چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

 
helpkade
چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم
چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

به عنوان مادر، می دانید وقتی کودک به طور پیوسته گریه می کند، چقدر این مساله نگران کننده است. و بدترین احساس، درماندگی است و زمانی اتفاق می افتد که نمی دانید چگونه دردی را که احساس می کند تسکین دهید و یا اینکه چرا در وهله اول گریه می کند. در بسیاری از موارد، دلیل ممکن است دل درد باشد . درد معده، مشکل رایج در کودکان است.

سیستم های گوارشی آن ها هنوز به غذای جامد / مایع عادت ندارد بنابراین ممکن است اغلب مشکلاتی نظیر گاز، رفلاکس، اسیدیته، اسهال، استفراغ و یبوست را تجربه کنند. اگرچه این مشکل کوچک سلامتی برای بزرگسالان است، اما باعث ناراحتی زیادی برای نوزادان می شود بنابراین باید به اندازه کافی از آن مراقبت شود.

پیش از پرداختن به نسخه های خوراکی و خانگی بهتر است در بخش نوزاد نمناک به بررسی علل انواع دل درد نوزاد بپردازیم ؛ ممکن است دلایل زیادی برای دل درد وجود داشته باشد. بعضی از دل دردها ممکن است ملایم باشد و بدون درمان التیام یابد در حالی که برخی ممکن است به مداخله پزشکی نیاز داشته باشند.

1. گازها

چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

درد ناشی از گازها تقریبا همه کودکان را در برخی از نقاط تحت تاثیر قرار می دهد، چه از شیر مادر تغذیه شوند یا با شیشه شیر بخورند. این بیماری به ویژه در کودکان بین 1 تا 4 ماه با توجه به سیستم گوارشی توسعه نیافته رایج است و ممکن است به خاطر آن اتفاق بیفتد

2. تغذیه نادرست

اگر سینه یا بطری به طور نادرستی قرار داده شود، نوزاد ممکن است هوا را بیش از حد ببلعد.

3. حساسیت به غذای خاص

برخی از کودکان ممکن است نسبت به مواد تشکیل دهنده شیر یا شیر خشک آلرژی داشته باشند.

4. افزایش لاکتوز

این اتفاق زمانی می افتد که نوزاد بیش از حد (شیر در ابتدای تغذیه)که غنی از لاکتوز است، اما چربی کم دارد می خورد. این باعث می شود لاکتوز به درستی هضم نشود چون چربی کافی برای کند کردن فرآیند، ایجاد گاز اضافی وجود ندارد.

5. بیش از حد تغذیه کردن

اگر غذای کودک خود را بیش از حد بدهید، می تواند منجر به مشکلات مختلفی نظیر ناراحتی سیستم گوارشی، درد به خاطر نفخ و فشار بر روی شکم و استفراغ ایجاد شود.

6. دستگاه گوارش توسعه نیافته

همانطور که در بالا بحث شد، نوزادان سیستم های گوارشی دارند اما یاد نگرفته اند چگونه غذا بخورند ، مدفوع کنند. آن ها میکرو فلور را ایجاد نمی کنند (میکرو ارگانیسم هایی که درون شکم زندگی می کنند)که به فرآیند گوارش و سیستم ایمنی کمک می کنند. این ممکن است علت گاز نیز باشد.

7. نفخ منتقل شده از مادر

نوزادان شیرخوار ممکن است دچار دل درد شوند اگر مادرشان سبزیجاتی مثل گل کلم، لوبیا، پیاز و کلم را می خورد.

8. یبوست :

تغییر در رژیم غذایی کودک، عادات غذایی و یا کاهش مصرف آب ممکن است باعث مدفوع خشک و سفت شود. این ممکن است باعث دل درد در کودکان شود.

9. کولیک:

اگر در روده نوزاد انسداد یا باد بیش از حد وجود داشته باشد، باعث دل درد می شود.

10.مواد سمی

اگر نوزادتان چیزی سمی مانند دارو، گیاه، یا مواد شیمیایی قورت داده باشد، می تواند موجب دل درد و همچنین استفراغ یا اسهال شود. او همچنین می تواند درد شکم ناشی از قرار گرفتن مزمن در برابر( خاک، آب و یا رنگ کهنه را )داشته باشد.

11. رفلاکس

کودکان بین یک تا سه ماه معمولا قسمت کوچکی از آنچه که بعد از غذا مصرف می کنند، تف می کنند. این به این دلیل است که دریچه بین لوله غذا و معده به طور کامل توسعه نیافته است.” بزاق ” گاهی به دهان و گلو برمی گردد و معده درد را بعد از آن ایجاد می کند.

درمان های طبیعی مختلفی وجود دارند که می توانید برای تسکین دل درد کودک به کار ببرید، اما صبر بسیار مهم است. وحشت نکنید؛ نوزاد کسی است که به کمک نیاز دارد. بهترین کاری که باید بکنید این است که کمی صبر کنید، کودک را مشاهده کنید و شدت شرایط را بسنجید. معمولا دل درد با گذر زمان تسکین می یابد. اگر این کار را نکنید، می توانید از ده روش طبیعی برای درمان دل درد کودک استفاده کنید.

** هیچ یک از نسخه ها را بدون مشورت با پزشک به نوزاد و کودک خردسال خود ندهید چراکه تنها پزشک اوست که از وضعیت گوارشی نوزاد شما مطلع است **

1. چای بابونه

به کودک چای بابونه گرم بدهید. پزشکان می گویند خاصیت ضد التهابی بابونه به تسکین دل درد کمک می کند چون ماهیچه های بالای سیستم گوارشی را شل می کند و انقباض ماهیچه شکم را کاهش می دهد.

2. کمپرس گرم

راه دیگر برای تسکین دل درد این است که وقتی نوزاد به خاطر دل درد گریه می کند، کمپرس گرم را روی شکم کودک فشار دهید. این روش می تواند در طول روز و شب 2 تا 3 بار تکرار شود.

3. ماست

اگر نوزادتان دل درد ناشی از اسهال دارد، سپس باکتری های خوب در مدفوع از دست می رود متعادل کردن مصرف مواد مغذی در معده و روده ها نیاز است. ماست حاوی باکتری ها است که می توانند جایگزین آن هایی شوند که از دست رفته و تغذیه نوزاد با ماست می تواند فرآیند گوارشی را به حالت عادی برگرداند.

چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

4. ماساژ با استفاده از روغن خردل

کودک را به پشت بخوابانید و شکم را با استفاده از روغن خردل به آرامی ماساژ دهید. آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید . این به تحریک سیستم گوارشی کمک می کند و در معده بچه به دام می افتد. ماساژ دادن پوست نوزاد هر روز بسیار اهمیت دارد.

5. آروغ زدن

نوزاد را پس از هر بار شیر خوردن آرام بر پشت بخوابانید در حالی که سرش بر روی شانه قرار دارد روی کمر او بزنید اگر نوزادتان به راحتی آروغ نمی زند، او را روی ساعد خود قرار دهید، و پاهایش بین آرنج شما قرار دارد. چانه اش را در دست نگاه دارید و در حین ضربه بر کمر فشار آرامی اعمال کنید. باید هوای اضافی را که ممکن است هنگام غذا خوردن داخل شود آزاد کند.

6. دوچرخه

زمانی که کودک روی پشتش دراز کشیده، پاهای کوچکش را مثل حرکت دوچرخه، عقب و جلو حرکت دهید. چرخش به کاهش گاز معده کمک می کند

7. آنغوزه

مقداری از آن بردارید و آن را در آب گرم حل کنید. خمیر را به آرامی دور ناف نوزاد بمالید. این کار گاز معده را کاهش می دهد و دل درد نوزادتان را تسکین می دهد.

8. تکان دادن نوزاد

در حالی که کودک گریه می کند و از دل درد می نالد تکان دادن آن کمک کند تا گاز اضافی عبور کند. از آنجا که گریه کردن باعث می شود هوای بیشتری وارد معده شود مهم ترین چیز این است که کودک را از گریه کردن نگه دارید.

 

9. بازتاب شناسی پا

برخی از روش ها را می توان برای چندین عصب در پاها اعمال کرد که باعث آرامش در بخش های دیگر بدن می شوند. منطقه شکم متناسب با قوس مرکزی پای چپ است. بنابراین پای چپ کودک را در کف دست راست بگیرید ، فشار ثابت را با انگشت خود اعمال کنید. این کار به کودک کمک می کند تا دل درد را تسکین دهید.

درمان های خانگی دیگری نیز وجود دارند مثل آب زنجبیل، چای نعناع و عسل، اما آن هایی که در بالا ذکر شدند اغلب بسیار موثر هستند چون در سراسر دنیا امتحان و تست شده اند. همیشه بهترین استفاده از روش های طبیعی برای آسیب رساندن به یکی از عوامل بیرونی تان است.

در حال حاضر، گاهی ممکن است ببینید که نوزادتان حتی بعد از امتحان کردن تمام معیارهای بالا، درد معده را تجربه می کند. او ممکن است هنوز گریه کند و احساس ناراحتی کند که به خاطر گاز یا دل درد است.

زمانی که نوزادان بزرگ می شوند، نسبت به مشکلات گاز و دل درد کم تر آسیب پذیر می شوند. کاملا طبیعی است. اما همچنین مهم است که بدانیم چه زمانی باید به دنبال کمک باشیم. امیدواریم این مقاله برای کمک به درمان دل دردها ی نوزادتان مفید باشد. اگر در روده بچه و یا باد بیش از حد مشکل وجود داشته باشد، درد معده می تواند به نتیجه برسد.

 

لذت تماشای فیلم باجزییات وکیفیت بالای نور


سفارش کیک های تازه و خوشمزه خونگی

 

نوزادان و خردسالان معمولا در هنگام خوردن شیر یا غذا، هوای زیادی می‌بلعند که باعث دل درد می شود

 

چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

   زماني که يک بچه سالم به طور غيرقابل کنترل گريه مي کند، مي گويند قولنج يا کوليک کرده است. اگر بچه شما کمتر از 5 ماه دارد و بيش از حد و به طور غيرقابل کنترل براي بيش از سه ساعت پشت سر هم يا بيشتر روزهاي هفته حداقل براي سه هفته گريه مي کند و هيچ توضيح پزشکي براي اين موضوع وجود ندارد، او قولنج کرده است. متاسفانه هيچ درماني براي قولنج نيست.

 

والدين و پزشکان سعي مي کنند راههاي مختلفي براي آرام کردن بچه و قطع کردن گريه او ارائه دهند. اما خبر خوب اينجاست که بيشتر بچه ها بين سه تا چهار ماهگي پيشرفت قابل توجهي داشته و وقتي پنج ماهه مي شوند، ديگر قولنج نمي کنند.

 

علائم دل درد:

– نوزاد گریه می کند.

– پاهایش رو به سمت داخل جمع می کند.

– مشتهایش رو گره می کند.

– عضلات شکم رو منقبض می کند.

– دل درد می تواند تا ۳ ساعت در روز طول بکشد.

 

عوامل موثر در ایجاد نفخ و دل پیچه نوزاد :‌

 

 قرار گرفتن نوزاد در وضعیت نادرست باعث نفخ و دل درد نوزاد می شود

 

• شیردهی نادرست و خارج نشدن باد گلو پس از شیرخوردن، باعث نفخ و دل پیچه نوزاد می شود.

 

• شیردهی و همچنین قرار گرفتن نوزاد در وضعیت نادرست و بلع هوا، باعث بروز سکسه و نفخ می شود.

 

• مادر هنگام شیر دادن به کودک دچار استرس و نگرانی شده باشد که خود این موضوع روی مقدار شیر و همچنین روی نفاخ شدن شیر تاثیر مستقیم می شود.

 

• گاهی اتفاق می افتد که نوزادی به دلیل گرما گریه می کند و والدین گرسنگی را برای وی تشخیص و شروع به شیر دادن می کنند که این خود مشکل را تشدید می کند.

 

• حساسیت روده ای که گاهی با مصرف شیر خشک و شیر مادر اتفاق می افتد .به دلیل مشغله و مشکلات مادر و عدم به موقع تغذیه کودک توسط شیر مادر و استفاده از شیر خشک باعث می شود تا نوزاد دچار دل درد و دل پیچه های سخت همراه با یبوست شود.

 

• نوزادان و خردسالان معمولا در هنگام خوردن شیر یا غذا، هوای زیادی می‌بلعند و به همین دلیل دچار نفخ روده و تجمع گاز در دستگاه گوارش می‌شوند که در نتیجه باعث نفح و دل درد خواهد شد.

 

•باید توجه داشت که مادر از هر نوع تنوعی برای تغذیه خود بهرمند باشد نوزاد حدود 2 ساعت بعد شیر را با همان طعم مواد غذایی توسط مادر می نوشد که گاهی موادی مانند: شیر، حبوبات، غذاهایی مانند: قورمه سبزی، کله پاچه، جگر شیر را نفاخ کرده و نوزاد را در هضم شیر با این تنوع طعم و مزه دچار اشکال می کند.

 

درمان کولیک نوزادان

 

شیردهی نادرست و خارج نشدن باد گلو پس از شیرخوردن، باعث نفخ و دل پیچه نوزاد می شود

 

1- به نوزاد در 28 روز اول تولد بین 8 – 12 بار در 24 ساعت شیر بدهید. یعنی هر 1/5 – 2 ساعت یک نوبت شیر داده شود. بعد از ماه اول بین 6 – 8 نوبت در 24 ساعت کافی است اگر نوزاد در هر نوبت شیر کافی بخورد شیر به مدت 1 – 4 ساعت در معده او باقی می ماند.

 

چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

2-  اگر مادر بعضی از سبزیجات مخصوصا خانواده کلم، غذاهای دارای حبوبات ( نخود، لوبیا، عدس، ماش، بادام کوهی و …. ) را مصرف کند موجب پیدایش گاز در روده های نوزاد می گردد مصرف شیر گاو یا پاستوریزه، لبنیات زیاد، غذاهای ترش و میوه جات ( مرکبات، گوجه فرنگی ) که حالت اسیدی دارد سبب پیدایش گاز و حساسیت در نوزاد می شود.

 

لذا مادری که نوزادش دردهای شکمی دارد ابتدا باید غذاهای ذکر شده در بالا را مصرف نکند و سپس یکی یکی این غذا ها را بخورد هرکدام که باعث درد کولیکی در نوزاد شد مادر باید 4 ماه اول تولد آن غذا را از رژیم غذایی خود حذف کند. مصرف میوه های شیرین و نوشابه های گاز دار توسط مادر مشکل کودک را بدتر می نماید.

 

3- مادر بین شیر دادن و بعد از شیر خوردن، نوزاد را بغل کند تا کودک آروغ زده و بادگیری انجام شود.

 

4- گاهی هوا در معده نیست ولی در روده ها است لذا مالش دادن شکم کودک و خم کردن پاهای کودک روی شکمش سبب جابجایی گاز در روده ها می شود و درد نوزاد تخفیف می یابد.

 

5- خواباندن نوزاد بطور دمر روی بازوان مادر در حالیکه چانه نوزاد روی دست مادر و پاهای او از هم جدا است موجب دفع گاز و آرامش نوزاد می شود.

 

6- چون سیستم عصبی کودک نارس می باشد لذا صدای ( جارو برقی، ماشین لباسشویی، ) تکان خوردن، حرکت دادن کودک، سوار کردن در اتومبیل و رانندگی درد ها را کم یا متوقف می کند.

 

7- تکان دادن و راه رفتن و لالایی خواندن موجب آرامش کودک می گردد.

 

8- کودک را روی دست و بازوی خود بخوابانید و به آرامی پشت او را مالش دهید شاید آرام شود.

 

9- کودک را به خود بچسبانید تا احساس امنیت و آرامش نماید.

 

10- گهواره یا ننی ممکن است به آرامش کودک کمک نماید.

 

11- استفاده از بابونه و شیرین بیان موثر است.

 

12- داروی سایمتیکون برای درمان کولیک نوزادی اثر خوبی دارد.

 

13- گریپ میکسچر وگل گریپ در درمان کولیک نوزادی اثر دارد.

 

گردآوری: بخش کودکان و والدین بیتوته

 

 منابع: 

madaranmag.ir

hakimtehrani.com

برای داشتن بچه های سالم تر بخوانید


خرید بی واسطه جدیدترین مدلهای فرش


موثرترین راه پاکسازی هوای خانه

ازکجالوازم خانگی رو باقیمت مطمئن خریدکنیم؟

کنسول های کاربردی و زیبا برای مصارف متعدد


خرید فرش تا 25میلیون بدون سود و ضامن


تست شنوایی و درمان وزوز گوش


اسلایس براونی آلبالو

خرید اینترنتی تلویزیون،یخچال و… از بانه

خریدمستقیم جدیدترین مدلهای میزاتو ازتولیدی


خدمات ایمپلنت بدون آسیب رساندن به لثه


دانستنی های سلامت واژن


سفارش فینگرفود سینی مزه برای دورهمی ها


انواع اکسسوری مردانه ویژه هدیه روز پدر

بالاترین کیفیت لوازم خانگی با بهترین قیمت

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2021

یکی از مشکلات رایجی که برای اغلب نوزادان شیرخواره و حتی کودکان ایجاد می شود دل درد است. در این مواقع والدین معمولاً از قطره ها یا شربت برای دل درد نوزاد و درمان آن استفاده می کنند. در ادامه چند قطره و شربت مهم در این زمینه را معرفی خواهیم کرد.

یکی از مسائلی که ممکن است والدین کودک با آن درگیر بشوند و برایشان نگران کننده باشد، دل درد نوزاد یا کودکشان است. والدین باید بدانند که برای کم کردن و از بین بردن دل درد کودکان داروهای بسیاری وجود دارد که یکی از آن ها مصرف شربت برای دل درد نوزاد است. در ادامۀ این مقاله بهترین داروی دل درد نوزادان و همچنین بهترین قطره برای نفخ نوزاد را و همینطور چند شربت دل درد کودکان را معرفی می کنیم و تفاوت ها و فواید هر کدام از آن ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

به طور کلی به داروهای برطرف کنندۀ کولیک و دل درد در کودکان و نوزادان گریپ میکسچر گفته می شود و علی الخصوص شربت های خارجی دل درد کودکان و نوزادان با این نام شناخته می شود. یکی از معروف ترین و پرکاربردترین انواع این داروها شربت گریپ میکسچر نرس هارویز است.

این قطره یا شربت برای دل درد نوزاد، در ترکیب خود مقدار قابل توجهی از انواع مختلف پروبیوتیک را داراست و برای پیشگیری از ایجاد شدن مسائلی مانند جلوگیری از ایجاد اسهال و درمان آن، و درمان مشکلاتی مانند یبوست، نفخ، کولیک و ریفلاکس معده در کودکان و نوزادان تجویز می شود. ممکن است این دارو بهترین شربت برای دل درد نوزادان در میان گزینه های معرفی شده در این مقاله باشد، ولی بهتر است پیش از استفاده از آن برای فرزندتان، حتماً با یک پزشک متخصص مشورت کنید.چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

این قطرۀ خوراکی از محصولات کمپانی انگلیسی ویتابیوتیکس است و از موارد مصرف آن می توان به کم کردن میزان دل درد و کولیک و نفخ در کودکان و نوزادان اشاره کرد. مواد تشکیل دهندۀ کولیک اید سایمتیکون، عصارۀ شوید و همچنین رازیانه است.

طریقۀ مصرف: حداکثر 6 بار در روز و بعد از وعده های غذایی؛ برای نوزادها یک قاشق مربا خوری و برای شیرخواره ها یک قاشق غذاخوری.

این شربت برای دل درد نوزاد نیز محصول یک کمپانی ایرانی (شرکت دینه) است و معمولاً برای کاهش دل درد و نفخ در نوزادان و شیرخواره ها استفاده می شود. ترکیبات آن عصارۀ زیره و شوید است و از الکل، طعم دهنده ها یا عصاره های شیرین کننده در آن استفاده نشده و به همین دلیل برای مصرف نوزادان زیر یک ماهه هم مناسب است.

میزان مصرف: برای نوزادان: دو و نیم سی سی (یک قاشق چایخوری) و برای اطفال و شیرخواران: پنج سی سی (یک قاشق غذاخوری)

شاید پس از معرفی انواع قطره ها و داروها در این مقاله از سایت اسنپ دکتر، برای شما هم این سؤال ایجاد شده باشد که بهترین دارو و شربت برای دل درد نوزاد چیست؟ در این بین بهترین دارو برای تجویز به همه وجود ندارد و داروها با مد نظر قرار دادن سن کودک یا نوزاد، حساسیت و شدت و نوع دل درد و سایر مسائل تجویز خواهد شد.

داروهایی مثل هیوسین و دیسیکلومین را که شیمیایی و ضد دل درد هستند نباید برای نوزادان استفاده کرد. حتی برای استفاده در بزرگسالان و کودکان هم تنها با تجویز پزشک می توان این دارو را مصرف کرد. بنابراین بهتر است با یک متخصص پزشک کودکان مشاوره بگیرید، و از او بخواهید که مناسب ترین دارو را تجویز کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

سلام دختری ۲۳ ساله مجرد هستم .قرص مجسترال فقط برای چاق شدن م…

عالی بود مرسی از اسنپ دکتر…

عالی بود از نگرانی درم آوردین خدا خیرتون بده…

سلام وسپاس از مطالب مفید وکاربردی شما عزیزان…

سلام من از خدمات تست کرونا اسنپ دکتر استفاده کردم خیلی خوب ب…

برای اطلاع از جدیدترین مقالات و کدهای تخفیف، همین الان ایمیل‌تان را وارد کنید تا به شما خبر بدهیم!

متشکریم! ایمیل شما با موفقیت ثبت شد

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

آیا می‌دانید در هفته ۳۶ بارداری باید برای ذخیره خون بندناف نوزادتان ثبت‌نام کنید؟!

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید
چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

اگر نوزاد شما دائماً بهانه‌گیری و گریه می‌کند ممکن است دچار دل درد شده باشد. علاوه بر علائمی دیگر مانند تب، استفراغ یا اسهال که در کودک مشاهده می‌شود، توجه کنید که چه موقعی نوزاد شما ناراحت است (آیا بلافاصله پس از شیر خوردن ناله می‌کند؟). دل درد نوزاد یکی از علل اصلی بدخلقی زیاد کودکان است. در این مقاله ما به برخی از بیماری‌های شایعی که باعث ایجاد دل درد در نوزاد می‌شود اشاره می‌کنیم.

آیا شما به‌تازگی مادر شده‌اید و زمانی که کودک شما بی‌وقفه گریه می‌کند نگران می‌شوید؟ آیا نوزاد شما غذا را برگردانده و حتی در زمان مقتضی شیر هم نمی‌خورد؟ خوب، در صورت بروز علائم فوق شما باید احتمال دل درد داشتن نوزاد خود را مورد ملاحظه قرار دهید. متخصص اطفال قادر به تعیین علت دقیق دل درد نوزاد شما بوده و می‌تواند داروهای متناسب با بیماری را برای وی تجویز نماید.برای تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره 02126656126 تماس حاصل فرمایید.

یکی از دلایل ناراحتی‌های نوزادان زیر 6 ماه، کولیک است که دران نوزاد در ساعاتی از بیشتر روزها دچار دل درد بدون دلیل و غیرقابل توضیحی می‌شود. حدود 20 درصد از نوزادان به کولیک مبتلا هستند. علاوه بر بی‌قراری شدید، نوزادان مبتلابه کولیک پاهای خود را کشیده و صاف کرده و سپس در شکم خود جمع می‌کنند و گاز اضافی معده را خارج می‌کنند. کولیک درمانی ندارد بیشتر نوزادان تا پنج‌ماهگی با این بیماری بزرگ می‌شوند.چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

رفلاکس معده یک بیماری است که ممکن است نوزادان به آن مبتلا شوند. بیماری رفلاکس معده نوزاد باعث می‌شود که غذا و مواد دستگاه گوارش به سمت مری آمده و باعث ایجاد احساس سوزش در پوشش مری شده و کودک را ناراحت کند. علائم بیماری رفلاکس معده نوزادان شامل دل دردی بوده که ممکن است کمر را نیز درگیر کرده و تا زانوها گسترش یابد. نوزادان مبتلابه بیماری رفلاکس معده با این بیماری بزرگ می‌شوند.

یبوست یکی دیگر از علل دل درد در نوزادانی است که به‌تازگی شروع به خوردن غذاهای جامد غیر از شیر مادر کرده‌اند. اگر تعداد دفعات دفع مدفوع کودک کمتر از حد طبیعی آن باشد احتمالاً نوزاد به یبوست دچار شده است. مدفوع سخت و خشک نشانه ابتلا به یبوست است. یبوست می‌تواند باعث ایجاد دل درد تیزی در سمت چپ شکم شده و حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند. مصرف فیبر و مایعات می‌تواند در کاهش یبوست مؤثر باشد.

ناراحتی به دلیل وجود باد و نفخ شکم در نوزادان زیر 3 ماه شایع است زیرا روده این نوزادان هنوز کامل نشده است.

دل درد و صدای غرغر شکم یکی از انواع دل درد است که با اسهال همراه می‌شود. ازآنجاکه اسهال می‌تواند به دلیل عفونت‌های ویروسی یا عفونت‌های باکتریایی باشد یا با مسمومیت‌های غذایی و انگل همراه باشد بهتر است به‌دقت آن را زیر نظر داشته باشید (به علائم دیگر که ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکلات و بیماری‌های جدی و خطرناک دیگری باشند توجه داشته باشید). دل دردی که با اسهال همراه است به‌وسیله ماساژ ملایم و قرار دادن یک کیسه گندم گرم در ناحیه دردناک بهبود می‌یابد.

درهم روی روده یک بیماری نادر است که باعث دل درد در نوزادان (معمولاً بین 8 تا 14 ماهگی) می‌شود. این بیماری زمانی که یک قسمت از روده روی یک قسمت دیگر آن لغزیده و باعث انسداد روده شود، دل درد شدیدی در نوزاد ایجاد می‌کند. کودک به‌طور ناگهانی و به‌شدت گریه کرده و پاهای خود را به سمت شکمش می‌کشد. این بیماری در یک مدت‌زمانی مشخص التیام‌یافته و بهتر می‌شود. این نوزادان ممکن است استفراغ کنند و مدفوع خونی، تیره و مخاطی شکل داشته باشند.

اگر به دلیل ابتلا به آنفولانزای معده نوزاد استفراغ کند یا به اسهال دچار شود و تب کرده و اشتهای خود را از دست دهد ممکن است به‌سرعت به کم‌آبی بدن مبتلا شود. بنابراین باید به کودکی که در حال مبارزه با این بیماری است مقادیر زیادی مایعات (مایعات ساختنی یا شیر مایع) داده شود

چه باور داشته باشید و چه اعتقاد نداشته باشید، سرماخوردگی نوزاد و ابتلا به آنفولانزا می‌تواند باعث ایجاد دل درد در نوازد شود. این بدان دلیل است که خلط گلوی نوزاد که در اثر بیماری‌های تنفسی ایجاد می‌شود از طریق گلو پایین رفته و معده نوزاد را تحریک می‌کند. عفونت مجرای ادرار و حتی عفونت گوش نیز در برخی موارد مشکلاتی مانند حالت تهوع و استفراغ را برای شکم نوزاد ایجاد می‌کنند

آلرژی غذایی می‌تواند باعث استفراغ، اسهال و دل درد شود. اگر مدفوع نوزاد شما خونی است یا بدن وی دچار خارش شده است احتمال ابتلا به آلرژی وجود دارد.

عدم تحمل لاکتوز باعث نفخ معده، باد شکم و اسهال می‌شود. این علائم در صورت مصرف محصولات لبنی تشدید می‌شوند.

اگر کودک شما در هنگام مسافرت با اتومبیل یا وسایل نقلیه دیگر بیمار شده و استفراغ می‌کند ممکن است دچار بیماری حرکت یا ماشین‌گرفتگی شده باشد. کارشناسان بر این باورند که بیماری حرکت یا ماشین‌گرفتگی نوزاد زمانی ایجاد می‌شود که رابطه‌ای بین آنچه نوزاد می‌بیند و آنچه که در هنگام حرکت در برخی از قسمت‌های بدن خود مانند گوش داخلی و برخی از عصب‌ها احساس می‌کند وجود نداشته باشد.

نوزاد شما با نشان دادن برخی علائم که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده است به شما می‌گوید که دچار دل درد شده است:

درمان دل درد نوزاد به شناسایی دقیق علت درد بستگی دارد. متخصص اطفال ممکن است پس از تشخیص علل زمینه‌ای داروهایی را تجویز کند. ممکن است داروهایی که درد را کاهش می‌دهد نیز تجویز شود. حتماً باید نوزاد شما که در حال مبارزه با این بیماری‌ها است مقادیر زیادی مایعات بنوشد.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

آدرس: تهران – خیابان پاسداران – خیابان کلاه دوز (دولت)- بین اختیاریه و دیباجی – جنب بانک آینده-بن بست هروی – ساختمان پزشکان هدیه – طبقه سوم واحد هفت

دکتردکتر مجله اینترنتی دکتردکتر

حمایت از ساخت داروی درمان سرطان در ایران

کولیک نوزاد و دردهای ناشی از آن در ماه‌های اول زندگی نوزادان بسیار شایع هستند که موجب اذیت نوزاد می‌شوند. در این مقاله در مورد علائم و راه‌های درمان قولنج نوزادی صحبت می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

اگر کودک هر روز در زمان خاصی که معمولا عصر یا شب است، به صورت ناگهانی گریه می‌کند (و البته این گریه‌ها شدید و پر سر و صدا باشد)، می‌توان گفت نوزاد مبتلا به کولیک است و دردهای نوزاد حالت کولیکی دارند.

به گریه و بی‌قراری طولانی‌مدت و شدید نوزاد سالم، کولیک می‌گویند. کولیک برای والدین کودک بسیار ناراحت‌کننده است؛ زیرا کودک بدون هیچ دلیل واضحی پریشان است و آرام کردن کودک نیز ظاهرا تاثیری ندارد. این اتفاقات اغلب بعد از ظهرها رخ می‌دهد، زمانی که پدر و مادر نیز خسته‌اند و پریشانی کودک به این شکل آنان را کلافه‌تر می‌کند.چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

اوج کولیک در ۶ هفتگی نوزاد است که تا ۳ الی ۴ ماهگی نوزاد این روند کاهش می‌یابد. اگرچه گریه‌ها و بی‌قراری‌های کودک با گذشت زمان برطرف می‌شود، اما کولیک باعث می‌شود مراقبت از کودک حساسیت بیشتری به خود بگیرد.

برای کاهش شدت کولیک نوزاد می‎توانید کودک را در آغوش گرفته و قدم بزنید، از استرس خود بکاهید و صمیمیت را در رابطه پدر و مادر فرزندی تقویت کنید.

بی‌قراری و گریه برای نوزادان امری طبیعی است، مخصوصا در سه ماهه اول زندگی. محدود کردن گریه طبیعی نوزاد کاری دشوار است. به صورت کلی، دوره‌های کولیک نوزاد به این شکل است: حداقل سه ساعت در روز، حداقل سه روز در هفته یا حداقل سه هفته.

خصوصیات کولیک نوزاد به شرح زیر است:

گاهی‌اوقات نوزاد با خروج گاز از معده یا حرکت روده‌ها از این علائم رها می‌شود. گاز معده نیز در نتیجه گریه طولانی‌مدت نوزاد و بلعیدن هوا به وجود می‌آید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم قولنج نوزادی بهتر است با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین پزشکان متخصص اطفال می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

دلیل ایجاد کولیک در نوزاد، ناشناخته است. ممکن است این بیماری در اثر همکاری چندین عامل مختلف ایجاد شود. در حالی که دلایل مختلفی برای کولیک کشف شده است، اما محققان نمی‌توانند این دلایل را برای تمامی عوامل در نظر بگیرند. عواملی نظیر اینکه چرا کولیک معمولا در اواخر ماه اول زندگی نوزاد شروع می‌شود، یا چگونه کولیک در میان نوزادان متفاوت است و چرا کولیک در زمان‌های خاصی از روز رخ می‌دهد و خود به خود در زمانی خاص حل می‌شود.

برخی از عوامل موثر محتمل در کولیک نوزاد به شرح زیر است:

عوامل خطرناک در رابطه با کولیک نوزاد

عوامل خطرناک برای کولیک نوزاد به خوبی قابل درک نیستند. زمانی که عوامل زیر در نظر گرفته شده باشد؛ تحقیقات تفاوت چندانی را در خطر نشان نمی‌دهند.

نوزادانی که مادرهایشان در دوران بارداری یا پس از فارغ شدن سیگار می‌کشند، احتمال خطر ابتلا به کولیک در آن‌ها افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: روند رشد نوزادان تا دو سالگی

کولیک مشکلات پزشکی کوتاه‌مدت یا بلندمدت برای نوزاد به وجود نمی‌آورد.

کولیک برای پدر و مادر نوزاد امری استرس‌زاست. تحقیقات نشان داده‌اند که میان کولیک و مشکلات زیر در سلامت پدر و مادر نوزاد ارتباط وجود دارد:

سندروم کودک تکان خورده

استرس آرام کردن نوزادی که در حال گریه است سبب می‌شود پدر و مادر نوزاد او را تکان دهند یا کار دیگری کنند که در نهایت سبب ضربه زدن به کودک شود. تکان دادن نوزاد می‌تواند منجر به ضربه جدی به مغز او یا حتی مرگ شود. اگر پدر و مادر نوزاد اطلاعات کافی برای آرام کردن نوزادی که در حال گریه است، نداشته باشند؛ خطر این رفتارهای کنترل نشده بسیار زیاد است. والدین نوزاد باید اطلاعات لازم درمورد کولیک و مراقبت‌های لازم برای نوزادی که کولیک دارد را به دست آورند.

پزشک نوزاد شما آزمایش فیزیکی کاملی از او می‌گیرد تا عاملی که سبب پریشانی در نوزاد شده را تشخیص دهد. این آزمایش شامل موارد زیر است:

تست‌های آزمایشگاهی، اشعه ایکس و دیگر تست‌های تشخیصی اغلب مورد نیاز نیستند. اما در مواردی که کاملا واضح و مشخص نیستند می‌توانند برای تشخیص علت‌های محتمل به کار آیند.

برای تشخیص کولیک در نوزاد لازم است به این نکته توجه داشته باشید که آرام کردن کودک در دوره‌های درد کولیک کار بسیار دشواری است؛ به طوری که صورت او قرمز شده و بسیار ناآرامی می‌کند. در این شرایط گاهی کودک برای کاهش درد به صورت ناخودآگاه وضعیت‌هایی به خود می‌گیرد مثلا:

اگر نوزاد شما برخی از این علائم را دارد اما شما مطمئن نیستید که مشکل از کولیک نوزاد باشد، می‌توانید از طریق مشاوره متنی(پرسش پاسخ) با پزشک در مورد وجود این مشکل اطمینان حاصل کنید. برای دریافت مشاوره در کمترین زمان و با کمترین هزینه می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک مشورت کنید

هدف اصلی از درمان کولیک، آرامش هرچه بیشتر نوزاد با مداخلات گوناگون و اطمینان از حمایت والدین برای مقابله با آ‌ن‌هاست.

راهبردهای تسکین‌دهنده

بهتر است برنامه‌ای برای خود داشته باشید؛ لیستی از روش‌های تسکین‌دهنده که می‌توانید برای آرام کردن کودک از آن‌ها استفاده کنید. برخی از این راهبردها می‌تواند بیشتر از برخی دیگر کارآمد باشند، یا ممکن است برخی تنها یک بار کارآمد باشند و بار دیگر به کار نیایند.

راهبردهای تسکین‌دهنده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

عادت‌های غذایی نوزاد

تغییر در عادت‌های غذایی کودک نیز ممکن است باعث تسکین کولیک شود. به نوزاد خود در حالتی که صاف نشسته با شیشه شیر دهید و آروغ او را در حین شیر خوردن و پس از آن بگیرید. استفاده از بطری منحنی‌دار برای شیر دادن نوزاد در حالت نشسته بسیار مناسب است و هم‌چنین بطری کیسه‌ای تاشو نیز باعث کاهش میزان ورودی هوا می‌شود.

تغییرات آزمایشی در رژیم غذایی

اگر روش‌های تسکین‌دهنده یا عادت‌های غذایی مختلف گریه یا ناراحتی نوزاد را کاهش نداد، پزشک شما ممکن است به مدت کوتاهی در رژیم غذایی شما تغییراتی آزمایشی ایجاد کند. اگر نوزاد شما حساسیت غذایی داشته باشد علائم و نشانه‌های دیگری نظیر بثورات، خس خس سینه، استفراغ یا اسهال وجود دارد. تغییرات رژیم غذایی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مطالعات بسیاری برخی از مزایا یا نتایج متفاوت را برای درمان‌های جایگزین نشان داده است. با این حال، شواهد کافی برای قضاوت در مورد اینکه فواید این درمان‌های جایگزین بیشتر از خطرات آن‌هاست وجود ندارد.

درمان‌های جایگزینی که تحت بررسی هستند شامل موارد زیر است:

خطرات شناخته شده در مورد استفاده از درمان جایگزین شامل موارد زیر است:

پیش از آن که برای درمان کولیک نوزاد خود از درمان جایگزین استفاده کنید حتما با پزشک در ارتباط باشید.

درمان‌های بالقوه در آینده

یکی از عواملی که ممکن است در کولیک موثر باشد، نامتعادل بودن میزان باکتری‌های مفید در لوله گوارشی نوزاد است. یکی از درمان‌هایی که هنوز در دست بررسی و تحقیق است استفاده از باکتری‌های مفید (پروبیوتیک) برای متعادل کردن میزان باکتری‌های مفید و در نتیجه بهبود سلامت گوارشی نوزاد است.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که درمان کولیک نوزاد با باکتری لاکتوباسیلوس روتری سبب کاهش زمان گریه در نوزاد می‌شود. این مطالعات روی گروه‌های کوچکی انجام شده و نتایج نیز تا حدودی متفاوت بوده است. اغلب متخصصان بر این باورند که هنوز مدارک کافی دال بر اینکه استفاده از پروبیوتیک‌ها می‌تواند در درمان کولیک نوزاد موثر باشد یا خیر وجود ندارد.چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم

اگر فرزندتان را با شیر خودتان تغذیه می‌کنید؛ بهتر است تا مدتی از رژیم غذایی مخصوص مادران دارای فرزند کولیکی و روده‌های حساس استفاده کنید. با رعایت کردن این رژیم اگر علت گریه‌های نوزاد کولیک باشد؛ متوجه تغییرات چشمگیر در میزان درد کودک خود خواهید شد.

برای این منظور در مرحله‌ اول به مادر توصیه می‌شود که استفاده از مواد لبنی را تا چند روز به حداقل کاهش دهد. تحقیقات اثبات کرده‌اند که با قطع مصرف لبنیات، درد نوزادان بهبود خواهد یافت. این مادران می‌توانند به جای شیر از ماست استفاده کنند.

در مرحله بعد مادر باید خوراکی‌های حساسیت‌زا مانند کلم، گل کلم، حبوبات، سیر، کافئین، تخم مرغ، تربچه، پياز، ادويه‌جات و سایر مواد غذایی تحریک‌کننده مثلا مواد پرادویه و تند را برای چند روز از رژیم غذایی خود حذف کند.

حتی امتحان کردن رژیم‌های مختلف نیز پیشنهاد می‌شود. یعنی اگر دیدید درد کودکتان با حذف یک غذا از بین رفت و با مصرف مجدد آن درد کولیکی کودک بازگشت متوجه خواهید شد که علت این دردها همان ماده غذایی به خصوص بوده است.

بیشتر بخوانید: دوران بارداری و شیردهی در زمان شیوع ویروس کرونا

موادی همچون آجیل، بادام زمینی، مركبات، شكلات، گوجه فرنگی، قهوه و غذاهای دريايی هم ممکن است برای نوزاد ایجاد حساسیت کند. همچنین بهتر است در مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن، گندم، برخی میوه‌های تابستانی و مواد نفاخ مانند حبوبات یا انواع کلم زیاده‌روی نکنید.

رفلاکس یکی از علل نسبتا شایع در کولیک نوزادان است. بنابراین درمان رفلاکس، کمک شایانی به آرام کردن دردهای کولیکی نوزاد شما می‌کند. اساس درمان پزشکان در ریفلاکس نوزادان، اصلاح روش تغذیه است که با کاهش حجم شیر و از طرف دیگر با افزایش تعداد نوبت‌های شیردهی و غلیظ‌‌‌‌‌تر کردن شیر یا غذای شیرخوار صورت می‌گیرد.

مثلا افزودن یک قاشق سرلاک برنج به هر پیمانه شیر می‌تواند موجب افزایش غلظت شیر و کاهش رفلاکس شود. البته برای به کار‌گیری این روش‌ها بهتر است با پزشک معالج کودکتان مشورت کنید.

توصیه می‌شود نوزادانی که کولیک دارند در زمان شیر خوردن به حالت نیمه نشسته باشند. حتی گفته شده این کودکان در هنگام خوابیدن نیز مشابه این حالت را حفظ کنند یعنی کمی تخت این نوزادان شیب داشته باشد. در این صورت میزان ریفلاکس را به حداقل می‌رسانید. دقت کنید که در نوزادان کولیکی گرفتن باد گلو بعد از تغذیه بیش از سایر نوزادان اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین به آرامی و با ملایمت پشت کودکتان را نوازش کنید تا باد گلویش خارج شود.

روش‌های مراقبتی والدین از خود

نگهداری و مراقبت از نوزادی که دارای کولیک است بسیار خسته‌کننده و استرس‌زاست، حتی برای والدین پرتجربه. موارد زیر به شما کمک می‌کنند تا از خود بیشتر مراقبت کنید و حمایتی که نیاز دارید را به دست آورید.

بیشتر مادران، مخصوصا مادران جوان‌ یا مادرانی که اولین فرزندشان به تازگی متولد شده است؛ با شنیدن صدای گریه‌های نوزاد خود بسیار نگران و بی‌قرار می‌شوند. اما باید بگوییم که طبق نظر متخصصان اطفال، گریه نوزادان امری کاملا طبیعی است که به منظور برقراری ارتباط او با دنیای اطراف و برآوردن نیازهای روزانه لازم است.

زمانی گریه‌های نوزاد اهمیت بالینی پیدا می‌کنند که بیش از حد باشد. مهم‌تر از آن زمانی است که این گریه‌ها با علائمی همراه باشد که نشان از یک بیماری و یا مشکل خاص در نوزاد است. در این شرایط حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید.

گریه زیاد تعریف مخصوص به خود دارد. گریه زیاد به گریه‌ای گفته می‌شود که بین ۳ ساعت در روز تا ۳ روز در هفته باشد. در این صورت گریه نوزاد باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد. یکی از عارضه‌های بسیار رایج بین نوزادان که سبب گریه طولانی‌مدت آن‌ها می‌شود، کولیک است.

گریه شدید و غیرقابل تسکین ممکن است نشانه کولیک یا بیماری باشد؛ شرایطی که سبب ایجاد درد و ناراحتی در نوزاد شده است. اگر نوزاد شما به شدت گریه می‌کند یا علائم دیگر کولیک را دارد، حتما به پزشک مراجعه کنید و درخواست آزمایش کامل برای نوزاد خود بدهید.

زمانی که نوزاد خود را نزد پزشک می‌برید، بهتر است برای این ویزیت حضوری کاملا از پیش آماده باشید. در اینجا به شرح چند نکته می‌پردازیم که به شما در این باره کمک می‌کند.

پیش از مراجعه به پزشک چه کنیم؟

برای ویزیت حضوری پزشک سعی کنید موارد زیر را از پیش یادداشت کنید:

اگر سوال اضافه دیگری در رابطه با سلامت نوزاد یا رشد کودک خود دارید نیز یادداشت کنید تا در هنگام ویزیت حضوری از پزشک بپرسید. در حین ملاقات با پزشک نیز اگر سوالی به ذهنتان رسید حتما از وی بپرسید.

انتظاراتی که از پزشک می‌رود

پزشک نوزاد شما احتمالا سوالات زیادی نظیر موارد زیر از شما می‌پرسد:

پاسخ‌های شما به این پرسش‌ها می‌تواند به پزشک کودکتان کمک کند تا علت گریه و بی‌قراری کودک و دیگر عوامل محتمل موثر در این بی‌قراری را راحت‌‌تر تشخیص دهد.

منبع:

mayoclinic

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص کودکان و نوزادان روی دکمه زیر کلیک کنید.

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص کودکان و نوزادان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

دیدگاه

نام

ایمیل

من پسرم کولیک داره ده روز بود فقط ۱۱ تا ۲ شب گریه میکرد ولی الان از ۶ عصر تا ۱ شب گریه میکنه فق فق بینی هم داره انگار خاط راه گلوشه‌چیکار کنم

سلام بايد متخصص اطفال معاينش كنه و از نظر عفونت ويروسي بررسي شه لطفا

برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اطفال مراجعه کنید.

سلام.دختر سه ماهه دارم استفراغ پرتابی همراه باگریه وموقع دستشویی گریه میکنه وزنش 3500گرمه اصلا وزن اضافه نمیکنه موقعی ک بدنیا اومد 3800بودهرچی میبرمش دکترهیچی مشخص نمیشه لطفا راهنماییم کنید

سلام بايد از نظر انسداد بررسي شه سونوگرافي براش انجام بدين لطفا

مجله اینترنتی دکتردکتر در سال ۱۳۹۶ با هدف ایجاد بستر قابل اعتماد و کاملی از اطلاعات پزشکی راه‌اندازی شده است. در حال حاضر، تمرکز مجله دکتردکتر روی موضوعات متنی و ویدیویی معرفی بیماری‌ها، علائم، دلایل، روش‌های درمان، تشخیص و موضوعات ترند روز است. در طول مسیرِ سختِ درمان و تشخیص بیماری، سوالات و دغدغه‌های پزشکی زیادی هستند که می‌توانید برای دستیابی به پاسخ پزشکی درست از امکانات مجله مانند پرسش و پاسخ پزشکی، مشاوره تلفنی با پزشک و …. استفاده کنید.

با پزشک تلفنی صحبت کنید

از پزشک سوال بپرسید


Downloads-icon


دانلود رایگان کتابچه بیماری‌های درد شکمیDownloads-icon


Downloads-icon


هر آنچه که درباره پلاکت خون باید بدانیدDownloads-icon

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم
چگونه دل درد نوزاد را درمان کنیم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *