بدون تردید، اغلب قریب به اتفاق محصلین، از درس خواندن به منزله یک فعالیت خشک و اجباری یاد می کنند، اما واقعیت امر این است که می توان درس خواندن را در زمره کارهای مورد علاقه یا یک فرصت ویژه برای فراگیری آموزه های جدید و کسب مهارت های تازه قلمداد نمود. بنابر اظهارات پژوهشگران این حوزه، یکی از عوامل حائز اهمیت به منظور خواندن هوشمندانه و ایده آل درس، برخورداری از یک رویکرد ذهنی سالم و صحیح به شمار می رود.

چه طور بهتر درس بخوانیم

یکی دیگر از عوامل ارتقای مهارت در موضوع چطور بهتر درس بخوانم، یافتن بهترین زمان برای درس خواندن می باشد. بسیاری از افراد شب ها و برخی دیگر نیز صبح ها را به هر زمان دیگری برای درس خواندن مورد نظر قرار می دهند. در این مواقع بهترین موقع درس خواندن، زمانی است که فرد در وجود خود احساس خستگی ندارد و سرشار از انرژی و انگیزه می باشد. برنامه ریزی کردن برای خواندن درس، از دیگر نکات مهم در بهبود توانایی در مقوله چطور بهتر درس بخوانم، محسوب می شود.

بسیاری از افراد به سبب نداشتن برنامه ریزی اصولی و صحیح، خیلی زود از خواندن درس خسته شده و تمایلی به ادامه آن ندارند. برای افزایش بازده و عملکرد درسی، داشتن یک برنامه ریزی منسجم و منظم، به ارتقای سطح کیفی مطالعه فرد کمک شایانی می کند. داشتن خواب کافی، مصرف مواد غذایی مفید به ویژه در مواقع مطالعه کردن، داشتن استراحت کافی میان درس خواندن، استفاده از روش های خلاقانه و هوشمندانه، از عوامل تاثیرگذار و مؤثر در این زمینه به شمار می آید.

نخستین راهکار مناسب و تاثیرگذار در زمینه چطور بهتر درس بخوانم، ایجاد یک فضای بدون مزاحمت، آرام و در عین حال راحت می باشد. بدون تردید، درس خواندن در محیط هایی که با مزاحمت هایی همراه است، علاوه بر از بین بردن تمرکز، حواس پرتی فرد را نیز به دنبال خواهد داشت. بنابراین برخورداری از محیطی آرام و مناسب، تاثیر بسزایی در ارتقای بازده درسی افراد از خود بر جای می گذارد. از دیگر راهکارهای بسیار تاثیرگذار و کاربردی در این زمینه، انجام ورزش و پیاده روی قبل از پرداختن به درس خواندن می باشد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بیست دقیقه پیاده روی پیش از شروع پروسه درس خواندن، سبب بهبود و تقویت حافظه فرد می شود. از دیگر راهکارهای کارآمد در مقوله چطور بهتر درس بخوانم، تماشای فیلم های آموزشی است. فیلم های آموزشی علاوه بر جنبه سرگرمی، برای جلوگیری از فراموش کردن درس و همنیطور یادگیری مؤثر، از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. داشتن استراحت مناسب در فواصل میان درس خواندن نیز می تواند بسیار کاربردی و راهگشا به شمار رود.

بدین منظور و برای یادگیری بهتر و فراموش نکردن مطالب درسی، خواندن درس بعد از دو ساعت، نیاز مبرم به پانزده دقیقه استراحت کوتاه را دارد. گوش سپردن به موزیک های آرامش بخش نیز از شیوه های اثر گذار در موضوع چطور بهتر درس بخوانم، محسوب می شود. موسیقی های آرامش بخش علاوه بر کمک به یادگیری بهتر دروس، در بهبود و تقویت حافظه نیز نقش بسزایی را ایفا می نماید. انجام مدیتیشن هم از روش های مناسب و مفید در این زمینه به حساب می آید. مدیتیشن، ضمن ارتقای سلامت جسمی و روحی شخص، برای یادگیری مطلوب درس و کاهش استرس شب امتحان اثر گذاری بسیار بالایی دارد.

یکی از نکات مفید و حائز اهمیت در مقوله چطور بهتر درس بخوانم، نخوردن وعده های سنگین غذایی قبل از شروع به درس خواندن می باشد. خوردن غذای بیش از حد ضمن ایجاد حس خواب آلودگی، گردش خون بیشتر را به جای مغز در ناحیه شکم با خود به همراه دارد. خواندن مطالب با صدای بلند سبب درگیر شدن قسمت های بیشتری از مغز می گردد. به همین جهت ضمن کاهش سرعت خواندن مطالب، در یادگیری بهتر و مناسب تر تاثیرگذار می باشد.

در مواقعی که در فرد احساس خستگی بروز پیدا می کند، نباید به درس خواندن ادامه داد. چرا که در صورت وجود خستگی، مغز بازده و عملکرد درست را ندارد و در روند یادگیری و فهم مطالب برای فرد مشکلاتی را ایجاد می کند. یکی از نکات کاربردی در مقوله چطور بهتر درس بخوانم، اجتناب کردن از خواندن درس در وسیله یا ماشین در حال حرکت می باشد. چرا که در این وضعیت به علت خستگی چشم ها، فرد نمی تواند از تمرکز لازم برای یادگیری مطالب درسی برخوردار گردد.

داشتن یک دفترچه یادداشت و یادداشت برداری از نکات و مطالب مهم نیز بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد. برای ریلکس نمودن و آرام کردن همه بخش های بدن، استفاده از تنفس عمیق بسیار مفید و مناسب می باشد. تنفس عمیق امکان رساندن میزان اکسیژن بالاتری را به بافت های بدن و به خصوص مغز انسان میسر می سازد.

نگارنده: سپیده حسینی فرد

جهت مشاوره در مورد «چگونه و چطور بهتر درس بخوانم؟» و تعیین وقت مشاوره حضوری با شماره های زیر تماس بفرمایید:

22618473 021

22623587 021

سایت مرکز مشاوره فکر بکر با هدف گسترش دانش عمومی و تخصصی جامعه در زمینه انواع مشاوره روانشناسی، خانواده و زوجین، کودک و سبک زندگی و موفقیت کار خود را آغاز نموده است. در این راستا تمام سعی متخصصین و دکتر روانشناس ما بر روی مطالعه و یافتن جدیدترین دستاوردها و تحقیقات به روز روانشناسی و متعاقبا حل مشکلات اجتماعی و خانوادگی هم میهنان ارجمند است.

در مجموعه فکر بکر علاوه بر ارائه مقالات، تصویرنماها و ویدیوهای مرتبط با علم روانشناسی، به معرفی مراکز معتبر مشاوره پرداخته می شود و کانال های برقراری ارتباط سریع و ساده با یک مرکز مشاوره معتبر و مناسب برای شما فراهم شده است. در کنار تمام موارد فوق امکان انجام انواع تست های روانشناسی بصورت کاملا آنلاین و تخصصی در سایت برای استفاده شما بازدید کننده محترم وجود دارد. با امید به اینکه بتوانیم قدمی هر چند کوچک در راستای بهبود حال مردم عزیز کشورمان و در نتیجه پیشرفت ایران سرفراز داشته برداریم.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

در این روزهای سخت قرنطینه که بیشتر از هر موقع دیگر تحت فشار و نگرانی هستیم، تلف شدن وقت و از دست دادن فرصت خیلی راحت میتواند اتفاق بیافتد. خانه نشینی طولانی فشار زیادی به روان هر کس می آورد، چه برسد به آنکه حالا کلاس ها و درس ها هم آنلاین شده.  درس خواندن و یادگیری هم در دوران قرنطینه اصلا کار ساده ای نیست. شاید دیگر خبری از سینما و مهمانی رفتن نباشد و حس و حال روزها و نگرانی های آن کار ما را کمی دشوار میکند. با همه این وجود راه دیگری جز فراگیری برای ما وجود ندارد. برای همین بد نیست که در ادامه 7 روش برای مطالعه و درس خواندن راحت تر و بهینه تر در دوران کورونا و تحت قرنطینه خانگی را که با استفاده از منابع معتبر گردآوری کرده ایم را بخوانید :

شاید پیدا کردن جایی دنج به خاطر حضور شلوغ و دائمی خانواده کار راحتی نباشد ولی گوشه ای خاص و ترجیحا ساکت و خلوت را برای خودتان انتخاب کنید و همه وسایل لازم برای درس خواندن مثل لپ تاپ، مارکر، کتاب، خودکار، دفتر و هر چیزی که لازم است را  اطرافتان بگذارید. در صورت امکان این مکان را ثابت نگه دارید. البته که این کار برای همه ممکن نیست، به ویژه برای والدینی که احتمالا مجبورند روزها را با بچه ها بگذرانند و شب ها مشغول درس شوند. در این صورت سعی کنید نشانه های خاصی در میان وسایلتان داشته باشید تا حتی اگر هر روز جای متفاوتی کمپ میزنید حس مناسب حال و هوای درس خواندن بهتان بدهد.

فراموش نکنید که همیشه گوشه دنجتان را مرتب نگه دارید. منظم ماندن موقع درس خواندن یا کار کردن در خانه اصلاً کار ساده ای نیست، ولی نظم محل درس خواندن هم تمرکزتان را بالا میبرد و هم بازدهیتان را افزایش میدهد پس جزو الویت ها قرارش دهید.

اگر موفق شدید تمرکزتان را برای مدتی که در نظر داشتید حفظ کنید و بازدهی خوبی داشتید حتما به خودتان جایزه بدهید. جایزه میتواند تماشای قسمتی از سریال محبوبتان، چرتی کوتاه، یا خوردن آن کیک خامه ای باشد که به خودتان اجازه خوردنش را نمیدادید. جایزه باعث می شود تا رفتارهای مثبت شما سریعتر و بهتر تبدیل به عادت شوند و به بیشتر شدن تمرکزتان در حین درس کمک کند.

در این روزهای قرنطینه خیلی ها باید درس هایشان را از طریق ویدیوهایی دنبال کنند که بعضیشان را میتوانند بعداً هم ببینند. عده ای دیگر هم البته به صورت آنلاین در کلاس ها شرکت میکنند (در این مورد در پست های بعد مفصل توضیح خواهیم داد). تماشای این نوع ویدیوها و یا شرکت در کلاس آنلاین را حتماً در مکان مخصوص درس خواندتان انجام دهید و هرگز در حین انجام دادن کار دیگری مشغولشان نشوید. دیدن این ویدیوها در حین خوردن غذا، یا ولو شده روی تخت، اهمیتشان را در ذهنتان پایین میاورد و از ارزش ذهنی عادت شما میکاهد.

چه طور بهتر درس بخوانیم

باید همواره حواستان باشد که درس ها و موضوعات مختلف، سطح تمرکز متفاوتی میطلبند، پس باید با دقت برای هر درس و نوع آن، حال انجام دادن تمرین باشد یا خواندن کتابی درسی، دیدن ویدیو و یا حضور در کلاسی آنلاین، از پیش برنامه ریزی کنید و هر کدام را در زمان درستی انجام دهید (در این مورد هم  پست های آینده حرف خواهیم زد).

مراقب باشید تا اهدافی را برای درس خواندتان در نظر بگیرید که بتوانید واقعا بهشان دست پیدا کنید. سه ساعت درس خواندن مستمر برای امتحان آیلتس در روز، آن هم در حینی که خانه داری میکنید و شغل آنلاینتان را هم انجام میدهید عملا غیر ممکن است. یادتان نرود که سنگ بزرگ نشانه نزدن است. در ای رابطه پیشتر در اینجا مفصلا صحبت کرده ایم.

اگر در خانه و با خانواده زندگی میکنید با آن ها صحبت کنید و آن ها را در جریان برنامه های درسی خود قرار دهید تا بتوانند به تناسب، شرایط بهتری را برایتان محیا کنند. از طرف دیگر روابطتان را با دوستان درسیتان، خواه محیط دانشگاه، خواه کلاس زبان، مدرسه یا چیزهای دیگر به صورت آنلاین پی بگیرید. طبیعی است که چیزی جای روابط حضوری را نخواهد گرفت ولی روابط اجتماعی جزوی از ذات ما است و باعث خواهد شد شرایط قرنطینه در ذهنتان عادی تر جلوه کند و به آرامش لازم برای درس خواندن برسید. در کنار این ها دوستان و استادان شما میتوانند کمک حال شما در درس ها باشند.

همه از جمله استادان و دوستانتان هم در قرنطینه هستند و اکثرشان حاضرند تا در صورت گرفتار شدنتان در موضوعی خاص به کمکتان بیایند. پس از لاکتان بیرون بیایید و اگر مشکل درسی ای داشتید حتما با دوست یا استادتان مطرح کنید. از کمک گرفتن از گوگل هم غافل نشوید که دوای هر دردی است.

پندمیک ها پیشینه طولانی دارند ولی همه آن ها تمام می شوند. کورونا هم از این قاعده مستثنی نیست. پس به جای اینکه زانوی غم بغل بگیرید و روزهای پیش رویتان را تلفِ افکار نا امید کننده و تاریک کنید، بهتر است سعی کنید مثل دوران پیش از کورونا و حتی بیشتر به درس خواندن بپردازید.مطمئن باشید این دوران تمام خواهد شد، پس تمرکز کنید تا بتوانید آرزوهایتان را شفافتر و نزدیکتر ببینید. تبدیل کردن تهدید کورونا به فرصت یادگیری بهترین کاری است که در دوران قرنطینه از ما بر می آید.

این ها راهکارهایی بودند که میتوانند کمک کنند حالا که در خانه محبوس شده ایم، حس بد تلف کردن خود و وقت ازمان دور شود. شما هم اگر راهکاری جز این ها به ذهنتان میرسد که به شما کمک کرده یا میتواند برای دیگران مفید باشد برای ما بنویسید.

 

آیلتس تهران اولین مرکز رسمی برگزاری آزمون در ایران با بیش از 28 سال سابقه آماده ارائه خدمات آزمون، آموزشی و مشاوره به داوطلبان می باشد.

 


2017-04-20
ایمان امینی
چطور یاد بگیریم, خلاصه…
422

این سوالی بود که دیشب از جانب دوستی برایم پیش آمد. بعد از این سوال، مغز من پنج شش ساعت زمان می‌خواست تا با مرور آنچه در گذشته با آن مواجه بوده به جواب قانع‌کننده‌ای – حداقل برای خودم – برسد. این جواب بر اساس دانسته‌های من از دوره‌ی Learning How to Learn کتاب‌های Make it Stick و The Power of Habit نوشته شده است. البته تعدادی از جواب‌های Quora را هم قرض گرفته‌ام.

حقیقت این است که احتمالا شما نمی‌توانید روزی ده ساعت درس بخوانید. مغز ما برای هضم اطلاعات ورودی نیاز به زمان دارد و ممکن است آشفته‌بازاری که برای مغز ایجاد می‌کنید، اوضاع را نه‌تنها به سمت بهتر شدن سوق ندهد، بلکه بدترش کند.

حالا فرض را بر این بگذارید که قبلش هم درس‌خوان نبوده‌اید، اوضاع بدتر می‌شود. مغز شما به این نوع زندگی عادت ندارد و مدام بخش‌های مرتبط با درد را برای مقابله فعال می‌کند در نتیجه این کار بعد از چند روز تمام توانِ اراده‌ی شما را در خود می‌بلعد و تمام.

خب اگر فکر می‌کنید که آب پاکی را روی دستتان ریختم و کار تمام است، کمی صبر کنید. اگر بتوانید روش‌تان را برای مطالعه بهینه کنید، با بالا بردن بازده، برنده‌ی بازی خواهید بود. فقط یک نکته را در نظر داشته باشید و آن اینکه این پست، یک مثال کلی از یک برنامه‌ی سنگین است و شما می‌توانید آن را برای مقصود خود تنظیم و بهینه کنید.

چه طور بهتر درس بخوانیم

جزئیات بیشتر در صفحه‌ی کتاب (روی این پیوند ضربه بزنید)

خواب مهم است، به خصوص وقتی پای حافظه، حفظ‌کردن و درک مطلب به میان می‌آید. بایستی که حداقل در این دوره‌ی فشرده‌ی یادگیری، تا جایی که می‌توانید کیفیت خواب خود را افزایش دهید. ولی چطور؟

۱) برنامه‌ی منظمی برای خواب بچینید. ساعت مشخصی را به رخت‌خواب بروید و حتی اگر برای روزهای اول برای خوابیدن با مشکل مواجه شدید در فضای تاریک اتاق و در رخت‌خواب بمانید. به خود خوابیدن زیاد فکر نکنید که نتیجه‌ی عکس می‌دهد. در رخت‌خواب ذهن‌تان را رها کنید. بدن شما طی چند روز به الگوی جدیدی که به او تحمیل می‌کنید عادت کرده و به مرور راحت‌تر می‌خوابید. این روش حداقل روی چند نفر از دوستانم جواب داده است و راضی بوده‌اند.

۲) دو ساعت قبل از خواب، موبایل و هر صفحه‌ی نورانی دیگر (به خصوص تلویزیون) را کنار بگذارید. فضا را تا حد امکان تاریک کنید تا ملاتونین برای به خواب رفتن شما به مقدار لازم توسط غده‌های پینه‌آل یا صنوبری ترشح شود. «اون موبایل کوفتی رو بذار کنار!»

۳) قبل از خواب، یادداشت‌هایی که در طول روز برداشته‌اید را مرور کنید. این مرور به مغز شما می‌فهماند که این موضوع اهمیت دارد، و در حین خواب، اطلاعاتی که در طول روز خوانده‌اید و به آن مرتبط است را تقویت می‌کند. در نتیجه آن همه درسی که خواندید را به زباله‌دان مغز منتقل نمی‌کند!

اگر امکانش را دارید اکیدا توصیه می‌کنم که روزی ده دقیقه مدیتیشن را در برنامه‌ی خود بگنجانید. در این پست بیشتر در خصوص چرایی و چگونگی مدیتیشن صحبت کردم. این مورد را جدی بگیرید که به تمرکز شما بی‌نهایت کمک می‌کند. شما با روزی ده دقیقه مدیتیشن، ده دقیقه را از دست نمی‌دهید، بلکه بالعکس چندین و چند ده دقیقه به روزتان اضافه می‌کنید. مثل معروفی می‌گوید «اگر روزی بیست دقیقه وقت برای مدیتیشن نداری، روزی دو ساعت مدیتیشن کن!» حالا ما به همان ده دقیقه هم راضی‌ایم به خدا!

فرض کنید که یک کار تمام وقت دارید. ساعت هشت صبح تا ساعت شش بعد از ظهر. ده ساعت کار که دو ساعتش به ناهار و استراحت می‌گذرد. همین الان برای خودتان یک بازه‌ی مشخص را تعیین کنید. لازم است که یک ساعت خروج/پایان روز کاری برای خودتان داشته باشید تا ذهن‌تان در طلب رسیدن به آن ساعت، شما را در طی ساعات کاری یاری کند.

حالا شما یک نقشه‌ی کلی دارید. با توجه به آنچه بایستی در طول این مدت به اتمام برسانید، یک برنامه برای هفته‌ی پیش رو بنویسید. لازم نیست که این برنامه زیاد به جزئیات بپردازد، بلکه همین که یک نمای کلی از آنچه که از خود انتظار دارید را نشان دهد کافی‌ست.

حالا با توجه به آن برنامه‌ی هفتگی، یک برنامه برای فردا بنویسید. مثلا درس فلان و بیسار و بهمان را فردا می‌خوانم. ولی فعلا آن را زمانبندی نکنید تا نکاتی در خصوص زمان‌بندی درسی به شما بگویم.

زمانی که در حال مطالعه‌اید، به مرور تمرکزتان را از دست می‌دهید. با از دست رفتن تمرکز، مغز شما در پیوند اطلاعات و ساختن قطعه‌های مفید (چانک‌ها) دچار مشکل می‌شود. به عبارتی هرچه جلو می‌رود بازده‌ی شما کمتر شده و هرچه بازده کمتر می‌شود هدر-رفتِ وقت بیشتر. برای این کار ما از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنیم.

در این تکنیک شما بسته به مطلب درسی یک تایمر بیست دقیقه تا یک ساعته در کنار خود می‌گذارید، و در طول آن مدت زمان، بر روی آن آیتم درسی متمرکز می‌مانید. با خودتان تکرار کنید که «من طی مدت زمان پومودورو، آن را نخواهم شکست و هر کاری دارم را به بعد از تمام شدن تایمر موکول می‌کنم.» یک کاغذ کنار دستتان بگذارید تا چیزهایی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آن یادداشت کنید و از ذهن‌تان بیرون بیندازید و در جا به مطلبی که در حال کار کردن روی آن‌اید برگردید. پومودورو را یک موجود مقدس در نظر بگیرید که شکستن آن، عواقب سنگینی را برای‌تان به همراه خواهد داشت. مدت زمان معمول یک پومودورو ۲۵ دقیقه است که من هم همان را پیشنهاد می‌کنم.

خب پیش‌تر ده ساعت برای مطالعه در نظر گرفتیم. آن را به سه بخش کلی تقسیم می‌کنیم:

۱) چهار ساعت مطالعه
۲) دو ساعت استراحت و تقویت قوا
۳) چهار ساعت مطالعه

فرض کنید هشت آیتم مختلف را باید یاد بگیرید. هر روز را به چهار آیتم اختصاص دهید. دو آیتم برای صبح (چهار ساعت اول) و دو آیتم برای بعد از ظهر (چهار ساعت آخر). چرایی‌اش را بعدا توضیح می‌دهم.

حالا چهار ساعت اول را به این صورت تقسیم‌بندی کنید:

از ساعت ۸:۰۰ تا ۸:۲۵ پومودورو اول
از ۸:۲۵ تا ۸:۳۵ استراحت
از ساعت ۸:۳۵ تا ۹:۰۰ پومودورو دوم
از ساعت ۹:۰۰ تا ۹:۱۰ استراحت
از ساعت ۹:۱۰ تا ۹:۳۵ پومودورو سوم
از ساعت ۹:۳۵ تا ۹:۴۵ استراحت
از ساعت ۹:۴۵ تا ۱۰:۱۰ پومودورو چهار
از ساعت ۱۰:۱۰ تا ۱۰:۳۰ استراحت (توجه کنید که این استراحت بعد از تمام شدن چهار دور پومودورو به جای ده دقیقه، بیست دقیقه است.
از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۰:۵۵ پومودورو پنجم
از ساعت ۱۰:۵۵ تا ۱۱:۰۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۰۵ تا ۱۱:۳۰ پوموردو ششم
از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۱:۳۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۳۵ تا ۱۲:۰۰ پومودورو هفتم

می‌توانید از تکنیک زنگ بدپیله استفاده کنید و برای شروع هر پومودورو یک آلارم تنظیم کنید.

تا اینجا دقیقا چهار ساعت شد. دو ساعت بعدی نوبت استراحت است. اولین آیتمی که در برنامه‌ی استراحت می‌گذارید سی دقیقه خواب (چرت) است. به محضی که ساعت دوازده شد دراز بکشید و چشمانتان را ببندید. حتی اگر احساس می‌کنید که خواب‌تان نمی‌برد، شما وارد مرحله‌ی یک و احتمالا دوم خواب خواهید شد و همین برای تجدید قوای مغز و سر و سامان دادن به اطلاعات کافی‌ست. یک برنامه‌ی هفت دقیقه‌ای ورزش هم از اینجا دانلود کنید. تمرین ورزشی به ساختن سلول‌های جدید عصبی کمک می‌کنید. چیزی که بیشتر از همه به آن نیاز دارید، پس ورزش، به همراه یک پیاده‌روی کوتاه‌مدت می‌تواند بیش از خود درس‌خواندن به شما کمک کند. از این موضوع سرسری نگذرید.

ساعت دو بعد از ظهر دقیقا مثل چهار ساعت اول، هفت پومودورو را اجرا کنید. و ساعت شش، برنامه‌ی فردا را بنویسید و تمام. نوشتن برنامه‌ی روز بعد به مغز شما اجازه می‌دهد تا برای اجرایی کردن آن در روز بعد، آمادگی داشته باشد.

به قول کتاب The Power of Habit اراده مانند یک عضله است. شما نمی‌توانید که یک عضله را یک شبه بسازید و همینطور از یک عضله‌ی ضعیف انتظار داشته باشید که از پس یک برنامه‌ی سنگین بربیاید. پس منابعمان محدود است و در نتیجه لازم است در استفاده از آن صرفه‌جویی کنیم.

در برنامه‌ی بالا ما ۱۴ فشار ضعیف به عضله‌ی اراده وارد می‌کنیم. خوبی تکنیک پومودورو به این است که فشار را از عضله‌ی اراده برمی‌دارد. مهم است که شما به پومودورو مثل یک پدر یا مادر احترام بگذارید و حرف روی حرفش نزنید. اگه این داستان را در پس ذهن خود داشته باشید، برای تمام کردنش، بعد از شروع شدنش، به قدرت اراده نیاز خاصی نخواهید داشت. به این صورت عضله‌ی ضعیف اراده‌ی خودتان را کم‌کم تقویت می‌کنید و از طرفی از برنامه هم به خاطر بی‌ارادگی باز نمی‌مانید.

در جایی که اکثر رقبای شما در حال خواندن یک درس در نشست‌های طولانی‌مدت به سر می‌برند، شما از تکنیک Interleaved Practice استفاده می‌کنید و تا سه برابر بازده بالاتری نسبت به آن‌ها خواهید داشت. خلاصه‌اش می‌شود که آیتم‌های درسی را با هم مخلوط کنید. قرار شد که چهار ساعت اول را به دو آیتم اختصاص دهیم. فرض کنید که اسم آن‌ها X و Y است. هفت پومودورو را به این صورت پیاده کنید.

در پومودوروی اول، یک نگاه کلی به قسمتی از منابع هر دو آیتم که بایستی در طول امروز مطالعه کنید بیندازید (پومودورو را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید). تیترها را بخوانید، خطوط بولد شده و نمودار و تصاویر و کپشن‌های تصاویر را بخوانید و مرور کنید. سعی کنید یک تصویر کلی از چیزی که می‌خواهید شروع به خواندنش کنید را در ذهن خود ساخته و پرداخته کنید. تایم استراحت روی صندلی لم بدهید و سعی در آزاد کردن ذهن کنید. به این صورت مغز شما در پس زمینه شروع به ساخت یک زیرساخت برای مطالب مربوطه می‌کند. استراحت که تمام شد پومودورو دوم و سوم را به درس X اختصاص دهید. پومودورو چهار و پنجم را به درس Y سپس پومودورو ششم را به X و دو مرتبه پومودورو هفتم را به Y.

در هم کردن دروس باعث می‌شود که در آینده آن‌ها را بهتر به یاد بیاورید. البته احتمالا ذهن‌تان به شما می‌گوید که «داری گیجم می‌کنی، من اینجوری کلا قاطی می‌کنم» ولی به حرفش گوش نکنید. حداقل نتایج مطالعات علمی می‌گوید بهتر است به حرفش گوش نکنید.

این تکنیک در خصوص تمرین با فاصله از هم است. یک توهمی به اسم توهم فهمیدن و درک مطلب وجود دارد. این توهم که بعد از روخوانی یا دوباره‌خوانی متنی سر و کله‌اش پیدا می‌شود، به شما می‌گوید که درس را به خوبی فهمیده‌اید. تکرار مداوم یک درس در یک روز که با تلاش ذهنی همراه نباشد، مفتش گران است و تنها این توهم را در شما به وجود می‌آورد که چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آینده به یاد خواهید آورد. لازم است که بین تمرین‌های یک درس، فاصله‌های یکی دو روزه بیندازید.

این تکنیک یکی دیگر از تکنیک‌های موثر در یادگیری‌ست. کتاب را ببندید و سعی کنید که آنچه خوانده‌اید را به یاد بیاورید. احتمالا با چالشِ سختِ ذهنی مواجه می‌شوید و می‌بینید که چیز زیادی را به خاطر نمی‌آورید. کدام بهتر است؟ اینکه با دوباره‌خوانی توهم اینکه یاد گرفته‌اید به شما دست بدهد یا اینکه با Reflect کردن کلا از خودتان ناامید شوید؟ دومی به شدت موثر است و لازم است خاطرنشان کنم که در این ناامیدی تنها نیستید. دو پومودورو آخر (یعنی شش و هفت) را به این کار بپردازید. سعی کنید چیزهایی که در پومودوروهای دوم، سوم خواندید را در پومودورو شش و چیزهایی که در پومودوروهای چهارم و پنجم خواندید را در پومودورو هفت یادآوری کنید.

هر چقدر هم کم باشد مهم نیست، مهم این است که مغز شما اکنون تشنه‌ی اطلاعات است. نیمه‌ی اول پومودورو (شش و هفت که پومودوروهای Reflect می‌نامیم) را به تلاش ذهنی بپردازید. هرچقدر بیشتر زور بزنید و کمتر به یاد بیاورید، ذهن‌تان جای بیشتری برای اطلاعات باز می‌کند. پس بی‌خیال آن حجم ناامیدی که سراغ‌تان می‌آید تلاش کنید و تلاش کنید؛ حتی اگر هیچ چیز و مطلقا هیچ چیزی را به خاطر نیاوردید. نیمه‌ی دوم پومودورو شش و هفت را به مطالعه‌ی خلاصه‌ای که نوشته‌اید بپردازید. این اطلاعات مانند یک جاروبرقی چند هزار وات سریع به درون کشیده می‌شود و جای‌شان بسیار مستحکم خواهد شد. مگر خلاصه‌نویسی کرده بودید؟

خلاصه‌نویسی بر روی کاغذ یکی از روش‌های خوب برای درک مطلبی‌ست که می‌خوانید. گاهی ما خودمان هم حواسمان نیست که به کلی حواسمان از مطلب پرت شده است. با خلاصه‌نویسی دائم به خودتان یادآوری می‌کنید که بر روی مطلب متمرکز بمانید. ولی خلاصه‌نویسی هم برای خودش روش‌هایی دارد. در اینجا یک روش را با شما به اشتراک می‌گذارم. به تصویر زیر نگاه کنید:

کاغذ را به سه قسمت تقسیم کنید. یادتان است که گفتم پومودوروی اول را به نگاه کردن به تیترها و نمودارها و غیره بپردازید؟ سعی کنید در حین این نگاه اجمالی از قالب همان تیترها و نمودارها و… سوال طرح کنید. در ستون کناری کوچک‌تر آن سوالات را یادداشت کنید. حالا در حین مطالعه در پومودورهای بعدی، نکات کلیدی و مهم و همچنین پاسخ سوال‌هایی که مطرح کردید را در ستون دیگر بنویسید. زیاد شلوغش نکنید و به نکات کلیدی اکتفا کنید. کاری کنید که آن نکات کلیدی راهی شود به سایر مطالب درسی. یعنی با خواندن آن‌ها و Reflect کردن بقیه درس را تا حدودی به یاد بیاورید. پس شلوغ‌کاری فقط به ضررتان تمام خواهد شد.

قرار شد که در طول روز، چهار آیتم را بخوانیم. دو آیتم در صبح و دو آیتم در بعد از ظهر. بنابراین چهار برگه برای هر روز آماده داشته باشید. مطالب را بنویسید و شب قبل از خواب به جای اینکه به کل مطالب نگاه کنید، این چهار برگه را در حد چند دقیقه‌ی کوتاه مرور کنید و بخوابید.

از این برگه‌ها برای تکنیک Spaced Practice هم استفاده خواهیم کرد. به عبارتی با فاصله‌ی چند روزه، هر باری به آن‌ها یک نگاهی بیندازید.

عملکرد هفتگی خود را بررسی و سعی کنید که مشکلات برنامه‌ای که برای هفته‌ی پیش نوشتید را برطرف و برنامه‌ی هفته‌ی بعد را بهینه‌تر بنویسید. بازخوردها مهم‌اند بنابراین یک کاغذ برای یادداشت این بازخوردها در کنار خود داشته باشید. بعد از چند هفته بهترین برنامه‌ای که با وضعیت شما سازگار است را خواهید داشت.

اولش سخت است ولی اگر این روند را به مدت دو هفته ادامه دهید، کم‌کم بدن عادت می‌کند و دیگر نیازی به نیروی زیادی برای اجرایی کردن برنامه ندارید. پس لطفا این دو هفته به هر ترفندی که شده خودتان را متقاعد کنید که پا پس نکشید.

چه طور بهتر درس بخوانیم

عادت‌ها در اصل از سه بخش Cue و Routine و Reward تشکیل شده‌اند. شما نشانه را می‌بینید و وارد روتین می‌شوید تا به Reward یا پاداش برسید. ما عادت را به این صورت پیاده می‌کنیم که نشانه همان برنامه‌ای باشد که روز قبل نوشتید. اهمیت نوشتن برنامه با مشخص کردن زمان اجرا اینجاست که مشخص می‌شود. برنامه‌ای که نوشته‌اید را روی میز کار جلوی چشمانتان بگذارید. اینکه بدانید ساعت ۱۰:۳۰ وقت پومودورو پنجم است و هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست. روتین هم تایم پومودورو و پاداش هم… خودتان را بعد از هر پومودورو خوشحال کنید…

حالت پرواز موبایل فقط برای سوار شدن داخل هواپیما نیست، برای نگرفتن اعلان و پرت نشدن حواس هم کارایی دارد. تمام راه‌های ارتباطی خود با دنیای بیرون را ببندید و اگر امکانش هست، کلا اینترنت را قطع کنید. میز کار را خلوت و اتاق‌تان را مرتب کنید. این جزئیات ریز به تمرکز شما کمک فراوانی می‌کند. نشانه‌هایی که در چرخه‌ی عادت نقش دارند، از همین شلوغ‌پلوغی‌های اطراف جان می‌گیرند. با مرتب و خلوت کردن اطراف خود و کم کردن وسایل مزاحم مثل گوشی موبایل، احتمال پدیدار شدن عادت‌های بد را به حداقل برسانید.

به عنوان آخرین نکته، خودتان را مهمان کنید. بعد از هر پومودورو یک کاری که مورد علاقه‌تان است و از طرفی وقتتان را زیاد نمی‌گیرد انجام دهید. اگر مثل خیلی‌ها با خوردنی ارضاء می‌شوید، بهتر است بعد از هر نشست خودتان را به یک چیز خوشمزه مهمان کنید. یادتان باشد که رژیم غذایی هم مهم است. انرژی لازم برای مغز را تامین کنید و بعد از کنکور به فکر لاغری بیفتید!

موفق باشید…
(ممکن است این نوشته در آینده به‌روز شود)

پرداخت شما از طریق سایت امن زرین‌پال به سایت شاپرک (زیر نظر بانک مرکزی) هدایت خواهد شد و امنیت اطلاعات شما – در صورت رعایت نکاتی که در درگاه پرداخت ذکر شده – تضمین شده است. به عنوان راه جایگزین می‌توانید پرداخت را از طریق شماره شبا IR570560080388802621820001 به نام ایمان امینی انجام دهید و رسید را به ایمیل eman.amini روی gmail.com ارسال کنید تا دسترسی به صفحه مذکور به شما اعطا شود.

ایلولا با تکیه بر فروش مقالاتی اداره می‌شود که به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. با خرید مقالات می‌توانید آن را زنده نگه دارید. دلیل عدم نمایش تبلیغات، احترام به شما و ذهن‌تان است. می‌توانید در صفحه درباره‌ی ما جزئیات آن را بخوانید.

چگونه بچه‌هایمان را به عشق مجهز کنیم؟

موهبتی به اسم حافظه انسان (حداقل این‌طور به نظر می‌آید)

سلام
خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
بسیار ممنون

سلام و ممنونم. حتما براتون ارسال می‌کنم.

سلام اقای امینی خسته نباشید و وقتتون بخیر اگه میشه لطفا ایمیل هایی که برای دانش اموز های دیگه فرستادین رو لطف کنید برای من هم بفرستید

سلام. تا چند دقیقه دیگه به ایمیلتون ارسال می‌کنم.

سلام وقتتون بخیر💙
اول اینکه باید ازتون خیلی تشکر کنم بابت مطالب بی نظیرتون.دوم اینکه الان که مدارس مجازی شدن من طرف صبح کلاس دارم و اینجوری نمیشود از ساعت ۸ پومودورو ها را اجرا کنم و اگر بخواهم از بعد از کلاس شروع کنم برنامه زمانی بهم میخورد و زمان درس خواندن کاهش پیدا میکند. ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید.👌❤

سلام. ممنونم از حسن نظرتون دوست عزیزم. برنامه رو باید طبق شرایط خودتون تغییر بدید. چیزی که من بهش اشاره کرد شمایل کلی از اون بود. طبق نیازهاتون تغییرش بدید.

سلام
تو این روزا که همش داخل خونه به سر میبرم انگیزه ام خیلی کاهش پیدا کرده اما با خوندن مطالب شما انرژیی دوباره گرفتم.و اینکه یک سوال داشتم ازتون: بعد از به پایان رساندن برنامه دیگه نیازی به مرور مطالب نیست.یعنی اگر ساعت ۶ عصر به پایان رساندیم دیگر تا فردایه اون روز نیاز نیست درس بخونیم یا مرور نکات مهم میتونه موثر باشه؟❤

سلام. مرور کردن یکی از روش‌های موثر برای به خاطر سپردن اطلاعات در بلندمدته. توی کتاب یادگیری هوشمندانه، در خصوصش صحبت کردم. البته فاصله زمانی بین مرور کردن‌ها مهمه چرا که ممکنه با زیادآموزی، توهم یاد گرفتن مطلبی رو پیدا کنید که در حقیقت جایگاهی توی حافظه بلندمدتتون پیدا نکرده.

خلاصه‌نویسی به علاوه فاصله‌ زمانی بین مرورها، می‌تونه خیلی مفید باشه. معمولا زمان مناسب برای مرور مطلب اون وقتیه که جزئیات شروع به محو شدن می‌کنند. اگه نکات کلیدی توی ذهنتون محو بشن، دیگه برای مرور، دیر شده و باید دوباره از نو یاد بگیرید (البته نه به سختی مرتبه اول ولی خب دیگه مرور به حساب نمیاد).

سلام
اولش که وارد سایت شدم فک نمی کردم که سایت مفیدی باشه فکر می کردم مثله بیشتر سایتایی که توی سطح وب هست یه سری مطالب جمع کرده سایت زده تا کسب درآمدی داشته باشه ولی وقتی مطالباون رو خوندم. احساس کردم که این مطالب مفیده و شروع کردم به خوندن مقاله هاتون من معمولا توی سایتایی که میرم نظر نمی ذارم بیشتر نظرات رو می خونم ولی این سایت اینقدر خوب بود که هم نظر گذاشتم و هم پرداخت داشتم
امیدوارم همیشه پیروز و سربلند باشید

سلام. نظر لطف شماست دوست عزیزم. موفق باشید.

مهدی هستم از سیستان و بلوچستان
من کلاس نهم هستم و می‌خوام تو یک دبیرستان قبول بشم
این مطالب خیلی کامل دقیق و بی نقص بود مطمنم که اگه این برنامه رو عملی کنم واقعا دکتر میشم
ممنون برام دعا کنید که دکتر شم

مهدی عزیز امیدوارم که موفق باشی و دکتر بشی.

سلام وقتتون بخیر…میدونم مدت زیادی از تاریخ انتشار مقاله فوق العادتون میگذره اما امیدوارم باز هم جواب من رو بدین…در کامنت ها دیدم اشاره کردین به اینکه این روش برای کنکوری ها زیاد مناسب نیست خواستم بدونم چون تایم دوستان کم بوده تا کنکور این رو گفتین یا حتی الان هم که 5 ماه و نیم وقت دارین این روش مناسب نیست؟

سلام. مطلب از این نظر برای دوستان کنکوری مفید نیست چون اغلبشون بازه زمانی کم و مطالب زیادی برای مطالعه دارند. یادگیری هوشندانه با عجله برای یادگیری جور در نمیاد و شاید روش‌های بهتری برای یادگیری سریع و نتیجه بهتر در کنکور وجود داشته باشه. اما مثل هر چیز دیگه‌ای که یک معامله‌ست، این یادگیری سریع نقطه ضعف بزرگی داره و اون هم فراموشی سریع‌تره.

یادگیری عمیق، در طرف مقابل به شخص کمک می‌کنه تا نه‌تنها در اون زمینه‌ی خاص که با استفاده از اطلاعاتی که در یه زمینه یاد گرفتند، در جاهای دیگه هم خلاقیت به خرج بدن و پیشرفت کنند.

هدف اغلب کنکوری‌ها، یادگیری عمیق نیست در نتیجه شاید بهتر هست که روش‌های دیگه‌ای رو امتحان کنند.

سلام ممنون از شما.من دانش اموز پایه نهم هستم و دارم برای مدارس تیزهوشان میخونم.با خوندن مطالبتون کلی انرژی گرفتم و از همی الان شروع به اجرا این برنامه میکنم کمال تشکر رو دارم از نویسنده این متن.سپاس

سلام. خوشحالم که متن رو پسندیدید.

کی حال داره این گَلَه بخونه لری گفتم

خیلی مطلب فوق العاده‌ای بود😍😍😍😍

سلام ممنون خیلی خوب بود…..به امید موفقیت

ممنون از مقالات بهتر بود اگر خوندنش هزینه داش اول می‌فرمودید نه بعد از مطالعه.

بازدیدکنندگان ایلولا تجربه جالبی رو توی این چند سال برام رقم زدند. اینکه چقدر نگاه‌ها می‌تونه متفاوت از اون چیزی باشه که نیت نویسنده هست. حتی واضح‌ترین متن‌ها به نظر نویسنده تا چه حد می‌تونه متفاوت از چیزی که فکرش رو می‌کنه تفسیر بشه.

دوست من، پرداخت اصلا اجباری نیست و کاملا اختیاریه. بازدید کننده در صورت تمایل مقاله رو میخره. همین مقاله که خونده. در غیر این صورت میگذره؛ مثل خیلی از بازدیدکنندگان دیگه.

واقعا عالی بود

سلام سایتتون مطالبتون واقعا عالی بود تشکر از شما من با دو تا بچه کوچیک می خوام برا آزمون وکالت بخونم بعد از ده سال دوری از دزس و کتاب هر کاری میکنم تا میبینم یه صفحه از درس سخته حوصلم طر می ره و کتاب را می بندم و از بک ساعت در روز بیشتر نمب تونم بخونم بی زحمت کمکم کنید ممنونم

ممنون از مطلب خوبتون من بعد از خوندن این مطلب و عمل به کاراش تو درسم خیلی پیشرفت کردم

سلام. موفق باشی دوست عزیزم.

واااااقعاااا عالیییی بود. من شاید اولین باری باشه که کتاب دستم بگیرم و بخونم و این روش برای ذهن من باید جالب و کار ساز باشه. واقعا سپاسگزارم از مطالبتون چون واقعا کامل و جامع و صد البته مفید بود🙏🏻🌸

خواهش می‌کنم. خوشحالم که تونستم کمکی کنم.

سلام با تشکر از مطلبی که گذاشته بودید . راستش را بخواهید من یک دانش اموز رشته ریاضی پایه دوازدهم مدرسه تیزهوشان هستم من یازدهم را بصورت مجازی گذراندم و الان که اذر ماه هست هنوز حتی مطالب کتاب را هم نخوانده ام و امتحاناتی که تا کنون داده ام را با تقلب و کمک دوستانم داده ام مشکل من این است که نمیدونم دقیقا چه کاری باید انجام بدهم هیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم و هدفی هم برای قبولی در دانشگاه ندارم و الان هم با مشکل امتحانات نوبت اول روبه رو شده ام و دقیق نمیدونم که باید چجوری کتاب ها و درس هارا بخونم من از شهریور ماه که مدارس اغاز شد تا کنون بعضی از کتاب هایم از جمله فیزیک و حسابان را باز نکرده ام و کاملا نو و دست نخورده مانده اند از شما خواهش دارم که کمکم کنید درسته من مدرسه تیزهوشان درس میخونم ولی وضعیت خوبی برای اینکه به مشاوره بروم یا اینکه ازمونی ثبت نام کنم را ندارم لطفا کمکم کنید با تشکر

سلام. خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده. من واقعا به خاطر اینکه فرصت نمی‌کنم پاسخ درخوری بدم ازتون عذر می‌خوام. توی کتاب یادگیری هوشمندانه خیلی بیشتر از این مطلبْ موضوع رو توضیح دادم. احتمالا خوندن اون کتاب براتون خالی از لطف نخواهد بود:https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

با عرض سلام و خسته نباشید چنتا سوال داشتم که ممنون میشم در اسرع وقت پاسخ بدید
۱)من امسال کنکور دارم (البته پشت کنکوریم) و الان ۹ ماهه که میتونم بگم در گیر درس و برنامه ریزی و…شدم یعنی از بهمن ماه سال دوازدهم.به مدت سه ماه مشاور داشتم و یه سری از مشکلات درسی و برنامه ریزی و… برطرف شد.برنامه خودم رو بارها تغییر دادم تا تونستم یه برنامه درست حسابی برا خودم بریزم من درطول شبانه روز حتما به ۱۱ ساعت مطالعه مفید دقیق و با کیفیت نیاز دارم ولی طی این ۹ ماه بجز دوسه روز اونم نه بصورت متوالی و نه در زمانبندی مشخص شده،نتونستم ۱۱ساعت مطالعه رو داشته باشم.به توصیه خیلیها از ساعت مطالعه کم شروع کردم و یکباره اونو سنگین نکردم ولی بازم نمیتونم اجرا کنم کسی باورش نمیشه ولی هرچه بیشتر در اجرای برنامه تلاش میکنم بیشتر شکست میخورم و بیش از پیش نمیتونم اونو پیاده کنم.
اونقدر تو این ۹ ماه و تقریبا ۸-۹ هفته شکست خوردم که دیگه احساس میکنم واقعا توانایی اجرای هیچ برنامه ای رو ندارم.و دلیلش هم اینه که انگیزه و شور و شوقم رو از دست دادم.و بگم که من واقعا هر روزی که شکست خورده و نتونسته بودم برنامه رو عملی کنم با امید و شوق فراوان روز بعد رو شروع میکردم تا بتونم جبران کنم ولی باز هم نمیشد تا اینکه دیگه بعد این چند ماه به این نتیجه رسیدم ک اصلا نمیشه.حتی با آدمای آگاه و موفق هم صحبت کردم دیدم هر چی میگن و هر راه کاری میدن من همه رو رفتم یه طوریکه خودشون گفتن ما واقعا دیگه نمیدونیم چی بگیم .خیلی هم مطالعه کردم تا ببینم اشکال کارم چیه ولی بی فایده بوده چون من همه رو درست. رفتم حالا شما بفرمایید چرا من با اینکه تمام اصول رو رعایت میکردم اصلا در اجرای برنامه ام موفق نشدم

سلام. من واقعا به خاطر اینکه فرصت نمی‌کنم پاسخ درخوری بدم ازتون عذر می‌خوام.

سلام ممنون از مطالب عالی تون فقط من یه مشکلی دارم تا ساعت ۱ و ۴۰ دقیقه مدرسه هستم بعد نهار میخورم و میخوابم که تا حدود ساعت ۳ الی ۴ طول میکشه یعنی حداکثر از ساعت ۳ میتونم شروع به مطالعه بکنم و اگر بخواهم تا ۱۱ شب اون رو ادامه بدم و هیچ کار دیگه ای نکنم فقط ۸ ساعت میشه در صورتی که برنامه ی شما برای ۱۰ ساعت تنظیم شده و نمیدونم دقیقا چه طور اون رو تنظیم کنم که علاوه بر درس خوندم وقت برای کار هاییم مثل تمرین زبان و پیانو و تفریح داشته باشم لطفا راهنماییم کنید ممنون

سلام. من واقعا به خاطر اینکه فرصت نمی‌کنم پاسخ درخوری بدم ازتون عذر می‌خوام. توی کتاب یادگیری هوشمندانه خیلی بیشتر از این مطلبْ موضوع رو توضیح دادم. احتمالا خوندن اون کتاب براتون خالی از لطف نخواهد بود:https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

سلام من استفاده کردم خیلی خوب بود واقعا دمتون گرم فقط بای قسمت ورزشش چطور باید کار کنم و کیا ورزش بزارم تو برنامه ام ؟؟؟
بازم دمتون دگرم واقعا نمی دونم چطور ازتون تشکر کنم 💮💮❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

سلام و ممنونم. بهتره که برنامه ورزش منظم باشه و در حدی باشه که بتونید بهش پایبند بمونید. بعد به مرور می‌تونید به شدتش اضافه کنید. چه از نظر فشار بدنی چه از نظر زمانی.

واقعا عالی بود همچین مطلبی هیچ جایی ندیده بودم موفق باشید

سلام
من کلاس هفتمم توی فرزانگان
من چند تا مشکل دارم ممنون می شم کمکم کنید بر طرف کنم
من تا ۱۲ و ۵ کلاس دارم
۲ تا۳ نهار
بیشتر روز ها هم ۲ ساعت کلاس فک کنید ساعت ۵ تا ۷
من ۲ تا۳ نهار می خورم
خوب شما چه پیشنهادی برای من دارید؟

آیا برای کلاس هفتمی میشه این برنامه رو انجام داد؟

مرسی

کارتون عالیه

پقققق عالی هستش

با سلام وممنون از مطلب عالیتون…ببخشید من تو شرکت کار میکنم و ساعت ٣ بعدازظهر میرسم خونه و قصد دارم برای ازمون استخدامی اماده بشم چه جوری درس بخونم میشه لطف کنید یه برنانه برام بزارید…با تشکر

ما باید چجوری جواب بعضی از دوستان را بدهیم

دوستان عزیز بیاین ما هم در مورد یک چیزی یک مقاله بنویسیم تو گوگل بفرستیم

ببخشین چرا چیزی که خود آدم سرج میکنه رو جواب شو نمیدید من واقعا از دست شما ناراحتم

عالیه مطالب آموزنده تهیه میکند واقعا ممنونم

سلام خداقوت،ایا پرداخت ۱۵۰۰ تومان اجباری هست؟یعنی شرط خواندن مقاله پرداخت هزینه هست؟

سلام مطلببتون بسیار مفید و عالی بود امیدوارم سایتتون روز به روز رونق پیدا کنه و موفق شوید.

سلام خسته نباشید ، این برنامه خیلی خیلی خوبه ولی من چند تا سوال دارم راجبش
اول اینکه دروی حل کردنی مثل هندسه و حسابان و گسسته رو باید چجوری بخونیم ؟
این موضوع که تو پومودوروی هفتم و شیشم باید چشمامون رو ببندیم و مطالب رو به یاد بیاریم بعد مرورر کنیم خلاصه هامون رو برای هندسه و حسابان و دروس تمرینی چجوری میشه ؟
و اینکه اگه تنوع دروسی که برای خودمون چیدیم بیشتر از ۴ تا باشه چی ؟
ممنون میشم پاسخ بدید

با سلام خدمت شما من قبلن این تکنیک رو استفاده کردم و خوب بود ولی مشکل من اینه که رو یه شیوع نمی تونم باشم و پیش برم چون چند روز بهش عمل میکنم و زود خسته میشم چون کلا توی درس اینجوریم که حوصلم سر میره وقتی یه مقداری میخونم و این باعث شده که بیشتر از 5 ساعت نتونم بخونم ولی به نظرم 5 ساعت من در حد هشت ساعته چون من یادگیری بالایی دارم و سریع میفهمم و نیاز ندارم چیزی رو که فهمیدم دوباره بخونم مگر موقع امتحانات و اینکه الان من یازدهم تجربی هستم و درس های پایه دهم رو خوب نخوندم و واقعا گیج شدم چیکار کنم تا به هر دو برسم و اینکه من الان توی فضای مجازی درگیری خاصی ندارم مگر بازی که اونم موقع استراحتم انجام میدم و همینطور یکی از دلایلی که باعث میشه یه کم حواسم پرت شه اینه که به اینده فکر میکنم و حواسم مخصوصا به اون پرت میشه و یه حالتی رویا پردازی منطقی میکنم

سلام خیلی ممنون از مطالب بی نظیر و فوق العاده خوبتون
ببخشید ی سوال! من صبح ها از 6 تا 10 صبج عالی میخونم ولی بعد از اون،نمیدونم شاید ب خاطر خستگی نمیدونم ،ولی میام استراحت دیگ نمیتونم درست بخونم مثلا دیگ تا ظهر اگرم بخونم اصلا مفید نیست چون خیلی بی حوصله و کسل میشم و خب ی سال هم ب همین علت شکست خوردم لطفا بفرمایید برای رفع این کسالت باید چکار کنم ؟ البته تو مدرسه با این ساعت مطالعه کم اصلا مشکلی تو درسا نداشتم و حتی معدلم هم 19/80 شد ولی برای کنکور واقعا نمیدونم چیکار کنم

سلام مطالبتون خیلی مفید بود و به دردم خورد والبته خیلی متفاوت چون بیشتر مشاورای کنکور میگن باید روزی ۱۰ساعت درس بخونی و از عید به بعد برسونی به ۱۳یا۱۴ساعت تا یه رتبه ی خوب بیاری.راستش من دیگه خسته شدم از مشاورای کنکور نمیتونم بهشون اعتماد کنم چون بیشتر تبلیغ موسسه ی خودشونه و دلسوزانه نیست میخواستم از شما کمک بگیرم اگه ممکنه…من ۴سال پشت کنکور بودم امسال رتبه ام بهتر از سال‌های قبل شد ولی بازم مجاز نشدم برای روزانه. من میخواستم و به خودمم میدیدم که یه رتبه ی خوب بیارم ولی به خاطر شرایط خانوادگی که تنهاییمو به دنبال داشت و باعث شد فشار روحی زیادی رو تجربه کنم و نمی‌دونم شاید اضطراب و اینکه انقدر کنکورومهم میدونستم که باعث می‌شد یه روز خیلی خوب بخونم چند روز اصلا نخونم البته نمی‌دونم مطمئن نیستم دلایلش این بود یا نه ولی به هرحال خودم احساس می‌کنم اگه برم دانشگاه و همزمان برای کنکور بخونم خوب باشه چون فشارهای روحی روم کمتر میشه و خانواده هم نمیذارن دیگه پشت کنکور بمونم ولی نمیخوام مثل سال‌های قبل احساسی تصمیم بگیرم می‌خوام عاقلانه باشه خودم فکر می‌کنم تصمیم خوبی باشه اگه واحدارو کم بردارم( و اگه خانواده ام بذارن بهمن رو مرخصی بگیرم )نظر شما چیه میتونم هم دانشگاه برم و هم برای یه رتبه ی خیلی خوب کنکور بخونم؟ میخوام دیگه جدی شروع کنم به درس خوندن چون نمیتونم قید رویاها و آرزوهامو بزنم.ببخشید طولانی نوشتم امیدوارم درک کنید چون کسی نیست کمکم کنه.ممنون.

سلام خیلی ممنونم از اینکه این تجربیات رو در اختیار من و دیگر بینندگان گذاشتید من یه سوالی برام پیش اومده و البته به نظرم قابل حله اما یکم در موردش گیج شدم…
مشکل اینجاس که زمانی من درسی رو شروع به خوندن میکنم نمیتونم اونرو دوباره بخونم برام سخت میشه ولی به نظرم این درس خوندن واسم جواب بده اما خب من در مکانی نیستم که بتونم آرامش کامل رو برای خودم ایجاد کنم پس چطوری به بهترین و بالاترین پیشرفت برسم من الان دهم تجربی هستم و امیدم به پیشرفت و سختی راه کمه و اینه باید تمام تلاشمو بکنم و از همه چیزم بزنم اینا خیلی اذیتم میکنه و از تصمیم خودم میترسونه چیکار کنم که این مشکلات از بین بره خیلی ممنونم از شما و لطف شما خواهشا جواب بدید و اینکه من حتی مطالعه روزی ۲ ساعت رو هم به صورت متداول نداشتم چطوری میتونم بهش عادت کنم و اینکه آیا الان که اول سه سال سرنوشت سازم میتونم با این برنامه و یکم تغییر دادنش هر سه سالو با بهترین نمره ها یعنی بالای ۱۹.۸۰ تموم کنم لطفا منو از این سردرگمی خارج کنید خیلی ممنونم و خواهشا زودتر جوابمو بهم بدید خیلی ممنونم

سلام.و خسته نباشید
آقا من یه سوال داشتم اینکه آیا درس خوندن با تکنیک پومودور برای کنکور و یا آزمون های استخدامی هم جواب میده؟منافاتی با آزمون های تستی نداره؟؟
ممنون میشم پاسخ بدین اقای امینی

سلام ممنون از سایت خوبتون
می خواستم ببینم که از 4 ساعت شروع کنم بهتر نیست چون اینجوری بهم خیلی فشار میاد
برنامه بهتری ندارید چون من کلاس زبان هم میرم
ممنون میشم کمکم کنید

سلام.
محمدرضا جان، راستش برنامه رو در نهایت خودت باید بنویسی. با توجه به شرایط خودت. مشکلی نیست اگه از ساعت چهار یا هر ساعتی که با شرایطت می‌خونه شروع کنی.

خیلی بد

ببخشید من می‌خوام از صبح شروع کنم ی حوریم نمیتونم چشام خوابه آب میزنم بصورتم همونه سعی میکنم یکم با خونوادم حرف بزنم اما بازم سر حال نمیشم و بعد از خوندن 4ساعت درس خسته میشم لطفا کمک کنین

عالی بود ممنونم
فقط من سوال داشتم
رشتم تجربیه و میرم یازدهم میخام بدونم برای اینک درسای دهممو یادم بمونه و قدرت تست زنیم کمتر نشه خوندن جمع بندی هام کافیه؟!
و دوم اینک من ی مشکل دارم خیلیا باید ت سکوت درس بخونن ولی من هنسفری میزارم ت گوشم و در میخونم و بهتر یاد میگیرم و تمرکزم بیشتره
این جریان باعث سرزنش شدنم از طرف خانواده و دوستان شده و مشکلی ک دارم اینه ک سر امتحانا میخام اهنگ باشه و کارمو انجام بدم ولی چون نیست نه تنها تمرکز ندارم بلکه میلی ندارم ک سوالو حل کنم
سوال اخرمم اینه برای درس زیستم چی کار کنم یادم نره ب طرز عجیبی یادم میره حتی دینی یادم نمیره ولی زیست لطفا راهنمایی کنید مرسی

جناب امینی چرا مطلب جدیدی در در سایت نمیگذارید ؟

سلام. حقیقتش درگیری‌های کاری، وقت زیادی ازم می‌گیره. از اون طرف هم نمی‌خوام که دوباره یه مطلب بذارم و چند وقت نه. دارم تلاش می‌کنم که جایی داخل برنامه روزانه‌م برای نوشتن باز کنم و باز در خدمت دوستان عزیزی مثل شما باشم.

سلام ممنون ازتلاشتون برای موفقیت بقیه.من هروقت میخوام درس بخونم همه مشکلات وسختی هاییکه قبلاتوزندگی داشتم والان دارم برام مرورمیشه وباعث ناامیدی وخستگیم میشه.شماراه حلی براش دارید؟

سلام. راستش تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه اینه که از مدیتیشن کمک بگیرید. با زمان‌های کوتاه شروع کنید و آروم آروم افزایشش بدید. اگه مشکل همچنان پابرجا بود، بهتره که با متخصص مشورت کنید.

احتمالا، به خاطر پرسه‌زنی‌های ذهنیِ زیاد، مغز شما عادت به کنکاش و مرور خاطره‌های گذشته کرده. باید کم‌کم تمرکزتون رو به کاری که در دست اقدام دارید بدید،‌ و هر موقع ذهنتون رو در حال پرسه‌زنی دیدید، سریع تمرکزتون رو به کارتون برگردونید تا کم‌کم مدارها متفاوت (و البته دلخواه شما) تقویت بشه و مدارهای قبلی کمرنگ‌تر بشن. این نوشته شاید منظور من رو بهتر نشون بده:

https://www.ilola.ir/617

میشه روش پومودرو رو با زمان های ۴۰ دقیقه بنویسید
خیلی ممنون

سلام. حقیقتش فرقی نمی‌کنه. فقط کافیه که زمان رو افزایش بدید و برنامه رو از نو بنویسید. البته اگه دیدید که ۴۰ دقیقه زیاده، به نظرم کمیت رو فدای کیفیت مطالعه نکنید و به همون بیست و پنج دقیقه برگردید.

سلام
خیلی ممنونم ازتون🌷

ممنون از پاسختون
من مشاوره ای که قبلا گرفتم هم انلاین بودش
خیلی دوست دارم دوباره مشاوره بگیرم اما خانوادم موافق نیستن و متعتقد مشاور گرفتن نیستن
من خودم بهتر از بقیه خودمو میشناسم…
اما اونا میگن تو اگه مشاورم بگیری درس نمیخونی…
نمیدونم چجوری بهشون بفهمونم که من اون یه ماهی که مشاور داشتم تمامه تلاشمو کردم وروزی هشت ساعت درس میخوندم

ببخشید تو کامنتتون نوشتین که تکنیک هایی رو به دانش اموز اموزش میدی ینی شما خودتون برنامه نمینویسید که دانش اموز درطول یه هفته چه درساییو باید بخونه؟

سلام.
بله، درست متوجه شدید. من برنامه نمی‌دم، ولی روش‌هایی که یاد گرفتم رو به دانش‌آموز می‌دم تا طبق اون‌ها برنامه‌ش رو شروع کنه و بعد از چند هفته به یک نسخه شخصی‌سازی‌شدهٔ اون برنامه برسه. برنامه‌ای که با شرایط دانش‌آموز جور در بیاد.

ینی باید یکی نظارت کنه به کارم تا اون رو خوب اجام بدم…

ببخشید میشه لطفا سریعتر پاسخ بدید چون من فقط دارم زمانو ازدست میدم
و این روزبه روز حالمو بدتر میکنه..
واقعا نمیدوم چیکار کنم…
کلاگیج شدم😔😞

سلام. من فکر می‌کنم که برگ برنده‌ی شما دست خودتونه؛ چرا که حداقل می‌دونید که چه روشی براتون موثرتره.

در خصوص محل مطالعه هم باید عرض کنم که حق با شماست. اگه محل مناسبی برای مطالعه نباشه، درصد زیادی از بازدهی کم میشه. خیلی‌ها اصلا نمی‌تونن توی محیط شلوغ مطالعه کنند و چیز یاد بگیرند.

من فکر می‌کنم که پاسخ شما در سوال‌تون هست: مشاوره گرفتن. اگه نمی‌تونید برای مشاوره بیرون برید، مشاوره تحصیلی آنلاین بگیرید. اینکه می‌تونید سر حرفتون بمونید و برنامه مشاوره رو ادامه بدید خیلی عالیه. روشی که من برای برنامه‌ریزی دارم متفاوته. یعنی در حقیقت دانش‌آموز با کمک تکنیک‌هایی که یاد می‌دم، برنامه‌ش رو می‌نویسه. برنامه با ساعت‌های مطالعه‌ش، نقاط ضعف و قوتش رابطه داره و در حقیقت توسط خود فرد شخصی‌سازی میشه. از اونجایی که شاغل هستم و این روزها خیلی سرم شلوغه، اگه خواستید می‌تونم ایمیل‌های مرتبطی که قبلا برای دوستان دیگه فرستاده بودم رو براتون بفرستم. بعدش اگه سوال یا ابهامی بود، در حد توانم، در خدمتتون هستم.

در واقع باید یکی به کارم نظارت کنه تااون کارو عالی انجام بدم

سلام مطالبتون واقعا عالی و مفید بود…وازتون ممنونم که جوابه تک تک کاربرارو میدید
من تقریبا بیشتر کامنتا روخوندم
ای کاش میشد شما برنامه ریزی درسی هم میکردید…
من مشکلم اینه برنامه مینویسم حتی این برنامه ای که شمادادی رو دویا سه بار انجام دادم اما زود کنار میکشم
نمیدونم دقیقا چجوری باید درس بخونم که روزی حداقل به هفت یا هشت ساعت برسه…
واقعا خسته شدم…
من یبار مشاور گرفتم و واقعا اون یه ماهو درس خوندم…
اما الان کسی به حرفم گوش نمیکنه و میگن خودت باید بخونی نمیدونم چرا کسی به حرفم توجه نمیکنه…خب هرکسی خودش بهتر میدونه که به چی نیاز داره..
متاسفانه کتابخونه هاهم بخاطر کرونا بسته شده..نه اینکه بگم مکانی برای مطالعه ندارم،مکان هست اما عواملی که بخاد حواسمو پرت کنه به انداه کافی هست شاید بگین این عواملویجوری دور کنم اما نمیشه واقعا…
من تموم این حرفا رو به خانوادم گفتم…
اما اونا اصن درکم نمیکنن میگن کسی که بخاد بخونه تو بدترین جاهم میتونه بخونه
حرفشون درسته اما من ادمی نیستم که بتونم اینجوری درس بخونم

الان واقعا نیاز به یه مشاور دارم که برام برنامه بریزه …وجود مشاور باعث میشه که من به عهدم عمل کنم….
بگین چیکار کنم؟
اگه مشاور نباشه واقعا نمیتونم خوب عمل کنم😔

سلام مطالبتون واقعا عالی و مفید بود.

سلام. ممنونم. نظر لطفتونه.

سلام خیلی مطالبتون عالی بود.

سلام
خیلی عالی و مفید بود.
فقط ببینید من یه دانش‌ آموز نهمی هستم و تا حالا برای امتحان تیزهوشان هیچی نخوندم میخواستم بدونم اگه بخوام از الان شروع کنم چطوری میتونم همه مطالب رو تموم کنم؟

سلام و ممنونم. من دقیقا نمی‌دونم که چقدر زمان دارید و حجم مطالب چه اندازه‌ست در نتیجه و با این تفاسیر کمکی از دست من برنمیاد.

سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدتون واقعا عالی بود👌👌❤

سلام. نظر لطف شماست.

سلام امیدوارم حالتون عالی باشه
راستش الان ساعت یک شبه و من یهویی هوس کردم برم تو گوگل و روش های افزایش ساعت مطالعه رو ببینم که سایت شما اومد و واردش شدم راستش اعتراف می کنم که تا حالا همچین روش درس خوندن و مطالعه رو ندیدم و حتی نمی دونم که می تونم انجامش بدم یانه
نمی دونم چرا الان دارم اینو به شما می گم ولی من سال اول دبیرستان تو رشته تجربیم و تا الان نتونستم مثه آدم روی یه روش مطالعه پایبند باشم
اولش فک میکردم که باید یکی یه برنامه ریزی خوب برام بکنه پسرفتم پیش یه مشاور و یه برنامه ریزی برام کرد اونم با حداقل۸تاحداکثر۱۲ساعت مطالعه
باور کنید که فقط روزای اول بش پایبند بودم بعدش دیگه نتونستم
بارها و بارها سعی کردم انجامش بدم اما بازم نتونستم و وقتی می دیدم همکلاسیم روزی هشت تا ده ساعت درس می خونه و من فقط چهار تا نهایتا پنج ساعت فک می کردم مشکل از خودمه و سریع نا امید می شدم
بارها تلاش می کنم اما خیلی زود جا می زنم تا جایی که بعضی وقتا از اراده ضعیفم گریم میگیره
به آینده ای که تو ذهنم برای خودم ساختم شک ندارم و مطمئنم که بش میرسم
اما باید از الان یکاری بکنم!!
از اونام که اصن اهل برنامه ریزی نیستن و نمی تونن با برنامه پیش برن
متاسفانه خیلی دوس دارم که این روش شما رو اجرا کنم اما یسری کارا هست که نمیذارن سر وقت مطالعه کنم
الان خواستم بپرسم پیشنهادتون برای من چیه میشه کمکم کنید؟ میشه بگید چجوری می تونم خودمو با برنامه ریزی وفق بدم؟؟ چون واقعا دلم میخواد که از تابستون دوباره شروع کنم به درس خوندن
چون واقعا به یه حدی از بی انگیزگی و ناامیدی رسیدم که بی سابقه بوده…

سلام و ممنونم.
راستش نمی‌دونم توی مغز این مشاورها چی می‌گذره ولی شاید سیستم آموزشی کشورمون ایجاب می‌کنه که این برنامه‌های «نشد» رو ارائه بدن.

راستش بهترین کار اینه که به خودتون فرصت بدید تا با شرایط اخت بگیرید. شما برنامه رو جوری بچینید که از توانتون خارج نباشه. بعد یه قدم به جلو بردارید و سخت‌ترش کنید. بعد به خودتون فرصت بدید تا با برنامه جدید وفق پیدا کنید. بعد باز یه قدم جلو بردارید. هر موقع دیدید که دارید جا می‌زنید یا از برنامه عقب می‌مونید، دو قدم به عقب بردارید و باز به خودتون فرصت بدید. این بار بیشتر، تا با برنامه بهتر خو بگیرید.

با سلام مطالب فوق العاده ای دارید و باید بگم خیلی به کار من اومد …امیدوارم همه ب اهراف قشنگشون برسن

سلام و ممنونم.

سلام خیلی از مطالب مفیدتون ممنونم و باید بگم ک خیلی به کارم اومد …میخواستم یه سوال بپرسم ،من در طول روز نسبت به دوازده شب ب بعد کمتر درس میخونم و دلیلش اینه ک در روز انرژی کمتری دارمو این بخاطر مختل شدن ساعت خوابمه ..میشه بگید چیکار کنم ک بتونم تو روز هم درس بخونم؟؟؟؟طلفاااا😀

سلام و ممنونم. یکی از دلایل کم‌انرژی بودن خیلی از ماها، اینه که در طول روز زیاد در معرض نور خورشید نیستیم. منظورم این نیست که توی مغز آفتاب بشینیم، بلکه جایی باشیم (در سایه) که نور کافی به چشم‌هامون برسه. همین موضوع می‌تونه به پرانرژی‌تر شدنمون کمک کنه. دلیل مهم دیگه‌ش رو هم خودتون گفتید: خواب. بهتره که به خوابتون بیشتر اهمیت بدید. شاید ۱۲ شب به بعد به خاطر سکوتش زمان مناسبی برای تمرکز باشه اما از طرفی همون سکوت و آرامش کمک می‌کنه خواب عمیق‌تر و بهتری داشته باشید. بهتره که اون موقع به خواب‌تون برسید و یه راهی برای مطالعه در طول روز پیدا کنید. احتمالا اگه به موضوع خواب و رسیدن نور خورشید به چشم‌هاتون اهمیت بیشتری بدید، در طول روز توان بیشتری برای مطالعه خواهید داشت. از جوردن پیترسون هم یه کمکی بگیرم. سعی کنید صبحانه‌ی مقوی بخورید. از صبحانه‌هایی مثل چایی شیرین و شِیک و کلا مواردی که قند فراوان رو یه دفعه وارد بدن می‌کنند هم حذر کنید. قندْ انرژیی یک دفعه‌ای به شما می‌ده ولی با سرعت بالایی تخلیه می‌شید. بهتره صبحانه چیزهایی مثل تخم‌مرغ، عدسی و این قبیل موارد باشه تا سطح انرژی‌تون در طول روز حفظ بشه و تلاطم شدید نداشته باشه.

خیلی لطف دارین ممنون میشم اگه این کارو بکنین.

خواهش می‌کنم. ارسال شد.

سلام من کنکوریم و الان هم باید برای نهایی بخونم میشه یه برنامه بدین که تو نهایی نتیجه بگیرم
تا الان خوب درس نخوندم ولی نمیخوام بشینم و فکر میکنم اگه بخوام میتونم موفق بشم

سلام. حقیقتش من برنامه برای دوستان نمی‌نویسم اما اون‌ها رو راهنمایی می‌کنم تا برای خودشون برنامه متناسب با نیازهاشون رو بنویسند و فکر می‌کنم که این بهترین راه برای نوشتن برنامه‌ست.

متاسفانه این‌روزها اصلا فرصت برای این کار رو ندارم. اگه ایمیل‌تون رو وقت ثبت نظر درست وارد کرده باشید، می‌تونم ایمیل‌های قبلی که برای دوستان دیگه فرستاده بودم رو کمی ویرایش کنم و برای شما هم بفرستم. البته اگه مایل باشید.

خیلی خوب بد مرسی که به فکر رشد انسان ها هستید

ممنونم

سلام
ممنونم بابت لطفتون و وقتی که گذاشتین 🙂
درمورد مورد اولی که گفتین قبل اینکه بیام و به سایتتون سر بزنم شروع کردم به نوشتن و با خودم صحبت کردن و واقعا به این نتیجه رسیدم که باید دوست خوبی برای خودم باشم تا یک معلم سخت گیر و پذیرفتن خودم و قدردانی زحماتش زمینه ی بهتری رو برای رشد من فراهم میکنه تا نادیده گرفتن . و وقتی که کامنت شمارو خوندم از گفته ی خودم بیشتر مطمئن شدم 🙂
و راجب به باقی صحبت هاتون هم تشکر میکنم. متوجه خیلی چیزهای ریزی شدم که من با ندیدن و ندانستنشون نمیدونستم که روند کار همینه و قرار نیست عین زندگی یک ربات همه ی کارها انجام بشن پست سر هم بدون توقف و انعطافی .
بازم کلی تشکر میکنم ، راستی وقت داشتید به وبلاگ کوچیکم سری بزنید خوشحال میشم 🙂

سلام. خواهش می‌کنم.

در ضمن، بله، حتما به وبلاگ‌تون باز هم سر می‌زنم.

عه عذر میخوام چند بار ارسال شد مشکل از اینترنتم بود . خودمم نمیتونم پاک کنم کامنت هارو ! شما پاک کنید .
ممنونم .

سلام. چشم. اون‌هایی که چندبار ارسال شدند رو پاک می‌کنم.

واقعا عالی بود از همینالان‌‌شروع‌میکنم‌امیدوارم‌نتیجه‌بگیرم..مرسی‌از‌ذهن‌خلاقتون

ممنونم. امیدوارم که نتیجه خوبی بگیرید.

چرا کامنت من ارسال نمیشه !!!1

سایت از طریق کلاودفلر کش می‌شه تا با سرعت بهتری در دسترس کاربرها باشه. این کش شدن باعث میشه که نسخه‌ای از سایت که مشاهده می‌کنید، معمولا با نسخه‌ای که روی سرورها قرار داره، متفاوت باشه. روی همین حساب، تا حدود سی دقیقه طول می‌کشه تا کامنتی که ارسال کردید، از طریق سایت نمایش داده بشه.

سلام خسته نباشید
من یک سوال داشتم :
اینکه چکار کنیم روز هایی رو که یک اتفاق یا کاری پیش میاد و ما نمیتونیم به برناممون عمل کنیم و چون عین یک تعهد میمونه برنامه بعد از انجام ندادنش اونم به صورتی که اختیاری نبوده و نشده دیگه، یک حس بدی به ما دست میده و من بخاطر پرفکشنیزم بودنم اگه که نشه بخونم با اینکه من مقصر نبودم اون حس بد رو به خودم می گیرم و میگم نکنه از پسش برنیام و از اعتماد به نفسم کم میشه…
با اینکه من برای مطالعه بازه ی زمانی مشخص میکنم و حداقل و حداکثر میذارم و نمیگم که یا 11 ساعت میخونی یا که هیچ تو موفق نشدی ..
و یک چیز دیگه با اون مقدار از درس هایی که برنامه ریختم ولی نشد بخونم یک حسی بم دست میده که چجور میشه جبران کرد و اعتمادم رو به برنامم از دست میدم
و جالبه بدونید تمام این حس ها بخاطر عوامل بیرونیه و اگه که امور دست من باشه واقعا نمیذارم که همچین حسی داشته باشم و اگه که تمام تلاشم رو بذارم حالا مقداری از درس بمونه اون رو میذارم برای روز جبرانی
اما نمیخوام نیرویی خارج از نیروی درونی من راه من رو تغییر بده…
ممنون میشم راهنماییم کنید
از بابت این پست مفیدتون هم متشکرم 🙂

سلام.

این حس بدی که می‌فرمائید، به نظرم همیشه بد نیست. وقتی ما تغییری توی روند زندگی می‌دیم، معمولا از اون جاهایی که فکرش رو نمی‌کنیم، برامون می‌باره. من فکر می‌کنم این موضوع برمی‌گرده به عادت‌های ما. وقتی من برای مدت‌ها ساعت ده صبح تا پنج عصر در دسترس بوده‌ام، این سیگنال رو به اطرافیانم داده‌ام که توی این بازه‌ی زمانی آزادم. حتی این سیگنال رو به ناخودآگاهِ خودم می‌دم که توی این بازه‌ی زمانی آزادم. حالا تغییر توی این روند، مطمئنا با اصطکاک‌های همراهه. چه از سمت ناخودآگاه خودم، چه از سمت شرایط بیرونی. اون حس بد، به ما کمک می‌کنه که به تغییراتی که براش برنامه ریختیم، پایبند بمونیم. اگر بتونیم دووم بیاریم، کم‌کم عادت جدید به جایی می‌رسه که حتی اگه از زمین و زمان هم بباره، باز به اون کارِ مورد نظرمون می‌رسیم.

مثال ساده‌ش از زندگی خودم، ورزش کردنمه. روزهای اولی که شروع کردم، واقعا هر روز یه مشکلی پیش میومد. ولی مصر بودیم و با وجود همه این‌ها ادامه دادم. حتی اگه یه روز نمیشد، فرداش دلسرد نمی‌شدم و باز طبق برنامه جلو می‌رفتم. اوایلش، روزهایی که واقعا نمی‌شد ورزش کنم زیاد بودند، ولی به مرور ورزش کردن جاش رو بین زندگیم پیدا کرد. الان،‌ گاهی از هزار جا کار می‌ریزه سرم، ولی اون بازه زمانی که برای ورزش در نظر گرفتم، انگار همیشه خالیه و منتظر اینه که من ورزشم رو شروع کنم.

به نظرم یکم به خودتون فرصت بدید، و دلسرد نشید. مهم نیست اول کار، یکی دو روز جا بیفته و با مشکل مواجه بشید؛ با تکیه به انگیزه و اون حس بدی که می‌دونید از انجام ندادن کار سراغتون میاد، آروم آروم این تغییر رو توی زندگی‌تون پیاده کنید تا جاش رو بین کارهاتون پیدا کنه.

و اما در خصوص عوامل بیرونی. یه نقل قولی می‌گه، ما باد رو نمی‌تونیم کنترل کنیم، اما می‌تونیم بادبان رو تنظیم کنیم. یکی از خردمندانه‌ترین کارهایی که در طول عمرمون می‌تونیم انجام بدیم، تمیز دادن اموری هست که «تحت کنترل ماست،» از اموری که «تحت کنترل ما نیست.» و بعد تلاش کنیم تا اولی‌ها (که تحت کنترل ما هستند) رو بر اساس اصولی که بهشون اعتقاد و اعتماد داریم تغییر بدیم،‌ و دومی‌ها رو بپذریم بدون اینکه کم و زیادش رو به خودمون بگیریم. ما کنترلی روی نیروهای خارجی نداریم. کنترل ما، نهایتا روی واکنش ما نسبت به اون‌هاست. و به عنوان آدمیزاد، خیلی وقت‌ها توانایی ما برای کنترل این واکنش‌ها هم محدوده. گاهی اگه بخوایم قایق رو برخلاف موج‌ها، روی مسیری که فکر می‌کنیم باید طی بشه، نگه داریم، فقط اون قایق رو خُرد می‌کنیم. پذیرفتن رخدادهای بیرونیِ خارج از کنترل ما، هنر سخت، اما لازمی برای زندگی سعادتمندانه‌ست. نه فقط در زمینه درس، که در خصوص تک‌تک رخدادهای زندگی.

سلام خسته نباشید .
یک سوال داشتم :
بعضی روزها ممکنه یک سری اتفاقاتی .. کاری چیزی پیش میاد و دست خودمونم نیست واقعا و خلاصه اینجور میشه که ما نمیوتنیم برناممون رو انجام بدیم
من یک مقدار پرفکشنزیم هستم با اینکه میگم ساعت مطالعم رو دقیق تعیین نکنم و یک ابزه ی زمانی بذارم که مثلا حداقل 5 ساعت و حداکثر 9 ساعت بخونم
اما روزهایی که نمیشه و من به 5 ساعت می رسونم خودم رو ،اون رضایت رو از خودم ندارم و قتی به دروس باقیمونده از برنامم نگاه میکنم استرس میگیرم که تو از پسش برنیومدی و نکنه برنامه رو همینقدر دست و پا شکسته جلو ببری و به تکمیلش نرسی …
چکارباید کرد !!
ممنون میشم راهنماییم کنید
و البته بابت این پست مفیدتون هم کلی ممنونم :)))

سلام و ممنونم.

در خصوص سوال‌تون دو تا نکته به ذهن من می‌رسه که معمولا خودم هم ازشون استفاده می‌کنم و نتیجه گرفتم.

اول از همه اینکه با خودتون مهربون باشید. شاید یکی از توصیه‌های مکرر من به دوستان در زمینه‌های مختلف همینه. اینکه با خودتون همدلی کنید، و بابت تلاشی که می‌کنید از خودتون تشکر کنید. این مورد، یکی از ساده‌ترین راه‌هایی هست که می‌تونه به شما برای پیمودنِ بهترِ مسیر کمک کنه.

یه قدم به عقب بردارید و خودتون رو با نگاهی دوستانه ببینید. یه دوستِ دلسوز و همدل به شمایی که در حال تلاش هستید، و حالا بعضی وقت‌ها به برنامه نمی‌رسید، نمی‌گه تنبل، یا سرزنش‌تون نمی‌کنه بلکه بابت تلاشتون تشویق‌تون می‌کنه و بهتون برای ادامه دلگرمی می‌ده. برای خودتون یه دوست مهربون باشید تا یه منتقدی که مانع‌تراشی می‌کنه.

نکته دوم اینه که به خودتون فرصت برای استراحت و حتی لغزیدن از برنامه بدید ولی اجازه ندید که این فرصت‌ها مثل یه سوراخ کوچیک، کم‌کم بزرگ‌تر و بزرگ‌تر بشه و بهونه‌ای برای به تعویق انداختنِ دائمی بشه. اگه من بخوام هر روز ورزش کنم، شاید تا یکی دو هفته و یا حتی چند ماه مشکلی نداشته باشم، ولی این فشار مضاعف هر روزه، که جای هیچ انعطافی رو برای من نمی‌ذاره، یه جایی باعث میشه تا به کُل از ورزش دوری کنم. این موضوع در خصوص درس خوندن هم مصداق داره ولی برعکس ورزش که تقریبا همه رعایت می‌کنند و روزهای استراحت دارند، درس خوندنِ ما روز استراحت نداره. می‌تونید به خودتون در طول هفته، یه روز مرخصی بدید. لازم نیست که این روزِ مرخصی هم ثابت باشه، بلکه بسته به نیازتون می‌تونید اون رو اول یا آخر هفته استفاده کنید. حتی اگه از این روزهای مرخصی هم استفاده نکنید (که توصیه می‌کنم حتما بکنید) بار روانی زیادی رو از روی ذهن‌تون برمی‌داره.

عالی بود

ممنونم.

عالی خیلی ممنون هیچ جایی چنین مطلب خوب و مفیدی پیدا نکردم دستتون درد نکنه

ممنونم. خوشحالم که مطلب رو پسندیدید.

سلام.. من خیلی از این روش خوشم اومده و ب شدت امیدوارم نتیجه بده.. ولی از اونجایی ک من تازه شروع کردم برای کنکور خواندن بازم این روش جوابگو هست؟؟؟.. خیلی نگرانم بابت زمانی ک برام مونده

سلام. باربارا اوکلی، آخر دوره‌ی محبوبش در خصوص یادگیری، نقل به مضمون، می‌گه هرچقدر هم که تکنیک‌های یادگیری رو بلد باشیم، اگه به اندازه کافی وقت نگذاشته باشیم، احتمال موفقیتمون در مقایسه با دیگرانی که وقت گذاشتند، ناچیزه. خودِ این نگرانی، می‌تونه باعث بشه که همین وقت اندکی که مونده رو هم از دست بدید. نظر من اینه که یکم وسعت دیدتون در این زمینه رو باز کنید. از حالا تلاش بکنید، ولی همه چیز رو موکول به کنکور امسال نکنید. اگه موفق هم نشدید، دنیا به آخر نمی‌رسه چون سال دیگه و سال‌های بعدش هم هست. اینجوری هم از این فرصت برای کنکور همین امسال بهترین استفاده رو می‌برید هم اگه خدایی نکرده نشد، ادامه می‌دید و برای سال بعد با دست پر وارد جلسه کنکور میشید.

واااااااااااااقعا سایت عالی و تاثیر گذاری دارین..:)
شاید یکی از بهترین هاش که واقعا جوابمو اینجا پیدا کردم..خیلی دنبال همچین سایتی میگشتم ولی فکرشم نمیکردم بتونم پیدا کنم!!
خییییلی خیییلی ازتون ممنونم و براتون از صمیم قلب آرزوی موفقیت و شادی روز افزون میکنم..:))
حتما به فعالیتتون ادامه بدید…بی نظیییر بودیدددد^_^
خیلی خوبه که هوای بقیه رو دارید..امیدوارم به تمام هدف هاتون برسید..چون دارید با این کار زیباتون راه برنامه ریزی و زندگی به صرفه و بدون اتلاف وقت رو به بقیه یاد میدید…برخلاف خیلی ها ک فقط به فکر خودشونن:))
با آرزوی بهترینها

ممنونم از نظر امیدبخشتون. امیدوارم که در آینده باز بتونم با نوشته‌هام در خدمت شما دوستان خوب و عزیزم باشم.

عالی بود ممنونن از مقاله ی ارزنده تون

ممنونم

سلام عالی بود اما من کلاس ششم و میخواهم تیزهوشان قبول شم کاشکی کمی هم درباره اون توضیح میدادید

سلام و ممنونم. برای این مورد بهتره که با معلم خودتون مشورت کنید، ازش در خصوص منابع لازم بپرسید، و با روش‌ها و تکنیک‌های یادگیری اون‌ها رو مطالعه کنید.

سلام روش شما واقعا خیلی خوبه ولی برا من که چند ماه دیگه کنکور دارم نمیشه مثلا چطور میشه من درسی مثل فلسفه و اینا رو تو 50دقیقه بخونم تو رو خدا بیشتر راهنمایی کنید من رو خیلی تو این روزا تحت فشارم

سلام. ببینید،‌من توی کامنت‌هام اشاره کردم که این روش شاید برای کنکوری‌ها، به خصوص دقیقه نودی‌ها، بهینه نباشه چرا که هدف این روش یادگیری درسته و حجم درس‌ها برای کنکور اونقدر زیاده که اگه زمان کافی برای یادگیری عمیق نباشه، عملا به خیلی از درس‌ها نخواهید رسید.

سلام مجدد… خیلی ممنون از راهنمایی هاتون…واقعا مرسی از مطالب خوبتون

سلام من یک سوال داشتم که چطوری میشه خودم را مجبور کنم که درس بخوانم

سلام. روی محیطتون کار کنید. محیط اطرافتون رو جوری بچینید که برای درس خوندن مناسب باشه. اگه مثلا گوشی شما یکی از خورنده‌های زمان‌تون هست، اون رو جلوی چشم نذارید. به جاش اتاقتون رو با کتاب پر کنید و برنامه درسی رو به دیوار، جلوی چشمتون بچسبونید و اینجور کارها.

سلام من برای ارشدم(مطالعات زنان) باید تا انتهای تابستون پایان نامه بنویسم و دفاع کنم و یه رشته جدید در دوره لیسانس هم شرکت کردم و ترم اولش هستم ک ۱۲ واحد برداشتم (رشته حقوق) حالا با این برنامه میخوام دورس کارشناسی حقوم رو استارت بزنم و بخونم اما در بازه زمانی یک شبانه روز کار کردن روی پایان نامه و مقاله علمی پژوهشی اون رو در کجای این برنامه بگنجانم اگر شبها و نماز صبح تا ۸ صبح رو ب پژوهش های ارشدم اختصاص بدم بنظرتون جواب میده؟یعنی هنگ نمیکنم؟مغز کشش این روند رو داره
؟ باتشکر از مطالب خوب شما

سلام. من اخیرا یه کتابی به اسم ultralearning رو از آقای یانگ خوندم و توی اون نکات جالبی، در خصوص افرادی که به طور خستگی‌ناپذیری در حال “یاد گرفتن” هستند، گفته شده. فکر می‌کنم که مغزتون توان انجامی کاری که می‌گید رو داره، به شرطی که شما هم بهش کمک کنید. اول از همه سعی کنید هر چیزی که ذره‌ای از وقت شما رو می‌سوزونه، برای این بازه زمانی کنار بگذارید. حتی نگاه کردن یه سریال هم نیاز به تمرکز زیادی برای دنبال کردن داستان داره و می‌تونه منابع با ارزش ذهنی شما رو بسوزونه. پس تا جایی که امکانش هست، محیط اطرافتون رو جوری بچینید که فقط چیزهای مرتبط با درس و برنامه‌تون در دسترس باشند. حتی اگه برای پژوهش‌هاتون از اینترنت استفاده می‌کنید، سعی کنید در یه بازه‌ی زمانی کوتاه تموم اون صفحه‌های مورد نیاز و ضروری رو باز کنید و بعد اتصال اینترنت رو کلا قطع کنید.

نکته بعدی خوابه. مغز برای منظم کردن و سر و سامان دادن به اطلاعات، لازمه که خواب خوبی داشته باشه. خوابی که شامل خواب عمیق و همینطور REM باشه. به خوابتون اهمیت بدید و سعی کنید بین نشست‌های درسی و کاری، خواب‌های بیست تا سی دقیقه‌ای بگنجونید. اینجوری تمرکز بهتری هم پیدا می‌کنید. البته برای اینکه به خواب شبتون که اهمیت ویژه‌ای داره، لطمه‌ای وارد نشه، بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر، دیگه چرت نزنید. یه مطلب در خصوص خواب نوشتم، که بد نیست مطالعه کنید:https://www.ilola.ir/1659

نکته بعدی، خورد و خوراکتون هست. پیترسون یه جایی توی کتاب دوازده قانون برای زندگی اشاره می‌کنه که به جای غذاهایی که سرشار از قند هستند، غذاهایی مقوی، پروتئین‌دار و با چربی بخورید تا سطح انرژی متعادلی در طول روز داشته باشید. غذاها با قند بالا، یه انرژی بالایی رو باعث میشن و بعد به سرعت اثرشون رو از دست می‌دن. یه جورایی یه پیک انرژی رو به سرعت تجربه می‌کنیم و بعدش سقوط. خلاصه به رژیم غذایی‌تون اهمیت بدید تا هم انرژی کافی داشته باشید، هم این انرژی در طول روز مستمر باشه.

نکته بعد هم فعالیت بدنیه. ورزش بهتون کمک می‌کنه تا بهره‌وری‌تون از زمان بیشتر بشه. لازم هم نیست سخت و پیچیده باشه. بیست دقیقه طناب زدن به صورت (یک دقیقه طناب، یک دقیقه استراحت و در کل ده ست طناب) کافیه. اینجوری هم به کیفیت خوابتون کمک می‌کنید هم به بهره‌وری.

سلام من برای ارشدم(مطالعات زنان) باید تا انتهای تابستون پایان نامه بنویسم و دفاع کنم و یه رشته جدید در دوره لیسانس هم شرکت کردم و ترم اولش هستم ک ۱۲ واحد برداشتم (رشته حقوق) حالا با این ب

و اینکه باید بگم من درس هارو خیلی خوب یاد میگیرم البته درشب!.. خب یه مثال میزنم!.. راستش سال نهم 5 روز برای دینی وقت دادن و اینکه اگر من یه کوچولو تلاش میکردم تو این 5 روز همشو میخوندم ولی خب من یکم زیادی به خودم متکی شدم و همه شو گذاشتم برا شب آخر یعنی کتابی که باید طی 5 روز میخوندم رو تقریبا توی 5 یا 6 ساعت خوندم و نمره م هم 20 شد.. خب اینکه باید بگم نهایت تنبلی رو کردم و روز آخر هم تا 12 شب درس نخوندم یه جور به خودم دیکته کرده بودم که روز سرو صدا هست و نمیشه و فلان.. و از ساعت 12 من بالاترین سطح تمرکز رو به دست میاوردم و توی 5 یا 6 ساعت فرقی نداشت ریاضی یا دینی.. خونده میشد

سلام.

خواب خیلی مهمه و به این خاطر که آرامش شب‌ها، اجازه‌ی خوابیدن عمیق رو می‌ده، خوابیدن در شب اهمیت ویژه‌ای برای سلامت مغز داره. یکی از مراحل خواب، خواب عمیقه که یکی از کارهاش سم‌زدایی و پاک کردن موادِ کم و بیش مضر برای مغزه. فرض کنید فضای بین سلول‌های مغزی شما مثل لاین‌های خیابون هستند. شب‌ها وقتی خواب هستید این لاین‌ها گشاد می‌شن و عبور و مرور پاک‌باکن‌ها رو تسهیل می‌کنند. حالا فرض کنید که خواب عمیق و کافی نداشته باشید. این سم‌ها، کم‌کم زیاد می‌شن و قسمت‌هایی از مغز که خودشون محرک خواب عمیق و خوبه رو از بین می‌برن. توی یه حلقه‌ای گرفتار می‌شید که به مرور هم خوابتون از کیفیتش کاسته میشه هم توانایی خوابیدنِ باکیفیت رو از دست می‌دید. یکی از مواردی که جناب واکر در کتابش به اون اشاره می‌کنه همین چیزی هست که خدمتتون عرض کردم و لازمه بدونید که این کم‌خوابی‌ها (چه از نظر کمیّت چه از نظر کیفیت) احتمال بیماری‌هایی مثل زوال عقل رو افزایش می‌ده.

از این گذشته، چیزی که در خصوص نمراتتون می‌فرمائید یه مساله‌ی عادی هست. مشکلِ این نوع مطالعه کردن که به اون Cramming می‌گن اینه که اطلاعات معمولا به سرعت محو میشن. مغز شما با توجه به زمانِ کمی که به امتحان مونده، موارد رو ذخیره کرده و نمره‌های بالا مثل بیست برای این مدل مطالعه چیز خاص و خارق العاده‌ای نیست. اگه یادگیری اصولی رو معادل فراگرفتن دانش یا مهارت برای استفاده در بلندمدت بدونیم، این مدل یاد گرفتن، اصلا یادگیری به حساب نمیاد.

حالا اگه در طول شب تمرکزتون خیلی خوب و بالاست، بهتره شرایط رو در طول روز جوری مهیا کنید که آرامش کافی برای خواب عمیق و کافی رو داشته باشید (حداقل هشت ساعت). البته این مورد هم جای بحث زیاد داره. اگه وقت کنم در خصوصش براتون می‌گم. متاسفانه این روزها خیلی سرم شلوغ شده.

سلام من دهم تجربی هستم… و عادت کردم که شبها درس بخونم.. یعنی بازدهیم در شب تقریبا میشه گفت 2 برابر یا حداقل 1/5 برابر روزه… بعد اگر من بخام این برنامه رو در شب اجرا کنم… صدمه به مغزم وارد نمیشه؟… در مورد خواب هم بگم سال نهم برای امتحان نهایی ها درس هارو میزاشتم برای شب آخر و شب آخر بیدار میموندم و میخوندم و نمره م هم 20 بود.. و به همین خاطر به شب خونی عادت کردم و خب یه نکته عجیب این بود که بعد از امتحان انگار نه انگار که من کل شب رو بیدار بودم اصلا خوابم نمیومد! واسه همین مشکلی با خواب ندارم.. نه کمبود خواب و نه نخوابیدن… البته اگر بفهمم برای مغز ضرر داره میتونم ترکش کنم… سوالم اینه برای مغزم ضرر داره؟

سلام ممنون از مقاله خوبتون
خب من چنتا مشکل دارم که خوشحال میشم راهنماییم کنید
خب من الان کلاس نهمم و اینکه قصد دارم دانشگاه رشته نرم افزار بخونم و مشکل اساسیه من اینه که نمیتونم خودمو متقاعد کنم چرا باید این همه درس بخونم به ویژه درس هایی که قاعدتا به من هیچ کمکی نمیکنه از جمله عربی ، دینی و حتی برخی اوقات هم ادبیات خب مثلا دونستن مضاف و مضاف الهیه به چه درد من میخوره ؟ خب من میتونم ساعت ها مسئله ریاضی و فیزیک حل کنم بدون اینکه خسته بشم اما وقتی صبحت از بقیه درس ها میشه به کلی انگیزمو از دست میدم.
و یه چیزه دیگه ای که هست من میتونم مدت زیادی زمان صرف برنامه نوشتن بکنم و خب برنامه ی خوبیم هست و از همه لحاظ هم اوکیه اما فقط دروس ریاضی و علومو طبق برنامه پیش میرم و بازم بقیه درس هارو هیچ اشتیاقی واسه خوندنشون ندارم.خب من تا الان حقیقتا واسه این درس ها اصلا وقت نزاشته بودم و خب نمراتمم اوکی بود در حد ۱۹ و ۲۰ “یعنی اگه نخونم و شب امتحان یه نگاه بندازم میتونم امتحانای خرداد رو هم به راحتی نمرات خوبی بگیرم اما این بی برنامگی برای این درسها واقعا منو اذیت میکنه”
ببخشید که طولانی شد:)

سلام. اول از همه بابت تاخیر در پاسخ‌دهی متاسفم. این روزها عجیب سرم شلوغه و فشار کاریِ بی‌اندازه‌ای روی دوشم هست.

چیزی که در خصوص مساله‌ای که فرمودید به ذهنم می‌رسه اینه که شما، تقریبا مثل اکثریت، توان تحمل کردن “کسالت” رو ندارید؛ و متاسفانه باید خدمتتون عرض کنم، با احتمال زیاد، در مسیرِ یادگیری به سمت استادی، حتی در خصوص حرفه‌ای که براتون سرگرم‌کننده و جذابه، مدام به دوره‌های کسالت‌بار برخورد می‌کنید. من موافق برنامه‌هایی مثل عربی و امثالهم برای کسی که هیچ کاری با عربی نخواهد داشت نیستم، اما همین کلاس‌ها می‌تونه به شخص کمک کنه تا با دوره‌های کسالت‌بار کنار بیاد. یه جور تبدیل زمان‌های سوخته، به فرصته.

وقتی آروم‌آروم با شرایط کسالت‌بار کنار اومدید، احتمالا مشکلِ عدم تبعیت از برنامه‌هاتون هم آروم‌آروم حل میشه.

اقا دمتون گرررررررم…

ممنونم.

عالی

سلام خسته نباشی برنامه شما خیلی خوب است در حد که من ديگه برنامه
مشاور خودم رو اجرا نکنم ولی ىه سوال براى کسانی که تازه شروع کردن
به درستی خوندن ناز است دوباره درس ها را از اول بخوانند
بعد براى تست چکار کنند از ساده ترین انتشارات استفاده کنند
بعد چیز دیگری میشه هنگام درس اهنگ گوش داد

سلام و ممنونم. من حقیقتش متوجه منظور شما نشدم.

سلام خوب هستین؟ببخشید من موقع کتاب ایمیلمو اشتباه زدم چطوری میتونم ویرایشش کنم؟

سلام و ممنونم. اگه با دریافت کتاب مشکل داشتید، بفرمائید تا براتون ارسال کنم. من آدرس ایمیلی که داخل کامنت نوشتید رو به لیست اضافه می‌کنم تا مشکلی پیش نیاد. خیالتون راحت.

سلام. واقعا عالی و تاثیر گذار بود . من خودم به شخصه از وقتی که از این روش استفاده میکنم ، هم بیشتر درس میخونم هم بیشتر درس رو میفهمم .
فقط من همیشه باید با صدای بلند درس رو بخونم . و این ، هم باعث میشه من گلوم درد بگیره و هم احساس خوبی ندارم از اینکه بقیه صدام رو میشنون . یه وقتایی هم سرو صدای خوده خونه اذیتم میکنه و به خاطر همین نمیتونم درست تمرکز کنم.
بعدم از اون گوشیه که لینکش رو گذاشتین نمیتونم استفاده کنم چون باید صدای خودم رو بشنوم تا درس رو کامل بفهمم .
بعد من یه مشکل دیگه ای هم که دارم ، اینه که من الان دانش آموز کلاس هفتم هستم و مشکلم اینه که هر موقع میخوام درسی رو شروع به خوندن کنم ، یه حسی بهم میگه : حالا که چی ؟ این همه درس بخونی که تهش یادت بره ؟
و این میشه که من کلا انگیزه ی درس خوندنم رو از دست میدم و همش ترجیح میدم که به کارای دیگه که بهم آرامش میده و ازشون لذت میبرم برسم .
از طرفی من یه مدرسه ی نمونه دولتی قبول شده بودم ولی خب بنا به دلایلی نشد که برم و خونمون رو عوض کردیم و من الان یه مدرسه ای میرم که اصلا ازش راضی نیستم در کل این مدرسه درس رو جدی نمیگیره و متاسفاته من آدمی هستم که اگه فشار و اجبار روم نباشه ، به هیچ وجه سراغ درس نمیدم و حالا این مدرسه هم باعث شده من هم درس خوندنم رو شل تر کنم .
خانوادم هم بهم فشار میارن که باید درس بخونم تا سال دیگه یه مدرسه ی درست و حسابی قبول بشم و خب این فقط درخواست خانوادم هستش ولی من هیچ انگیزه ای واسه اینکه یه مدرسه ی خوب قبول بشم ندارم.
حالا به نظر شما ، با توجه به این چند ماهی که مونده به تعطیلات تابستون و با توجه به این کرونایی که باعث شده مدرسه ها بسته بشه و کلا تعطیلیم من چیکار کنم ؟

سلام و ممنونم.

حقیقتش من خودم هم دوست دارم که کتاب‌ها رو با صدای بلند بخونم، البته نه همیشه. این کار یه سری معایبی برای من داشته. مثلا روند کُند مطالعه و همچین سریع‌تر خسته میشم. البته شاید بلند خوندن حسن‌هایی داشته باشه، مثل تمرکز بیشتر روی مطلب و درک بهترش. به هر حال این انتخاب شماست. فکر کنم با تکرار بتونید که این بلند خوندن رو کم‌کم کنار بگذارید و بعد مقایسه کنید و ببینید که حسن‌های کدوم روش برای شما به دیگری می‌چربه.

من تقریبا همیشه ورزش می‌کنم و ورزش من از نوع HIIT هست. چنان فشار سنگینی حین ورزش کردن بهم وارد میشه که تمام مدت، با اینکه چند سال هست این کار رو انجام می‌دم، به خودم می‌گم «که چی؟» یا «آیا اصلا ارزشش رو داره؟»

حقیقت اینه که وقتی به مغز کار سختی رو محول می‌کنیم، مغز فقط می‌خواد از زیر کار در بره و به کارهایی برسه که لذت آنی رو براش به همراه داشته باشه. این خود ما هستیم که باید خودمون رو مجبور به انجام کاری کنیم، که می‌دونیم در بلندمدت بهمون کمک می‌کنه، ولی مغزمون و احساساتمون می‌گن که نه.

اینکه چرا درصد خیلی زیادی از کسایی که با انگیزه کاری رو شروع می‌کنند، یه جایی، معمولا همون اول‌های مسیر، جا می‌زنند همینه. اون‌ها بر پایه احساسات کاری رو شروع می‌کنند (مثلا فیلم دیده و حالا جوگیر شده که دکتر بشه) و این احساسات در حین یادگیری (که کار سختی برای مغز به حساب میاد) بهشون خیانت می‌کنه. خیلی به این احساسات مغز بها ندید چون اصلا قطب‌نمای دقیقی نیست. یه سری از نوشته‌های جدیدتر ایلولا در خصوص مغز و روان هست و شاید بد نباشه اون‌ها رو مطالعه کنید.

از ورزش HIIT می‌گفتم. با وجود اینکه می‌دونم انجام این ورزش توی سال‌های اخیر چقدر به بهتر زندگی کردنم کمک کرده، باز احساسِ «چرا باید انجامش بدم» موقع ورزش سراغم میاد. ولی خب یاد گرفتم که بهش محل نذارم.

در خصوص مدرسه هم به نظرم بیشتر تمرکز رو روی خودتون بگذارید. الان مدرسه اینه، چند سال دیگه دانشگاه خیلی بدتر از این حرف‌هاست و شما کاملا خودتون هستید و خودتون. شاید بد نباشه این نوشته رو بخونید:

https://www.ilola.ir/3794

راستی شما میدونید که چطوری میشه خوابمو تنظیم کنم زودتر بیدار شم؟؟

یه مطلب در خصوص خواب هست، بد نیست مطالعه کنید:https://www.ilola.ir/1659

بله مرسیییی از توضیحات و لطف شما..
کمکم کردید واقعا:))) دیگه خودمو خودم..
اون سایت هایی هم گفتید رفتم مرسی:)

یه چیزه دیگه اینه که فکر میکنم ب خاطر این که اونقدر خوندم، دیر نیست دیر نیست از همونجایی ک هستی شروع کن برا رسیدن ب هدفت، کارم ب اینجاها کشیده شده.(البته یکی از دلایلش)
ب جایی رسیدم ک میگم مهم نیست! ولی این مهم نیست همون فراره. فرار از تغییر عادت!
با این ک شدیداً با فرار مخالفم.
فک کنم مهم نیست حرفهای مغزمه تا با عادتا بیشتر بهش خوش بگذره!
دیوونه شدم من!
چیکار کنم؟؟ پیش روانشناس اینا نمیتونم برم ..
خودتون تا جایی ک بلدید بهم کمک کنید لطفاً.
چون آدم دنیا دیده ای ب نظر میآید ک اطلاعات داره.
چرا اینطوری میکنم با خودم!!

شما ذهنتون بهم ریخته. من مشاور رسمی و گواهی‌دار نیستم فقط حدس می‌زنم که زیادی دور خودتون رو شلوغ کردید. راهنماهای زیادی در خصوص کم کردن حواس‌پرت‌کن‌های دنیای اطرافمون هست که می‌تونید مطالعه کنید. به دنبال مطلب در خصوص زندگی به سبک مینیمال بگردید. به جای صدتا کتاب داشتن توی قفسه، یه دونه کتاب داشته باشید و اون رو مطالعه کنید، بعد برید سراغ دومی. اینجا مسیر پیش‌روتون واضح‌تر خودش رو نشون میده.

سلام.
مرسی از شما ک آنقدر با عشقو علاقه جواب ن تنها من بلکه همه رو میدید:)) چون غالبا هر کسی حوصله جواب دادن و این همه نوشتن رو نداره.

من تکنیک زنگ مقدس رو انجام میدم هرچند من با این ک برنامه هامم می‌نویسم اجراشون نمیکنم حتی سنگین هم نباشه! چ برسه ب آلارم! ولی تلاشمو میکنم تا با ذهنیت مثبت برم سراغش. تازه برنامه هام اگه اجرا میشده ۹۰ درصد مواقع سر ساعت نبوده.راجب تکنیک یه دقیقه هم با اینکه من کتاب جلوم بازه و فکرم جای دیگه بازم باشه انجام میدم.
ولی یه چیزیو صادقانه بگم، ک گفتنش هم درست نیست طبق قانون باور و جذب؛. ولی من الان کارم ب جایی رسیده ک فقط میخوام یکی دستمو بگیره ب زووور بلندم کنه تا درس بخونم. دقیقا ب جایی رسیدم ک مشکل من همون قدمه اوله. مثلاً امروز دیگه چون ساعت ۵:۳۰ صبح یا همون صب زود بیدار نشدم(ساعت۱:۳۰بیدارشدم)
دیگه کلا هی این دست اون دست کردم ، بعدش رفتم سراغ درس و تکنیک، اما کلا جای دیگه بود فکرم! بعد تو ذهنم میومد بیخیییااالل، ولش کن، کی حوصله داره! همین ک اومدی سراغ درس کافیه!مگه بقیه جای تو بودن! کتاب مارک منسون هم خوندم انگار منو می‌شناخت!
چرا واقعا اینطوریم!!؟ مرز بی‌خیالیه منه نه؟!
اینم بگم من کلا ادمیم ک دوس دارم تو خودم سیر کنم چون همفکر و هم صحبت ندارم! برا همین می‌نویسم ک گاهی جواب نمیده واسم.

سلام. شاید بهتر باشه از یه تکنیک دیگه استفاده کنیم. شما به هر حال برای تغییر باید از دایره آسایشتون خارج بشید. این دایره آسایش خیلی پویاست. اگه سعی کنید ازش خارج نشید، به مرور کوچیک‌تر و کوچیک‌تر میشه و بیشتر و بیشتر شما رو فلج می‌کنه. برای همه همینه. برای خارج شدن از دایره آسایش و بزرگ‌تر کردنش، از این تکنیکی که می‌گم استفاده کنید: تا جایی که میشه کارهایی که قصد انجامش رو دارید بشکنید. فکر نتیجه رو نکنید و فقط و فقط روی پروسه تمرکز کنید. مثال می‌زنم. فرض کنید که می‌خواید ورزش رو توی برنامه‌تون قرار بدید اما هر بار برنامه می‌ریزید، انجامش نمی‌دید. خب بهترین راه اینه که برنامه رو سبک‌تر و سبک‌تر کنید. مثلا بگید که امروز فقط یه شنا می‌رم. یه شنا رفتن، کار پنج ثانیه‌ست. یه جورایی برای خودمون تحقیرکننده‌ست اگه نتونیم این شنا رو بریم. درسته؟ پس همین یه شنا رو برای امروز برید. به این فکر نکنید که با یه شنا رفتن چند قرن طول میکشه که عضله‌هاتون قوی‌تر بشه (فکر نکردن به نتیجه). فقط و فقط به انجام دادن اون کار فکر کنید (فکر کردن به پروسه). نتیجه، وقتی که وقتش برسه خودش کم‌کم ظاهر میشه.

این فکر کردن به نتیجه و مقایسه کردن، تموم انگیزه شما رو نابود می‌کنه. بازم می‌گم، اگه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید بهتره که خودتون رو تا جایی که می‌تونید محدود کنید. شبکه‌های اجتماعی، جوری تخم مقایسه کردن رو زیرپوستی در ذهن‌تون می‌کاره که خودتون هم نمی‌فهمید کی این همه از زندگی خودتون و آینده‌تون ناامید شدید.

یه سوال خیلی مهم دیگه، ک برام پیش اومد اینه ک خب طبق تکنیک و اطلاعات ب دست آمده ۲۵ دقیقه حالا اصلا ما میگیم یه ساعت، برای تمرکز مغز مناسبه..
ولی کنکور یا ازمونا ک وقتش ۳ تا ۴ ساعته رو باید چیکار کنیم!!!؟
حالا این ب کنار، الان ب نظرتون اونایی ک ۱:۳۰ اینا درس میخونن و مغزشون عادت کرده، نسبت ب اونایی ک می‌خوان از این تکنیک استفاده کنن، تو میزان کیفیت و تمرکز و نتیجه ازمونشون تاثیر بهتری نمیذاره؟؟!!یعنی افرادی ک بازه ی ۱:۳۰ دارند بنا ب دلیل عادت،، بهتر از پودومویی ها عمل میکنن؟؟ یا نه و ربطی نداره؟؟!!

لطفااا ب سوالام سریعتر جواب بدید .. مرسی از مهربونی شما..

سلام و ممنونم.

من قول نمی‌دم که بتونم جواب کامل و بی‌نقصی براتون در چنته داشته باشم ولی سعی‌ام رو می‌کنم. به هر حال حدود یک سالی میشه که از این موضوع دور هستم.

در خصوص پایبند نبودن به قول‌هایی که به خودمون می‌دیم باید بگم که این موضوع یه امر طبیعیه و تقریبا همه درگیرش هستند. مشکل در اصل این نیست که نمی‌تونیم به قول‌هامون پایبند باشیم، بلکه مشکل اصلی اینه که قول‌هایی به خودمون می‌دیم که از دایره‌ی آسایشمون اونقدر فاصله داره که ناخوداگاه اون‌ها رو پس می‌زنیم و در نهایت به قول‌هایی که به خودمون می‌دیم پایبند نمی‌مونیم. لازمه که برای برنامه‌ریزی هوشمندانه عمل کنیم تا ناخودآگاه اون رو پس نزنیم. اگه منِ فردا رو شخص دیگه‌ای در نظر بگیریم و از بیرون بهش نگاه کنیم و طبق توانایی‌هاش براش برنامه بریزیم اینجوری ناامیدمون نمی‌کنه. من فکر می‌کنم لازمه یکم با خودتون مهربون‌تر باشید.

نکته‌ای که این بین هست اینه که هرچقدر هم هوشمندانه برنامه‌ریزی کنیم، باز هم امکان اینکه متعهد به برنامه نباشیم وجود داره. اما چرا؟ چون مغز ما دوست داره که در نقطه آسایشش باقی بمونه و برنامه‌ریزی برای پیشرفت یعنی خروج از این دایره. حالا اگه اونقدری اراده نداشته باشیم که بتونیم حتی یه قدم از این دایره خارج بشیم، دیگه کاری از دست هیچ احدی بر نمیاد. نویسنده کتاب «حل معمای تعلل‌ورزی» یه جایی اشاره می‌کنه که اگه حتی حاضر نباشیم قدم اول رو برداریم دیگه امیدی برای راهکارهای دیگه وجود نداره. یعنی یک عدد صفری که در هرچیزی ضربش کنیم باز صفر میشه.

من بهتون پیشنهاد می‌کنم که از دو تا تکنیک استفاده کنید. اول تکنیک زنگ مقدس که توی لینک زیر می‌تونید بخونید. و دوم تکنیک یک دقیقه‌ای.

https://www.ilola.ir/927

با استفاده از زنگ مقدس اول زنگ ساعت موبایل رو تنظیم کنید و فقط اون چیزی که توی برنامه‌تون هست رو اجرا کنید. برای یک دقیقه. معمولا وقتی شروع به انجام کار می‌کنیم، دلمون نمی‌خواد که قطعش کنیم. شما خودتون رو با نیم‌ساعت و یک ساعت درس خوندن نترسونید، بلکه به خودتون بگید که من یک دقیقه یک نگاه به کتاب می‌ندازم. امتحان کنید، شاید جواب گرفتید.

و اما به عنوان چاشنی این تکنیک‌ها، با خودتون مهربون باشید.

یه موضوعی هم که هست شما از همین الان سنگ بزرگ رو نشونه گرفتید. فیلم‌ها و سریال‌ها و کتاب‌های داستانی-تخیلی یا حتی کتاب‌های خودیاری خیلی زیادی این امید رو درون ما به وجود میارن که میشه یه دفعه به همه‌چیز رسید. فقط کافی اراده کنی، فردا صبح زود بیدار بشی، یه برنامه‌ی سخت بنویسی و بهش متعهد باشی. و دقیقا وسط مشکل اصلی ما رو تنها می‌گذارند. هیچکدوم راه درستی بهمون نشون نمی‌دن که خب چطوری؟ فقط یه سری حرف‌های کلیشه‌ای.

البته اشتباه نشه، این چیزها بازار داغی داره چرا که آرزوی من و شما رفتن ره صد ساله در یک روزه. ورزش سنگینی که امروز نفس من رو می‌بُره، اگه دو سال پیش انجام می‌دادم، من رو راهی قبرستون می‌کرد ولی امروز میشه. واقعیتش اینه که ما باید خودمون رو آماده کنیم و نم‌نم به هدف نزدیک بشیم.

در خصوص زمان پومودورو شما می‌تونید اون رو بسته به نیازتون تغییر بدید. ۲۵ دقیقه یه زمان بهینه برای اغلب کارهاست. مقدار زمانی که معمولا آدمیزاد در این بازه متمرکز می‌مونم و بعدش کم‌کم تمرکزش رو از دست می‌ده. ولی این قانون همیشگی نیست.

یه موضوع در خصوص جمع‌آوری مطلب خدمتون عرض کنیم. این غریزه‌ی آدمیزاده که بخواد جمع کنه. این جمع کردن مطلب و کتاب و رساله هم از همین قانون پیروی می‌کنه. شما باید خودآگاهانه دور و برتون رو خالی و خلوت کنید. سعی کنید که همه‌چیز، شامل مطالب رو اولویت‌بندی کنید، و صرفا به کارهایی برسید که اولویت بالاتری دارند و بقیه رو به معنای واقعی دور بریزید. در خصوص مطالب اون‌ها رو از روی گوشی حذف کنید.

اگه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید این مطلب رو بخونید و برای صلاح خودتون هم شده اکانت‌هاتون رو غیرفعال کنید:https://www.ilola.ir/3864

حالا مجال صحبت در این باره نیست ولی به طور خلاصه این عدم توانایی در انجام پیوسته‌ی کارها تا حدودی به موبایل و وب برمی‌گرده. ماها قدرت «سر رفتن حوصله» رو از دست دادیم چرا که به محضی که حوصله‌مون سر رفته، موبایل رو دستمون گرفتیم و کاری کردیم. انجام کارهای مفید، تقریبا همیشه همراه با بی‌حوصلگی و کسالت بوده. وقتی ما این قابلیت رو از دست دادیم، به محضی که به کسالت می‌رسیم، دوره رو می‌شکنیم و اون پیوستگی رو از دست می‌دیم. چیزی که شما می‌فرمائید مشکل درصد بزرگی از مردمه. تنها راه‌حلی که اون هم به مرور می‌تونه کمک‌تون کنه کنار اومدن با کسالته. یکی از بهترین راه‌هاش هم انجام مدیتیشنه.

اینکه کنکور اصلا آزمون استانداردی برای تعیین افراد شایسته هست یا نه خودش جای سوال داره چه برسه جزئیاتی مثل زمانش. اما در کل زمان پومودورو، چیز ثابتی نیست. بسته به نیاز می‌تونید تغییر بدید. مثلا خود من وقتی شروع به نوشتن می‌کنم تازه بعد از ده بیست دقیقه دستم گرم می‌شه و به راحتی تا یک، یک و نیم ساعت روی کارم متمرکز می‌مونم. البته تمرین هم موثره و معمولا افرادی که توان ذهنی‌شون با تمرین مستمر، برای متمرکز موندن، بالاتر می‌ره، مسلما راحت‌تر و بیشتر متمرکز می‌مونند. توی کتاب یادگیری هوشمندانه در این خصوص هم حرف زدم که می‌تونید کتاب رو از طریق لینک زیر تهیه کنید و بخونید:https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

من اینطوریم ک فقط مطلب جمع میکنم! جدی الان یکی دیگه من بود و از من کمک میخواست طوری بهش اطلاعات میدادم ک احتمال زیاد برای مفید بود و کردم این کارو قبلاً.. ولی حیییف ک خودم فقط جوگیرم..
کمکمممم کنییییید.. چیکااار کنم!! تا پیوسته بشم!!
من وقتی حالم بد میشه یا یهو بی حوصله میشم اصللا طرف درس نمی‌رم.. الان شاید بگید روحیم رو تقویت کنم مشکل اینه من پیوسته نیستممم .. می‌خوام پیوسته باشم واقعا روانی شدمممم..
اگه طرز حرف زدنم طوری بود ک ناراحت شدید شرمنده..

یه چیزه دیگه.. اگه این تکنیک بشه ۳۰ دقیقه ب جای ۲۵ اشکالی داره؟؟

سلام.. من خیلی نیاز ب کمک دارم خیلی.. از خدا ممنونم ک با این سایت منو آشنا کرده..
راستش من حدود یه سال دیگه کنکور دارم و رشتم تجربیه..
حالم بده واقعا.. می‌خوام گریه کنمو سرمو بکوبم ب دیوار از بس ک مثله آدم حتی در حده یه هفته ب خودمو قولام پایبند نبودم و پیوسته درس نمیخوندم..
دیوانه شدم.. کلی کتابو چیزای روانشناسیو انگیزشی خوندم ولی تمام تلاشام میانگین در حده پنج روز بود.. چیزای روانشناسی می‌دونم در مورد عادت ولی باز عمل نمیکنم..
حدودا دوسالو نیمه اینطوری شدم..
همش هم ب خاطر مشکلات عاطفیو آشفتگی ذهنیم بود و هست وگرنه من یادمه از همون اول ابتدایی تا سال نهم فوق‌العاده بچه درس خونی بودم و درسو دوس دوس داشتم و دارم..
نمییییدونممم چ کنم؟!! همین امروز هم تا یه ساعت اونم بدون تمرکز تکنیک پومودورو رو رفتم ولی بعدش چون ساعت ۵ صبح بلند شدم،خوابیدم و بعدش هم درس نخوندم..
البته بگم ک مشکل اساسیه من درس مدرسه نیست!شاگرد ممتازم البته ب جز امسال اونم تو کل سال تحصیلیم!
مشکل، هماهنگ و متعهد بودن حتی برای یکبار به برنامه ازمونه ک هیچوقت نبودم..
من می‌خوام درصدای عالی داشته باشم و رتبه عالی بیارم.. هر چند تلاش کردنه برام مهم تره ک ندارمش..
تو این دوسال همش دنبال این بودمو هستم ک چیکار کنم!! حوابش رو میگیرم ولی بدون عمل!!
خیلی بده ۹۰ درصد چیزارو بدونی ولی تلاشت درحده ۱۰ درصد باشه..
فقط هم کتابهای غیر درسی میخونمو وب گردی میکنم.
ولی شما کمکم کنید خواهشاً حتی.حال درست و درمونی ندارم.
نمی‌دونم چیکار کنم!!؟کمکم کنید توروخدا .. هرچی میدونید بگید.. لطفاااا
منتظر پاسخ شما هستم..

سلام خدا قوت راستش این برنامه ای که دادید به نظرم خیلی میتونه موثر باشه ولی چن سوال ذهنمو درگیر کرده اول اینکه درسای جدیدو چجوری میتونم تو پومودرو 1 فقط نگاه بندازم و دوم اینکه اگه مطلبی رو یاد نگیریم اون وقت چی؟

سلام و ممنونم

راستش من فکر می‌کنم که بیست و پنج دقیقه برای یه نگاه اجمالی وقت کمی نباشه، اما به هر حال زمان‌های پومودورو دست خودتتونه و می‌تونید بسته به نیاز سرفصل کم یا زیادترش کنید.

در خصوص مطالبی که یاد نگرفتیم، تجربه شخصی من میگه باید کمی به مغز فرصت بدیم. متیو واکر، خواب رو یه قسمت مهم از یادگیری می‌دونه. فکر می‌کنم اگه مطلبی که می‌خواهید کار کنید و یاد نمی‌گیرید رو به چند روز متوالی بشکنید، خواب کار خودش رو می‌کنه و کم‌کم سرنخ‌هایی از مطلب، هرچقدر هم پیچیده باشه دستتون میاد.

ببخشید من اول اس دادم بعد جواب منو نمیدید و جواب یکی دیگه رو میدید واقعن که

سلام

حقیقتش تا وقتی که خرید مقالات توی این وب‌سایت باز هست، من وظیفه‌ی خودم می‌دونم که به کسایی که پرداخت انجام دادند در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ بدم (اگه مشکلی در خریدشون داشته باشند.) اگه روزی سرم اونقدر شلوغ بشه که نتونم به این افراد جواب بدم، در کل امکان خرید مقالات رو می‌بندم.

اما حقیقتش پاسخ دادن به سوال شما دو تا نکته داره. اول اینکه نیاز به دانشی داره که من به خاطر مشغله‌ها کمی ازش دور موندم و پاسخ من ممکنه که جواب درست و به‌دردبخوری نباشه. از طرفی هم نمی‌خوام از سر رفع تکلیف یه جواب سرسری به شما بدم. نکته دوم اینکه من الان واقعا سرم شلوغه و برای جواب دادن به سوال شما باید چندتا منبع رو زیر و رو کنم تا جواب درخوری بدم و با عرض تاسف فرصتش رو ندارم.

خلاصه که من رو ببخشید. امیدوارم که در آینده نزدیک وقت برای پاسخ دادن به سوالات شما عزیزان پیدا کنم و از طرفی فرصت کنم دانشم رو توی این زمینه ارتقا بدم تا جواب‌های درخوری در چنته داشته باشم.

سلام خیلی ممنون

سلام و خواهش می‌کنم.

سلام من pdf را خریدم ولی چگونه دریافتش کنم

امروز چند نفر مقاله رو خردیدند و با توجه به نام مستعار شما من نمی‌تونم تشخیص بدم که شما کدوم هستید. لطف کنید آدرس ایمیل‌تون رو به eman.amini روی جیمیل بفرستید. در ضمن احتمالا شما مقاله رو خردید. کتاب یادگیری هوشمندانه رو باید از طریق صفحه‌ی مربوط به اون بخرید. قیمت اون کتاب فعلا 6100 تومانه.https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

لطفن زود نیاز دارم

سلام ببخشید میگم من وقتی میخوام درس بخونم در کتاب رو باز میکنم مثلن علوم من کلاس هشتم هستم بعد بازش میکنم و میگم وای این خیلی زیاده یه بهونه میارم واسع معلم ولش کن این درس رو نمی تونم و بعضی وقت ها هم خوابم میگیره و بعضی وقت ها اصن وقت ندارم تا بیام کمک مامانم کنم دیر میشه واسه درسام و فصل به فصل روی هم تلنبار میشه و نمی تونم بحونم تازه ما امتحان نوبت اول داشیم این فصل ها روی هم تلنبار شدن و 2فصل رو نخوندم و علومم دو17اوردم و بازم الانم حفظش نکردم و رفتیم برا درسا دیگه وحالا تا نوبت دوم ببیینیم چی میشه تازه درسمم بعد نیستمعدلم بخدا شده19.40ولی راضی نیستم دوست دارم یک بار هم شده مثل نسترن شاگرد اول یا دوم بشم دوست دارم مثل اون بشم و معلما خیلی دوستتم داشته باشن مثل اون واقعن حسودیم میشه و اون میگه4ساعت فیکس میخونم و واقعن هم میخونه ولی یه بار خواستم4ساعت بخونم فشارم افتاد و از بی حالی مردم چشام دراومد وتاز خیلی هم در میان 4ساعت استراحت کردم ولی .اون 7صبح تا 12طهر میخونه من10تا 11.5میخونم واقعن برام خجالت اوره و وقتی میخوام درس بحونم خوابم میاد با اینکه خیلی خوابیدم و..اگه میشه یه راه حلی برام بگین که هم خیلی درس بخونم و هم خوابم نگیره و هم هی نگم وای این درس زیاده و نمی تونم حفظ کنمو پیش معلما محبوب باشم و بیشتر بخ درسام برسم لطفن جوابم رو بدین تورو خدا

می‌دونید، شما یه سری مسائل مختلف رو با هم داخل یه پاراگراف آوردید که تفکیک اون‌هایی که براشون جواب دارم از اون‌هایی که سوادش رو ندارم، سخته.

اینکه وقت ندارید یا وقت نمی‌کنید، رو من بهونه‌های ناخودآگاه می‌دونم. احتمال داره که دلیلش سختی برنامه‌هاتون باشه که یه جور پس‌زدنِ ناخودآگاهانه رو تحریک می‌کنه. بهتره که زیاد خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید و فشار بی‌خود و بی‌اندازه به خودتون نیارید. این مدل فشار آوردن نتیجه عکس می‌ده و تازه شما رو عقب می‌ندازه.

در خصوص خواب هم به نظر من اصلا از خواب کم نذارید. خواب یه نعمتیه که اتفاقا در یادگیری خیلی دخیله.

سلام. مطالبی را که به صورت نکات مهم استخراج می کنم را حفظ کنم یا کمک می کند مطالب را بعتر متوجه شوم

بله من در این مورد اطلاعاتی ندارم ولی وقتی معلم ها سر کلاس درس میدن و همون موقع از اون محبث میپرسند من از همه ضعیف ترم
بعضی از بچه ها همون ساعت که معلم درس میده درس رو به حافظه میسپارند و میتونن کامل به پرسش های معلم پاسخ بدن
کلا در دروس حفظی ضعیفم
نمیدونم ایراد من چیه😞

من فکر می‌کنم که این موضوع بیشتر برمی‌گرده به «توانایی توجه» در شما. از موبایل یا شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها یا بازی‌های موبایل زیاد استفاده می‌کنید؟ هر کدوم این موارد توجه رو می‌شکنند و باعث می‌شن که بازه‌ی توجه شما کوتاه و کوتاه‌تر بشه.

یه مطلب در خصوص شبکه‌های اجتماعی نوشتم که می‌تونید اون رو بخونید. توی بخشی از مطلب در خصوص توجه گفتم. توی کتابم هم در خصوص تمرین‌هایی که می‌تونه به بلند شدن بازه‌ی توجه کمک کنه حرف زدم که مطالعه‌ی اون هم توصیه می‌کنم:

https://www.ilola.ir/3864

و کتاب:

https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

بله من در این مورد اطلاعاتی ندارم ولی وقتی معلم ها سر کلاس درس میدن و همون موقع از اون محبث میپرسند من از همه ضعیف ترم
بعضی از بچه ها همون ساعت که معلم درس میده درس رو به حافظه میسپارند و میتونن کامل به پرسش های معلم پاسخ بدن
نمیدونم ایراد من چیه😞

سلام ممنون از مطالب مفیدتون
حافظه کوتاه مدت من بسیار ضعیفه
برعکس حافظه بلندمدتم که شاید خیلی بهتر از دیگران باشه وقتی به این موضوع مطمئن شدم که معلمم هم همین رو مطرح کرد.
در ضمن من خیلی میخوابم ولی حافظه کوتاه مدتم خیلی ضعیفه
اگر در مورد حافظه کوتاه مدت مطالعه داشتید ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام و ممنونم
من فکر می‌کنم توی تعریف‌تون از حافظه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت یکمی دچار اشتباه شدید. منظورتون از حافظه کوتاه مدت اینه که مثلا بعد از چند ثانیه چیزی رو کمتر به یاد میارید؟ یا بعد از یکی دو دقیقه یا ساعت؟ حقیقتش اگه من به شما بگم که چهارتا عدد رو حفظ کن و شما بعد از یک دقیقه اون‌ها رو از حفظ برای من بگید، شما در حال دریافت اطلاعات از حافظه‌ی بلندمدت هستید. حافظه‌ی کوتاه‌مدت حالتش اینه که به سرعت خالی میشه تا جا برای اطلاعات جدید باز بشه. هرچیزی که حتی از چند ده ثانیه قبل به خاطر میارید از حافظه‌ی بلندمدت استخراج میشه.

سلام مطالب شما بسیار خوب بود.فقط یک سوال داشتم چگونه مطالب را به حافظه بلند مدت انتقال بدم؟

سلام. با تکنیک‌هایی که توی مطلب عنوان شده.

سلام ببخشید اگه میشه حتمن جوابم رو بدین توی کلاسمون 2تا دختر درسخون هست یکی از اونها میگه من روزی 3تا4ساعت درس میخونم و یکیشون میگه30دقیقه میخونم و هر وقت راه ابن 2تا رو میرم درسم بد میشه و میگن ساعت 7صبح پا میشیم من تا 10خوابم تا بییام پا شم 1ساعت میشه درس خوندنم نمی تونم صبح ها زود بلند سم حتی8اونا میگن از 7شروع میکنیم تا 12که مییایم مدرسه و تازه معلما خیلی بهشون توجه میکنن و دوستشون دارن ادم حسودیش میشه چیکار کنم مثل اونا شم تو رو خدا کمکم کنیین

ساعت خواب ما آدم‌ها متفاوته. شما هم مثل من احتمالا جغد شب هستید. یه سری هم مرغ صبح یا آدم‌های سحرخیزی هستند. فرهنگ اشتباهی که تقریبا همه جای دنیا جا افتاده اینه که آدم سحرخیز رو آدم با دسیپلین‌تری می‌دونند و معمولا فرصت‌ها (چه در دوران مدرسه چه در دوران کار) برای این افراد مهیا‌تره. تقریبا سی درصد افراد (اگه اشتباه نکنم) مثل من و شما هستند. از اونجایی که خواب مساله خیلی مهمی هست، اصلا پیشنهاد نمی‌کنم که از خوابتون بزنید تا خودتون رو شبیه به کسایی کنید که از نظر بیولوژی متفاوت هستند. بهتره برنامه‌تون رو به دو قسمت تقسیم کنید. یه قسمت برای قبل از خواب و یه قسمت بعد از بیدار شدن. سعی نکنید که مثل اون‌ها بشید. سعی کنید که مثل خودتون باشید، اما با تلاشْ خودتون رو به بهترین ورژن خودتون تبدیل کنید.

پومودرو یعنی چه

حقيقتش من ميتونم ساعت ها درس بخونم و مابينش ورزش کنم چ مجدد برگردم به کارم ، ميتونستم اينکارو انجام بدم ولی حجم فشار روحی که از مشکلات اطراف به ذهنم وارد ميشه بيش از حد توان و ظرفيت من هستش . کاش قدرت مديريت ، قدرت کنترل روي مغز و عواطفمون رو بهمون ياد ميدادن که انقدررر درجا نزنيم و نزنم

سلام، من دانش آموز پشت کنکوری هستم، از مهرماه شروع به درس خوندن کردم، با برنامه ۸ ساعت ۴ کتاب مختلف.برنامم خوب بود اما بعد از یک ماه به ۱۰ ساعت ۵ کتاب مختلف رسوندم، تا دو هفته اول، مشکلی نداشتم اما کمی که گذشت حس میکنم مغزم خسته شده نمیتونم نتیجه مثل قبل توی آزمون بگیرم باوجود اینکه ساعت مطالعه، واقعا فقط مطالعه میکنم ولی بازدهیم ضعیف شده و باعث شده که با کسلی و خستگی درس بخونم و برای هر درس دو ساعت در نظر گرفتم خب معمولا همه درس ها که به یک اندازه نیاز به زمان نداره یک درس که واسم سخت باشه ۳ ساعت طول میکشه، و اینکه وقتی توی این تایم۲ ساعت تموم نمیکنم نمیتونم ۵ کتاب رو بخونم و میشه ۳ کتاب یا ۴ کتاب و اینجوری درس هایی که باید بخونم از برنامم عقب میفتم و اعتماد به نفسم پایین اومده و وقت کم میارم و درس ها انبار میشه و به بودجه بندی کامل آزمون نمیرسم و بعضی درس ها رو نمیرسم بخونم. لطفا در این خصوص راهنماییم کنین.
با تشکر از شما.

سلام وقت بخیر مطلب آموزنده و تامل برانگیزی بود
متاسفانه مشکل من اینه که اینقدر کتاب ها مطالب فرسوده و ناکارآمد دارند که از مطالعه یا تلاش برای یادگیری لذت نمی برم و مدام این کار با اجبار و زور که خودم به مغزم وارد می کنم انجام میدهم و حالا که وارد دانشگاه شده ام مغزم واقعا دیگر هیچ اجباری را قبول نمی کند

سلام و ممنونم.

راستش حق دارید اما به این نکته هم توجه داشته باشید که مسیر موفقیت، معمولا از بیابون‌های کسالت‌بار پُره. این بیابون‌ها رو کمتر کسی تحملش رو داره و ازش عبور می‌کنه.

البته بیشتر منظورم از موفقیت در اینجا، کسب یه مهارت واقعیه. وگرنه خودِ واژه‌ی «موفقیت» بیشتر در نگاه شخص معنی میشه.

چراااا اینقد شما خوبیید اخه😢😭💙💙❤❤

واقعا ممنونم. نظر لطفتونه.

من امسال کلاس نهم هستم و برای انتخاب رشته خیلی استرس دارم میخوام برم تجربی ولی همه ناامیدم میکنن میگن نرو سخته و خیلی حرفای دیگه میشه لطفا راهنماییم کنین

سلام

حقیقتش من باتوجه به اطلاعات محدودی که توی کامنتتون هست و از طرفی گرفتاری‌های شدید این روزهام نمی‌تونم راهنمایی مفیدی بکنم. فقط در این حد بگم که سعی کنید بی‌طرفانه به قضیه نگاه کنید. زیاد روی شور و اشتیاق حساب نکنید که دائم زیر پاتون رو خالی می‌کنند. واقع‌بینانه انتخاب رشته کنید. وقتی وارد گود میشیم، اوضاع به قشنگی وقتی که بیرون گود نشسته‌ایم نیست.

سلام ممنون از راهنمایی
خوبتون

سلام و خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

عالی بود ممنون از زحمتتون انشاءالله نتیجه عالی بگیرم از این برنامه

سلام آقای امینی
این برنامه فوق العادست
ازتون ممنونم
من صبح های فرد باشگاه دارم
به نظرتون برای اینکه جبران کنم دور اول پومودور رو؛میتونم هر دو دور رو از بعرظهر تا شب ادامه بدم؟

سلام آقای امینی
در ابتدا ممنونم از راهکار خوبتون
سوالی داشتم ازتون
من سال بعد کنکور دارم و امسال ، سال آخر من هست و پایه دوازدهم هستم
میخواستم بدونم در طول تایم مدرسه چجوری میتونم پومودورو هارو زمان بندی کنم ، چون از صبح مدرسه میرم تا ساعت ۲:۳۰ ؛ درواقع بهترین زمان برای مطالعه رو از دست میدم
ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام و عرض ادب. شرمنده‌م از اینکه این روزها فوق العاده گرفتار هستم و فرصت پاسخ دادن به نظر شما رو ندارم.

سلام آقای امینی
در ابتدا ممنونم از راهکار خوبتون
سوالی داشتم ازتون
من سال بعد کنکور دارم و امسال ، سال آخر من هست و پایه دوازدهم هستم
میخواستم بدونم در طول تایم مدرسه چجوری میتونم پومودورو هارو زمان بندی کنم ، چون از صبح مدرسه میرم تا ساعت ۲:۳۰ ؛ درواقع بهترین زمان برای مطالعه رو از دست میدم
ممنون میشم راهنمایی کنید

ممنون واقعا مطلب مفیدی بود

ممنونم. نظر لطفتونه.

من دوتا سوال داشتم اولی اینکه این تاثیر داره که صدای خودمون رو موقع درس خوندن ظبط کنیم و بهش گوش بدیم ؟
سوال دومم اینه که میشه مثلا ساعت 6 که مطالعه تموم میشه باز دو ساعت استراحت داشته باشیم چهار ساعت بعدی از ساعت 8 شب تا 12 شب مطالعه داشته باشیم بعدش هم که میخوابیم ؟

سلام. در خصوص سوال اولتون باید بگم که بهتره که خودتون آزمایش کنید و میزان تمرکزتون روی درس رو بسنجید. یه موقع‌ست ضبط کردن صدا باعث میشه که میزان تمرکزتون روی درس کمتر بشه و این تمرکز تا حدودی خرجِ نحوه‌ی ضبط کردن و چطور ضبط شدن صدا بشه. در این صورت فکر نمی‌کنم که ضبط کردن صدا مفید باشه.

در کل فکر می‌کنم یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی روش بهتری برای درک مطلب باشه.

در خصوص سوال دوم باید عرض کنم که خواب تاثیر چشمگیری توی یادگیری داره و مطالعه‌ها نشون داده که حتی یه چرت کوتاه بین نشست‌های یادگیری می‌تونه میزان یادگیری مطلب رو افزایش بده. خواب چه برای بعد از یادگیری چه برای قبل از اون مهمه در نتیجه فکر خوبیه که شما دو ساعت بین نشست‌های یادگیری بخوابید. ولی چندتا نکته وجود داره. اول اینکه اگه ۱۲ بخوابید و بخواید که ۸ بیدار بشید، معلوم نیست تموم اون هشت ساعت رو (به خصوص به خاطر فشاری که روی مغز بوده) بخوابید و با کمبود خواب مواجه میشید که به ضرر یادگیری و بازدهی شماست. ثانیا شما خانم هستید و به میزان بیشتری خواب، نسبت به آقایون احتیاج دارید و این موضوع، مورد اول رو پررنگ‌تر می‌کنه. سوم، به نظرم این مقدار فشار برای درس خوندن یکم غیرعملیه و ممکنه باعث بشه که توی بلندمدت، نه‌تنها بازدهی‌تون پایین بیاد، بلکه یه سری از روزها رو از دست بدید. مثلا بعد از دو هفته به خاطر فشار زیاد به مدت یک هفته بیخیال همه چیز بشید. اینجوری فکر کنم اگه فشار رو کمتر کنید ولی حرکت پیوسته و مستدامی داشته باشید بهتر باشه.

فوق العاده بود خسته نباشید

وقتی خودم رو تحليل ميکنم ميبينم واقعا از روزي که يادمه به علم علاقمند بودم ، به تفکر و توانايي های ذهن. ولی در تمام مراحل زندگيم از انتخاب کردن متنفر بودم چون هميشه بين دو گزينه مردد ميشدم . اينهارو گفتم که برسم به اينکه من مهندسي خوندم چون علاقه داشتم چون هميشه به خودم ميگفتم من از بيمارستان خوشم نمياد پس حتی به ذهنم خطور نکرد راجع به تجربی حتي فکر کنم نميدونم شايد حوصله ي انتخاب کردن نداشتم.حالا تو سن 27 سالگي در عين اينکه دارم برنامه های مطالعاتي و آيندمو تو مسير مهندسی دنبال ميکنم ،هر چند وقت يکبار به خودم ميگم کاش ميشد يکبار ديگه برگردم به ده سال قبل و پزشکی ميخوندم…کاش الان جربزه شو داشتم که همچين هدفيو دنبال کنم و هی نگم پس تو چند سالگي ميخواي فعاليت کنی. ….( نميتونم خودم رو درک کنم که اين ميل به چي برميگرده) تحت تاثير ميل به ديده شدن هست ؟ تحت تاثير جو جامعه ؟ يا واقعان تمامش برميگرده به اينکه حس ميکنم با اين شغل چقدر زمينه ي مفيد بودن و بازدهي بالايي ميتونم داشته باشم جوری که خودم ازش لذت ببرم.

سلام

من فکر می‌کنم که تجربه‌ی شما، یه تجربه‌ی تقریبا شایع، البته با درجات متفاوت، بین کسایی هست که دنبال اون چیزی رفتند که دوست داشتند و شور و اشتیاق بهش نشون می‌دادند. من اگه از بچگی نسبت به خلبان شدن شور و اشتیاق داشته باشم و وقتی وقتش رسید در زمینه‌ی خلبانی تحصیل کنم و آموزش ببینم، یه جاهایی به شک می‌افتم. چرا؟ چون مسیر یادگیری هر چیزی همیشه هموار نیست و متاسفانه احساسات ما انسان‌ها پایه‌ی محکمی نداره. اینجاست که موانع موجود در مسیر، با اون تصور و انتظاری که از خلبان شدن داشتم جور در نمیاد و دلزده می‌شم.

دقیقا یادم نیست این بحث رو توی کدوم کتابش آقای کال نیوپورت مطرح می‌کنه. به هر حال اون مسیرهایی که فکر می‌کنیم آرزوش رو داشتیم و نسبت بهشون “احساس” داشتیم با توجه به دخالت همین احساسات، ناامید‌های دردناک‌تری نسبت به مسیرهایی دارند که به اجبار در اون‌ها قدم گذاشتیم. یه نمونه‌ی ساده خود من هستم. من فروشنده‌ام و یادم نمیاد که هیچوقت از این کار خوشم اومده باشه. به اجبار توی این مسیر پا گذاشتم و سختی‌های یه فروشنده شدن رو تحمل کردم. تحمل کردن سختی‌های مسیر وقتی که انتظارات بی‌جا نداریم، ساده‌تره. حالا بعد از بیشتر از ده سال، احساس خیلی خوبی نسبت به کارم دارم. چرا؟ چون خیلی وقت‌ها اون شور و علاقه‌ی ما به کار نیست که ما رو نسبت به کارمون راضی و خشنود می‌کنه، بلکه توانایی ما در انجام اون کار و احساس مفید بودن و با معنی بودن اون کاره که رضایت ما رو تعیین می‌کنه.

حالا خودتون این دو تا جاده رو تصور کنید. جفتش سختی‌های خودش رو داره و در انتهای هر دو، اگه توانایی انجام صحیح و درست (به نحو احسن) اون کار رو پیدا کنیم، احتمالا رضایت از انجام کار هست. تنها تفاوت وجود احساسات اولیه‌ست که پیمودن مسیر اون جاده رو نه‌تنها آسون‌تر نمی‌کنه، بلکه به خاطر بی‌ثبات بودنش، خیلی وقت‌ها ما رو از پا می‌اندازه.

من فکر می‌کنم (و البته شاید اشتباه کنم) که شما به جای تغییر مسیر و احتمالا ناامید شدن دوباره در دل مسیر دوم، با این احساست روبرو شو و همین مسیر رو ادامه بده. تلاش کن که به استادی توی همین رشته برسه و از طریق همین رشته فرد مفیدی برای دیگران و جامعه (کوچک و بزرگش هم فرقی نداره) باشی. این جامعه می‌تونه چندتا همکار و شرکتتون باشه، می‌تونه در سطح یه شهر یا کشور باشه. اون وقته که اون رضایتی که دنبالش بودی رو پیدا خواهی کرد.

از صحبت هاتون ممنونم و برای اینکه وقت بسیار با ارزشتون رو برای صرف اینکار گذاشتید.

“فایل‌های هداسپیس رو باید از طریق اشتراک سایتش بخری. اما اگه امکانش رو نداری، من می‌تونم راهنمایی‌ت کنم که به دستت برسه. البته فایل‌هاش به زبان انگلیسی هست.”

میشه راهنمای کنین؟؟

سلام هادی جان. به آدرس eman.amini روی gmail.com یه ایمیل بهم بزن.

البته واقعا از صمیم قلب عذر خواهی میکنم که تعداد سوال ها بالا بود و اذیت میشین که به این همه سوال جواب بدید..

خواهش می‌کنم هادی جان.

سلام جناب امینی,
من امسال پایه یازدهم رو شروع میکنم و در نظر دارم که این روش رو برای درس خوندن بکار ببرم اما انعطاف پذیری این برنامه تا حدودی پایینه میشه راهنمایی بکنین که:
1-چجوری این برنامه رو با مدرسه وفقش بدم چون بهرحال در مدرسه که نمیتونم درس بخونم؟
2-ایامی مثل امتحان یا… که مجبوری حتما 1 درس رو بخونی یا بلعکس تمرین های زیادی داری و مجبوری بیش از دو درس رو بخونی ( که دیگه نمیشه از تکنیک Interleaved Practice استفاده کرد ) این مواقع باید چیکار کرد؟
3-حتی در همین ایام تابستون هم من کلاس هایی مثل ورزش و زبان دارم که باید برم و مشکل تایمی هست که باید به اونها اختصاص بدم که دقیقا میوفتن وسط درس خوندنم و کلا همه ی برنامه هام بهم میریزن و همینطور بعد از ورزش از شدت خستگی توانایی ام برای ادامه دادن درس بکل ناپدید میشه. آیا باید این کلاس هارو ترک کنم؟؟
چند تا سوال متفرقه هم دارم: اول اینکه تعریف از خود نباشه ولی من از لحاظ هوشی و ذهنی جایگاه بسیار خوبی رو دارم و تیزهوشان هم درس میخونم اما تلاشم بسیار کمه و خیلی اوقات بعد از مدت طولانی ( از نظر خودم ) درس خوندن نگاه به ساعت میکنم و عجیب ترین چیزی که ممکنه رو میبینم : فقط 20 دقیقه گذشته! هر کاری که میکنم نمیتونم در کل بیش از دوساعت درس بخونم و البته با دقیقه هایی استراحت بین هر بیست دقیقه ( هننوز روش شما رو شروع نکردم ولی بزودی شروع میکنم انشاالله ). بنظرم این مشکل خودمه چون از وقتی که یادم میاد تا وقتی که پایه نهم رو تموم کردم بدون تلاش کمی نمره هام 20 بود و این باعث میشد که به درس خوندن عادت نکنم و الان این بزرگترین مشکلمه.نظر شما چیه باید چیکار کنم تا بقول شما ماهیچه ارادمو قوی کنم؟؟

سوال دومم اینه که من خیلی از اوقات به این فکر میکنم که اگر کنکور ( رشته تجربی هستم ) قبول نشدم آینده شغلیم چی میشه؟ بیکار میمونم؟؟ چون من هیچ علاقه ای به کار های فنی و بدنی ندارم و ترجیح میدم برای شغلم چیزی رو انتخاب کنم که مغزمو درگیر کنه نه بدنمو. میتونین نظری در این مورد بدین؟

و سوال آخر: چجوری میتونم آهنگ های هد اسپیس رو دریافت کنم؟؟

سلام هادی جان. من در خدمت شما هستم.

۱) این برنامه فقط یه نمونه‌ست برای اینکه به خواننده نشون بده چطوری از پومودوروها استفاده کنه. شما باید بر اساس نیازهای خودت، این برنامه رو تغییر بدی. مثلا شمایی که نزدیک به شش ساعت مدرسه یا کلاس تشریف داری، مسلما باید این برنامه رو سبک‌تر کنی. یه زمانی رو برای درس خوندن در نظر بگیر (مثلا دو ساعت) و بعد پومودوروها رو درون اون بازه‌ی زمانی بچین. شاید بگی «دو ساعت که خیلی کمه»؛ یکم حوصله کن تا برات توضیح بدم.

۲) ایام امتحان اوضاع برای کسایی که در طول سال درس رو نگرفتند فرق می‌کنه. قبلا بهش می‌گفتم «خر خونی» ولی فکر می‌کنم که کلمه‌ی مناسبی نباشه. توی ایام امتحان، بچه‌ها معمولا انباشته‌خوانی می‌کنند. حالا این انباشته‌خوانی چی هست؟ سعی می‌کنند شب امتحان یا دو سه روز مونده به امتحان، کتابی رو که تا حالا بهش خارج از مدرسه نگاه نکردند، بخونند. آیا این روش برای نمره گرفتن جواب میده؟ با عرض تاسف باید بگم که بله، جواب میده و اشکال سیستم آموزشی ما دقیقا همینجاست. حالا چرا؟ چون با انباشته‌خونیِ شب امتحان، مواد درسی توی ذهن دانش‌آموز برای چند روز می‌مونه و بعد به کل محو میشه. به عبارتی سال تحصیلی و درصد زیادی از اون چیزهایی که یاد گرفته به باد فنا می‌ره. من فکر می‌کنم اگه کسی در طول سال، به خوبی و هدفمند مطالعه کرده باشه، احتمالا وقت امتحان لازم نیست که تمام وقتش رو برای اون امتحان کنار بگذاره و برنامه‌ش رو به کل تغییر بده. با این حال برای گرفتن نمره‌ی بهتر، شاید بهتر باشه که تکنیک Interleaved رو موقتا کنار بذارید و به همون انباشته‌خونی بپردازید. اما یادتون باشه اون چیزی برای آینده (مثلا کنکور) بهتر توی ذهن شما می‌مونه که در طول سال خونده‌اید و انباشته‌خونی نکردید.

۳) ورزش چیز خوبیه و اگه به یادگیری و سلامت مغز اهمیت می‌دید باید همیشه در برنامه‌ی روزانه‌تون ورزش وجود داشته باشه. با علم به این موضوع، باید اولویت‌بندی کنید. ما در طول روز فقط بیست و چهار ساعت فرصت داریم که باید نزدیک به نه ساعت از اون رو بخوابیم. برای یادگیری خواب اگه از زمان مطالعه مهم‌تر نباشه، کم‌اهمیت‌تر نیست. اینجاست که اهمیت اولویت‌بندی مشخص میشه. دیگه این شما هستید که برای زندگی‌تون تصمیم می‌گیرید. ورزش و خواب رو جزء اولویت‌های اصلی قرار بدید (اصلا فکرش رو نکنید که برای رسیدن به بقیه از این دو مورد بزنید) و زمان باقیمونده رو به اولویت‌های بعدی اختصاص بدید. یادتون باشه که برای نوشتن برنامه، به خودتون سخت نگیرید.

۴) نمی‌دونم در طول ده-پونزده سال گذشته آموزش پرورش چه تغییری توی سیاست‌هاش داده اما این موضوعی که می‌فرمائید به شدت شایع هست. زمان ما، توی هر کلاس نهایتا یک یا دو نفر اینجور باهوش به حساب میومدند؛ اون هم کلاس‌های چهل پنجاه نفری. اما الان توی هر کلاسی بیست سی نفری، چهار پنج نفر مثل شما هستند. شاید سیستم آموزشی می‌خواد پا جای پای سیستمی بذاره که توی کشورهای غربی تلاش می‌کرد عزت نفس و اعتماد به نفس رو به بچه‌ها تزریق کنه و الان خیلی از روان‌شناس‌ها به شکست این پروژه اذعان دارند. به هر حال مشخصه که سیستم آموزشی از سختی درس‌ها کم کرده. این موضوع باعث میشه که درصد بیشتری، بدون تلاش قابل توجهی، نمره‌ی قابل قبولی دریافت کنند و یاد نگیرند که تلاش کنند. من بهش می‌گم نفرین هوش ولی شاید بهتر باشه بهش بگیم «نفرین سیستم ناقص.» به هر حال، متاسفانه شما هم جزء اون افرادی هستید که تلاش کردن رو یاد نگرفتید. الان هم با برنامه‌ریزی برای شش-هفت ساعت درس خوندن نمی‌تونی این موضوع رو تغییر بدی چرا که سختی این برنامه‌ها امکان اجراش برای مدت طولانی رو ازت می‌گیره. چون جوان هستی، انعطاف‌پذیری بیشتری داری ولی باز هم باید دقت کنی که گام به گام جلو بری. بالاتر گفتم که با دو ساعت شروع کن. دلیلش همین بود. شما یه زمانی رو برای مطالعه کنار بذار، بهش پایپند باش که تحت هر شرایطی اون رو انجام بدی (مثلا پنج روز در هفته – دو ساعت در هر روز) و هر سه هفته یه بار نیم ساعت به این زمان اضافه کن تا کم‌کم به سه چهار ساعت در طول روز برسی. یادت باشه هرجایی احساس کردی که به نحوی داری از زیر درس خوندن در می‌ری، زمان رو برگردون به حالت قبلی و به برنامه بچسب. اینجا پیوستگی و پاره نکردن رشته مهم‌تر از اون نیم ساعت اضافه‌تره. اینجوری به مرور اراده‌ت قوی‌تر میشه. توی کتاب یادگیری هوشمندانه، روش‌هایی برای تقویت اراده گفتم که خوندن اون‌ها هم خالی از لطف نیست.

https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

۵) هم طبیعیه که نگران باشی هم وسواس در این نگرانی می‌تونه باعث بشه که پیشگوییت درست از آب در بیاد. خارجی‌ها بهش می‌گن self fulfilling prophecy. یعنی پیشگویی که شرایط رو برای بوجود اومدن اون چیزی که توی پیشگویی وجود داره مهیا می‌کنه. بذار یه مثال بزنم. فرض کن من یه تریبون جهانی دارم. میام و می‌گم که من پیش‌بینی می‌کنم فردا قیمت طلا دو برابر میشه. حقیقتش اینه که قرار نبوده که قیمت طلا اضافه بشه ولی این حرف من باعث میشه که همه بریزن توی بازار و طلا بخرند. عرضه و تقاضا جور در نمیاد و قیمت طلا بالا می‌ره. چرا قیمت طلا بالا رفت؟ آیا من عالم غیب هستم؟ نه. فقط به دلیل اینکه اون حرف من، باعث شد که مردم طلا بخرند و هجوم مردم قیمت رو بالا برد. شما الان نگرانی که اگه موفق نشی چی. بعد همین نگرانی ذهنت رو درگیر می‌کنه و اجازه نمی‌ده که توانایی ذهنیت صرف کاری بشه که باید (درس خوندن). بعد که درس نخوندی، توی کنکور هم موفق نمیشی و همون چیزی که ازش می‌ترسیدی سرت میاد. بیخیال هادی جان. بذار آینده، وقتی وقتش رسید، خودش برات تعیین کنه که چی قراره پیش بیاد. الان درس‌ت رو بخون و کاری به چیز دیگه نداشته باش. در ضمن، نگران آینده هم نباش. اگه آقای هراری رو بشناسی می‌دونی که جزء متفکران بزرگ حال حاضر دنیاست. یه جایی اشاره می‌کرد که توی دنیای ما تقریبا هر ده سال یه جهش بزرگ رو داریم. کسایی توی آینده موفق هستند که یاد بگیرند با جهش‌ها خودشون رو وفق بدن. شاید اون گرایش پزشکی که شما الان براش جون می‌کَنی، چهار سال دیگه نیازی به نیروی انسانی نداشته باشه و کارهاش رو یه کامپیوتر یا روبات انجام بده. اون چیزی که آینده‌ی موفق تو رو مشخص می‌کنه، انعطاف‌پذیری و توانایی وفق دادن خودت با شرایطه. الان فعلا فکر و ذکرت همون درس و استفاده از زمانت باشه. الان که بتونی خودت رو با شرایط وفق بدی و برنامه برای درس خوندن و تلاش کردن بچینی، خودت رو جوری ساختی که آینده هر چی هم باشه جزء انسان‌های موفق باشی چون یاد گرفته‌ای که با شرایط سازگار بشی. در ضمن، اتفاقا بهتره که یاد بگیری که غیر از مغزت، بدنت رو هم درگیر کنی. اگه نتونی با این ترس کنار بیای و یاد بگیری که گاهی لازمه جون بکَنیم، برای آینده و احتمالاتش هیچوقت آماده نخواهی شد. از اون چیزی که آینده توی چنته داره نترس. خیلی وقت‌ها لذت عمیق زندگی، از پس کارهای سخت و یدی خودش رو نشون میده.

۶) فایل‌های هداسپیس رو باید از طریق اشتراک سایتش بخری. اما اگه امکانش رو نداری، من می‌تونم راهنمایی‌ت کنم که به دستت برسه. البته فایل‌هاش به زبان انگلیسی هست.

@صبا

اصلا اینجوری فکر نکنید. یعنی چی «آینده من از دست رفت؟»؟ این نوع تفکر استرس بی‌اندازه‌ای رو به شما وارد می‌کنه و باعث میشه که اون چیزی که ازش می‌ترسید واقعا سرتون بیاد. شما اگه می‌تونید روزی ده ساعت درس بخونید و بهش متعهد بمونید و فکر می‌کنید که بازدهی بالایی دارید، همین کار رو انجام بدید. من فکر می‌کنم که مغز آدم‌های معمولی مثل من، قادر نیست که این حجم از اطلاعات رو پردازش کنه.

سلام.من یک فرد کنکوری هستم.تا دوم دبیرستان معلمانم بهم میگفتن رتبه دورقمی خواهم شد.از سوم نخوندم چون کلا زیر و رو شد الان من ساله دومم هست که میخوام پشت بمونم.با ساعت مطالعه ای که‌نوشتید من نمیتونم به یه رتبه خوب برسم چون رتبه من خیلی بد اومده بود.من روزی ده ساعت مطالعه رو تجربه کردم و‌مشکلی نداشتم در امر یادگیری.الان موندم کدوم راهو برم!اینده من از دست رفت یعنی؟

به نظرم مشکلی نیست. مهم اینه که شما در طول مدت پومودورو بتونید متمرکز بمونید. کم یا زیاد کردن زمان پومودورو و استراحت، تا حدودی بستگی به خودتون داره و می‌تونید اون‌ها رو براساس نیازتون شخصی‌سازی کنید.

سلام نظرتون راجع به بازه های 30 دقیقه مطاله و 10 دقیقه استراحت چیه؟؟؟

سلام

خواهش می‌کنم. نظر لطفتونه.

افرادی که مثل شما هستند کم نیستند و نکته‌ی جالبش اینجاست که تا کلاس دوم دبیرستان (به وقت ما) و کلاس دهم (در نظام شما) به راحتی جلو می‌رن و بیست‌ها رو یکی یکی درو می‌کنند. متاسفانه این استعداد و توانایی ذهنی، برخلاف ظاهر قدیسش، به نظر من، نفرین سنگینی با خودش به همراه داره.

نظام آموزشی، با توجه به اینکه نمی‌تونه برای هر شخص برنامه‌ی معینی تعیین کنه، ناگریزه یه برنامه‌ی جامع برای همه ترتیب بده. از طرفی، نظام آموزشی ما، مشکل کم نداره. این‌ها باعث میشه تا افرادی مثل شما که با استعداد و توانایی بالای ذهنی به دنیا اومدند، نیازی به تلاش برای عملکرد متوسط و خوب نداشته باشند. عدم نیاز به تلاش برای کسب «نتیجه» باعثِ بوجود اومدن عادت‌های نه‌چندان خوشایندی میشه. واضح‌ترینش، تمنای کامیابیِ سریع هست. مثل دوره‌ی ابتدایی که با گوش کردن سر کلاس، نمره‌ی کامل رو می‌گرفتید، شما انتظار دارید که هر چیزی رو با کمترین تلاشی به دست بیارید. اینجاست که دلیلِ اون پرت شدن حواس‌ها مشخص میشه. وقتی مغزتون روندی، غیر از روندی که بهش عادت داره رو مشاهده می‌کنه، می‌خواد به اون چیزی که براش «آشناتر» هست برگرده. تمرکز، مرور چندباره‌ی یک موضوع و تلاش برای یادگیری و در نهایت به دست آوردن نمره، برای مغز شما «ناآشنا» است.

چیکار میشه کرد؟ ساخت عادت جدید برای متمرکز موندن در حین مرورهای چندباره. مغز همه‌ی ما انعطاف‌پذیره و مغز شما با توجه به سن‌تون، انعطاف‌پذیرتر از منی هست که سی سال رو رد کردم. مغزِ انعطاف‌پذیر، امکان و توانایی ساخت عادت‌های جدید و از بین بردن عادت‌های بد رو بالاتر می‌بره.

بهتره که با یه «نشون» شروع کنیم و فقط روی یک جنبه از مشکلاتی که فرمودید کار کنیم: متمرکز موندن روی برنامه. فرمودید که بعد از چند روز، پا پس می‌کشید و به تنظیمات پیش‌فرض برمی‌گردید. اگه دایره‌ی تمرکز شما رو با شعاع n در نظر بگیریم، هر بار برنامه رو شروع می‌کنید، از مرکز دایره به سمت سطحش حرکت می‌کنید. وقتی اندازه‌ی شعاع n حرکت کردید، به آستانه‌ی دایره‌ی تحمل‌تون برای تمرکز برخورد می‌کنید. وقتی به اون آستانه رسیدید دو تا انتخاب دارید: ۱) به تنظیمات پیش‌فرض برگردید (نقطه‌ی آسایش)؛ یا ۲) از نقطه‌ی آسایش خارج بشید و از اون شعاع n عبور کنید.

گزینه‌ی اول، راحته و معمولا انتخاب مغز خزنده‌مون همینه (این قسمتی از مغزه که با حیوون‌ها شریک هستیم). گزینه‌ی دوم، نیاز به تلاش خودآگاهانه داره و سخته. هر چیز سختی، حس درد رو توی مغز ما فعال می‌کنه و هر چیز دردناکی این سیگنال رو به مغز می‌ده که به تنظیمات پیش‌فرضش برگرده. اینجاست که تحملِ خودآگاهانه‌ی درد برای خروج از نقطه‌ی آسایش، باعث میشه که نقطه‌ی آسایش به مرور بزرگتر بشه و توانایی شما برای (در اینجا) تمرکز بیشتر و بیشتر بشه.

نکته‌ی مهم اینه که خروج از نقطه‌ی آسایش باید حساب‌شده باشه. برنامه‌ی خیلی سنگین برای یه ورزشکار تازه‌کار، فقط موجب مجروح شدنش میشه. این قضیه برای همه صادقه. شما ابتدا سعی کنید که پنج روز متمرکز بمونید. بعد شش روز و به همین ترتیب ادامه بدید تا یواش یواش شعاع این دایره بزرگتر بشه.

به نظر من الان لازم نیست که روی جنبه‌ی دیگه‌ای کار کنیم. بهتره که صبور باشید و کم‌کم و گام‌به‌گام جلو بریم. با این حال می‌تونید کتاب «یادگیری هوشمندانه» رو از طریق همین وب‌سایت بخرید و تکنیک‌هایی که برای متمرکز موندن رو آموزش دادم مطالعه کنید. لینک دانلود کتاب: https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

سلام واقعا ممنون مقاله خیلی خوبی بود در واقع بهترین مقاله ای بود که خوندم
من یه کنکوری ام که یه مشکل بزرگ دارم من تا سال دهم اصلا درس نمیخوندم حتی قبل از امتحان کتابو میگرفتم یه نگا میکردم بعد نمره کامل رو میگرفتم کلا بیست بودم ولی خوب نه تو همه درسا تو درسایی که دوست داشتم تا پایه نهم کلا بیست بودم ولی الان فقط تو درسای ریاضی حسابان فیزیک شیمی کلا تخصیا که جزئ رشتم که ریاضی فیزیکه بیستم ولی بقیه رو که دوس ندارم شاید تو کلاس هم گوش نمیدم ولی خوب مثلا عمومیا رم کامل میگیرم منظور من از اون درساییه که الکین مثل جغرافیا و تاریخ ایناست که کلا به رشتم نمیخوره تو اینا واقعا بدم همه اینا رو گفتم تا یه شناخت از سطح تحصیلیم داشته باشین یعنی کلا من شاید تو روز یه ساعتم درس نمیخوندم حتی شاید از اول دبستان من کلا از تکرار بدم میومد خوب یعنی چی صد بار ار یک تا صد و به حروف بنویسم ولی خوب اگه بحث یه مطلب جدید بشه کاملا هوشیار میشم و دقیق گوش میدم و خیلی سریع میفهمم و از معلم حتی سوالای جزئی و ریز بینانه میپرسم ولی اگه یه جلسه وقت مرور بشه من هر کاری میکنم نمیتونم روش تمرکز کنم هی مغزم یه طرف میره از دکمه معلم تا لک روی شیشه
یه مشکل دیگه هم اینه که خیلی ارادم سسته من هی میگم از امروز یه ادم جدید میشم بعد دیگه نهایتا تا چهار روز اون رویه ادامه داشته باشه دوباره برمیگردم رو تنظیمات پیشفرض من واقعا میخوام رتبه خیلی خوبی تو کنکور کسب کنم چون احساس میکنم کاملا درس رو میفهمم ولی خیلی سریع یادم میره یعنی کل روز اول یادمه حتی شاید به خودم بیام ببینم دارم به مبحث جدید مورد بحثم فکر میکنم حالا نمیدونم این فراموش کردنم بخاطر مرور نکردنه یا حافظم مشکل داره
من میخواستم از شما کمک بگیرم تا بتونم تو کنکور موفق شم
و نکته مهم من برعکس همه از درس خوندن خوشم میاد و لذت میبرم ولی متاسفانه افسار افکارم دستم نیست یعنی دارم حسابان تست میزنم بعد میبینم دارم به لوازم تحریری که میخوام بخرم فکر میکنم یا اینکه چرا کولر صدا میده کلا یه چیزی غیر از درس که این خیلی حس بدیه و اینکه خیلی میخوام ساعت مطالعه فعال و سودمندم زیاد بشه
واقعا ممنون میشم واسه این مشکلا بهم کمک کنید

خواهش می‌کنم.

راستش فکر می‌کنم که راهکار در دل حرف‌هاتونه: اولویت‌بندی. مطمئنا یه سری چیزها مثل خانواده رو نمیشه کنار گذاشت، اما می‌شه یه گفتگوی کوتاهی داشت و ازشون کمک خواست. مطمئنا پاسخ به درخواستتون از سوی خانواده، به خصوص که برای هدف ارزشمندی هست، مثبته و حتما خوشحال خواهند شد که توی این راه بهتون کمک کنند. ساده‌ترین کمکی که می‌تونند بکنند اینه که محیط لازم برای رسیدنتون به هدف رو تا جایی که از دستشون بر میاد مهیا کنند.

توی این اولویت‌بندی، مطمئنا یه سری رابطه‌ها رو، حداقل برای مدت محدود،‌ کنار می‌گذارید. اینجوری بازی برد بردی رو انجام داده‌اید. چرا؟ چون هم بقیه می‌فهمند که آدم با حساب‌کتاب و نظم‌وانضباطی هستید و ارزش بیشتری برای شما و وقتتون در آینده قائل خواهند شد، هم زمان بیشتری رو برای رسیدن به هدفتون می‌خرید. یه سری رابطه‌ها مثل خانواده رو هم که نمیشه کنار گذاشت ولی میشه از زمانی که صرف اون‌ها می‌کنید کم کنید. همونطور که گفتم، مکالمه رو با درخواست کمک و همدلی شروع کنید، حتما کمک‌تون خواهند کرد.

و اما وجود زمان‌هایی که با خانواده بگذرونید و کمی از درس فاصله بگیرید یه منفعت بزرگ برای یادگیری داره و اون اینکه به مغزتون فرصت میده تا مطالب رو بهتر هضم کنه. در کل بودنِ معاشرت، من فکر می‌کنم که مفید هم خواهد بود. فقط تنظیم کنید که وقتتون رو بیش از اندازه به این معاشرت‌ها اختصاص ندید.

و اما کمی مفصل‌تر (اگه فرصتش رو ندارید می‌تونید این قسمت رو نادیده بگیرد چون حرف اصلیم رو توی پاراگراف‌های بالاتر زدم)

اما یه موضوعی که پیش میاد، استرس‌هاییه که از محیط و همین معاشرت‌ها بهمون وارد میشه و می‌تونه تاثیر منفی روی زندگی بذاره. از تجربه‌ی خودم براتون می‌گم. من جزء اون دسته‌ای هستم که استرس رو با واکنش‌های واقعی توی بدنم تجربه می‌کنم. یه عده ذهنشون مشغول میشه، یه عده عواقب استرس رو به چشمشون می‌بینند. وقتی فشار استرس بالا می‌رفت، معده‌م کلا بهم می‌ریخت و انگار یه چیزی توی گلوم گیر کرده بود و از طرفی پای چپم تا حدودی بی‌حس می‌شد. وضعیت بغرنجی میشد. همیشه به استرس به صورت صفر و یک نگاه می‌کردم. البته ابتدای آشنایی با هر تجربه‌ای، آدم اون رو صفر و یک می‌بینه ولی اگه بخواد ازش یاد بگیره کم‌کم ظریف‌کاری‌هایی رو اون بین مشاهده می‌کنه. برای کسی که تا حالا شیرینی دانمارکی نخورده، وقتی چند نمونه شیرینی دانمارکی جلوش می‌ذارند، انگار همه‌ش یه طعم رو می‌ده. ولی وقتی تجربه‌های زیادی پیدا کرد، اونقدر روی طعم هرکدوم حساس میشه که می‌تونه چشم‌بسته بگه کدومش یه مدلیش بود. استرس هم برای من همینجور بود. همه‌ی استرس‌ها یه طعم رو داشت و اون هم طعم تلخی که توی بدنم حسش می‌کردم. تا با کِلی مک‌کانیگال و کتاب جنبه مثبت استرس آشنا شدم. کم‌کم فهمیدم که استرس، مثل اون شیرینی‌های دانمارکی، طعم‌های مختلفی داره. فقط باید دقت کنم.

چالش‌هایی که فرمودید، همیشه هست، اما رویکرد شما می‌تونه از استرسِ ناشی از این چالش‌ها، سکویی برای جهش به سمت هدفتون بسازه. مک‌کانیگال توی یه پاراگراف یه حرفی توی کتابش زد، که هشت ماه مدیتیشن برای من توی زمینه‌ی استرس انجام نداد. البته شاید هشت ماه مدیتیشن خودش پلتفرمی بوده تا این حرف مک‌کانیگال اثر بهتری روی من داشته باشه. وقتی با فشار و استرسی روبرو میشید، یه لحظه چشماتون رو ببندید و قبول کنید که الان در شرایط استرس و فشار هستید. بعدش به این فکر کنید که پاسخِ بدنِ عزیز شما به استرس، برای محافظت از شماست. برای اینه که شما آماده بشید که به شرایط بهترین پاسخ رو بدید. (اینکه بدن و واکنش‌های اون به وقایع رو «عزیز» بدونید، بی‌اندازه کمک کننده‌ست.) این کلمه‌ی عزیز، فوق‌العاده مهمه. بایستی ما با خودمون کنار بیایم که واکنش‌های بدن ما، نه به منظور زمین‌گیر کردنمون، بلکه به منظور کمک به حفظ ماست. حالا شرایط جدید رو چالش و متعاقبش، چالشی در نظر بگیرید که به سازگاری و انعطاف شما با شرایط و قدرتمندتر شدنتون کمک می‌کنه. اگه نگاهمون به استرس، صفر و یک (بودنش بد و نبودنش خوب) نباشه و وقتی امکانش هست اون رو به صورت یه چالش در نظر بگیریم، نه‌تنها مانعی برای پیشرفتمون نمیشه، بلکه سکویی برای جهش و بزرگ‌تر شدنمون خواهد شد. (در یک جمله: پذیرشِ استرس و تفسیرش به عنوان یک چالش)

شاید این حرف‌ها برای خیلی‌ها مصداق نداشته باشه، اما اون چیزی که توی گلوی من گیر می‌کرد و معده‌ای که بهم می‌ریخت و پایی که بی‌حس میشد رو دیگه تجربه نکردم. حتی توی شرایط بسیار پرتنشی که دو هفته‌ی پیش داشتم.

شما هم، با محدود کردن روابطتون توی این بازه‌ی زمانی، از طرفی منبع استرس رو کاهش می‌دید (تا دیگه اونقدرها هم از کنترل خارج نباشه)، از طرفی از اون جریان محدود استرسی که از اطرافیان عزیزتون به سمتتون روانه میشه، می‌تونید انرژی تولید کنید که به هدفتون برسید.

در خصوص موارد احساسی که ذهن‌تون رو کامل درگیر می‌کنه و نمی‌تونید بهش فکر نکنید، بهترین کار خوابیدنه. متیو واکر، خواب رو مثل سوهانی می‌دونه که به شیشه‌های شکسته‌ی احساساتمون ابزار می‌زنه تا لبه‌هاش دیگه بُرنده نباشه. خواب میزان واکنش شما به وقایع رو نرمال می‌کنه و از بُرندگی اون‌ها کم می‌کنه. بعد از بیدار شدن، بهتر می‌تونید روی کارتون متمرکز بمونید.

يه سوال ديگه هم داشتم ازتون . راهکار کلی يا تجربه شخصيتون راجع به اين موضوع چيه ؟ اينکه اولويت شما برا يه بازه زمانی مثلا يک ساله مشخصه ، دوس دارين ذهنتون کاملا متمرکز باشه رو اولويتتون. اما مسائل پيرامونتون از جمله روابط عاطفی و چالش های خانواده شما رو وادار به درگيري فکری و صرف انرژي ميکنه (هر چند وقت يکبار)
برای خود من کااش ميشد مدتی به هيچ موضوعي توجه نکنم و نامرﺋی بشم و عواقبش برام بی اهميت بود

ممنونم از پاسخ کاملتون .سپاس از سايت خوبتون و پست مفيدتون که بعد از مدتها همچنان راهنمای افراد مختلفه

یه نکته‌ی دیگه اینکه اون موقع اصلا برای مطالعه هم مناسب نیست. اما چرا؟

چند تا نکته اینجاست. اول اینکه وقتی چیزی رو قبل از خواب یاد می‌گیرید، احتمالا به این خاطر که مغز هنوز درگیر مواد اون محتوا هست، خواب تاثیر خیلی مثبتی روش خواهد داشت اما مشکل اینجاست که اگه این یادگیری بعد از ساعت‌ها بیداری بوده باشه، هیپوکمپوس شما همینجوری حاوی اطلاعات زیادی هست و واقعا چیز زیادی توی مغزتون نمی‌ره. یه حالتی که حس می‌کنید باید یه جمله رو چندبار بخونید تا متوجه مفهومش بشید. خواب، اطلاعات این قسمت‌ها رو خالی می‌کنه و به سمت نئوکورتکس می‌فرسته. به عبارتی، درست بعد از یه خواب خوب، مغز شما آماده‌ی دریافت اطلاعاته. حالا خودتون مقایسه کنید با وقتی که یه روز طولانی رو داشتید و این قسمت از مغز توان پذیرش اطلاعات جدید رو نداره.

بهترین ترفندی که می‌تونید استفاده کنید اینه که یادگیری رو برای بعد از بیدار شدن از خواب بذارید و قبل از خواب خلاصه‌ اون چیزی که در طول روز یادگرفتید رو مرور کنید. اینجوری یه معامله‌ی دو سر سود داشتید چرا که به خاطر مرور احتمالا اون اطلاعات اولویت بالاتری برای مغز پیدا می‌کنند و بعد از یکپارچه‌سازی (Consolidation) اطلاعاتشون برای به خاطر آوردن در دسترس‌تر خواهد بود.

صفر درصد موافق برنامه‌ای هستم که گفتید. اما چرا؟ از من بپرسند که برای یادگیری «آموختن» مهم‌تره یا «خواب»، جواب می‌دم که این دو تا دو روی سکه‌ی یادگیری هستند. اگه خواب باکیفیت و خوبی نداشته باشید، قسمت عظیمی از اون چیزی که یاد گرفتید رو به سرعت فراموش می‌کنید.

حتی یه تحقیق نشون داده بود که مصرف الکل تا سه روز بعد، به خاطر مختل کردن مرحله‌ی رِم خواب، «یادگیری» رو مختل می‌کنه و محققان دقیقا نمی‌دونند که تا چند شب بعد از یادگیری چیزی باید خواب خوب داشت تا اون چیز توی مغز حک بشه. به عبارتی، اگه شما شنبه چیزی رو بخونید ولی دوشنبه خوب نخوابید، درصد بزرگی از چیزهایی که شنبه هم خوندید یادتون خواهد رفت.

حالا اگه زمان خواب رو تغییر بدیم چی؟ خواب به فاکتورهای زیادی بستگی داره و در این بین ساعت بیولوژیکی بدن جزء مهم‌ترین فاکتورهاست. برای همینه که اگه خواب منظم، سر یه ساعت خاص داشته باشیم، معمولا با بی‌خواب و مشکلاتش مواجه نمی‌شیم و خواب باکیفیت‌تری خواهیم داشت.

ولی لازمه بدونید که ساعت زیستی بدن ما انسان‌ها، دقیقا بیست و چهار ساعت نیست و اگه اشتباه نکنم، یکمی بیشتره. اینجاست که خورشید وارد معادله میشه. نور خورشید و شدتش در بین طلوع و غروبش، یه جور تنظیم کننده‌ی این ساعته. من فکر می‌کنم اگه شب‌ها درس بخونید تا در طول روز بخوابید، ساعت زیستی‌تون به هم بریزه و متعاقبش، خوابتون به شدت بی‌کیفیت بشه و بعدش درصد زیادی از تلاش‌هاتون برای یادگیری هدر بره.

یه نکته‌ی مهم دیگه اینه که نورِ شدید خورشید، در طول روز، تاثیر مثبتی روی کیفیت خواب در طول شب داره. شما با حذف این نور (و خوابیدن در طول روز برای هفت هشت ساعت) چرخه‌ی تولید ملاتونین رو بهم می‌ریزید و حتما از کیفیت خوابتون می‌زنید.

بدن ما، بعد از میلیون‌ها سال، خودش رو با خوابیدن در شب وفق داده، تغییر در این روند، به نظر من هزینه‌ی سنگینی داره.

بنظرتون 6 ماه به اين سبک درس خوندن برای امتحاني که 8 صبح برگزار ميشه چقدر صحيحه ؟ اينکه با توجه به شرايط زندگی شبها از ساعت حدودن 12 تا 8 صبح آدم مطالعه کنه و بعدش بخوابه و باقي کاراشو توي ظهر و غروب انجام بده

اينو اگر مقايسه کنيد با مطالعه از 8 صبح تا 12ظهر و مجدد يک الي دوساعت غروب .

واقعا خوب بود حرف نداره ممنونم ازتون

ممنون

سلام و خسته نباشید ب شما مشاور عزیز
اسم اون وسیله ای ک گفتین باعث میشه از سروصداها ب دور باشیم و میشه لطف کنین
و اینک یخوردع راجبش میگین
از کجا تهیع کنم؟

سلام و ممنونم
اسمش محافظ گوش هست و از ابزارفروشی‌ها می‌تونید تهیه کنید. معمولا برای کم کردن صدای اطراف در محیط‌های پرصدا، مثل کارگاه‌ها ازش استفاده می‌کنند.

خواهش می‌کنم یونس جان.

من مدت ها سردرگم بودم و خودم فکر می کردم تنبلم و تو سایت ها می گشتم به نظرم بهترین سایت مشاوره ای که تا حالا خوندم این سایت بوده.
ممنون بابات ترفند های خوبتون

سلام
حقیقتش در خصوص تست زدن و کنکور بهتره که از یه مشاور این کاره کمک بگیرید. من در خصوص مطالعه و یادگیری عمیق و حسابی مطالعه داشتم. در خصوص نحوه‌ی تست زدن و کنکور، اطلاعات چندانی ندارم.

و اینک من خییییلی ضعیفم
و ت گزینه دو تراز 5000دارم
بنظرتون فیلم ببینم بهتره یا کتاب؟؟
من حس میکنم هیچوقت نمیتونم حتی یه تست از ریاضی و فیزیک بزنم و انگار ک خیلی با کتاب فرق دارع و تا حالا نتونستم یه تست ب بزنم
البته هیچوقتم نخواندم چون ب خودم جرات نمیدادم ک سمت اونا برم و برا همین نمیخوندم

سلام وقتتون بخیر
سوال داشتم ازتون
میخاستم بدونم ت این زمانها فقط درسنامه و جزوات بخونیم
کی تست بزنیم؟؟؟
و سوال بعدیم اینه ک من شنیدم باید روزی بین 400_500تست زد، آخه ت 6ساعت وقت نمیشه
منظر پاسخگوییتون هستم:)

سلام

من اول از همه به یه موضوع اشاره کنم و اون اینکه از اونجایی که سایت توسط کلاودفلر کَش میشه، نمایش کامنت‌ها یکم زمان‌بر هست. مطمئن باشید، کامنتی که ارسال کردید، نمایش داده میشه. فقط تا کش کلادفلر آپدیت بشه، یکم طول می‌کشه.

در خصوص انگیزه باید بگم که انگیزه‌ی آدم می‌افته و من فکر می‌کنم که این موضوع یکم چالش‌انگیزتر از اون چیزیه که رسانه‌ها و نوشته‌های انگیزشی نمایش می‌دن. من دو تا نکته رو عرض می‌کنم، شاید بتونه بهتون کمک کنه.

اول از همه، زیاد روی انگیزه حساب نکنید. انگیزه، رابطه‌ی تنگاتنگی با احساسات آدمیزاد داره. یعنی در اصل همون حس آدم نسبت به انجام کاره. احساسات آدمیزاد هم راستش نه‌تنها ثبات نداره بلکه دائم با تحریف‌هایی دست به گریبانه که مغز از واقعیت برداشت می‌کنه. شاید بهتره یه مثال بزنم تا بهتر منظورم رو متوجه بشید. فرض کنید که من الان نشستم و با خودم می‌گم که می‌خوام یه روان‌شناس موفق بشم. یه لحظه خودم رو در فیگور یه روان‌شناس مطرح تصور می‌کنم و یه حس خیلی خوبی پیدا می‌کنم. اون حس خوب، انگیزه میده تا بشینم و کتاب رو باز کنم و از همین امروز شروع کنم. اینجا، برداشت مغز من اینه که با تصور روان‌شناس شدن، من تا همیشه می‌تونم همینقدر انرژی داشته باشم. ولی واقعیت خیلی متفاوت از این‌هاست. شاید کمتر از یه هفته طول بکشه که به کل اون تصویر نتونه نیروی لازم رو برای ادامه بهم بده.

خیلی ساده‌ش میشه اینکه، روی دوام احساساتی که همون انگیزه رو ایجاد می‌کنه، حساب نکنید، حتی اگه به نظر می‌رسه این انگیزه اونقدر پررنگه که تا همیشه پشتتون هست. حقیقتش اینه که نیست.

دوم استفاده از انگیزه برای هدف‌های معقوله. همونجور که گفتم، اگه انگیزه رو برای هدف بلندمدت در نظر بگیرید، خیلی طول نمی‌کشه که کفگیرش به ته دیگ می‌خوره. راه چاره اینه که با اشراف به این موضوع که انگیزه دوامی نداره، هدف‌هامون رو جوری انتخاب کنید، که اون انگیزه‌ی کوتاه‌مدت حداقل برای استارت بهمون کمک کنه، و سختی و طولِ زمان هدف هم اونقدر نباشه که بی‌خیال بشیم. به عبارت ساده‌تر، اولین کاری که می‌تونید انجام بدید اینه که هدفتون رو بشکنید. اون رو به هدف‌های خیلی کوچک‌تری که می‌تونید طی چند روز بهش دست پیدا کنید بشکنید. اینجوری هر بار که هدف کوچیک رو کسب کردید، برای آغاز هدف بعدی یه انگیزه‌ی کوچیک برای پیشبرد پله‌ی بعدی و رسیدن به هدف کوچک بعدی دارید.

خسته شدن طبیعیه، به خصوص اگه از گوشی موبایل و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید. این شبکه‌ها توجه آدمیزاد رو به مرور می‌شکنند. وقتی توجه شما شکسته شده، تلاش برای تمرکز خیلی سخت‌تر از چیزی میشه که یه انسان معمولی می‌تونه انجامش بده. اینجاست که تلاش برای درس خوندن یا انجام کار، که نیاز به تمرکز داره، باعث خستگی زودهنگام میشه. اگه وسوسه‌ی باز کردن گوشی، سر زدن به ایمیل و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها هم در کنارش بذاریم، تمرکز کار طاقت‌فرسایی میشه. اول از همه باید سبک زندگی‌تون رو تغییر بدید و قدرت تمرکزتون رو بالا ببرید. کار ساده‌ای نیست ولی برای رسیدن به اهدافتون لازمه.

بله، حتما محیط کتابخونه برای مطالعه، مناسب‌تر از محیط شلوغ خونه‌ست و روش پومودورو هم برای اجرایی کردن توی اون محیط به نظرم خوبه.

من دلیل اینکه خیلی از مشاورها محیط خونه رو ترجیح می‌دن، نمی‌دونم و خب نظری ندارم. اگه دلیلش رو بگن شاید قانع بشم شاید بتونم زیر سوالش ببرم.

ببینید، مغز ما یه ظرفیتی داره. یه بخشی از مغز اسمش هیپوکمپس هست که وظیفه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات و ارسالشون به حافظه‌ی بلندمدت رو داره. این کار به ویژه وقتی خواب هستیم اتفاق می‌افته. به همین خاطر، نباید خواب رو یه وضعیت بی‌مصرف در نظر بگیرید. در همین حد بگم که یه سری مطالعات نشون داده که اگر بعد از یادگیری، خواب درستی نداشته باشیم، تا پنجاه درصد اون چیزی که با زحمت یاد گرفتیم رو فراموش خواهیم کرد. البته این موضوع فقط به شب اول و شب دوم ختم نمیشه. واقعا مشخص نیست که اطلاعات به چند خوابِ خوب شب نیاز دارند تا به خوبی توی مغز ذخیره بشن،‌ اما خوب خوابیدن رو جدی بگیرید.

اما، تا قبل از خواب، هیپوکمپس اطلاعات رو در خودش نگه می‌داره و بسته‌ها بعد از خواب هستند که شروع به رفتن به سمت نئوکورتکس می‌کنند. اگه شما فشار زیادی به هیپوکمپس بیارید، نتیجه‌ی عکس می‌گیرید چرا که وقتی ظرفیتش به آستانه رسید، تقریبا چیز دیگه‌ای توی مغزتون نمی‌ره و اون زمانی که زحمت درس خوندن رو می‌کشید، احتمالا هدر می‌ره. شما راننده‌ی تاکسی لندن نیستید که تقریبا بعد از چهار سال آموزش هیپوکمپس بزرگتری پیدا می‌کنند بلکه، احتمالا مثل خیلی انسان‌های معمولی دیگه، ظرفیتتون برای ذخیره‌ی اطلاعات، خیلی محدوده. به نظرم به جای اون سه ساعت اضافه، به فکر بهتر خوابیدن و ذخیره‌ی این اطلاعات به بهترین شکل ممکنه باشید. متیو واکر می‌گه که خواب، مثل فشردن دکمه‌ی Save روی حافظه‌هاست. حالا فرض کنید که به خاطر درس خوندن از خوابتون بزنید و به خودتون زحمت بیشتری بدید. چه اتفاقی می‌افته؟ مثل این می‌مونه که یه سند بزرگ ورد رو توی طول روز بنویسید و آخر شب پاکش کنید. در نهایت من موافق اون زمانِ اضافه نیستم و توی به‌روزرسانی بعدی کتابم، بخش برنامه‌ی فوق سنگین رو اصلاح خواهم کرد.

عالییییییی بود عالی
یه دنیا ممنون

اقای امینی میخاستم بدونم چجوری انگیزمون نیفته
اخه من خیلی زود خسته میشم
و اینک من امسال کنکور دارم و مطمنن قبول نیشم چون چیری نخوندم
با این حساب واسه منی ک صفره صفرم میتونم با این برنامه ب ازمونا برسم با تراز بالا؟ ( تجربیم)
ضمن اینک محیط خونه خیلی شلوغه و اصلا نمیشه درس خوند و مجبورم ک برای مطالعه ب کتابخونه برم
ایا مطالعه ت کتابخونه با همین روش پومودورو مفیده؟
اخه خیلی از مشاوا میگن ک ت خونه بهتره درس خوند
و اخرین سوال ابنک میتونم ب این روشی ک عرض کردین سه ساعت دیگ برای شب اضافه کنم؟؟؟
ممنون ک هنوز هم ب این سایت سر میزنین🎀💐

آقای امینی میخواستم بدونم چجوری انگیزم هیچوقت نیفته..من خیلی زود از درس خوندن خسته میشم
و اینک من امسال کنکور دارم و مطمئنم قبول نمیشم بنظر شما با این ساعت واسع منی ک صفره صفرم میتونم ب آزمونها برسم با تراز خوب(تجربیم)
ضمن اینک محیط خونه ما خیلی شلوغه و مجبورم ک ب کتابخونه برم آیا مطالعه ت کتابخونه با همین روش پومودورو مفیده؟
و آخرین سوال اینک اگه من این شیش ساعت مطالعه رو با همین روشی ک عرض کردین بخونم
میشه سه ساعتم شب بخونم ک بشه نه ساعت

آقای امینی
میخواستم بدونم چجوری انگیزمون نیفته؟ من خیلی زود خسته میشم
و اینک من امسال کنکور دارم و نظام جدیدم (تجربیم) امسال قبول نمیشم چون چیزی نخوندم
حالا سوال من اینجاست با این ساعت مطالعه (6ساعت)واسه منی ک صفرع صفرم میتونم به آزمونها برسم با تراز خوب
من اینک محیط خونه خیلی شلوغه و مجبورم ک ب کتابخونه برم آیا مطالعه ت کتابخونه با همین روش پومودورو مفیده؟آخه مشاورا میگن خونه بخونیم بهتره
و آخرین سوال اینک نمیشه تمام این پومودورو اجرا کرد و سه ساعت هم شب بهش اضافه کرد تا روزی نه ساعت مطالعه داشته باشم
ممنون از اینک هنوز هم ب این سایت سر میزنید

سلام

من به تلگرام سر نمی‌زنم. می‌تونید همینجا بپرسید یا اینکه به eman.amini روی جیمیل ایمیل بزنید.

سلام
آقای امینی من میتونم ایدی تلگرام شمارو داشته باشم
چن تا سوال دارم ازتون
البته نمیدونم هنوز هم ب این سایت سر میزنید یا نه

واقعا ممنون جوری که همه ازتون راضی بودن منم فک کنم واقعا منم موفق میشم آخه 31خرداد 98امتحان نمونه داریم از همتون میخوام واسم دعا کنین ک قبول شم و امیدوارم تکنیکهای آقای امینی هم مفید باشه واسم واقعا مرسی آقای امینی ان شاءالله دعای خیر مهمون پشت سرتان باشه و هر چی از خدا میخوایم بهتون بده ک واسه ی ما وقتتان میگیریم من رشته ی انسانی رو انتخاب کردم و میخوام راه بابام و ادامه بدم و دبیر ادبیات شم ان شاءالله با کمک شما به هدفم برسم واقعا مرسی

سلام و ممنونم از نظر لطفتون خانم محمدی
امیدوارم که به اون چیزی که می‌خواهید برسید و موفق باشید.

سلام خسته نباشید
خیلی ممنون از این مطالب مفید و کامل
فقط میشه بگین چجوری میتونیم ب خوبی مرور کنیم
من اصلی ترین مشکلم همینه

سلام و ممنونم.

برای مرور، من فکر می‌کنم، اگه کمی اون رو چالش‌انگیز کنید، مرور پربازده‌تری خواهید داشت. اما چطوری؟ با مطرح کردن سوال. سعی کنید، وقتی در حال مطالعه هستید، از خلال درس‌ها، اون چیزی که احساس می‌کنید، ارزش مرور کردن رو داره، به صورت سوال روی کاغذ بیارید. حین مرور کردن، سوال رو می‌خونید، و سعی می‌کنید که پاسخ رو به خاطر بیارید. این باعث می‌شه، که مطلب به خوبی توی ذهتون بمونه و اسیر مواردی مثل «توهم دانستن» نشید. جلوی هر سوال هم می‌تونید عدد صفحه‌ای که اون سوال رو از خلالش در آوردید یادداشت کنید، تا اگه در به خاطر آوردنش به مشکل برخوردید، برای پیدا کردن جواب، وقتتون، بی‌دلیل تلف نشه.

من یک سوال دارم، برای امتحان های ترم ۲ که کل کتاب رو باید در ۲ روز بخونیم و قبلا هم از این روش استفاده نکردیم، مشکلی ایجاد نمیشه و وقت کم نمیاریم؟

سلام

این “باید”ی که می‌گید، واقعا «باید» نیست. اینجا من در خصوص یادگیری «درست» صحبت کردم و اگه دانش‌آموز در طول ترم، درس‌ها با استفاده از این تکنیک‌ها خونده باشه، اون دو روز منتهی به امتحان، زمان برای مرورِ اون چیزی که یاد گرفته میشه!

اما بهتره به یه مفهومی هم اشاره کنم و اون «پرآموزی»ـه. پرآموزی، روش اکثر دانش‌آموزها و دانشجوهای این دوره است برای گرفتن نمره. جریانش چیه؟ ما، دو روز رو سفت و سخت درس می‌خونیم و درس رو احتمالا با نمره خوبی پاس می‌کنیم ولی از اونجایی که یادگیری عمیق نبوده، چند روز بعد، کل اون چیزی که توی اون دو روز کار کردیم رو یادمون می‌ره. مشکلی ایجاد می‌کنه؟ اگه صرفا نمره و مدرک مد نظرمون باشه، خیر ولی اگه واقعا بخوایم که درس بخونیم تا از اون چیزی که یاد گرفته‌ایم استفاده کنیم، بله.

سیستم آموزشی باید یه فکری به حال این موضوع بکنه، چرا که صادر کردن مدرک برای افرادی که این مدل نمره می‌گیرند، یه امر رایجه و در اصل این موضوع، ارزش اون مدرک رو پایین میاره و اون کسایی که واقعا «یاد گرفته‌اند» و زحمت کشیده‌اند رو هم‌تراز کسایی قرار می‌ده که دو روز بعد هیچی یادشون نیست.

سلام ممنون از مطالب واقعا مفیدتون از این روش خوبتون هم برای خودم و هم پسرم استفاده میکنم فقط من یک مشکلی دارم اینکه چندبار تا الان شروع کردم برای آزمون خاصی مطالعه ولی بخاطر مشکلات و اتفاقات وسطش رها کردم و نتونستم به برنامه هام پایبند باشم و مشکل دوم اینکه من که شاغل هستم زمان 4ساعت صبح رو ندارم !و اینکه کلی کارهای منزل و..دارم چطوری برنامه رو انجام بدم؟ میشه لطف کنید راهنمایی کنید؟

سلام و ممنونم

راستش، به نظرم، یه انسان ظرفیت بالفعل داره و یه ظرفیت بالقوه. ظرفیت بالفعل کم و بیش در حدود اون چیزی هست که الان هستیم. شما ماشالا سرتون شلوغه و همینکه می‌تونید مدیریت کنید و به خودتون و بچه و خونه برسید و تازه سر کار هم برید، واقعا تحسین‌برانگیزه.

به عبارتی، ظرفیت بالفعل شما الان بالاست و چه بسا نزدیک به ظرفیت بالقوه‌تون باشه.

ولی ظرفیت بالقوه چیه؟ شاید فرد تا فرد متفاوت باشه، ولی یه جایی دیگه انتهای پتانسیل ما آدم‌هاست. به عنوان نمونه، شاید یه آدمیزاد بتونه با ورزش و هورمون زدن و هزار راه و روش دیگه، یه وزنه سیصد کیلویی رو بلند کنه، ولی این ظرفیت، دیگه از یه جایی بالاتر نمی‌ره، مگر اینکه آدمیزاد به یه چیزی تبدیل بشه که دیگه آدمیزاد نیست.

توی بقیه‌ی موارد هم این موضوع صادقه. ظرفیت ماها، هرچقدر هم که تلاش کنیم و از روش‌های مختلف استفاده کنیم، یه جایی به نهایتی می‌رسه که دیگه تخطی از اون امکان‌پذیر نیست. اسم این آستانه رو بذاریم ظرفیت بالقوه، که باز برای فرد تا فرد متفاوته. برای یه فرد ضعیف، آستانه‌ی تحمل یه وزنه با یه فردی مثل رضازاده، متفاوته.

حالا بزنم به تخته، شما رو یه انسان جان‌سخت در نظر بگیریم که ظرفیت بالقوه‌تون بالاتر از این حرف‌هاست. حالا باید چیکار کرد؟

نظر من اینه که اگه قراره برنامه‌ی آزمون رو به برنامه‌تون اضافه کنید، صبور باشید و خیلی آروم آروم پیش برید. اما چطوری؟ هدف‌هاتون رو بِشکَنید. مثلا به جای اینکه هدف رو سه چهار ساعت مطالعه در روز بگذارید، هدف رو با نیم‌ساعت شروع کنید، و هر دو هفته یک بار پونزده تا بیست دقیقه به این زمان اضافه کنید. یه جایی می‌رسید که احساس می‌کنید زمین و زمان دست به دست هم می‌دن تا از برنامه عقب بمونید. اینجا، به آستانه‌ی ظرفیت فعلی رسیدید. بهترین کار اینه که یه چند پله، برنامه رو سبک کنید، و برای یه مدت طولانی‌تر توی اون مرحله در جا بزنید. مثلا فرض کنید که به دو ساعت چهل دقیقه در روز رسیدید، و احساس می‌کنید که روزها رو دارید از دست می‌دید و برنامه رو یه روز در میون اجرا می‌کنید. اینجا به همون دو ساعت در روز برگردید و برای دو ماه تغییری توی برنامه ندید.

بهترین توصیه‌ای که می‌تونم بکنم اینه که صبور و با خودتون مهربون باشید. امسال نشد، سال دیگه. سال دیگه نشد، سال بعدش. زندگی، مسیره، نه انتهای جاده.

جوابمو نمیدید!؟

سلام
من تازه نظر شما رو دیدم. شرمنده، برادرم رفته مسافرت و من سر کار دست تنها موندم، اصلا فرصت برای سر زدن به سایت یا پاسخ دادن ندارم. برادرم که برگشت، جواب نظرتون رو کامل می‌دم. موقعِ ثبت نظر، ایمیل‌تون رو صحیح وارد کردید؟ اگه بله، من وقتی پاسخ رو دادم، بهتون از طریق ایمیل اطلاع میدم.

بازم ببخشید بابت تاخیر.

سلام من سال نهمی هستم اگه میشه این پومودور هارو از ساعت ۳ تا ۹ بگین

سلام. در اولین فرصت چشم. فعلا وقت آزادم دقیقا مساوی با صفر شده. شرمنده.

خدا خیر تون بده واقعا ازتون ممنونم . تو این ماه رمضون حسابی دعاتون کردم و میکنم .

سلام و خیلی خیلی ممنونم که دعام می‌کنید. دستتون درد نکنه.

سلام خسته نباشید،مطالبتون جالب بود من معمولا دنبال این چیزا نمیگردم چون حس میکردم فقط خودم میتونم به خودم کمک کنم اما انگیزه ی خاصی تو نوشته ی شما بود
مشکل من اینه که از وقتی یادم میاد درس نمیخوندم معمولا موفق هم بودم تا قبل از دبیرستان جزو شاگردای برتر بودم اما از وقتی وارد دبیرستان شدم کاملا انگیزمو از دست دادم هر سال بد تر از سال قبل نمیدونم چمه نمیتونم درس بخونم حتی یه طوری شدم تو کلاس درس هم گوش نمیکنم معلم چی میگه لطفا کمکم کنید ممنون

سلام ایمان جان. مشکلی که شما ازش حرف می‌زنی، مشکل دسته‌ی بزرگی از دانش‌آموزهاست و اینجور که به نظر میاد، وضعیت نسبت به زمانی که ما دانش‌آموز بودیم، خیلی بدتر شده.

توی سیستم آموزشی، به خاطر اینکه بتونن حداکثر بهره‌وری رو داشته باشند، معمولا بعد از بررسی، سطح سختی درس‌ها رو به نحوی تعیین می‌کنند که درصدِ بالاتری از دانش‌آموزها از سیستم سود ببرند. مشکل این سیستم‌ها اینه که یه دسته که هوش پایین‌تری دارند، باز هم عقب می‌مونند و یه دسته که هوش بالاتری نسبت به متوسط دانش‌آموزها دارند، درس‌ها براشون چالش‌برانگیز نمیشه و خیلی راحت اون‌ها رو پاس می‌کنند. با این حال، با شرایط فعلی، این راه بهینه‌ترین روشه ولی یه وظیفه‌ی اضافی روی دوش اون‌هایی که هوش پایین‌تر از متوسط یا بالاتر از متوسط دارند می‌افته.

چه وظیفه‌ای؟ افرادی که هوش پایین‌تری دارند، باید تلاش بیشتری کنند، کلاس اضافه بروند، توی خونه تمرین‌های بیشتری حل کنند، تا بتونن توی رقابت باقی بمونند. افرادی که هوش بالاتری دارند، اما کارشون سخت‌تره. چرا؟ چون دسته‌ای که ضریب هوشی پایین‌تری دارند، به خاطر موندن توی رقابت، «مجبور هستند» که «تلاش کنند» اما دسته‌ای که ضریب هوشی بالاتری دارند، این نیاز رو احساس نمی‌کنند، در نتیجه «تلاش نمی‌کنند» چون قرار نیست به چیز بالاتری برسند و دقیقا ضربه رو همینجا می‌خورند. خیلی از افرادِ خیلی موفق، افرادی با ضریب هوشی پایین بودند، که توی سال‌های ابتدایی آموزش، یاد گرفتند که تلاش کنند و همین تلاش توی رده‌های بالاتر اون‌ها رو از خیلی افراد باهوش، خیلی خیلی جلوتر انداخت.

اون چیزی که در نهایت تعیین‌کننده‌ی موفقیته، تلاشه.

شما هم مثل خیلی‌های دیگه که راهنمای درستی نداشتی و یاد نگرفتی که توی سال‌های ابتدایی آموزش، خودت رو به چالش بکشی، احتمالا با این تلاش کردن غریبه‌ای. الان که خودت خیر و صلاح خودت رو بهتر می‌دونی، بهتره که این «تلاش کردن» و «شکست خوردن» و «باز تلاش کردن» و «باز شکست خوردن» و رو تمرین کنی. راهی نیست غیر از اینکه آستین‌هات رو بالا بزنی.

مطمئن نیستم، ولی با این شرایطی که می‌بینم، احتمالا استانداردهای سیستم آموزشی پایین اومده، تا اون دسته‌ای که بهره هوشی کمتری دارند، جا نمونند، و این مورد دقیقا اثر معکوس داشته چرا که همون درصد هم دیگه تلاش نمی‌کنند، و درصد بزرگتری هم اصلا نیازی به تلاش کردن نمی‌بینند و در نتیجه این هنر رو یاد نمی‌گیرند.

به عبارتی اومدند کاری کنند که «عزت نفس» اون دسته‌ با بهره‌ی هوشی کمتر جریحه‌دار نشه، تازه زدند چشمش رو کور کردند.

عالی بود

عالی

سلام, خسته نباشید,پی دی افی که تو صفحه پرداختم بود باز نشد, ایمیلم واسم نیومد,لطفا رسیدگی کنید

سلام. حامد جان ایمیل رو همون دیروز براتون فرستادم. پوشه‌ی اسپم‌ها رو چک کنید لطفا. در ضمن از طریق شماره‌ای که موقع خرید ثبت کردید، روی آیدی تلگرام براتون کتاب رو می‌فرستم.

فقط دمت گرم

خواهش می‌کنم علی جان.

سلام من این کتابتون رو هزینه اش رو رداخت کردم حالا چجوری میتونم داشته باشمش؟؟؟؟؟

باید روی دکمه «دریافت محصول» کلیک می‌کردید. البته الان دیگه هیچ مشکلی نیست و همین حالا براتون ایمیلش می‌کنم.

سلام من این کتابتون رو هزینه اش رو رداخت کردم حالا چجوری میتونم داشته باشمش؟؟؟؟؟

خیلی عالی بود ❤ امیدوارم بتونه بهم کمک کنه و بهش پایبند باشم

ممنونم. ایشالا که کمکتون می‌کنه.

ممنون آقای امینی متالبی که گفته بودید عالی هستند از میشه یه برنامه برای من درست کنید که از ساعت ۵ شروع بشه.ممنون میشم

سلام و ممنونم از حسن نظرتون.

اتفاقا چند روز کتابی رو شروع کردم به اسم چرا ما می‌خوابیم. توی این کتاب در خصوص اهمیت خواب توی یادگیری گفته. به نظرم اگه می‌تونید که ساعت ۹ شب بخوابید که تا ساعت ۵ صبح هشت ساعت خوابیده باشید، برنامه رو از اون ساعت بچینید. خواب‌تون مختل بشه، از کیفیت یادگیری کاسته میشه و کیفیت یادگیری کم بشه، زحمت‌هاتون به هدر می‌ره.

از طرفی ساعت ۵ صبح زمان خیلی ایده‌آلیه چون همه جا ساکت و عوامل حواس‌پرت‌کن کم هستند. اینجوری کیفیت مطالعه و یادگیری بالا میره. اگه بتونید که زمان خوابتون رو تنظیم کنید که هم خواب خوبی برید هم ساعت ۵ بیدار بشید، به نظرم مطالعه ساعت ۵ صبح انتخاب بی‌اندازه خوبیه.

حالا اگه هنوز مایل هستید از ۵ شروع کنید که براتون در خصوص برنامه بگم.

ممنون آقای امینی متالبی که گفته بودید عالی هستند از میشه یه برنامه برای من درست کنید که از ساعت ۵ شروع بشه.ممنون میشم

بنظرتون کسی که يک ماه مونده به آزمونش _ ايام عيدم که رسيده _ محيط اطرافش ناخواسته بشدت شلوغه … بايد تمام تلاششو کنه که به هيچ وجه از حس آزمون و مطالعه خارج نشه ؟ بنظرتون خيلی صدمه ميزنه به نظم ذهن ؟

سلام

من درست منظورتون رو نفهمیدم. اگه منظورتون اینه که شلوغی این روزها باعث میشه که از کیفیت مطالعه‌مون کاسته بشه باید عرض کنم که احتمالا جواب مثبته. به هر حال هرچقدر محیط برای تمرکز نامساعد باشه و عوامل حواس‌پرت‌کن بیشتر باشند، بازدهی پایین میاد.

مفید بودن ممنون ولی واسه کسی ک کطلبی رو باید چند بار بخونه تا یاد بگیره باید چطوری زمانبندی کنه

سلام و خواهش می‌کنم.

متین جان، این روش‌هایی که اینجا و در کتاب یادگیری هوشمندانه گفتم، برای بالا بردن بازدهیه. فرقی نداره که شخص سریع مطلب رو بگیره یا در گرفتن مطلب کند باشه، به هر حال این کارها بازده رو بالا می‌بره.

شما برای اون شخص باید برنامه را جوری بریزید که مثلا به جای یک بار مرور، سه بار مرور کنه. اون دیگه بستگی به برنامه‌ریزی‌تون داره، نه تکنیک‌های مطالعه.

کلا فاصله انداختن بین زمان‌های مطالعه، به صورتی که فاصله اونقدر نباشه که مطلب کلا فراموش بشه، خیلی کمک کننده‌ست. مثلا فصل سوم فلان کتاب رو امروز بخونه، فردا هم بخونه، دو روز بعدش بخونه، پنج روز بعدش باز بخونه.

یادتون باشه خیلی از انسان‌های موفق، در یادگیری مشکلات و اختلالات شدیدتر از این داشته‌اند. این موضوع یه نقطه‌ی مثبت داره و اون اینکه این افراد یاد می‌گیرند تلاش کنند. تلاش کردن و پشتکار یه خصوصیت خیلی مثبت و خوبیه که به موفقیتشون کمک می‌کنه.

کامنت مدير به دوستانی که نظر گذاشتند به من کمک کرد اميدوارم کامنت من به خانم الهه هم کمک کنه
دقيقا من هم هميشه درسم عالی بود ، يه دختر باهوش و خوشحال تا سال دوم دبيرستان ، کاری به سيستم آموزشی نداشتم هميشه فراتر مطالعه ميکردم و پرسش داشتم تا مفهوم رياضيات رو فيزيک رو و جهان رو با لذت درک کنم من حفظ نميکردم .همه مشکلات دارند ولی من سال دوم دچار چندين بحران شدم .اگر اطرافيانت باهوش باشند ممکنه دستتو بگيرند وگرنه به ورطه ی افسردگی و افت تحصيل کشيده ميشي . اتفاقی که براي من افتاد ، چرخه ي افسردگی و تلاش من برای بلند شدن … اما بي فايده بود .گاهی واقعا فرد به کمک ديگران نياز داره اصلن همين که بفهمی چه اتفاقی افتاده که تو به اينجا رسيدی.
شرايط من منجر به رفتن به يک دانشگاه بد شد و تموم 4 سال خودم رو ملامت ميکردم و اطرافيانم تحقيرم ميکردن با کنايه هاشون .فردی قرار بوده با روند تحصيلي عاليش بره بهترين دانشگاه يک فرد مستقل بشه اما ……
من در کنار ويژگی هايی که گفتم متاسفانه يه فرد احساساتی هستم-زير بار مشکلات عزيزانم خانواده م ميشکستم . و مهمترين فرد خانواده يعنی مادرم اين ويژگی رو داشت و داره : تمام مشکلات رو به من انتقال ميداد .
من بخاطر علاقه م به روانشناسی و دنبال کردن مطالبش متوجه شرايطم شدم ، اول از همه اين رو مطمن بودم که من پتانسيل انجام کارهاي بزرگ رو دارم اما بايد بستری فراهم کنم .دوم اينکه تا شما به خودت اهميت ندی هرگز تبديل به فرد يا وسيله با ارزش و مفيدي براي کمک به بقيه نخواهي شد . پس اول خودت رشد کن و براي سلامتي و زيبايي و شادي روح و روانت ارزش قایل شو. ما انسانيم هر فردي يه ظرفيتی داره نميشه به بدنت و روحت هزاران زخم بزنی و بعد انتظار داشته باشی با لبخند بشيني چاي عصرانه ت رو بخوری.
کاش تشخيص بديد چه افرادي به ذهنتون و زندگيتون صدمه ميزنن ، گاهي عزيزانتونن. بايد رابطه هاتون رو مديريت کنيد ، با آدم سالم معاشرت کنيد حداقل تو بازه زماني مطالعه .
برای ضعف توی مباحثم حتما و حتما قبل از هر چيزی حرف مدير رو گوش کنيد يعنی تلاش کردن رو تمرين کن. بهت فشار بياد مهم نيس . بلد نيستی مهم نيس حوصله ت سر ميره مهم نيس .من بايد ياد بگيرم تلاش کنم .
ولي راجع به بعضي مباحث شايد پايه ت ضعيف بوده باشه راجع به اون مطلب يعني کافيه يه معلم خوب و دلسوز اصل مبحثو برات بگه و تو ديگه باقی مباحث پيش رو رو بتونی پيش ببري.

از نظر پرمحتواتون ممنونم. کلی استفاده کردم و از طرفی بی‌اندازه خوشحال شدم که ایلولا خواننده خوبی مثل شما داره که وقت پر ارزشش رو در اختیار سایت و بازدیدکنندهاش می‌ذاره. نمی‌دونم چطوری تشکر کنم ازتون. واقعا ممنونم.

خیلی خیلی ممنونم
حتما سعی میکنم یاد بگیرم
امیدوارم شمام به جایی ک میخواین برسین:)

خیلی خیلی ممنونم. لطفتونو فراموش نمیکنم:)

حتما سعی میکنم حتماهم موفق میشم. خیلی خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم، راستش الان تقریبا با یه بحران شدید روحی مواجهم و دیدن اینجا واقعا انرژی مثبت بهم داد. اشکالی نداره اگه بازم مشکلی داشتم ازتون بپرسم؟

من به هر سه کامنتتون اینجا پاسخ میدم.

حتما موفق می‌شید چون برای انسان باهوشی مثل شما، وقتی تلاش رو چاشنی کارش کنه و به شکست به عنوان پلی به سمت موفقیت نگاه کنه، مانعی وجود نداره. من هم مطمئن هستم که موفق می‌شید.

در خصوص سوال پرسیدن، نه تنها هیچ اشکالی نداره، که بی‌اندازه خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم. شک نکنید و تماس بگیرید. اینجا راحت بودید اینجا، خواستید ایمیل بزنید، آدرس من eman.amini روی جی‌میل دات کام هست. من در خدمتتون هستم.

در خصوص هداسپیس، من خودم ده بار استارت زدم، و یه جورایی بعد از چند روز یا هفته ادامه ندادم و شکست خوردم. هر بار یه جایی رشته‌ش پاره شد تا سه چهار ماه پیش که استارت زدم و هر روز انجامش دادم تا همین امروز ظهر. این بار رکورد زدم و می‌خوام تا یک سال بدون وقفه ادامه بدم. وقتی take 10 رو تموم کردید بهم ایمیل بزنید تا take 15 و take 20 رو هم براتون بفرستم. اگه هم وقفه افتاد خودتون رو سرزنش نکنید، طبیعیه. نهایتش از اول شروع میکنید. زندگی جریان رود هست، نه چیزی که در انتظار رودخونه‌س. از جریان زندگی لذت ببرید. کاری که بعد از چند وقت مدیتیشن کردن، خبره و استادش می‌شید.

تکنیکی که من اخیرا استفاده کردم و باعث شد به مدیتیشن پایبند بمونم خیلی ساده و کاراست. به شما هم پیشنهاد میکنم. وقتی میشینید پای مدیتیشن به خودتون بگید که «دارم وقت برای عزیزترینم میذارم و کاری رو میکنم که به سعادتش کمک کنه.» ما برای خیلی‌های دیگه، بیشتر از خودمون اهمیت قائل میشیم و وقت می‌ذاریم و نوبت خودمون که میشه، خودمون رو یادمون می‌ره. واقعا آدم نباید خودش رو فراموش کنه چرا که مهمترین شخص زندگی خودشه. از اینکه برای خودتون چند دقیقه وقت میذارید به خودتون امید بدید و خودتون رو تشویق کنید. این زمان‌ها جمع میشه و به مرور قدرتمندترتون می‌کنه.

خییییییلی ازتون ممنونم آقای امینی. حتما سعی میکنم حتماهم موفق میشم. خیلی خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم، راستش الان تقریبا با یه بحران شدید روحی مواجهم و دیدن اینجا واقعا انرژی مثبت بهم داد. اشکالی نداره اگه بازم مشکلی داشتم ازتون بپرسم؟

و درمورد معرفی هداسپیس هم خیلی ممنونم. همین الآن یه جلسه‌شو گوش دادم. واقعا آرومم کرد و فک میکنم به مرور زمان قطعا تمرکزمو بیشتر میکنه، احساس خوبی دارم و به خاطر شماست، مرسی:)

سلام، مرسی از مقاله خوبی که نوشتید
یه سوال برام پیش اومد
برا آدمی مثل من که اصلا نمیتونم درس بخونم راه حلی دارین؟ مثلا من دوتا تست ریاضی میزنم و بعدش با دیدن یه کلمه یاد یه اتفاق تو کلاس میفتم و یاد چیزای دیگه و یهو به خودم میام میبینم خیلی کم درس خوندم.
در کل سرعتم به خاطر تمرکزم خیلی کمه
احساس میکنم چون عادت کردم همزمان به چندتاچیز فک کنم ناخودآگاه سر آزمونم حین حل کردن یه مسئله ذهنم حوصلش سرمیره و مثلا یه خاطره رو مرور میکنه، این باعث میشه بی دقتیم خیلی زیاد بشه و از مطالعه‌م نتیجه کافی نگیرم
یکیم اینکه من تا نهم همیشه معدلم ۲۰ بوده، سوالای سخت معلما رو حل میکردم، تیزهوشان درس میخونم و خیلیم تو خونه رو درسام وقت نمیذاشتم، با این حساب نتیجه‌م خیلی خوب بود. کلا آدمیم که از بچگی همه چی رو زودتر از موعد یاد گرفتم، تو ۴ سالگی روزنامه میخوندم، تو ۶ سالگی ریاضی دوم ابتداییو کار میکردم، و همینجوری هرسال از مقطع خودم یکم جلوتر بودم. تا اینکه تابستون قبل از دهم یهو دیدم همه دوستام دارن رقابت شدید میکنن و کلاسای دهم ثبت نام کردنو من موندم. فک میکنم ضربه خیلی بدی به اعتماد به نفسم زد. الانم حس میکنم از همه عقب‌ترم. پرچونگی شد، منظورم اینه که برا کسی که همیشه بدون مطالعه اول بوده و الآن یهو خیلی افت کرده چه توصیه ای دارید؟ چون اصلا عادت به درس خوندن ندارم.
تا آخر راهنمایی درس خوندن برای من یه تفریح بود. با ریاضی حال میکردم از خوندن زیست هیجان زده میشدم. ولی الآن که باید بتونم بخونم اونجوری نیستم.
یکیم اینکه من وقتی مثلا یه سوال میبینم که بلد نیستمش کلا بهم میریزم و داغون میشم و باید پاشم برم یه دور بزنم حال و هوام عوض شه شکستم یادم بره بعد بیام بشینم سر کتاب، اگه این دفعه حلش کردم که هیچی، اگه نه دوباره میرم یه دور میزنم و کلا اون درسو میذارم کنار، به خاطر همین برنامه ریزیام همیشه بهم میخوره. راه حلی براش دارید؟
یکیم اینکه اگه روشی بلدین که بتونه مغزو عادت بده مثلا بجای انجام چندتاچیز همزمان تو یه بازه معمولی، یه چیزو تو یه بازه فشرده تر انجام بده؛ لطفا بهم بگین. مشکلمه واقعا. دوست دارم بتونم مسئله‌هارو سریع حل کنم ولی همیییشه وقت کم میارم.
ممنون:)

سلام و ممنونم

وقتی یه نفر از قصه زندگیش برام میگه، حتی اگه دنبال کمک باشه، این وقت گذاشتن و تعریف کردن برام با ارزشه و تلاشم رو میکنم که کمکش کنم.

داستان شما با داستان زندگی من خیلی جاها همخونی داشت و برام جالب بود. خرد خرد براتون میگم چون به نظر میاد تقریبا همون راهی رو دارید می‌رید که من رفتم. البته مطمئنا تفاوت‌هایی وجود داره. امیدوارم که شما در آینده همونی بشید که می‌خواید.

راستی، من هم سال دوم دبیرستان بودم که زندگی تحصیلیم زیر و رو شد.

اما بیایم سراغ کامنتتون. می‌گید که ذهن‌تون مدام مشغول افکار دیگه میشه. من عادت داشتم که راه طولانی مدرسه رو پیاده برگردم و توی راه معمولا ذهنم همه جا بود، غیر از اونجایی که می‌بایست. مرتب خیال‌پردازی می‌کردم و اتفاقات گوناگون رو توی ذهنم بالا پایین می‌کردم. اینکه چطور توی این همه سال یه ماشینی چیزی بهم نزد، از معجزات الهی بوده. توی این وضعیت، یه مدارهای خاصی (که الان اسمشون یادم نیست) فعال میشه. این حالت برای مغز از اهمیت زیادی برخورداره تا جایی که حدود ۴۰ درصد از زمان بیداری، ما درگیر این مدارها هستیم و ذهنمون جای دیگه‌ست. برای من و شما این موضوع شدیدتره.

وقتی از یه مدار توی مغز بیشتر استفاده بشه، مغز تمایل بیشتری به استفاده ازش پیدا می‌کنه و این موضوع به شدیدتر شدن وضعیت ما دامن میزنه. اما چیکار میشه کرد؟ وقتی مغزمون تمایل به این موضوع داره و حرکت در خلاف جهتش ما رو خسته می‌کنه، نتیجه‌ش واضحه: بازگشت به حالت پیش‌فرض و درگیری ذهن در موضوعات دیگه.

وقتی مغز خسته میشه، برگشتن به حالت پیش‌فرض دیگه دست من و شما نیست و خود مغز انتخابش رو می‌کنه. خب چیکار میشه کرد؟

باید آروم آروم، از اون مدارها کمتر استفاده کنید تا بتونید متمرکزتر بمونید. راهش استفاده از تکنیک‌های ذهن‌ورزیه. اگه زبان‌تون خوبه، از برنامه هداسپیس کمک بگیرید و مدیتیشن کنید. اولش ذهن‌تون خیلی آشفته‌بازار میشه ولی کم کم و به مرور ذهنِ آزادتون مثل یه آسمون آبی از پس ابرها سر و کله‌ش پیدا میشه. این نوشته رو بخونید (قسمت آسمون آبی):https://www.ilola.ir/?p=4289

اگه احساس کردید تحمل این آشفتگی ذهنی از توان‌تون خارجه، اینجا دیگه باید از یه متخصص کمک بگیرید. البته متخصص کارنابلد زیاد هست، برای همین لازمه که مراقب باشید. ولی موضوع من و شما طبیعیه، و معمولا نیاز به متخصص خاصی نداره. فقط باید هر روز یه قدم کوتاه به سمت تمرکز بیشتر بردارید.

یه مورد دیگه که به این موضوع دامن می‌زنه هوش شماست. سیستم آموزشی، جوری طراحی میشه که افرادی که متوسط هستند بتونن شکوفا بشن. اگه این سیستم برای خنگ‌ترها طراحی بشه، باعث میشه که پتانسیلی که لازمه رو خروجی‌های اون سیستم نداشته باشند. اگه برای باهوش‌ها طراحی بشه، باعث میشه که درصد زیادی جا بمونن و ناامید بشن و باز به پتانسیل مورد نیاز نرسند. برای همین برای متوسط‌ها طراحی میشه. این موضوع باعث میشه که افراد باهوش، با کمترین تلاش به بهترین نتیجه برسند.

تا اینجا همه چیز خوبه به غیر از یه چیز: باهوش‌ها یاد نمی‌گیرند که متمرکز بمونن و تلاش کنند چرا که برای ۲۰ گرفتن نیازی به تلاش کردن ندارند. من بهش می‌گم «نفرین هوش»

یکی از اساسی‌ترین اصولی که می‌تونیم در دوره مدرسه یاد بگیریم، یاد گرفتن این موضوعه: «تلاش کردن»

شما باید این کار رو داوطلبانه یاد بگیرید چون شرایط شما رو مجبور نکرده که یاد بگیرید تلاش کنید.

یه موضوع دیگه هم اینه که ما بدون تلاش معمولا موفق می‌شدیم پس شکست رو زیاد تجربه نکردیم برای همین شکست برامون سنگین‌تر از بقیه‌ست. یعنی بار احساسی شدیدتری داره. باید تلاش کنید که نگاهتون به شکست رو تغییر بدید. بهترین راهش «همدلی و همدردی با خودتون» هست. دیدتون رو باید به شکست عوض کنید و به عنوان یه سد بهش نگاه نکنید. اون رو یه مرحله‌ای از موفقیت در نظر بگیرید. براتون تازگی داره و می‌دونم سخته ولی باید کم‌کم روی این موضوع کار کنید.

اگه به اون ناامیدی بعد از شکست فرصت جولان بدید، کم‌کم سایه‌ش روی تموم قسمت‌های زندگی‌تون می‌افته. شما الان سن کمی دارید و تغییر نگرش براتون راحت‌تره. اگه این موضوع تبدیل به یه عادت بشه، باور کنید که بیشتر از نود درصد پتانسیل‌هاتون (شاید هم بیشتر) نابود می‌کنه. برای آینده‌تون هم شده باید با شکست آشتی کنید. هر بار شکست خوردید بگید «یه راهی پیدا کردم که نمیشه» که این خودش میشه یه موفقیت کوچیک.

فرض کنید که وسط جنگل گم شدید. ده تا مسیر روبروتون هست. یه درخت رو علامت می‌زنید و از اون مسیر می‌رید. می‌بینید که به هدف نرسیدید، پس برمی‌گردید به نقطه‌ی اول. شکست خوردید، درسته؟ بله درسته، ولی الان نُه تا مسیر باقی مونده چون یکی از مسیرها خط خورد. این خودش یعنی حرکت به سمت هدف و مسیر درست. هر بار شکست خوردید به این قیاس فکر کنید و دوباره تلاش کنید. این تلاش کردن باعث میشه که عادت تلاش کردن رو هم یاد بگیرید و تقویتش کنید.

در خصوص ذهن‌ورزی هم، باز باید تلاش کنید. یکی از جاهایی که می‌تونه کمکتون کنه ظرف شستن و جارو کشیدنه. من خودم هم انجام می‌دم. وقتی ظرف می‌شورید، سعی کنید تمرکزتون رو به صدای جریان آب و برخوردشون به ظرف‌ها بدید. یا به کشیده شدن جارو کف اتاق و صدای اون. هر بار حواس‌تون پرت شد بدون اینکه خودتون یا اون فکر رو قضاوت کنید، یا به دنبال منشاءش بگردید، آروم تمرکزتون رو به صدای جریان آب برگردونید. این کارها دم‌دستی‌ترین راه‌هایی هست که هم عادت کردن مغز به تلاش‌ رو تقویت می‌کنه هم تمرکزتون رو.

اما در خصوص وقت کم آوردن. یه کتاب نوشتم به اسم یادگیری هوشمندانه. از لینک زیر می‌تونین دو فصلش رو رایگان بگیرید و ببینید به کارتون میاد یا نه.

https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

با این حال به نظر من زیاد به فکر سرعت نباشید. عجله برای رسیدن به راه‌حل، دقیقا مقابل اون چند موضوعی که گفتم قرار می‌گیره: تلاش کردن، رفیق شدن با شکست، و تمرکز. من کوچکتر از اونم که بخوام راه زندگی کردن به کسی نشون بدم ولی به عنوان توصیه دوستانه، از سرعت و راه میانبر فاصله بگیرید تا بتونید پتانسیل‌هاتون رو بهتر و بیشتر پیدا کنید و از زندگی لذت بیشتری ببرید.

علاوه برمقاله جذابتون اولین باری هست که میبینم یه نفر با صبر و حوصله کامل جواب تمام نظر هارو بده واقعا از این نوع طرز برخوردی ک داشتین لذت بردم موفق باشید همیشه

ممنونم از حسن نظرتون

من منتظر پيامتون هستم

من یه پاسخ تقریبا بلند نوشتم، ولی لازمه یه سری سوال هم ازتون بپرسم تا پاسخم مربوط‌تر باشه. اگه امکانش رو دارید به من یه ایمیل بزنید. ایمیل من eman.amini روی جیمیل دات‌کام هست. اگه هم ایمیل‌تون همونی هست که توی باکس ایمیلِ بخش کامنت‌ها نوشتید، که می‌تونم بهتون ایمیل بزنم. هر جور شما راحت‌ترید.

وقتتون بخير
اميدوارم هنوزم سوالات اين پست رو جواب بديد
نميدونستم زير کدوم پست سوالم رو مطرح کنم
من 2 ماه فرصت دارم تا آزمونم . بين مطالعه وقتی دچار استرس و بی حوصلگی ميشم ميرم سراغ گوشی،چند دقيقه بازي _ پيام دادن_گاهي خوندن اخبار
و بين ناهار تا مطالعه بعدی ديدن يه اپيزود کمدی . احساس ميکنم بايد بيشتر متمرکز باشم 2 ماه بييشتر ندارم اما استرس آزمون و اتفاقات و مشکلات روزمره براحتی باعث هرز رفتن وقتم ميشه . تا الان مطالعه م تقريبا خوب بوده اما چطور از اين دوماهم بهترررين استفاده رو کنم ؟

سلام

بله، من تا جایی که از دستم بر بیاد در خدمت دوستان هستم. در خصوص موضوعی که فرمودید هم چشم، ایشالا تا فردا براتون مفصل می‌گم چه کارهایی می‌تونه بهتون کمک کنه.

در ضمن اگه تمایل داشتید می‌تونید دو فصل اول کتاب یادگیری هوشمندانه رو از طریق این صفحه دانلود کنید و بخونید. فکر می‌کنم که براتون مفید باشه.

https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

خوب است

سلام خیلی ممنونم ازاینهمه مطالب عااااالی
واقعا عالی بود و کمکم کرد

سلام
خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

عالی بود

ممنونم

من کلن تو حالت خواب مقاله تونو خوندم چقدر خوبین شما عالی عالی بود

ممنونم. امیدوارم که خوب خوابیده باشید

سلام خسته نباشید من چطور میتونم تو تلگرام باهاتون حرف بزنم؟؟ یه چند تا سوال دارم

اگه همون مریم خانمی هستید که باهاش صحبت کردم که هیچ، ولی اگر ایشون کس دیگه‌ای بودند، آدرس تلگرام من eman_ilola هست.

سلام.ولی این فقط حدود ۶ساعت خواندن مطالب درسی شد و با دوساعت استراحت میشه ۸ساعت.شما گفته بودید ده ساعت.میشه ساعت شش به بعد د ساعت استراحت تا ساعت ۸ و از ساعت ۸ تا ۱۲ دوباره این برنامه رو پیش بریم؟

شبیر جان، میشه ولی ظرفیت مغز واقعا محدوده و این همه فشار آوردن بهش نتیجه‌ی عکس می‌ده. من نمی‌دونم چرا ایمیل کامنت شما برام نیومد و ندیده بودمش. ببخشید که دیر جواب دادم.

به تفصیل در کتاب یادگیری هوشمندانه در خصوصش صحبت کردم.

یعنی هر چی بگم کم گفتم بابا!خیلی عالیه

ممنونم از حسن نظرتون

سلام…میدونین تقریبا این اصول رو اکثرا میدونن ولی تابحال جایی اینقدر واضح کسی توضیح نداده همه جا از برنامه های عجیب و غریب و خاصی که اصلن فایده نداره صحبت شده،بسیارعالی موفق باشین!راستی من این متنو با ذکر سایت فرستادم ی سایت دیگه که بچه های کنکوری اند راضی هستین آیا؟

سلام
ممنونم که اسم سایت رو هم ذکر کردید. بله، کاملا راضی هستم.

با سلام و خسته نباشید، من برای آزمون وکالت دنبال برنامه بودم بدون اغراق می‌تونم بگم فوق العاده بود ممنون 🙏

خوشحالم که مفید بوده براتون. نظر لطفتونه. ممنونم.

من که همشو نخوندم ولی تاجایی که خوندم خوب بود

ممنونم

خیلی خوب بود
خوهشا یه برنامه ریزی هم بکنید خیلی لازمه ممنون میشم

ممنونم سینا جان

یه سری برنامه داخل کتاب «یادگیری هوشمندانه» آوردم. شاید اونها به کارِتون بیاد.

https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

سلام عالی بود از وقتیکه وارد سایتتون شدم مسیر زندگیم عوض شده من تجربیم سال پیش رتبم ۹هزار بود ولی امسال دارم به تک رقمی فکر میکنم انشالا پزشکی تهران دربیام

سلام و ممنونم

امیدوارم که موفق بشید به اون رتبه‌ای که می‌خواید برسید و خبر خوبش رو برای ما هم بیارید حمید جان.

سلام متشکرم بابت مقاله کامل خوندمش و بهش فکر کردم حتی تایم ها رو برای خودم یادداشت کردم ولی این کمتر از شش ساعت مطالعه در طول روز رو شامل میشه ! فک کنم اشتباهی رخ داده باشه. منظور هشت ساعت مطالعه بود یا هشت ساعت مطالعه و استراخت؟! باتشکر.

سلام و سپاس از حسن نظرتون.

بله، هشت ساعت با استراحت‌هاست چرا که برای متمرکز موندن اون استراحت‌ها واجبتر از خود درس خوندن هست.

راستش نمی‌شه فشار زیادی روی مغزتون بیارید و انتظار بازدهی خوبی رو داشته باشید. ظرفیت مغز ما، به خصوص وقتی به صورت حرفه‌ای روش کار نکردیم محدوده، و بیشتر از این بخواید فشار بیارید کار برای هضم مطالب سخت می‌شه.

من به تازگی یه کتاب منتشر کردم که می‌تونید نسخه PDF رو از طریق این صفحه تهیه کنید. توی اون کتاب سه تا برنامه قرار دادم. یکی برنامه‌ی معقول، یکی سنگین و یکی فوق سنگین. توی برنامه‌ی فوق سنگین، ساعت‌های مطالعه رو با مخلوط کردن خواب به نه ساعت رسوندم، ولی بعید می‌دونم که مغز کشش اون همه فشار رو داشته باشه و بتونه بازدهی بالاش رو حفظ کن.

توی اون کتاب در خصوص تکنیک‌های یادگیری مفصل‌تر صحبت کردم، در خصوص ظرفیت مغز هم گفتم و سعی کردم خواننده رو قانع کنم که اگه از ساعت‌های مطالعه می‌زنه، در عوض با استفاده از تکنیک‌ها می‌تونه یه سر و گردن از بقیه بالاتر بایسته.

این لینک دریافت کتابه. اگه مایل بودید تهیه‌ش کنید:

https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

بسیار عالی بود ممنون

ممنونم از حسن نظرتون

سلام ممنون از راهکارای جالب و مدبرانتون.
ولی مشکل من محدود به این چند مورد نیست.
راستش من مشکلی دارم که همیشه همراهمه و اذیتم میکنه و شبانه روز بهش فکر میکنم و دچار وسواس فکری شدم.این مشکل جسمی نیست ولی از من جدا نمیشه و منو دچار فرسودگی و ناامیدی میکنه.
من گاهی بسیار انگیزه پیدا میکنم و بصورت غیرقابل وصفی پراز انرژی و امیدواری میشم و مشکلم رو فراموش میکنم و این کاملا موقته!
برای همین دوس دارم کمکم کنید تا دائما و هر زمان که اراده میکنم این اتفاق برام بیفته.با راهکار های انگیزشی …. این مشکل نباید یه شکنجه دائمی باشه.
دلم میخواد وقتی سراغ درس خوندن میرم حرکت و استارتم ناشی از کشش هدف و مقصد باشه هرچند که در هر صورت شکنجه است اما این کشش باید از هدف ایجاد بشه نه از فکر اینکه مجبورم درس بخونم.چون هدفم رو دوس دارم اما باعث حرکت نمیشه و دلیل من برای درس خوندن چیزای دیگه ای میشه.
بهرحال ممنونم راهکارهاتون حالم رو بهتر کرد.

سلام
درست می‌فرمایید و خوشحال میشم اگه کمکی ازم بر بیاد. من مشاور رسمی نیستم ولی شاید اگه دقیق‌تر بهم بگید که مشکل چی هست بتونم بهتر راهنمایی‌تون کنم که حداقل از کجا شروع کنید. این اختلالی که می‌فرمائید انواع مختلفی داره و اول از همه باید بدونیم که نوعش چیه. اگه نمیخواد توی فضای عمومی کامنت‌ها در خصوصش صحبت کنید آدرس ایمیل من eman.amini روی gmail.com هست.

سلام خسته نباشید حرفمو با ی مثال میگم اول ی برگه a4 یا اگه مطالب زیاده a3 بدون خط وردارین و ی موضوع مثلا مثل تاریخ هنر ایران داریم ی شکل هندسی مثلا دایره مثلث مربع بکشید (من خودم از سکه استفاده میکنم سریع دایره میکشم) توی این دایره موضوع اصلیتونو بنویسید مثلا تاریخ هنر ایران بعد بیاین ب بخش یا تیترهای کتاب تقسیمش کنید ی دایره دیگه دور اون دایره اصلی بکشید (کوچیک تر باشه) بعد ی موضوع مثل تاریخ هنر ایران قبل تاریخ توش مینویسید بعد میبینید تاریخ قبل از تاریخ خودش تو چند بخش میتونه بشه مثلا نقاشی سفال و … تقسیم میشع همین روش هی اینارو گسترش میدین و موضوعات کوچیک و توضیحاتو با استفاده از خط ب موضوعی ک مربوط بوده وصل کنین اگه گیج میشین از خودکار رنگی استفاده کنید و سعی کنید خلاصه بنویسید چون خود خلاصه نوشتن ی هنره چیزایی ک لازمنو بنویسید نمیگم ی جوری بنویسید ک اصن دیگه هیچی از موضوع نباشه این روشو میتونین برای ریاضی . تاریخ . ادبیات . زبان . دینی استفاده کنید مخصوصا دینی ک اصن راهی ک برای ثبت و موندن اطلاعات باشه کمه ولی وقتی شما این کارو میکنین قبول دارم وقت زیادی ازتون گرفته میشه (ی صفحه نوشتن حدود نیم تا 45 دقیقه وقت میگیره ) ولی برد اصلی اینجاس ک شما ی بار مینویسین و دیگه اصن نیازی ندارین کتابو باز کنین فقط مرور میکنین اینطوری دیگه اولا ترسی ندارین دوما همه مطالب مهم دارین سوما وقتی تست دارین میزنین متوجه خوبی این روش میشین چون مغزتون ب شیوه تصویری و هندسی بهتر تجزیه تحلیل و یاداوری میکنه و شما هیچ چیزی رو قاطی نمیکنین چهارما وقت مرور ب شدت کم میشه و خیلی راحت مرور میکنین شاید اولین بار ک از این روش خلاصه برداری فکرکنین ک این ک خیلی تو هم تو همه ولی این حس شماست چون مغز شما اینجوری بهتر اطلاعاتو درک میکنه امیدوارم این موضوع کمکتون کنه چون شخصا خود من تست هارو خیلی سریع میزنم با این روش و درست حتی بعدا از یک ماه ک از موضوع گذشته☺🙄

خیلی خیلی ممنونم از وقتی که گذاشتید و تجربه‌تون رو باهامون شریک شدید. روش خیلی جالبی هست. من وقتی قراره مقاله بنویسم از این روش استفاده می‌کنم. برای یادگیری درس تا حالا استفاده نکرده بودم و برام جالب بود. به این روش Mind Mapping می‌گن و برای ساختاربندی حین نگارش واقعا به من کمک می‌کنه.

ایده‌تون خیلی جالب بود. ممنون

سلام خسته نباشید من تا قبل این مقاله تقریبا تمام تلاشم برای 12 ساعت درس بود و خیلی سخت بود برام ولی باز خودمو میکشتم و میخوندم ولی درسا اخری اصن بازده نداشت مثلا دو ساعت پشت سر هم دینی میخوندم ولی 2 روز بعد موضوع یادم رفته بود ولی با این تکنیک ک شما گفتین هم ساعت مطالعه بهتر شده هم وقت بیشتری دارم ب زندگیم برسم و کیفیت مطالعه هم بیشتر شده من شخصا خودم هر بخشو 30 دقیقه کردم و استراحتشو 5 دقیقه ک خیلی خوبه بازدهش ک سر هم 7 ساعت درس میشه ولی ی نکته ای ک میتونین ب مقالتون اضافه کنین تکنیک شبکه ذهنی هستش این روش از نظر من بهترین شیوه خلاصه برداری و برای مرور هستش ک شیوه شو اگه میدونین مطرح کنین اگه نمیدونین بعدا خودم تو کامنت مینویسم ی مورد دیگه هم درمورد مرور هم اینو اضافه کنین ک مطالبی ک میخونیم حدود 70 درصدش تا 24 ساعت اینده فراموش میشه و نیاز ب مرور داره برای مرور درسی ک اون روز میخونین همون روز مرور فردا مرور 10 روز بعد 1 ماه بعد 4 ماه بعد مرور کنید اینجوری همه چیز دیگه کاملا تو مغزتون ثبت میشه و از ی طرف 5 باررر ی چیزیو مرور کردین

سلام و ممنونم از توضیحاتتون. نه، در خصوص اون شبکه که گفتید نمی‌دونم. شاید با اسم دیگه‌ای اون تکنیک رو بشناسم.

عالی بود مرسی

خواهش می‌کنم آقا محمد

سلام و خسته نباشید.کامل و هوشمندانه بود ومشخصه که تجربیاتتون روش های پخته ای رو برای درس خوندن در اختیارتون گذاشته که اونهارو با لطفی که در حق ما دارین در دسترس ما گذاشتین.واقعا ممنون وخسته نباشید.
یک سوالی داشتم…میشه یک پست در مورد روحیه ی مثبت و انگیزه ی قوی(نه اراده)در اختیارمون بذارین که در همین حد جامع و مفید باشه؟؟
من گاهی وقتی سراغ کتاب میرم یاد خاطرات بد گذشته و مشکلات زندگی و توقعات برآورده نشدم از زندگی میفتم و به کل داغون و بی انگیزه میشم.در این باره چطور افکارمو کنترل کنم و به خودم امید بدم چون سالهاست درگیر این مشکلم و راه خاصی براش پیدا نکردم گفتم با شما در میون بذارم…من الان رشته هنری در دانشگاه میخونم و میخوام شاگرد اول بشم..روش های شما برای درس خوندن عالیه واقعا.ولی باید حرکت کنم واستارت زدنش بسیار برام دشواره و درس خوندن برام مث شکنجه است…میشه کمکم کنید؟
ممنون

سلام و ممنونم از حسن نظرتون

حتما سعی‌ام رو می‌کنم. البته الان چند هفته‌ای هست که درگیر مقاله‌ی دیگه‌ای هستم و امیدوارم بعد از اینکه اون مقاله تموم شد، شروع به نگارش مطلبی که فرمودید بکنم.

ببینید، موردی که شما فرمودید، خاصِ خودتون هست. من اینجا می‌تونم یه سری راه‌حل‌های کلی که معمولا جواب می‌ده رو براتون لیست کنم ولی توصیه‌های مناسب با هر شخص، متناسب با شخصیت و محیط اون نفر می‌تونه خیلی متفاوت باشه.

مثلا برای شما، تشریح اون خاطرات برای پیدا کردن ریشه‌ش، سطح انتظارتون از خودتون، شرایط زندگی، محیط اطراف، سن‌تون، اهدافتون و… می‌تونه کمک بیشتری کنه (خب مطمئنا بخش کامنت‌ها برای این بحث شخصی مناسب نیست و درک می‌کنم). می‌تونید با یه مشاور خوب در این زمینه مشورت کنید.

بنجامین فرانکلین به زیبایی می‌گه There is no gain without pain. شاید بشه اونو به «نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود» ترجمه کرد. من خودم رو براتون بگم. ورزش کردن عین شکنجه می‌مونه برام، ولی می‌دونم برای اینکه سرپا باشم، روحیه‌ی بالایی داشته باشم، این شکنجه‌ها لازمه. خیلی وقتا وسط ورزش می‌بینم اخم کردم، سری گره‌ی ابروهامو باز می‌کنم و لبخند می‌زنم. به هر حال بی‌رنج، گنجی در کار نیست و من قدر این رنجی که می‌برم رو می‌دونم پس لبخند می‌زنم.

ولی بریم سراغ لیست.

اول از همه اگه ورزش نمی‌کنید، ورزش رو شروع کنید.

دوم، اگه از شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام و کانال‌های جورواجور تلگرام استفاده می‌کنید، لطفا به خاطر خودتون بذاریدش کنار. مکانیسم تاثیر اینا روی مغز خیلی پیچیده‌س و آسیب‌های جبران‌ناپذیری رو ذهن‌تون می‌ذاره. یه درصدی از اون شکنجه‌ای که می‌گید می‌تونه تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی باشه. این شبکه‌ها، توجه آدم‌ها رو ریز ریز می‌کنند. حالا اگه اون شخص بخواد روی کاری تمرکز کنه، با اون توجه ریز ریز شده کار سختی رو پیش رو داره. البته این یه بازی برد برد برای این شبکه‌هاست. طرف می‌خواد تمرکز کنه، به خاطر استفاده از این شبکه‌ها توجه‌ش ریز ریز شد و تمرکز براش عین شکنجه میشه؛ چیکار می‌کنه؟ برمی‌گرده به اون شبکه‌ها و حواس خودش رو پرت می‌کنه از درد. اسیر یه حلقه‌ی معیوب میشه.

سوم سخت نگیرید. مثل آمپول زدن که هرچقدر عضله رو سفت‌تر بگیرید، دردش بیشتره، زندگی هم همینجوره. سخت نگیرید. من نمی‌گم سخت نیست، هست ولی سعی کنید سوار بر جریان زندگی بشید.

چهارم دست از مقایسه خودتون بردارید. ایده بگیرید، ولی خودتون رو زیر سوال نبرید. شما گفتید می‌خواید شاگرد اول بشید. اگه هدفتون اینه که بهترین باشین، خیلی هم عالیه ولی مقایسه‌ی دائمی خودتون باعث میشه که بی‌جهت به خودتون سخت بگیرید، و این سخت گرفتن شما رو عقب می‌ندازه. این یه بحث گسترده‌ای می‌خواد. به طور خلاصه بگم تلاشتون رو بکنید، از دیگرانی، که می‌تونند برای هدفتون الگو باشند، ایده بگیرید ولی کاری به بقیه نداشته باشید. اگه در جهت درست قدم بردارید، بهتون قول می‌دم که یه روز سرتون رو بلند می‌کنید و می‌بینید از همه جلو زدید.

پنجم تفسیر سازنده و امیدبخش از سختی تمرکز داشته باشید. می‌گید شکنجه‌س؟ قبول دارم. به خودتون بگید که «برای هدف عالی و بلندمدتیه، پس تحمل می‌کنم و موفق می‌شم.» وقتی شما به اون سختی اعتبار بدید، خودش تبدیل به یه ارزش می‌شه. هرچقدر بیشتر جلو برید، نگاه‌تون به سختی‌ای که تحمل کردید با افتخار و انگیزه بیشتری همراه میشه و محکم‌تر قدم برمی‌دارید.

و در آخر با خودتون مهربون باشید. تغییر کردن، رشد کردن سخته. خیلی هم سخته. بابت هر قدمی که برمی‌دارید توی آیینه نگاه کنید و یه باریکلا به خودتون بگید. ولی اگه جایی بُریدید، خودتون رو سرزنش نکنید. دست بزنید سر شونه خودتون و بگید «دستمریزاد، بازم تلاش می‌کنم.»

اگه مشکل با عقب انداختن کارها دارید، یکمی منتظر بشید. توی نوشته‌ی جدیدم توضیح مبسوطی در خصوصش دادم. ممکنه تا یکی دو هفته دیگه آماده بشه.

بازم می‌گم. اینا توصیه‌های کلی‌ هست و همونطور که برای افراد زیادی می‌تونه مفید باشه، برای یه عده هم شاید هیچ فایده‌ای نداشته باشه.

سلام، عالی است. مرسی از روش خوبی که معرفی کردید.

سلام
ممنونم از حسن نظرتون.

سلام ممنون از برنامه ریزی عالیتون من خودمو واسه کانون وکلا آماده میکنم٬ آقای امینی این بهترین برنامه ریزی بود که تا حالا داشتم٬ خیلی ممنون

سلام
خواهش می‌کنم. نظر لطفتونه. امیدوارم که موفق باشید.

سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم کسی که واسه کنکور از dvd آموزشی استفاده میکنه این برنامه بدردش میخوره؟؟؟ چجوری؟.ثانیا نمیشه که هر ۳۰ دقیقه pause کنی که.ثالثا ۱۸۰ دقیقه هس هر dvd پس کلا با ۶ ساعت شما ۲ یا۳ آیتم رو بیشتر نمیشه خوند؟؟؟.ممنون از مطالب با ارزشتون

سلام
ممنونم آرمان جان
اگه درست حدس زده باشم، دی‌وی‌دی‌های آموزشی، گام‌های خودشون رو دارند، در جایی که هسته‌ی اصلی نوشته‌ی من در خصوص تکنیک‌های یادگیری‌ای هست که خودتون باید پیاده کنید. موثر بودن این تکنیک‌ها ثابت‌شده‌ست، حالا آیا اون دی‌وی‌دی‌های آموزشی هم از این تکنیک‌ها استفاده کردند یا خیر، دیگه نمی‌دونم.

ولی در خصوص ساعت‌های مطالعه. ذهن آدم، در طول روز، توانایی نهایتا چهار ساعت تمرکز عمیق رو داره. اونم یه ذهن آماده و ورزیده. همین شیش ساعت هم زیاده‌روی هست. حالا، اگه درس‌هایی که می‌خونید، با روخوانی، با تمرکز کم، خوب درک میشه و نمره‌ مورد نظرتون رو می‌گیرید، ساعت‌ها رو افزایش بدید، هرچند من مطمئنم بازده‌تون به شدت کاهش پیدا می‌کنه.

اون استراحت بعد از هر پومودورو، دلیل خاصی پشتش داره. شما بعد از اون بیست و پنج دقیقه تمرکزتون افت می‌کنه و درک مطلبتون پایین میاد. اون استراحت، از درس خوندن، به خود درس خوندن بیشتر کمک می‌کنه تا اینکه اونم اختصاص بدید به درس خوندن.

در نهایت این برنامه، یه نمونه‌س و بهتره که با نیازهای خودتون شخصی‌سازیش کنید.

یه موضوع دیگه اینکه دی‌وی‌دی آموزشی، یک رسانه‌ی بصری به حساب میاد. یادتون باشه که بسته به درسی که یاد می‌گیرید و ویژگی‌های شخصی خودتون، این روش می‌تونه گاهی خیلی موثر و گاهی خیلی بی‌بازده باشه.

دی وی دی های اموزشی یه عیب بزرگ دارن که برنامه ادم رو بهم میزنن چ زمانی دی وی دی گوش بدم ۰ زمانی جزوه بخونم و چ زمانی تست بزنم اصلا خیلییی رومخن منم موندم راجبشون چ تصمیمی بگیرم من شاید فقط کتاب بخونم و بیخیال دی وی دی شم اما اگه یه راه بلدین که بشه مدیریت کرد که چجوری با گوش دادن دی وی دی زمان رو مدیریت کرد یعنی چ زمانی تست بزنم چ زمانی دی وی دی گوش بدم

باتوجه به اینکه من نمی‌دونم که روش آموزش این دی‌وی‌دی‌ها به چه صورت هست، پس فرد مناسبی برای مشاوره دادن در خصوصشون نیستم.

ولی یه نکته رو بد نیست بگم. دیدن ویدیوی آموزشی، در کنار مزیت‌هاش، یه عیب بزرگ داره؛ از اونجایی که مدرس با دانش‌آموز تعامل نداره، درس خوندن حالت منفعل به خودش می‌گیره. یعنی دانش‌آموز درگیر درس نمیشه. این موضوع تاثیر خیلی بدی روی بازده داره. سعی کنید در حین نگاه کردن به ویدیو، جوری رفتار کنید که انگار سر کلاس درس نشستید. با دقت گوش کنید، نوت‌برداری کنید، حتی از مدرس سوال بپرسید (خب مطمئنا اون مدرس نمی‌تونه جواب بده چون توی تلویزیون گیر افتاده ولی شما سوال‌هاتون رو روی کاغذ بنویسید و بعد با دیگران در خصوصش صحبت کنید). خلاصه اون فضای منفعلانه رو به جوی فعال و پویا تبدیل کنید.

سلام.من کنکوری ام.مدت زمان هر پومودورو رو به چهل دقیقه افزایش دادم.اینجوری میتونم سرجمع روزی ۹ ساعت حدودا درس بخونم.در ضمن واسه نوشتن مقاله به این کاملی و خوبی و خلاصه ایی از شما ممنونم

سلام

خواهش می‌کنم

همونجور که گفتم بهتره که این برنامه رو با توجه به نیازهای شخصی خودتون شخصی‌سازی کنید. امیدوارم که شما هم با پومودوروهای چهل دقیقه‌ای بهتر نتیجه بگیرید و برای کنکور موفق بشید اون رتبه‌ای رو بیارید که می‌خواید.

واقعا ازتون ممنونم❤
مامانم بخاطر بی حوصلگیم مدام منوپیش مشاورهامی برد
امامن حوصله اونهارم نداشتم ولی شما بهترین مشاوری بودین که درکل عمرم دیدم
واقعا ازتون ممنونم آقای امینی شماخیلی خوبین❤
بعدازکنکورم حتما به سایتتون سرمیزنم ونتیجه ام روبهتون میگم
انشاالله سایتتون پربازدیدترین سایت بشه وهمیشه موفق باشید

شما لطف دارید. من مطمئنم که موفق میشید و منتظر شنیدن خبر خوبش، بعد از کنکور هستم. یادتون باشه که تلاش کردن چیزیه که به زندگی آدم‌ها در طول زمان معنی می‌ده. دست از تلاش کردن نکشید، حتما موفق خواهید شد.

درمورد هدفو(همون محافظ گوشی)ن تقریبا منظورتون روفهمیدم یعنی بشه یه آلارم که باشنیدن صداش شرطی بشم وبخونم؟

سلام

خواهش می‌کنم.

در خصوص سوال‌هاتون.

به چه کسی زنگ بزنید و تعهد بدید. اول اینکه در انتخاب این فرد دقت کنید. مطمئن باشید که خیرخواه شماست. دوم اینکه براش چرایی این کار رو توضیح بدید و بگید که این روش رو دکتر چالدینی نویسنده کتاب influence یکی از کتابهای پرفروش دنیا آموزش داده. اینجوری ذهن شما هم نسبت به نیت‌خوانی اون طرف آروم‌تر میشه. شما هم می‌دونید که یه کاری رو دارید انجام می‌دیدید که علم روانشناسی اثر مفیدش رو تایید کرده. سوم زنگ نزنید. ملاقات رو در رو داشته باشید و چهارم حتما اون برگه رو امضا کنید.

در خصوص محافظ گوشی باید بیشتر توضیح می‌دادم. اون هدفون نیست. یه ابزاره، برای کاهش دادن صدای اطراف. وقتی اون گوشی رو می‌ذارید روی گوشتون، دیگه صدای اطرافیان رو نمی‌شنوین. معمولا کسایی که توی فضای پرسرصدا کار می‌کنند، مثل کارگاه‌های تراشکاری، برای حذف صدای اطراف و آسیب ندیدن گوش‌هاشون از این محافظ‌ها استفاده می‌کنند برای همین ابزارفروشی‌ها دارند. حین خرید هم از ابزارفروشی بخواید که اجازه بده تستش کنید. بذارید روی گوش و ببینید که خوب صدای اطراف رو حذف می‌کنه یا نه. موزیکی در کار نیست.

ولی اگه خونه‌تون یا محل درس خوندنتون ساکته، چرا نیاز به این محافظ هست؟ یه دلیل جالب پس این کار هست. یه عادت سه قسمت داره. عادت خوب یا بد هم فرقی نداره. یه قسمتش «نشانه» است، قسمت بعدی «روتین» و قسمت آخر «پاداش».

اون گوشی می‌تونه نقش نشانه رو برای شما بازی کنه. ولی به شرطی که یه حرمتِ ساختگی براش قائل بشید، و وقتی گذاشتید روی گوش، خودتون رو ملزم به رعایت اون حرمت، یعنی دست نکشیدن از درس خوندن به هر قیمتی، بدونید.

اون لینک بعدی که گذاشته بودم (زیر عکس گوشی) مربوط به یه تکنیک به اسم زنگ بدپیله‌س که خودم ساختم. اون پست رو هم بخونید. اونجا می‌گم که مهم نیست اگه آب دستتونه یا هر چی، وقتی ساعتتون زنگ زد که الان مثلا باید بشینید شیمی بخونید، همه کارها رو رها کنید و بچسبید به شیمی خوندن.

حالا ما دو تا نشانه رو با هم ترکیب می‌کنیم تا بهتر نتیجه بگیریم. نشانه‌ی اول زنگ خوردنه. وقتی زنگ ساعت صدا کرد شما باید تحت هر شرایطی بشینید سر درسی که توی برنامه تعیین کردید. این خودش یه نشانه. بعد محافظ گوش رو می‌ذارید روی گوش‌تون و شروع می‌کنید به ورق زدن کتاب یا انجام تمرین. این انتقال شما از نشانه‌ی اول به نشانه‌ی دوم، شما رو سُر می‌ده به سمت روتین، که همون درس خوندن هست.

پاداش هم موثره. خودِ حسِ خوب انجام یه کاری که برای آینده‌تون مفیده، پاداش ذهنی رو می‌ده، ولی می‌تونید تقویتش کنید. وقتی هر پومودورو رو تموم کردید یه جایزه برای خودتون در نظر بگیرید. هر چیز سالمی که ازش لذت می‌برید. البته خدا رو شکر اهل شبکه‌های اجتماعی نیستید. بعضی‌ها به عنوان پاداش یه لحظه تلگرام رو باز می‌کنند و بعد تا دو ساعت گیر همون تلگرام میفتند و دیگه به ادامه برنامه‌شون نمیرسند.

مطمئن باشید روزای اول هزار و یه بهانه جور میشه که شما نشینید سر درس. وظیفه‌تون در قبال خودتون اینه که با این بهونه‌ها به هر نحوی مبارزه کنید و کاری که باید رو انجام بدید. تاثیر فوق‌العاده زیاد همین بیست و پنج دقیقه‌ها رو دست کم نگیرید. اگه از الان شروع کنید، به این خاطر که هوش بالایی هم دارید، وقتی زمان کنکور برسه، عالی عمل می‌کنید و یکی از رتبه‌های عالی کنکور خواهید بود.

درمورد هدفون(همون محافظ گوشی) تقریبا منظورتون روفهمیدم یعنی بشه یه الارام که باشنیون صداش شرطی بشم وبشینم بخونم
منظورتون همین بود؟

سلام واقعا از پاسختون ممنونم❤
وقتی داشتم پاسختون رو میخوندم خیلی متعجب شدم آخه خیلی خوب یه سری از ویژگی های منو شناخته بودین بطور مثال من امروز ۱۹ساله میشم اما نه خونه داری نه اشپزی و…بلدم وهرگز توخونمون کارخونه انجام ندادم چون دوس ندارم ویا من هرگز حوصله ندارم دیرایمیل یا خرچی که بدستم میرسه روباز کنم خیلی سریع میرم سمتشون و یا توصف یاخیابون یاهرجایی سعی میکنم زیاد معطل نشم وسریع سعی میکنم کارامو انجام بدم یه چی خیلی جالبی که هست در موردفضای مجازی هست مقالتون روخوندم برام خیلی جالب بود من یک سال یادوسال تقریبا فضای مجازی داشتم خیلی زود به کل فضای مجازی دسترسی پیداکردم یعنی حتی در حد هک کردن هیشکی هم هیچیو بهم یاد نداده بود اما خودم حس کردم فضای مجازی مانع موفقیتم میشه وروی روح وروانم تاثیربدی داره وفضای مجازی رو تقریبا یک سال میشه که رهاکردم وچند روز پیش به تلگرام برگشتم اما دیدم دوباره داره روی روح وروانم تاثیرمیذاره وخیلی سریع دوباره رهاش کردم
برام خیلی جالب بود که اینقدر خوب منوشناختین اره من تقریبا به حرف هیشکی گوش نمیدم حتی سال گذشته یه بار سرما خوردم رفتم پیش دکتر،اقای دکتر سال اول کارش بود رتبه ۵۳۰شده بود سال کنکورش نمیدونم چرامن براش جالب بودم ازم چندتاسوال پرسید وفهمید کنکوریم ومادرم راجب من واخلاقام باهاش حرف میزد و دکتر خواست خودش به من مشاوره بده بامیل وخواسته خودش وبه من خیلی خوب راهنمایی ومشاوره میداد اما من درظاهر چیزی نمیگفتم امابه حرفش تقریباگوش نمیدادم خودمم نمیدونستم چرا به حرف هیشکی گوش نمیدم
شما خیلی برام جالب بودین بنظرمن شما یه روانشناس فوق العاده این اخه منوخیلی خوب شناختین سعی میکنم به توصیه هاتون گوش بدم وامیدوارم مفید باشن
فقط یه چیزی تقریباهمه من رو قبول دارن وروم حساب بازمیکنن وخیرخواه من هستن امامن نمیدونم چه کسی روانتخاب کنم وبهش زنگ بزنم تا بهش تعهد خوندن بدم
ویه سوال من وقتی که دارم درس میخونم هدفون رو بذارم روگوشم وهمزمان باپخش شدن اهنگ درس بخونم؟
اهنگ خودش حواس پرتی نمیاره؟
این قسمت روتقریبامتوجه نشدم که چجوری باگوشی که روسرمه بخونم یکم بیشتربرام راجبش توضیح بدین ممنون میشم

درمورد هدفون(همونی که عکسشو فرستاده بودین)تقریبا منظورتون اینکه بشه مثه یه آلارام که باشنیدن صداش شرطی بسم وخومو مجبور به خوندن کنم؟

سلام
مرسی مقالتون عالیه
من سال گذشته کنکور دادم وچون از بچگیم درس نمیخوندم یعنی بیشتر تر از روزی ۱ساعتیا۲ساعت نمیخوندم اخه حوصلم سرمیرفت ومدرسه خاص بودم وهمیشه همه چی رو خوب میفهمیدم ونمراتم خوب بود سال اخر تابستونش به اصرار خانواده ومشاوره ها روزی ۷ ساعت خوندم وخسته شدم ودیگه از مهر درس نخوندنم ورتبم شد ۲۰۹۶ اما داخل کد انتخاب رشتم اشتباهی شد و مجبورم‌یه سال پشت کنکور بمونم همه میگن خیلی باهوشی وبااینکه هیچی نخوندی کنکور تجربب ۹۷ شدی ۲۰۹۶
اما الان ۱۴ مهر است ومن هنوز حوصله درس خوندن ندارم از برنامه شما خوشم اومده من خیلی کم تر ازبقیه میخونم اما سریع میفهمم یه راه حل لهم بدین که حوصلم بیشتر شه وبتونم بخونم بیدار که میشم صبحانه میخورم میرم بازی میکنم و…کلا زیاد تفریح میکنم وحوصله خوندن ندارم کاش میتونستین راهنماییم کنین

سلام و ممنونم از حسن نظرتون

شما الگوی مرسوم افراد باهوش رو دارید. درسته که باهوش بودن یه خصیصه‌ی مثبت به حساب میاد، ولی هزینه‌های خودش رو هم به افراد تحمیل می‌کنه.

ولی این هزینه‌ها چی هستند؟ اول از همه همونجور که خودتون گفتید، سریع یه مطلب رو می‌گیرید. این موضوع باعث شده که از بچگی تلاش زیادی برای یادگیری، نسبت به همکلاسی‌ها، نکنید. بدیش به اینه که شما یاد نگرفتید که با دردِ تلاش کردن کنار بیاید. به قول خودتون حوصله‌تون سر می‌ره. به همین خاطر لازمه که تلاش کنید و با تایم‌هایی که حوصله‌تون سر میره کنار بیاید. چند تا تمرین ساده می‌گم انجام بدید. وقتی پیامی، مثل ایمیل، براتون از جایی رسید، سعی کنید سریع سراغش نرید و بازش نکنید. حداقل پنج دقیقه صبر کنید و بعد بازش کنید. وقتی جایی منتظر هستید، مثل صف، بذارید که حوصله‌تون سر بره و اصلا به تمنای مغز گوش نکنید. معمولا اولین کاری که این روزها انجام میدیم در آوردن گوشی و باز کردن یه برنامه‌ست. توی همین سایت در خصوص مدیتیشن جستجو کنید و مدیتیشن انجام بدید.

از طرفی شما فرصت کافی، به خاطر کنکور، برای تربیت مجدد مغز ندارید. با این حال این کارها رو انجام بدید. تنها کنکور پیش روی شما نیست. اگه بخواید واقعا توی هر کاری موفق بشید لازمه که مغزتون رو از این حالت خارج کنید و جوری بار بیارید که بتونه با دردها و سختی‌های یادگیری یه مهارت درست و حسابی کنار بیاد و پا پس نکشه.

دوم اینکه، ذهن افرادی مثل شما، کم حرف دیگران رو گوش می‌کنند و معمولا به چیزهایی که خودشون قبول دارند می‌چسبند. این موضوع باعث میشه گاهی به روش‌های اشتباهی بچسبید و هرچقدر هم که دیگران سعی کنند خیرخواهانه به شما راه دیگه‌ای رو نشون بدن، زیر بار نرید. روی این وجه هم باید به صورت خودآگاه کار کنید. این موضوع توی درس هم خودش رو نشون میده. احتمال اینکه شما، راه حل غلطی رو که برای حل یه مساله به کار بردید رو شناسایی کنید، نسبت به دیگران کمتره.

سوم، سعی کنید به یه نفر که فکر می‌کنید روی شما حساب می‌کنه و از طرفی خیرخواه شما هم هست، تلفن کنید و یه جلسه باهاش بذارید. توی اون جلسه، کتبا بهش ضمانت بدید که روزانه چهار ساعت به درس بچسبید. توی همون جلسه یه برنامه بنویسید و زیرش رو امضا کنید که این کار رو انجام میدید. ساده از این کار نگذرید، چون قدرت فوق‌العاده‌ای برای مبارزه با اون حوصله‌سر رفتنتون داره.

چهارم، شما باهوشید و این نعمت بزرگیه، قدر خودتون رو بدونید. طبیعیه که افراد با هوش بالا، زودتر حوصله‌شون سر بره. قبول کنید که باهوش بودن این معایب رو هم داره و تلاش کنید که خودآگاهانه با این معضل روبرو بشید. خیلی آروم عادت‌های جدید درست کنید و بچسبید بهش.

پنجم، برای ساخت این عادت من یه راهی بهتون پیشنهاد می‌کنم، اگه خوشتون اومد امتحان کنید. از ابزارفروشی محله‌تون یه محافظ گوش بگیرید. چیزی شبیه به اینhttps://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/917742.jpg
این پست از ایلولا هم بخونید:https://www.ilola.ir/927
حالا زمانی که طبق برنامه زنگ ساعت صدا کرد، این گوشی رو بذارید روی سرتون و شروع کنید به درس خوندن. ۱) این گوشی کمک می‌کنه صداهای مزاحم دیگه اذیتتون نکنن. ۲) توی ذهنتون، گذاشتن این گوشی رو مساوی با خط کشیدن دور همه‌چیز و چسبیدن به درس در نظر بگیرید و تحت هیچ شرایطی به خودتون اجازه ندید که ازش تخطی کنید ۳) یادتون باشه که حوصله‌تون سر میره و خیلی دلتون می‌خواد که گوشی رو بردارید و کارهایی رو انجام بدید که تا همین چند روز پیش ازش فراری بودید، مثل جارو کشیدن خونه یا پاک کردن شیشه‌ها. اجازه بدید که حوصله‌تون سر بره ولی تحت هیچ شرایطی تا پایان پومودورو کوتاه نیاید و سفت به برنامه بچسبید.

به مرور زمان ذهنتون تقویت میشه. اراده و توجه مثل عضله می‌مونن. یه ورزشکار انتظار نداره که یه روزه بدنش عالی بشه و عضله‌هاش قوی. پس به خودتون فرصت بدید تا قدرت اراده‌تون کم‌کم تقویت بشه و توجه‌تون کم‌کم عمیق‌تر و بهتر. فشار بیش از حد به خودتون نیارید ولی توی نقطه‌ی آسایش هم ننشینید. همیشه توی برنامه‌تون فشار رو وارد کنید. هر روز یکم از نقطه‌ی آسایش خارج بشید. امیدوارم که این کامنت بتونه دید خوبی در خصوص راهی که در پیش دارید بده.

کوتاه نیاید و با بی‌حوصلگی‌هایی که سراغتون میاد کم‌کم کنار بیاید.

به عنوان نکته آخر. این نوشته از ایلولا رو هم بخونید:https://www.ilola.ir/3864

اگه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، احتمالا این شبکه‌ها مقصر درصد زیادی از این ضعیف شدن ذهنتون هستند. به خاطر خودتون حذفشون کنید.

خخخخخخ منم مثله شمام حوصله خوندن درسای کنکوری رو ندارم ولی جالب اینجاست کنکور دارم ولی کتابای متفرقه رو میخونم اخه خیلی کتابای غیر درسی جذابه راستی رشته ام ادبیاتت و علوم انسانیه رشتمه امو دوست دارما ولی خب
ان شاا الله داندانپزشک یا پزشک بشید و به جامعمون خدمت کنین

خیییلی جال بود برام..مرسی از اراهنمایی مفیدتون

ممنونم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

عالی بود.خیلی خوشحال شدم ازاینکه باوبسایتتون آشنا شدم.مویدباشین

ممنون که توضیح کامل دادین ووقت گذاشتین

خواهش میکنم. امیدوارم مفید بوده باشه.

فوق العاده بود

ممنونم

خیلی ممنونم ازتون ، منتظر پاسختون هستم

خواهش می‌کنم. من یه پاسخ کوتاه در خصوص مورد شما به کامنت قبلی اضافه کردم. پست جدید رو شروع کردم ولی با توجه به حجم مطلب فکر کنم نسبت به چیزی که پیش‌بینی کرده بودم بیشتر طول بکشه.

سلام واقعا مقاله تون عالی بود فقط من چند تا سوال داشتم

1) این برنامه مجموع زمان هاش حدود 6 ساعته و واسه ی کنکوری فارغ التحصیل کمه خب ، میخواستم بدونم ایا این 6 ساعت به اندازه 10 ساعت بازدهی داره ؟ اگه نداره و من خودم ی 4 ساعت دیگه از 8 تا 12 شب هم بهش اضافه کنم ایا مشکلی پیش میاد و بازدهیش کم میشه؟

2) بازه های پودومو ب نظرم خیلی کوتاهن و استراحت بینشون هم زیاده ، من میتونم 45 دقیقه بخونم و 15 دقیقه استراحت بزارم ؟

3)و اینکه برای پودومو اول ک گفتید ی اشنایی سریع با مطلب باشه برای کسی ک اشنایی داره با مطلب پیشنهاد میکنید تو بازه ی اول چیکار کنه؟ اینکه مثلا توی هر پودومو ی درسنامه رو بخونه و توی پودوموی بعدی تست هاش رو کار کنه میتونه مناسب باشه؟

ممنونم از مقاله عالی تون

سلام و ممنونم از حسن نظرتون.

در خصوص سوال اولتون باید بگم که مغز یه ظرفیت محدودی برای تمرکز در طول روز داره. همینطور قدرت اراده شما هم مثل سایر انسانها محدوده. به نظرم بچسبید به همین برنامه بهتره. ولی اگه واقعا میخواید که زمان رو بیشتر کنید لازمه که مقداری خواب به برنامه تون اضافه کنید.

مثلا برنامه رو به سه تا سه ساعت تقسیم کنید. دو تا سه ساعت از صبح تا بعد از ظهر و بعدش یک خواب یک ساعت نیم تا دو ساعت و بعدش سه ساعت سوم. اینم در نظر بگیرید چون خانوم هستید مغز شما به خواب بیشتری احتیاج داره.

مطمئن نیستم که روش مناسبی باشه ولی اگه اصرار دارید، تنها چیزی که به ذهن من میرسه اضافه کردن استراحت بیشتر به برنامه ست.

در خصوص سوال دوم هم مشکلی نیست. اگه به نظرتون بازه های زمانی پومودورو کمه میتونید با توجه به خودتون و برنامه تون افزایشش بدید. چهل و پنج دقیقه خوبه ولی یادتون باشه که مغز به مرور تمرکزش رو از دست میده و تمرکز سختتر و سختتر میشه.

در خصوص سوال سوم بگم که اون یک مثال کلی بود. اگه آشنایی با درس از قبل وجود داره نیازی به اون کار نیست و میتونید به چیز دیگه ای که به نظرتون لازمه اون زمان رو اختصاص بدید.

سلام خسته نباشید خیلی خوشحالم که اتفاقی این مطلبو دیدم و واقعا نسبت به مطالبی که تقریبا کلیشه ای و یکسانن و فقط طرز بیانشون فرق میکنه کاملا متفاوت بود و کاربردی

ممنونم امیرحسین جان از نظر دلگرم‌کننده‌تون.

سلام. من میخواستم مبلغ ۲۰۰۰ تومان براتون واریز کنم. متوجه نشدم برخلاف بقیه سیستم پرداخت کشور این مبلغ به تومان وارد میشه. و ۲۰۰۰۰ تومان واریز کردم. اگر راه حلی برای این موضوع دارید لطفا اقدام‌کنید. و اینکه چرا تغییرش دادین. ما چهل ساله داریم با ریال پرداخت میکنیم و ناخودآگاه صفرها رو به هوون ترتیب میزنیم که مثلا ۲۰۰ تومن نشه

سلام
این سیستم مربوط به زرین‌پال‌ـه و من هیچ نقشی در تعیین و تغییرش ندارم. لطفا شماره کارتتون رو به آدرس ایمیل e****[email protected] بفرستید تا پول رو به حسابتون برگردونم. ممنون بابت حمایتتون از مطلب.

البته روی تلگرام هم می‌تونید شماره کارت را به این آیدی بفرستید: https://t.me/eman_ilola

مگه این مقاله رایگان نیست؟

بله، رایگانه. امکان پرداخت اختیاری برای مقاله گذاشته شده. اون به حساب حمایت از سایت ایلولا توسط خواننده‌هاییه که توانایی پرداخت و سخاوت حمایت از سایت رو دارند.

سلام. مطالب مفیدی بود. فقط کسی میتوننه بااین روش ۳یا۴ درس درروزبخونه؟

سلام و ممنون از حسن نظرتون
حقیقتش جواب واضحی براش ندارم ولی حس می‌کنم برای اینکه فرصت کافی به مغز برای پردازش بهتر بدید، بهتره که یادگیری از سه درس یا مهارت تجاوز نکنه.
البته بستگی به حجم مطالبی که هر موضوع به خودش اختصاص می‌ده هم داره. اگه واقعا خُرده، فکر نمی‌کنم مشکلی باشه.

سلام ممنون از توجهی که به محصلانی مثل من داشتید و دانشتون تون رو با ما تقسیم کردید فقط یک سوال اگر در حین اجرای برنامه چند دقیقه وقت اضافی بیاریم بهتره چیکار کنیم مثلاً تایمر رو ریست کنیم یا استراحت کنیم ممنون میشم اگر جواب بدهید.

سلام و ممنونم از حسن نظرت
یکی از اهداف استراحت، بعد از برنامه، برداشتن تمرکز از روی موضوعه. اگه کارتون با اون موضوع تموم شده می‌تونید استراحت کنید، به موضوع دیگه ای بپردازید یا هر کاری دوست داشتید بکنید. یه گزینه‌ی خوب، مهمون کردن خودتونه. همیشه قدر تلاشی که کردید و به برنامه چسبیدید رو بدونید و خودتون رو مهمون کنید به کاری که علاقه دارید. اینجوری انگیزه برای برنامه بعدی هم پیدا می‌کنید.

سلام ببخشید میخواستم بپرسم اگه قرار باشه تو یه روز چهار درس مختلف رو بخونیم تست هایی که قرار هستش کار کنیم رو آخر مطالعمون که ساعت شش باشه کار کنیم یا آخر چهار ساعت اول روز یعنی اینکه تست های هر چهار درس رو بعد از مطالعه همه درس ها با هم انجام بدیم یا اینکه وقتی یه درس تموم شد تست هاش رو کار کنیم بعد بریم سراغ مطالعه درس بعد
خیلی ممنون از مطالف مفید و عالیتون.

سلام
به نظر میاد اگه یه وقفه‌ای بین تست‌ها و مطالعه‌تون باشه، تلاش ذهنی بیشتری برای یادآوری لازمه، و تلاش ذهنی بیشتر مساوی هست با درک بهتر مطلب. یعنی موکول کردن تست‌ها به آخر برنامه تلاش بیشتری رو می‌خواد و می‌تونه ثمربخش‌تر باشه.

از اون طرف، اگه تست‌ها رو آخرِ بخش اول برنامه قرار بدید، می‌تونید در بخش دوم، روی تست‌هایی که برای پاسخ دادن بهشون با مشکل مواجه شدید کار کنید. این روش هم منفعت‌های خودش رو داره.

ولی شاید بشه یه روش سومی رو پیشنهاد کرد که منفعت‌های هر دو رو داشته باشه. می‌تونید تست‌ها رو به آخرای برنامه موکول کنید، ولی یه زمانی برای مرور تست‌هایی که نتونستید بزنید هم کنار گذاشته باشید تا روشون کار کنید.

سعی کنید که یه چرت کوتاه بیست، سی دقیقه‌ای قبل از انجام تست برید. اینکار مزیت‌های خودش رو داره که وارد جزئیات نمیشم.

اصلا باورم نمیشه که برنامه ای که واسه خودم ریختم و توش شدیدااااا دارم موفق میشه یه اسم علمی داشته باشه.واقعا پیشنهاد میکنم به همه که این روشارو انجام بدن
زندگیشون تغییر میکنه
مرسی از شما بابت این مطالب فوق العاده و کاربردیتون👌

ممنونم از شما بابت نظر دلگرم‌کننده‌تون.

ایا ۵۰ دقیقه برای یک درس روز کم نیست وایامی توان با این زمان هم مرورکردوهم تست زد ممنون از روش خوبتون

من بالاتر گفتم، برنامه را براساس نیازهای خودتون شخصی‌سازی کنید. هیچ لباسی نیست که اندازه‌ی همه‌ی مردم دنیا باشه. من توی این پست تکنیک‌هایی را آموزش دادم که به بهبود یادگیری کمک می‌کنه.

یه وقته شما فردا صبح امتحان معارف داری، و یادگیری محتویات اون درس در آینده هم به هیچ دردتون نمی‌خوره، پس نیاز به یادگیری اصولی مواد درسی احساس نمی‌شه. توی موارد اینچنینی، این تکینیک‌ها به کار نمیاد چون شما وقتتون رو صرف یادگیری چیزی کرده‌اید که احتیاجی به یادگیری اصولیش نداشتید. همون به اصطلاح Cramming یا خرخونی (درست چند ساعت قبل از امتحان) به درد اون امتحان می‌خوره. چند روز بعد هم کل اون محتویات رو فراموش کرده‌اید که مهم نیست. در خصوص تست هم توی کامنت بالاتر نظرم رو گفتم.

۵۰ دقیقه برای دروی تجربی کم نیست وایا می شه هم درس هارو مرور کرد وهم تست زد ممنون

تو تست زنی هم این کار انجام بدیم؟

در حقیقت این راه‌ها و تکنیک‌هایی که در این پست بهشون اشاره شده، میزان درک مطلب و یادگیری مطلب یا مهارت در بلندمدت رو افزایش می‌ده.
وقتی شما چیزی رو بهتر یاد گرفته باشید، فرقی نداره که امتحان تشریحی بدید یا تستی، چون نتیجه بهتر خواهد بود.
من با تکنیک‌های تست‌زنی آشنا نیستم و حقیقتش نمی‌تونم نظر قطعی بدم که یادگیری عمیق و درست برای تست‌زنی در مجموع به صرفه باشه یا خیر.
اینکه موافق سیستم فعلی نیستم هم موضوع جدایی‌ست.

در مورد تست زنی چطور؟

واقعا ازتون متشکرم مطالب خیلی خوبی بود

لطف دارید شما. ممنون از نظر دلگرم‌کننده‌تون.

واقعا عالی بود من خودم 2 سال برای کنکور درس خوندم و مجموعه ای از روش ها نکته های درس خوندن که احساس کردم خوبه رو نوشتم و حجم نوشته های من حدود 130 صفحه شده و واقعا تجربه هایی که من به سختی کسب کردم و با کلی اشتباه درس خوندن بهشون رسیدم خیلی شبیه مقاله شماست …مخصوصا reflect که بعد از انجامش تراز های قلمچی ام از حدود 7000 به 7500 رسید در حالی که ساعت مطالعه ام حتی کمتر هم شده بود فقط من یه چیزی رو میخواستم به مطالبتون اضافه کنم و اونم ازمون هستش…من بعد از خوندن مطلب حتما از خودم ازمون میگیرم مثلا ازمون های پارسال قلمچی و گزینه 2 ادبیاتش…یا زیستش…و غلط هامو وارد کتابم میکنم…

سلام
ممنونم از اینکه تجربیاتتون رو با من و سایر خواننده‌ها در میون گذاشتید. به نکته‌ی خیلی خوبی هم اشاره کردید. گرفتن آزمون واقعا موثر و کاراست. کاملا باهاتون موافقم.

بسیار ممنونم که وقت گذاشتید.
بله جوابتون کامل و واضح بود.🌸

خواهش می‌کنم. خوشحالم که مفید بود براتون.

سلام.ببخشید درمورد پومودوروی اول که باید هردو درس xوy رو بخونیم،نه تنهامن توی خوندن تیتر وار درس مشکل دارم بلکه بعضی از درسارو اینطوری نمیشه خوند و همچنین بعضی از درسا به این اندازه آشنا هستند که نیازی به خوندن تیتر هاشون نباشه.یعنی به اندازه ای تکرار شدن که فرد میدونه الان چه مطالبی رو باید بخونه.

و البته قسمت مرور.بعضی از درسا هستند که نمیشه ازشون خلاصه برداری کرد .مثل تاریخ ادبیات که کلا خودش خلاصه است.

حالا منظور من از طرح این دو تا سوال این هست که آیا میشه مثلا در پومودورو ی اول یه درسو خوند؟و مثلا پومودورو ی مربوط به مرورو به خوندن عادی گذروند؟ینی مشکلی پیش نمیاد اگر مثلا 4 پومودرو صرف خوندن یه درس بشه؟سه پومودورو درس دیگه ؟
ببخشید که پیامم طولانی شد.
ممنون از مقاله ی ارزنده ای که نوشتین.🌹

سلام و خسته نباشید.
من چندتا نکته رو عرض کنم خدمتتون.

۱) بیست و پنج دقیقه‌ی پومودورو، میانگین زمانی‌ـه که مغز می‌تونه تمرکز خودش رو در حالت بهینه حفظ کنه. به عنوان یه مرجع بهش نگاه کنید، ولی با توجه به سرفصلی که مطالعه می‌کنید، یا مهارت که می‌آموزید تغییرش بدید تا به بهترین حالت برسه. مثال می‌زنم براتون. درس‌ها و مهارت‌هایی هستند که تا به خودمون میایم که استارت بزنیم می‌بینیم بیست و پنج دقیقه‌شون پُر شده. مثلا برای خود من، زمانی‌که می‌خوام مقاله‌ای رو بنویسم، فقط بیست دقیقه طول می‌کشه که موتور مغزم روشن بشه و بتونم مقاله رو جلو ببرم. حالا اگه بخوام نگارش رو بر پایه‌ی تکه‌های بیست و پنج دقیقه‌ای انجام بدم، با مشکل مواجه می‌شم. روی همین حساب تکه‌های زمانی رو به یک ساعت افزایش می‌دم.

۲) آدم‌ها متفاوت هستند و من توی این مقاله سعی کردم که چیزی رو که پربازده‌ترین حالت ممکن، برای اکثریت هست رو معرفی کنم. با توجه به شرایط خودتون و موضوع و مهارت‌هایی که در حال یادگیری هستید، یکمی برنامه رو شخصی‌سازی کنید.

۳) به برنامه‌تون نگاه کنید. اگه یه موضوع رو قبلا خونده‌اید، دیگه نیازی به خوندن تیترها نیست، چون آشنایی با موضوع در مغز شما موجود هست. باید از تکنیک‌هایی مثل «تکرار با فاصله (Spaced Practice)»، «طرح سوال و گرفتن آزمون از خودتون و غور کردن در باب موضوع» اون درس رو بخونید. نگاه کردن به تیترها برای یادگیری یک موضوع جدیده.

و اما در خصوص سوال‌تون. من مشکلی نمی‌بینیم. فقط توصیه می‌کنم که از تکنیک Interleaved Practice حتما استفاده کنید. یعنی اگه قراره مثلا ۸ پومودورو درس بخونید که ۴ تاش به موضوع X و چهارتاش به موضوع Y مربوط می‌شه، جوری نباشه که چهار پومودوروی موضوع ایکس پشت سر هم باشه. موضوع‌ها رو با هم مخلوط کنید. یک پومودورو برای X کمه؟ دو تا اختصاص بدید. ولی بعد از اون برید سراغ Y دوباره برگردید به X و به این صورت موضوع‌ها رو با هم مخلوط کنید.

امیدوارم تونسته باشم پاسخ سوالتون رو داده باشم.

میشه بازم درباره درس و مطالعه پست بذارید

سلام کنکور جان

حقیقتش من چند وقتیه که دارم یه کتاب در خصوص «بهتر یاد گرفتن» می‌نویسم. این یادگیری می‌تونه درس یا هر مهارت دیگه‌ای باشه. هنوز کامل نیست، طبعا ویرایش نشده، و ممکنه که مشکلاتی در نگارشش داشته باشه. به هر حال تقریبا نصفه شده و همین الان هم کلی مطلب داره که خالی از لطف نیستند.

الان که می‌بینم پیگیر هستید، گفتم که خدمتتون عرض کنم اگه مایل بودید می‌تونم دسترسی پیش‌ازموعد به شما بدم تا در حین نگارش کتاب، بخونیدش؛ حداقل تا اینجایی که نوشته شده. فکر می‌کنم از مطالبش خوشتون بیاد.

سلام میشه لطفا هفت پومودوروی بعدی رو (از ساعت ۲ تا۶ عصر) همینجا تو کامنتا بنویسید؟

سلام. خدمت شما

از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۴:۲۵ پومودورو اول
از ۱۴:۲۵ تا ۱۴:۳۵ استراحت
از ساعت ۱۴:۳۵ تا ۱۵:۰۰ پومودورو دوم
از ساعت ۱۵:۰۰ تا ۱۵:۱۰ استراحت
از ساعت ۱۵:۱۰ تا ۱۵:۳۵ پومودورو سوم
از ساعت ۱۵:۳۵ تا ۱۵:۴۵ استراحت
از ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۶:۱۰ پومودورو چهار
از ساعت ۱۶:۱۰ تا ۱۶:۳۰ استراحت
از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۶:۵۵ پومودورو پنجم
از ساعت ۱۶:۵۵ تا ۱۷:۰۵ استراحت
از ساعت ۱۷:۰۵ تا ۱۷:۳۰ پوموردو ششم
از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۷:۳۵ استراحت
از ساعت ۱۷:۳۵ تا ۱۸:۰۰ پومودورو هفتم

سلام.ممنون.چند روزه دارم از این روش استفاده می کنم که واقعا بازده خوبی داره.
حتی تو کلاسای درس هم از پومودورو استفاده می کنم.من ک اصلا گوش نمیدادم الان گوش می دم به درس.
واقعا ممنون. امتحانش می ارزید.

سلام
خواهش می‌کنم. امیدوارم که موفق باشید کنکور جان.

سلام از ٦ عصر تا ١٢ شب رو به چه كاري اختصاص بديم؟!!

ورزش کردن، گپ و گفتگو با دیگران (معاشرت)، استراحت کردن. این کارها به مغز کمک می‌کنه تا اطلاعات رو بهتر پردازش کنه.
یه چرت کوتاه درست بعد از مطالعه هم خیلی عمل هوشمندانه‌ای‌‍ه چون فوق‌العاده کمک می‌کنه.

سلام, خسته نباشید, پی دی افی که تو صفحه پرداختم بود باز نشد, ایمیلم واسم نیومد, لطفا رسیدگی کنید

بهتون ایمیل می‌زنم حامد جان.

به نظر من شیش ساعت خیلی کمه من مشاورم برام روزی 12 ساعت برنامه مینویسه بنظرتون با شیش ساعت آدم میتونه این همه مطلب رو تا آخر سال جمع کنه؟

اگه منظورتون کنکوره، زیاد بودن مطالب برای کنکور برمی‌گرده به نظر کسایی که مسئول این امرند و مطلبی که من نوشتم برمیگرده به مطالب به روزی که از متخصصان این حوزه یاد گرفتم. اگه بحث، بحث یادگیریه، مغز فرصت برای پردازش میخواد و اگه این فرصت در اختیارش قرار نگیره بازدهیش افت می‌کنه، به صورتی که نتیجه‌ی عکس میده.

واینکه مجموع ۱۴ پومودورو در روز ۶ ساعت میشه و به ۱۰ ساعت نمی رسه.
ولی اگر ساعت ۶عصر تا۱۲ شب رو هم با هفت پومودورو در نظر بگیریم شاید کل روز به ۹ ساعت مطالعه برسه.
هر چند که این برنامه خوبه ولی ممکنه برای یه کنکوری روزی ۶ ساعت کم باشه.

سلام کنکور جان
من ابتدای پست عرض کردم که «احتمالا نمی‌توانید». یعنی اصلا این نوشته پیشنهاد هم نمی‌کنه که این همه فشار روی مغز بیارید چرا که فکر می‌کنم می‌تونه نتیجه‌ی معکوس داشته باشه.

باید ظرفیت‌های خودمون رو هم در نظر بگیریم. همیشه پربازده‌ترین فرد، سخت‌کوش‌ترین نیست. به گمان من و البته خیلی متخصص های دیگه هوشمندانه عمل کردن راه بازدهی بالاست. (متاسفانه الان برای ارجاع لینکی ندارم ولی پادکست‌هایی که از متخصص های مختلف در زمینه موفقیت و کار گوش کردم گواه این موضوعه)

شخصا فکر می‌کنم مطالعه با تکنیک‌هایی که بهشون اشاره کردم بازدهی به مراتب بالاتری از فشار مضاعف، با ساعت‌های طولانی مطالعه، روی مغز داره هر چند روی کاغذ به نظر چیز دیگه‌ای میاد.

سلام ممنون برنامه خوبیه
فقط از ساعت ۶ عصر تا ۱۲ شب چی می شه؟،

خدا خیرتوندبدهد منو نجات دادید خیلی ممنون

ممنون. خوشحالم که مفید بوده.

سلام سایتتون عالی

ممنونم

سلام این همه الکی پلکی چی نوشتی یه چند تا برنامه بنویس عکس بگیر بزار

مرسي❤️

مطلب خیلی کامل و مفیدی بود.

سپاس از حسن نظرتون محمد خان.

سلام ، روز بخير
واقعا عالي بود ممنون بابت اين مطالب مهم و مفيدي كه ما رو ازشون اگاه كرديد
فقط يه پيشنهاد هم داشتم نميشد اين روش هارو به صورت يه فيلم كوتاه يا يه وويس توضيح بديد و ما دانلود كنيم اونموقع عمل كردن بهش راحت تر ميشه و كاربردي تر
سپاس

سلام و ممنونم از پیشنهاد خوبتون. حتما سعی می‌کنم کمی مطلب رو جمع‌وجورتر کنم و یه پادکست کوتاه در خصوصش در کانال تلگرام ایلولا بگذارم. t.me/ilola

سایتتون واقعا عالیه مطالب خیلی کامل هستن خیلی ممنون

خیلی ممنونم بابت حسن نظرتون فاطمه خانم.

این بهترین مطلبی بود که درباره درس خواندن خونده بودم عالیییی

ممنونم از شما بابت کامنت دلگرم‌کننده‌تون آقا فربد.

جامع و کامل بود. ممنون

خواهش می‌کنم. خوشحالم که مفید بوده.

ممنون از سایت خیلی خوبتون عالی بود واقعا دمتون گرم

ممنونم امین جان

سلام
واقعا عالی بود خیلی سایت ها چیزهایی شبیه این رو دیده بودم ولی همش شعار و نصیحت گرانه بود از شما ممنون ک نگاه واقع بینانه داشتین

ممنونم از حسن نظرتون.

واقعا ممنونم و آرزوی موفقیت و سلامتی رو برای شما دوست عزیز دارم

خواهش می‌کنم. خیلی لطف دارید شما.

ممنونم که مطالب مفید و کار بردی برای ما درج کردید با خوندن این مطالب مسیر زندگیم عوض شد. درسخون تر شدم😊😊😊

خواهش می‌کنم. خیلی خوشحالم که مفید بوده براتون.

كوشا جان پشتيبانت

عالی بود واقعا همه مطالب کامل و بجا من که واقعا لذت بردم هیچ سایتی انقد نمیتونست کمکم کنه شما ذهن خیلی برنامه ریزی شده و خوبی دارید

سپاس بابت حسن نظرتون. لطف دارید شما. خوشحالم که به نظرتون مطلب مفید بوده.

سلام

ممنون برای این مطلب جالب و مفید

لینکهای :https://ilola.ir/ 1394/12/04/مدیتیشن،-چرا-و-چگونه/https://ilola.ir/ 1396/01/29/تکنیک-زنگ-بدپیله-مقدس-چگونه-از-برنامه/https://ilola.ir/ 1396/01/25/6-به-تعویق‌انداختن-و-پومودورو/

شکسته است و به صفحه خطا میرود

ممنون از شما احسان عزیز. تموم لینک‌ها به‌روز شدند. غیرفعال کردن یه افزونه باعث بروز مشکل شده بود.

بروووووو بابا

خیلی ممنون زیبا و مفید بود فقط اینکه اگه بخوام از 5 ساعت شروع کنم بعد به 10 ساعت برسونم برنامه چجوری میشه؟

خیلی ممنون زیبا و مفید بود فقط اینکه اگه بخوام از 5 ساعت شروع کنم بعد به 10 ساعت برسونم برنامه چجوری میشه؟
بعد یه چیز دیگه اینکه اگه بخوام تایم پومودوروها رو بالا ببرم یعنی مثلا به جای 8 پومودورو من 6 پومودورو با مثلا 1 ساعت به جای 25 دقیقه بذارم بهتر نیست؟
اگه اونجوری بخوام میتونم حواهش کنم برنامه اش رو بزارین؟

سلام و ممنونم.

راستش، زمان پومودوروها اختیاری هست و بسته به نیازتون می‌تونید کاهش یا افزایشش بدید. موردی که باید بهش دقت کنید این هست که این افزایش زمان باعث پایین اومدن بازدهی نشه. به عبارتی ببینید اگه از دیدید که تمرکزتون رو از یه تایمی به بعد دارید از دست می‌دید، بهتره که استراحت کنید.

در خصوص برنامه، باید عرض کنم که باید برنامه رو خودتون بر حسب موقعیت و شرایط خودتون بنویسید. یه سری تکنیک‌های کلی برای نوشتن برنامه وجود داره، ولی در نهایت این خودتون هستید که بهترین برنامه رو برای خودتون خواهید نوشت. به کتاب یادگیری هوشمندانه مراجعه کنید، اونجا توضیحاتی دادم.https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

سلام من رشته ریاضی هستم و دارم برای کنکور میخونم برنامه خوبیه در کل چند تا نکته رو میخام بگم اول اینکه برای دروس حل کردنی مثل هندسه و حسابان و فیزیک و… شما نیازه چندانی به نگاه کردن برای اشنایی با مطالب ندارین اگر هم بخاید کمتر از یک دقیقه طول میکشه بعدش هم تو این دروش که عمده مطالعه رو تشکیل میدن نیاز به یاد اوریم هم ندارید و بهترین روش حل دوباره سوال با فاصله زمانی کلا تنها چیز شاید مرور فرمول ها باشه که زمانی نمیبره اون دوساعت استراحت بین هم یک ساعتش اضافیت و بعضی افراد اگر ظهر بخابن شب سر موقع خابشون نمیبره بعدشم خود من ده ساعت در روز میتونم درس بخونم با استراحت کوتاه بینشون اما نکته همینه که یک هویی نمیتونید این کار رو کنید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

نظر

نام

ایمیل

آدرس

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

در جشن فارغ التحصیلی دبیرستانی‌های سال ۱۹۸۴ یک دانش آموز ۱۷ ساله به اسم دن درست در کنار مواد منفجره‌ای بود که ناگهان شعله‌ور شد […]

بمب اتم چیست؟ یک انسانِ در حال راه رفتن است که انگشت کوچک پایش به گوشه‌ی میز گیر می‌کند، بعد از دردْ عصبانی می‌شود و […]

اگر نوشته‌های من را در ایلولا و کانال تلگرام لعنتی دنبال کرده باشید، شاید فکر کنید که من مخالف هرگونه لذت و کامیابی لحظه‌ای هستم. […]

دو نفر را در نظر بگیرید که راه یک طولانی را آمده‌اند. یکی با کوله‌ای پر از تجربیات، و دیگری با کوله‌ای از هیچ. یکی […]

انسان موجودی اجتماعی است و معاشرت در سلامت روان او نقش پررنگی را بازی می‌کند. این نیاز ریشه‌ای عمیق در وجودمان دارد و به تار […]

درباره ما

کتاب‌ها

کانال تلگرام لعنتی

Copyright © 2021 | WordPress Theme by MH Themes

چه طور بهتر درس بخوانیم
چه طور بهتر درس بخوانیم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *