چگونه احساس گرما نکنیم

 
helpkade
چگونه احساس گرما نکنیم
چگونه احساس گرما نکنیم

عرق کردن کمک می‌کند خنک بمانیم.

بعضی از ما بیش از دیگران عرق می‌کنیم

عرق به‌خودی‌خود بوی بد نمی‌دهد

نکات ساده برای کمک به شما تا کمتر عرق کنید

چگونه احساس گرما نکنیم

از عرق کردن و بوی بد بدن جلوگیری کنید

بیش‌ازحد عرق می‌کنید؟

نگذارید بوی بدن تبدیل به مشکل شود

در طول شب خنک بمانید

می‌توان از آثار و لکه‌های عرق پرهیز کرد

مراقبت از عوامل تحریک

عرق سرد می‌تواند نشانهٔ بیماری باشد

عرق کردن هنگام فعالیت ما را خنک نگه‌می‌دارد

اجازه ندهید اضطراب باعث عرق کردن شما شود

گرگرفتگی و عرق کردن شبانه شایع است

هورمون‌ها دمای بدن شما را بالا می‌برند

عرق کردن می‌تواند یک عارضهٔ جانبی باشد

غذاهای گرم و تند باعث عرق کردن می‌شود

عرق دستتان را بتکانید

از عرق پا می‌توان پرهیز کرد

چگونه جلوی عرق کردن در گرما را بگیریم

هنگامی‌که بدنمان گرم‌تر می‌شود عرق می‌کنیم تا خودمان را خنک کنیم. این یک فرایند طبیعی بدن است که تنظیم حرارت نام دارد.

هنگامی‌که دمای هوا گرم‌تر می‌شود، کمی طول می‌کشد تا بدن ما با آن تنظیم شود، بنابراین ممکن است بیش‌ازحد معمول عرق کنید چون بدنتان سخت‌تر کار می‌کند تا شما را خنک کند.

برای وقتی احساس گرما می‌کنید در اینجا چند راهنمایی آورده شده است:


©2018 UNILEVER

رژیم غذایی دکتر کرمانی

هر وقت اسم از تابستان می آید پیک نیک، رفتن به ساحل و نوشیدنی های خنک به یادمان می آید. اما هوای گرم بخش بدی هم دارد. بله در مورد روزهایی صحبت می کنیم که گرما و رطوبت هوا به حدی است که به راحتی نمی توان نشست چه برسد به اینکه شب بتوان خوابید. راه حل واضح حل مشکل گرما و داشتن خوابی راحت استفاده از سیستم تهویه هوا است.

برخی از این وسایل آنقدر پیشرفته هستند که هوای اتاق خواب را تا دمای مطلوب برای خواب پایین می آورند و ثابت نگه می دارند. اما استفاده از چنین سیستم های پیشرفته ای قبض سنگینی را در پایان ماه به همراه دارد. پس یک فرد با درآمد معمولی چه کاری باید انجام دهد؟ گذراندن یک تابستان گرم بدون سیستم تهویه هوا به نظر غیر ممکن می آید، اما یادتان باشد پدربزرگ و مادربزرگ هایمان همیشه این کار را می کردند! به خواندن این مقاله ادامه دهید تا متوجه شوید چه کارهایی از دستتان بر می آید.

 

ساتن، ابریشم و پلی استر را برای شبهایی که خنک است نگه دارید. روتختی پنبه ای با رنگ روشن و بسیار سبک برای تنفس و ارتقاء تهویه و جریان هوا در اتاق خواب بسیار مناسب هستند.

چگونه احساس گرما نکنیم

 

قبل از خواب رو تختی و روبالشی خود را برای چند دقیقه در یخچال یا فریزر قرار دهید. ما توصیه می کنیم آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. این کار شاید نتواند تمام شب از گرما حفظتان کند اما برای مدتی گرما و رطوبت اذیت تان نمی کند.

 

یک کیسه آب گرم بخرید، در زمستان با پر کردن آن از آب گرم بدون بالا بردن درجه حرارت خانه خود را گرم می کردید. در تابستان نیز آن را پر از آب کنید و در یخچال بگذارید تا شب یک آیس پک راحت برای خواب داشته باشید.

 

اگر فکر می کنید کار پنکه ها راندن هوای گرم به اطراف است باید تجدید نظر کنید. پنکه را به سمت پنجره بچرخانید و با این کار پنکه هوای گرم را به خارج از اتاق می فرستد.

پنکه سقفی نیز هوای گرم را به بالا و سپس به بیرون منتقل می کند، حالا دیدید از پنکه می توان خیلی بهتر استفاده کرد.

 

اگر در این لیست موارد زیادی را به نالم مصریان میبینید جای تعجب نیست چون ساکنان نیل خوب می دانند چطور با گرما مبارزه کنند. روشی که به آن متد مصری می گویند از این قرار است که یک ملافه یا حوله را در آب سرد قرار می دهند و از آن به عنوان پتو استفاده می کنند. ما توصیه می کنیم ملافه مرطوب را روی یک حوله ی خشک قرار دهید تا از خیس شدن تشک جلوگیری شود.

 

وقتی نوبت به پیژامه تابستانی می رسد کم در واقع معنی بیشتر را می دهد. برای خواب یک پیراهن پنبه ای نرم و یک شلوارک یا زیر شلواری بپوشید. در نپوشیدن لباس نیز بحث زیاد است، برخی بر این کار عقیده دارند و می گویند باعث خنکی بدن می شود. بعضی می گویند در این حالت عرق روی بدن می ماند و توسط لباس جذب نمی شود. این مورد را به عهده خودتان می گذاریم تا بر اساس علاقه شخصی خود تصمیم بگیرید.

 

در بیشتر یخچال ها قفسه ای برای نگه داری حبه های یخ وجود دارد. یک کاسه کم عمق را پر از این یخ ها کنید و جلوی باد پنکه قرار دهید. باد پنکه به سطح این یخ ها می وزد و آب حاصل از ذوب شدن یخ ها باد پنکه را خنک می کند.

 

می خواهید خیلی سریع خود را خنک کنید؟ برای این کار پک یخ یا کمپرس آب سرد را روی نقاط پالس خود از جمله مچ دست، گردن، آرنج، کشاله ران، مچ پا، و پشت زانوها قرار دهید.

 

با عرض پوزش از همسران عاشق ولی باید گفت تنها خوابیدن باعث می شود بدن خنک تر بماند. وقتی افراد در کنار یکدیگر قرار می گیرند سطح گرمای بدنشان بالا می رود. همین کافی است که شب به جای راحت و خنک خوابیدن عرق بریزید.

 

اگر واقعا گرمتان است و جایش را هم دارید برای خود ننو آویزان کنید. خوابیدن در ننو باعث می شود باد از تمام جهات به بدن بوزد و خنک شوید.

 

قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید تا از سر تا به پا آب بدن تامین شود. عرق کردن در خواب می تواند باعث کم آب شدن بدن در طول شب شود بنابرین از قبل کمی آب وارد بدن خود کنید. سعی کنید به همان یک لیوان اکتفا کنید در غیر اینصورت خود را برای دستشویی رفتن ساعت ۳ صبح آماده کنید.

 

دوش گرفتن در تابستان حس تازگی فوق العاده ای می دهد. دوش گرفتن زیر آب ولرم به کاهش دمای هسته ی بدن و شسته شدن عرق از روی بدن کمک می کند. بعد از دوش گرفتن احساس خنگی و تازگی خواهید کرد.

 

هوای گرم بالا می رود، پس رخت خوابی که در آن می خوابید را تا جایی که ممکن است نزدیک به زمین کنید تا از هوای گرم فاصله بگیرید. اگر در خانه ی چند طبقه زندگی می کنید بهتر است در زیر زمین بخوابید و طبقا بالا را برای خواب انتخاب نکنید.

 

لامپ ها ( حتی لامپ های کم مصرف ) از خود حرارت بیرون می دهند، خوشبختانه تابستان ها روز طولانی است و تا حدود ساعت ۸ هوا هنوز روشن است. پس تا جایی که ممکن است از نور طبیعی بهره ببرید و هنگام تاریکی نیز تا جایی که می توانید فضا را رمانتیک کنید و زیاد از نور استفاده نکنید.

 

یک ملافه ی مرطوب را جلوی پنجره آویزان کنید تا کل اتاق خنک شود. نسیمی که به ملافه می وزد خیلی سریع دمای اتاق را پایین می آورد.

 

تابستان وقت کباب کردن در خانه نیست ( بیرون این کار را بکنید ) پس این کار را نکنید تا دمای خانه از آنچه هست بالا تر نرود. رو به میوه ها و سبزیجات بیاورید این غذا سوخت و ساز آسان تری نسبت به دیگر غذاها دارند و دمای بدنتان را کاهش می دهند.

 

این ۱۰ انگشت کوچک خیلی به حرارت حساس هستند چون پا و مچ پا نقاط پالس زیادی دارند. برای اینکه کل بدن را خنک کنید پاها را در آب خنک فرو ببرید. می توانید یک کیسه یخ یا کمپرس آب خنک را در رخت خواب نزدیک پاها قرار دهید تا در طول شب هر زمان گرمتان شد پاها را روی آن قرار دهید.

چگونه احساس گرما نکنیم

 

بسیاری از وسایل وقتی خاموش هستند نیز چون به برق متصل هستند ممکن است از خود گرما متساعد کنند. بنابرین وسایلی که مورد استفاده نیستند را از برق بکشید تا دمای کلی خانه پایین تر بیاید.

 

به فضای خارج از خانه مانند، پشت بام، بالکن یا حیاط دسترسی دارید؟ می توانید از تجربیات خود از مسافرت ها استفاده کنید و شب را در فضای خارج از خانه بخوابید.

 

تنها خوابیدن مزایای فراوانی دارد. فضای بسیار زیادی دارید تا خود را بکشید و بغلتید این کار باعث می شود حرارت بدن کاهش بیابد و جریان هوا به تمام بدن بوزد.

 

برنج و گندم سیاه فقط برای خوردن نیستند! این محصولات می تواند در شب های گرم خنک نگهتان دارد. بالش را از گندم سیاه پر کنید، این محصول گرما را مانند پنبه و دیگر الیاف جذب نمی کند. برای کمپرس در شب هایی که واقعا گرم است یک جوراب را با برنج پر کنید گره اش بزنید و به مدت یک ساعت یا بیشتر در فریزر یخچال قرارش دهید. این کمپرس به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر خنک می ماند و این فرصت را به شما می دهد که به خواب بروید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

نام *

ایمیل

ممنون بابت ترفند هاتون

kh

ممنون بابت ترفند هاتون ، یخ گذاشتم جلوی پنکه خوب بود تاثیر داشت

برای دریافت مشاوره خرید رژیم دکتر کرمانی شماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

کلیه حقوق متعلق به مجموعه به اندام دکتر کرمانی می باشد.


در صورت افزایش دمای هوا در تابستان، 10 راه حل ساده برای کاهش دمای منزل وجود دارد که در زیر شماری از آنها را بررسی می کنیم:

1- بستن پنجره ها یا کشیدن پرده ها:
این روش، باعث کاهش دمای هوای داخل منزل تا حد فراوانی است. به طوری که بیش از 30 درصد از گرمای هوای داخل منزل، از طریق پنجره وارد می شود. از این رو، کشیدن پنجره ها، باعث کاهش دمای هوا به میزان 20 درصد می شود.

2- بستن در اتاق ها:
بستن در اتاق ها باعث جلوگیری از خروج هوای سرد به سایر بخش های گرم منزل می شود و می توان از این روش برای موقع خواب استفاده کرد.
 

3- استفاده از پنکه به جای کولر:
استفاده از پنکه، به فرد احساس استفاده از نسیم دریا را می دهد. اما ترفند ساده ای وجود دارد که باعث خنک شدن فضا می شود. بدین ترتیب که پس از روشن کردن پنکه یک ظرف بزرگ آب یخ را در گوشه ای در مقابل پنکه قرار دهید.

چگونه احساس گرما نکنیم

4- تعویض ملحفه ها:
در فصل تابستان باید از استفاده از ملحفه های پشمی یا پارچه های نخی خودداری کنید. بلکه بهتر آن است از ملحفه های پنبه ای استفاده کرد. زیرا باعث پایین نگه داشتن دمای بدن می شود.

5- تأکید بر کاستن دمای بدن به جای دمای هوای منزل:
پیشینیان ما بدون در اختیار داشتن کولر، با نوشیدنی های سرد و پوشیدن لباس های کمی خیس یا کاهش دمای بدن از داخل، خودشان را از گرمای هوا در امان می داشتند.

6- استفاده از تهویه هوا در حمام یا آشپزخانه:
با استفاده از این روش، می توان هوای گرم پس از آشپزی یا حمام را از منزل خارج کرد.

7- استفاده بالش های دارای کیسه آب سرد:
با استفاده از این نوع بالش ها که در داخل آنها کیسه آب یا ژل سرد در طرفین آن قرار دارد، می توان حرارت بدن را کاهش دارد. گذاشتن بطری آب یخ یا آب سرد در محل قرار گرفتن پاها بر روی تخت باعث کاستن دمای بدن و آرام شدن اعصاب می شود.

8- باز کردن پنجره در ساعات پایانی شب:
در برخی مناطق، که دمای هوا در شب های تابستان کاهش می یابد می توان با باز گذاشتن پنجره های منزل، اجازه داد قبل از خواب، هوای خنک وارد منزل شود.

9- حذف لامپ های رشته ای:
لامپ های رشته ای حدود 90 درصد انرژی شان را به صورت گرما، هدر می دهند. از این رو، باید به جای آنها از لامپ های کم مصرف استفاده است.

10- نوشیدن آب:
با بالا رفتن دمای هوا، بدن از طریق تعرق، به طور خودکار دمای خود را کاهش می دهد و بدن با تعرق بیشتر، دمای بدن را پایین می آورد. از این رو، بدن همواره به مایعات بیشتری برای جبران این کمبود مداوم آب نیاز دارد. علاوه بر این، نوشیدن آب باعث افزایش رطوبت بدن و شادابی می شود.


216-211-9

 

در این جا یک سری توصیه وجود دارد که باعث می‌شوند در تابستان خنک بمانید:

 

1- به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید. بهترین راه برای خنک ماندن، مصرف یک نوشیدنی خنک است. شربت آب لیمو یا خاکشیر یا چای سبز خنک برای فصل تابستان مناسب هستند. از مصرف نوشابه‌های گازدار شیرین پرهیز کنید، زیرا کافئین و قند موجود در آن‌ها، شما را تشنه‌تر می‌کنند و دارای مقدار زیادی کالری، بدون مواد مغذی هستند. یک بطری آب خنک همیشه دم دستتان باشد.

چگونه احساس گرما نکنیم

اگر در معرض نور آفتاب هستید، از ضد آفتاب استفاده کنید، حتی برای یک مدت کوتاه، زیرا در غیر این صورت باعث آفتاب سوختگی می‌شود

 

2- از کولر، فن‌کوئل و دستگاه‌های خنک کننده هوا استفاده کنید. پوشال کولر یا فیلتر سیستم خنک کننده را عوض کنید تا به خوبی هوای اتاق را خنک کنند. سعی کنید تا حد امکان در محیط‌های سر بسته و خنک باشید. هنگامی هم که رانندگی می‌کنید، کولر ماشین را روشن کنید.

 

3- در تابستان لباس‌های نخی با رنگ روشن بپوشید. سعی کنید تعداد لباس‌های تان کم باشد. لباس‌های تیره، گرمای بیشتری را جذب می‌کنند و در خود نگه می‌دارند.

 

4- از پنکه‌های کوچک دستی در هوای گرم استفاده کنید.

 

5- هنگامی که بیرون از منزل هستید، سعی کنید در سایه باشید و از سایبان استفاده کنید. اگر برای مدت طولانی در معرض تابش نور آفتاب هستید، از کلاه‌های لبه دار استفاده کنید.

 

6- کفش‌های سبک و راحت بپوشید. کفش‌های زمستانی و گرم برای تابستان مناسب نیستند. اگر پاهای شما خنک باشند، شما نیز احساس خنکی خواهید کرد.

 

7- شنا کنید. شنا کردن در استخر، هم شما را خنک می‌کند و هم یک ورزش مناسب است.

 

8- اگر در معرض نور آفتاب هستید، از ضد آفتاب استفاده کنید، حتی برای یک مدت کوتاه، زیرا در غیر این صورت باعث آفتاب سوختگی می‌شود.

 

9- اگر احساس ضعف، تهوع، سرگیجه و بی حالی می‌کنید، در معرض خطر گرمازدگی و هایپرترمیا(افزایش دمای بدن) قرار دارید که خطرناک هستند و حتی در صورت وخامت، می‌توانند منجر به مرگ شوند. لذا سریعا دنبال راه چاره باشید.

 

مطالب مرتبط:

حفظ سلامت در فصل گرما

گرمازدگی در فصل تابستان

علائم گرمازدگی و درمان آن

راه های پیشگیری از گرمازدگی

جلوگیری از بیماری‏های ناشی از گرما

گرمازدگی و راه های درمان آن

شدت گرمازدگی

چطور گرمازده نشویم؟

گرمازدگى، مشکل فصل تابستان

مراقب گرمازدگی باشید

تبیان، دستیار هوشمند زندگی

پل های ارتباطی

بلوار کشاورز،خیابان نادری،نبش حجت دوست،پلاک 12

public@tebyan.com

02181200000

دسترسی سریع

چگونه احساس گرما نکنیم

محصولات و خدمات

اشتراک در خبرنامه

کلیه حقوق این سایت مربوط به موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان می‌باشد.

 گرمای تابستان گاهی طاقت فرسا و حتی ممکن است باعث بروز مشکل و بیماری شود اما رعایت برخی اصول در این فصل به خنک ماندن شما کمک می کند که در ادامه به آنها اشاره می شود

با نزدیک شدن روزهای تابستان، گرمای هوا نیز به اوج می رسد و فعالیت و پرداختن به امور روزمره بدون دسترسی به وسایل سرمایشی بسیار مشکل خواهد بود. این شرایط حتی می تواند برای کودکان کمتر از چهار سال، سالمندان در سنین بالاتر از 65 سال، مبتلایان به بیماری های مزمن و افراد شاغل در محیط های باز خطرناک باشد. افزایش دمای بدن بیش از 39 درجه، خستگی مفرط، سرگیجه سردرد، خشکی و سوزش پوست، گرفتگی عضلات، بی حالی و بی حوصلگی جدی از نشانه های کمبود آب بدن است که باید به آن ها توجه داشت. البته برخی توصیه ها و ترفندهای ساده در مقابله با گرمازدگی و افزایش احساس خنکی مؤثر خواهند بود که در ادامه به آنها اشاره می شود.

بیشتر بدانید : تاثیرات وحشتناک کم آبی بر مغز

برای جلوگیری از گرم شدن منزل و محیط کار، پنجره ها را فقط صبح زود و شب باز کنید. در ساعات گرم روز پنجره ها را ببندید، حتی پرده ها را بیندازید تا مانع از تابش پرتوهای خورشید شود و فقط از وسایل سرمایشی برای تهویه استفاده کنید. در صورت نبود وسایل سرمایشی، پرده ها را کمی خیس کنید.

چگونه احساس گرما نکنیم

در روزهای گرم، از روشن کردن لامپ های رشته ای و هالوژن پرهیز کنید زیرا گرمای زیادی تولید می کند. همچنین به جای پخت چند ساعت غذا در قابلمه، از فر استفاده کنید. در صورت استفاده نکردن از وسایل الکتریکی نظیر رایانه، تلویزیون، قهوه ساز و… دوشاخه را از پریز بکشید. چنین وسایلی حتی با وجود این که خاموش هستند، برق مصرف و در نتیجه گرما تولید می کنند.

دوش گرفتن با آب ولرم به کاهش دمای بدن کمک بسیاری می کند؛ البته دوش سرد هرگز توصیه نمی شود. همچنین گذاشتن دستمال مرطوب روی پیشانی، پشت گردن و ساعد دست ها نیز مفید است و به خصوص برای بچه ها کاربرد دارد. ماساژ پاها با ژل های مسکن نیز در رفع خستگی و کاهش دمای این اندام مؤثر خواهد بود.   زمانی که از آفتاب گرم بیرون به منزل مراجعه کردید ، علاوه بر دست و صورت و پا، گوش های خود را شست و شودهید تا احساس خنکی کنید .

اگرچه نوشیدن آب توصیه همیشگی و ضروری برای تامین رطوبت بدن است اما باید دانست که بیش از 2 لیتر آب در طول روز، نه تنها مفید نیست بلکه مشکل ساز نیز خواهد بود. همچنین آب باید جرعه جرعه میل شود. آب  باید خنک باشد نه سرد ، آب سرد به خصوص همراه یخ تاثیری در ایجاد خنکی ندارد زیرا معده برای تعادل بخشی دمای بدن فعالیت بیشتری می کند که منجر به تولید گرمای درونی خواهد شد.درتابستان به دلیل تعریق، توصیه می شود چند قطره آب لیموی تازه یا کمی نمک به آب افزوده و نوشیده شود تا تعادل الکترولیت های بدن دوباره برقرار شود. نوشیدن آب به تنهایی، ولع نوشیدن آن  را تشدید و حتی تشنگی بیشتری نیز ایجاد می کند. دمنوش نعناع و آویشن و همچنین آب میوه های طبیعی نیز در حد اعتدال مفید است.

در روزهای گرم کمتر غذاهای چرب، سنگین، سس دار و انواع خمیر و پاستا بخورید زیرا هضم طولانی، منجر به ایجاد گرما خواهد شد. بهتر است انواع سالاد و میوه هایی مانند هندوانه، طالبی، هلو و گیلاس در برنامه تغذیه این روزها گنجانده شود. افراط در خوردن بستنی نیز برخلاف تصور، کمکی به خنک شدن بدن نمی کند زیرا کالری بالایی دارد.

الیاف مصنوعی و رنگ های تیره انتخاب خوبی برای لباس های تابستانی نیستند. لباس های نخی برخلاف الیاف مصنوعی که رطوبت را جذب نمی کنند، به طور طبیعی باعث تبخیر عرق بدن می شوند. همچنین در زمان خواب نیز استفاده از ملافه هایی از جنس پنبه موجب احساس خنکی خواهد شد.

در روزهای گرم تابستان از ضدعرق استفاده نکنید! این محصولات باعث می شوند تا روند تعریق که به تنظیم دمای درونی بدن کمک می کند، مختل شود. برای جلوگیری از بوی نامطبوع عرق، مرتب دوش بگیرید و از دئودورانت استفاده کنید. در واقع زمانی که هوا گرم است، بدن برای حفظ دمای مناسب تعریق بیشتری خواهد داشت که به کاهش آب بدن منجرمی شود. 

بیشتر بدانید : دئودورانت های ضد عرق بی خطرند؟

بیشتر بدانید : چه کسانی باید از دئودورانت و چه کسانی باید از ضد عرق استفاده کنند؟

بیشتر بدانید : پوستی زیبا برای تابستان: از حالا شروع کنید!

بیشتر بدانید : لاغری در تابستان!

بیشتر بدانید : تغذیه سالم در تابستان چگونه باید باشد؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع : khorasannews.com

All Rights Reserved – © 2019 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

لباس مناسب فصل تابستان
(آخرین اخبار، ویدئوها و نکات آموزشی مد و لباس را در سایت نوژان به نشانی www.nojandesign.com مشاهده فرمایید.)

چگونه احساس گرما نکنیم
چگونه احساس گرما نکنیم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *