چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

 
helpkade
چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم
چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

روزهای خوش ابتدای رابطه را به یاد بیاورید که عشقتان لحظه‌ای از شما چشم برنمی‌داشت و از معاشرت با شما سیر نمی‌شد. عاشق دلخسته‌تان مدام با شما تماس می‌گرفت، ساعت‌ها تلفنی با هم حرف می‌زدید و تمام شب را بیدار می‌ماندید و با هم صحبت می‌کردید. اما اکنون همه چیز عوض شده است و دیگر وقتی به او فکر می‌کنید، قلبتان به تپش نمی‌افتد؛ احساس می‌کنید که رابطه عاطفی و عاشقانه‌تان سرد شده است. البته همچنان احساسات عاشقانه‌ای به او دارید و دوست دارید رابطه‌تان را دوباره مثل گذشته گرم کنید، اما احساس می‌کنید که طرف مقابل دیگر توجه چندانی به رابطه‌تان ندارد یا دست‌کم به اندازه شما به رابطه‌تان اهمیت نمی‌دهد. در چنین شرایطی طبیعی است که ناراحت و مضطرب ‌شوید. ممکن است این نگرانی وادارتان کند که تکنیک‌های مختلفی را برای گرم و پرشور کردن رابطه‌تان امتحان کنید.در این مقاله سعی کرده‌ایم به شما آموزش دهیم که اولا نشانه‌های سردی در رابطه کدام‌ها هستند تا در این صورت اگر چنین زنگ‌ خطرهایی در ارتباطتان دیدید، سریعا برای رفع آن تلاش کنید. در نهایت هم روش‌ها و تکنیک‌هایی برای بهبود بخشید این رابطه و گرم شدن آن به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

قبل از هر چیز بهتر است در این بخش می‌خواهیم به مهم‌ترین نشانه‌های سرد شدن یک رابطه نگاهی بیاندازید. این نشانه‌ها به معنای زنگ خطری هستند که نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند به قیمت پایان یافتن رابطه تمام شود؛ بنابراین بهتر است که خوب به آن‌ها دقت کنید و در صورت مشاهده چنین نشانه‌هایی برای حل و فصلشان اقدام کنید. در بخش بعدی در مورد روش‌های موثر برای حل و فصل آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

دعواهای زیاد و مکرر، حتی سر مسائل بسیار کوچک، یکی از نشانه‌های مهم سرد شدن رابطه است. زمانی که دیگر زوجین چه در دوره آشنایی قبل از ازدواج و چه در دوران متاهلی نتوانند مشکلاتشان را به صورت منطقی حل و فصل کنند، روز به روز از هم فاصله می‌گیرند و این شکاف ارتباطی به احتمال زیاد یک روزی به جدایی عاطفی ختم خواهد شد. البته اشتباه نکنید، بحث و اختلاف نظر، حتی دعوا در همه روابط پیش می‌آید، اما اگر این رابطه سالم باشد و دو طرف مدیریت هیجانات و احساساتشان را یاد گرفته باشند، خیلی زود می‌توانند بحث و دعوا را خاتمه دهند؛ علاوه بر این، این اتفاقات در زوج‌هایی که مهارت‌های ارتباطی قوی‌تری دارند، کمتر پیش می‌آید.

یکی دیگر از نشانه‌های سرد شدن در رابطه این است که شما دیگر با هم مثل قبل صحبت نمی‌کنید؛ به عبارت دیگر در اکثر زمان‌هایی که با هم هستید، حرفی برای گفتن ندارید؛ حتی در زمانی که مشکلی پیش آمده باشد؛ سکوت کردن و یا قهر کردن‌های طولانی در رابطه زنگ‌های خطری است که باید آن‌ها را جدی بگیرید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

یکی از رفتارهای  بارزی که نشان می‌دهد، نسبت به هم سرد شده‌اید این است که وقتی به نظر می‌رسد همه چیز روبراه است، فردی که با او در ارتباط هستید، ناگهان دیگر جواب پیام‌هایتان را می‌دهد یا پنج ساعت طول می‌کشد تا زحمت یک جواب مختصر را به خودش بدهد، آن هم در حالی که معمولا مدام برای هم پیام می‌فرستادید. یا این که برخلاف گذشته که عادت داشتید همیشه از قبل برای قرار بعدی برنامه‌ریزی کنید، به تازگی هیچ حرفی دربارۀ قرار هفته بعدتان نمی‌زنید یا اصلاً دیگر حرفی از قرارهای بعدی به میان نمی‌آید. یا اینکه اگر ازدواج کرده باشید، همسرتان با شما به مهمانی‌ها نمی‌آید، دیر به خانه برمی‌گردد، ترجیح می‌دهد نسبت به گذشته زمان بیشتری را با دوستانش باشد تا با شما و … .

هر کاری که در اوایل رابطه‌تان انجام می‌دادید، به نظر عشقتان قابل تحسین، یا حداقل قابل تحمل بود، اما الان او حتی از نفس کشیدنتان هم ایراد می‌گیرد. این احتمال وجود دارد که او از رابطه ناراضی است و دارد تلافی این ناراحتی را سر شما در می‌آورد. این ایراد گرفتن‌ها و غر زدن‌ها می‌تواند روش غیرمستقیمی برای ابراز نارضایتیش باشد. البته ممکن است بنا به دلایلی به طور کلی ناراحت باشد یا مشکلی سر کارش داشته باشد. درهر حال وقتی یک نفر رفتارهای شریک عاطفیش را آزاردهنده‌تر از دیگر شرایط زندگی می‌یابد و دائما از او یاد می‌گیرد، این بهانه‌جویی‌ها را می‌توان نشانه نارضایتی از رابطه تلقی کرد که این خودش یک نشانه از سرد شدن رابطه عاطفی است.

این نشانه برخلاف نشانه‌های قبلی کمی نامحسوس‌تر است، اما اگر متوجه شدید که رابطه‌تان دیگر پیشرفتی نمی‌کند، روان‌شناسان توصیه می‌کنند که رابطه‌تان را دقیق‌تر بررسی کنید تا علت این رکود را پیدا کنید. روابط عاشقانه باید با ضرب‌آهنگی طبیعی پیشرفت کنند، به این ترتیب که قرارهای آشنایی و دوستی به تدریج به ملاقات با دوستان و خانواده بیانجامد و بعد به خواستگاری، نامزدی و ازدواج ختم شود. اگر رابطه شما چنین روندی را طی نمی‌کند، احتمالا یکی از دو طرف از رابطه ناراضی است و مانع رشد آن می‌شود. مسلما این فرد ناراضی دلیلی برای ناراحتیش دارد که اجازه نمی‌دهد رابطه رشد کند.

در این قسمت به شما یاد خواهیم داد که چطور یک رابطه آسیب دیده را بهبود ببخشید و به رابطه‌ای که رو به سردی رفته است، گرما هدیه کنید.

حتما بخوانید: راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر (مهارت بهتر شدن ارتباط با همسر)

یکی از مهم‌ترین و اولیه‌ترین نکاتی که باید برای داشتن ارتباط سالم یاد بگیرید، مهارت‌های ارتباطی است؛ این تکنیک‌های ارتباطی به شما کمک می‌کند که اولا میزان بحث‌های بی‌سرانجام را کاهش دهید و دوما کیفیت رابطه خود را بهبود دهید. در بحث مهارت‌های ارتباطی، دو موضوع از همه مهم‌تر است، یکی موانع ارتباطی و دوم روش‌های ابراز وجود و جرات‌ورزی که در زیر به طور مختصر به آن اشاره می‌شود:

یکی دیگر از مسائل مهم در رابطه عاطفی، یادگرفتن مهارت‌های‌ ابراز وجود و جرات‌ورزی است. فرض کنید در رابطه عاطفی‌تان موضوعی شما را عمیقا ناراحت کند؛ به طور کلی آدم‌ها عموما دو روش به کار می‌گیرند، یا دعوا راه می‌اندازند و با پرخاشگری ناراحتی‌شان را ابراز می‌کنند یا سکوت می‌کنند. هر دو این روش‌ها بسیار آسیب‌زا هستند. تبعات دعوا راه‌انداختن را اکثرا می‌دانید، اما شاید با تبعات سکوت خیلی آشنا نباشید؛ وقتی فردی از موضوعی ناراحت است ولی به جای مطرح کردن آن سکوت اختیار می‌کند، باز هم مشکل‌ساز است، زیرا یا این موضوعات روی هم جمع می‌شوند و به یکبار خودشان را نشان می‌دهند (مثل آتش زیر خاکستر) و یا فرد از روش‌هایی استفاده می‌کند که ظاهرا هیچ اشکالی ندارد ولی به فرد مقابل آسیب می‌رساند، مثل اینکه شما از همسرتان ناراحت باشید و لباسش را هنگام اتو کردن بسوزانید (البته در درجات پایین عصبانیت) یا در صورتی که از شما کاری خواست عمدا پشت گوش بندازید و … . بنابراین هر دوی این روش‌ها دیر یا زود رابطه را دچار مشکل می‌کند.

اما چه کار می‌توان انجام داد؟ یکی از روش‌های بینابینی (یعنی نه پرخاشگری و نه سکوت)، روش ابراز وجود است. در این روش هم شما حرفتان را زدید و هم به احتمال کمتری رابطه را دچار مشکل کردید. یکی از بهترین روش‌های ابراز وجود این است که شما از احساساتتان صحبت کنید؛ به عنوان مثال بگویید: “می‌دونی عزیزم، وقتی تو دیر به دیر به من زنگ می‌زنی، خیلی غمگین و ناراحت می‌شم، چون فکر می‌کنم برات خیلی مهم نیستم”. کلید ابراز وجود این است که حرفتان را کوتاه، بدون لحن قضاوتی و با آرامش بزنید. اینطوری قطعا موثرتر خواهد بود. به‌علاوه، شما نباید وارد بحث شوید، حرفتان را بزنید و اجازه دهید که فرد مقابل فکر کند. اگر بعد از این جمله، جملاتی دیگری استفاده کنید، اثر آن را از بین خواهید برد.

بعضی افراد نصیحتتان می‌کنند که بازی قدرت را برای برگرداندن عشقتان به رابطه یا شعله‌ور کردن آتش عشقتان شروع کنید. به هیچ وجه وارد بازی‌های روانی نشوید. اگر عمداً عشقتان را نادیده می‌گیرید یا به او بی‌محلی می‌کنید و از او فاصله می‌گیرید، در حال بازی دادن او هستید. چنین رفتارهایی شاید باعث شود که او برای مدت کوتاهی به شما بیشتر توجه کند، اما تاثیر مطلوب درازمدتی بر رابطه‌تان نخواهد داشت. اگر رفتارتان با او دائماً بی‌ادبانه یا تحقیرکننده باشد، نادیده‌اش بگیرید یا به او کم‌محلی کنید، او در نهایت علاقه‌اش را به شما از دست خواهد داد.

لازم به گفتن نیست که قرار نیست تمام آرزوهای عشقتان را برآورده کنید، اما برآورده نکردن آرزوهای او به معنای بی‌احترامی کردن به او به دلیل داشتن چنین خواسته‌هایی نیست. احترام گذاشتن به یکدیگر مهم‌ترین عامل برای موفقیت یک رابطه است. اگر شما دیگر احترامی برای طرف مقابل قائل نباشید یا دیگر نزد او عزت و احترامی نداشته باشید، باید بدانید که رابطه‌تان آسیب دیده و جبران آن بسیار سخت است. برای این که به عشقتان ثابت کنید، چقدر به او احترام می‌گذارید، از پررنگ کردن نقاط منفی رابطه‌تان دست بردارید و از خصوصیات مثبتش تعریف کنید. سخاوتمندانه از عشقتان و رفتار عاشقانه‌اش تعریف کنید. همچنین اگر فکر می‌کنید عشقتان دیگر احترامی برایتان قائل نیست، حد و مرزهایی را برای دوباره به دست آوردن احترامش وضع کنید.

حتما بخوانید: سیاست‌های زنانه برای جذب مردان (رفتار خانم با سیاست در رابطه) 

به وضوح برای طرف مقابل مشخص کنید که چه رفتارهایی را می‌توانید تحمل کنید و چه رفتارهایی برایتان غیرقابل تحمل است ـ البته این قانون‌گذاری‌ها را نباید وسط دعوا انجام دهید. اگر عشقتان رفتاری دارد که نمی‌توانید آن را تحمل کنید یا اظهارنظرهای آزاردهنده‌ای می‌کند، بگویید که این کارها یا حرف‌هایش باعث ناراحتیتان می‌شود و دوست ندارید که آنها را تکرار کند. مراقب باشید که صدایتان را بالا نبرید و تذکرهایتان را با لحنی آرام و مهربان بدهید. از طرفی اگر عشقتان بعد از شنیدن این تذکرها شروع به پرخاشگری کرد، بدانید مشکلی جدی وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کنید. می‌توانید رابطه‌تان را نجات دهید، اما مراقب باشید که وقتی عشقتان عصبانی است، نگرانی‌ها و شکایت‌هایتان را مطرح نکنید. صبر کنید آرام و خونسرد شود، سپس نگرانی‌هایتان را با آرام‌ترین و مهربانانه‌ترین لحن ممکن بیان کنید.

اگر احساس می‌کنید قدرتتان را در رابطه از دست داده‌اید، شاید قرار گرفتنتان در موضع ضعف به این دلیل باشد که بیش از حد برای بودن در کنار محبوبتان اشتیاق نشان داده‌اید یا توقع بیش از اندازه‌ای از او داشته‌اید. شما نمی‌توانید عشقتان را تحت فشار بگذارید و کارها را با عجله پیش ببرید، از طرفی امیدواریم که این رابطه عاشقانه یگانه شور و اشتیاق زندگیتان نباشد. برای علائق دیگرتان، مانند کار، ورزش، تحصیل و سرگرمی‌های مختلف وقت بگذارید و آزادی و فضایی را که طرف مقابل نیاز دارد، در اختیارش قرار بدهید. البته به این معنی نیست که به طور کلی رابطه عاطفی خود را فراموش کنید؛ بلکه منظور این است که سعی نکنید تمام انرژی و توان عاطفی خود را برای این رابطه خرج کنید، اما چرا؟

یکی از بحث‌های اصلی بین زوجین (چه قبل از ازدواج و چه بعد از آن)، بر سر همین موضوع است. بسیاری از اوقات یکی از طرفین تمام انرژی خود را برای رابطه می‌گذارد و چون فرد مقابل چنین کاری انجام نمی‌دهد، از او شاکی می‌شود و همین مساله به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم می‌شود مبنای بحث‌های بین دو طرف. از طرف دیگر، یکی از طرفین ممکن است فکر کند که چون در رابطه عاطفی هستند، باید دائما با هم در ارتباط باشند؛ این تفکر باعث می‌شود تا فرد مقابل بخواهد یک روز را با دوستانش بگذراند یا …، ناراحت بشود و باز هم این مورد باعث بحث و دعوا شود. زیرا، یک طرف فکر می‌کند فرد مقابلش به او بی‌توجه است و یک طرف دیگر با خود فکر می‌کند که هیچ فضایی برای زندگی شخصی خود ندارد.

تمام این موارد روی ارتباط عاطفی بسیار تاثیر گذار است، به همین دلیل توصیه می‌شود اگر فکر می‌کنید جز این گروه‌هایی که ذکر شده هستید، کمی به خودتان و فرد مقابل فضا دهید تا علاوه بر لذت بردن از زمان با هم بودن، زمانی هم برای سایر کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید. یادتان باشد، درست است که در رابطه عاطفی، نقش‌ها متفاوت است و شما باید به عنوان شریک عاطفی زمان بیشتری را با هم بگذرانید، اما به این معنی نیست که همیشه و همیشه باید با هم باشید، مگرنه شما به هم هیچ علاقه‌ای ندارید!

اگر فکر می‌کنید شدت آسیب در رابطه زیاد است و خودتان به تنهایی نمی‌توانید آن را مدیریت کنید، بهتر است با یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اولا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و در مرحله دوم قبل از اینکه دیر شود و رابطه به جدایی یا طلاق کشیده شود، ارتباط عاطفی خود را ترمیم کنید. روان‌شناس، ضمن بررسی دقیق رابطه و عوامل آسیب‌زا، به شما راهکارهایی برای مدیریت هرچه بهتر رابطه ارائه می‌دهد.

 اگر احساس می‌کنید رابطه عاطفی شما رو به سردی رفته و مانند روزهای اول نیست، بهتر است هرچه زودتر برای ترمیم آن کاری انجام بدهید. نشانه‌های رابطه سرد شدن رابطه به طور کلی: دعواهای زیاد و مکرر، سکوت، فاصله گرفتن از یکدیگر، عدم رشد و ارتقای رابطه، ایرادگیر شدن یکی از طرفین یا هر دو نفر و … است. برای ترمیم چنین رابطه‌ای بهتر است مهارت‌های ارتباطی مانند شناخت موانع ارتباطی و به کارگیری ابراز وجود را یاد بگیرید، از به کار گیری بازی‌های روانی بپرهیزید، به خواسته‌های شریک عاطفیتان احترام بگذارید، محدودیت‌های درستی برای رابطه خود وضع کنید، کمی به یکدیگر در رابطه فضا دهید و در نهایت اینکه به یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید.

عشقت رو جذب کن

میخوای یاد بگیری چطور روز به روز بیشتر قلب عشقتو بدست بیاری؟ چطور یه رابطه موفق منجر به ازدواج داشته باشی؟ چطور یه زندگی مشترک موفق داشته باشی؟ پس فرصت را از دست نده! تو هم به جمع دنبال کنندگان پیج رادیو عشق در اینستاگرام اضافه شو…

عضویت در خبرنامه رادیو عشق

38 بازدید

47 بازدید

119 بازدید

107 بازدید

184 بازدید

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

مشترک نمی شومدریافت همه دیدگاه های این نوشتهفقط دریافت پاسخ دیدگاه های خودم

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

سلام، بنده۱۹ و عشقم۲۱سالشه، سه ساله باهم رابطه داریم و خیلی همو دوست داریم وقصدمون هم جدیه واسه ازدواج به طوری که خانواده ها در جریانند، مدتیه بنده خیلی زودرنج شدم و توقع دارم ایشون همش به بنده ابراز احساسات کنن و اگه اینطور نشه من گریه میکنمو ایشونم ناراحت میشن و میگن تو صبر نداری و هنوز اماده نیستی واسه ازدواج و دعوامون میشه و منم چند وقتیه سعی میکنم دیگه زودرنج نباشم ولی این که بهونه نگیرم و گریه نکنم باعث شده سرد بشم

سلام دوست گرامی سن هردوی شما برای مسئولیت اجتماعی بزرگی مانند ازدواج، سن زیادی نیست. اما درباره ویژگی‌هایی که گفتید، ابتدا آزمایش تیروئید بدهید تا از نظر جسمانی وضعیت شما چک شود. سپس اگر این رفتار و خلق و خو ادامه پیدا کرد، به مشاور مراجعه کنید.

سلام، منو عشقم قبلا مقداری دعوا میکردیم اما مشکلات رو حل کردیم و مدتی خیلی خوب بودیم اما الان هردومون هیجان و گرمی قبل رو نداریم و از این موضوع هردومون ناراحتیم و خیلیم همو دوست داریم، چیکار کنیم؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل و مدت زمان آشنایی اشاره نکردید. بحث و سردی در هر رابطه‌ای بوجود می‌آید. روابط یک دوره ماه عسل دارند که همه چیز در آن دوره معمولاً زیباست. روابطی می‌توانند این دوره ماه عسل را طولانی‌تر کنند که دارای مهارت‌های بیشتری باشند. این مهارت‌های ارتباطی هستند که باعث می‌شود شما به سمت بهتری حرکت کنید. می‌توانید از کمک مشاور بهره‌مند شوید.

سلام ۱۷سالمه بایه پسر ۲۶ساله دوستم خیلی دوسش دارم ولی همه جوره پسش میزنم‌ نمیتونم توکلمه های عاشقانش جواب بدم وقتی دستمو میگره پسش میزنم حالم بدمیشه نمیتونم همش باهاش تندی میکنم خیلی دلم میخواد جوابشو بدم ولی نمیتونم حتی تو جواب عشقم چیزی بگم بایه قلب ساده جواب میدم حس میکنم داره ازم زده میشه میشه بگید مشکل من چیه؟

سلام دوست گرامی اولین مساله شما سن شماست. چون هنوز در دوره نوجوانی هستید و هویتی شکل نگرفته است که بخواهید تصمیم درستی در رابطه عاطفی داشته باشید. دومین مساله بلد نبودن اصول رابطه و مهارت‌های ارتباطی است.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام دوست گرامی تحت تاثیر صحبت دیگران بودید و همین مساله طرف مقابل را دلسرد کرده است. بهتر است برای طرف مقابل این مساله را بازگو کنید و برای اصلاح رفتار خودتان مشاوره دریافت کنید تا مجددا رابطه گرم شود.

سلام من ۴ماه میشه که با یه دختری وارد رابطه شدم و خیلی هم دوستش دارم اوایل همه چیز خوب بود بهم محبت میکرد برام وقت میذاشت روم حساس بود و همیشه سعی میکرد که کنارم باشه اما این اواخر عوض شده کمتر سراغمو میگیره محبتش بهم کم شده وقتی بهش محبت میکنم خیلی عادی جواب محبتم رو میده و وقتی میگم میگه که نمیخوام خیلی وابسته هم شیم که وقتی درست تموم شد اومدی خواستگاریم خونوادم مخالفت کردن یا نشد که به هم برسیم ضربه نخوریم . منم بهش میگم راضی کردن خونواده هارو بسپار به من و مثل سابق کنارم باش اما میگه نه من احتمالات رو در نظر میگیرم و دائما منفی بافی میکنه . منم بهش میگم که برای اینکه شرایطم رو مهیا کنم و بیم خواستگاری نیاز به انگیزه دارم نیاز به پشتیبانی از سوی تو دارم در جواب میگه من الان حوصله هیچی رو ندارم نمیخوام استرس داشته باشم که نشد ضربه روحی میخورم . تو کارهاتو جور کن منم درسمو میخونم موعدش شد خونوادت با خونوادم حرف میزنن منم به پات هستم رابطمونم ادامه میدیم نه اونقد که وابسته هم شیم. لطفا راهنمایی کنید برای اینکه مثل سابق رابطمون پر شور و گرم شه چه کاری باید کنم؟؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقایل اشاره نکردید. زاویه دید ایشان منطقی‌تر است و نگران است که در آینده آسیب جدی به خودش و شما وارد نشود. بنابراین بهتر است شما شرایط خواستگاری را مهیا کنید و از مشاوره پیش از ازدواج نیز غافل نباشید تا این نگرانی‌ها بررسی شود.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام من یه دختری ۱۵ ساله هستم با یه پسر ۲۵ ساله یک ماه میشه که آشنا شدم باهاش و منم خیلی خیلی خیلی زیاد دوسش دارم اما اون خیلی سرد و بد رفتار میکنه و میگه که نمیخواد ببینم و میگه ولم کن من هم کاری نکردم که از دستم دلخور بشه و هر چی دلیل این کاراش رو میپرسم بهم نمیگه و همش مدام بلاکم میکنه و از بلاکی درم میاره و حتی در طی این یک ماه من حتی عزیزم و یا گلم هم نتونستم بهش بگم اون خیلی سرد رفتار میکنه من چیکار کنم تا از من دلسرد نشه و روز به روز عاشقم بشه ؟؟

سلام دوست گرامی به چه دلیلی می‌خواهید در رابطه‌ای بمانید که طرف مقابل شما را نمی‌خواهد؟! سن شما برای ارتباط بسیار کم است.

سلام. من دختری 38 ساله هستم حدودا بیست روز هست که با پسری آشنا شدم که ایشون فیزیوتراپ من هست روی دست من کار میکنن از همان روز اول نگاه‌های عاشقانه‌شون شروع شد ومدام به بنده سلام میکرد و حال بنده رو جویا میشد ولی من زیاد ایشون رو تحویل نمیگرفتم بیشتر اوقات بنده کم محلی میکردم حتی با لبخند به استقبال من می‌امدن حتی سربه سر من میگذاشتن ولی بنده یه خط در میان جواب میدادم ایشون الان بعد از کم محلی های من یه ذره رابطه و رفتارش سرد شده بامن من از طرفی چون خواهرشون هم اونجا رییس هست بنده مراعات کردم که نمیتونم به ایشان ابراز عشق و علاقه کنم یعنی هردو این مشکل داریم و من که دیدم ایشون ابراز عشق نمی‌کنم از روی عمد گفتم که همکارشان که پسر هم بود گفتم که ایشون چند روز هست که نیستن از اون روز رفتارشان و رابطه شون با من سرد شده خواهشا راهنماییم کنین که نشانه های عشق واقعی به دختر چیه؟ آیا دلیل سردشدن این رابطه رفتار خودم هست یا اون سوال در مورد اون پسر همکارشون هست؟ واقعا نمیدونم دلیل ساکتی وغمگین بودنشون بخاطر کم محلیهای منه یا چیز دیگه ؟خواهشا راهنماییم کنین

سلام دوست گرامی تناقضی در صحبت‌های شما دیده می‌شود. اگر ایشان به شما توجه داشتند دلیل اینکه با او سرد بودید چه بود؟ نحوه رفتار ایشان با سایر بیماران چگونه است؟ چه رفتارهایی در ایشان بوده است که باعث شده است شما تصور کنید که او به شما علاقه دارد؟ رفتار و کم محلی‌های شما می‌تواند دلیل این رفتارها باشد، اما پیش از این باید مشخص کنید که آیا واقعا او به شما علاقه داشته است یا خیر؟ زمانی می‌توانید این را متوجه شوید که او به صورت مستقیم به شما ابراز علاقه کند.

سلام من بایه دختری دوست شدم و خیلی دوستش داشتم ولی رفته رفته نسبت به اون شکاک شدم حتی وقتی می خواست بعداز صحبت تلفنی بام ن یه برنامه رو ببینه یا بره گردش عصبی می شم ولی نمی‌خوام ناراحتش کنم و رابطمون سرد شه احساس می کنم دوست دارم بهش بگم ازش متنفرم و اون مقاومت کنه که چرا ولی می دونم این کارا رابطه‌مونو کم رنگ می کنه ولی خیلی عصبی می شم می شه لطفا برای کنترل عصبی شدنم یه راهکاری رو پیشنهاد بدین ما هردومونم۱۸سالمونه

سلام دوست گرامی 18 سالگی برای انتخاب و شروع یک رابطه عاطفی کمی زود است، چون هنوز بلوغ و پختگی اتفاق نیفتاده است و دوطرف هنوز دنیای خودشان را نمی‌شناسند. دلیل این عصبی شدن ابتدا باید مشخص شود تا راهکاری متناسب با این شرایط به شما گفته شود. معمولاً اضطراب و ترس از دادن و تنهایی می‌تواند فردی را شکاک کند. گاهی هم تجره تلخ از دست دادن در گذشته نیز باعث می‌شود در رابطه دائماً حس کنید که طرف مقابل قصد ترک کردن شما را دارد. برای دریافت مشاوره از رادیو عشق، نوبت مشاوره خود را رزرو کنید.

سلام خسته نباشید من با یک آقایی بودم که اول خیلی باهمو دوست داشتیم و بحث ازدواج بود تو هر شرایطی ولی این آقا وقتی رفت تهران و ازهم فاصله گرفتیم گفت میترسم خانوادم نزارن و تو ضربه بخوری و رابطمونو سرد کرد یعنی فاصله گرفت من تلاش کردم چندباری بهشون گفتم ولی ایشون میگن ب هیچ عنوان نمیخام مثل سابق بشیم چون میترسم نشه و ضربه بخوریم من واقعا نمیدونم چیکار کنم

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. زمانی که طرف مقابل شما هنوز به استقلال برای تصمیم‌گیری درباره زندگی مشترکش نرسیده باشد، نمی‌توانید روی او برای آینده طولانی سرمایه‌‌گذاری کنید. آیا ایشان دلیل اینکه خانواده‌اش ممکن است موافقت نکنند را دقیق توضیح دادند؟ آیا یکدفعه به این نتیجه رسیدند که خانواده‌شان موافقت نمی‌کنند و از قبل نمی‌دانستند؟ ایشان باید با ترس خودشان مواجه شود و اگر این رابطه برایش اهمیت دارد، برای آن تلاش کند. شما نیز برای بررسی بیشتر دلیل‌تان برای بودن در رابطه، نیاز به دریافت مشاوره دارید.

سلام خسته نباشید، من حدود ۷-۸ ماه است که با پسری اشنا شدم و همه چی به خوبی پیش میرفت، ایشون با مادرم اومدن صحبت کردند و قرار شد با خوانوادش بیان برای خواستگاری. چند وقت قبل ایشون از من رابطه جنسی خواستن یادمه وقتی بهش جواب رد دادم گفت به تو اسیب نمیرسه و به من اعتماد نداری بعد این همه وقت، این شد قبول کردم و شاید دو یا سه بار این اتفاق افتاد و وابستگیمون بیشتر شد. اما یک روز خیلی اتفاقی بعد از اخرین دیدارمون دیگه به من زنگ نزد. وقتی که پیگیر شدم گفت که ادم عصبی هستم بدرد نمیخورم زندگیتو خراب میکنم، فهمیدم ناراحته کمی ارومش کردم و گفتم که کنارشم و اگه ناراحته بهش فضا میدم تا اروم بشه بعد قطع کردیم. اما الان ۲۷ روزه که تماسی نمیگیره دو بارم پیام دادم اما جواب نیومد،میترسم. دلم نمیخواد از دستش بدم و فکر میکنم که تقصیر خودمه و ای کاش قبول نمیکردم و این باعث شده سرد بشه. اما خودش گفت که من هنوز دوستت دارم و مشکلم به تو بر نمیگرده، خب اگه به من بر نمی‌گرده ،این همه مدت کافی نبوده ک زنگ بزنه؟ من باید چکار کنم دیگه دارم چل میشم😔

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. حتما روزهای سختی را می‌گذرانید و باور نکردید که او شما را ترک کرده است. علت نبودن ایشان صرفاً برقراری رابطه جنسی نیست، اما برقراری این رابطه می‌تواند جذابیت‌های شما را پایین آورده باشد و او دیگر لازم نبیند تا تلاشی برای بدست آوردن شما از شیوه صحیح و خواستگاری انجام دهد. اما علت اینکه اشاره کرده‌اند که شما مشکلی ندارید و این یک مسأله فردی است، بدانید اگر ایشان برای این رابطه اهمیت خاصی قائل باشد، حتماً این مسائل فردی را حل می‌کند و مجدداً پیشقدم می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما با مشاوران رادیو عشق نوبت مشاوره دریافت کنید تا طریق صحیح بازگرداندن ایشان به رابطه را یاد بگیرید.

سلام من ۲۰ سالمه و حدوده ۲ سال هست با پسری همسن خودم که فامیل دورمون هست آشنا شدم تقریبا نه ماه میشه که حسش و بهم گفته و دوماهم هست من حس ام گفتم همه چیز خوب بود تا اینکه چند وقت جواب پیام هامو دیر میده مثلا یه هفته یا چهار پنج روز طول میکشه جوابمو بده و سرد شده و اینکه تو ابراز احساسات خیلی خجالتیه وقتی می‌پرسی حس ات چیه میگه قبلا گفتم دیگه این جواب دادن های دیرش هم گفت میبخشید یکم سرم شلوغه و فلان ولی تو واتس آپ آخرین بازدید هاشو میبینم متوجه میشم که میاد تو برنامه ها اما جواب من و نمیده می‌نویسه سلام خوبی جوابشو میدم میگم خوبم و چطوری و فلان یه هفته طول میکشه یه کلمه جواب بده چیکار کنم

سلام دوست گرامی اگر آشنایی شما از راه دور بوده است و هنوز به صورت رسمی همدیگر را ندیدید، این سردی دلیلش روشن است. اما اگر ارتباط‌تان نزدیک‌تر بوده و یکدفعه ایشان سرد شده استف باید علت‌های آن دقیق‌ مشخص شود. باید ابتدا از خودتان بپرسید که چرا در رابطه خودتان باید دائماً پیگیر او باشید؟ چرا تا این حد از جواب ندادن‌های او بهم ریختید؟ برای بررسی بیشتر نیاز دارید که با مشاوران رادیو عشق مشاوره داشته باشید.

سلام من ۲۳ سالمه و با پسری هم سنه خودم سه ساله که تو رابطم وخیلیم بهش علاقه دارم اما به من خیلی کم محبت میکنه و دیگه مهربون نیست و هرروز سر چیزای بی ارزش باهام دعوا میکنه و خیلی راحت بهم بی احترامی میکنه و تا از نارضایتیمو نشون میدم میگه میتونی بری و من چون خیلی دوسش دارم ، هرچی میگه کوتاه میامو تحمل میکنم وقتی بهش میگم خیلی بد اخلاق شده و مهربون نیست میگه تو بهم تلقین میکنی من بد اخلاقم اینجوری من لج میکنم ‌ خب من اگه نگم از چی ناراحتم پس چجوری مشکلمو بهش بفهمونم

سلام دوست گرامی به نظر می‌رسد که در ارتباط شما نوع لحن و محتوای صحبت برای طرف‌مقابل خوشایند نیست و مهارت برقراری ارتباط موثر و شیوه بیان درخواست و ناراحتی خود را ندارید که نیاز است از طریق مشاوره این مهارت‌ها را یاد بگیرید. نیاز دارید تا یاد بگیرید که به شیوه درستی درخواست‌های خودتان را مطرح کنید. مثلا به جای اینکه تو دیگه مهربون نیستی، بگویید، من احساس می‌کنم که نیاز به توجه بیشتری دارم. در ضمن این نکته را هم در نظر داشته باشید که باید از خود بپرسید چرا باید با کسی که اصلا با شما خوب رفتار نمی‌کند و تلاشی برای ادامه رابطه انجام نمی‌دهد ارتباط خود را ادامه بدهید؟ چه چیزی در این ارتباط وجود دارد که به شما انگیزه ادامه آن را می‌دهد؟

سلام.خسته نباشید من ۲۲ سالمه با یه آقایی ۲۴ ساله نزدیک به ۴ ساله که دوستیم قصدمون جدی بود از من به خانوادش گفتن منم به مادرم گفتم.اما من اشتباهی که کردم سر هرچیز کوچیکی قهر کردم. این اواخرقهرمون طول کشید و دوباره اشتی کردیم ولی میگفت سردم کردی.میونمون کمی شکراب بود تاباز سریه مسئله ای یه قهرکوچیک پیش اومد.یه مدت اومدسراغم دیگه نیومد.دیگه جوابمونداد.منم زیادنرفتم سراغش تا چندروزپیش رفتم وبه زورجوابموداد.حالاباهمیم بهم میگه دوسم داره بهم میگه جواب ندادن به من براش سخت ترینه بهم میگه حاضرم بمیرم امااشکتونبینم اما میگه من سردشدم من دیگه ادم سابق نیستم.وقتی پرسیدم بودونبودم برات فرقی نداره هیچی نگفت.من باید چکارکنم؟احتمال داره این رابطه درست شه؟خیلی دوسش دارم میدونم بچه بازی دراوردم اما نمیخوام از دستش بدم

سلام دوست گرامی قهر یک نوع رفتار است که ناشی از فرار کردن برای حل مساله است. اگر شیوه بازگشت صحیح به رابطه را بدانید، بهتر می توانید مجددا جذابیت های خود را در رابطه بیابید و احیا کنید. برای دریافت دوره بازگشت به رابطه، لطفاً ابتدا وقت مشاوره دریافت کنید.

آدرس: تهران، پونک، نبش بلوار پونک، پلاک 2، طبقه سوم، واحد 6

تلفن پشتیبانی:02146015870

رزرو نوبت مشاوره

انجمن روانشناسی آمریکا

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران

سازمان بهزیستی ایران

انجمن روانشناسی ایران

 

روزهای خوش ابتدای رابطه را به یاد بیاورید که عشقتان لحظه‌ای از شما چشم برنمی‌داشت و از معاشرت با شما سیر نمی‌شد. عاشق دلخسته‌تان مدام با شما تماس می‌گرفت، ساعت‌ها تلفنی با هم حرف می‌زدید و تمام شب را بیدار می‌ماندید و با هم صحبت می‌کردید. اما اکنون همه چیز عوض شده است و دیگر وقتی به او فکر می‌کنید، قلبتان به تپش نمی‌افتد؛ احساس می‌کنید که رابطه عاطفی و عاشقانه‌تان سرد شده است. البته همچنان احساسات عاشقانه‌ای به او دارید و دوست دارید رابطه‌تان را دوباره مثل گذشته گرم کنید، اما احساس می‌کنید که طرف مقابل دیگر توجه چندانی به رابطه‌تان ندارد یا دست‌کم به اندازه شما به رابطه‌تان اهمیت نمی‌دهد. در چنین شرایطی طبیعی است که ناراحت و مضطرب ‌شوید. ممکن است این نگرانی وادارتان کند که تکنیک‌های مختلفی را برای گرم و پرشور کردن رابطه‌تان امتحان کنید.در این مقاله سعی کرده‌ایم به شما آموزش دهیم که اولا نشانه‌های سردی در رابطه کدام‌ها هستند تا در این صورت اگر چنین زنگ‌ خطرهایی در ارتباطتان دیدید، سریعا برای رفع آن تلاش کنید. در نهایت هم روش‌ها و تکنیک‌هایی برای بهبود بخشید این رابطه و گرم شدن آن به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

قبل از هر چیز بهتر است در این بخش می‌خواهیم به مهم‌ترین نشانه‌های سرد شدن یک رابطه نگاهی بیاندازید. این نشانه‌ها به معنای زنگ خطری هستند که نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند به قیمت پایان یافتن رابطه تمام شود؛ بنابراین بهتر است که خوب به آن‌ها دقت کنید و در صورت مشاهده چنین نشانه‌هایی برای حل و فصلشان اقدام کنید. در بخش بعدی در مورد روش‌های موثر برای حل و فصل آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

دعواهای زیاد و مکرر، حتی سر مسائل بسیار کوچک، یکی از نشانه‌های مهم سرد شدن رابطه است. زمانی که دیگر زوجین چه در دوره آشنایی قبل از ازدواج و چه در دوران متاهلی نتوانند مشکلاتشان را به صورت منطقی حل و فصل کنند، روز به روز از هم فاصله می‌گیرند و این شکاف ارتباطی به احتمال زیاد یک روزی به جدایی عاطفی ختم خواهد شد. البته اشتباه نکنید، بحث و اختلاف نظر، حتی دعوا در همه روابط پیش می‌آید، اما اگر این رابطه سالم باشد و دو طرف مدیریت هیجانات و احساساتشان را یاد گرفته باشند، خیلی زود می‌توانند بحث و دعوا را خاتمه دهند؛ علاوه بر این، این اتفاقات در زوج‌هایی که مهارت‌های ارتباطی قوی‌تری دارند، کمتر پیش می‌آید.

یکی دیگر از نشانه‌های سرد شدن در رابطه این است که شما دیگر با هم مثل قبل صحبت نمی‌کنید؛ به عبارت دیگر در اکثر زمان‌هایی که با هم هستید، حرفی برای گفتن ندارید؛ حتی در زمانی که مشکلی پیش آمده باشد؛ سکوت کردن و یا قهر کردن‌های طولانی در رابطه زنگ‌های خطری است که باید آن‌ها را جدی بگیرید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

یکی از رفتارهای  بارزی که نشان می‌دهد، نسبت به هم سرد شده‌اید این است که وقتی به نظر می‌رسد همه چیز روبراه است، فردی که با او در ارتباط هستید، ناگهان دیگر جواب پیام‌هایتان را می‌دهد یا پنج ساعت طول می‌کشد تا زحمت یک جواب مختصر را به خودش بدهد، آن هم در حالی که معمولا مدام برای هم پیام می‌فرستادید. یا این که برخلاف گذشته که عادت داشتید همیشه از قبل برای قرار بعدی برنامه‌ریزی کنید، به تازگی هیچ حرفی دربارۀ قرار هفته بعدتان نمی‌زنید یا اصلاً دیگر حرفی از قرارهای بعدی به میان نمی‌آید. یا اینکه اگر ازدواج کرده باشید، همسرتان با شما به مهمانی‌ها نمی‌آید، دیر به خانه برمی‌گردد، ترجیح می‌دهد نسبت به گذشته زمان بیشتری را با دوستانش باشد تا با شما و … .

هر کاری که در اوایل رابطه‌تان انجام می‌دادید، به نظر عشقتان قابل تحسین، یا حداقل قابل تحمل بود، اما الان او حتی از نفس کشیدنتان هم ایراد می‌گیرد. این احتمال وجود دارد که او از رابطه ناراضی است و دارد تلافی این ناراحتی را سر شما در می‌آورد. این ایراد گرفتن‌ها و غر زدن‌ها می‌تواند روش غیرمستقیمی برای ابراز نارضایتیش باشد. البته ممکن است بنا به دلایلی به طور کلی ناراحت باشد یا مشکلی سر کارش داشته باشد. درهر حال وقتی یک نفر رفتارهای شریک عاطفیش را آزاردهنده‌تر از دیگر شرایط زندگی می‌یابد و دائما از او یاد می‌گیرد، این بهانه‌جویی‌ها را می‌توان نشانه نارضایتی از رابطه تلقی کرد که این خودش یک نشانه از سرد شدن رابطه عاطفی است.

این نشانه برخلاف نشانه‌های قبلی کمی نامحسوس‌تر است، اما اگر متوجه شدید که رابطه‌تان دیگر پیشرفتی نمی‌کند، روان‌شناسان توصیه می‌کنند که رابطه‌تان را دقیق‌تر بررسی کنید تا علت این رکود را پیدا کنید. روابط عاشقانه باید با ضرب‌آهنگی طبیعی پیشرفت کنند، به این ترتیب که قرارهای آشنایی و دوستی به تدریج به ملاقات با دوستان و خانواده بیانجامد و بعد به خواستگاری، نامزدی و ازدواج ختم شود. اگر رابطه شما چنین روندی را طی نمی‌کند، احتمالا یکی از دو طرف از رابطه ناراضی است و مانع رشد آن می‌شود. مسلما این فرد ناراضی دلیلی برای ناراحتیش دارد که اجازه نمی‌دهد رابطه رشد کند.

در این قسمت به شما یاد خواهیم داد که چطور یک رابطه آسیب دیده را بهبود ببخشید و به رابطه‌ای که رو به سردی رفته است، گرما هدیه کنید.

حتما بخوانید: راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر (مهارت بهتر شدن ارتباط با همسر)

یکی از مهم‌ترین و اولیه‌ترین نکاتی که باید برای داشتن ارتباط سالم یاد بگیرید، مهارت‌های ارتباطی است؛ این تکنیک‌های ارتباطی به شما کمک می‌کند که اولا میزان بحث‌های بی‌سرانجام را کاهش دهید و دوما کیفیت رابطه خود را بهبود دهید. در بحث مهارت‌های ارتباطی، دو موضوع از همه مهم‌تر است، یکی موانع ارتباطی و دوم روش‌های ابراز وجود و جرات‌ورزی که در زیر به طور مختصر به آن اشاره می‌شود:

یکی دیگر از مسائل مهم در رابطه عاطفی، یادگرفتن مهارت‌های‌ ابراز وجود و جرات‌ورزی است. فرض کنید در رابطه عاطفی‌تان موضوعی شما را عمیقا ناراحت کند؛ به طور کلی آدم‌ها عموما دو روش به کار می‌گیرند، یا دعوا راه می‌اندازند و با پرخاشگری ناراحتی‌شان را ابراز می‌کنند یا سکوت می‌کنند. هر دو این روش‌ها بسیار آسیب‌زا هستند. تبعات دعوا راه‌انداختن را اکثرا می‌دانید، اما شاید با تبعات سکوت خیلی آشنا نباشید؛ وقتی فردی از موضوعی ناراحت است ولی به جای مطرح کردن آن سکوت اختیار می‌کند، باز هم مشکل‌ساز است، زیرا یا این موضوعات روی هم جمع می‌شوند و به یکبار خودشان را نشان می‌دهند (مثل آتش زیر خاکستر) و یا فرد از روش‌هایی استفاده می‌کند که ظاهرا هیچ اشکالی ندارد ولی به فرد مقابل آسیب می‌رساند، مثل اینکه شما از همسرتان ناراحت باشید و لباسش را هنگام اتو کردن بسوزانید (البته در درجات پایین عصبانیت) یا در صورتی که از شما کاری خواست عمدا پشت گوش بندازید و … . بنابراین هر دوی این روش‌ها دیر یا زود رابطه را دچار مشکل می‌کند.

اما چه کار می‌توان انجام داد؟ یکی از روش‌های بینابینی (یعنی نه پرخاشگری و نه سکوت)، روش ابراز وجود است. در این روش هم شما حرفتان را زدید و هم به احتمال کمتری رابطه را دچار مشکل کردید. یکی از بهترین روش‌های ابراز وجود این است که شما از احساساتتان صحبت کنید؛ به عنوان مثال بگویید: “می‌دونی عزیزم، وقتی تو دیر به دیر به من زنگ می‌زنی، خیلی غمگین و ناراحت می‌شم، چون فکر می‌کنم برات خیلی مهم نیستم”. کلید ابراز وجود این است که حرفتان را کوتاه، بدون لحن قضاوتی و با آرامش بزنید. اینطوری قطعا موثرتر خواهد بود. به‌علاوه، شما نباید وارد بحث شوید، حرفتان را بزنید و اجازه دهید که فرد مقابل فکر کند. اگر بعد از این جمله، جملاتی دیگری استفاده کنید، اثر آن را از بین خواهید برد.

بعضی افراد نصیحتتان می‌کنند که بازی قدرت را برای برگرداندن عشقتان به رابطه یا شعله‌ور کردن آتش عشقتان شروع کنید. به هیچ وجه وارد بازی‌های روانی نشوید. اگر عمداً عشقتان را نادیده می‌گیرید یا به او بی‌محلی می‌کنید و از او فاصله می‌گیرید، در حال بازی دادن او هستید. چنین رفتارهایی شاید باعث شود که او برای مدت کوتاهی به شما بیشتر توجه کند، اما تاثیر مطلوب درازمدتی بر رابطه‌تان نخواهد داشت. اگر رفتارتان با او دائماً بی‌ادبانه یا تحقیرکننده باشد، نادیده‌اش بگیرید یا به او کم‌محلی کنید، او در نهایت علاقه‌اش را به شما از دست خواهد داد.

لازم به گفتن نیست که قرار نیست تمام آرزوهای عشقتان را برآورده کنید، اما برآورده نکردن آرزوهای او به معنای بی‌احترامی کردن به او به دلیل داشتن چنین خواسته‌هایی نیست. احترام گذاشتن به یکدیگر مهم‌ترین عامل برای موفقیت یک رابطه است. اگر شما دیگر احترامی برای طرف مقابل قائل نباشید یا دیگر نزد او عزت و احترامی نداشته باشید، باید بدانید که رابطه‌تان آسیب دیده و جبران آن بسیار سخت است. برای این که به عشقتان ثابت کنید، چقدر به او احترام می‌گذارید، از پررنگ کردن نقاط منفی رابطه‌تان دست بردارید و از خصوصیات مثبتش تعریف کنید. سخاوتمندانه از عشقتان و رفتار عاشقانه‌اش تعریف کنید. همچنین اگر فکر می‌کنید عشقتان دیگر احترامی برایتان قائل نیست، حد و مرزهایی را برای دوباره به دست آوردن احترامش وضع کنید.

حتما بخوانید: سیاست‌های زنانه برای جذب مردان (رفتار خانم با سیاست در رابطه) 

به وضوح برای طرف مقابل مشخص کنید که چه رفتارهایی را می‌توانید تحمل کنید و چه رفتارهایی برایتان غیرقابل تحمل است ـ البته این قانون‌گذاری‌ها را نباید وسط دعوا انجام دهید. اگر عشقتان رفتاری دارد که نمی‌توانید آن را تحمل کنید یا اظهارنظرهای آزاردهنده‌ای می‌کند، بگویید که این کارها یا حرف‌هایش باعث ناراحتیتان می‌شود و دوست ندارید که آنها را تکرار کند. مراقب باشید که صدایتان را بالا نبرید و تذکرهایتان را با لحنی آرام و مهربان بدهید. از طرفی اگر عشقتان بعد از شنیدن این تذکرها شروع به پرخاشگری کرد، بدانید مشکلی جدی وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کنید. می‌توانید رابطه‌تان را نجات دهید، اما مراقب باشید که وقتی عشقتان عصبانی است، نگرانی‌ها و شکایت‌هایتان را مطرح نکنید. صبر کنید آرام و خونسرد شود، سپس نگرانی‌هایتان را با آرام‌ترین و مهربانانه‌ترین لحن ممکن بیان کنید.

اگر احساس می‌کنید قدرتتان را در رابطه از دست داده‌اید، شاید قرار گرفتنتان در موضع ضعف به این دلیل باشد که بیش از حد برای بودن در کنار محبوبتان اشتیاق نشان داده‌اید یا توقع بیش از اندازه‌ای از او داشته‌اید. شما نمی‌توانید عشقتان را تحت فشار بگذارید و کارها را با عجله پیش ببرید، از طرفی امیدواریم که این رابطه عاشقانه یگانه شور و اشتیاق زندگیتان نباشد. برای علائق دیگرتان، مانند کار، ورزش، تحصیل و سرگرمی‌های مختلف وقت بگذارید و آزادی و فضایی را که طرف مقابل نیاز دارد، در اختیارش قرار بدهید. البته به این معنی نیست که به طور کلی رابطه عاطفی خود را فراموش کنید؛ بلکه منظور این است که سعی نکنید تمام انرژی و توان عاطفی خود را برای این رابطه خرج کنید، اما چرا؟

یکی از بحث‌های اصلی بین زوجین (چه قبل از ازدواج و چه بعد از آن)، بر سر همین موضوع است. بسیاری از اوقات یکی از طرفین تمام انرژی خود را برای رابطه می‌گذارد و چون فرد مقابل چنین کاری انجام نمی‌دهد، از او شاکی می‌شود و همین مساله به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم می‌شود مبنای بحث‌های بین دو طرف. از طرف دیگر، یکی از طرفین ممکن است فکر کند که چون در رابطه عاطفی هستند، باید دائما با هم در ارتباط باشند؛ این تفکر باعث می‌شود تا فرد مقابل بخواهد یک روز را با دوستانش بگذراند یا …، ناراحت بشود و باز هم این مورد باعث بحث و دعوا شود. زیرا، یک طرف فکر می‌کند فرد مقابلش به او بی‌توجه است و یک طرف دیگر با خود فکر می‌کند که هیچ فضایی برای زندگی شخصی خود ندارد.

تمام این موارد روی ارتباط عاطفی بسیار تاثیر گذار است، به همین دلیل توصیه می‌شود اگر فکر می‌کنید جز این گروه‌هایی که ذکر شده هستید، کمی به خودتان و فرد مقابل فضا دهید تا علاوه بر لذت بردن از زمان با هم بودن، زمانی هم برای سایر کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید. یادتان باشد، درست است که در رابطه عاطفی، نقش‌ها متفاوت است و شما باید به عنوان شریک عاطفی زمان بیشتری را با هم بگذرانید، اما به این معنی نیست که همیشه و همیشه باید با هم باشید، مگرنه شما به هم هیچ علاقه‌ای ندارید!

اگر فکر می‌کنید شدت آسیب در رابطه زیاد است و خودتان به تنهایی نمی‌توانید آن را مدیریت کنید، بهتر است با یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اولا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و در مرحله دوم قبل از اینکه دیر شود و رابطه به جدایی یا طلاق کشیده شود، ارتباط عاطفی خود را ترمیم کنید. روان‌شناس، ضمن بررسی دقیق رابطه و عوامل آسیب‌زا، به شما راهکارهایی برای مدیریت هرچه بهتر رابطه ارائه می‌دهد.

 اگر احساس می‌کنید رابطه عاطفی شما رو به سردی رفته و مانند روزهای اول نیست، بهتر است هرچه زودتر برای ترمیم آن کاری انجام بدهید. نشانه‌های رابطه سرد شدن رابطه به طور کلی: دعواهای زیاد و مکرر، سکوت، فاصله گرفتن از یکدیگر، عدم رشد و ارتقای رابطه، ایرادگیر شدن یکی از طرفین یا هر دو نفر و … است. برای ترمیم چنین رابطه‌ای بهتر است مهارت‌های ارتباطی مانند شناخت موانع ارتباطی و به کارگیری ابراز وجود را یاد بگیرید، از به کار گیری بازی‌های روانی بپرهیزید، به خواسته‌های شریک عاطفیتان احترام بگذارید، محدودیت‌های درستی برای رابطه خود وضع کنید، کمی به یکدیگر در رابطه فضا دهید و در نهایت اینکه به یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید.

عشقت رو جذب کن

میخوای یاد بگیری چطور روز به روز بیشتر قلب عشقتو بدست بیاری؟ چطور یه رابطه موفق منجر به ازدواج داشته باشی؟ چطور یه زندگی مشترک موفق داشته باشی؟ پس فرصت را از دست نده! تو هم به جمع دنبال کنندگان پیج رادیو عشق در اینستاگرام اضافه شو…

عضویت در خبرنامه رادیو عشق

38 بازدید

47 بازدید

119 بازدید

107 بازدید

184 بازدید

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

مشترک نمی شومدریافت همه دیدگاه های این نوشتهفقط دریافت پاسخ دیدگاه های خودم

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

سلام، بنده۱۹ و عشقم۲۱سالشه، سه ساله باهم رابطه داریم و خیلی همو دوست داریم وقصدمون هم جدیه واسه ازدواج به طوری که خانواده ها در جریانند، مدتیه بنده خیلی زودرنج شدم و توقع دارم ایشون همش به بنده ابراز احساسات کنن و اگه اینطور نشه من گریه میکنمو ایشونم ناراحت میشن و میگن تو صبر نداری و هنوز اماده نیستی واسه ازدواج و دعوامون میشه و منم چند وقتیه سعی میکنم دیگه زودرنج نباشم ولی این که بهونه نگیرم و گریه نکنم باعث شده سرد بشم

سلام دوست گرامی سن هردوی شما برای مسئولیت اجتماعی بزرگی مانند ازدواج، سن زیادی نیست. اما درباره ویژگی‌هایی که گفتید، ابتدا آزمایش تیروئید بدهید تا از نظر جسمانی وضعیت شما چک شود. سپس اگر این رفتار و خلق و خو ادامه پیدا کرد، به مشاور مراجعه کنید.

سلام، منو عشقم قبلا مقداری دعوا میکردیم اما مشکلات رو حل کردیم و مدتی خیلی خوب بودیم اما الان هردومون هیجان و گرمی قبل رو نداریم و از این موضوع هردومون ناراحتیم و خیلیم همو دوست داریم، چیکار کنیم؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل و مدت زمان آشنایی اشاره نکردید. بحث و سردی در هر رابطه‌ای بوجود می‌آید. روابط یک دوره ماه عسل دارند که همه چیز در آن دوره معمولاً زیباست. روابطی می‌توانند این دوره ماه عسل را طولانی‌تر کنند که دارای مهارت‌های بیشتری باشند. این مهارت‌های ارتباطی هستند که باعث می‌شود شما به سمت بهتری حرکت کنید. می‌توانید از کمک مشاور بهره‌مند شوید.

سلام ۱۷سالمه بایه پسر ۲۶ساله دوستم خیلی دوسش دارم ولی همه جوره پسش میزنم‌ نمیتونم توکلمه های عاشقانش جواب بدم وقتی دستمو میگره پسش میزنم حالم بدمیشه نمیتونم همش باهاش تندی میکنم خیلی دلم میخواد جوابشو بدم ولی نمیتونم حتی تو جواب عشقم چیزی بگم بایه قلب ساده جواب میدم حس میکنم داره ازم زده میشه میشه بگید مشکل من چیه؟

سلام دوست گرامی اولین مساله شما سن شماست. چون هنوز در دوره نوجوانی هستید و هویتی شکل نگرفته است که بخواهید تصمیم درستی در رابطه عاطفی داشته باشید. دومین مساله بلد نبودن اصول رابطه و مهارت‌های ارتباطی است.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام دوست گرامی تحت تاثیر صحبت دیگران بودید و همین مساله طرف مقابل را دلسرد کرده است. بهتر است برای طرف مقابل این مساله را بازگو کنید و برای اصلاح رفتار خودتان مشاوره دریافت کنید تا مجددا رابطه گرم شود.

سلام من ۴ماه میشه که با یه دختری وارد رابطه شدم و خیلی هم دوستش دارم اوایل همه چیز خوب بود بهم محبت میکرد برام وقت میذاشت روم حساس بود و همیشه سعی میکرد که کنارم باشه اما این اواخر عوض شده کمتر سراغمو میگیره محبتش بهم کم شده وقتی بهش محبت میکنم خیلی عادی جواب محبتم رو میده و وقتی میگم میگه که نمیخوام خیلی وابسته هم شیم که وقتی درست تموم شد اومدی خواستگاریم خونوادم مخالفت کردن یا نشد که به هم برسیم ضربه نخوریم . منم بهش میگم راضی کردن خونواده هارو بسپار به من و مثل سابق کنارم باش اما میگه نه من احتمالات رو در نظر میگیرم و دائما منفی بافی میکنه . منم بهش میگم که برای اینکه شرایطم رو مهیا کنم و بیم خواستگاری نیاز به انگیزه دارم نیاز به پشتیبانی از سوی تو دارم در جواب میگه من الان حوصله هیچی رو ندارم نمیخوام استرس داشته باشم که نشد ضربه روحی میخورم . تو کارهاتو جور کن منم درسمو میخونم موعدش شد خونوادت با خونوادم حرف میزنن منم به پات هستم رابطمونم ادامه میدیم نه اونقد که وابسته هم شیم. لطفا راهنمایی کنید برای اینکه مثل سابق رابطمون پر شور و گرم شه چه کاری باید کنم؟؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقایل اشاره نکردید. زاویه دید ایشان منطقی‌تر است و نگران است که در آینده آسیب جدی به خودش و شما وارد نشود. بنابراین بهتر است شما شرایط خواستگاری را مهیا کنید و از مشاوره پیش از ازدواج نیز غافل نباشید تا این نگرانی‌ها بررسی شود.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام من یه دختری ۱۵ ساله هستم با یه پسر ۲۵ ساله یک ماه میشه که آشنا شدم باهاش و منم خیلی خیلی خیلی زیاد دوسش دارم اما اون خیلی سرد و بد رفتار میکنه و میگه که نمیخواد ببینم و میگه ولم کن من هم کاری نکردم که از دستم دلخور بشه و هر چی دلیل این کاراش رو میپرسم بهم نمیگه و همش مدام بلاکم میکنه و از بلاکی درم میاره و حتی در طی این یک ماه من حتی عزیزم و یا گلم هم نتونستم بهش بگم اون خیلی سرد رفتار میکنه من چیکار کنم تا از من دلسرد نشه و روز به روز عاشقم بشه ؟؟

سلام دوست گرامی به چه دلیلی می‌خواهید در رابطه‌ای بمانید که طرف مقابل شما را نمی‌خواهد؟! سن شما برای ارتباط بسیار کم است.

سلام. من دختری 38 ساله هستم حدودا بیست روز هست که با پسری آشنا شدم که ایشون فیزیوتراپ من هست روی دست من کار میکنن از همان روز اول نگاه‌های عاشقانه‌شون شروع شد ومدام به بنده سلام میکرد و حال بنده رو جویا میشد ولی من زیاد ایشون رو تحویل نمیگرفتم بیشتر اوقات بنده کم محلی میکردم حتی با لبخند به استقبال من می‌امدن حتی سربه سر من میگذاشتن ولی بنده یه خط در میان جواب میدادم ایشون الان بعد از کم محلی های من یه ذره رابطه و رفتارش سرد شده بامن من از طرفی چون خواهرشون هم اونجا رییس هست بنده مراعات کردم که نمیتونم به ایشان ابراز عشق و علاقه کنم یعنی هردو این مشکل داریم و من که دیدم ایشون ابراز عشق نمی‌کنم از روی عمد گفتم که همکارشان که پسر هم بود گفتم که ایشون چند روز هست که نیستن از اون روز رفتارشان و رابطه شون با من سرد شده خواهشا راهنماییم کنین که نشانه های عشق واقعی به دختر چیه؟ آیا دلیل سردشدن این رابطه رفتار خودم هست یا اون سوال در مورد اون پسر همکارشون هست؟ واقعا نمیدونم دلیل ساکتی وغمگین بودنشون بخاطر کم محلیهای منه یا چیز دیگه ؟خواهشا راهنماییم کنین

سلام دوست گرامی تناقضی در صحبت‌های شما دیده می‌شود. اگر ایشان به شما توجه داشتند دلیل اینکه با او سرد بودید چه بود؟ نحوه رفتار ایشان با سایر بیماران چگونه است؟ چه رفتارهایی در ایشان بوده است که باعث شده است شما تصور کنید که او به شما علاقه دارد؟ رفتار و کم محلی‌های شما می‌تواند دلیل این رفتارها باشد، اما پیش از این باید مشخص کنید که آیا واقعا او به شما علاقه داشته است یا خیر؟ زمانی می‌توانید این را متوجه شوید که او به صورت مستقیم به شما ابراز علاقه کند.

سلام من بایه دختری دوست شدم و خیلی دوستش داشتم ولی رفته رفته نسبت به اون شکاک شدم حتی وقتی می خواست بعداز صحبت تلفنی بام ن یه برنامه رو ببینه یا بره گردش عصبی می شم ولی نمی‌خوام ناراحتش کنم و رابطمون سرد شه احساس می کنم دوست دارم بهش بگم ازش متنفرم و اون مقاومت کنه که چرا ولی می دونم این کارا رابطه‌مونو کم رنگ می کنه ولی خیلی عصبی می شم می شه لطفا برای کنترل عصبی شدنم یه راهکاری رو پیشنهاد بدین ما هردومونم۱۸سالمونه

سلام دوست گرامی 18 سالگی برای انتخاب و شروع یک رابطه عاطفی کمی زود است، چون هنوز بلوغ و پختگی اتفاق نیفتاده است و دوطرف هنوز دنیای خودشان را نمی‌شناسند. دلیل این عصبی شدن ابتدا باید مشخص شود تا راهکاری متناسب با این شرایط به شما گفته شود. معمولاً اضطراب و ترس از دادن و تنهایی می‌تواند فردی را شکاک کند. گاهی هم تجره تلخ از دست دادن در گذشته نیز باعث می‌شود در رابطه دائماً حس کنید که طرف مقابل قصد ترک کردن شما را دارد. برای دریافت مشاوره از رادیو عشق، نوبت مشاوره خود را رزرو کنید.

سلام خسته نباشید من با یک آقایی بودم که اول خیلی باهمو دوست داشتیم و بحث ازدواج بود تو هر شرایطی ولی این آقا وقتی رفت تهران و ازهم فاصله گرفتیم گفت میترسم خانوادم نزارن و تو ضربه بخوری و رابطمونو سرد کرد یعنی فاصله گرفت من تلاش کردم چندباری بهشون گفتم ولی ایشون میگن ب هیچ عنوان نمیخام مثل سابق بشیم چون میترسم نشه و ضربه بخوریم من واقعا نمیدونم چیکار کنم

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. زمانی که طرف مقابل شما هنوز به استقلال برای تصمیم‌گیری درباره زندگی مشترکش نرسیده باشد، نمی‌توانید روی او برای آینده طولانی سرمایه‌‌گذاری کنید. آیا ایشان دلیل اینکه خانواده‌اش ممکن است موافقت نکنند را دقیق توضیح دادند؟ آیا یکدفعه به این نتیجه رسیدند که خانواده‌شان موافقت نمی‌کنند و از قبل نمی‌دانستند؟ ایشان باید با ترس خودشان مواجه شود و اگر این رابطه برایش اهمیت دارد، برای آن تلاش کند. شما نیز برای بررسی بیشتر دلیل‌تان برای بودن در رابطه، نیاز به دریافت مشاوره دارید.

سلام خسته نباشید، من حدود ۷-۸ ماه است که با پسری اشنا شدم و همه چی به خوبی پیش میرفت، ایشون با مادرم اومدن صحبت کردند و قرار شد با خوانوادش بیان برای خواستگاری. چند وقت قبل ایشون از من رابطه جنسی خواستن یادمه وقتی بهش جواب رد دادم گفت به تو اسیب نمیرسه و به من اعتماد نداری بعد این همه وقت، این شد قبول کردم و شاید دو یا سه بار این اتفاق افتاد و وابستگیمون بیشتر شد. اما یک روز خیلی اتفاقی بعد از اخرین دیدارمون دیگه به من زنگ نزد. وقتی که پیگیر شدم گفت که ادم عصبی هستم بدرد نمیخورم زندگیتو خراب میکنم، فهمیدم ناراحته کمی ارومش کردم و گفتم که کنارشم و اگه ناراحته بهش فضا میدم تا اروم بشه بعد قطع کردیم. اما الان ۲۷ روزه که تماسی نمیگیره دو بارم پیام دادم اما جواب نیومد،میترسم. دلم نمیخواد از دستش بدم و فکر میکنم که تقصیر خودمه و ای کاش قبول نمیکردم و این باعث شده سرد بشه. اما خودش گفت که من هنوز دوستت دارم و مشکلم به تو بر نمیگرده، خب اگه به من بر نمی‌گرده ،این همه مدت کافی نبوده ک زنگ بزنه؟ من باید چکار کنم دیگه دارم چل میشم😔

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. حتما روزهای سختی را می‌گذرانید و باور نکردید که او شما را ترک کرده است. علت نبودن ایشان صرفاً برقراری رابطه جنسی نیست، اما برقراری این رابطه می‌تواند جذابیت‌های شما را پایین آورده باشد و او دیگر لازم نبیند تا تلاشی برای بدست آوردن شما از شیوه صحیح و خواستگاری انجام دهد. اما علت اینکه اشاره کرده‌اند که شما مشکلی ندارید و این یک مسأله فردی است، بدانید اگر ایشان برای این رابطه اهمیت خاصی قائل باشد، حتماً این مسائل فردی را حل می‌کند و مجدداً پیشقدم می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما با مشاوران رادیو عشق نوبت مشاوره دریافت کنید تا طریق صحیح بازگرداندن ایشان به رابطه را یاد بگیرید.

سلام من ۲۰ سالمه و حدوده ۲ سال هست با پسری همسن خودم که فامیل دورمون هست آشنا شدم تقریبا نه ماه میشه که حسش و بهم گفته و دوماهم هست من حس ام گفتم همه چیز خوب بود تا اینکه چند وقت جواب پیام هامو دیر میده مثلا یه هفته یا چهار پنج روز طول میکشه جوابمو بده و سرد شده و اینکه تو ابراز احساسات خیلی خجالتیه وقتی می‌پرسی حس ات چیه میگه قبلا گفتم دیگه این جواب دادن های دیرش هم گفت میبخشید یکم سرم شلوغه و فلان ولی تو واتس آپ آخرین بازدید هاشو میبینم متوجه میشم که میاد تو برنامه ها اما جواب من و نمیده می‌نویسه سلام خوبی جوابشو میدم میگم خوبم و چطوری و فلان یه هفته طول میکشه یه کلمه جواب بده چیکار کنم

سلام دوست گرامی اگر آشنایی شما از راه دور بوده است و هنوز به صورت رسمی همدیگر را ندیدید، این سردی دلیلش روشن است. اما اگر ارتباط‌تان نزدیک‌تر بوده و یکدفعه ایشان سرد شده استف باید علت‌های آن دقیق‌ مشخص شود. باید ابتدا از خودتان بپرسید که چرا در رابطه خودتان باید دائماً پیگیر او باشید؟ چرا تا این حد از جواب ندادن‌های او بهم ریختید؟ برای بررسی بیشتر نیاز دارید که با مشاوران رادیو عشق مشاوره داشته باشید.

سلام من ۲۳ سالمه و با پسری هم سنه خودم سه ساله که تو رابطم وخیلیم بهش علاقه دارم اما به من خیلی کم محبت میکنه و دیگه مهربون نیست و هرروز سر چیزای بی ارزش باهام دعوا میکنه و خیلی راحت بهم بی احترامی میکنه و تا از نارضایتیمو نشون میدم میگه میتونی بری و من چون خیلی دوسش دارم ، هرچی میگه کوتاه میامو تحمل میکنم وقتی بهش میگم خیلی بد اخلاق شده و مهربون نیست میگه تو بهم تلقین میکنی من بد اخلاقم اینجوری من لج میکنم ‌ خب من اگه نگم از چی ناراحتم پس چجوری مشکلمو بهش بفهمونم

سلام دوست گرامی به نظر می‌رسد که در ارتباط شما نوع لحن و محتوای صحبت برای طرف‌مقابل خوشایند نیست و مهارت برقراری ارتباط موثر و شیوه بیان درخواست و ناراحتی خود را ندارید که نیاز است از طریق مشاوره این مهارت‌ها را یاد بگیرید. نیاز دارید تا یاد بگیرید که به شیوه درستی درخواست‌های خودتان را مطرح کنید. مثلا به جای اینکه تو دیگه مهربون نیستی، بگویید، من احساس می‌کنم که نیاز به توجه بیشتری دارم. در ضمن این نکته را هم در نظر داشته باشید که باید از خود بپرسید چرا باید با کسی که اصلا با شما خوب رفتار نمی‌کند و تلاشی برای ادامه رابطه انجام نمی‌دهد ارتباط خود را ادامه بدهید؟ چه چیزی در این ارتباط وجود دارد که به شما انگیزه ادامه آن را می‌دهد؟

سلام.خسته نباشید من ۲۲ سالمه با یه آقایی ۲۴ ساله نزدیک به ۴ ساله که دوستیم قصدمون جدی بود از من به خانوادش گفتن منم به مادرم گفتم.اما من اشتباهی که کردم سر هرچیز کوچیکی قهر کردم. این اواخرقهرمون طول کشید و دوباره اشتی کردیم ولی میگفت سردم کردی.میونمون کمی شکراب بود تاباز سریه مسئله ای یه قهرکوچیک پیش اومد.یه مدت اومدسراغم دیگه نیومد.دیگه جوابمونداد.منم زیادنرفتم سراغش تا چندروزپیش رفتم وبه زورجوابموداد.حالاباهمیم بهم میگه دوسم داره بهم میگه جواب ندادن به من براش سخت ترینه بهم میگه حاضرم بمیرم امااشکتونبینم اما میگه من سردشدم من دیگه ادم سابق نیستم.وقتی پرسیدم بودونبودم برات فرقی نداره هیچی نگفت.من باید چکارکنم؟احتمال داره این رابطه درست شه؟خیلی دوسش دارم میدونم بچه بازی دراوردم اما نمیخوام از دستش بدم

سلام دوست گرامی قهر یک نوع رفتار است که ناشی از فرار کردن برای حل مساله است. اگر شیوه بازگشت صحیح به رابطه را بدانید، بهتر می توانید مجددا جذابیت های خود را در رابطه بیابید و احیا کنید. برای دریافت دوره بازگشت به رابطه، لطفاً ابتدا وقت مشاوره دریافت کنید.

آدرس: تهران، پونک، نبش بلوار پونک، پلاک 2، طبقه سوم، واحد 6

تلفن پشتیبانی:02146015870

رزرو نوبت مشاوره

انجمن روانشناسی آمریکا

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران

سازمان بهزیستی ایران

انجمن روانشناسی ایران

 

روزهای خوش ابتدای رابطه را به یاد بیاورید که عشقتان لحظه‌ای از شما چشم برنمی‌داشت و از معاشرت با شما سیر نمی‌شد. عاشق دلخسته‌تان مدام با شما تماس می‌گرفت، ساعت‌ها تلفنی با هم حرف می‌زدید و تمام شب را بیدار می‌ماندید و با هم صحبت می‌کردید. اما اکنون همه چیز عوض شده است و دیگر وقتی به او فکر می‌کنید، قلبتان به تپش نمی‌افتد؛ احساس می‌کنید که رابطه عاطفی و عاشقانه‌تان سرد شده است. البته همچنان احساسات عاشقانه‌ای به او دارید و دوست دارید رابطه‌تان را دوباره مثل گذشته گرم کنید، اما احساس می‌کنید که طرف مقابل دیگر توجه چندانی به رابطه‌تان ندارد یا دست‌کم به اندازه شما به رابطه‌تان اهمیت نمی‌دهد. در چنین شرایطی طبیعی است که ناراحت و مضطرب ‌شوید. ممکن است این نگرانی وادارتان کند که تکنیک‌های مختلفی را برای گرم و پرشور کردن رابطه‌تان امتحان کنید.در این مقاله سعی کرده‌ایم به شما آموزش دهیم که اولا نشانه‌های سردی در رابطه کدام‌ها هستند تا در این صورت اگر چنین زنگ‌ خطرهایی در ارتباطتان دیدید، سریعا برای رفع آن تلاش کنید. در نهایت هم روش‌ها و تکنیک‌هایی برای بهبود بخشید این رابطه و گرم شدن آن به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

قبل از هر چیز بهتر است در این بخش می‌خواهیم به مهم‌ترین نشانه‌های سرد شدن یک رابطه نگاهی بیاندازید. این نشانه‌ها به معنای زنگ خطری هستند که نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند به قیمت پایان یافتن رابطه تمام شود؛ بنابراین بهتر است که خوب به آن‌ها دقت کنید و در صورت مشاهده چنین نشانه‌هایی برای حل و فصلشان اقدام کنید. در بخش بعدی در مورد روش‌های موثر برای حل و فصل آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

دعواهای زیاد و مکرر، حتی سر مسائل بسیار کوچک، یکی از نشانه‌های مهم سرد شدن رابطه است. زمانی که دیگر زوجین چه در دوره آشنایی قبل از ازدواج و چه در دوران متاهلی نتوانند مشکلاتشان را به صورت منطقی حل و فصل کنند، روز به روز از هم فاصله می‌گیرند و این شکاف ارتباطی به احتمال زیاد یک روزی به جدایی عاطفی ختم خواهد شد. البته اشتباه نکنید، بحث و اختلاف نظر، حتی دعوا در همه روابط پیش می‌آید، اما اگر این رابطه سالم باشد و دو طرف مدیریت هیجانات و احساساتشان را یاد گرفته باشند، خیلی زود می‌توانند بحث و دعوا را خاتمه دهند؛ علاوه بر این، این اتفاقات در زوج‌هایی که مهارت‌های ارتباطی قوی‌تری دارند، کمتر پیش می‌آید.

یکی دیگر از نشانه‌های سرد شدن در رابطه این است که شما دیگر با هم مثل قبل صحبت نمی‌کنید؛ به عبارت دیگر در اکثر زمان‌هایی که با هم هستید، حرفی برای گفتن ندارید؛ حتی در زمانی که مشکلی پیش آمده باشد؛ سکوت کردن و یا قهر کردن‌های طولانی در رابطه زنگ‌های خطری است که باید آن‌ها را جدی بگیرید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

یکی از رفتارهای  بارزی که نشان می‌دهد، نسبت به هم سرد شده‌اید این است که وقتی به نظر می‌رسد همه چیز روبراه است، فردی که با او در ارتباط هستید، ناگهان دیگر جواب پیام‌هایتان را می‌دهد یا پنج ساعت طول می‌کشد تا زحمت یک جواب مختصر را به خودش بدهد، آن هم در حالی که معمولا مدام برای هم پیام می‌فرستادید. یا این که برخلاف گذشته که عادت داشتید همیشه از قبل برای قرار بعدی برنامه‌ریزی کنید، به تازگی هیچ حرفی دربارۀ قرار هفته بعدتان نمی‌زنید یا اصلاً دیگر حرفی از قرارهای بعدی به میان نمی‌آید. یا اینکه اگر ازدواج کرده باشید، همسرتان با شما به مهمانی‌ها نمی‌آید، دیر به خانه برمی‌گردد، ترجیح می‌دهد نسبت به گذشته زمان بیشتری را با دوستانش باشد تا با شما و … .

هر کاری که در اوایل رابطه‌تان انجام می‌دادید، به نظر عشقتان قابل تحسین، یا حداقل قابل تحمل بود، اما الان او حتی از نفس کشیدنتان هم ایراد می‌گیرد. این احتمال وجود دارد که او از رابطه ناراضی است و دارد تلافی این ناراحتی را سر شما در می‌آورد. این ایراد گرفتن‌ها و غر زدن‌ها می‌تواند روش غیرمستقیمی برای ابراز نارضایتیش باشد. البته ممکن است بنا به دلایلی به طور کلی ناراحت باشد یا مشکلی سر کارش داشته باشد. درهر حال وقتی یک نفر رفتارهای شریک عاطفیش را آزاردهنده‌تر از دیگر شرایط زندگی می‌یابد و دائما از او یاد می‌گیرد، این بهانه‌جویی‌ها را می‌توان نشانه نارضایتی از رابطه تلقی کرد که این خودش یک نشانه از سرد شدن رابطه عاطفی است.

این نشانه برخلاف نشانه‌های قبلی کمی نامحسوس‌تر است، اما اگر متوجه شدید که رابطه‌تان دیگر پیشرفتی نمی‌کند، روان‌شناسان توصیه می‌کنند که رابطه‌تان را دقیق‌تر بررسی کنید تا علت این رکود را پیدا کنید. روابط عاشقانه باید با ضرب‌آهنگی طبیعی پیشرفت کنند، به این ترتیب که قرارهای آشنایی و دوستی به تدریج به ملاقات با دوستان و خانواده بیانجامد و بعد به خواستگاری، نامزدی و ازدواج ختم شود. اگر رابطه شما چنین روندی را طی نمی‌کند، احتمالا یکی از دو طرف از رابطه ناراضی است و مانع رشد آن می‌شود. مسلما این فرد ناراضی دلیلی برای ناراحتیش دارد که اجازه نمی‌دهد رابطه رشد کند.

در این قسمت به شما یاد خواهیم داد که چطور یک رابطه آسیب دیده را بهبود ببخشید و به رابطه‌ای که رو به سردی رفته است، گرما هدیه کنید.

حتما بخوانید: راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر (مهارت بهتر شدن ارتباط با همسر)

یکی از مهم‌ترین و اولیه‌ترین نکاتی که باید برای داشتن ارتباط سالم یاد بگیرید، مهارت‌های ارتباطی است؛ این تکنیک‌های ارتباطی به شما کمک می‌کند که اولا میزان بحث‌های بی‌سرانجام را کاهش دهید و دوما کیفیت رابطه خود را بهبود دهید. در بحث مهارت‌های ارتباطی، دو موضوع از همه مهم‌تر است، یکی موانع ارتباطی و دوم روش‌های ابراز وجود و جرات‌ورزی که در زیر به طور مختصر به آن اشاره می‌شود:

یکی دیگر از مسائل مهم در رابطه عاطفی، یادگرفتن مهارت‌های‌ ابراز وجود و جرات‌ورزی است. فرض کنید در رابطه عاطفی‌تان موضوعی شما را عمیقا ناراحت کند؛ به طور کلی آدم‌ها عموما دو روش به کار می‌گیرند، یا دعوا راه می‌اندازند و با پرخاشگری ناراحتی‌شان را ابراز می‌کنند یا سکوت می‌کنند. هر دو این روش‌ها بسیار آسیب‌زا هستند. تبعات دعوا راه‌انداختن را اکثرا می‌دانید، اما شاید با تبعات سکوت خیلی آشنا نباشید؛ وقتی فردی از موضوعی ناراحت است ولی به جای مطرح کردن آن سکوت اختیار می‌کند، باز هم مشکل‌ساز است، زیرا یا این موضوعات روی هم جمع می‌شوند و به یکبار خودشان را نشان می‌دهند (مثل آتش زیر خاکستر) و یا فرد از روش‌هایی استفاده می‌کند که ظاهرا هیچ اشکالی ندارد ولی به فرد مقابل آسیب می‌رساند، مثل اینکه شما از همسرتان ناراحت باشید و لباسش را هنگام اتو کردن بسوزانید (البته در درجات پایین عصبانیت) یا در صورتی که از شما کاری خواست عمدا پشت گوش بندازید و … . بنابراین هر دوی این روش‌ها دیر یا زود رابطه را دچار مشکل می‌کند.

اما چه کار می‌توان انجام داد؟ یکی از روش‌های بینابینی (یعنی نه پرخاشگری و نه سکوت)، روش ابراز وجود است. در این روش هم شما حرفتان را زدید و هم به احتمال کمتری رابطه را دچار مشکل کردید. یکی از بهترین روش‌های ابراز وجود این است که شما از احساساتتان صحبت کنید؛ به عنوان مثال بگویید: “می‌دونی عزیزم، وقتی تو دیر به دیر به من زنگ می‌زنی، خیلی غمگین و ناراحت می‌شم، چون فکر می‌کنم برات خیلی مهم نیستم”. کلید ابراز وجود این است که حرفتان را کوتاه، بدون لحن قضاوتی و با آرامش بزنید. اینطوری قطعا موثرتر خواهد بود. به‌علاوه، شما نباید وارد بحث شوید، حرفتان را بزنید و اجازه دهید که فرد مقابل فکر کند. اگر بعد از این جمله، جملاتی دیگری استفاده کنید، اثر آن را از بین خواهید برد.

بعضی افراد نصیحتتان می‌کنند که بازی قدرت را برای برگرداندن عشقتان به رابطه یا شعله‌ور کردن آتش عشقتان شروع کنید. به هیچ وجه وارد بازی‌های روانی نشوید. اگر عمداً عشقتان را نادیده می‌گیرید یا به او بی‌محلی می‌کنید و از او فاصله می‌گیرید، در حال بازی دادن او هستید. چنین رفتارهایی شاید باعث شود که او برای مدت کوتاهی به شما بیشتر توجه کند، اما تاثیر مطلوب درازمدتی بر رابطه‌تان نخواهد داشت. اگر رفتارتان با او دائماً بی‌ادبانه یا تحقیرکننده باشد، نادیده‌اش بگیرید یا به او کم‌محلی کنید، او در نهایت علاقه‌اش را به شما از دست خواهد داد.

لازم به گفتن نیست که قرار نیست تمام آرزوهای عشقتان را برآورده کنید، اما برآورده نکردن آرزوهای او به معنای بی‌احترامی کردن به او به دلیل داشتن چنین خواسته‌هایی نیست. احترام گذاشتن به یکدیگر مهم‌ترین عامل برای موفقیت یک رابطه است. اگر شما دیگر احترامی برای طرف مقابل قائل نباشید یا دیگر نزد او عزت و احترامی نداشته باشید، باید بدانید که رابطه‌تان آسیب دیده و جبران آن بسیار سخت است. برای این که به عشقتان ثابت کنید، چقدر به او احترام می‌گذارید، از پررنگ کردن نقاط منفی رابطه‌تان دست بردارید و از خصوصیات مثبتش تعریف کنید. سخاوتمندانه از عشقتان و رفتار عاشقانه‌اش تعریف کنید. همچنین اگر فکر می‌کنید عشقتان دیگر احترامی برایتان قائل نیست، حد و مرزهایی را برای دوباره به دست آوردن احترامش وضع کنید.

حتما بخوانید: سیاست‌های زنانه برای جذب مردان (رفتار خانم با سیاست در رابطه) 

به وضوح برای طرف مقابل مشخص کنید که چه رفتارهایی را می‌توانید تحمل کنید و چه رفتارهایی برایتان غیرقابل تحمل است ـ البته این قانون‌گذاری‌ها را نباید وسط دعوا انجام دهید. اگر عشقتان رفتاری دارد که نمی‌توانید آن را تحمل کنید یا اظهارنظرهای آزاردهنده‌ای می‌کند، بگویید که این کارها یا حرف‌هایش باعث ناراحتیتان می‌شود و دوست ندارید که آنها را تکرار کند. مراقب باشید که صدایتان را بالا نبرید و تذکرهایتان را با لحنی آرام و مهربان بدهید. از طرفی اگر عشقتان بعد از شنیدن این تذکرها شروع به پرخاشگری کرد، بدانید مشکلی جدی وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کنید. می‌توانید رابطه‌تان را نجات دهید، اما مراقب باشید که وقتی عشقتان عصبانی است، نگرانی‌ها و شکایت‌هایتان را مطرح نکنید. صبر کنید آرام و خونسرد شود، سپس نگرانی‌هایتان را با آرام‌ترین و مهربانانه‌ترین لحن ممکن بیان کنید.

اگر احساس می‌کنید قدرتتان را در رابطه از دست داده‌اید، شاید قرار گرفتنتان در موضع ضعف به این دلیل باشد که بیش از حد برای بودن در کنار محبوبتان اشتیاق نشان داده‌اید یا توقع بیش از اندازه‌ای از او داشته‌اید. شما نمی‌توانید عشقتان را تحت فشار بگذارید و کارها را با عجله پیش ببرید، از طرفی امیدواریم که این رابطه عاشقانه یگانه شور و اشتیاق زندگیتان نباشد. برای علائق دیگرتان، مانند کار، ورزش، تحصیل و سرگرمی‌های مختلف وقت بگذارید و آزادی و فضایی را که طرف مقابل نیاز دارد، در اختیارش قرار بدهید. البته به این معنی نیست که به طور کلی رابطه عاطفی خود را فراموش کنید؛ بلکه منظور این است که سعی نکنید تمام انرژی و توان عاطفی خود را برای این رابطه خرج کنید، اما چرا؟

یکی از بحث‌های اصلی بین زوجین (چه قبل از ازدواج و چه بعد از آن)، بر سر همین موضوع است. بسیاری از اوقات یکی از طرفین تمام انرژی خود را برای رابطه می‌گذارد و چون فرد مقابل چنین کاری انجام نمی‌دهد، از او شاکی می‌شود و همین مساله به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم می‌شود مبنای بحث‌های بین دو طرف. از طرف دیگر، یکی از طرفین ممکن است فکر کند که چون در رابطه عاطفی هستند، باید دائما با هم در ارتباط باشند؛ این تفکر باعث می‌شود تا فرد مقابل بخواهد یک روز را با دوستانش بگذراند یا …، ناراحت بشود و باز هم این مورد باعث بحث و دعوا شود. زیرا، یک طرف فکر می‌کند فرد مقابلش به او بی‌توجه است و یک طرف دیگر با خود فکر می‌کند که هیچ فضایی برای زندگی شخصی خود ندارد.

تمام این موارد روی ارتباط عاطفی بسیار تاثیر گذار است، به همین دلیل توصیه می‌شود اگر فکر می‌کنید جز این گروه‌هایی که ذکر شده هستید، کمی به خودتان و فرد مقابل فضا دهید تا علاوه بر لذت بردن از زمان با هم بودن، زمانی هم برای سایر کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید. یادتان باشد، درست است که در رابطه عاطفی، نقش‌ها متفاوت است و شما باید به عنوان شریک عاطفی زمان بیشتری را با هم بگذرانید، اما به این معنی نیست که همیشه و همیشه باید با هم باشید، مگرنه شما به هم هیچ علاقه‌ای ندارید!

اگر فکر می‌کنید شدت آسیب در رابطه زیاد است و خودتان به تنهایی نمی‌توانید آن را مدیریت کنید، بهتر است با یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اولا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و در مرحله دوم قبل از اینکه دیر شود و رابطه به جدایی یا طلاق کشیده شود، ارتباط عاطفی خود را ترمیم کنید. روان‌شناس، ضمن بررسی دقیق رابطه و عوامل آسیب‌زا، به شما راهکارهایی برای مدیریت هرچه بهتر رابطه ارائه می‌دهد.

 اگر احساس می‌کنید رابطه عاطفی شما رو به سردی رفته و مانند روزهای اول نیست، بهتر است هرچه زودتر برای ترمیم آن کاری انجام بدهید. نشانه‌های رابطه سرد شدن رابطه به طور کلی: دعواهای زیاد و مکرر، سکوت، فاصله گرفتن از یکدیگر، عدم رشد و ارتقای رابطه، ایرادگیر شدن یکی از طرفین یا هر دو نفر و … است. برای ترمیم چنین رابطه‌ای بهتر است مهارت‌های ارتباطی مانند شناخت موانع ارتباطی و به کارگیری ابراز وجود را یاد بگیرید، از به کار گیری بازی‌های روانی بپرهیزید، به خواسته‌های شریک عاطفیتان احترام بگذارید، محدودیت‌های درستی برای رابطه خود وضع کنید، کمی به یکدیگر در رابطه فضا دهید و در نهایت اینکه به یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید.

عشقت رو جذب کن

میخوای یاد بگیری چطور روز به روز بیشتر قلب عشقتو بدست بیاری؟ چطور یه رابطه موفق منجر به ازدواج داشته باشی؟ چطور یه زندگی مشترک موفق داشته باشی؟ پس فرصت را از دست نده! تو هم به جمع دنبال کنندگان پیج رادیو عشق در اینستاگرام اضافه شو…

عضویت در خبرنامه رادیو عشق

38 بازدید

47 بازدید

119 بازدید

107 بازدید

184 بازدید

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

مشترک نمی شومدریافت همه دیدگاه های این نوشتهفقط دریافت پاسخ دیدگاه های خودم

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

سلام، بنده۱۹ و عشقم۲۱سالشه، سه ساله باهم رابطه داریم و خیلی همو دوست داریم وقصدمون هم جدیه واسه ازدواج به طوری که خانواده ها در جریانند، مدتیه بنده خیلی زودرنج شدم و توقع دارم ایشون همش به بنده ابراز احساسات کنن و اگه اینطور نشه من گریه میکنمو ایشونم ناراحت میشن و میگن تو صبر نداری و هنوز اماده نیستی واسه ازدواج و دعوامون میشه و منم چند وقتیه سعی میکنم دیگه زودرنج نباشم ولی این که بهونه نگیرم و گریه نکنم باعث شده سرد بشم

سلام دوست گرامی سن هردوی شما برای مسئولیت اجتماعی بزرگی مانند ازدواج، سن زیادی نیست. اما درباره ویژگی‌هایی که گفتید، ابتدا آزمایش تیروئید بدهید تا از نظر جسمانی وضعیت شما چک شود. سپس اگر این رفتار و خلق و خو ادامه پیدا کرد، به مشاور مراجعه کنید.

سلام، منو عشقم قبلا مقداری دعوا میکردیم اما مشکلات رو حل کردیم و مدتی خیلی خوب بودیم اما الان هردومون هیجان و گرمی قبل رو نداریم و از این موضوع هردومون ناراحتیم و خیلیم همو دوست داریم، چیکار کنیم؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل و مدت زمان آشنایی اشاره نکردید. بحث و سردی در هر رابطه‌ای بوجود می‌آید. روابط یک دوره ماه عسل دارند که همه چیز در آن دوره معمولاً زیباست. روابطی می‌توانند این دوره ماه عسل را طولانی‌تر کنند که دارای مهارت‌های بیشتری باشند. این مهارت‌های ارتباطی هستند که باعث می‌شود شما به سمت بهتری حرکت کنید. می‌توانید از کمک مشاور بهره‌مند شوید.

سلام ۱۷سالمه بایه پسر ۲۶ساله دوستم خیلی دوسش دارم ولی همه جوره پسش میزنم‌ نمیتونم توکلمه های عاشقانش جواب بدم وقتی دستمو میگره پسش میزنم حالم بدمیشه نمیتونم همش باهاش تندی میکنم خیلی دلم میخواد جوابشو بدم ولی نمیتونم حتی تو جواب عشقم چیزی بگم بایه قلب ساده جواب میدم حس میکنم داره ازم زده میشه میشه بگید مشکل من چیه؟

سلام دوست گرامی اولین مساله شما سن شماست. چون هنوز در دوره نوجوانی هستید و هویتی شکل نگرفته است که بخواهید تصمیم درستی در رابطه عاطفی داشته باشید. دومین مساله بلد نبودن اصول رابطه و مهارت‌های ارتباطی است.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام دوست گرامی تحت تاثیر صحبت دیگران بودید و همین مساله طرف مقابل را دلسرد کرده است. بهتر است برای طرف مقابل این مساله را بازگو کنید و برای اصلاح رفتار خودتان مشاوره دریافت کنید تا مجددا رابطه گرم شود.

سلام من ۴ماه میشه که با یه دختری وارد رابطه شدم و خیلی هم دوستش دارم اوایل همه چیز خوب بود بهم محبت میکرد برام وقت میذاشت روم حساس بود و همیشه سعی میکرد که کنارم باشه اما این اواخر عوض شده کمتر سراغمو میگیره محبتش بهم کم شده وقتی بهش محبت میکنم خیلی عادی جواب محبتم رو میده و وقتی میگم میگه که نمیخوام خیلی وابسته هم شیم که وقتی درست تموم شد اومدی خواستگاریم خونوادم مخالفت کردن یا نشد که به هم برسیم ضربه نخوریم . منم بهش میگم راضی کردن خونواده هارو بسپار به من و مثل سابق کنارم باش اما میگه نه من احتمالات رو در نظر میگیرم و دائما منفی بافی میکنه . منم بهش میگم که برای اینکه شرایطم رو مهیا کنم و بیم خواستگاری نیاز به انگیزه دارم نیاز به پشتیبانی از سوی تو دارم در جواب میگه من الان حوصله هیچی رو ندارم نمیخوام استرس داشته باشم که نشد ضربه روحی میخورم . تو کارهاتو جور کن منم درسمو میخونم موعدش شد خونوادت با خونوادم حرف میزنن منم به پات هستم رابطمونم ادامه میدیم نه اونقد که وابسته هم شیم. لطفا راهنمایی کنید برای اینکه مثل سابق رابطمون پر شور و گرم شه چه کاری باید کنم؟؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقایل اشاره نکردید. زاویه دید ایشان منطقی‌تر است و نگران است که در آینده آسیب جدی به خودش و شما وارد نشود. بنابراین بهتر است شما شرایط خواستگاری را مهیا کنید و از مشاوره پیش از ازدواج نیز غافل نباشید تا این نگرانی‌ها بررسی شود.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام من یه دختری ۱۵ ساله هستم با یه پسر ۲۵ ساله یک ماه میشه که آشنا شدم باهاش و منم خیلی خیلی خیلی زیاد دوسش دارم اما اون خیلی سرد و بد رفتار میکنه و میگه که نمیخواد ببینم و میگه ولم کن من هم کاری نکردم که از دستم دلخور بشه و هر چی دلیل این کاراش رو میپرسم بهم نمیگه و همش مدام بلاکم میکنه و از بلاکی درم میاره و حتی در طی این یک ماه من حتی عزیزم و یا گلم هم نتونستم بهش بگم اون خیلی سرد رفتار میکنه من چیکار کنم تا از من دلسرد نشه و روز به روز عاشقم بشه ؟؟

سلام دوست گرامی به چه دلیلی می‌خواهید در رابطه‌ای بمانید که طرف مقابل شما را نمی‌خواهد؟! سن شما برای ارتباط بسیار کم است.

سلام. من دختری 38 ساله هستم حدودا بیست روز هست که با پسری آشنا شدم که ایشون فیزیوتراپ من هست روی دست من کار میکنن از همان روز اول نگاه‌های عاشقانه‌شون شروع شد ومدام به بنده سلام میکرد و حال بنده رو جویا میشد ولی من زیاد ایشون رو تحویل نمیگرفتم بیشتر اوقات بنده کم محلی میکردم حتی با لبخند به استقبال من می‌امدن حتی سربه سر من میگذاشتن ولی بنده یه خط در میان جواب میدادم ایشون الان بعد از کم محلی های من یه ذره رابطه و رفتارش سرد شده بامن من از طرفی چون خواهرشون هم اونجا رییس هست بنده مراعات کردم که نمیتونم به ایشان ابراز عشق و علاقه کنم یعنی هردو این مشکل داریم و من که دیدم ایشون ابراز عشق نمی‌کنم از روی عمد گفتم که همکارشان که پسر هم بود گفتم که ایشون چند روز هست که نیستن از اون روز رفتارشان و رابطه شون با من سرد شده خواهشا راهنماییم کنین که نشانه های عشق واقعی به دختر چیه؟ آیا دلیل سردشدن این رابطه رفتار خودم هست یا اون سوال در مورد اون پسر همکارشون هست؟ واقعا نمیدونم دلیل ساکتی وغمگین بودنشون بخاطر کم محلیهای منه یا چیز دیگه ؟خواهشا راهنماییم کنین

سلام دوست گرامی تناقضی در صحبت‌های شما دیده می‌شود. اگر ایشان به شما توجه داشتند دلیل اینکه با او سرد بودید چه بود؟ نحوه رفتار ایشان با سایر بیماران چگونه است؟ چه رفتارهایی در ایشان بوده است که باعث شده است شما تصور کنید که او به شما علاقه دارد؟ رفتار و کم محلی‌های شما می‌تواند دلیل این رفتارها باشد، اما پیش از این باید مشخص کنید که آیا واقعا او به شما علاقه داشته است یا خیر؟ زمانی می‌توانید این را متوجه شوید که او به صورت مستقیم به شما ابراز علاقه کند.

سلام من بایه دختری دوست شدم و خیلی دوستش داشتم ولی رفته رفته نسبت به اون شکاک شدم حتی وقتی می خواست بعداز صحبت تلفنی بام ن یه برنامه رو ببینه یا بره گردش عصبی می شم ولی نمی‌خوام ناراحتش کنم و رابطمون سرد شه احساس می کنم دوست دارم بهش بگم ازش متنفرم و اون مقاومت کنه که چرا ولی می دونم این کارا رابطه‌مونو کم رنگ می کنه ولی خیلی عصبی می شم می شه لطفا برای کنترل عصبی شدنم یه راهکاری رو پیشنهاد بدین ما هردومونم۱۸سالمونه

سلام دوست گرامی 18 سالگی برای انتخاب و شروع یک رابطه عاطفی کمی زود است، چون هنوز بلوغ و پختگی اتفاق نیفتاده است و دوطرف هنوز دنیای خودشان را نمی‌شناسند. دلیل این عصبی شدن ابتدا باید مشخص شود تا راهکاری متناسب با این شرایط به شما گفته شود. معمولاً اضطراب و ترس از دادن و تنهایی می‌تواند فردی را شکاک کند. گاهی هم تجره تلخ از دست دادن در گذشته نیز باعث می‌شود در رابطه دائماً حس کنید که طرف مقابل قصد ترک کردن شما را دارد. برای دریافت مشاوره از رادیو عشق، نوبت مشاوره خود را رزرو کنید.

سلام خسته نباشید من با یک آقایی بودم که اول خیلی باهمو دوست داشتیم و بحث ازدواج بود تو هر شرایطی ولی این آقا وقتی رفت تهران و ازهم فاصله گرفتیم گفت میترسم خانوادم نزارن و تو ضربه بخوری و رابطمونو سرد کرد یعنی فاصله گرفت من تلاش کردم چندباری بهشون گفتم ولی ایشون میگن ب هیچ عنوان نمیخام مثل سابق بشیم چون میترسم نشه و ضربه بخوریم من واقعا نمیدونم چیکار کنم

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. زمانی که طرف مقابل شما هنوز به استقلال برای تصمیم‌گیری درباره زندگی مشترکش نرسیده باشد، نمی‌توانید روی او برای آینده طولانی سرمایه‌‌گذاری کنید. آیا ایشان دلیل اینکه خانواده‌اش ممکن است موافقت نکنند را دقیق توضیح دادند؟ آیا یکدفعه به این نتیجه رسیدند که خانواده‌شان موافقت نمی‌کنند و از قبل نمی‌دانستند؟ ایشان باید با ترس خودشان مواجه شود و اگر این رابطه برایش اهمیت دارد، برای آن تلاش کند. شما نیز برای بررسی بیشتر دلیل‌تان برای بودن در رابطه، نیاز به دریافت مشاوره دارید.

سلام خسته نباشید، من حدود ۷-۸ ماه است که با پسری اشنا شدم و همه چی به خوبی پیش میرفت، ایشون با مادرم اومدن صحبت کردند و قرار شد با خوانوادش بیان برای خواستگاری. چند وقت قبل ایشون از من رابطه جنسی خواستن یادمه وقتی بهش جواب رد دادم گفت به تو اسیب نمیرسه و به من اعتماد نداری بعد این همه وقت، این شد قبول کردم و شاید دو یا سه بار این اتفاق افتاد و وابستگیمون بیشتر شد. اما یک روز خیلی اتفاقی بعد از اخرین دیدارمون دیگه به من زنگ نزد. وقتی که پیگیر شدم گفت که ادم عصبی هستم بدرد نمیخورم زندگیتو خراب میکنم، فهمیدم ناراحته کمی ارومش کردم و گفتم که کنارشم و اگه ناراحته بهش فضا میدم تا اروم بشه بعد قطع کردیم. اما الان ۲۷ روزه که تماسی نمیگیره دو بارم پیام دادم اما جواب نیومد،میترسم. دلم نمیخواد از دستش بدم و فکر میکنم که تقصیر خودمه و ای کاش قبول نمیکردم و این باعث شده سرد بشه. اما خودش گفت که من هنوز دوستت دارم و مشکلم به تو بر نمیگرده، خب اگه به من بر نمی‌گرده ،این همه مدت کافی نبوده ک زنگ بزنه؟ من باید چکار کنم دیگه دارم چل میشم😔

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. حتما روزهای سختی را می‌گذرانید و باور نکردید که او شما را ترک کرده است. علت نبودن ایشان صرفاً برقراری رابطه جنسی نیست، اما برقراری این رابطه می‌تواند جذابیت‌های شما را پایین آورده باشد و او دیگر لازم نبیند تا تلاشی برای بدست آوردن شما از شیوه صحیح و خواستگاری انجام دهد. اما علت اینکه اشاره کرده‌اند که شما مشکلی ندارید و این یک مسأله فردی است، بدانید اگر ایشان برای این رابطه اهمیت خاصی قائل باشد، حتماً این مسائل فردی را حل می‌کند و مجدداً پیشقدم می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما با مشاوران رادیو عشق نوبت مشاوره دریافت کنید تا طریق صحیح بازگرداندن ایشان به رابطه را یاد بگیرید.

سلام من ۲۰ سالمه و حدوده ۲ سال هست با پسری همسن خودم که فامیل دورمون هست آشنا شدم تقریبا نه ماه میشه که حسش و بهم گفته و دوماهم هست من حس ام گفتم همه چیز خوب بود تا اینکه چند وقت جواب پیام هامو دیر میده مثلا یه هفته یا چهار پنج روز طول میکشه جوابمو بده و سرد شده و اینکه تو ابراز احساسات خیلی خجالتیه وقتی می‌پرسی حس ات چیه میگه قبلا گفتم دیگه این جواب دادن های دیرش هم گفت میبخشید یکم سرم شلوغه و فلان ولی تو واتس آپ آخرین بازدید هاشو میبینم متوجه میشم که میاد تو برنامه ها اما جواب من و نمیده می‌نویسه سلام خوبی جوابشو میدم میگم خوبم و چطوری و فلان یه هفته طول میکشه یه کلمه جواب بده چیکار کنم

سلام دوست گرامی اگر آشنایی شما از راه دور بوده است و هنوز به صورت رسمی همدیگر را ندیدید، این سردی دلیلش روشن است. اما اگر ارتباط‌تان نزدیک‌تر بوده و یکدفعه ایشان سرد شده استف باید علت‌های آن دقیق‌ مشخص شود. باید ابتدا از خودتان بپرسید که چرا در رابطه خودتان باید دائماً پیگیر او باشید؟ چرا تا این حد از جواب ندادن‌های او بهم ریختید؟ برای بررسی بیشتر نیاز دارید که با مشاوران رادیو عشق مشاوره داشته باشید.

سلام من ۲۳ سالمه و با پسری هم سنه خودم سه ساله که تو رابطم وخیلیم بهش علاقه دارم اما به من خیلی کم محبت میکنه و دیگه مهربون نیست و هرروز سر چیزای بی ارزش باهام دعوا میکنه و خیلی راحت بهم بی احترامی میکنه و تا از نارضایتیمو نشون میدم میگه میتونی بری و من چون خیلی دوسش دارم ، هرچی میگه کوتاه میامو تحمل میکنم وقتی بهش میگم خیلی بد اخلاق شده و مهربون نیست میگه تو بهم تلقین میکنی من بد اخلاقم اینجوری من لج میکنم ‌ خب من اگه نگم از چی ناراحتم پس چجوری مشکلمو بهش بفهمونم

سلام دوست گرامی به نظر می‌رسد که در ارتباط شما نوع لحن و محتوای صحبت برای طرف‌مقابل خوشایند نیست و مهارت برقراری ارتباط موثر و شیوه بیان درخواست و ناراحتی خود را ندارید که نیاز است از طریق مشاوره این مهارت‌ها را یاد بگیرید. نیاز دارید تا یاد بگیرید که به شیوه درستی درخواست‌های خودتان را مطرح کنید. مثلا به جای اینکه تو دیگه مهربون نیستی، بگویید، من احساس می‌کنم که نیاز به توجه بیشتری دارم. در ضمن این نکته را هم در نظر داشته باشید که باید از خود بپرسید چرا باید با کسی که اصلا با شما خوب رفتار نمی‌کند و تلاشی برای ادامه رابطه انجام نمی‌دهد ارتباط خود را ادامه بدهید؟ چه چیزی در این ارتباط وجود دارد که به شما انگیزه ادامه آن را می‌دهد؟

سلام.خسته نباشید من ۲۲ سالمه با یه آقایی ۲۴ ساله نزدیک به ۴ ساله که دوستیم قصدمون جدی بود از من به خانوادش گفتن منم به مادرم گفتم.اما من اشتباهی که کردم سر هرچیز کوچیکی قهر کردم. این اواخرقهرمون طول کشید و دوباره اشتی کردیم ولی میگفت سردم کردی.میونمون کمی شکراب بود تاباز سریه مسئله ای یه قهرکوچیک پیش اومد.یه مدت اومدسراغم دیگه نیومد.دیگه جوابمونداد.منم زیادنرفتم سراغش تا چندروزپیش رفتم وبه زورجوابموداد.حالاباهمیم بهم میگه دوسم داره بهم میگه جواب ندادن به من براش سخت ترینه بهم میگه حاضرم بمیرم امااشکتونبینم اما میگه من سردشدم من دیگه ادم سابق نیستم.وقتی پرسیدم بودونبودم برات فرقی نداره هیچی نگفت.من باید چکارکنم؟احتمال داره این رابطه درست شه؟خیلی دوسش دارم میدونم بچه بازی دراوردم اما نمیخوام از دستش بدم

سلام دوست گرامی قهر یک نوع رفتار است که ناشی از فرار کردن برای حل مساله است. اگر شیوه بازگشت صحیح به رابطه را بدانید، بهتر می توانید مجددا جذابیت های خود را در رابطه بیابید و احیا کنید. برای دریافت دوره بازگشت به رابطه، لطفاً ابتدا وقت مشاوره دریافت کنید.

آدرس: تهران، پونک، نبش بلوار پونک، پلاک 2، طبقه سوم، واحد 6

تلفن پشتیبانی:02146015870

رزرو نوبت مشاوره

انجمن روانشناسی آمریکا

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران

سازمان بهزیستی ایران

انجمن روانشناسی ایران

 

روزهای خوش ابتدای رابطه را به یاد بیاورید که عشقتان لحظه‌ای از شما چشم برنمی‌داشت و از معاشرت با شما سیر نمی‌شد. عاشق دلخسته‌تان مدام با شما تماس می‌گرفت، ساعت‌ها تلفنی با هم حرف می‌زدید و تمام شب را بیدار می‌ماندید و با هم صحبت می‌کردید. اما اکنون همه چیز عوض شده است و دیگر وقتی به او فکر می‌کنید، قلبتان به تپش نمی‌افتد؛ احساس می‌کنید که رابطه عاطفی و عاشقانه‌تان سرد شده است. البته همچنان احساسات عاشقانه‌ای به او دارید و دوست دارید رابطه‌تان را دوباره مثل گذشته گرم کنید، اما احساس می‌کنید که طرف مقابل دیگر توجه چندانی به رابطه‌تان ندارد یا دست‌کم به اندازه شما به رابطه‌تان اهمیت نمی‌دهد. در چنین شرایطی طبیعی است که ناراحت و مضطرب ‌شوید. ممکن است این نگرانی وادارتان کند که تکنیک‌های مختلفی را برای گرم و پرشور کردن رابطه‌تان امتحان کنید.در این مقاله سعی کرده‌ایم به شما آموزش دهیم که اولا نشانه‌های سردی در رابطه کدام‌ها هستند تا در این صورت اگر چنین زنگ‌ خطرهایی در ارتباطتان دیدید، سریعا برای رفع آن تلاش کنید. در نهایت هم روش‌ها و تکنیک‌هایی برای بهبود بخشید این رابطه و گرم شدن آن به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

قبل از هر چیز بهتر است در این بخش می‌خواهیم به مهم‌ترین نشانه‌های سرد شدن یک رابطه نگاهی بیاندازید. این نشانه‌ها به معنای زنگ خطری هستند که نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند به قیمت پایان یافتن رابطه تمام شود؛ بنابراین بهتر است که خوب به آن‌ها دقت کنید و در صورت مشاهده چنین نشانه‌هایی برای حل و فصلشان اقدام کنید. در بخش بعدی در مورد روش‌های موثر برای حل و فصل آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

دعواهای زیاد و مکرر، حتی سر مسائل بسیار کوچک، یکی از نشانه‌های مهم سرد شدن رابطه است. زمانی که دیگر زوجین چه در دوره آشنایی قبل از ازدواج و چه در دوران متاهلی نتوانند مشکلاتشان را به صورت منطقی حل و فصل کنند، روز به روز از هم فاصله می‌گیرند و این شکاف ارتباطی به احتمال زیاد یک روزی به جدایی عاطفی ختم خواهد شد. البته اشتباه نکنید، بحث و اختلاف نظر، حتی دعوا در همه روابط پیش می‌آید، اما اگر این رابطه سالم باشد و دو طرف مدیریت هیجانات و احساساتشان را یاد گرفته باشند، خیلی زود می‌توانند بحث و دعوا را خاتمه دهند؛ علاوه بر این، این اتفاقات در زوج‌هایی که مهارت‌های ارتباطی قوی‌تری دارند، کمتر پیش می‌آید.

یکی دیگر از نشانه‌های سرد شدن در رابطه این است که شما دیگر با هم مثل قبل صحبت نمی‌کنید؛ به عبارت دیگر در اکثر زمان‌هایی که با هم هستید، حرفی برای گفتن ندارید؛ حتی در زمانی که مشکلی پیش آمده باشد؛ سکوت کردن و یا قهر کردن‌های طولانی در رابطه زنگ‌های خطری است که باید آن‌ها را جدی بگیرید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

یکی از رفتارهای  بارزی که نشان می‌دهد، نسبت به هم سرد شده‌اید این است که وقتی به نظر می‌رسد همه چیز روبراه است، فردی که با او در ارتباط هستید، ناگهان دیگر جواب پیام‌هایتان را می‌دهد یا پنج ساعت طول می‌کشد تا زحمت یک جواب مختصر را به خودش بدهد، آن هم در حالی که معمولا مدام برای هم پیام می‌فرستادید. یا این که برخلاف گذشته که عادت داشتید همیشه از قبل برای قرار بعدی برنامه‌ریزی کنید، به تازگی هیچ حرفی دربارۀ قرار هفته بعدتان نمی‌زنید یا اصلاً دیگر حرفی از قرارهای بعدی به میان نمی‌آید. یا اینکه اگر ازدواج کرده باشید، همسرتان با شما به مهمانی‌ها نمی‌آید، دیر به خانه برمی‌گردد، ترجیح می‌دهد نسبت به گذشته زمان بیشتری را با دوستانش باشد تا با شما و … .

هر کاری که در اوایل رابطه‌تان انجام می‌دادید، به نظر عشقتان قابل تحسین، یا حداقل قابل تحمل بود، اما الان او حتی از نفس کشیدنتان هم ایراد می‌گیرد. این احتمال وجود دارد که او از رابطه ناراضی است و دارد تلافی این ناراحتی را سر شما در می‌آورد. این ایراد گرفتن‌ها و غر زدن‌ها می‌تواند روش غیرمستقیمی برای ابراز نارضایتیش باشد. البته ممکن است بنا به دلایلی به طور کلی ناراحت باشد یا مشکلی سر کارش داشته باشد. درهر حال وقتی یک نفر رفتارهای شریک عاطفیش را آزاردهنده‌تر از دیگر شرایط زندگی می‌یابد و دائما از او یاد می‌گیرد، این بهانه‌جویی‌ها را می‌توان نشانه نارضایتی از رابطه تلقی کرد که این خودش یک نشانه از سرد شدن رابطه عاطفی است.

این نشانه برخلاف نشانه‌های قبلی کمی نامحسوس‌تر است، اما اگر متوجه شدید که رابطه‌تان دیگر پیشرفتی نمی‌کند، روان‌شناسان توصیه می‌کنند که رابطه‌تان را دقیق‌تر بررسی کنید تا علت این رکود را پیدا کنید. روابط عاشقانه باید با ضرب‌آهنگی طبیعی پیشرفت کنند، به این ترتیب که قرارهای آشنایی و دوستی به تدریج به ملاقات با دوستان و خانواده بیانجامد و بعد به خواستگاری، نامزدی و ازدواج ختم شود. اگر رابطه شما چنین روندی را طی نمی‌کند، احتمالا یکی از دو طرف از رابطه ناراضی است و مانع رشد آن می‌شود. مسلما این فرد ناراضی دلیلی برای ناراحتیش دارد که اجازه نمی‌دهد رابطه رشد کند.

در این قسمت به شما یاد خواهیم داد که چطور یک رابطه آسیب دیده را بهبود ببخشید و به رابطه‌ای که رو به سردی رفته است، گرما هدیه کنید.

حتما بخوانید: راهکارهای بهبود رابطه زن و شوهر (مهارت بهتر شدن ارتباط با همسر)

یکی از مهم‌ترین و اولیه‌ترین نکاتی که باید برای داشتن ارتباط سالم یاد بگیرید، مهارت‌های ارتباطی است؛ این تکنیک‌های ارتباطی به شما کمک می‌کند که اولا میزان بحث‌های بی‌سرانجام را کاهش دهید و دوما کیفیت رابطه خود را بهبود دهید. در بحث مهارت‌های ارتباطی، دو موضوع از همه مهم‌تر است، یکی موانع ارتباطی و دوم روش‌های ابراز وجود و جرات‌ورزی که در زیر به طور مختصر به آن اشاره می‌شود:

یکی دیگر از مسائل مهم در رابطه عاطفی، یادگرفتن مهارت‌های‌ ابراز وجود و جرات‌ورزی است. فرض کنید در رابطه عاطفی‌تان موضوعی شما را عمیقا ناراحت کند؛ به طور کلی آدم‌ها عموما دو روش به کار می‌گیرند، یا دعوا راه می‌اندازند و با پرخاشگری ناراحتی‌شان را ابراز می‌کنند یا سکوت می‌کنند. هر دو این روش‌ها بسیار آسیب‌زا هستند. تبعات دعوا راه‌انداختن را اکثرا می‌دانید، اما شاید با تبعات سکوت خیلی آشنا نباشید؛ وقتی فردی از موضوعی ناراحت است ولی به جای مطرح کردن آن سکوت اختیار می‌کند، باز هم مشکل‌ساز است، زیرا یا این موضوعات روی هم جمع می‌شوند و به یکبار خودشان را نشان می‌دهند (مثل آتش زیر خاکستر) و یا فرد از روش‌هایی استفاده می‌کند که ظاهرا هیچ اشکالی ندارد ولی به فرد مقابل آسیب می‌رساند، مثل اینکه شما از همسرتان ناراحت باشید و لباسش را هنگام اتو کردن بسوزانید (البته در درجات پایین عصبانیت) یا در صورتی که از شما کاری خواست عمدا پشت گوش بندازید و … . بنابراین هر دوی این روش‌ها دیر یا زود رابطه را دچار مشکل می‌کند.

اما چه کار می‌توان انجام داد؟ یکی از روش‌های بینابینی (یعنی نه پرخاشگری و نه سکوت)، روش ابراز وجود است. در این روش هم شما حرفتان را زدید و هم به احتمال کمتری رابطه را دچار مشکل کردید. یکی از بهترین روش‌های ابراز وجود این است که شما از احساساتتان صحبت کنید؛ به عنوان مثال بگویید: “می‌دونی عزیزم، وقتی تو دیر به دیر به من زنگ می‌زنی، خیلی غمگین و ناراحت می‌شم، چون فکر می‌کنم برات خیلی مهم نیستم”. کلید ابراز وجود این است که حرفتان را کوتاه، بدون لحن قضاوتی و با آرامش بزنید. اینطوری قطعا موثرتر خواهد بود. به‌علاوه، شما نباید وارد بحث شوید، حرفتان را بزنید و اجازه دهید که فرد مقابل فکر کند. اگر بعد از این جمله، جملاتی دیگری استفاده کنید، اثر آن را از بین خواهید برد.

بعضی افراد نصیحتتان می‌کنند که بازی قدرت را برای برگرداندن عشقتان به رابطه یا شعله‌ور کردن آتش عشقتان شروع کنید. به هیچ وجه وارد بازی‌های روانی نشوید. اگر عمداً عشقتان را نادیده می‌گیرید یا به او بی‌محلی می‌کنید و از او فاصله می‌گیرید، در حال بازی دادن او هستید. چنین رفتارهایی شاید باعث شود که او برای مدت کوتاهی به شما بیشتر توجه کند، اما تاثیر مطلوب درازمدتی بر رابطه‌تان نخواهد داشت. اگر رفتارتان با او دائماً بی‌ادبانه یا تحقیرکننده باشد، نادیده‌اش بگیرید یا به او کم‌محلی کنید، او در نهایت علاقه‌اش را به شما از دست خواهد داد.

لازم به گفتن نیست که قرار نیست تمام آرزوهای عشقتان را برآورده کنید، اما برآورده نکردن آرزوهای او به معنای بی‌احترامی کردن به او به دلیل داشتن چنین خواسته‌هایی نیست. احترام گذاشتن به یکدیگر مهم‌ترین عامل برای موفقیت یک رابطه است. اگر شما دیگر احترامی برای طرف مقابل قائل نباشید یا دیگر نزد او عزت و احترامی نداشته باشید، باید بدانید که رابطه‌تان آسیب دیده و جبران آن بسیار سخت است. برای این که به عشقتان ثابت کنید، چقدر به او احترام می‌گذارید، از پررنگ کردن نقاط منفی رابطه‌تان دست بردارید و از خصوصیات مثبتش تعریف کنید. سخاوتمندانه از عشقتان و رفتار عاشقانه‌اش تعریف کنید. همچنین اگر فکر می‌کنید عشقتان دیگر احترامی برایتان قائل نیست، حد و مرزهایی را برای دوباره به دست آوردن احترامش وضع کنید.

حتما بخوانید: سیاست‌های زنانه برای جذب مردان (رفتار خانم با سیاست در رابطه) 

به وضوح برای طرف مقابل مشخص کنید که چه رفتارهایی را می‌توانید تحمل کنید و چه رفتارهایی برایتان غیرقابل تحمل است ـ البته این قانون‌گذاری‌ها را نباید وسط دعوا انجام دهید. اگر عشقتان رفتاری دارد که نمی‌توانید آن را تحمل کنید یا اظهارنظرهای آزاردهنده‌ای می‌کند، بگویید که این کارها یا حرف‌هایش باعث ناراحتیتان می‌شود و دوست ندارید که آنها را تکرار کند. مراقب باشید که صدایتان را بالا نبرید و تذکرهایتان را با لحنی آرام و مهربان بدهید. از طرفی اگر عشقتان بعد از شنیدن این تذکرها شروع به پرخاشگری کرد، بدانید مشکلی جدی وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کنید. می‌توانید رابطه‌تان را نجات دهید، اما مراقب باشید که وقتی عشقتان عصبانی است، نگرانی‌ها و شکایت‌هایتان را مطرح نکنید. صبر کنید آرام و خونسرد شود، سپس نگرانی‌هایتان را با آرام‌ترین و مهربانانه‌ترین لحن ممکن بیان کنید.

اگر احساس می‌کنید قدرتتان را در رابطه از دست داده‌اید، شاید قرار گرفتنتان در موضع ضعف به این دلیل باشد که بیش از حد برای بودن در کنار محبوبتان اشتیاق نشان داده‌اید یا توقع بیش از اندازه‌ای از او داشته‌اید. شما نمی‌توانید عشقتان را تحت فشار بگذارید و کارها را با عجله پیش ببرید، از طرفی امیدواریم که این رابطه عاشقانه یگانه شور و اشتیاق زندگیتان نباشد. برای علائق دیگرتان، مانند کار، ورزش، تحصیل و سرگرمی‌های مختلف وقت بگذارید و آزادی و فضایی را که طرف مقابل نیاز دارد، در اختیارش قرار بدهید. البته به این معنی نیست که به طور کلی رابطه عاطفی خود را فراموش کنید؛ بلکه منظور این است که سعی نکنید تمام انرژی و توان عاطفی خود را برای این رابطه خرج کنید، اما چرا؟

یکی از بحث‌های اصلی بین زوجین (چه قبل از ازدواج و چه بعد از آن)، بر سر همین موضوع است. بسیاری از اوقات یکی از طرفین تمام انرژی خود را برای رابطه می‌گذارد و چون فرد مقابل چنین کاری انجام نمی‌دهد، از او شاکی می‌شود و همین مساله به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم می‌شود مبنای بحث‌های بین دو طرف. از طرف دیگر، یکی از طرفین ممکن است فکر کند که چون در رابطه عاطفی هستند، باید دائما با هم در ارتباط باشند؛ این تفکر باعث می‌شود تا فرد مقابل بخواهد یک روز را با دوستانش بگذراند یا …، ناراحت بشود و باز هم این مورد باعث بحث و دعوا شود. زیرا، یک طرف فکر می‌کند فرد مقابلش به او بی‌توجه است و یک طرف دیگر با خود فکر می‌کند که هیچ فضایی برای زندگی شخصی خود ندارد.

تمام این موارد روی ارتباط عاطفی بسیار تاثیر گذار است، به همین دلیل توصیه می‌شود اگر فکر می‌کنید جز این گروه‌هایی که ذکر شده هستید، کمی به خودتان و فرد مقابل فضا دهید تا علاوه بر لذت بردن از زمان با هم بودن، زمانی هم برای سایر کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید. یادتان باشد، درست است که در رابطه عاطفی، نقش‌ها متفاوت است و شما باید به عنوان شریک عاطفی زمان بیشتری را با هم بگذرانید، اما به این معنی نیست که همیشه و همیشه باید با هم باشید، مگرنه شما به هم هیچ علاقه‌ای ندارید!

اگر فکر می‌کنید شدت آسیب در رابطه زیاد است و خودتان به تنهایی نمی‌توانید آن را مدیریت کنید، بهتر است با یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اولا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و در مرحله دوم قبل از اینکه دیر شود و رابطه به جدایی یا طلاق کشیده شود، ارتباط عاطفی خود را ترمیم کنید. روان‌شناس، ضمن بررسی دقیق رابطه و عوامل آسیب‌زا، به شما راهکارهایی برای مدیریت هرچه بهتر رابطه ارائه می‌دهد.

 اگر احساس می‌کنید رابطه عاطفی شما رو به سردی رفته و مانند روزهای اول نیست، بهتر است هرچه زودتر برای ترمیم آن کاری انجام بدهید. نشانه‌های رابطه سرد شدن رابطه به طور کلی: دعواهای زیاد و مکرر، سکوت، فاصله گرفتن از یکدیگر، عدم رشد و ارتقای رابطه، ایرادگیر شدن یکی از طرفین یا هر دو نفر و … است. برای ترمیم چنین رابطه‌ای بهتر است مهارت‌های ارتباطی مانند شناخت موانع ارتباطی و به کارگیری ابراز وجود را یاد بگیرید، از به کار گیری بازی‌های روانی بپرهیزید، به خواسته‌های شریک عاطفیتان احترام بگذارید، محدودیت‌های درستی برای رابطه خود وضع کنید، کمی به یکدیگر در رابطه فضا دهید و در نهایت اینکه به یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید.

عشقت رو جذب کن

میخوای یاد بگیری چطور روز به روز بیشتر قلب عشقتو بدست بیاری؟ چطور یه رابطه موفق منجر به ازدواج داشته باشی؟ چطور یه زندگی مشترک موفق داشته باشی؟ پس فرصت را از دست نده! تو هم به جمع دنبال کنندگان پیج رادیو عشق در اینستاگرام اضافه شو…

عضویت در خبرنامه رادیو عشق

38 بازدید

47 بازدید

119 بازدید

107 بازدید

184 بازدید

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

مشترک نمی شومدریافت همه دیدگاه های این نوشتهفقط دریافت پاسخ دیدگاه های خودم

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

سلام، بنده۱۹ و عشقم۲۱سالشه، سه ساله باهم رابطه داریم و خیلی همو دوست داریم وقصدمون هم جدیه واسه ازدواج به طوری که خانواده ها در جریانند، مدتیه بنده خیلی زودرنج شدم و توقع دارم ایشون همش به بنده ابراز احساسات کنن و اگه اینطور نشه من گریه میکنمو ایشونم ناراحت میشن و میگن تو صبر نداری و هنوز اماده نیستی واسه ازدواج و دعوامون میشه و منم چند وقتیه سعی میکنم دیگه زودرنج نباشم ولی این که بهونه نگیرم و گریه نکنم باعث شده سرد بشم

سلام دوست گرامی سن هردوی شما برای مسئولیت اجتماعی بزرگی مانند ازدواج، سن زیادی نیست. اما درباره ویژگی‌هایی که گفتید، ابتدا آزمایش تیروئید بدهید تا از نظر جسمانی وضعیت شما چک شود. سپس اگر این رفتار و خلق و خو ادامه پیدا کرد، به مشاور مراجعه کنید.

سلام، منو عشقم قبلا مقداری دعوا میکردیم اما مشکلات رو حل کردیم و مدتی خیلی خوب بودیم اما الان هردومون هیجان و گرمی قبل رو نداریم و از این موضوع هردومون ناراحتیم و خیلیم همو دوست داریم، چیکار کنیم؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل و مدت زمان آشنایی اشاره نکردید. بحث و سردی در هر رابطه‌ای بوجود می‌آید. روابط یک دوره ماه عسل دارند که همه چیز در آن دوره معمولاً زیباست. روابطی می‌توانند این دوره ماه عسل را طولانی‌تر کنند که دارای مهارت‌های بیشتری باشند. این مهارت‌های ارتباطی هستند که باعث می‌شود شما به سمت بهتری حرکت کنید. می‌توانید از کمک مشاور بهره‌مند شوید.

سلام ۱۷سالمه بایه پسر ۲۶ساله دوستم خیلی دوسش دارم ولی همه جوره پسش میزنم‌ نمیتونم توکلمه های عاشقانش جواب بدم وقتی دستمو میگره پسش میزنم حالم بدمیشه نمیتونم همش باهاش تندی میکنم خیلی دلم میخواد جوابشو بدم ولی نمیتونم حتی تو جواب عشقم چیزی بگم بایه قلب ساده جواب میدم حس میکنم داره ازم زده میشه میشه بگید مشکل من چیه؟

سلام دوست گرامی اولین مساله شما سن شماست. چون هنوز در دوره نوجوانی هستید و هویتی شکل نگرفته است که بخواهید تصمیم درستی در رابطه عاطفی داشته باشید. دومین مساله بلد نبودن اصول رابطه و مهارت‌های ارتباطی است.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام دوست گرامی تحت تاثیر صحبت دیگران بودید و همین مساله طرف مقابل را دلسرد کرده است. بهتر است برای طرف مقابل این مساله را بازگو کنید و برای اصلاح رفتار خودتان مشاوره دریافت کنید تا مجددا رابطه گرم شود.

سلام من ۴ماه میشه که با یه دختری وارد رابطه شدم و خیلی هم دوستش دارم اوایل همه چیز خوب بود بهم محبت میکرد برام وقت میذاشت روم حساس بود و همیشه سعی میکرد که کنارم باشه اما این اواخر عوض شده کمتر سراغمو میگیره محبتش بهم کم شده وقتی بهش محبت میکنم خیلی عادی جواب محبتم رو میده و وقتی میگم میگه که نمیخوام خیلی وابسته هم شیم که وقتی درست تموم شد اومدی خواستگاریم خونوادم مخالفت کردن یا نشد که به هم برسیم ضربه نخوریم . منم بهش میگم راضی کردن خونواده هارو بسپار به من و مثل سابق کنارم باش اما میگه نه من احتمالات رو در نظر میگیرم و دائما منفی بافی میکنه . منم بهش میگم که برای اینکه شرایطم رو مهیا کنم و بیم خواستگاری نیاز به انگیزه دارم نیاز به پشتیبانی از سوی تو دارم در جواب میگه من الان حوصله هیچی رو ندارم نمیخوام استرس داشته باشم که نشد ضربه روحی میخورم . تو کارهاتو جور کن منم درسمو میخونم موعدش شد خونوادت با خونوادم حرف میزنن منم به پات هستم رابطمونم ادامه میدیم نه اونقد که وابسته هم شیم. لطفا راهنمایی کنید برای اینکه مثل سابق رابطمون پر شور و گرم شه چه کاری باید کنم؟؟

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقایل اشاره نکردید. زاویه دید ایشان منطقی‌تر است و نگران است که در آینده آسیب جدی به خودش و شما وارد نشود. بنابراین بهتر است شما شرایط خواستگاری را مهیا کنید و از مشاوره پیش از ازدواج نیز غافل نباشید تا این نگرانی‌ها بررسی شود.

من ۲۲ سالمه و طرفم ۱۷ سالشه .مشکلی که هست اینه که من هنوز دانشجوام و سال بعد درسم تموم میشه بهش میگم چند ماه هم صبر کن درسم تموم شد اونوقت میام . چون از طرفی خونپادم مخالف اینن که قبل فارغ التحصیلی ازدواج کنم چون هنوز شغل و منبع درامد ثابتی هم ندارم . از طرفی این دختره هم میگه که من رو حرف بابام حرف نمیزنم و اگه مخالفت کنه کاری از دستم بر نمیاد خب پدر این دختر هم وقتی که دختره خواستگارایی داره که خونه داره شغل و درامد معقول ومناسبی داره اکه الان برم خواستگاری نمیاد دخترشو بده به منی که هنوز درسم رو تموم نکردم خونه ندارم و تا سال دیگه شرایط اولیه تشکیل خونواده رو ندارم

سلام من یه دختری ۱۵ ساله هستم با یه پسر ۲۵ ساله یک ماه میشه که آشنا شدم باهاش و منم خیلی خیلی خیلی زیاد دوسش دارم اما اون خیلی سرد و بد رفتار میکنه و میگه که نمیخواد ببینم و میگه ولم کن من هم کاری نکردم که از دستم دلخور بشه و هر چی دلیل این کاراش رو میپرسم بهم نمیگه و همش مدام بلاکم میکنه و از بلاکی درم میاره و حتی در طی این یک ماه من حتی عزیزم و یا گلم هم نتونستم بهش بگم اون خیلی سرد رفتار میکنه من چیکار کنم تا از من دلسرد نشه و روز به روز عاشقم بشه ؟؟

سلام دوست گرامی به چه دلیلی می‌خواهید در رابطه‌ای بمانید که طرف مقابل شما را نمی‌خواهد؟! سن شما برای ارتباط بسیار کم است.

سلام. من دختری 38 ساله هستم حدودا بیست روز هست که با پسری آشنا شدم که ایشون فیزیوتراپ من هست روی دست من کار میکنن از همان روز اول نگاه‌های عاشقانه‌شون شروع شد ومدام به بنده سلام میکرد و حال بنده رو جویا میشد ولی من زیاد ایشون رو تحویل نمیگرفتم بیشتر اوقات بنده کم محلی میکردم حتی با لبخند به استقبال من می‌امدن حتی سربه سر من میگذاشتن ولی بنده یه خط در میان جواب میدادم ایشون الان بعد از کم محلی های من یه ذره رابطه و رفتارش سرد شده بامن من از طرفی چون خواهرشون هم اونجا رییس هست بنده مراعات کردم که نمیتونم به ایشان ابراز عشق و علاقه کنم یعنی هردو این مشکل داریم و من که دیدم ایشون ابراز عشق نمی‌کنم از روی عمد گفتم که همکارشان که پسر هم بود گفتم که ایشون چند روز هست که نیستن از اون روز رفتارشان و رابطه شون با من سرد شده خواهشا راهنماییم کنین که نشانه های عشق واقعی به دختر چیه؟ آیا دلیل سردشدن این رابطه رفتار خودم هست یا اون سوال در مورد اون پسر همکارشون هست؟ واقعا نمیدونم دلیل ساکتی وغمگین بودنشون بخاطر کم محلیهای منه یا چیز دیگه ؟خواهشا راهنماییم کنین

سلام دوست گرامی تناقضی در صحبت‌های شما دیده می‌شود. اگر ایشان به شما توجه داشتند دلیل اینکه با او سرد بودید چه بود؟ نحوه رفتار ایشان با سایر بیماران چگونه است؟ چه رفتارهایی در ایشان بوده است که باعث شده است شما تصور کنید که او به شما علاقه دارد؟ رفتار و کم محلی‌های شما می‌تواند دلیل این رفتارها باشد، اما پیش از این باید مشخص کنید که آیا واقعا او به شما علاقه داشته است یا خیر؟ زمانی می‌توانید این را متوجه شوید که او به صورت مستقیم به شما ابراز علاقه کند.

سلام من بایه دختری دوست شدم و خیلی دوستش داشتم ولی رفته رفته نسبت به اون شکاک شدم حتی وقتی می خواست بعداز صحبت تلفنی بام ن یه برنامه رو ببینه یا بره گردش عصبی می شم ولی نمی‌خوام ناراحتش کنم و رابطمون سرد شه احساس می کنم دوست دارم بهش بگم ازش متنفرم و اون مقاومت کنه که چرا ولی می دونم این کارا رابطه‌مونو کم رنگ می کنه ولی خیلی عصبی می شم می شه لطفا برای کنترل عصبی شدنم یه راهکاری رو پیشنهاد بدین ما هردومونم۱۸سالمونه

سلام دوست گرامی 18 سالگی برای انتخاب و شروع یک رابطه عاطفی کمی زود است، چون هنوز بلوغ و پختگی اتفاق نیفتاده است و دوطرف هنوز دنیای خودشان را نمی‌شناسند. دلیل این عصبی شدن ابتدا باید مشخص شود تا راهکاری متناسب با این شرایط به شما گفته شود. معمولاً اضطراب و ترس از دادن و تنهایی می‌تواند فردی را شکاک کند. گاهی هم تجره تلخ از دست دادن در گذشته نیز باعث می‌شود در رابطه دائماً حس کنید که طرف مقابل قصد ترک کردن شما را دارد. برای دریافت مشاوره از رادیو عشق، نوبت مشاوره خود را رزرو کنید.

سلام خسته نباشید من با یک آقایی بودم که اول خیلی باهمو دوست داشتیم و بحث ازدواج بود تو هر شرایطی ولی این آقا وقتی رفت تهران و ازهم فاصله گرفتیم گفت میترسم خانوادم نزارن و تو ضربه بخوری و رابطمونو سرد کرد یعنی فاصله گرفت من تلاش کردم چندباری بهشون گفتم ولی ایشون میگن ب هیچ عنوان نمیخام مثل سابق بشیم چون میترسم نشه و ضربه بخوریم من واقعا نمیدونم چیکار کنم

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. زمانی که طرف مقابل شما هنوز به استقلال برای تصمیم‌گیری درباره زندگی مشترکش نرسیده باشد، نمی‌توانید روی او برای آینده طولانی سرمایه‌‌گذاری کنید. آیا ایشان دلیل اینکه خانواده‌اش ممکن است موافقت نکنند را دقیق توضیح دادند؟ آیا یکدفعه به این نتیجه رسیدند که خانواده‌شان موافقت نمی‌کنند و از قبل نمی‌دانستند؟ ایشان باید با ترس خودشان مواجه شود و اگر این رابطه برایش اهمیت دارد، برای آن تلاش کند. شما نیز برای بررسی بیشتر دلیل‌تان برای بودن در رابطه، نیاز به دریافت مشاوره دارید.

سلام خسته نباشید، من حدود ۷-۸ ماه است که با پسری اشنا شدم و همه چی به خوبی پیش میرفت، ایشون با مادرم اومدن صحبت کردند و قرار شد با خوانوادش بیان برای خواستگاری. چند وقت قبل ایشون از من رابطه جنسی خواستن یادمه وقتی بهش جواب رد دادم گفت به تو اسیب نمیرسه و به من اعتماد نداری بعد این همه وقت، این شد قبول کردم و شاید دو یا سه بار این اتفاق افتاد و وابستگیمون بیشتر شد. اما یک روز خیلی اتفاقی بعد از اخرین دیدارمون دیگه به من زنگ نزد. وقتی که پیگیر شدم گفت که ادم عصبی هستم بدرد نمیخورم زندگیتو خراب میکنم، فهمیدم ناراحته کمی ارومش کردم و گفتم که کنارشم و اگه ناراحته بهش فضا میدم تا اروم بشه بعد قطع کردیم. اما الان ۲۷ روزه که تماسی نمیگیره دو بارم پیام دادم اما جواب نیومد،میترسم. دلم نمیخواد از دستش بدم و فکر میکنم که تقصیر خودمه و ای کاش قبول نمیکردم و این باعث شده سرد بشه. اما خودش گفت که من هنوز دوستت دارم و مشکلم به تو بر نمیگرده، خب اگه به من بر نمی‌گرده ،این همه مدت کافی نبوده ک زنگ بزنه؟ من باید چکار کنم دیگه دارم چل میشم😔

سلام دوست گرامی به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. حتما روزهای سختی را می‌گذرانید و باور نکردید که او شما را ترک کرده است. علت نبودن ایشان صرفاً برقراری رابطه جنسی نیست، اما برقراری این رابطه می‌تواند جذابیت‌های شما را پایین آورده باشد و او دیگر لازم نبیند تا تلاشی برای بدست آوردن شما از شیوه صحیح و خواستگاری انجام دهد. اما علت اینکه اشاره کرده‌اند که شما مشکلی ندارید و این یک مسأله فردی است، بدانید اگر ایشان برای این رابطه اهمیت خاصی قائل باشد، حتماً این مسائل فردی را حل می‌کند و مجدداً پیشقدم می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما با مشاوران رادیو عشق نوبت مشاوره دریافت کنید تا طریق صحیح بازگرداندن ایشان به رابطه را یاد بگیرید.

سلام من ۲۰ سالمه و حدوده ۲ سال هست با پسری همسن خودم که فامیل دورمون هست آشنا شدم تقریبا نه ماه میشه که حسش و بهم گفته و دوماهم هست من حس ام گفتم همه چیز خوب بود تا اینکه چند وقت جواب پیام هامو دیر میده مثلا یه هفته یا چهار پنج روز طول میکشه جوابمو بده و سرد شده و اینکه تو ابراز احساسات خیلی خجالتیه وقتی می‌پرسی حس ات چیه میگه قبلا گفتم دیگه این جواب دادن های دیرش هم گفت میبخشید یکم سرم شلوغه و فلان ولی تو واتس آپ آخرین بازدید هاشو میبینم متوجه میشم که میاد تو برنامه ها اما جواب من و نمیده می‌نویسه سلام خوبی جوابشو میدم میگم خوبم و چطوری و فلان یه هفته طول میکشه یه کلمه جواب بده چیکار کنم

سلام دوست گرامی اگر آشنایی شما از راه دور بوده است و هنوز به صورت رسمی همدیگر را ندیدید، این سردی دلیلش روشن است. اما اگر ارتباط‌تان نزدیک‌تر بوده و یکدفعه ایشان سرد شده استف باید علت‌های آن دقیق‌ مشخص شود. باید ابتدا از خودتان بپرسید که چرا در رابطه خودتان باید دائماً پیگیر او باشید؟ چرا تا این حد از جواب ندادن‌های او بهم ریختید؟ برای بررسی بیشتر نیاز دارید که با مشاوران رادیو عشق مشاوره داشته باشید.

سلام من ۲۳ سالمه و با پسری هم سنه خودم سه ساله که تو رابطم وخیلیم بهش علاقه دارم اما به من خیلی کم محبت میکنه و دیگه مهربون نیست و هرروز سر چیزای بی ارزش باهام دعوا میکنه و خیلی راحت بهم بی احترامی میکنه و تا از نارضایتیمو نشون میدم میگه میتونی بری و من چون خیلی دوسش دارم ، هرچی میگه کوتاه میامو تحمل میکنم وقتی بهش میگم خیلی بد اخلاق شده و مهربون نیست میگه تو بهم تلقین میکنی من بد اخلاقم اینجوری من لج میکنم ‌ خب من اگه نگم از چی ناراحتم پس چجوری مشکلمو بهش بفهمونم

سلام دوست گرامی به نظر می‌رسد که در ارتباط شما نوع لحن و محتوای صحبت برای طرف‌مقابل خوشایند نیست و مهارت برقراری ارتباط موثر و شیوه بیان درخواست و ناراحتی خود را ندارید که نیاز است از طریق مشاوره این مهارت‌ها را یاد بگیرید. نیاز دارید تا یاد بگیرید که به شیوه درستی درخواست‌های خودتان را مطرح کنید. مثلا به جای اینکه تو دیگه مهربون نیستی، بگویید، من احساس می‌کنم که نیاز به توجه بیشتری دارم. در ضمن این نکته را هم در نظر داشته باشید که باید از خود بپرسید چرا باید با کسی که اصلا با شما خوب رفتار نمی‌کند و تلاشی برای ادامه رابطه انجام نمی‌دهد ارتباط خود را ادامه بدهید؟ چه چیزی در این ارتباط وجود دارد که به شما انگیزه ادامه آن را می‌دهد؟

سلام.خسته نباشید من ۲۲ سالمه با یه آقایی ۲۴ ساله نزدیک به ۴ ساله که دوستیم قصدمون جدی بود از من به خانوادش گفتن منم به مادرم گفتم.اما من اشتباهی که کردم سر هرچیز کوچیکی قهر کردم. این اواخرقهرمون طول کشید و دوباره اشتی کردیم ولی میگفت سردم کردی.میونمون کمی شکراب بود تاباز سریه مسئله ای یه قهرکوچیک پیش اومد.یه مدت اومدسراغم دیگه نیومد.دیگه جوابمونداد.منم زیادنرفتم سراغش تا چندروزپیش رفتم وبه زورجوابموداد.حالاباهمیم بهم میگه دوسم داره بهم میگه جواب ندادن به من براش سخت ترینه بهم میگه حاضرم بمیرم امااشکتونبینم اما میگه من سردشدم من دیگه ادم سابق نیستم.وقتی پرسیدم بودونبودم برات فرقی نداره هیچی نگفت.من باید چکارکنم؟احتمال داره این رابطه درست شه؟خیلی دوسش دارم میدونم بچه بازی دراوردم اما نمیخوام از دستش بدم

سلام دوست گرامی قهر یک نوع رفتار است که ناشی از فرار کردن برای حل مساله است. اگر شیوه بازگشت صحیح به رابطه را بدانید، بهتر می توانید مجددا جذابیت های خود را در رابطه بیابید و احیا کنید. برای دریافت دوره بازگشت به رابطه، لطفاً ابتدا وقت مشاوره دریافت کنید.

آدرس: تهران، پونک، نبش بلوار پونک، پلاک 2، طبقه سوم، واحد 6

تلفن پشتیبانی:02146015870

رزرو نوبت مشاوره

انجمن روانشناسی آمریکا

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران

سازمان بهزیستی ایران

انجمن روانشناسی ایران

 

این مطلب برای افرادی نوشته شده است که به دنبال جلوگیری از سرد شدن رابطه خود هستند و می خواهند بدانند چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم؛ یعنی عشق و حرارت موجود در رابطه عاطفی را افزایش دهند.

فرق نمی کند که رابطه شما یک رابطه زن و شوهری بوده و ازدواج کرده باشید یا در دوران آشنایی بوده و به دنبال ازدواج باشید.

به هر حال این مقاله با هدف جلوگیری از سرد شدن رابطه عاشقانه زن و شوهر، به پرسش چگونه رابطه را گرم نگه داریم پاسخ خواهیم داد زیرا هر نوع رابطه ای اگر تکنیک ها و مدل های حفظ رابطه در آن اجرا نشود طبیعی است که نه تنها سرما بلکه یخبندان را در رابطه خود تجربه کند.

در این مطلب ۵ موضوع را بررسی می کنیم. اول به نشانه های سرد شدن رابطه عاشقانه می پردازیم و سپس با اشاره به ۴ اصل توضیح می دهیم چگونه یک رابطه سرد را گرم کنیم و گرم نگه داریم. این ۴ اصل شامل رهایی از مدل چسبندگی، بازشناسی روش های رفتاری، مدل برجسته سازی رابطه گرم و مدل تمرکز بر دریافت هدف است.

قبل از پاسخ به این پرسش که چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم پاسخ دهیم باید با نشانه های سرد شدن رابطه آشنا شویم. هرچقدر بیشتر نشانه های زیر را در رابطه عاشقانه خود مشاهده کنید یعنی دمای رابطه شما بیشتر زیر صفر است و هر چه کمتر مشاهده کردید یعنی اوضاع بهتری دارید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

۱)وقتی رابطه سرد می شود عشقتان را کمتر می بینید: یکی دیگر از نشانه های سرد شدن رابطه عاشقانه این است که احساس می کنید همسر یا خواستگار تان وقتی کمتری برای شما می گذارد و تماس های کمتری با شما برقرار می کند.

۲) از بین رفتن اعتماد، رابطه را سرد می کند: یکی دیگر از نشانه های سرد شدن رابطه به خصوص در زن و شوهرها این است که اعتماد از بین می رود برای مثال به ارتباط های یکدیگر مشکوک می شوید.

۳) افزایش درگیری = کاهش دما: نشانه ی بعدی این است که با بهانه های کوچک با یکدیگر دعوا کنید و بیشتر وقت خود را به کشمکش و نزاع بگذارنید. یا برعکس همیشه مطیع و سرسپرده طرف مقابل باشید.

۴) کاهش سطح رضایت از رابطه: اما مهمترین نشانه سرد شدن رابطه عاشقانه این است که احساس کنید از طرف مقابل راضی نیستید، آنطور که می خواهید شما را خوشحال نکرده و انتظارات شما را برآورده نمی کند. چنین نشانه هایی را ممکن است در طرف مقابل نیز مشاهده کنید.

در چنین موقعیتی احساس می کنیدسرمای شدید رابطه تان شما را به یک پایان گریزناپذیر نزدیک می سازد. اما نگران نباشید. اگر زود به فکر بیفتید و اقدامی مثبت در جهت جلوگیری از سرد شدن رابطه انجام دهید قطعا می توانید خود را از باطلاق طلاق عاطفی رها سازید و  مجدد به سمت یک رابطه گرم و عاشقانه حرکت کنید.

در ادامه به نکاتی مهمی اشاره خواهم کرد که در گرم کردن یک رابطه سرد نقش مثبتی دارند.

مدل چسبندگی یکی از الگوهای غلط در روابط زناشویی و عاشقانه است که باعث سرد شدن بیشتر رابطه خواهد شد. قبل از هر اقدامی باید این مدل غلط را کنار گذاشته و بیش از آنکه به طرف مقابل وابسته باشید روی پای خود به ایستید.

فرق نمی کند که شما یک خانم باشید یا یک آقا در هر صورت خودکفا بودن و استقلال می تواند چند رتبه جذابیت شما را افزایش دهد و از سرد شدن طرف مقابل جلوگیری کند. پس همه سعی خود را به کار بگیرید تا از وابستگی افراطی جلوگیری کنید ( نگاه کنید به چگونه وابستگی را از بین ببریم)

وقتی همیشه به دنبال برطرف کردن انتظارات خود باشید یعنی همیشه می خواهید نیازهای خود را برطرف کنید. دیگران برای برطرف کردن نیازهای شما وارد رابطه نمی شوند بلکه خود نیز نیازهایی دارند که باید به آنها اهمیت داده شود.

برای مثال همیشه به دنبال تماس های وی نباشید، هر ساعت به او پیام ارسال نکنید، از او نخواهید هر روز برای گردش شما را بیرون ببرد و به طور کلی همیشه خواهان نباشید.

هیچ روش رفتاری صد در صد منفی و هیچ روش رفتاری صد در صد مثبت نیست. یک روش رفتاری خاص ممکن است در بعضی باعث سرد شدن احساس عاشقانه شود و در بعضی دیگر باعث گرم تر شدن رابطه شود.

به همین دلیل است که بازشناسی روش رفتاری تان اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از سرد شدن رابطه دارد. حتما پس از مطالعه این مطلب خوب فکر کنید و روش های رفتاری خود را بررسی کنید.

به این فکر کنید که کدام یک از رفتارهای شما باعث ایجاد احساس مثبت و خوشحال شدن طرف مقابل تان می شود ( اگر مدت ها است دیگر احساس مثبت و خوشحالی را در وی مشاهده نکردید به اوایل رابطه فکر کنید).

همچنین به این فکر کنید که در چه موقعیت هایی و با چه رفتارهایی باعث آزرده شده یا ایجاد احساس منفی در طرف مقابل خود شده اید.

لیستی از روش های رفتاری خود تهیه کنید و برنامه ای برای اجرای روش های رفتاری مثبت آماده کنید. باید بتوانید این روش ها را پیاده سازه کنید.

هیچ پاسخی بهتر از مدل برجسته سازی رابطه گرم برای این پرسش که چگونه یک رابطه سرد را گرم کنیم وجود ندارد.

سرد شدن رابطه عاشقانه باعث ایجاد یک دیوار تدافعی در طرف مقابل می شود. در چنین شرایطی هر نوع تلاش مستقیم و علنی برای صحبت کردن در مورد رابطه عاشقانه و قانع کردن وی برای گرم شدن رابطه با شکست مواجه خواهد شد.

احساس عشق، بر اساس  منطق و استدلال به وجود نخواهد آمد بلکه از درون شما نشات می گیرد. پس به جای اینکه برای جلوگیری از سرد شدن رابطه عاشقانه تان دلیل و استدلال بیاورید، غر بزنید، دعوا کنید یا حتی التماس کنید به دنبال برجسته سازی یک رابطه گرم باشید.

به عبارت دیگر به جای اینکه مستقیم برای گرم شدن رابطه تلاش کنید و اصرار کنید که ” مرا دوست داشته باش”، در عمل گرمای رابطه عاشقانه خود را برجسته کنید و نشان می دهید که رابطه عاشقانه ای دارید.

بازشناسی روش های رفتاری و پیاده سازی مدل های رفتاری مثبت و پرهیز از مدل های رفتاری منفی که در بخش قبل در مورد آن صحبت کردم می تواند نقش قدرتمندی در برجسته سازی رابطه گرم و در نتیجه بهبود رابطه سرد شده بازی کند.

از دیگر مدل های برای جلوگیری از سرد شدن رابطه و برجسته سازی رابطه گرم که روی همه افراد تاثیر مثبت دارد شامل شوخ طبعی، سرحال بودن، پر انرژی بودن، خوشال بودن، خودآرایی و رسیدگی به خود است.

اما برای رسیدن به چنین احساس هایی نیاز به فردی دارید که بتوانید از او احساس مثبت دریافت کنید. در ادامه توضیح خواهم داد که چگونه حتی در یک رابطه سرد نیز می توانید چنین احساس مثبتی را از طرف مقابل دریافت کنید.

اگر نگران سرد شدن طرف مقابل هستید پس باید بدانید با مدل تمرکز بر دریافت هدف به سادگی می توانیم یک رابطه سرد را گرم کنیم.

فردی را تصور کنید که برای خرید مثلا یک نوشیدنی وارد فروشگاهی بزرگ می شود اما ناگهان متوجه سی دی موسیقی از خواننده ای می شود که به رفتارهای غیر اخلاقی معروف است. سپس آن سی دی را بر می دارد، به سراغ فروشنده می رود و درگیر یک دعوای حسابی می شود.

در نتیجه وقت خود را می گیرد، محیط فروشگاه را به متشنج می کند و روز خود را از بین می برد. آیا بهتر نبود همان اول روی دریافت هدف خود یعنی نوشیدنی متمرکز می شد و سی دی موسیقی را برای فردی دیگر می گذاشت؟.

من در مورد مواردی صحبت نمی کنم که جان فردی در خطر است یا امنیت تان تهدید می شود؛ در این شرایط حتما باید دخالت کرده و مشکل را حل کنید.

اما وقتی موضوع دیدگاه و نقطه نظرات متفاوت است بی جهت خود را درگیر نکنید. چیزی که می خواهید را مشخص کنید، آن را دریافت کنید و از مغازه خارج شوید.

در مورد سایت نوین بینش هم داستان به همین شکل است. به دنبال نکاتی باشید که برای شما مفید است و مطالب تکراری یا غیرمفید را رها کنید. به عبارت دیگر متمرکز شوید روی چیزی که باید دریافت کنید و هدف نهایی شما است.

به صورت خلاصه برای تمرکز بر دریافت هدف اول باید هدف اصلی خود را مشخص کرده و روی آن تمرکز کنید، و سپس آن را بدست آورید ( دریافت).

پس مدل تمرکز بر دریافت هدف یعنی مشخص کردن هدف و تمرکز روی دریافت آن تاحاشیه ها و حواس پرتی ها شما را از اهداف تان دور نکند.

در ادامه توضیح می دهم چگونه می توانید از این مدل جهت جلوگیری از سرد شردن رابطه عاشقانه استفاده کنید.

در یک رابطه عاطفی هدف اصلی شما چیست؟ دریافت احساس مثبت. پس باید روی دریافت احساس مثبت متمرکز شوید و سپس آن را دریافت کنید.

به عبارت دیگر متمرکز شوید روی ایجاد احساس خوب، مثبت و شاد در خود و سپس آن را از طرف مقابل دریافت کنید.

قرار نیست طرف مقابل را مجبور کنید به شما حس خوب بدهد؛ قرار نیست برای او دستورالعملی تعیین کنید از وظایفی که باید برای خوشحال کردن شما انجام دهد؛ قرار نیست آنطور که شما می خواهید با خانواده خود برخورد کند تا احساس کنید موفق شده اید یک رابطه سرد را گرم کنید.

بگردید و احساس مثبت ( یا همان احساس عشق) را در او پیدا کنید و آن را دریافت کنید. هر چیز دیگر را نیز که با آن مخالف هستید دور بریزید. حداقل فعلا.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

به جای اینکه به دنبال حذف یا تغییر ویژگی های منفی باشید سعی کنید بیشتر روی ویژگی های مثبت وی تمرکز کنید و چیزی را دریافت کنید که باعث افزایش احساس رضایت در شما می شود.

این نکته را در گفت و گوهای روزمره خود نیز به خاطر داشته باشید و از تنش در بحث ها و صحبت های تان جلوگیری کنید.

هر چقدر احساس مثبت بیشتر و حس رضایت بیشتری داشته باشید می توانید انرژی مثبت بیشتری به رابطه خود تزریق کنید. این فرایند خود یک مدل از برجسته سازی رابطه گرم است.

زیرا با اینکار بدون ارتباط مستقیم و اشاره به سرد شدن رابطه کاری می کنید که غیر مستقیم گرمای رابطه به ذهن طرف مقابل تلقین می شود.

به صورت خلاصه سه مرحله مهم در جلوگیری از سرد شدن رابطه و بهبود آن وجود دارد. مرحله اول رهایی از مدل چسبندگی است. مرحله دوم بازشناسی روش های رفتاری. مرحله سوم مدل برجسته سازی رابطه گرم و مرحله پایانی مدل تمرکز بر دریافت هدف در رابطه است.

در واقع پس از رهایی از مدل چسبندگی با تمرکز روی دریافت احساس عشق از طرف مقابل باعث برجسته سازی رابطه گرم خود می شوید. همچنین با بازشناسی روش های رفتاری خود می توانید راه های بیشتری جهت برجسته سازی رابطه گرم و همچنین دریافت احساس عشق پیدا کنید.

تکنیک های فوق فقط موارد معدودی از تکنیک های من برای جلوگیری از سرد شدن رابطه عاطفی و بهبود رابطه شکست خورده است.

اگر فکر می کنید نیاز دارید تکنیک های بیشتری بیاموزید حتما به شماره زیر پیام ارسال کرده و با تیم نوین بینش در ارتباط باشید.

آیا شما دچار چسبندگی عاطفی در رابطه خود هستید؟ اگر پاسخ مثبت است چه راهکاری برای جلوگیری از آن دارید؟

روش های رفتاری خود را بازشناسی کنید و مدل های برجسته سازی رابطه گرم تان را تعریف کنید.

چه چیزی در طرف مقابل باعث افزایش احساس رضایت شما از وی و رابطه عاشقانه تان می شود؟ به عبارت دیگر توضیح دهید چگونه می توانید روی دریافت احساس عشق از طرف مقابل متمرکز شوید؟

می توانید پاسخ  های خود را از طریق تلگرام یا واتس آپ به شماره زیر ارسال کنید تا تیم نوین بینش برای یادگیری تکنیک های بیشتر شما را همراهی کند:

۰۹۳۰۶۱۳۵۰۰۸

کارشناس تیم نوین بینش

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد بازگشت به عشق و ازدواج در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به دسته بازگشت به عشق و ازدواج مراجعه کنید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

می خواهم بیشتر بدانم:

۴ حرکت ساده برای بازگرداندن عشق از دست رفته

در مقابل تغییر رفتار ناگهانی مردان چه باید کرد

بعد از جدایی چه باید کرد – بایدها و نبایدها بعد از جدایی

تجربیات من در برگرداندن معشوق

ایجاد دلتنگی در مردان بعد از جدایی

ایجاد وابستگی عاطفی در دیگران

حفظ رابطه عاطفی از راه دور

تست احتمال بازگشت به رابطه 

سیاست رفتاری در مقابل خانواده شوهر

می توانید به صورت 24 ساعت از طریق تلگرام یا واتس آپ با تیم نوین بینش در ارتباط باشید :09306135008

خیلی مطالب‌تون مفید و خوب هستند. بیشتر پست بذارید و اینکه از طریق سایت‌تون وارد کانال تلگرام‌تونم شدم. امیداوارم بیشتر فعالیت کنید.

ممنون از مطالب آموزنده شما

بسیار عالی

خوشمان امد

عالییییییییییییییییی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت


تصویر امنیتی
*

برچسب‌ها:درمان طلاق عاطفی, نشانه های طلاق عاطفی

انتقادات و شکایات

shahinzand18@gmail.com

اینستاگرام شاهین زند

     شماره تماس:  03136201013       از ساعت 9 صبح الی 5 عصر

 آدرس: اصفهان، خ ارتش، کوچه 69، ساختمان پیمان، ط 2، واحد11

ارتباط با کارشناس روابط عاطفی از طریق ارسال پیام در تلگرام یا واتس آپ: 09306135008

 

 

.                   قوانین و مقررات

 

یادگیری زبان انگلیسی […]تاریخ : ۰۴ / ۰۷ / ۱۳۹۹بازدید : 3566موضوع :

آموزش رایگان زبان انگلیسی […]تاریخ : ۰۴ / ۰۷ / ۱۳۹۹بازدید : 4082موضوع :

Best sources of love and relationship from all […]تاریخ : ۰۳ / ۰۷ / ۱۳۹۹بازدید : 1787موضوع :

فال عشق واقعی وازدواجتاریخ : ۰۳ / ۰۶ / ۱۳۹۷بازدید : 35742موضوع :

کانال مشاوره خانوادهتاریخ : ۰۲ / ۰۶ / ۱۳۹۷بازدید : 4133موضوع :

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

علائم عاشق شدن پسرانتاریخ : ۱۳ / ۰۵ / ۱۳۹۷بازدید : 9195موضوع : جذب عشق

 باید ها و نباید ها برای […]تاریخ : ۱۷ / ۰۱ / ۱۳۹۵بازدید : 18949موضوع :

با توجه به اینکه افراد زیادی سوال می پرسند و می خواهند بدانند چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم، امروز در این مقاله از نوین اطلس می خواهیم به معرفی ۱۲ تکنیک برای گرم کردن رابطه سرد شده بپردازیم.

تکنیک هایی که به شما کمک خواهند کرد هر موقع متوجه نشانه های سرد شدن رابطه عاشقانه خود شدید بتوانید سریعا رابطه را با استفاده از برخورد مناسب برای ترمیم رابطه، گرم کنید و یا حتی از آن برای درست کردن رابطه خراب شده استفاده کنید.

در این جا می آموزیم چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم و حتی چگونه یک رابطه دوستی را حفظ کنیم تا در نهایت به ازدواج منجر شود. یا اگر ازدواج کرده اید و پس از گذشت زمان دلسردی بر زندگی تان حاکم شده است یاد می گیرید چگونه زندگی سرد خود را گرم کنید.

اما قبل از هر چیزی بهتر است بدانیم راه جلوگیری از سرد شدن رابطه عاطفی چیست و چه علائمی از نشانه های سرد شدن رابطه خبر خواهند داد.

همانطور که همه می دانیم پیشگیری بهتر از درمان است.

در این مطلب قبل از اینکه بدانیم چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم، بهتر است مهارت های ارتباطی را از همان ابتدا بلد باشید تا بدانید در هر زمان و موقعیتی چگونه رفتار کنید که هم به خواسته خود برسید و هم منجر به سرد شدن رابطه نشوید.

اگر قبل از شروع رابطه مهارت های لازم را بیاموزید دیگر در مرحله ای وارد نمی شوید که به دنبال ترمیم رابطه عاشقانه خود باشید یا به سکوت در رابطه رسیده باشید و یا حتی فراتر از آن اینکه رابطه قطع شده باشد و حال به دنبال این باشید که چگونه رابطه تمام شده را دوباره شروع کنیم.

برای اینکه مانع سرد شدن عشق شوید بهتر است سعی کنید همیشه شور و هیجان خود را در برابر معشوق حفظ کنید.

به این صورت که با آراستگی های ظاهری همیشگی و تنوع در ظاهر و همچنین تنوع در ابراز علاقه در برابر همسرتان می توانید باعث جلوگیری از تکراری شدن رابطه خود شوید.

چرا که یکی از عمده ترین علل سرد شدن رابطه عاشقانه تکراری شدن زن و مرد برای هم می باشد.

در بین افراد اینگونه جا افتاده است که تا وقتی به عشق خود نرسیده اند باید همیشه در تلاش باشند تا او را مجذوب خود کنند اما به محض اینکه به هم رسیدند و از این بابت آسوده خاطر شدند دیگر تلاشی برای حفظ حالت عاشقانه خود ندارند و همین موضوع باعث دلسردی آن ها از هم خواهد شد.(امری که در نهایت آن ها را با مشکل: چگونه عشقم را برگردانم، مواجه خواهد کرد)

زن و شوهر همواره باید تفریحاتی با هم داشته باشند و وقتی را برای خوش گذرانی خود اختصاص دهند تا زیر بار مسئولیت های زندگی دچار افسردگی و در نتیجه دوری از هم نشوند. همیشه توصیه می شود که یکی از مهمترین عوامل بازگشت مردان به رابطه عاشقانه همراهی آن ها در تفریحاتشان است.

در پاسخ به این سوال که چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم، بهتر است ابتدا نشانه های سرد شدن رابطه را بدانیم تا به محض اینکه با این نشانه ها مواجه شدیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

از جمله نشانه های سرد شدن رابطه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– جرو بحث های مکرر بر سر مسائل بی اهمیت. تا وقتی رابطه گرم است هر یک از دو طرف سعی می کنند تا حد امکان از اختلاف نظرها چشم پوشی کنند و به احترام معشوق خود کوتاه بیایند. اما زمانیکه این گرمی رابطه کمتر شود افراد کم کم خودخواه خواهند شد و خود را در اولویت قرار می دهند و به همین دلیل است که جر و بحث بر سر هر موضوعی پیش می آید تا جایی که رابطه خراب می شود و بعد از آن به دنبال درست کردن رابطه خراب شده خود خواهند بود.(همچنین نگاه کنید به نشانه های پایان یک عشق)

– وقت گذرانی بدون معشوق و اینکه هر یک از دو نفر بخواهند وقتشان را با افراد دیگری سپری کنند نیز از دیگر نشانه های سرد شدن رابطه می باشد که اگر مشاهده کردید باید به دنبال راه حلی برای گرم کردن رابطه سرد شده باشید و اینکه بدانید چگونه عشق را برگردانید.

– فرد مقابل همیشه به دنبال ایراد گرفتن است. در مواقعی که آتش عشق بین دو نفر شعله ور است هر یک تنها صفات خوب معشوق را می بیند و در نظرش او بهترین است. اما زمانی که سرد شدن یهویی رابطه رخ می دهد، فرد بیشتر از همیشه عیب های عشق خود را می بیند و حتی از هر کار مثبتی که معشوق انجام می دهد ایراد می گیرد و این گونه تمام حس مثبت موجود در رابطه نیز از بین خواهد رفت.

– سکوت های طولانی بین عاشق و معشوق. تا وقتی رابطه گرم است هر دو طرف مدام برای هم از ماجرای کل روز و اتفاقات رخ داده (هر چند بی اهمیت) صحبت می کنند. حتی ذوق دارند به هم برسند و بتوانند همه چیز را تمام و کمال تعریف کنند اما در مواردی که رابطه عاشقانه رو به سردی می رود، این حس نیز از بین خواهد رفت. در نتیجه در ملاقات ها، افراد بیشتر سکوت می کنند و تمایلی به تعریف حتی اتفاقات مهم هم ندارند. در این موارد است که باید به دنبال این باشیم که چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم و بدانیم بهترین راه برای برگرداندن عشق به حالت قبلی چه می باشد.

پس از آنکه درباره ی جلوگیری از سرد شدن رابطه و نشانه های سرد شدن رابطه صحبت کردیم حال زمان آن رسیده است که اگر رابطه ما سرد است، برخورد مناسب برای ترمیم رابطه چه می باشد؟

در ادامه به معرفی هر یک از تکنیک های گرم کردن رابطه سرد شده می پردازیم پس با نوین اطلس تا انتهای این مطلب همراه باشید.

در این مطلب ۱۲ تکنیک برای گرم کردن رابطه سرد شده برای شما عزیزان عنوان شد. امید است که با پاسخ به پرسش چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم بتوانید از این موارد به خوبی استفاده کنید و زودتر به نتیجه برسید.اگر نسبت به نشانه های سرد شدن رابطه بی توجه باشید به مرور زمان با قطع شدن رابطه مواجه خواهید شد. اگر در حال حاضر هم رابطه شما قطع شده است می توانید به مقاله سریع ترین راه برای برگرداندن عشقم مراجعه کنید.(همچنین نگاه کنید به مقالات بازگشت به رابطه)

مطالب مرتبط:

چگونه یک رابطه از دست رفته را برگردانیم

علت دلسردی مردان

دلسردی در زندگی 

چگونه یک رابطه را دوباره بسازیم

حفظ رابطه عاشقانه

شروع دوباره رابطه تمام شده بر اساس روانشناسی عشق

احتمال بازگشت مردان به رابطه

قانون جذب عشق و ازدواج

آیا بازگشت به رابطه تمام شده درست است

عشقم قهر کرده چیکار کنم

آشتی بعد از جدایی

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

کلماتی که باعث جذاب تر شدن رابطه می شود

بایدها و نبایدهای صحبت با مردان

علت سرد شدن ناگهانی مردان

۱۵ ترفند محبت به همسر

برای داشتن رابطه خوب چه کنیم

novinatlas 1706 نوشته در نوین اطلس دارد . مشاهده تمام نوشته های novinatlas

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

var _paq = window._paq || []; /* tracker methods like “setCustomDimension” should be called before “trackPageView” */ _paq.push([‘trackPageView’]); _paq.push([‘enableLinkTracking’]); (function() { var u=”//novinbinesh.com/analytics/”; _paq.push([‘setTrackerUrl’, u+’matomo.php’]); _paq.push([‘setSiteId’, ‘3’]); var d=document, g=d.createElement(‘script’), s=d.getElementsByTagName(‘script’)[0]; g.type=’text/javascript’; g.async=true; g.defer=true; g.src=u+’matomo.js’; s.parentNode.insertBefore(g,s); })();

برای دسترسی بهتر, راحت تر و سریع تر به سایت ما می توانید وب سایت ما را بوکمارک کنید .

برای مطالعه بهترین منابع روانشناسی عشق و بهبود رابطه ما به شما وبسایت نوین بینش را معرفی می کنیم.

رابطه عاشقانه سرد

 

هرچند نمی توان تمام لحظات یک رابطه رمانتیک را پرشور و حال نگه داشت، ولی میتوان با تقویت پایه های رابطه عاطفی، تأثير منفی لحظاتی که دو طرف توان زيادي برای تعامل مثبت ندارند را کاهش داد و از تکرار بیشتر لحظات سرد در رابطه تا حد زيادي جلوگیری کرد.

 

دلیل اصلی سرد شدن رابطه عاشقانه

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

 

بزرگ ترین اشتباهی که اغلب عاشق ها مرتکب میشوند این است که معشوق را از آن خویش می دانند و چنين فرض می کنند که ديگر رابطه شان نیازمند همان سطح از مراقبت و توجه قبلی نیست. چنانچه این غفلت برای طولانی مدت ادامه پیدا کند، مسلما روابط سرد و دچار مشکلات اساسی می شود.

 

– صحبت هایتان به دعوا ختم می شود

– بیشتر وقت ها آرام هستید و با هم حرف نمی زنید

– هر کس تفریح مخصوص بخود را دارد

– یکدیگر را در خرید و ديگر امور خانوادگی همراهی نمی کنید

– هر کس به فکر خود است

– به یکدیگر اعتماد ندارید

– توجهی به خواسته های یکدیگر ندارید

– به یکدیگر ابراز علاقه نمی کنید

– از روزهای خوبی که با هم می گفتید و می خندیدید مدت ها گذشته است

– ورود فرزند یا مواجهه با مشکلات گوناگون در زندگی

– اختلافات حل نشده

– وجود تفاوت و اختلاف فرهنگی زیاد

 

گرم شدن رابطه عاشقانه

 

به طور معمول، سرد شدن رابطه زوجین ناگهانی رخ نمی دهد. برای برطرف کردن مشکل سرد شدن زندگی مشترک باید علت آن و همراهی آن با ديگر مشکلات را پیدا کنید. چه مسائلی باعث گردید که فاصله شما از همسرتان بیشتر شود و رابطه تان سرد شود؟ بهتر است هنگامی که هر دو آماده هستید  و حس راحتی و ارامش دارید، در خصوص مسایل حل نشده و مشکلات پنهان در رابطه حرف بزنید.

 

لازم به گفتن نیست که قرار نیست تمام آرزوهای عشقتان را برآورده کنید، ولی برآورده نکردن آرزوهای وی به مفهوم بی احترامی کردن به وی به علت داشتن چنين خواسته هایی نیست. احترام گذاشتن به یکدیگر مهم ترین عامل برای موفقیت یک رابطه است.

 

چنانچه شما ديگر احترامی برای طرف مقابل قائل نباشید یا ديگر نزد او عزت و احترامی نداشته باشید، باید بدانید که رابطه تان آسیب دیده و جبران آن بسیار سخت است. برای این که به عشقتان ثابت کنید، چه قدر به وی احترام می گذارید، از پررنگ کردن نقاط منفی رابطه تان دست بردارید و از خصوصیت مثبتش تعریف کنید.

 

سخاوتمندانه از عشقتان و رفتار عاشقانه اش تعریف کنید. همچنين اگر فکر می کنید عشقتان ديگر احترامی برایتان قائل نیست، حد و مرزهایی را برای دوباره به دست آوردن احترامش وضع کنید.

 

دونفری که یکدیگر را دوست دارند به این مسئله اگاهی دارند که طرف شان دوست شان دارد، ولی خيلي اوقات لازم است عشق مان را یادآوری کنیم؛ حقیقت این است که ابراز عشق سبب می شود آن لحظه های نومیدی و تکراری شدن دیرتر به سراغ مان بیاید و باورمان به معجزه ی عشق بیشتر شود.

 

گفتنِ یک دوستت دارمِ ساده ی صبح گاهی، نوشتنش روی تکه کاغذی که کنار چند شاخه گل نرگس جا خوش می کند، یا بیان کردنش از پشت تلفن آن هم هنگامی کسی انتظارش را نمی کشیده، انرژی ای دارد که تا روزها سرجایش باقی می ماند.

 

جلوگیری‌ از سرد شدن رابطه ی‌ عاشقانه

 

در مورد تمام مشکلات با هم حرف بزنید. نگرانی ها و نظرات خویش را برای شریک زندگیتان بازگو کنید و بگذارید راه صحبت کردن بین شما همیشه باز باشد. چنانچه عدم آگاهی کافی از افکار همسرتان شما را ازار می دهد و منجر به حس نارضایتی در زندگی می شود.

 

با یک بحث کامل و بازگو کردن افکار و نظرات خویش میتوانید از این مشکل جلوگیری کنید. به همسرتان بگویید که چه چیزی ناراحت تان کرده است. خجالت نکشید و احساسات تان را به وی بگویید به این ترتیب به او نزدیکتر می شوید و شانس شما در به وجود آوردن زندگی مشترک خوب و سالم قابل اصلاح نیستند. گاهی وقت ها لازم است این تفاوت ها را بپذیرید و تلاش در تغيير آن ها نداشته باشید؛ چرا‌که تنها خودتان را ازار خواهید داد.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

 

برای آنکه زندگی مشترک تان شکل یکنواخت و تکرار به خود نگیرد، لازم است گاهی وقت ها قدری هیجان را چاشنی آن کنید. این هیجانات و سرگرمی ها غیرقابل پیش بینی هستند و خستگی ها و ملالت های زندگی روزمره را از بین می برند. با انجام بعضی کارهای سرگرم کننده و هیجان انگیز همسرتان را متعجب کنید؛ مثلاً یک هدیه بدون مناسبت خاص به او بدهید و یا هر کار مثبت دیگری که انتظارش را ندارد. انجام دهید.

 

خودتان را وفق بدهید

نمی توان در یک رابطه انتظار داشت که تنها ایده ها و عقیده های خودتان را داشته باشید. چنانچه میخواهید روابط ادامه داری داشته باشید باید خودتان را وفق بدهید. چنانچه طرف مقابلتان برایتان مهم باشد این کار راحت تر می شود.شاید اعتقادات وی قدری با اعتقادات شما متفاوت باشد ولی اگر خودتان را وفق دهید رابطه ای مداوم تر خواهیدداشت.

 

مطمئنا هیچ کدام از شما نمی خواهید که بخاطر رابطه از انجام برخی کارها عقب بمانید یا برعکس مجبور شوید بخاطر رابطه دست به برخی کارها بزنید. پس برای رسیدن به اهداف تان همدیگر را تشویق کنید.

 

یخ شدن رابطه عاشقانه

 

گاهی یک رفتار غافلگیرانه میتواند داغی عشق را به زندگی شما بازگرداند. البته باید در نظر داشته باشید که همسر شما از سورپرایز شدن لذت می برد یا نه. این سورپرایز می تواند قرار دادن دو عدد بلیط سینما در کیف همسرتان، رفتن به شهر بازی به یاد دوران نوجوانی، جشن تولد گرفتن یا هر چیز دیگری باشد.مهم این است که بدانید همسر شما از این کار خوشحال خواهد شد.

 

گاهی بهتر است از روزمرگی فاصله بگیرید. همراه با همسرتان به یک مسافرت یکی دو روزه بروید.بهتر است بچه ها را با خود نبرید و این زمان را برای بهبود رابطه تان صرف نمایید.

 

زمانی را صرف تماس چشمی و ارتباط از طریق نگاه کنید، برقراری تماس چشمی با یکدیگر بدون صحبت کردن باعث برانگیخته شدن احساسات شگفت انگیزی در هردوی شما می شود.

 

این از روش های بی هزینه و لذتبخش برای اختصاص وقت به یکدیگر است. نشستن داخل وان حمام که اطرافش شمع چیده اید و در ادامه شمع های بیشتری که در اتاق خواب انتظار شما را می کشد ، مطمئنا روحیه عاشقانه را افزایش می دهد.

 

یادداشت های عاشقانه ای که به کتاب سنجاق کرده اید ، یا زیر بالش و یا در کشوی لباس‌های زیر همسرتان گذاشته اید، مسلما لبخند سپاسگذاری بر لب های او خواهد آورد.

 

اگر فکر می کنید شدت اسیب در رابطه زیاد است و خودتان به تنهایی نمی توانید آنرا مدیریت کنید، بهتر است با یک روانشناس متخصص مراجعه کنید. این کار به شما کمک می کند تا اولا از اسیب بیشتر جلوگیری کنید و در مرحله دوم پیش از این که دیر شود و رابطه به جدایی یا طلاق کشیده شود، رابطه عاطفی خویش را ترمیم کنید. روانشناس ، ضمن بررسی دقیق رابطه و عوامل اسیب زا، به شما راهکارهایی برای مدیریت هرچه بهتر رابطه ارائه می دهد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

اجاره ویلاهای لوکس شمال لب دریا باقیمت خوب

هتل و بلیط مقصد موردنظرت رو آنلاین رزرو کن


جهیزیه ات رو قسطی وبدون پیش پرداخت بخر


اگر شما هم مشکل ملکی دارید تماس بگیرید

مشاهده تمامی مدلهای فرش وامکان خریدآنلاین

درمان سریع وقطعی بواسیر بدون درد و خونریزی


درخواست مجرب ترین وکلا طلاق توافقی


سوتین های خوشگل و باکیفیت/تنوع رنگ عالی


ژل آمیزشی و روان کننده با 25%تخفیف


کم شنوایی و ناشنوایی در میانسالان

قبل ازخرید،فرش مورد نظرت رو تو دکورتست کن

چنین کیکی روفقط تواین یخچال میتونی جابدی


چگونه نزد همسر بیشتر دوست داشته شویم؟

رویایی بابحران نگران کننده روابط زناشویی

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2021

https://suratiha.com

موقع پیش آمدن مشکلی در رابطه ابتدا باید مراحلی را طی کنید تا هر دو آرام شوید تا بتوانید بدون قضاوت، عصبانیت و … رابطه‌تان را ترمیم کنید. در موقع عصبانیت هرچقدر هم که تلاش کنید به نتیجه منفی خواهید رسید پس ابتدا مراحل زیر را طی کنید و سپس مراحل اصلی بهبود رابطه بهم خورده را آغاز نمایید.

موقع برخورد به مشکل، خانم‌ها دوست دارند سریع مشکل بوجود آمده را حل کنند و آقایان دوست دارند از مشکل فرار کنند (البته به دور از استثناها) همین دلیل باعث شدت گرفتن اختلاف و مشکل می‌شود. بهترین کار بعد از برخورد به مشکل این است که به هم زمان دهید و مدتی را در سکوت و آرامش بگذرانید تا کمی عصبانیت هر دوی شما کمتر شود و بتوانید بدون عصبانیت و احساسات زودگذر تصمیم بگیرید.

انسان هنگام عصبانیت تصمیم‌هایی می‌گیرد که حاصلی جز پیشمانی نخواهد داشت. پس شریک عاطفی خود را در موقع عصبانیت مجبور به حرف زدن و حل مشکل نکنید که نتیجه برعکس انتظار شما خواهد بود. باید دور شوید و کمی تنها باشید تا بعد از چند روز که هر دو آرام شدید بتوانید مراحل بهبود رابطه بهم خورده را طی کنید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

بیشتر افراد موقع برخورد با مشکل، همیشه رفتار شریک عاطفی خود را بررسی کرده و رفتار صحیح و یا ناصحیح او را قضاوت می‌کنند در حالی که باید برعکس باشد در مدتی که تنها هستید باید روی رفتار خودتان تمرکز کنید، ببینید کدام رفتار شما باعث عصبانیت طرف مقابلتان شده است و یا چه رفتاری از شریک عاطفی خود دیده‌اید که از کوره در رفتید.

با بررسی رفتار خود به اشتباهاتتان پی می‎برید و این دو نتیجه به دنبال دارد، اول این که دفعه بعدی اشتباهات خود را تکرار نخواهید کرد و دوم این که می‌توانید از زاویه شریک عاطفی خود به قضیه نگاه کنید.

برخی اوقات زوجین با مشکلاتی برخورد می‌کنند که پذیرفتن و باور کردنشان سخت است، ولی صلاح شما در این است که هر چه سریع‌تر با مشکل روبرو شوید و مشکل هر چه که باشد را بپذیرید. چون در غیر این صورت حتی نمی‌توانید مراحل بهبود رابطه بهم خورده را دنبال کنید. پس سعی کنید هر چه سریع‌تر با مشکل روبرو شوید.

اگر شما خود را فردی شکست خورده و بیش از حد ناامید و مایوس نشان دهید، این در شریک عاطفی احساس بدی ایجاد کرده و ممکن است علاقه‌اش نسبت به شما کم شود. در هر شرایطی باید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را حفظ کنید و خود را لاعلاج نشان ندهید حتی اگر بهم خوردن رابطه تقصیر شما باشد!

از اقدامات کوچک آغاز کنید تا به مراحل اصلی برسید مثلا با فرستادن یک پیام کوتاه می‌توانید آغازگر باشید. هیچ وقت سعی نکنید با صحبت طولانی و مستقیم مشکلات را بررسی کنید. ابتدا در حد احوال پرسی و توجه نشان دادن شروع کنید.

احترام زمینه‌ی بهبود رابطه بهم خورده می‌باشد، حتی در بدترین شرایط هم نباید بی‌احترامی کنید، حتی اگر در حال دعوا و یا عصبانیت هستید. مخصوصا در حضور دیگران به هیچ وجه نباید به هم بی‌احترامی کنید.

هیج وقت سعی نکنید که به دروغ ابراز علاقه نمایید یا حرفی را که واقعیت و از ته دل نیست بیان کنید، چون حرفی که از دل بیاید به دل می‌نشیند در غیر این صورت تاثیری نخواهد داشت و حتی ممکن است طرف مقابل به دروغ بودن احساس و حرف‌هایتان پی ببرد و به شما بی‌اعتماد شود. حتی به بهای بهبود رابطه بهم خورده هم که شده دروغ نگویید!

اگر واقعا احساس می‌کنید مشکل از طرف شما بوده، در وقت مناسب معذرت خواهی کنید. معذرت خواهی باید با بیان دلیل باشد که مثلا به خاطر این رفتار و کارم، معذرت می‌خواهم. اگر شما مقصر هستید باید پیشمانی خود را نشان دهید و تقصیر خود را بپذرید چون در غیر این صورت عصبانیت شریک عاطفی شما از بین نخواهد رفت.

حتی اگر با هم مشکل دارید و یا قهر هستید، شام را با هم بخورید، بیرون بروید، تلویزیون تماشا کنید در واقع با هم وقت بگذرانید، حتی اگر شده بدون حرف زدن، این وقت گذراندن باعث آرام شدن شما و شریک عاطفی‌تان خواهد شد.

بعد از این که آرام شدید، به شریک عاطفی‌تانشق خود را نشان دهید، مثلا دستش را بگیرید و … اگر وقت مناسبی پیدا کردید، ابراز علاقه کنید و جمله “دوستت دارم” را به زبان بیاورید.

در هر موقعیتی آراسته باشید، شاید بگویید این چه ربطی به بهبود رابطه بهم خورده دارد، در حالی که چشم مردان همیشه به دنبال آراستگی است و محبتش از طریق چشم بیشتر می‌شود. به خودتان برسید و آراسته ظاهر شوید حتی اگر نارارحت هستید و حوصله انجام هیچ کاری را ندارید، از خودتان دست نکشید.

منبع این مطلب:

https://suratiha.com/%d8%a8%d9%87%d8%a8%d9%88%d8%af-%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87-%d8%a8%d9%87%d9%85-%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%87/

https://suratiha.com

با ثبت نام در ویرگول به آرشیو بزرگی از مقالات مرتبط با این موضوع دسترسی خواهید داشت

از این پس او نمی‌تواند پروفایل کاربری و مطالب شما را ببیند.

گرم کردن رابطه سرد از مهارت های اصلی زندگی انسان ها است که لازم است به عنوان یک مهارت از پیش آموزش داده شده قبل از اینکه فرد به جامعه وارد شود، در مدارس آموخته شود. اگر می خواهید انسان موفقی باشید، باید بدانید که روابط اجتماعی ابزار مهمی در این موفقیت است و یادگیری مهارت های آن از جمله مهارت گرم کردن رابطه و ترمیم آن بسیار بسیار مهم است. در این مقاله در ابتدا اطلاعات مختصری از رابطه انسان ها بیان کرده و سپس بررسی رابطه سرد می پردازیم.

روابط انسانی یکی از مهم ترین مقوله های زندگی هر فرد است که بسته به اینکه چگونه آن را درک کرده است و از آن استفاده می کند، می تواند بر روی کیفیت زندگی او تاثیر مستقیمی بگذارد. رابطه فردی یا اجتماعی، ارتباط بین دو یا چند نفر، روابط عاطفی، روابط کاری، دوستانه و … از انواع رابطه ها در زندگی هر فرد می باشد.

رابطه بین انسان ها می تواند منجر به عشق ، همبستگی ، تعامل منظم در تجارت یا نوع دیگری از تعهدات اجتماعی شود. همچنین می توان گفت روابط فردی در بستر تاثیرات اجتماعی ، فرهنگی و … شکل می گیرد. اهمیت روابط در زندگی ما از آنجایی یک عنصر مهم به خصوص در این زمانه شناخته می شود که در دنیای امروز، افراد بر حسب دانشی که دارند و ارتباطی که می توانند در سطح یک فرد با فرد یا یک فرد با جهان داشته باشند، در زندگی خود و دیگران می تواند تاثیر گذار باشد.

سردی روابط یکی از مقوله هایی است که می تواند در روابط ما نفوذ کرده و کم کم اثر خود را بگذارد. همانطور که میدانید، روابط اجتماعی و فردی هر انسانی مانند یک گیاه، نیاز به توجه و مراقبت دارد. امروزه به کمک روانشناسان، راهکارهای متعددی برای حفظ و پایداری روابط ارائه شده است که در ادامه می خواهیم به راهکارهای گرم کردن رابطه سرد به عنوان راه های نجات رابطه ای که از دست رفته شناخته می شود، می پردازیم.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

سردی روابط به مفهوم کمرنگ شدن یا حتی از دست رفتن علاقه بین دو فرد می باشد که علل مختلفی می تواند داشته باشد. در رابطه سرد باید بدانید که غالبا یک یا چند عنصر نادیده گرفته شده اند و این باعث شده است تا جای خالی آنها، رابطه را کم کم به تاریکی و خشکی ببرد. رابطه سرد در واقع رابطه ای است که در آن خوشحالی، صمیمیت و حس اعتماد وجود ندارد یا بسیار کمرنگ شده است.

سردی روابط به خصوص در بین زوج ها اگرچه ممکن است برای همه پیش نیاید اما همیشه باید احتمال اتفاق افتادن آن را در نظر گرفت و دانش خود را برای شناخت آن و اینکه این رابطه را حفظ و بهبود بخشیم افزایش داد 

از علل سردی روابط می توان به موارد زیر اشاره نمود:

در روانشناسی رابطه ها، از جمله نشانه هایی که می توان از طریق آن به سرد شدن رابطه ها پی برد، می همچنین به موارد زیر اشاره نمود:

 

حال اگر شما به یک رابطه شکست خورده و یا در حال شکست مواجه شده اید، لازم است راه های گرم کردن رابطه سرد را در پیش بگیرید. برای درمان سردی روابط عاطفی و دوستانه که با دیگران دارید، می توان به راهکار های زیر اشاره نمود که عبارتند از:

فراگیری مهارت های ابراز وجود: در صورتی که شما با کسی مشکل دارید و از او دلخور هستید، روش هایی از جمله دعوا و پرخاشگری یا سکوت راه های ابراز آنها نیست و این دو می تواند مضر هم باشد. اگر این مهارت ها را فرا بگیرید، بهتر می توانید ناراحتی خود را ابراز کرده و رابطه را مدیریت کنید تا در نهایت ترمیم یابد. به عنوان مثال می توانید از روش بینابینی استفاده کنید که در آن با ارتباط کلامی می توانید احساسات خود را موثرتر بیان کنید و این راهکار از گرم کردن رابطه سرد می تواند رفته رفته رابطه را بهبود بخشیده و به شناخت طرفین از هم کمک کند.

دست برداشتن از بازی و خودخواهی: شما باید از کارهای مضری که عمدا آن را انجام می دهید، دست بردارید.

احترام به خواسته ها و آرزوهای طرف مقابل: این راه از گرم کردن رابطه سرد به شما کمک می کند تا بتوانید از احترام به عنوان یک کلید موفق و موثر برای جلب اعتماد دوباره استفاده کنید.

تعیین حد و مرز برای رابطه و راه های بازگشت: به عنوان مثال در صورتی که عصبانی هستید، تعیین کنید که در حدود ۱۵ دقیقه از هم فاصله گرفته،یک لیوان آب سرد بنوشید و سپس از طریق معاشرت و بدون بالا بردن صدا مسائلتان را حل کنید.

فرصت دادن به طرف مقابل برای بیان مشکل اصلی و احساساتش

مراجعه به یک روانشناس

مطالب مرتبط به این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

جستجو در مقالات

مقالاتی که شاید بپسندید

محصولات محبوب

دستگاه وکیوم وسیله ای است پزشکی با طراحی منحصر به فرد که باعث ایجاد نعوظ بصورت طبیعی می گردد .

نعوظ مؤثر که منجر به رابطه زناشویی موفق می گردد در بیش از %98 موارد گزارش شده که در صورت توجه به توصیه های پزشکان مجرب می تواند تا %100 مؤثر واقع گردد این دستگاه مورد تایید انجمن اورولوژی ایران، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، بنیاد جانبازان و مراکز دانشگاهی است و سازمان پژوهش ها و تحقیقات صنعتی اخیرا آنرا با درجه ابتکار مورد تایید قرار داده است .

ارتباط در تلگرام

برو بالا

ارتباط در واتس اپ

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

محلول

فروشگاه اینترنتی محلول آماده ارائه انواع روغن خراطین، روغن زالو، روغن آرگان، روغن سیاه دانه،روغن شترمرغ، روغن لیمو، روغن مار، روغن مو آملا، روغن نارگیل، روغن چهل گیاه، روغن کندش و انواع ماسک خاک رس، ماسک زغال به سراسر ایران می باشد.

دستگاه وکیوم مردانه و تنگ کننده واژن اصل را در بسته بندی محرمانه فقط از سایت عطاری آنلاین محلول سفارش دهید و درب منزل دریافت کنید.

محلول ، بزرگترین فروشگاه اینترنتی محصولات گیاهی

ما همواره سعی داریم بی طرفی را رعایت کنیم … محصولات تمام تولید کنندگان را برای انتخاب بهتر شما مشتریان در عطاری آنلاین قرار داده ایم .

نماد اعتماد

لینک های مفید

2018 CREATED BY Mahlol Co

عشق و رابطه ی عاشقانه مانند یک گیاه است و نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. وقتی رابطه سرد می شود که به درستی از عشقتان مراقبت نکنید و نتیجه ی آن چیزی جز سرد شدن رابطه نخواهد بود. 

وقتی رابطه سرد می شود

وقتی رابطه سرد می شود یعنی رابطه عاشقانه آنطور که انتظارش را داشتید پیش نرفته است و باید به فکر جلوگیری از سرد شدن رابطه خود باشید. برای جلوگیری از سرد شدن یهویی رابطه باید عواملی را که باعث سرد شدن رابطه ی عاشقانه و عقب نشینی مرد یا زن مورد علاقه تان در رابطه شده است از بین ببری.

البته باید بدانید سرد شدن رابطه یهویی اتفاق نمی افتد و این مسئله امری تدریجی است. اما وقتی انباشتگی سرد در رابطه باعث پر شدن ظرفیت تحمل شود نتیجه آن یعنی سرد شدن رابطه را به صورت ناگهانی مشاهده می کنید. 

برای پاسخ به پرسش چگونه رابطه سرد را درست کنیم باید دانش و اطلاعات کافی را به صورت صحیح بدست آورده و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید. در ادامه  بیشتر توضیح خواهیم داد وقتی رابطه سرد می شود چه باید کرد. 

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

نشانه های سرد شدن رابطه 

اگر می خواهید بدانید چگونه یک رابطه سرد را درست کنیم اول باید با نشانه های سرد شدن رابطه آشنا شوید.

سرد شدن رابطه وقتی اتفاق می افتد که به جدایی و شکست رسیده باشید؛ اگر رابطه ی شما به شکلی در آمده است که دیگر مانند قبل با یکدیگر صحبت نمی کنید، برای هم وقت نمی گذارید، ابراز علاقه نمی کنید و به طور کلی از یکدیگر فاصله گرفته اید باید بدانید که رابطه ی شما نیز یک رابطه ی از دست رفته بوده و خیلی زود به جدایی کامل می رسد، پس قبل از آنکه دیر شود باید آن را ترمیم کنید.

آیا رابطه سرد شده ارزش گرم کردن را دارد

برای درست کردن رابطه سرد شده  ابتدا باید فکر کنید اصلا مشکل از کجاست؟

وقتی رابطه سرد می شود باید بدانید آیا مسائلی که رابطه ی شما را با سردی رو به رو ساخته مسائلی کوچک و پیش پا افتاده هستند؟ یا مشکلی جدی برای رابطه ی شما به وجود آمده است و آنقدر رابطه تان را تحت تاثیر قرار داده که نیاز به درست کردن دارد.ت

برای اینکه بفهمیم چگونه رابطه سرد را درست کنیم قبل از هر چیز باید بدانید آیا رابطه ی عاشقانه ی شما ارزش جنگیدن برای بازسازی و ترمیم را دارد یا نه؟

توصیه ی من به شما این است که اگر ارزش دارد برای درست کردن رابطه سرده ی تان تلاش کنید زیرا بیرون از این رابطه هیچ چیز شگفت انگیزی منتظر شما نسیت. ( البته این در صورتی است که رابطه تان سالم بوده و از شما سواستفاده ی عاطفی و جسمی نشده باشد)

چگونه رابطه سرد را درست کنیم

برای اینکه بهمیم چگونه رابطه سرد را درست کنیم باید اول واقعیت ها را پذیرفته و اگر در این امر مقصر هستیم تقصیرات خود را قبول کنیم. ( البته تجربه نشان داده است که اگر فردی از شما جدا می شود در 90 درصد موارد رفتار و برخورد نا مناسب و عدم توانایی شما در مدیریت رابطه باعث فاصله گرفتن او از شما شده است.)

وقتی رابطه سرد می شود یکی دیگر از مهم ترین واقعیاتی که باید بپذیرید این است که عشق مراحل مختلفی دارد. مرحله ی اول آن هیجانات اول رابطه است و پس از آن وارد  مراحل تعهد و مسئولیت پذیری شده و دیگر آن هیجانات اول رابطه را تجربه نخواهید کرد.

این مسئله امری طبیعی است و شما هیچ زوجی را پیدا نمی کنید  که با گذشت زمان رابطه شان مانند روزهای اول باشد. پذیرش این واقعیت یعنی شما باید پا به پای رابطه تان بزرگ شوید زیرا وارد شدن یک رابطه ی عاشقانه به مرحله ی تعهد و مسئولیت به معنای رشد رابطه و بزرگ شدن آن است.

پس تا زمانی که رابطه ی عاشقانه ی شما در حال رشد و بزرگ شدن است شما هم باید با آن بزرگ شوید.

برای اینکه بتوانید یک رابطه سرد را گرم کنید و از سرد شدن مجدد آن جلوگیری کنید باید به او نشان دهید که شما هم در حد رابطه ی عاشقانه تان به بلوغ احساسی و فکری رسیدرسه اید و توانایی مدیریت این رابطه را در همه ی مراحل آن خواهید داشت.

بهترین راه برای برگرداندن عشقم

بهترین راه برای برگرداندان عشق یادآوری و مرور خاطرات و هیجانات ابتدای رابطه است. برای هر فردی این هیجانات اول رابطه بسیار تاثیرگذار بوده و می تواند با به یاد آوردن و تجربه ی دوباره ی آن ها متوجه شود که چقدر این رابطه برایش با ارزش است.

پس می توان گفت برای اینکه  رابطه سرد شده تان را گرم کنید باید به او نشان دهید چه احساسات خوبی در رابطه ی عاطفی اش با شما تجربه کرده است و این احساسات را به یاد او بیاورید.

البته منظور من این نیست که هدیه بفرستید و پیام های عاشقانه ارسال کنید. این کارها به عشق سابقتان احساس خوبی نخواهد داد و درواقع او را کلافه می کند.

ترس از جدایی و جلوگیری از سرد شدن رابطه

شما باید کاری کنید او قدر داشتن شما را بداند. به عبارتی باید ترس از دست دادن خودتان را در او ایجاد کرده و با اینکار به او یادآوری کنید فرق بودن و نبودن شما در زندگی او چیست.

در این زمینه نوین بینش دوره هایی به صورت تخصصی تحت عنوان دوره های بازگشت به رابطه طراحی کرده است. بازگرداندن عشق با nlp که در این دوره های آموزش داده می شود به شما کمک می کند رابطه ی شکست خود را دوباره ترمیم کنید. حتی اگر مدت زیادی از جدایی تان می گذرد و اصلا با عشق سابقتان در ارتباط نیستید می توانید در دوره های ما شرکت کنید.

برای شرک در دوره های بازگشت به رابطه با شماره ی زیر در تماس باشید:

 09306135008

مطلب فوق برگرفته از مطالب شاهین زند – مدیر و سرپرست تیم روانشناسی نوین بینش می باشد.

مطالب بیشتر:

بازگرداندن عشق از دست رفته

تکالیف برای برگرداندن عشقمان

چگونه یک رابطه شکست خورده را ترمیم کنیم

وقتی رابطه سرد می شود

نشانه های عاشق شدن مردان

نشانه ها و مشخصات عاشق شدن در زنان

 

 مرکز مشاوره دکتر فهیمه رضایی در سعادت آباد

تلفن:٠٢١٨٨٣٧٠٠٦٠ – ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦

۸۸۰۸۸۵۹۲

روانشناسی روانشناسی زندگی مشترک

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

رابطه ی زناشویی هنگامی که سرد و بی روح می شود، قطعا مشکلاتی مطرح نشده یا حل نشده را با خود می کشد. مسائلی که طرفین تمایلی به رفع آنها نداشته اند یا با طرف مقابل خود در میان نگذاشته اند، به مرور زمان باعث سردی رابطه و در نهایت باعث دوری زوج شده است

برای بهبود بخشیدن به یک رابطه، هر دو طرف باید تلاش کنند. اگر تنها یک طرف برای ترمیم رابطه تلاش کند قطعا موفق نمی شود و تغییری به وجود نمی آید. تلاش برای درست کردن یک رابطه ، عزم جدی و پشتکار هر دو طرف نیاز است.

شاید بسیاری همسران تصور می کنند که باید مدتی به شریک خود، بی محلی کنند و از او فاصله بگیرند تا او به قولی، به خودش بیاید. این راه گاهی برای کوتاه مدت ممکن است نتیجه خوبی داشته باشد اما اگر تکرار شود یا مدت آن طولانی شود، اصلا راه معقولی نخواهد بود

این که با گذشت زمان، کم کم مشکلات زندگی ، به وجود می آیند و خود را نشان می دهند، کاملا طبیعی است. اینکه بعد از شروع یک رابطه، بتدریج اختلاف نظرها، تفاوتهای تربیتی و … باعث بوجود آمدن برخی مشکلات می شوند دقیقا درست است. البته شاید یک سری مشکلات از ابتدا وجود داشته باشند اما نمایان نباشند و با مرور زمان خود را نشان دهند. همچنین برخی مشکلات از ابتدا وجود نداشتند اما بعد از پیش آمدن، با اینکه بسیار کوچک و جزئی هستند، اثرات مخرب بزرگی بر زندگی ایجاد می کنند و باعث دوری و سردی در رابطه می شوند . درنتیجه ریشه یابی و تعیین علت و نوع مشکل باید به درستی از سمت شما مشخص شود اینکه بدانید مشکلی که باعث رنجش شما شده است دقیقا چیست، کمک زیادی می کند تا بتوانید آن را برطرف کنید.

هر آنچه که شما را اذیت می کند را با همسر خود در میان بگذارید. تا وقتی همسر شما نداند که شما از چه چیزهایی ناراحت هستید نمی تواند در جهت رفع آن کاری انجام بدهد. از همسر خود انتظار نداشته باشید که خودش بی اینکه شما به او بگویید متوجه شود که شما از  چه چیزهایی ناراحت هستید. وقتی مسائل بین همسران مطرح نشوند همچنان اتفاق می افتند و باز باعث رنجش طرف مقابل می شوند. البته چیزی هم که بسیار اهمیت دارد، نحوه مطرح کردن مسائل نیز هست. برای بیان مشکلات باید از هرگونه لحن انتقاد تند، محکوم کردن یا ایجاد حقارت  جلوگیری کنید و کاملا دوستانه و محبت آمیز صحبت کنیدو همین امر می تواند بسیار در بهبود یک رابطه سرد شده موثر باشد. همچنین باید به وضوح و به دور از هرگونه حاشیه و توضیحات طولانی که موجب سردرگمی می شود صحبت کنید. موقع صحبت کردن همانگونه که شنونده باید ب ه دور از هر خشم و عصبانیت فقط گوش کند، فردی که معترض است نیز باید خونسردی خود را حفظ کند و با آرامش و طمأنینه مسائل را مطرح کند.

بسیاری افراد هنگامی که همسرشان با آنها صحبت می کنند سریع بدنبال جواب می گردند و سعی می کنند از خود دفاع کنند یا با توضیحات زیادی و یا بی اثر، از موضوع اصلی فاصله بگیرند. سعی کنید زمان صحبت کردن با همسر خود کاملا به او گوش دهید. شاید لازم باشد برای اینکه بتوانید هنگام صحبت های همسر خود تمرکز کنید و بجای گارد گرفتن یا توضیح دادن، به این بپردازید که هدف و منظور اصلی همسر شما چیست، مهارتهای خوب گوش دادن را فرا بگیرید. بعنوان مثال باید هنگامی که صحبت های شریک زندگی خود را گوش می دهید باید با آرامش به همسر خود نگاه کنید و حین گوش دادن هر کاری که دارید را کنار بگذارید و فقط شنونده باشید.

سعی کنید هنگام صحبت با همسر خود، دنبال تحقیر کردن او و در پی آن، بدنبال مقصر کردن او نباشید. در رابطه زناشویی نیاز نیست طرف را محکوم کنید که او مقصر فلان مسئله است بلکه باید هدفتان این باشد که آن مشکل دیگر پیش نیاید و اینگونه رابطه را بهبود ببخشید. وقتی دنبال مقصر کردن طرف خود باشید می خواهید به او بقبولانید که حرف شما درست است و راهکاری که شما ارائه می دهید عالی است درصورتیکه باید جوری فکر کنید که ممکن است غیر از راه حلی که شما می گویید راه حل دیگری نیز وجود داشته باشد.

اینکه درک کنید همسر شما دقیقا از چه چیزی ناراحت است نیازمند این است که شما کاملا بر احساسات او واقف باشید. تا وقتی دنیای او را درک نکنید و ندانید عواطف و احساسات همسرتان چگونه است، نمی توانید متوجه شوید که او دقیقا ناراحتی اش از چیست. هنگامی که رابطه شما سرد شده و قصد دارید رابطه خراب شده خود را درست کنید، با کمی صبر و مکث میان صحبت های او راحتتر می توانید او را درک کنید و از دلیل ناراحتی او آگاه شوید. اینکه او حق دارد که ناراحت باشد یا نباشد بسته به احساسات اوست. شما نباید با منطق و محکم و قاطعانه به او بگویید که اشتباه می کند. ابتدا باید او را آرام کنید، خود را جای او بگذارید و صرفا اشتباه خود را بپذیرید و این اطمینان را به همسر خود بدهید که دیگر آن اشتباه را تکرار نمی کنید.

در نهایت همانطور که می دانید، افرادی که با جذبه و دوست داشتنی هستند انسان های زیادی را سمت خود جذب می کنند. همچنین همه ما تمایل داریم که با افراد با عزت نفس و محبوب، ارتباط بیشتری برقرار کنیم. در اینجا مشخص می شود که افراد با عزت نفس تا چه حد بقیه را جذب میکنند. در نتیجه در رابطه زناشویی نیز هرچه انسان با اعتماد به نفس تر باشد، طرف خود را به سمت خود می کاند. همانطور که اکثر ما از افراد بی ارزشی که دائم در حال درخواست و التماس به دیگران هستند را نمی پسندیم یک مرد یا زن نیز در زندگی مشترک، دوست ندارد همسرش شخصیتی بی ارزش و بی جذبه باشد. درنتیجه همواره باید بر اعتماد به نفس خود تکیه کرد و آن را بهبود بخشید تا بتوان در روابط مهم و تاثیرگذار بود. بغیر از اعتماد به نفس،  مهارت های ارتباطی دیگری چون نحوه تاثیرگذاری و نفوذپذیری، نحوه متقاعد کردن طرف مقابل را بیاموزیم . شخصی می تواند رابطه ضعیف شده خود را بهبود ببخشد که روی کلیه مهارت های ارتباطی خود کار کند و عقل و احساسات خود را کنترل کند و همواره بتواند درست و غلط را از هم تشخیص دهد وباید بداند در هر زمانی چه رفتاری از خود نشان دهد. از هیجانات و عکس العمل های آن و لحظه ای اجتناب کند و در لحظه بتواند درست ترین تصمیم را بگیرد.

دكتر فهيمه رضايی دارای دكتری روانشناسی از دانشگاه دهلی نو هندوستان روانشناس و مشاور ازدواج طلاق زوج و خانواده درمانگر اضطراب وسواس افسردگی و اختلالات خلقی وشخصيتی و عضو هئيت علمی دانشگاه تربيت معلم و داراي ١٥سال سابقه تدريس دانشگاهی و روان درمانی

Power By Coms CMS

برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”مهمترین علت سرد شدن رابطه عاشقانه”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بزرگ‌ترین اشتباهی که اغلب عاشق‌ها مرتکب می‌شوند این است که معشوق را از آن خود می‌دانند و چنین فرض می‌کنند که دیگر رابطه‌شان نیازمند همان سطح از مراقبت و توجه قبلی نیست. اگر این غفلت برای طولانی‌مدت ادامه پیدا کند، مسلما رابطه سرد و دچار مشکلات اساسی می‌شود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”چگونه رابطه عاشقانه سرد را گرم کنیم؟ ۱۳ روش برای گرم کردن عشق”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”۱. مشخص کنید کدام‌ یک توانایی بیشتری برای افزایش صمیمت دارید.
۲. به ‌قرار گذاشتن با یکدیگر ادامه دهید.
۳. برای جلوگیری از سرد شدن رابطه زناشویی، به ماه‌عسل دوم یا سوم بروید.
۴. برای جلوگیری از سرد شدن عشق، پیش همسر گوشی خود را کنار بگذارید.
۵. برای گرم کردن عشق، با هم حمام کنید.
۶. زن و شوهر به نوبت به یکدیگر خدمت کنید.
۷. برای افزایش محبت، در دهان همسر / شوهر لقمه بگذارید.
۸. برای گرم نگه داشتن رابطه، با همسر ارتباط چشمی برقرار کنید.
۹. برای حفظ رابطه در خلوت با هم برقصید.
۱۰. برای احیای عشق همسر / شوهر خود را ماساژ دهید.
۱۱. برای بازگرداندن رابطه عاشقانه برای همسرتان شعر بخوانید.
۱۲. برای همسرتان یادداشت‌های عاشقانه مخفیانه بنویسند.
۱۳. به زبان عشق با هم همسرتان صحبت کنید.”}}]}

از جمله باورهای غلط این است که هر رابطه عاشقانه بلندمدتی و حتی رمانتیک‌ترین ازدواج‌ها درنهایت مبدل به رابطه‌ای خطی و خسته‌کننده می‌شوند. افراد زیادی این افسانه را به‌عنوان باور پذیرفته‌اند و درنتیجه منتظر هستند تا این اتفاق نامبارک دیر یا زود روابط عشاقانه آن‌ها را نیز سرد کند.

در برهه‌ای از زندگی که احساس جذابیت و برانگیختگی جنسی نسبت به همسر / شوهر رو به کاهش است، برداشت اغلب ما چنین است که عشق ما سرد شده است و دیگر زنده نیست و در نتیجه آینده امیدوارکننده و رمانتیکی نیز انتظارمان را نمی‌کشد.

(مقاله «چرا با کسی که جذابیت جنسی و ظاهری ندارد ازدواج می‌کنیم؟ بررسی مشکلات روانشناسی» را مطالعه کنید.)

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

داشتن چنین دیدگاهی سبب می‌شود انتظارات افراد از آینده رابطه با تغییراتی رو‌به‌رو شود که منتهی به یک مسیر سرازیری می‌شود که انتهای آن معمولا طلاق و یا حتی موارد بدتری است.

اگرچه نمی‌توان تمام لحظات یک رابطه رمانتیک را پرشور و حال نگه داشت، اما می‌توان با تقویت پایه‌های ارتباط عاطفی، تاثیر منفی لحظاتی که طرفین رمق زیادی برای تعامل مثبت ندارند را کاهش داد و از تکرار بیشتر لحظات سرد در رابطه تا حد زیادی جلوگیری کرد.

فهرست

سوال این است که چطور می‌شود عشق را همواره گرم و زنده نگه داشت و از سرد شدن رابطه جلوگیری کرد؟ شاید با خود بگویید که همچون چیزی امکان ندارد!

در جواب باید بگویم، حفظ طراوت، شور و هیجان یک رابطه عاشقانه هیچ ارتباطی به سن و سال و زمانی که از تاریخ عقد شما می‌گذرد، ندارد چه ۲۰ ساله باشید چه ۹۰ ساله، تنها کاری که باید بکنید این است که تا جای ممکن سرگرمی‌ها و کارهای لذت‌بخش بیشتری به روند روتین و ملال‌آور زندگی‌تان اضافه کنید (مسلما بچه‌دار شدن یکی از آن موارد نیست!).

ممکن است بگویید «من دوست دارم این کارها را انجام دهم، اما زمان کافی ندارم.»

به گفته متخصصان مدیریت زمان همیشه زمان کافی وجود دارد، مسئله اصلی این است که اولویت‌های خود را باید تعیین کنید.

در اغلب مواقع اولویت فعالیت‌ها و تعهدات خارج از رابطه عاطفی بر مراقبت و حفظ طراوت ارتباط پیشی می‌گیرد. این موضوع لزوما به این معنی نیست که ما برای رابطه عاطفی‌مان ارزش قائل نیستیم، بلکه دلیل آن است که خودمان را صاحب‌امتیاز رابطه می‌دانیم و این باور اشتباه در ما شکل می‌گیرد که می‌توانیم از آن غفلت کنیم و آن را در حالت کنترل کروز قرار دهیم و هیچ مشکلی هم پیش نیاید.

ما به‌اشتباه چنین می‌پنداریم که از زمانی که متاهل می‌شویم و با معشوق عهد می‌بندیم، رابطه و پیوندی مستحکم داریم که دیگر نیازی به‌صرف زمان، توجه و انرژی که در روزهای اول نسبت به همسرمان داشتیم، نیست.

بزرگ‌ترین اشتباهی که اغلب عاشق‌ها مرتکب می‌شوند این است که معشوق را از آن خود می‌دانند و چنین فرض می‌کنند که دیگر رابطه‌شان نیازمند همان سطح از مراقبت و توجه قبلی نیست. اگر این غفلت برای طولانی‌مدت ادامه پیدا کند، مسلما رابطه سرد و دچار مشکلات اساسی می‌شود.

زوج‌هایی که چند سال از زندگی مشترکشان می‌گذرد، رابطه‌ای را که روزگاری برای داشتنش قدردان بودند، به‌عنوان حق مسلم خود قلمداد می‌کنند. چنین دیدگاهی اشتباهی باعث می‌شود رابطه عاطفی زوجین در حد هم‌اتاقی و یا شریک‌های تجاری که صرفا به خاطر منافع ازدواج کنار هم هستند، تنزل پیدا کند و اگر فرزندی داشته باشند، روش‌های تربیتی جداگانه‌ای اتخاذ کرده و به‌صورت دو والده او را بزرگ کنند. مسلما اگر رابطه به این مرحله برسد عناصر اصلی عشق از آن رخت بر‌می‌بندد.

صرف وقت و مداومت برای افزایش صمیمیت، می‌تواند به عادت همیشگی مبدل شود. در ادامه به ۱۳ روش برای افزایش طراوت روابط عاشقانه و جلوگیری از سرد شدن رابطه اشاره می‌کنیم که می‌توانید خلاقیت خود را هم چاشنی آن‌ها کنید:

در اغلب روابط، یکی از زوجین توجه بیشتری به رمانتیک بودن رابطه دارد که لزوما و همیشه آن شخص زن نیست. ازآنجایی‌که این شخص حساسیت بیشتری نسبت به عنصر عشق دارد، با کمترین کاهش در میزان آن، متوجه تغییر آن می‌شود و چون توانایی یا خلاقیت بیشتری دارد با انجام پاره‌ای اصلاحات و مراقبت، می‌تواند سطح صمیمیت و طراوت رابطه را مجددا بالا ببرد.

البته این بدان معنی نیست که صرفا او مسئول مراقبت از رابطه باشد و طرف مقابل بخواهد بی‌توجهی کند. بلکه به این معنی است که به دلیل هشیاری بیشتر، آن‌ها توانایی بیشتری برای عمق بخشیدن به روابط دارد.

قرار گذاشتن مختص عاشقان جوان نیست. قرارهایی که در کافی‌شاپ یا هر جای دیگر ترتیب داده می‌شود می‌توانند در زندگی زوجینی که مدت‌زمان زیادی است با هم زیر یک سقف زندگی می‌کنند و احتمالا رابطه شان سرد شده است، تاثیری جادویی داشته باشد.

بیرون زدن از محیط تکراری خانه، برای هر دو طرف جذابیت و تازگی ایجاد می‌کند. البته ترتیب دادن قرار ملاقات متفاوت در خانه هم می‌تواند سرگرم‌کننده باشد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توانید شام را در نور شمع سرو کنید. قرار گذاشتن را جزوی از رابطه خود کنید. قرار ملاقات لزوما نباید محدود به یکی دو ساعت عصرگاهی باشند، می‌توانید یک روز کامل یا آخر هفته یا زمان بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید.

ماه‌عسل (مسلما بدون بچه‌ها) فقط برای تازه عروس و دامادها نیست. هرچند سال یا سالی یک‌بار به ماه‌عسل رفتن زیاده‌روی محسوب نمی‌شود. بسیاری از مردم (ازجمله من و همسرم) این کار را به یک سنت تبدیل کرده‌اند.

یک‌زمان مشخص با نام «زمان مقدس» برای خود تعیین کنید و در آن بازه زمانی دور تکنولوژی را خط بکشید. مطمئن شوید چیزی مخل ارتباط صمیمی‌تان نمی‌شود و سپس لذت ببرید.

این از روش‌های بی هزینه و لذت‌بخش برای اختصاص وقت به یکدیگر است. نشستن داخل وان حمام که اطرافش شمع چیده‌اید و در ادامه شمع‌های بیشتری که در اتاق‌خواب انتظار شما را می‌کشد، مطمئنا روحیه عاشقانه را افزایش می‌دهد.

به‌صورت نوبتی در خدمت همدیگر باشید. می‌توانید شوهرتان را استحمام کنید و یا موهای همسرتان را بشویید. می‌توانید ریش‌های شوهرتان را اصلاح کنید و او نیز می‌تواند برای شما ماسک صورت بگذارد.

البته قبل از آن‌که قاشقی پر را در دهان همسرتان بگذارید از قبل با او توافق کنید! همه ما زوج‌هایی را می‌شناسیم که این حرکت زیبا را در رستوران و گاها برای جلب‌توجه دیگران انجام می‌دهند. طوری بنشینید که هنگام لقمه گذاشتن در دهان یکدیگر راحت باشید. گذاشتن لقمه در دهان یکدیگر سبب کاهش ضربان قلب هنگام بلعیدن می‌شود و برای کاهش وزن مفید است.

بدون آن‌که حرفی ردوبدل شود، زمانی را صرف تماس چشمی و ارتباط از طریق نگاه کنید. اگرچه در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، پس از چند دقیقه تجربه‌ای جالب خواهید داشت که منتهی به برانگیخته شدن احساسات شگفت‌انگیزی در هردوی شما می‌شود.

(ارتباط چشمی چه تاثیری بر روابط عاشقانه دارد؟ مقاله «اسرار پنهان ارتباط چشمی: از نگاه عاشقانه تا برانگیختگی جنسی و لو رفتن فرد دروغ‌گو» را مطالعه کنید.)

پس از صرف شام می‌توانید موسیقی گوش دهید و ممکن است دلتان بخواهد با هم برقصید. اگر ترجیح می‌دهید حریم خصوصی داشته باشید، با همسرتان در اتاق نشیمن یا اتاق‌خواب خود برقصید. (یکی از مزایای بزرگ رقصیدن در خانه این است که می‌توانید لباس‌های خود را درآورید. اگر این اتفاق بیافتد می‌توانید مطمئن شوید که شما صرفا یک هم‌اتاقی یا شریک تجاری نیستید!)

یکی از راه‌های عالی دیگر برای زنده نگه‌داشتن عشق، ماساژ است. برای آنکه تن معشوق خود را نوازش کنید و محبت و عشق خود را به او نشان دهید، هیچ نیازی به میز ماساژ با روغن‌های معطر و گران‌قیمت نیست.

خواندن اشعار عاشقانه برای یکدیگر همچون شهدی است که شیرینی به همراه آورد. اگر به اشعار عرفانی علاقه‌مند هستید، از غزل‌ها و اشعار مولانا، حافظ یا سعدی استفاده کنید.

یادداشت‌های عاشقانه‌ای که به کتاب سنجاق کرده‌اید، یا زیر بالش و یا در کشوی لباس‌های زیر همسرتان گذاشته‌اید، مسلما لبخند قدردانی بر لب‌های او خواهد آورد.

آخرین مورد که مسلما کم‌اهمیت‌ترین مورد محسوب نمی‌شود، نحوه گفتگوی عاشقانه دو عاشق با همدیگر است. این کار باید صادقانه، صمیمی و پر از احساس قلبی باشد.

در نظر داشته باشید که اگر بده بستان‌های عاطفی را غذای اصلی و بخش مهم ماجرا در نظر بگیریم، رابطه جنسی صرفا در حد و اندازه دسر است (که مسلما باعث چاقی نمی‌شود!). مشخصا صرف زمان برای مطمئن شدن از رشد همه‌جانبه در تمام ابعاد صمیمیت، تاثیرات شگفت‌انگیزی در کیفیت رابطه دارد.

شور و شوقی که انجام کارهای جدید به زندگی ما می‌بخشد بیشتر از اضطرابی است که انجام کاری برای اولین بار دارد، ولی یک شرط دارد: به‌صورت آگاهانه انجامش دهیم. هنگامی‌که بتوانیم خود نیز از هنر خوشحال کردن دیگری، لذت ببریم، غنچه عشق در رابطه شکوفا می‌شود. جریان پیدا کردن عشق بیشتر در رابطه معادل ترشح بیشتر هورمون‌های است که باعث شادتر شدن و تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

هورمون عشق و شادی را می‌شناسید؟ مقاله «اکسی‌توسین هومورن چند کاره عشق: بررسی جامع تاثیر بر شادی، سلامت روان، ارگاسم و وفاداری» را مطالعه کنید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

در همین راستا مقاله «چه چیزی برای مردان مهم‌تر از رابطه جنسی است و چرا زنان از اجابت آن عاجزند؟» را مطالعه کنید.

در همین راستا از افراد متاهل یا افرادی که قصد ازدواج دارند دعوت می‌کنیم ویدئوی متفاوت با عنوان «چیزهایی که درباره ازدواج نمی‌دانید و نشنیده‌اید!» از مجموعه سخنرانی‌های ارزشمند TED را تماشا کنید:

 

منبع: سایکالیجی تودی

پیام *

نام *

ایمیل *

وبسایت

اطلاعات من را برای دفعه بعدی که می خواهم دیدگاه ارسال کنم در مرورگر ذخیره کن.

خیلی وقت‌ ها روابط مان با شکست مواجه می ‌شوند. اگر بخاطر کاری که یکی از شما انجام داده یا حرفی که زده، سوءتفاهمی اتفاق بیفتد، می ‌تواند رابطه را با شکست روبه ‌رو کند. خوشبختانه چیزهای شکسته شده قابل ترمیم هستند. البته گاهی‌ اوقات. وقتی رابطه ‌ای خاتمه می ‌یابد

باید اول از خودتان سوال کنید آیا این رابطه ارزش نجات دادن را دارد؟

آیا واقعا می‌ خواهید آن رابطه را ادامه دهید؟ آیا طرف تان همان کسی است که بخواهید با او بمانید؟

اگر اینطور نیست، پیشنهاد می ‌کنیم برای ترمیم رابطه ‌تان با او، وقت نگذارید.

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم

از طرف دیگر، اگر برای دوستی و رابطه با آن فرد ارزش قائل هستید و آن رابطه برای تان اهمیت دارد، پس باید به هر طریق ممکن تلاش لازم برای  بهبود رابطه سرد شده   و ترمیم آن رابطه را صرف کنید.

در هر رابطه ای، هر قدر مهم و خوب و پایدار، گاهی مشکلاتی پیش می آید که هر دو طرف یا یکی از آن ها آن قدر دلگیر و دل شکسته می شود که نمی تواند مانند قبل در رابطه بماند ،چراکه فکر می کند احساساتش نادیده گرفته شده، طرف مقابل او را درک نکرده یا به گونه ای به او توهین کرده است.

معمولا هر کس برای خود توجیهی دارد و از زاویه دید خود به مشکل نگاه می کند و نیز کمتر کسی سهم خود را در بروز مشکل می پذیرد؛ به همین دلیل نه تنها مشکل حل نمی شود، بلکه حس ناراحتی و دلشکستگی نیز بیشتر خواهد شد.

اما در این مواقع چه باید کرد؟ اگر نتوان به سادگی از رابطه خارج شد، چگونه باید بار غم و غصه ناشی از مشکلات موجود را کمی سبک تر کرد تا بتوان در فرصتی مناسب، تصمیم درستی گرفت

وقتی رابطه ای به هر دلیل با مشکل مواجه شود، اولین چیزی که ضربه می بیند، اعتماد و اطمینانی است که پایه های محکم یک رابطه را تشکیل می دهد و وقتی این دیوارها آسیب ببینند یا فرو بریزند، نخستین چیزی که برای بازسازی آن لازم است، زمان است.

وقتی مشکلی در رابطه به وجود می آید، مثلا خیانت یکی از طرفین اتفاق می افتد، نمی توان از شخص آسیب دیده انتظار داشت خیلی زود مشکل را پشت سر بگذارد؛ چراکه زمان برای جبران و ترمیم این رابطه نیاز است.

همچنین بدانیم در مدتی که طرفین به یکدیگر زمان می دهند، هر کس باید به طور فردی مشکل را بررسی کرده یا کسی را داشته باشد که بتواند به او کمک کند.

در این مدت نیز روابط باید عادی شود تا از شدت خشم و هیجان دو طرف، به ویژه شخص آسیب دیده، کم شود.

در کنار آن لازم است به مشاور یا متخصص مراجعه شود؛ البته اگر هر دو با هم به مشاور مراجعه کنند، قطعا نتیجه بهتری می گیرند و البته یادمان باشد که گذشت زمان هم عامل بسیار مهمی است.

لزوم حل مسئله و برقراری ارتباط موفق بعد از شکست در رابطه بیشتر احساس می شود؛ اینکه دو طرف مراقب ارتباط خود باشند و راه های مختلف برای رسیدن به نتیجه بهتر را امتحان کنند، بسیار مهم است.

ولی وقتی مشکلی در ارتباط به وجود می آید، برای بهبود رابطه سرد شده خود  حتما برای رویارویی با مشکل و به حداقل رساندن آسیب های جانبی آن به مهارت احتیاج داریم؛ خوب گوش کردن نیز یکی از مهارت های مهم اجتماعی است.

وقتی ما حرف های طرف مقابل را فقط می شنویم، اما توجه لازم را نداریم، طبیعی است که نتوانیم طرف مان را درک کنیم؛ چون متوجه خواسته های واقعی او نمی شویم

بهتر است سعی کنیم با توجه به شناختی که از طرف مقابل داریم، متوجه رفتار او بشویم؛ نه اینکه فقط تعبیر خود را داشته باشیم.

افراد باید بتوانند معنای جدیدی به گفته هایی که از همسرشان می شنوند، بدهند و لزوما همان برداشت های قبلی را نداشته باشند.

بهتر است وقتی مشکلی پیش می آید، همسران ابتدا بیشتر بر رفتار خود تمرکز کنند، نه طرف مقابل تا شناخت بیشتری از خود داشته باشند. در واقع ما باید ببینیم وقایع و اتفاقات چه تاثیری بر ما می گذارند و چه چیزی باعث می شود به اصطلاح از کوره در برویم و حالمان بد شود.

اگر بتوانیم با دقت و باحوصله جوابی برای این سوالات پیدا کنیم، بهتر و بیشتر با نقاط ضعف و قوت خود آشنا می شویم و کمک زیادی به بهبود رابطه مان خواهیم کرد.

ما را در  اینستاگرام دنبال کنید

سایت  آموزشی دکتر سمیه سلطانی به شما کمک می کند که مشکل فعلی خود را پیدا کرده و با راه حل هایی آشنا شوید که به نیاز های شما در ارتباط با روابط عاشقی در مسیر ازدواج و تحصیلی پاسخ بدهد.در صورت تمایل برای گفتگو با یک مشاور با تجربه، می توانید از طریق شماره09913943537 در تلگرام یا واتس آپ هماهنگ بشید همچنین می توانید پرسش های خود را در مورد این مراحل ارسال کنید تا در اسرع وقت پاسخ تان ارسال شود.

برای عضویت در کانال تلگرام روانشناسی دکتر سمیه سلطانی کلیک نمایید.

 سرد شدن عشق یک مرد

پیام عاشقانه

نرم کردن قلب مردان

شماره تماس : 09913943537

آدرس دفتر : تهران- خیابان شریعتی – بالاتر از ملک- پلاک 1 واحد 11

تلفن تماس : 02177653154

تلفن همراه: ۰٩٩١٣٩۴٣۵٣٧

چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم
چگونه رابطه سرد شده را گرم کنیم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *