چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

 
helpkade
چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم
چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

چگونه قلب سالم داشته باشیم؟ بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از دلایل رایج مرگ در دنیا است؛ اما راه‌های زیادی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و داشتن قلبی سالم وجود دارد؛ شامل فعالیت‌های فیزیکی، ترک سیگار، رسیدن به وزن مناسب و کنترل فشار خون و میزان چربی، که کلیدهای اصلی داشتن قلب سالم و سلامت فیزیکی است. اما محققان همچنان به دنبال راه‌های بیشتر برای کاهش و جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی هستند؛ شامل این ۸ راه حل که برای داشتن قلب سالم به شما پیشنهاد می‌کنیم.

لذت بردن از یک صبحانه سالم و مفید برای قلب احتمالا ساده‌ترین استراتژی برای برای جلوگیری از گرفتگی عروق است. تحقیقاتی در اسپانیا نشان داده که افراد بزرگسال (بین ۳۶ تا ۵۵ سال) که وعده صبحانه را جدی نمی‌گیرند و فقط یک قهوه، آبمیوه یا شیر می‌نوشند یا کسانی که صبحانه را از وعده‌های غذایی خود حذف می‌کنند، در مقایسه با کسانی که همیشه یک صبحانه سالم می‌خورند، دو برابر بیشتر دچار گرفتگی عروق و شریان‌ها می‌شوند.

کسانی که صبحانه را نادیده می‌گیرند یا به یک لیوان شیر یا قهوه و چای به جای صبحانه بسنده می‌کنند، نسبت به افرادی که وعده صبحانه را زیاد غذا می‌خورند یا حتی کسانی که صبحانه کمتری می‌خورند، رسوب بیشتری درون رگ‌هایشان جمع می‌شود. محققان بر این باورند که شروع کردن روز بدون صبحانه، با ایجاد عادت‌های غلط به شدت مرتبط است. عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن بیشتر که ریسک بیماری‌های قلبی را زیاد می‌کند. بر اساس این تحقیقات افرادی که صبحانه نمی‌خوردند بیشتر دچار اضافه وزن می‌شوند و عادت‌های غذایی بد پیدا می‌کنند.

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ در آمریکا انجام شد، مدیتیشن می‌تواند علاوه بر ریلکس کردن بدن و آرام کردن ذهن، نقش موثری در کاهش خطر بیماری‌های قلبی هم داشته باشد. تمرکز بر روی نفس کشیدن و همچنین بر روی تکرار عباراتی که در مدیتیشن گفته می‌شود باعث کاهش استرس، تنش و افسردگی می‌شود. استرس و احساسات منفی دیگر می‌تواند بر احتمال بروز بیماری‌های قلبی افراد بیافزاید.

رژیم‌های غذایی پی‌درپی که باعث می‌شوند شما وزن کم و دوباره اضافه کنید، را به نام رژیم‌های یویو می‌شناسند. رژیم یویو می‌تواند علاوه بر فرم بدن بر سلامت قلب شما هم تاثیر منفی بگذارد؛ خصوصا وقتی بعد از یائسگی باشد. تحقیقاتی در سال ۲۱۶ نشان داده است خانم‌های ۵۵ ساله به بالا که وزن مناسبی نسبت به قد خود دارند، اما نواسانات وزنشان در بازه زمانی ۱۰ سال، بیش از ۴.۵ کیلوگرم است به احتمال قوی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آن‌ها بالا رفته است. به همین دلیل پیشنهاد محققان پایداری وزن و حفظ وزن در یک عدد مناسب است.

خشم و عصبانیت می‌تواند تاثیرات منفی روی قلب بگذارد. تحقیقات اخیر نشان داده است که میزان زیاد خشم، بدگمانی و سوظن به افراد دیگر با بیماری‌های قلبی رابطه مستقیم دارد و این افراد بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. این درحالی است که افراد خوشبین کمتر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند.

محققان به چیزی مشکوک هستند که به آن الگوی ضربان قلب می‌گویند؛ برای مشخص کردن این الگو میزان تغییر در فاصله بین ضربان قلب را اندازه می‌گیرند و بر این باورند که میزان بالاتر آن بهتر است. فاصله بین ضربان قلب خانم‌هایی که میزان خشم آ‌ن‌ها بالا است، کمتر از میانگین فاصله بین ضربان قلب خانم‌هایی است که میزان خشم آن‌ها کمتر است. همچنین خشم و عصبانیت باعث تشدید در ترشح هورمون استرس، افزایش میزان فشار خون، افزایش کلسترول و غیره می‌شود.

هر چقدر که یک فرد سریع‌تر راه برود خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی در او کاهش می‌یابد! بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ در انگلیس انجام شد، افراد میان‌سالی که آرام پیاده‌روی می‌کردند، نسبت به کسانی که سریع پیاده‌روی می‌کردند، ۲ برابر بیشتر بر اثر بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دادند. انجام تست ورزش به شما نشان می‌دهد که چقدر سریع می‌توانید بدوید و تا چه اندازه خود را محدود می‌کنید.

مشکلات مالی می‌تواند بار سنگینی در ذهن افراد ایجاد کند؛ اما بخش دیگری از بدن هم هست که این فشار مالی و وضعیت اقتصادی شما را تحمل می‌کند و آن قلب شماست. بر اساس تحقیقات جامعی در سال ۲۰۱۵، استرس ناشی از وضعیت اقتصادی و مالی می‌تواند عوارض جانبی زیادی بر قلب داشته باشد. این فشار می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته را بالا ببرد.

سیگارهای الکترونیکی معمولا برای ریه گزینه بهتری نسبت به سیگار و دخانیات دیگر محسوب می‌شود. اما مطالعه اخیر در مورد کاردیولوژی توصیه کرده است که ویپورایزر یا همان سیگارهای الکترونیکی خیلی هم برای قلب بی‌ضرر نیستند. این تحقیقات نشان داده است که کسانی که بیش از یک سال از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند میزان هورمون آدرنالین و علائم استرس اکسیداتیو موجود در بدنشان بیشتر از افرادی است که تا به حال از ان استفاده نکرده‌اند.

میزان زیاد آدرنالین می‌تواند باعث فشار خون بالا و تپش قلب شود. استرس اکسیداتیو هم باعث کاهش توانایی بدن در برابر دفع رادیکال‌های آزاد می‌شود. هر دوی این عوامل باعث بیماری‌های قلبی می‌شوند. سیگارهای الکترونیکی هیچ تنباکویی ندارند اما ترکیبی از نیکوتین و اسانس‌ حرارت دیده را وارد دهان و ریه افراد می‌کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نیکوتین موجود در سیگارهای الکتریکی می‌توانند رگ‌های قلب را باریک کنند و البته تاثیرات دراز مدت آن بر روی قلب و ریه هنوز نامشخص است.

خواب خوب یکی دیگر از راه‌های آرام کردن ذهن و جسم است که برای استراحت دادن به بدن و فرصت دادن به مغز یک نیاز پایه‌ و بنیادین محسوب می‌شود. مشاهدات و تحقیقات زیادی نشان داده است که کم خوابی و عادت‌های بد برای خواب، می‌تواند با بیماری‌های قلبی و عروقی به شدت مرتبط باشد. کم خوابی یا زیاد خوابیدن می‌تواند باعث بیماری‌های عصبی، افسردگی و بیماری‌های جسمی مانند اختلال در میزان قند خون، فشار خون ‌شود که هر کدام از این بیماری‌ها با بیماری‌های قلبی و گرفتگی عروق رابطه مستقیم دارند.

کم‌خوابی می‌تواند عوارض جانبی بر قلب داشته باشد؛ خصوصا اگر شما در حال حاضر در خطر بیماری و مشکلات قلبی هستید و قلب سالم ندارید. افرادی که خواب ناکافی دارند (میانگین خواب کمتر از ۶ ساعت در یک شبانه روز) بیشتر دچار مشکلات قلبی می‌شوند؛ چرا که خواب کافی نقش مهمی در سبک زندگی سالم برای قلب سالم دارد. خطر مرگ در افراد دچار سندروم متابولیک هستند که حداقل ۶ ساعت در طول شب می‌خوابند، کمتر از باقی افراد است.

خانم‌های و آقایانی که حداقل ۳ مورد از ۵ علامت فشار خون بالا، تری گلیسیرید، کلسترول خون، چاقی مرکزی بدن و قند خون را دارند دچار سندروم متابولیک هستند.

بیشتر بدانید: ۱۱ نکته مهمی که بیماران دیابتی در مورد خواب نمی‌دانند!

مولتی‌ویتامین‌ها بسیار محبوب هستند اما با توجه به تحقیقات جدید به نظر نمی‌رسد که بتوانند سلامت قلب شما را بیشتر کنند. این تحقیقات که بر اساس تحلیل اطلاعاتی چند میلیون نفر در ۵ کشور متفاوت انجام شده، نشان داده که مولتی‌ویتامین‌ها حمله قلبی، سکته یا مرگ بر اثر بیماری قلبی را کاهش نداده‌اند.

در همین راستا انجمن قلب و عروق آمریکا، مصرف مولتی‌ویتامین‌ها برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و داشتن قلب سالم را توصیه نمی‌کند. اما آمار نشان داده است که هنوز مولتی‌ویتامین‌ها محبوب هستند و بیش از ۳۰ درصد مردم آمریکا مولتی‌ویتامین مصرف می‌کنند که دلیل اصلی برخی از آن‌ها پیشگیری از بیماری‌های قلبی است.

پنج
 − 
دو
 = 

.hide-if-no-js {
display: none !important;
}

پول پول پول بقیش شعاره شما وضعیت اقتصادی خوبی داشته باشی مغزت به ارامش میرسه همه راههای سلامتی رو اوتومات خودت بهش میرسی نیاز به هیچ کارشناسیم نیس

بیماری های قلبی تا به حال تلفات بیشتری نسبت به سایر بیماری ها داشته است. بر طبق نظریات انجمن قلب آمریکا، تقریباً 33 میلیون فرد در آمریکا دچار بیماری های قلبی هستند و بیش از 430000 نفر هر ساله از این بیماری ها جان خود را از دست می دهند. متاسفانه باید بگوییم که بسیاری از این مرگ ها قابل جلوگیری بوده است. پس از همین حالا دست به کار شوید. نگذارید که اولین سکته قلبی در شما بروز کند. شروع به ورزش کنید و برنامه غذایی سالم تری انتخاب کنید. یادتان باشد که شما فقط یک قلب دارید،

یکی از بزرگترین اقدامات برای تامین سلامت قلب تغییر لایف استایل ساکن به یک لایف استایل فعال است. فعالیتی که دست کم در طول هفته یکساعت باشد. یکساعت در طول هفته اصلا زمان زیادی نیست. واضح است که هرچه فعالیت شما بیشتر باشد بهتر است. اما حتی یک ساعت در هفته هم برای شما مفید خواهد بود.

قلب اشخاص بی اندازه چاق همیشه ناتوان و ضعیف است. چاقی به قلب صدمه می رساند. چربی زیاد، تمام اعضای داخلی بدن را احاطه می کند و عضلات را می پوشاند، وزن قلب را زیاد و حرکات آن را مختل می کند، تدریجا قلب ناتوان و بالاخره نتایج وخیمی به بار می آورد. افراد چاق باید تلاش کنند از چاق شدن زیاد با جدیت ممانعت کنند، در این صورت نه تنها هیکل مناسب پیدا می کنند، بلکه قلب خود را هم سالم نگه می دارند.

برای داشتن قلبی سـالـم چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید :1- از پله های ساختمان، آهسته و مرتب بالا بروید و در هر پله کمی مکث کنید.2- در موقع هضم غذا کار نکنید، راه نروید و بازی نکنید.3- با دست چپ، بار سنگین حمل نکنید.4- از بلند کردن اشیای سنگین به بالای سر خود اجتناب کنید.5- طوری بخوابید که پاهای شما قدری بالاتر از سطحی که سر قرار دارد، قرار بگیرد.6- هوای اتاق خواب را موقع شب قبل از خوابیدن تازه کنید.7- روی پهلوی راست بخوابید.8- از ماندن در حمام خیلی داغ و طولانی مدت خودداری کنید.9- از اتوبوس، قطار، پله ماشین و صندلی نپرید.10- یک مرتبه و ناگهانی روی صندلی خیلی کوتاه ننشینید؛ مگر خیلی آهسته و با احتیاط.

سکوت و آرامش، زندگی که در آن حرکات و سکنات ناگهانی و اضطراب وجود نداشته باشد، استراحت کامل، هوای آزاد وتمیز، غذای سبک، خنده و تفریح.قلب شما، تمام صدماتی را که از امراض، ضایعات و اختلال سایر اعضا از قبیل امراض عفونی، امراض عصبی و مسمومیت ها به طور اعم و همچنین کلیه خطاهایی که در زندگی ایجاد می شود تحمل می کند و بر شماست که قدر این عضو گرانبها و لایق بدن را بدانید و با تصمیم جدی به کمک او برخیزید.

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

نیکوتین یک سم قوی است که مستقیما و به طور موثر روی سلسله اعصاب اثر می گذارد؛ بعضی بیماری های قلبی که اختلال و ضایعه در رشته اعصاب ایجاد می کند، بستگی کامل به دخانیات و سم نیکوتین دارد. علایم این سم در امراض قلبی عبارتند از ضربان تند قلب، تپش قلب، اضطراب و عدم اشتها به غذا. با آثار مزاحم دخانیات نمی توان مبارزه کرد؛ مگر اینکه سبب اصلی را از بین برد.برای تضمین سلامت کامل، شما باید به کلی دخانیات را از برنامه زندگی حذف کنید؛ زیرا حتی یک سیگار ممکن است مانع شفای بیمار از ورم و التهاب در اثر نیکوتین شود.

شکلات و کاکائو اگر از طریق قندهای مناسب تهیه شود، می توانند مقدار عمده ای از فلاونوئیدهای رژیمی را که برای قلب مفید هستند تامین کنند. این فلاونون ها به وسیله تأخیر در تشکیل لخته و بهبود عمل دیواره عروق و کمک به متعادل شدن التهاب به سلامت قلب کمک می کنند.کاکائوی خام، حاوی میزان زیادی فلاونوئیدهاست که به میزان مختلف در میوه ها و سبزی ها وجود دارد و در چای و کاکائو و شکلات فراوان ترند.کاکائو و شکلات از دانه های کاکائو تهیه می شوند. محققان دریافته اند کاکائو و شکلات، حاوی یک نوع فلاونوئید به نام پروسیانیدین هستند که به میزان کمتر در چای و بعضی از غذاهای گیاهی یافت می شود.

فلاونوئیدها فعالیت آنتی اکسیدانی دارند که مصرفشان همراه با کاهش خطر بیماری های قلبی- عروقی است. اگرچه مشاهدات نشان داده که کاکائوی غنی از فلاونون، اثرات مشابه آسپرین را بر لخته خون دارد، اما این دو از طریق مکانیسم های مختلف این اثرات را ایجاد می کنند و نمی توان غذاهای غنی از فلاونوئیدها مانند شکلات را به جای آسپیرین توصیه کرد؛ نتایج پیشنهاد می کنند که غذاهای غنی از فلاونوئیدها می توانند مکمل اثرات آسپیرین باشند.

البته باید توجه داشت که شکلات حاوی بسیاری ترکیبات دیگر نیز هست و باید در مورد اثرات منفی چربی موجود در شکلات نیز بحث شود. شکلات، معمولا حاوی30 درصد چربی، 6 درصد پروتئین، 61 درصد کربوهیدرات و 6 درصد آب و مواد معدنی است، مطالعاتی که روی اثرات کلی چربی موجود در شکلات بر میزان کلسترول انجام گرفته، نشان می دهد که مصرف شکلات باعث افزایش کلسترول خون نمی شود. شکلات یک غذای با دانسیته بالاست و می تواند یک میان وعده برای ورزشکاران و افراد فعال باشد. برای افرادی که می خواهند از فواید فلاونون های شکلات، بدون کالری چربی آن بهره مند شوند، کاکائو پیشنهاد می شود؛ اشتها و تمایل به شکلات به خصوص در بین زنان بسیار معمول است.

چندین ماده بیواکتیو در شکلات شناخته شده است. شکلات حاوی میزان کمی کافئین و میزان بیشتر تئوبرومین است. نورولوژیست ها اخیرا مطالعاتی بر روی فعالیت مغز در افرادی که شکلات مصرف می کنند، انجام داده اند و مشخص شده که خوردن آن باعث افزایش جریان خون در مناطقی از مغز می شود که در فرآیند احساسات درگیرند. به هر حال مصرف شکلات باعث احساس خوشایندی می شود که شاید ورای اشتها و تمایل باشد.

برای اکثر ما، پیشگیری از بیماری‌های قلبی تا حد زیادی به سبک زندگی‌مان بستگی دارد ، این بدان معناست که کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم که شانس زندگی‌ای طولانی و همراه با سلامتی را برای خود بیشتر کنیم. در اینجا ۹ گام اساسی برای بهبود سلامت قلب به طور طبیعی بیان خواهیم کرد.

استفاده از دارو، در صورت لزوم، ممکن است مفید باشد، اما داروها باید در کنار بهبود سبک زندگی، مانند مصرف غذاهای سالم، به عنوان یک عامل کمکی استفاده شوند.

فهرست مطالب

طبق صدها پژوهش و مطالعه تحقیقاتی، ثابت شده است که ورزش منظم مزایای اساسی و بی‌شماری برای سلامتی دارد. فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید. ورزش منظم می‌تواند در دستیابی به موارد زیر به شما کمک کند:

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

حالت ایده آل آن است که هر فرد یک برنامه تناسب اندام خوب و جامع که طیف گسترده‌ای از تمرینات را شامل می‌شود، داشته باشد. به طور کلی، بدن روشی شگفت‌انگیز برای سازگاری با حرکات دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که انجام حرکت یا تمرین برایتان آسان شود، می‌توانید شدت یا پیچیدگی آن را افزایش داده و تمرینات پیشرفته‌تری انجام دهید که همچنان چالش‌برانگیز باشند.

تمرینات متناوب یا اینتروال به روش تمرینی گفته می‌شود که فرد به تناوب یک دوره‌ کوتاه‌تر به تمرینات با شدت بالا پرداخته و بعد یک دوره ریکاوری،‌ تمرینات کم شدت انجام می‌دهد. تمرینات متناوب طیف گسترده‌ای از تمرینات شامل … پیاده‌روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، قایقرانی، تردمیل ، تمرین با وزنه و غیره را شامل می‌شود.

شما می‌توانید این تمرینات را با استفاده از وزن بدن خود، کش‌های قدرتی، دمبل و یا ترکیبی از هر سه انجام دهید، تا یک برنامه تمرینی قوی‌سازی منظم برای کل بدن خود داشته باشید.

مطالعات اخیر به وضوح نشان می‌دهند که طولانی مدت نشستن حتی روی افرادی که از تناسب اندام و قدرت بدنی بالایی برخوردارند نیز تأثیر منفی دارد. شما باید در تمام طول روز حرکت داشته باشید ، حتی با انجام فعالیت‌های غیر ورزشی. یک تایمر تنظیم کنید تا هر ۱۰-۱۵ دقیقه به شما یادآوری کند که یکی دو دقیقه از جای خود بلند شده و حرکت کنید.

عضلات مرکزی یا هسته بدن (که تقریباً بیش از ۲۵ ماهیچه کمر ، شکم و لگن را شامل می‌شوند) پایه و اساس حرکت را در کل بدن فراهم می‌کنند. قوی نگه داشتن و عملکرد صحیح این عضلات شما را قادر می‌کند تا بدن خود را به شیوه‌ای که باید حرکت دهید و از صدمات ناتوان کننده کمری که ممکن است باعث شوند نتوانید ورزش کنید جلوگیری می‌کند.

انعطاف پذیر و متحرک نگه داشتن عضلات و مفاصل بدن به جلوگیری از صدمات و کمک به توانایی بدن در حرکت و عملکرد صحیح آن کمک می‌کند.

با افزایش وزن بدن ، خطر ایجاد پلاک در عروق و حمله قلبی نیز بالا می‌رود. اضافه وزن با چندین عامل اصلی که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند از جمله فشار خون بالا ، دیابت نوع ۲ و کلسترول بد مرتبط است. هرچه برای قلب مفید باشد برای از بین بردن چربی‌های شکمی نیز مفید است.

چاقی نیز می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود. مطالعات بیشماری نشان داده‌اند که چربی شکمی به طور خاصی خطرناک است. در حقیقت ، یکی از مطالعات اخیر نشان داده که بزرگی شکم حتی در افرادی که وزن طبیعی دارند ، خطر مرگ را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

چربی شکمی این طور نیست که فقط در جای خود ساکن بوده و فضایی را اشغال کند، بلکه مواد شیمیایی مانند سیتوکین ترشح می‌کند که باعث ایجاد التهاب مزمن در بدن می‌شوند. این مشکل بزرگی است زیرا به نظر می‌رسد التهاب مزمن یکی از مهمترین عواملی است که باعث می‌شود چاقی به بیماری‌های خطرناک مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی منجر شود. سلول‌های چربی موجود در شکم همچنین مواد شیمیایی از جمله هورمون‌های استروئیدی تولید می‌کنند که باعث می‌شوند فرد بیشتر مستعد چاقی باشد. بله ، این یک چرخه معیوب و دور باطل است: هرچه چربی شکمی بیشتری داشته باشید ، هورمون‌های ذخیره کننده چربی بیشتری تولید می‌شوند و کاهش وزن سخت‌تر خواهد بود.

برای سال‌ها پزشکان فکر می‌کردند کاهش  کلسترول LDL (که اغلب به آن کلسترول “بد” گفته می‌شود) هدف اصلی درمانی برای کاهش مشکلات قلبی عروقی است. و مطمئناً هم ، بهبود سطح LDL همچنان یکی از عوامل بسیار مهم در این خصوص است. اما اکنون این اجماع در حال افزایش است که چربی غیر HDL، عامل پیش بینی‌کننده بهتری برای خطر بیماری‌های قلبی عروقی است زیرا چربی غیر HDL نه تنها شامل کلسترول LDL است، بلکه سایر ذرات “بد”، که در ایجاد پلاک‌های حاوی کلسترول در دیواره شریان‌ها نقش دارند، را نیز شامل می‌شود.

با یک برنامه‌ریزی (و در صورت نیاز با استفاده از دارو) ، می‌توان چربی غیر HDL را در افرادی که شواهد واضحی از بیماری‌های عروق کرونر دارند به زیر ۸۰ ، و در افراد سالمی که مایلند از بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کنند به زیر ۱۰۰ ، کاهش داد.

آیا می‌دانید که مصرف تنباکو هر روز معادل تعداد سرنشینان سه جمبو جت پر از مسافر که طی صوانح هوایی تمام آن‌ها کشته می‌شوند، باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. در اینجا به عنوان نمونه تعدادی از مشکلات جدی و مرگ‌باری که نتیجه مستقیم سیگار کشیدن است ذکر می‌کنیم:

علاوه بر این ، شواهد علمی قوی و مطمئنی وجود دارند که هنگام استعمال سیگار، افرادی که اطراف فرد سیگاری هستند، به ویژه کودکان، نیز در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری و انواع مشکلات سلامتی قرار دارند.

کنترل فشار خون بسیار مهم است زیرا هر چه فشار خون شما بالاتر باشد ، خطر حمله قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی احتقانی قلب ، بیماری‌های کلیوی ، ناتوانی جنسی ، از دست دادن عملکرد ذهنی و زوال عقل بیشتر می‌شود.

از این گذشته ، افزایش چشمگیر خطر حمله قلبی و سکته مغزی با فشار خون ۱۴۰/۹۰ ، یعنی اعدادی که برای تعیین فشار خون بالا استفاده می‌شوند، آغاز نمی‌شود . اکنون می‌دانیم که خطرات جدی و مرگبار، در اثر فشار خون‌‌های بسیار پایین‌تری مانند ۱۳۰/۸۰ آغاز می‌شود. به همین دلیل است که بر اساس دستورالعمل‌های تازه منتشر شده در ایالات متحده، اکنون فشار خون ۱۳۰ به بالا برای فشار خون سیستولیک (شماره بالا) و یا ۸۰ به بالا برای فشار خون دیاستولیک (شماره پایین)، به عنوان فشار خون بالا تعریف می‌شود.

اکثر مبتلایان به فشار خون بالا، با رعایت بعضی موارد در سبک زندگی، بدون نیاز به دارو می‌توانند فشار خون خود را کنترل کنند. کسانی که با وجود رعایت این موارد باز هم به دارو احتیاج داشته باشند نیز به دوز کمتری از دارو نیاز خواهند داشت.

دستورالعمل‌های کلیدی برای کاهش فشار خون به طور طبیعی شامل موارد زیر است:

جلوگیری از دیابت یا کنترل آن می‌تواند قلب و زندگی شما را نجات دهد. حملات قلبی در افراد مبتلا به دیابت، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی رخ می‌دهند. سکته‌ مغزی نیز در افراد دیابتی دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی اتفاق می‌افتد.

سایر بیماری‌ها ، و بسیاری از مشکلات فلج کننده زندگی ناشی از دیابت عبارتند از: نابینایی، نارسایی کلیه، بیماری شریان‌های محیطی (انسداد در شریان‌های اصلی که پاها را خون رسانی می‌کنند) ، اختلال نعوظ، نوروپاتی دیابتی (سوزش درد و از دست دادن احساس در دست و پا) ، مشکلات ترمیم زخم، قانقاریا و قطع عضو.

ورزش روزانه و تغذیه سالم ، می‌توانند سطح قند خون بدن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده و همچنین به از بین رفتن چربی‌ اضافی بدن، که یکی از عوامل خطر اصلی دیابت است، کمک می‌کنند.

التهاب مزمن در بدن غالباً در اثر بالا بودن سطح کلسترول بد و سایر مشکلات مرتبط با سبک زندگی مانند فشار خون بالا، قند خون بالا ، اضافه وزن و سیگار کشیدن ایجاد می‌شود.

پزشکان معتقدند این التهاب در بدن باید فروکش کند ، زیرا اغلب منجر به تشکیل رگه‌های چربی در سرخرگ‌ها می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد پلاک، حمله قلبی و سکته مغزی شود.

تری‌گلیسیریدها چربی‌هایی هستند که در خون موجودند. بلافاصله پس از خوردن یک وعده غذای چرب ، بیشتر تری‌گلیسیریدها به طور موقت به شکل ذراتی به نام کیلومیکرون تجمع پیدا می‌کنند. در واقع ، خون بلافاصله پس از مصرف یک وعده غذای چرب، مثل یک میلک شیک توت فرنگی، حالت خامه‌ای پیدا می‌کند و ساعت‌ها طول می‌کشد تا این ذرات پر از چربی از جریان خون پاک شوند.

تحقیقات نشان داده‌اند که بالا بودن سطح کیلومیکرون خطر بروز مشکلات قلبی را سه برابر می‌کند. دانشمندان کیلومیکرون را “مرگ خاموش” می‌نامند، زیرا با آزمایش خون ناشتا، نمی‌توان میزان آن‌ را برآورد کرد در واقع کیلومیکرون‌ها ایجاد شده و اثر منفی‌شان را از خود به جا گذاشته و بعد ناپدید می‌شوند، و به همین دلیل با تست استاندارد چربی خون ناشتا کشف نمی‌شوند.

بالا بودن سطح تری گلیسیرید (بالاتر از ۱۵۰) به عنوان خطر مضاعفی برای بیماری‌های قلبی عروقی در نظر گرفته می‌شود، به خصوص هنگامی که بخشی از عوامل خطر مشکل دیگری به نام سندرم متابولیک وجود داشته باشند که شامل موارد زیرند:

اگر حداقل سه مورد از پنج معیار فوق را داشته باشید ، به سندرم متابولیک مبتلا هستید. اقدامات کلیدی که برای کاهش سطح تری‌گلیسیرید می‌توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید عبارتند از:

در صف پرداخت سوپر مارکت ۱۲ نفر قبل از شما ایستاده‌اند؟ باتری ماشینتان به تازگی خراب شده است؟ مادرتان با شما تماس گرفته و خبرهای نگران کننده‌ای درباره سلامتی خود به شما داده است؟ شما چطور به هر یک از موارد فوق واکنش نشان می‌دهید؟ با آرامش یا با کلافگی؟ وقتی موانع و سختی‌های زندگی بر ما غلبه پیدا کنند ، می‌توانند در ایجاد هر مشکلی از فشار خون بالا گرفته تا سندرم روده تحریک پذیر در بدن ما دخیل باشند.

وجود ارتباط بین استرس و سلامتی قلب قطعی است. مطالعات نشان داده‌اند که زمین لرزه و روزهای دوشنبه خطر حملات قلبی را دو برابر می‌‌کنند، و بیماری‌های قلبی احتمال مرگ مردان در اولین سال پس از مرگ همسرشان را سه برابر می‌کند. احساس استرس همچنین می‌تواند منجر به رفتارهایی شود که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند، مانند سیگار کشیدن، فرار از ورزش و مصرف زیاد فست فود.

علائم سکته قلبی در سالمندان (درد قفسه سینه، مشکل تنفسی، عرق سرد)

نارسایی قلبی در سالمندان چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

فرستادن دیدگاه

دکتر لیلا عسگرپور متخصص قلب و عروق متولد 1356 تهران – ساکن تهران ورودی 1375 پزشکی عمومی دانشگاه تهران با رتبه عالی در دانشگاه سراسری ورودی 1386 دوره دستیاری قلب و عروق دانشگاه تهران (مرکز قلب تهران) اخذ برد تخصصی قلب و عروق در سال 1390 … ادامه

کرج، خ شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی، برج رازی، ساختمان بانک آینده، طبقه 8 واحد 81

شماره تماس نوبت دهی

02632216426

09399450250

برای اکثر ما، پیشگیری از بیماری‌های قلبی تا حد زیادی به سبک زندگی‌مان بستگی دارد ، این بدان معناست که کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم که شانس زندگی‌ای طولانی و همراه با سلامتی را برای خود بیشتر کنیم. در اینجا ۹ گام اساسی برای بهبود سلامت قلب به طور طبیعی بیان خواهیم کرد.

استفاده از دارو، در صورت لزوم، ممکن است مفید باشد، اما داروها باید در کنار بهبود سبک زندگی، مانند مصرف غذاهای سالم، به عنوان یک عامل کمکی استفاده شوند.

فهرست مطالب

طبق صدها پژوهش و مطالعه تحقیقاتی، ثابت شده است که ورزش منظم مزایای اساسی و بی‌شماری برای سلامتی دارد. فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید. ورزش منظم می‌تواند در دستیابی به موارد زیر به شما کمک کند:

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

حالت ایده آل آن است که هر فرد یک برنامه تناسب اندام خوب و جامع که طیف گسترده‌ای از تمرینات را شامل می‌شود، داشته باشد. به طور کلی، بدن روشی شگفت‌انگیز برای سازگاری با حرکات دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که انجام حرکت یا تمرین برایتان آسان شود، می‌توانید شدت یا پیچیدگی آن را افزایش داده و تمرینات پیشرفته‌تری انجام دهید که همچنان چالش‌برانگیز باشند.

تمرینات متناوب یا اینتروال به روش تمرینی گفته می‌شود که فرد به تناوب یک دوره‌ کوتاه‌تر به تمرینات با شدت بالا پرداخته و بعد یک دوره ریکاوری،‌ تمرینات کم شدت انجام می‌دهد. تمرینات متناوب طیف گسترده‌ای از تمرینات شامل … پیاده‌روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، قایقرانی، تردمیل ، تمرین با وزنه و غیره را شامل می‌شود.

شما می‌توانید این تمرینات را با استفاده از وزن بدن خود، کش‌های قدرتی، دمبل و یا ترکیبی از هر سه انجام دهید، تا یک برنامه تمرینی قوی‌سازی منظم برای کل بدن خود داشته باشید.

مطالعات اخیر به وضوح نشان می‌دهند که طولانی مدت نشستن حتی روی افرادی که از تناسب اندام و قدرت بدنی بالایی برخوردارند نیز تأثیر منفی دارد. شما باید در تمام طول روز حرکت داشته باشید ، حتی با انجام فعالیت‌های غیر ورزشی. یک تایمر تنظیم کنید تا هر ۱۰-۱۵ دقیقه به شما یادآوری کند که یکی دو دقیقه از جای خود بلند شده و حرکت کنید.

عضلات مرکزی یا هسته بدن (که تقریباً بیش از ۲۵ ماهیچه کمر ، شکم و لگن را شامل می‌شوند) پایه و اساس حرکت را در کل بدن فراهم می‌کنند. قوی نگه داشتن و عملکرد صحیح این عضلات شما را قادر می‌کند تا بدن خود را به شیوه‌ای که باید حرکت دهید و از صدمات ناتوان کننده کمری که ممکن است باعث شوند نتوانید ورزش کنید جلوگیری می‌کند.

انعطاف پذیر و متحرک نگه داشتن عضلات و مفاصل بدن به جلوگیری از صدمات و کمک به توانایی بدن در حرکت و عملکرد صحیح آن کمک می‌کند.

با افزایش وزن بدن ، خطر ایجاد پلاک در عروق و حمله قلبی نیز بالا می‌رود. اضافه وزن با چندین عامل اصلی که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند از جمله فشار خون بالا ، دیابت نوع ۲ و کلسترول بد مرتبط است. هرچه برای قلب مفید باشد برای از بین بردن چربی‌های شکمی نیز مفید است.

چاقی نیز می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود. مطالعات بیشماری نشان داده‌اند که چربی شکمی به طور خاصی خطرناک است. در حقیقت ، یکی از مطالعات اخیر نشان داده که بزرگی شکم حتی در افرادی که وزن طبیعی دارند ، خطر مرگ را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

چربی شکمی این طور نیست که فقط در جای خود ساکن بوده و فضایی را اشغال کند، بلکه مواد شیمیایی مانند سیتوکین ترشح می‌کند که باعث ایجاد التهاب مزمن در بدن می‌شوند. این مشکل بزرگی است زیرا به نظر می‌رسد التهاب مزمن یکی از مهمترین عواملی است که باعث می‌شود چاقی به بیماری‌های خطرناک مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی منجر شود. سلول‌های چربی موجود در شکم همچنین مواد شیمیایی از جمله هورمون‌های استروئیدی تولید می‌کنند که باعث می‌شوند فرد بیشتر مستعد چاقی باشد. بله ، این یک چرخه معیوب و دور باطل است: هرچه چربی شکمی بیشتری داشته باشید ، هورمون‌های ذخیره کننده چربی بیشتری تولید می‌شوند و کاهش وزن سخت‌تر خواهد بود.

برای سال‌ها پزشکان فکر می‌کردند کاهش  کلسترول LDL (که اغلب به آن کلسترول “بد” گفته می‌شود) هدف اصلی درمانی برای کاهش مشکلات قلبی عروقی است. و مطمئناً هم ، بهبود سطح LDL همچنان یکی از عوامل بسیار مهم در این خصوص است. اما اکنون این اجماع در حال افزایش است که چربی غیر HDL، عامل پیش بینی‌کننده بهتری برای خطر بیماری‌های قلبی عروقی است زیرا چربی غیر HDL نه تنها شامل کلسترول LDL است، بلکه سایر ذرات “بد”، که در ایجاد پلاک‌های حاوی کلسترول در دیواره شریان‌ها نقش دارند، را نیز شامل می‌شود.

با یک برنامه‌ریزی (و در صورت نیاز با استفاده از دارو) ، می‌توان چربی غیر HDL را در افرادی که شواهد واضحی از بیماری‌های عروق کرونر دارند به زیر ۸۰ ، و در افراد سالمی که مایلند از بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کنند به زیر ۱۰۰ ، کاهش داد.

آیا می‌دانید که مصرف تنباکو هر روز معادل تعداد سرنشینان سه جمبو جت پر از مسافر که طی صوانح هوایی تمام آن‌ها کشته می‌شوند، باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. در اینجا به عنوان نمونه تعدادی از مشکلات جدی و مرگ‌باری که نتیجه مستقیم سیگار کشیدن است ذکر می‌کنیم:

علاوه بر این ، شواهد علمی قوی و مطمئنی وجود دارند که هنگام استعمال سیگار، افرادی که اطراف فرد سیگاری هستند، به ویژه کودکان، نیز در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری و انواع مشکلات سلامتی قرار دارند.

کنترل فشار خون بسیار مهم است زیرا هر چه فشار خون شما بالاتر باشد ، خطر حمله قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی احتقانی قلب ، بیماری‌های کلیوی ، ناتوانی جنسی ، از دست دادن عملکرد ذهنی و زوال عقل بیشتر می‌شود.

از این گذشته ، افزایش چشمگیر خطر حمله قلبی و سکته مغزی با فشار خون ۱۴۰/۹۰ ، یعنی اعدادی که برای تعیین فشار خون بالا استفاده می‌شوند، آغاز نمی‌شود . اکنون می‌دانیم که خطرات جدی و مرگبار، در اثر فشار خون‌‌های بسیار پایین‌تری مانند ۱۳۰/۸۰ آغاز می‌شود. به همین دلیل است که بر اساس دستورالعمل‌های تازه منتشر شده در ایالات متحده، اکنون فشار خون ۱۳۰ به بالا برای فشار خون سیستولیک (شماره بالا) و یا ۸۰ به بالا برای فشار خون دیاستولیک (شماره پایین)، به عنوان فشار خون بالا تعریف می‌شود.

اکثر مبتلایان به فشار خون بالا، با رعایت بعضی موارد در سبک زندگی، بدون نیاز به دارو می‌توانند فشار خون خود را کنترل کنند. کسانی که با وجود رعایت این موارد باز هم به دارو احتیاج داشته باشند نیز به دوز کمتری از دارو نیاز خواهند داشت.

دستورالعمل‌های کلیدی برای کاهش فشار خون به طور طبیعی شامل موارد زیر است:

جلوگیری از دیابت یا کنترل آن می‌تواند قلب و زندگی شما را نجات دهد. حملات قلبی در افراد مبتلا به دیابت، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی رخ می‌دهند. سکته‌ مغزی نیز در افراد دیابتی دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی اتفاق می‌افتد.

سایر بیماری‌ها ، و بسیاری از مشکلات فلج کننده زندگی ناشی از دیابت عبارتند از: نابینایی، نارسایی کلیه، بیماری شریان‌های محیطی (انسداد در شریان‌های اصلی که پاها را خون رسانی می‌کنند) ، اختلال نعوظ، نوروپاتی دیابتی (سوزش درد و از دست دادن احساس در دست و پا) ، مشکلات ترمیم زخم، قانقاریا و قطع عضو.

ورزش روزانه و تغذیه سالم ، می‌توانند سطح قند خون بدن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده و همچنین به از بین رفتن چربی‌ اضافی بدن، که یکی از عوامل خطر اصلی دیابت است، کمک می‌کنند.

التهاب مزمن در بدن غالباً در اثر بالا بودن سطح کلسترول بد و سایر مشکلات مرتبط با سبک زندگی مانند فشار خون بالا، قند خون بالا ، اضافه وزن و سیگار کشیدن ایجاد می‌شود.

پزشکان معتقدند این التهاب در بدن باید فروکش کند ، زیرا اغلب منجر به تشکیل رگه‌های چربی در سرخرگ‌ها می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد پلاک، حمله قلبی و سکته مغزی شود.

تری‌گلیسیریدها چربی‌هایی هستند که در خون موجودند. بلافاصله پس از خوردن یک وعده غذای چرب ، بیشتر تری‌گلیسیریدها به طور موقت به شکل ذراتی به نام کیلومیکرون تجمع پیدا می‌کنند. در واقع ، خون بلافاصله پس از مصرف یک وعده غذای چرب، مثل یک میلک شیک توت فرنگی، حالت خامه‌ای پیدا می‌کند و ساعت‌ها طول می‌کشد تا این ذرات پر از چربی از جریان خون پاک شوند.

تحقیقات نشان داده‌اند که بالا بودن سطح کیلومیکرون خطر بروز مشکلات قلبی را سه برابر می‌کند. دانشمندان کیلومیکرون را “مرگ خاموش” می‌نامند، زیرا با آزمایش خون ناشتا، نمی‌توان میزان آن‌ را برآورد کرد در واقع کیلومیکرون‌ها ایجاد شده و اثر منفی‌شان را از خود به جا گذاشته و بعد ناپدید می‌شوند، و به همین دلیل با تست استاندارد چربی خون ناشتا کشف نمی‌شوند.

بالا بودن سطح تری گلیسیرید (بالاتر از ۱۵۰) به عنوان خطر مضاعفی برای بیماری‌های قلبی عروقی در نظر گرفته می‌شود، به خصوص هنگامی که بخشی از عوامل خطر مشکل دیگری به نام سندرم متابولیک وجود داشته باشند که شامل موارد زیرند:

اگر حداقل سه مورد از پنج معیار فوق را داشته باشید ، به سندرم متابولیک مبتلا هستید. اقدامات کلیدی که برای کاهش سطح تری‌گلیسیرید می‌توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید عبارتند از:

در صف پرداخت سوپر مارکت ۱۲ نفر قبل از شما ایستاده‌اند؟ باتری ماشینتان به تازگی خراب شده است؟ مادرتان با شما تماس گرفته و خبرهای نگران کننده‌ای درباره سلامتی خود به شما داده است؟ شما چطور به هر یک از موارد فوق واکنش نشان می‌دهید؟ با آرامش یا با کلافگی؟ وقتی موانع و سختی‌های زندگی بر ما غلبه پیدا کنند ، می‌توانند در ایجاد هر مشکلی از فشار خون بالا گرفته تا سندرم روده تحریک پذیر در بدن ما دخیل باشند.

وجود ارتباط بین استرس و سلامتی قلب قطعی است. مطالعات نشان داده‌اند که زمین لرزه و روزهای دوشنبه خطر حملات قلبی را دو برابر می‌‌کنند، و بیماری‌های قلبی احتمال مرگ مردان در اولین سال پس از مرگ همسرشان را سه برابر می‌کند. احساس استرس همچنین می‌تواند منجر به رفتارهایی شود که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند، مانند سیگار کشیدن، فرار از ورزش و مصرف زیاد فست فود.

علائم سکته قلبی در سالمندان (درد قفسه سینه، مشکل تنفسی، عرق سرد)

نارسایی قلبی در سالمندان چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

فرستادن دیدگاه

دکتر لیلا عسگرپور متخصص قلب و عروق متولد 1356 تهران – ساکن تهران ورودی 1375 پزشکی عمومی دانشگاه تهران با رتبه عالی در دانشگاه سراسری ورودی 1386 دوره دستیاری قلب و عروق دانشگاه تهران (مرکز قلب تهران) اخذ برد تخصصی قلب و عروق در سال 1390 … ادامه

کرج، خ شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی، برج رازی، ساختمان بانک آینده، طبقه 8 واحد 81

شماره تماس نوبت دهی

02632216426

09399450250

برای اکثر ما، پیشگیری از بیماری‌های قلبی تا حد زیادی به سبک زندگی‌مان بستگی دارد ، این بدان معناست که کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم که شانس زندگی‌ای طولانی و همراه با سلامتی را برای خود بیشتر کنیم. در اینجا ۹ گام اساسی برای بهبود سلامت قلب به طور طبیعی بیان خواهیم کرد.

استفاده از دارو، در صورت لزوم، ممکن است مفید باشد، اما داروها باید در کنار بهبود سبک زندگی، مانند مصرف غذاهای سالم، به عنوان یک عامل کمکی استفاده شوند.

فهرست مطالب

طبق صدها پژوهش و مطالعه تحقیقاتی، ثابت شده است که ورزش منظم مزایای اساسی و بی‌شماری برای سلامتی دارد. فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید. ورزش منظم می‌تواند در دستیابی به موارد زیر به شما کمک کند:

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

حالت ایده آل آن است که هر فرد یک برنامه تناسب اندام خوب و جامع که طیف گسترده‌ای از تمرینات را شامل می‌شود، داشته باشد. به طور کلی، بدن روشی شگفت‌انگیز برای سازگاری با حرکات دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که انجام حرکت یا تمرین برایتان آسان شود، می‌توانید شدت یا پیچیدگی آن را افزایش داده و تمرینات پیشرفته‌تری انجام دهید که همچنان چالش‌برانگیز باشند.

تمرینات متناوب یا اینتروال به روش تمرینی گفته می‌شود که فرد به تناوب یک دوره‌ کوتاه‌تر به تمرینات با شدت بالا پرداخته و بعد یک دوره ریکاوری،‌ تمرینات کم شدت انجام می‌دهد. تمرینات متناوب طیف گسترده‌ای از تمرینات شامل … پیاده‌روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، قایقرانی، تردمیل ، تمرین با وزنه و غیره را شامل می‌شود.

شما می‌توانید این تمرینات را با استفاده از وزن بدن خود، کش‌های قدرتی، دمبل و یا ترکیبی از هر سه انجام دهید، تا یک برنامه تمرینی قوی‌سازی منظم برای کل بدن خود داشته باشید.

مطالعات اخیر به وضوح نشان می‌دهند که طولانی مدت نشستن حتی روی افرادی که از تناسب اندام و قدرت بدنی بالایی برخوردارند نیز تأثیر منفی دارد. شما باید در تمام طول روز حرکت داشته باشید ، حتی با انجام فعالیت‌های غیر ورزشی. یک تایمر تنظیم کنید تا هر ۱۰-۱۵ دقیقه به شما یادآوری کند که یکی دو دقیقه از جای خود بلند شده و حرکت کنید.

عضلات مرکزی یا هسته بدن (که تقریباً بیش از ۲۵ ماهیچه کمر ، شکم و لگن را شامل می‌شوند) پایه و اساس حرکت را در کل بدن فراهم می‌کنند. قوی نگه داشتن و عملکرد صحیح این عضلات شما را قادر می‌کند تا بدن خود را به شیوه‌ای که باید حرکت دهید و از صدمات ناتوان کننده کمری که ممکن است باعث شوند نتوانید ورزش کنید جلوگیری می‌کند.

انعطاف پذیر و متحرک نگه داشتن عضلات و مفاصل بدن به جلوگیری از صدمات و کمک به توانایی بدن در حرکت و عملکرد صحیح آن کمک می‌کند.

با افزایش وزن بدن ، خطر ایجاد پلاک در عروق و حمله قلبی نیز بالا می‌رود. اضافه وزن با چندین عامل اصلی که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند از جمله فشار خون بالا ، دیابت نوع ۲ و کلسترول بد مرتبط است. هرچه برای قلب مفید باشد برای از بین بردن چربی‌های شکمی نیز مفید است.

چاقی نیز می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود. مطالعات بیشماری نشان داده‌اند که چربی شکمی به طور خاصی خطرناک است. در حقیقت ، یکی از مطالعات اخیر نشان داده که بزرگی شکم حتی در افرادی که وزن طبیعی دارند ، خطر مرگ را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

چربی شکمی این طور نیست که فقط در جای خود ساکن بوده و فضایی را اشغال کند، بلکه مواد شیمیایی مانند سیتوکین ترشح می‌کند که باعث ایجاد التهاب مزمن در بدن می‌شوند. این مشکل بزرگی است زیرا به نظر می‌رسد التهاب مزمن یکی از مهمترین عواملی است که باعث می‌شود چاقی به بیماری‌های خطرناک مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی منجر شود. سلول‌های چربی موجود در شکم همچنین مواد شیمیایی از جمله هورمون‌های استروئیدی تولید می‌کنند که باعث می‌شوند فرد بیشتر مستعد چاقی باشد. بله ، این یک چرخه معیوب و دور باطل است: هرچه چربی شکمی بیشتری داشته باشید ، هورمون‌های ذخیره کننده چربی بیشتری تولید می‌شوند و کاهش وزن سخت‌تر خواهد بود.

برای سال‌ها پزشکان فکر می‌کردند کاهش  کلسترول LDL (که اغلب به آن کلسترول “بد” گفته می‌شود) هدف اصلی درمانی برای کاهش مشکلات قلبی عروقی است. و مطمئناً هم ، بهبود سطح LDL همچنان یکی از عوامل بسیار مهم در این خصوص است. اما اکنون این اجماع در حال افزایش است که چربی غیر HDL، عامل پیش بینی‌کننده بهتری برای خطر بیماری‌های قلبی عروقی است زیرا چربی غیر HDL نه تنها شامل کلسترول LDL است، بلکه سایر ذرات “بد”، که در ایجاد پلاک‌های حاوی کلسترول در دیواره شریان‌ها نقش دارند، را نیز شامل می‌شود.

با یک برنامه‌ریزی (و در صورت نیاز با استفاده از دارو) ، می‌توان چربی غیر HDL را در افرادی که شواهد واضحی از بیماری‌های عروق کرونر دارند به زیر ۸۰ ، و در افراد سالمی که مایلند از بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کنند به زیر ۱۰۰ ، کاهش داد.

آیا می‌دانید که مصرف تنباکو هر روز معادل تعداد سرنشینان سه جمبو جت پر از مسافر که طی صوانح هوایی تمام آن‌ها کشته می‌شوند، باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. در اینجا به عنوان نمونه تعدادی از مشکلات جدی و مرگ‌باری که نتیجه مستقیم سیگار کشیدن است ذکر می‌کنیم:

علاوه بر این ، شواهد علمی قوی و مطمئنی وجود دارند که هنگام استعمال سیگار، افرادی که اطراف فرد سیگاری هستند، به ویژه کودکان، نیز در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری و انواع مشکلات سلامتی قرار دارند.

کنترل فشار خون بسیار مهم است زیرا هر چه فشار خون شما بالاتر باشد ، خطر حمله قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی احتقانی قلب ، بیماری‌های کلیوی ، ناتوانی جنسی ، از دست دادن عملکرد ذهنی و زوال عقل بیشتر می‌شود.

از این گذشته ، افزایش چشمگیر خطر حمله قلبی و سکته مغزی با فشار خون ۱۴۰/۹۰ ، یعنی اعدادی که برای تعیین فشار خون بالا استفاده می‌شوند، آغاز نمی‌شود . اکنون می‌دانیم که خطرات جدی و مرگبار، در اثر فشار خون‌‌های بسیار پایین‌تری مانند ۱۳۰/۸۰ آغاز می‌شود. به همین دلیل است که بر اساس دستورالعمل‌های تازه منتشر شده در ایالات متحده، اکنون فشار خون ۱۳۰ به بالا برای فشار خون سیستولیک (شماره بالا) و یا ۸۰ به بالا برای فشار خون دیاستولیک (شماره پایین)، به عنوان فشار خون بالا تعریف می‌شود.

اکثر مبتلایان به فشار خون بالا، با رعایت بعضی موارد در سبک زندگی، بدون نیاز به دارو می‌توانند فشار خون خود را کنترل کنند. کسانی که با وجود رعایت این موارد باز هم به دارو احتیاج داشته باشند نیز به دوز کمتری از دارو نیاز خواهند داشت.

دستورالعمل‌های کلیدی برای کاهش فشار خون به طور طبیعی شامل موارد زیر است:

جلوگیری از دیابت یا کنترل آن می‌تواند قلب و زندگی شما را نجات دهد. حملات قلبی در افراد مبتلا به دیابت، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی رخ می‌دهند. سکته‌ مغزی نیز در افراد دیابتی دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی اتفاق می‌افتد.

سایر بیماری‌ها ، و بسیاری از مشکلات فلج کننده زندگی ناشی از دیابت عبارتند از: نابینایی، نارسایی کلیه، بیماری شریان‌های محیطی (انسداد در شریان‌های اصلی که پاها را خون رسانی می‌کنند) ، اختلال نعوظ، نوروپاتی دیابتی (سوزش درد و از دست دادن احساس در دست و پا) ، مشکلات ترمیم زخم، قانقاریا و قطع عضو.

ورزش روزانه و تغذیه سالم ، می‌توانند سطح قند خون بدن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده و همچنین به از بین رفتن چربی‌ اضافی بدن، که یکی از عوامل خطر اصلی دیابت است، کمک می‌کنند.

التهاب مزمن در بدن غالباً در اثر بالا بودن سطح کلسترول بد و سایر مشکلات مرتبط با سبک زندگی مانند فشار خون بالا، قند خون بالا ، اضافه وزن و سیگار کشیدن ایجاد می‌شود.

پزشکان معتقدند این التهاب در بدن باید فروکش کند ، زیرا اغلب منجر به تشکیل رگه‌های چربی در سرخرگ‌ها می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد پلاک، حمله قلبی و سکته مغزی شود.

تری‌گلیسیریدها چربی‌هایی هستند که در خون موجودند. بلافاصله پس از خوردن یک وعده غذای چرب ، بیشتر تری‌گلیسیریدها به طور موقت به شکل ذراتی به نام کیلومیکرون تجمع پیدا می‌کنند. در واقع ، خون بلافاصله پس از مصرف یک وعده غذای چرب، مثل یک میلک شیک توت فرنگی، حالت خامه‌ای پیدا می‌کند و ساعت‌ها طول می‌کشد تا این ذرات پر از چربی از جریان خون پاک شوند.

تحقیقات نشان داده‌اند که بالا بودن سطح کیلومیکرون خطر بروز مشکلات قلبی را سه برابر می‌کند. دانشمندان کیلومیکرون را “مرگ خاموش” می‌نامند، زیرا با آزمایش خون ناشتا، نمی‌توان میزان آن‌ را برآورد کرد در واقع کیلومیکرون‌ها ایجاد شده و اثر منفی‌شان را از خود به جا گذاشته و بعد ناپدید می‌شوند، و به همین دلیل با تست استاندارد چربی خون ناشتا کشف نمی‌شوند.

بالا بودن سطح تری گلیسیرید (بالاتر از ۱۵۰) به عنوان خطر مضاعفی برای بیماری‌های قلبی عروقی در نظر گرفته می‌شود، به خصوص هنگامی که بخشی از عوامل خطر مشکل دیگری به نام سندرم متابولیک وجود داشته باشند که شامل موارد زیرند:

اگر حداقل سه مورد از پنج معیار فوق را داشته باشید ، به سندرم متابولیک مبتلا هستید. اقدامات کلیدی که برای کاهش سطح تری‌گلیسیرید می‌توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید عبارتند از:

در صف پرداخت سوپر مارکت ۱۲ نفر قبل از شما ایستاده‌اند؟ باتری ماشینتان به تازگی خراب شده است؟ مادرتان با شما تماس گرفته و خبرهای نگران کننده‌ای درباره سلامتی خود به شما داده است؟ شما چطور به هر یک از موارد فوق واکنش نشان می‌دهید؟ با آرامش یا با کلافگی؟ وقتی موانع و سختی‌های زندگی بر ما غلبه پیدا کنند ، می‌توانند در ایجاد هر مشکلی از فشار خون بالا گرفته تا سندرم روده تحریک پذیر در بدن ما دخیل باشند.

وجود ارتباط بین استرس و سلامتی قلب قطعی است. مطالعات نشان داده‌اند که زمین لرزه و روزهای دوشنبه خطر حملات قلبی را دو برابر می‌‌کنند، و بیماری‌های قلبی احتمال مرگ مردان در اولین سال پس از مرگ همسرشان را سه برابر می‌کند. احساس استرس همچنین می‌تواند منجر به رفتارهایی شود که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند، مانند سیگار کشیدن، فرار از ورزش و مصرف زیاد فست فود.

علائم سکته قلبی در سالمندان (درد قفسه سینه، مشکل تنفسی، عرق سرد)

نارسایی قلبی در سالمندان چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

فرستادن دیدگاه

دکتر لیلا عسگرپور متخصص قلب و عروق متولد 1356 تهران – ساکن تهران ورودی 1375 پزشکی عمومی دانشگاه تهران با رتبه عالی در دانشگاه سراسری ورودی 1386 دوره دستیاری قلب و عروق دانشگاه تهران (مرکز قلب تهران) اخذ برد تخصصی قلب و عروق در سال 1390 … ادامه

کرج، خ شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی، برج رازی، ساختمان بانک آینده، طبقه 8 واحد 81

شماره تماس نوبت دهی

02632216426

09399450250

برای اکثر ما، پیشگیری از بیماری‌های قلبی تا حد زیادی به سبک زندگی‌مان بستگی دارد ، این بدان معناست که کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم که شانس زندگی‌ای طولانی و همراه با سلامتی را برای خود بیشتر کنیم. در اینجا ۹ گام اساسی برای بهبود سلامت قلب به طور طبیعی بیان خواهیم کرد.

استفاده از دارو، در صورت لزوم، ممکن است مفید باشد، اما داروها باید در کنار بهبود سبک زندگی، مانند مصرف غذاهای سالم، به عنوان یک عامل کمکی استفاده شوند.

فهرست مطالب

طبق صدها پژوهش و مطالعه تحقیقاتی، ثابت شده است که ورزش منظم مزایای اساسی و بی‌شماری برای سلامتی دارد. فعالیت بدنی منظم یکی از مهمترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید. ورزش منظم می‌تواند در دستیابی به موارد زیر به شما کمک کند:

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

حالت ایده آل آن است که هر فرد یک برنامه تناسب اندام خوب و جامع که طیف گسترده‌ای از تمرینات را شامل می‌شود، داشته باشد. به طور کلی، بدن روشی شگفت‌انگیز برای سازگاری با حرکات دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که انجام حرکت یا تمرین برایتان آسان شود، می‌توانید شدت یا پیچیدگی آن را افزایش داده و تمرینات پیشرفته‌تری انجام دهید که همچنان چالش‌برانگیز باشند.

تمرینات متناوب یا اینتروال به روش تمرینی گفته می‌شود که فرد به تناوب یک دوره‌ کوتاه‌تر به تمرینات با شدت بالا پرداخته و بعد یک دوره ریکاوری،‌ تمرینات کم شدت انجام می‌دهد. تمرینات متناوب طیف گسترده‌ای از تمرینات شامل … پیاده‌روی ، دویدن ، دوچرخه سواری ، قایقرانی، تردمیل ، تمرین با وزنه و غیره را شامل می‌شود.

شما می‌توانید این تمرینات را با استفاده از وزن بدن خود، کش‌های قدرتی، دمبل و یا ترکیبی از هر سه انجام دهید، تا یک برنامه تمرینی قوی‌سازی منظم برای کل بدن خود داشته باشید.

مطالعات اخیر به وضوح نشان می‌دهند که طولانی مدت نشستن حتی روی افرادی که از تناسب اندام و قدرت بدنی بالایی برخوردارند نیز تأثیر منفی دارد. شما باید در تمام طول روز حرکت داشته باشید ، حتی با انجام فعالیت‌های غیر ورزشی. یک تایمر تنظیم کنید تا هر ۱۰-۱۵ دقیقه به شما یادآوری کند که یکی دو دقیقه از جای خود بلند شده و حرکت کنید.

عضلات مرکزی یا هسته بدن (که تقریباً بیش از ۲۵ ماهیچه کمر ، شکم و لگن را شامل می‌شوند) پایه و اساس حرکت را در کل بدن فراهم می‌کنند. قوی نگه داشتن و عملکرد صحیح این عضلات شما را قادر می‌کند تا بدن خود را به شیوه‌ای که باید حرکت دهید و از صدمات ناتوان کننده کمری که ممکن است باعث شوند نتوانید ورزش کنید جلوگیری می‌کند.

انعطاف پذیر و متحرک نگه داشتن عضلات و مفاصل بدن به جلوگیری از صدمات و کمک به توانایی بدن در حرکت و عملکرد صحیح آن کمک می‌کند.

با افزایش وزن بدن ، خطر ایجاد پلاک در عروق و حمله قلبی نیز بالا می‌رود. اضافه وزن با چندین عامل اصلی که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند از جمله فشار خون بالا ، دیابت نوع ۲ و کلسترول بد مرتبط است. هرچه برای قلب مفید باشد برای از بین بردن چربی‌های شکمی نیز مفید است.

چاقی نیز می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود. مطالعات بیشماری نشان داده‌اند که چربی شکمی به طور خاصی خطرناک است. در حقیقت ، یکی از مطالعات اخیر نشان داده که بزرگی شکم حتی در افرادی که وزن طبیعی دارند ، خطر مرگ را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

چربی شکمی این طور نیست که فقط در جای خود ساکن بوده و فضایی را اشغال کند، بلکه مواد شیمیایی مانند سیتوکین ترشح می‌کند که باعث ایجاد التهاب مزمن در بدن می‌شوند. این مشکل بزرگی است زیرا به نظر می‌رسد التهاب مزمن یکی از مهمترین عواملی است که باعث می‌شود چاقی به بیماری‌های خطرناک مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی منجر شود. سلول‌های چربی موجود در شکم همچنین مواد شیمیایی از جمله هورمون‌های استروئیدی تولید می‌کنند که باعث می‌شوند فرد بیشتر مستعد چاقی باشد. بله ، این یک چرخه معیوب و دور باطل است: هرچه چربی شکمی بیشتری داشته باشید ، هورمون‌های ذخیره کننده چربی بیشتری تولید می‌شوند و کاهش وزن سخت‌تر خواهد بود.

برای سال‌ها پزشکان فکر می‌کردند کاهش  کلسترول LDL (که اغلب به آن کلسترول “بد” گفته می‌شود) هدف اصلی درمانی برای کاهش مشکلات قلبی عروقی است. و مطمئناً هم ، بهبود سطح LDL همچنان یکی از عوامل بسیار مهم در این خصوص است. اما اکنون این اجماع در حال افزایش است که چربی غیر HDL، عامل پیش بینی‌کننده بهتری برای خطر بیماری‌های قلبی عروقی است زیرا چربی غیر HDL نه تنها شامل کلسترول LDL است، بلکه سایر ذرات “بد”، که در ایجاد پلاک‌های حاوی کلسترول در دیواره شریان‌ها نقش دارند، را نیز شامل می‌شود.

با یک برنامه‌ریزی (و در صورت نیاز با استفاده از دارو) ، می‌توان چربی غیر HDL را در افرادی که شواهد واضحی از بیماری‌های عروق کرونر دارند به زیر ۸۰ ، و در افراد سالمی که مایلند از بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کنند به زیر ۱۰۰ ، کاهش داد.

آیا می‌دانید که مصرف تنباکو هر روز معادل تعداد سرنشینان سه جمبو جت پر از مسافر که طی صوانح هوایی تمام آن‌ها کشته می‌شوند، باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. در اینجا به عنوان نمونه تعدادی از مشکلات جدی و مرگ‌باری که نتیجه مستقیم سیگار کشیدن است ذکر می‌کنیم:

علاوه بر این ، شواهد علمی قوی و مطمئنی وجود دارند که هنگام استعمال سیگار، افرادی که اطراف فرد سیگاری هستند، به ویژه کودکان، نیز در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری و انواع مشکلات سلامتی قرار دارند.

کنترل فشار خون بسیار مهم است زیرا هر چه فشار خون شما بالاتر باشد ، خطر حمله قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی احتقانی قلب ، بیماری‌های کلیوی ، ناتوانی جنسی ، از دست دادن عملکرد ذهنی و زوال عقل بیشتر می‌شود.

از این گذشته ، افزایش چشمگیر خطر حمله قلبی و سکته مغزی با فشار خون ۱۴۰/۹۰ ، یعنی اعدادی که برای تعیین فشار خون بالا استفاده می‌شوند، آغاز نمی‌شود . اکنون می‌دانیم که خطرات جدی و مرگبار، در اثر فشار خون‌‌های بسیار پایین‌تری مانند ۱۳۰/۸۰ آغاز می‌شود. به همین دلیل است که بر اساس دستورالعمل‌های تازه منتشر شده در ایالات متحده، اکنون فشار خون ۱۳۰ به بالا برای فشار خون سیستولیک (شماره بالا) و یا ۸۰ به بالا برای فشار خون دیاستولیک (شماره پایین)، به عنوان فشار خون بالا تعریف می‌شود.

اکثر مبتلایان به فشار خون بالا، با رعایت بعضی موارد در سبک زندگی، بدون نیاز به دارو می‌توانند فشار خون خود را کنترل کنند. کسانی که با وجود رعایت این موارد باز هم به دارو احتیاج داشته باشند نیز به دوز کمتری از دارو نیاز خواهند داشت.

دستورالعمل‌های کلیدی برای کاهش فشار خون به طور طبیعی شامل موارد زیر است:

جلوگیری از دیابت یا کنترل آن می‌تواند قلب و زندگی شما را نجات دهد. حملات قلبی در افراد مبتلا به دیابت، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی رخ می‌دهند. سکته‌ مغزی نیز در افراد دیابتی دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی اتفاق می‌افتد.

سایر بیماری‌ها ، و بسیاری از مشکلات فلج کننده زندگی ناشی از دیابت عبارتند از: نابینایی، نارسایی کلیه، بیماری شریان‌های محیطی (انسداد در شریان‌های اصلی که پاها را خون رسانی می‌کنند) ، اختلال نعوظ، نوروپاتی دیابتی (سوزش درد و از دست دادن احساس در دست و پا) ، مشکلات ترمیم زخم، قانقاریا و قطع عضو.

ورزش روزانه و تغذیه سالم ، می‌توانند سطح قند خون بدن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده و همچنین به از بین رفتن چربی‌ اضافی بدن، که یکی از عوامل خطر اصلی دیابت است، کمک می‌کنند.

التهاب مزمن در بدن غالباً در اثر بالا بودن سطح کلسترول بد و سایر مشکلات مرتبط با سبک زندگی مانند فشار خون بالا، قند خون بالا ، اضافه وزن و سیگار کشیدن ایجاد می‌شود.

پزشکان معتقدند این التهاب در بدن باید فروکش کند ، زیرا اغلب منجر به تشکیل رگه‌های چربی در سرخرگ‌ها می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد پلاک، حمله قلبی و سکته مغزی شود.

تری‌گلیسیریدها چربی‌هایی هستند که در خون موجودند. بلافاصله پس از خوردن یک وعده غذای چرب ، بیشتر تری‌گلیسیریدها به طور موقت به شکل ذراتی به نام کیلومیکرون تجمع پیدا می‌کنند. در واقع ، خون بلافاصله پس از مصرف یک وعده غذای چرب، مثل یک میلک شیک توت فرنگی، حالت خامه‌ای پیدا می‌کند و ساعت‌ها طول می‌کشد تا این ذرات پر از چربی از جریان خون پاک شوند.

تحقیقات نشان داده‌اند که بالا بودن سطح کیلومیکرون خطر بروز مشکلات قلبی را سه برابر می‌کند. دانشمندان کیلومیکرون را “مرگ خاموش” می‌نامند، زیرا با آزمایش خون ناشتا، نمی‌توان میزان آن‌ را برآورد کرد در واقع کیلومیکرون‌ها ایجاد شده و اثر منفی‌شان را از خود به جا گذاشته و بعد ناپدید می‌شوند، و به همین دلیل با تست استاندارد چربی خون ناشتا کشف نمی‌شوند.

بالا بودن سطح تری گلیسیرید (بالاتر از ۱۵۰) به عنوان خطر مضاعفی برای بیماری‌های قلبی عروقی در نظر گرفته می‌شود، به خصوص هنگامی که بخشی از عوامل خطر مشکل دیگری به نام سندرم متابولیک وجود داشته باشند که شامل موارد زیرند:

اگر حداقل سه مورد از پنج معیار فوق را داشته باشید ، به سندرم متابولیک مبتلا هستید. اقدامات کلیدی که برای کاهش سطح تری‌گلیسیرید می‌توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید عبارتند از:

در صف پرداخت سوپر مارکت ۱۲ نفر قبل از شما ایستاده‌اند؟ باتری ماشینتان به تازگی خراب شده است؟ مادرتان با شما تماس گرفته و خبرهای نگران کننده‌ای درباره سلامتی خود به شما داده است؟ شما چطور به هر یک از موارد فوق واکنش نشان می‌دهید؟ با آرامش یا با کلافگی؟ وقتی موانع و سختی‌های زندگی بر ما غلبه پیدا کنند ، می‌توانند در ایجاد هر مشکلی از فشار خون بالا گرفته تا سندرم روده تحریک پذیر در بدن ما دخیل باشند.

وجود ارتباط بین استرس و سلامتی قلب قطعی است. مطالعات نشان داده‌اند که زمین لرزه و روزهای دوشنبه خطر حملات قلبی را دو برابر می‌‌کنند، و بیماری‌های قلبی احتمال مرگ مردان در اولین سال پس از مرگ همسرشان را سه برابر می‌کند. احساس استرس همچنین می‌تواند منجر به رفتارهایی شود که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند، مانند سیگار کشیدن، فرار از ورزش و مصرف زیاد فست فود.

علائم سکته قلبی در سالمندان (درد قفسه سینه، مشکل تنفسی، عرق سرد)

نارسایی قلبی در سالمندان چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی چه علت و علائمی دارد و درمان چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

فرستادن دیدگاه

دکتر لیلا عسگرپور متخصص قلب و عروق متولد 1356 تهران – ساکن تهران ورودی 1375 پزشکی عمومی دانشگاه تهران با رتبه عالی در دانشگاه سراسری ورودی 1386 دوره دستیاری قلب و عروق دانشگاه تهران (مرکز قلب تهران) اخذ برد تخصصی قلب و عروق در سال 1390 … ادامه

کرج، خ شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی، برج رازی، ساختمان بانک آینده، طبقه 8 واحد 81

شماره تماس نوبت دهی

02632216426

09399450250

 

اگر بخواهیم بدن سالمی داشته باشیم باید اول از همه قلبمان مثل ساعت کار کند.با تغذیه سالم و سبک صحیح زندگی می‌توانیم جلوی 80 درصد از بیماری‌های قلبی را بگیریم.

متهم ردیف اول مشکلات قلبی چربی‌ها هستند. البته از سوی دیگر، چربی‌ها از مهم‌ترین منابع تأمین انرژی بدن به شمار می‌روند که برای عملکرد بدن هم ضروری هستند. به‌طور کلی چند گروه چربی داریم که بنا به عملکردی که در بدن انجام می‌دهند مفید و مضر شمرده می‌شوند.

روغن‌های حیوانی، گوشت گاو و گوسفند، انواع لبنیات مانند کره، سرشیر، خامه و پنیر پرچرب همگی از جمله روغن‌ها و چربی‌هایی هستند که باید تا جایی که می‌توانید از غذای خود حذف کنید و یا به حداقل برسانید و از انواع کم چرب آن استفاده کنید.

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

بهتر است حتی‌الامکان به جای سرخ کردن غذاها از کباب کردن، آب پز کردن و پختن استفاده کنید.

کره چه گیاهی باشد و چه حیوانی حاوی چربی‌های اشباعی است که برای قلب ضرر دارد ولی نوع گیاهی آن به دلیل نداشتن چربی‌های ترانس نسبت به نوع حیوانی بهتر است ولی مقدار مصرف آن کم باشد. اما به یاد داشته باشید که همه روغن‌ها به صرف روغن بودنشان خاصیت چاق‌کنندگی دارند چون چربی‌های غیراشباع دارند.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای کاهش کلسترول خون و کاهش خطر بیماری‌های قلبی انجام دهید، کاهش مصرف چربی‌ها و جایگزین کردن آنها با مواد نشاسته‌ای است که هم چربی کم‌تری دارند و هم انرژی بدن را تأمین می‌کنند. انواع نان‌ها که بهترین آنها نان سنگک و نان جوی سبوس‌دار است، ماکارونی، سیب زمینی، برنج و انواع غلات و جو بهترین جایگزین‌ها هستند. البته نباید در مصرف این مواد هم زیاده روی کنید.

سیراب شیردان و دل و جگر و قلوه گوسفند هم طرفداران خاص خودش را دارد ولی حواستان باشد، این مواد غذایی سرشار از چربی و کلسترول هستند. البته چربی آنها همانند گوشت قرمز است ولی کلسترول بسیار بالایی دارند و مصرف آن‌ها توصیه نمی‌شود و حداقل در صورت مصرف، به مقدار کم و در فواصل طولانی مصرف کنید.

نمک جزو مواد طعم‌دهنده‌ای است که مضرات آن بیشتر از فواید آن است و مصرف زیاد آن باعث بالا رفتن فشار خون بخصوص در سالمندان می‌شود. پس تا می‌توانید از مصرف آن خودداری کنید.

بیشتر میوه‌ها و سبزیجات مواد کم چربی هستند که سرشار از فیبرند و با آنتی اکسیدانی که دارند نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی ایفا می‌کنند.

نکته: در میان گوشت‌ها پزشکان همیشه گوشت سفید مرغ و ماهی را بیشتر توصیه می‌کنند.منبع:yic.ir

تغذیه و تناسب اندام


اقساط 36 ماه بدون پیش پرداخت لوازم خانگی


دنبال دندانپزشک خوب توی تهران میگردی؟


بدون خجالت محصولات جنسی را آنلاین بخر


راه رهایی از اعتیاد|بازگشت به زندگی

سریعترین وارزانترین راه سفربه نقاط مختلف


راحتی در هر قدم احساس می کنید

میخوای بدونی برنامه غذایی مناسب بدنت چیه؟


بایدها و نبایدهای بهداشت و سلامت بانوان


لوازم خونگیت رو اقساطی نو کن!


اسلایس کرامبل سیب


سینما رو به خونت بیار!


ماشین لباسشویی با آبکشی شرعی


درمان اختلالات گفتاری کودکان

اینجا یکی از هتلهای کیشه! همین حالارزروکن

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2021

26 روش کلیدی برای اینکه قلب خود را مانند روز اول سالم نگه داریم!شاید در نگاه اول این‌طور به نظر برسد که برخورد یک گلوله به قلب شما و یا چنین سناریویی می‌تواند به قلب و متعاقب آن به شما آسیب برساند ولی این قضیه بندرت به وجود می‌آید ولی موضوعی که بسیار به وجود می‌آید آسیب‌دیدگی تدریجی قلب شماست، بدین گونه که قلب شما بر اثر یک مجموعه برخوردهای نامناسب ما در سبک زندگی خود به مرور تحلیل می‌رود تا اینکه نهایتاً از کار می‌افتد، حال هدف از این مقاله بررسی سبک‌های زندگی مناسب است تا بتوانیم خسارات وارده را از این طریق به حداقل برسانیم.

 

  بیشتر به زندگی زناشویی خود اهتمام بورزیدتحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در ماه حداقل 2 بار رابطه زناشویی برقرار می‌کنند نسبت به افرادی که این رقم برای آن‌ها کمتر است حدود 45% کمتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند و دلیل آن نیز موارد زیادی عنوان شده که از افزایش جریان خون در رگ‌ها گرفته تا کاهش اضطراب‌های روزمره را شامل می‌شود. پس اگر به سلامت جسمی و روحی خود اهمیت می دهید این توصیه را جدی بگیرید.

 

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

 بیشتر گردو مصرف کنیدمطالعات نشان می‌دهد که مصرف خشکبار بخصوص گروه مغزدار آن می‌تواند به بهبود قلب شما کمک کند زیرا مواد معدنی که در خشکبار به‌ویژه گردو وجود دارد شامل مقدار زیادی از گروهای اسیدهای چرب مفید برای بدن است همچنین درون گردو، مقدار فراوانی امگا 3 وجود دارد که در رابطه با خواص امگا 3 کم گفته نشده است پس اگر می‌خواهید قلبتان بهتر کار کند مصرف خشکبار به‌ویژه گردو را فراموش نکنید.

 

مرتب ضربان قلب خود را اندازه بگیریددکتر پیر تودور معاون بیمارستان گرند روند دراین‌باره توضیح داده که اگر هر شخص ضربان خود را چک کند اطلاعات زیادی از قلب خود می‌تواند داشته باشد به‌گونه‌ای که یک شخص سالم به‌صورت متوسط در حالت استراحت بایستی ضربانی معادل 70 نبض در دقیقه و زیر آن داشته باشد و اگر شخصی متوجه شد که ضربانی بالای 70 نبض بر دقیقه را برای یک هفته دارد بایستی بلافاصله به پزشک برای امور درمانی مراجعه کند.

 

 

  از هوای آلوده دوری بجوییدهوای آلوده شامل هواهایی می‌شود که ذرات معلق موجود در آن از حد استاندارد بیشتر باشد، در نتیجه آن تنفس این‌گونه هواها باعث آسیب رساندن به دیواره‌های رگ‌ها و قلب شما می‌شود و در بعضی موارد باعث ایجاد سکته‌های قلبی می‌شود بنابراین تا حد ممکن بایستی از هواهای آلوده دوری بجویید البته قابل‌ذکر است که در فصل زمستان به دلیل پدیده وارونگی هوا این موضوع بسیار تشدید پیدا می‌کند که بایستی تا حد ممکن از بیرون آمدن از خانه جلوگیری کنید.

 

 حبوبات بیشتری مصرف کنیدمطالعات بر روی حبوبات نشان می‌دهد که این مواد غذایی دارای ارزش غذایی بسیار بالا هستند که مصرف روزانه حدوداً یک لیوان از آن می‌تواند تا حد بسیار زیادی از بیماری‌های قلبی جلوگیری کند البته جا دارد که مقداری در مورد رنگ حبوبات بحث شود زیرا خالی از لطف نیست، مطالعات نشان می‌دهد که حبوبات تیره‌تر دارای ارزش غذایی بالاتری نسبت به حبوبات رنگ روشن دارند.

 

 

نرمش کنید

تحقیقات نشان داده است که تأثیرات نرمش بر قلب انسان بسیار شگفت‌انگیز است به‌گونه‌ای که اگر افراد به‌صورت روزانه ورزش کنند می‌توانند تا حد زیادی قلب خود را از بروز بیماری‌های مربوطه ایمن سازند. به طور مثال حتی اگر چهارهفته از وسیله نرمش دست استفاده کنید تا 10 درصد فشار خون شما کاهش خواهد یافت؛ برای استفاده از این وسیله چهار بازه زمانی دو دقیقه‌ای را به هر دست اختصاص داده و میان آن‌ها یک دقیقه استراحت کنید.

 

بدویدشاید بسیاری از دوستان به این فکر فرو بروند که چگونه می‌شود قلب خود را مثل دیگر ماهیچه‌های بدن مثل ماهیچه‌های بازو قوی کرد که جواب آن در دویدن است ، بدین گونه که قلب انسان با دویدن شروع به سریع‌تر تپیدن می‌کند و نتیجه این تپش بیشتر، درواقع تقویت ماهیچه‌های آن است، البته نبایستی فراموش شود که این تمرین نیز حساب‌وکتاب‌های مخصوص خود را دارد و اگر طبق برنامه و نظارت پزشک نباشد می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را بخصوص برای افراد میان‌سال و پیر به بار بیاورد که این قضیه  برای این دسته افراد بسیار حساس و ظریف است.

 

عمیق نفس بکشیدیکی از روش‌های تقویت قلب خود تنفس عمیق است بدین گونه که هرچه شما سعی کنید که تنفس عمیق‌تری داشته باشید درواقع به سیستم عروقی خود کمک بهتری می‌کنید، پس اگر می‌خواهید قلب شما عملکرد بهتری داشته باشد بایستی به‌جای تنفس‌های سطحی سعی بر عمیق نفس کشیدن داشته باشید. برای تمرین در 30 ثانیه چهار نفس عمیق بکشید؛ این کار فشار خون شما را تا 4 میلی‌متر جیوه کاهش خواهد داد.

 

ورزش‌های هوازی انجام دهیدمطالعات نشان می‌دهد که یکی از راه‌های تقویت قلب شما انجام ورزش‌های هوازی است زیرا با انجام این دسته از ورزش‌ها که پایه اساسی آن‌ها دویدن و این قبیل از تحرکات است قلب شما با شدت بیشتری می‌تپد که نهایتاً منجر به قویت دیواره‌ها و ماهیچه‌های آن می‌شود.

 

از سرماخوردگی دوری بجوییدویروس سرماخوردگی و آنفولانزا با توجه به تأثیرات تورمی که بر روی عروق می‌گذارند یکی از عواملی است که می‌تواند قلب شما را درواقع به‌گونه‌ای ضعیف کند.

 

تخم‌مرغ بخوریدیک سری تحقیقات در برزیل نشان می‌دهد که برخلاف تصورات عمومی مصرف تخم‌مرغ به دلیل داشتن ویتامین‌های سری ب نه‌تنها باعث آسیب رساندن به قلب شما نمی‌شود بلکه باعث بهبود وضعیت قلب شما نیز می‌شود درصورتی‌که تصورات عمومی این بوده که تخم‌مرغ باعث افزایش سطح چربی‌های بد در بدن می‌شود.

 

 به‌اندازه کافی بخوابیدیکی از عواملی که باعث آسیب رساندن به قلب شما می‌شود بدون شک کم‌خوابی و بی‌خوابی است، تحقیقات نشان می‌دهند که کم‌خوابی و بی‌خوابی باعث افزایش فشار مضر بر روی قلب انسان می‌شود و ثابت شده است که افرادی که دارای بی‌خوابی و کم‌خوابی هستند 45% بیشتر از افراد معمولی در معرض سکته‌های قلبی قرار می‌گیرند.

 

در این راستا مطالعات نشان می‌دهد یکی از راهه‌ای مفید برای بهبود بی‌خوابی و کم‌خوابی ورزش کردن است که این قضیه به مرور می‌تواند بر بهبود خواب شما تأثیر بگذارد، البته نبایستی از آن‌طرف بام بیفتید و بیش‌ازحد مجاز بخوابید زیرا خواب بیش‌ازحد نیز خود باعث افزایش وزن و آسیب‌های موضعی به‌سلامت روحی و قلب شما می‌شود پس همان‌طور که بی‌خوابی تأثیر مضر بر قلب شما دارد خواب زیاد نیز تأثیر مضر خود را خواهد داشت پس در راستای داشتن خواب مناسب بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید ولی عموماً پزشکان میگویند که خواب بین 7 تا 9 ساعت برای افراد معمولی خواب کافی محسوب می‌شود.

 

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

 کمتر چربی‌های ترانس بخوریددانشمندان دانشگاه کلمبیای آمریکا ثابت کرده‌اند که اگر افراد بتوانند سالیانه 1% از مصرف چربی‌های ترانس خود کم کنند می‌توانند تا حد زیادی به کاهش چربی‌های LDL خون خود را کاهش دهند که نتیجه این امر می‌تواند نهایتاً به بهبود عملکرد قلب شما کمک شایانی بکند.

 

بیشتر پتاسیم مصرف کنیدیکی از عناصر معدنی مهمی که بر سلامت قلب شما تأثیر شایانی دارد پتاسیم است، که هر شخص بایستی روزانه چیزی در حدود 1000 میلی‌گرم پتاسیم مصرف کند تا بیشترین کمک را به قلب خود کند و دراین‌بین موز و مواد غذایی زرد منابع مناسبی از پتاسیم محسوب می‌شوند.

 

از نور آفتاب لذت ببریدمطالعات نشان می‌دهد که نور آفتاب باعث می‌شود که بدن انسان نیتریک اکسید تولید کند که این ماده شیمیایی در بدن انسان باعث کاهش فشارخون می‌شود که نتیجه این امر بهبود وضعیت قلب انسان است، حال ممکن است که برای شما این سؤال به وجود بیاید که چه میزان بایستی زیر نور آفتاب قرار بگیریم، که باید بگوییم که روزانه 20 دقیقه در معرض آفتاب بودن به شما این امکان را می‌دهد که از مزایای آفتاب استفاده کنید ولی جالب است بدانید که زیاد در معرض آفتاب بودن نیز مضرات خود را دارد که در جای خود مورد بحث قرار می‌گیرند ولی شما همیشه برای در معرض آفتاب قرار گرفتن با توجه به ویژگی‌های شخصیتان و عوامل دیگر بایستی با پزشک خود صحبت کنید تا آسیب‌های وارده به بدن خود را به حداقل برسانید.

 

در جای آرام زندگی کنیدتحقیقات دانشمندان دانمارکی نشان می‌دهد که زندگی در محیط‌های شلوغ باعث آسیب رساندن به قلب شما می‌شود که نتیجه تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که به‌اندازه هر 10 دسی‌بل افزایش آلودگی‌های صوتی محیط اطراف شما به میزان 12% ریسک ابتلای شما به بیماری‌های قلبی بالاتر می‌رود که این قضیه بیشتر تأثیر خود را شب‌هنگام و در زمان استراحت شما بر روی قلب شما می‌گذارد پس تا حد ممکن سعی کنید که محل استراحت شما به دور از سر و صدای محیط باشد.

 

خوردن صبحانه را به برنامه خود اضافه کنیددانشمندان دانشگاه هاروارد ثابت کرده‌اند که افرادی که صبح‌ها از خوردن صبحانه امتناع می‌ورزند 27% بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند، که دلیل این امر نیز به این خاطر است که افرادی که صبحانه مصرف نمی‌کنند در طول روز قند خون آن‌ها افت خواهد کرد و این نوسانات در قند خون افراد باعث می‌شود که بر قلب انسان آسیب‌های جدی وارد شود.

 

از نوشابه‌های انرژی‌زا دوری‌کنیدتحقیقات نشان می‌دهد که مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا و کافیین دار به قلب انسان‌ها آسیب می‌رساند، در کل مصرف موادی که دارای تائورین هستند به‌سلامتی شما آسیب وارد می‌کنند. پس سعی کنید با مصرف مواد غذایی و استراحت مناسب به انرژی مورد نظر خود برسید و نه استفاده از مواد انرژی زا.

 

لبنیات مصرف کنیدتحقیقات یک موسسه در فرانسه نشان می‌دهد که مصرف لبنیات به دلیل داشتن کلسیم و پتاسیم و چربی‌های مفید می‌توان به‌اندازه قابل‌توجهی به‌سلامت قلب شما کمک کند، در کل مصرف لبنیات ضامن سلامتی انسان‌ها هستند و یکی از شاخص‌های سلامت در هر کشوری سرانه مصرف لبنیات و بخصوص شیر در آن کشور است پس تا جایی که ممکن است مصرف روزانه لبنیات را در برنامه غذایی خود جای دهید.

 

بشین و پاشو انجام دهیدورزش و نرمش دو عاملی بودند که از طرق مختلف به‌سلامت قلب شما کمک می‌کردند ولی یکی از بهترین حرکات ورزشی برای بهبود قلب شما بشین و پاشو به‌صورت کامل است زیرا دانشمندان ثابت کرده‌اند که این حرکت بیشترین میزان چربی‌های مفید را در خون شما آزاد می‌کند و در تأثیر مستقیمی بر میزان مصرف فیبر بدن شما دارد.

 

شاد باشیددانشمندان سوئدی نشان داده‌اند افرادی که در زندگی خود شاد باشند کمتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند و عروق آن‌ها بهتر عمل خواهد کرد، در کل از قدیم گفته‌اند که خنده بر هر درد بی‌درمان دواست، که با مرور زمان و پیشرفت علم پزشکی روزبه‌روز به ارزش‌های خندیدن و شاد زیستن پی می‌بریم.

 

دارچین مصرف کنیدمطالعات نشان می‌دهد که یکی از مواد غذایی که تأثیر شگرفی بر سلامتی قلب شما دارد بدون شک دارچین است، مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری دارچین همراه غذای شما می‌تواند وضعیت قلب شما را بهتر از گذشته کند پس اگر حتی یکی از طرفداران بزرگ دارچین نیستید مهم نیست ولی دارچین را مصرف کنید.

 

در اسرع وقت ازدواج کنید!دانشمندان فنلاندی ثابت کرده‌اند که افراد مجرد 168% بیشتر از افراد متأهل دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند، که برای این قضیه دلایل مختلفی وجود دارد که اگر بخواهیم در مورد تأثیرگذارترین آن‌ها صحبت کنیم بدون شک کاهش استرس‌های ناشی از تنهایی یکی از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود، پس تا دیر نشده برای خود آستین بالا بزنید!

 

سبزیجات مصرف کنیدیکی دیگر از مواد غذایی که بدون شک برای سلامت قلب شما مفید است سبزیجات است، مصرف سبزیجات به‌صورت روزانه توصیه‌شده است ولی در صورت امکان بایستی هفته‌ای 3 بار سبزیجات مصرف کنید، مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که در هفته 1 بار یا کمتر سبزیجات مصرف می‌کنند 12% بیشتر از دیگر افرادی که سبزیجات بیشتر مصرف می‌کنند دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند.

 

خوش‌بین باشیدبدبینی یکی از حالات و رفتاری است که می‌تواند بر قلب شما تأثیر منفی بگذارد زیرا اشخاص بدبین دائم خود و بدن خود را در معرض استرس‌های ناخواسته قرار می‌دهند که این دلیلی بر آسیب‌های آتی می‌شود.

 

دوچرخه‌سواری کنیدیکی از بهترین ورزش‌ها برای قلب شما دوچرخه‌سواری ثابت است که البته بایستی طبق روال خاصی صورت گیرد تا به دیگر اعضای بدن شما آسیب نرساند، بدین گونه که شما بایستی ابتدا به مدت 5 دقیقه خودتان را گرم‌کنید و یا اینکه با سرعت کم پدال بزنید و بعد از آن به مدت 10 تا 30 ثانیه با تمام قدرت پدال بزنید و بعد از آن دوباره با سرعت پایین حرکت کنید تا اینکه ضربان قلب شما به حالت عادی خود برگردد و مجدداً باقدرت زیاد پدال بزنید شما بایستی این تمرین را برای مدت 10 تا 15 دقیقه انجام دهید تا بالاترین بازده  را برای قلب شما به ارمغان بیاورد.

منبع : farnet.ir

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

سریعترین وارزانترین راه سفربه نقاط مختلف

رویایی بابحران نگران کننده روابط زناشویی


خرید قسطی انواع سمعک بدون بهره


پاکسازی و رفع آلودگی هوای خانه

رفع دغدغه های فکری که زندگیتون رومختل کرده


درمان اختلالات گفتاری کودکان


عوارض خطرناک لیزر موهای زائد

مشاهده تمامی مدلهای لوازم خانگی اسنوا/قیمت


دنبال دندانپزشک خوب توی تهران میگردی؟

چطور با هزینه‌ی کم، زیاد و راحت سفر کنیم؟


راه رهایی از اعتیاد|بازگشت به زندگی


جراحی زیبایی سینه و شکم


با هواپیما هم میشه ارزون سفر کرد!

میخوای بدونی برنامه غذایی مناسب بدنت چیه؟

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2021

نداشتن بیماری نباید موجب شود، نسبت به شرایط جسمانی خود کم تر توجه کنید. قلب یکی از مهمترین اندامی است که نیاز به توجه و اهمیت بیشتری دارد.

2. یک رژیم مدیترانه ای را دنبال کنید

سعی کنید تا حد امکان به رژیم مدیترانه ای بپیوندید. خوردن گوشت قرمز هر دو هفته یکبار توصیه می شود. علاوه بر این مقدار زیادی ماهی، مرغ، حبوبات، میوه، آجیل و روغن زیتون نیز مصرف کنید.

3. به اندازه کافی بخوابید

خواب بیش از حد کم و زیاد می تواند منجر به افزایش احتمال حمله قلبی شود. سعی کنید بین هفت تا هشت ساعت خواب در طول شب داشته باشید. خواب برای سلامتی قلب ضروری است. ضربان قلب و فشار خون هنگام خواب کم می شوند. همچنین قبل از رفتن به رختخواب کتاب بخوانید و از صفحات سفید نمایشی دوری کنید.

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

4. مراقبه کنید

بسیاری از افراد مراقبه را چیزی بیش از حد انتزاعی می دانند، اما واقعاً برای قلب شما مفید است. مراقبه ضربان قلب را کمی کاهش می دهد و باعث می شود قند خون نیز پایین بیاید.

5. دندان ها را تمیز کنید

قلب خود را با مسواک زدن دندان ها سالم نگه دارید. این کمی عجیب به نظر می رسد، اما این دو با هم مرتبط هستند. بهداشت دندان و لثه ها به بیماری های قلبی ارتباط دارند. بنابراین سالی دو بار به یک متخصص مراجعه کنید.

چرا حفظ سلامتی قلب مهم است؟

قلب با سایر اندام ها درارتباط است، بنابراین تحت تأثیر چیزهای زیادی قرار دارد. قلب یک ماهیچه است و برای حفظ تناسب و ارتباط با عضلات دیگر به تمرین نیاز دارد. قلب به سیستم عصبی وصل شده است، بنابراین وقتی احساس خوبی ندارید یا استرس زیادی دارید، این موضوع روی قلب تان تأثیر می گذارد. بنابراین، مهم است که به حفظ سلامت آن توجه داشته باشید. پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین با رعایت این نکات ساده به سلامتی قلب خود کمک کنید.

1. اهداف آموزشی را تعیین کنید

دکتر هایت، متخصص قلب و عروق پیشنهاد می کند، حدود 45 دقیقه تمرینات قدرتمند قلبی و عروقی را چهار بار در هفته انجام دهید. شنا و دویدن نمونه ای ازاین تمرینات است. انجمن قلب آمریکا به بزرگسالان توصیه می کند که حدود 150 دقیقه در هفته را به ورزش های نیمه فشرده مانند پیاده روی، ایروبیک یا باغبانی اختصاص دهند. همچنین می توانید، در هفته حدود 75 دقیقه ورزش فشرده داشته باشید.

کلیه حقوق این سایت محفوظ و مربوط به سلام نو است


انتخاب نوشت: اضافه وزن با برخی عوامل خطرآفرین کلیدی برای بیماری قلبی، از جمله فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، و اشکال بد کلسترول پیوند خورده است.

 برای بیشتر ما، پیشگیری از بیماری قلبی تا حد زیادی به سبک زندگیمان بستگی دارد. این به معنای آن است که از قدرت بالایی برای ایجاد تغییر در شرایط و تجربه یک زندگی سالم و طولانی برخوردار هستیم.

 ثابت شده است که تغییرات سالم در سبک زندگی، به ویژه رژیم غذایی و ورزش، می تواند نتایج زیر را در پی داشته باشد:

– کاهش قابل توجه عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی

– تثبیت پلاک ها در شریان ها و کاهش احتمال جدا شدن و تحریک تشکیل لخته های خون که جریان خون را مسدود کرده و موجب حملات قلبی می شوند

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

– معکوس کردن پیشرفت بیماری عروق کرونر یا آترواسکلروز (سخت شدن رگ های خونی)

پیشگیری

در دهه های گذشته پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری عروق کرونر پس از وقوع این شرایط آموزش می دیدند.

اما در دنیای امروز که با اپیدمی بیماری قلبی عروقی، دیابت، و عوارض آنها مانند حملات قلبی، سکته های مغزی، نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی مواجه هستیم، تمرکز بر پیشگیری مورد توجه قرار گرفته است.

داروها در برابر سبک زندگی

به طور قطع، استفاده از داروهایی مانند استاتین ها در زمان مناسب می تواند مفید باشد، اما آنها باید به عنوان یک گزینه الحاقی به بهبودهای سبک زندگی و نه جایگزینی برای مسئولیت شخصی برای حفظ سلامت در نظر گرفته شوند.

پزشکان به طور معمول داروها را برای کاهش کلسترول، قند خون، و دیگر عوامل خطرآفرین بیماری قلبی تجویز می کنند، به ویژه برای بیمارانی که سبک زندگی خود را تغییر نمی دهند یا برای آنهایی که تغییر در سبک زندگی به تنهایی برای کاهش خطر کفایت نمی کند.

اما بیمارانی که اقداماتی را در راستای بهبود و تقویت سلامت قلب خود به صورت طبیعی مد نظر قرار می دهند از شرایط و احساس بهتری نیز برخوردار خواهند بود. کیفیت زندگی این افراد به مراتب بهتر است. آنها لاغرتر، از تناسب اندام بهتر، و انرژی بیشتری برخوردار بوده و شادتر هستند. در ادامه با برخی اقدامات کلیدی برای تقویت و بهبود سلامت قلب بیشتر آشنا می شویم.

نشستن کمتر و تحرک بیشتر

مطالعات مختلف نشان داده اند که ورزش منظم فواید سلامت جالب توجه و بسیاری را برای انسان ارائه می کند. فعالیت جسمانی منظم یکی از مهم‌ترین مواردیست که می توانید برای حفظ سلامت بدن خود انجام دهید. ورزش منظم می تواند به موارد زیر کمک کند:

– کنترل وزن

– کاهش خطر بیماری قلبی

– بهبود ترکیب بدن (نسبت چربی به ماهیچه)

– کاهش قند خون و کاهش خطر دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک

– کاهش فشار خون و کاهش خطر پرفشاری خون

– کاهش خطر برخی انواع سرطان

– تقویت استخوان ها

– کاهش استرس

– بهبود خواب

– تقویت توانایی انجام فعالیت های روزانه و پیشگیری از زمین خوردن

– افزایش احتمال طول عمر بیشتر

ترکیبی از ورزش های هوازی (ایروبیک)، قدرتی (کار با وزنه) و انعطاف پذیری (حرکات کششی) می تواند فواید سلامت بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد.

کاهش چربی بدن، به ویژه چربی شکم

با افزایش وزن بدن، خطر تشکیل پلاک در شریان ها و حمله قلبی نیز افزایش می یابد.

اضافه وزن با برخی عوامل خطرآفرین کلیدی برای بیماری قلبی، از جمله فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، و اشکال بد کلسترول پیوند خورده است.

چاقی می تواند به نارسایی قلبی نیز منجر شود که شرایطی جدی محسوب شده و در آن قلب توانایی پمپاژ کارآمد برای تامین خون مورد نیاز بدن را از دست می دهد.

مطالعات بسیاری نشان داده اند که چربی شکم به طور ویژه سلامت قلب را در معرض خطر قرار می دهد. نتایج یک مطالعه نشان داد، چربی شکم خطر مرگ را حتی در افرادی که وزن عادی داشتند به طور قابل توجهی افزایش داده است.

چربی که در میانه بدن جمع می شود تنها فضا اشغال نمی کند، بلکه مواد شیمیایی مانند سیتوکین ها را ترشح می کند که التهاب مزمن در سراسر بدن را تحریک می کند. این مشکلی بزرگ است زیرا التهاب مزمن یکی از عوامل اصلی است که چاقی را با بیماری های تهدیدکننده زندگی، از جمله بیماری قلبی مرتبط می کند.

همچنین، سلول های چربی در شکم مواد شیمیایی، از جمله هورمون های استروئیدی را تولید می کنند که احتمال افزایش چربی و وزن را بیشتر می سازد. این چرخه ای باطل است. چربی شکم بیشتر موجب تولید هورمون های ذخیره چربی شده و کاهش وزن دشوارتر می شود.

مشکلات هورمونی به همینجا ختم نمی شوند. زمانی که چربی شکم به سطوح چاقی شکمی می رسد (اندازه دور کمر بیشتر از ۸۹ سانتیمتر در زنان و ۱۰۱ سانتیمتر در مردان)، اثر منفی بر یک هورمون ذخیره چربی مهم دیگر به نام انسولین را شاهد هستیم و مشکلات بیشتری برای سوخت و ساز انسان ایجاد می شود.

برای کاهش چربی اضافه بدن دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها، سبزی ها، غلات کامل و لوبیاها که احساس سیری را به خوبی و برای مدت زمان طولانی‌تر در انسان ایجاد می کند و از پرخوری پیشگیری می کند، در کنار یک رژیم ورزشی مناسب توصیه می شود.

کاهش کلسترول غیر HDL

برای سال ها، جامعه پزشکی فکر می کرد که کاهش کلسترول بد (LDL) هدف درمانی اصلی برای کاهش خطر رویدادهای قلبی عروقی است. و قطعا بهبود شرایط کلسترول بد همچنان بسیار مهم است.

اما اکنون اجماعی در حال رشد را شاهد هستیم که کلسترول غیر HDL را پیش بین بهتری برای خطر بیماری قلبی عروقی در نظر می گیرد زیرا کلسترول غیر HDL نه تنها شامل کلسترول بد می شود، بلکه دیگر ذرات بد که در تشکیل پلاک های کلسترولی در دیواره شریان ها نقش دارند را نیز در بر می گیرد.

ترک سیگار

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم

سیگار حاوی مواد مضر مختلفی است که به شدت سلامت قسمت های مختلف بدن، از جمله قلب را تحت تاثیر قرار می دهند. از جمله شرایط تهدید کننده زندگی که به صورت مستقیم با سیگار کشیدن در ارتباط هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– بیماری قلبی

– مشکلات تنفسی

– سرطان ریه

– سرطان کلیه

– آمفیزم

افزون بر این، شواهد عملی نشان می دهند که خطر ابتلا به مشکلات سلامت جدی در صورت مواجهه منظم با دود سیگار نیز افزایش می یابد.

اگر سیگار می کشید برای بهبود شرایط سلامت خود ترک این عادت مضر را مد نظر قرار دهید.

کاهش فشار خون به زیر ۱۲۰/۸۰

زیر کنترل نگه داشتن فشار خون از اهمیت ویژه ای برای سلامت انسان برخوردار است زیرا سطوح بالای فشار خون، شما را در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی، ناتوانی جنسی، افت عملکرد روانی، و زوال عقل قرار می دهد.

توجه داشته باشید که افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی با خوانش ۱۴۰/۹۰ فشار خون، اعدادی که برای تعریف فشار خون بالا استفاده می شوند، آغاز نمی شود بلکه خطرات تهدید کننده زندگی با خوانش های کمتر مانند ۱۳۰/۸۰ آغاز می شوند. بر همین اساس است که دستورالعمل هایی که به تازگی در آمریکا منتشر شده اند، خوانش ۱۳۰ را برای فشار خون سیستولیک، یا ۸۰ و بیشتر برای فشار خون دیالوستیک را به عنوان فشار خون بالا تعریف کرده اند.

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا یا پرفشاری خون بی نیاز از دارو می توانند فشار خون خود را زیر کنترل داشته باشند. افرادی که به دارو نیاز دارند نیز معمولا با دوزهای کم یا تعداد قرص های کمتر می توانند این کار را انجام دهند.

برای کاهش فشار خون خود می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

– مصرف حداقل ۵ وعده سبزی و ۴ وعده میوه در روز

– کاهش مصرف غذاهای سرشار از کالری و حاوی چربی، شکر، و/یا غلات پالایش شده فراوان

– محدود کردن مصرف سدیم به سطحی سالم

– ترک الکل

– ورزش روزانه

پیشگیری یا کنترل دیابت

پیشگیری یا کنترل دیابت می تواند قلب و زندگی شما را نجات دهد. احتمال حملات قلبی در افراد مبتلا به دیابت، در مقایسه با افراد غیر دیابتی، دو تا چهار برابر بیشتر است. سکته های مغزی نیز دو تا چهار برابر بین افراد دیابتی شایع‌تر هستند.

از دیگر شرایطی که بسیاری از آنها زندگی فرد را در معرض خطر قرار داده و به واسطه دیابت شکل می گیرند می توان به نابینایی، نارسایی کلیوی، بیماری شریان محیطی (انسداد در شریان های اصلی که پاها را تغذیه می کنند)، اختلال نعوظ، نوروپاتی دیابتی (احساس درد سوزناک و از دست دادن احساس در دست ها و پاها)، روند ضعیف بهبود زخم، قانقاریا، و قطع عضو اشاره کرد.

خبر بد این است که بسیاری از کشورهای جهان اکنون از نرخ بالای ابتلا به دیابت نوع ۲ رنج می برند زیرا افراد بسیاری از تغذیه نامناسب و سبک زندگی کم تحرک برخوردار هستند.

خبر خوب این است که دیابت تا حد زیادی یک بیماری مرتبط با سبک زندگی بوده و کارهای بسیاری می توان در راستای تغییر سبک زندگی و پیشگیری از بروز این بیماری خطرناک یا مدیریت آن انجام داد.

ورزش منظم و تغذیه سالم دو گزینه کلیدی هستند که برای کاهش خطر دیابت و مدیریت آن مد نظر قرار بگیرند زیرا می توانند به بهبود سطوح قند خون و همچنین کاهش چربی اضافه بدن که دو عامل خطرآفرین کلیدی برای دیابت محسوب می شوند، کمک کنند.

کاهش التهاب

التهاب مزمن در بدن اغلب به واسطه سطوح بالای کلسترول بد و دیگر عوامل مخرب مرتبط با سبک زندگی، مانند فشار خون بالا، قند خون بالا، اضافه وزن و سیگار کشیدن شکل می گیرد.

التهاب سلامت شریان ها را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت می تواند به تشکیل پلاک، حملات قلبی و سکته های مغزی منجر شود.

یکی از نشانگرهای اصلی التهاب مزمن پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hs-CRP) است. امتیاز hs-CPR پروتئین تولید شده توسط بدن در زمان ملتهب بوده دیواره رگ های خونی را اندازه گیری می کند.

یکی دیگر از نشانگرهای التهاب مزمن شامل سیتوکین های التهابی می شود که مواد شیمیایی سمی هستند که توسط سلول های سفید خون و سلول های چربی ترشح می شوند.

کاهش سطوح تری گلیسیرید

تری گلیسیریدها، چربی هایی در خون هستند. بلافاصله پس از مصرف یک وعده غذایی چرب، بیشتر تری گلیسیریدها به طور موقت در قالب ذراتی به نام شیلومیکرون ها بسته بندی می شوند. چند ساعت طول می کشد تا این ذرات سرشار از چربی از جریان خون پاک شوند.

پژوهش ها نشان داده اند که سطوح بالای شیلومیکرون ها تقریبا خطر مشکلات قلبی را سه برابر افزایش می دهد. دانشمندان شیلومیکرون ها را «خاموش اما مرگبار» می دانند زیرا زمانی که آزمایش خون ناشتا انجام می دهید، آنها کار کثیف خود را انجام داده و از بین رفته اند، در نتیجه، در آزمایش چربی خون ناشتای استاندارد شناسایی نمی شوند.

سطوح بالای تری گلیسیرید (بیشتر از ۱۵۰) به عنوان یک عامل خطرآفرین اضافه برای بیماری قلبی عروقی، به ویژه زمانی که بخشی از شرایطی به نام سندرم متابولیک باشد، در نظر گرفته می شود. سندرم متابولیک شامل موارد زیر می شود:

– تری گلیسیرید بالا

– چربی شکم (اندازه دور کمر بیشتر از ۸۹ سانتیمتر برای زنان و ۱۰۱ سانتیمتر برای مردان)

– سطوح پایین کلسترول خوب (کمتر از ۴۰ در مردان و کمتر از ۵۰ در زنان)

– فشار خون بالا (۱۳۰/۸۰ یا بالاتر)

– قند خون ناشتا برابر با ۱۰۰ یا بیشتر

اگر حداقل با سه مورد از شرایط بالا مواجه هستید، به سندرم متابولیک مبتلا هستید.

از اقدامات سبک زندگی کلیدی برای کاهش سطوح تری گلیسیرید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کاهش وزن اضافه

– مصرف کم شکر و دیگر کربوهیدارت های پالایش شده و فرآوری شده، مانند نان سفید

– افزایش مصرف ماهی های سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳

– پرهیز از الکل

– ورزش منظم

کاهش سطوح استرس

زمانی که زندگی به ما سخت می گیرد می تواند به هر چیزی، از فشار خون بالا تا سندرم روده تحریک پذیر منجر شود.

ارتباط بین استرس و شرایط قلب ما واقعی است. مطالعات نشان داده اند که استرس می تواند خظر حملات قلبی و بیماری قلبی را افزایش دهد.

همچنین، استرس می تواند به رفتارهایی مانند سیگار کشیدن، ورزش نکردن، و مصرف مواد غذایی ناسالم منجر شود که برای قلب مضر هستند.

ورزش، یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی، سیگار نکشیدن، حفظ وزن سالم، و حفظ نگرش مثبت از جمله مواردی هستند که می توانند به کاهش طبیعی استرس کمک کنند.

به جای متکی بودن به داروهای آرام بخش برای مدیریت استرس بهتر است بر روش های طبیعی و سبک زندگی خود متمرکز شوید. داروهای آرام بخش فایده حداقلی برای مقابله با استرس دارند. البته در موارد استرس حاد مانند پیش از پرواز با هواپیما برای افرادی که ترس از پرواز دارند، یا در روزها و هفته های پس از مرگ یکی از عزیزان می توانند مفید باشند.

اما در بلند مدت بهتر است مداختلات مبتنی بر سبک زندگی را برای مدیریت استرس مد نظر قرار دهید که از آن جمله می توان به تکنیک های تن‌آرامی، مانند مدیتیشن، یوگا و تمرینات تنفس عمیق اشاره کرد.

خواب کافی

دفعه بعد که برای بیدار ماندن تا دیر وقت وسوسه شدید، به خاطر داشته باشید که خواب کافی و با کیفیت گزینه ای کلیدی برای حفظ سلامت قلب محسوب می شود.

در یک مطالعه، افراد جوان و میانسال که شب ها ۷ ساعت می خوابیدند، نسبت به آنهایی که ۵ ساعت یا کمتر و افرادی که ۹ ساعت یا بیشتر می خوابیدند، دارای کلسیم کمتری در شریان های خود بودند.

کیفیت خواب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بزرگسالانی که خوابی با کیفیت داشتند، از شریان های سالم‌تر نسبت به آنهایی که خواب کم کیفیت داشتند، برخوردار بودند.

اگر در به خواب رفتن یا خواب باقی ماندن هنگام شب با مشکل مواجه هستید، با پزشک خود درباره تغییراتی که می توانند به بهبود این شرایط کمک کنند، صحبت کنید.

۴۷۴۷

شهر جهانی یزد، شهری تاریخی و کویری ‌بین دشت لوت و دشت کویر است که مارکوپولو جهانگرد معروف آن را بزرگ، زیبا و پر رونق توصیف می‌کند. شهر تاریخی یزد در قدیم؛ به ایساتیس به معنی فرخنده و مقدس معروف بوده است.

خرید سرویس قاشق چنگال یکی از خریدهای ضروری و مهم برای آشپزخانه است که می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی چنگالک این سرویس را خریداری کنید.

تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم
چگونه قلب و عروق سالم داشته باشیم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *