چگونه پرتلاش شویم

 
helpkade
چگونه پرتلاش شویم
چگونه پرتلاش شویم

سلام خدمت دوستان.

امروز میخواهم در مورد موضوع مهمی صحبت کنم.موضوع ما در مورد این است که چگونه من یک انسان پرتلاش در کار هایم باشم و موفقیت کسب کنم و با تنبلی خداحافظی کنم!!!

خب دوستان همونطور که میدونیم تعداد انسان های تنبل و تن پرور روز به روز افزایش پیدا کرده و این انسان ها معمولا بی هدف هستند و آینده برای آنها اصلا مهم نیست.

اکثر این افراد از این همه بیکاری و تنبلی خسته میشوند و میخواهند از این مخمسه نجات پیدا کنند ولی سخت است.مسلما اول هر کاری یک سختی ها و دشواری هایی دارد.چگونه پرتلاش شویم

باتوجه به تصویر بالا میبینید که،حشرات و مورچه ها دائما در حال فعالیت و کار هستند و آنها کاملا زنده و تحرک کافی دارند و ازاین کار راضی هستند چون به آن علاقه دارند و هدف آنها همین کار است و باید برای گذران زندگی زیبای خودشان همیشه در حال فعالیت و کار کردن باشند.

آنها آماده برای بهار میشوند، خانه را تمیز میکنند،به بچه ها غذا میدهند و برای زمستان تدارک کافی میبینند.

انسان ها باید از حیوانات و به خصوص از حشراتی مانند مورچه ها، درس بگیرند که چگونه زندگی کنند؟و چگونه کار کنند؟ باید یاد بگیرند که در زندگی باید در مقابل مشکلات و ناراحتی ها ایستاد و محکم بود و مرتب تلاش کنند تا موفق شوند و زندگی خوبی داشته باشند.

عده ای از مردم اشتباهاتی در زندگی خودشان دارند و یکی از آنها این است که، از نفس کار کردن و وجود آن کار لذت کافی نمیبرند و تنها برای رسیدن به اهداف نهایی کار میکنند و هنگامی که به هدف های خود نمیرسند احساس ضعف و ناتوانی و ناامیدی میکنند و به انسان های افسرده و غمگین تبدیل میشوند.

در صورتی که ما باید هر کاری را که قصد انجام آن را داریم،فقط بخاطر انجام دادنش لذت ببریم و در همین لحظه است که وقتی به نتیجه عالی میرسیم و هر نتیجه ایی را که بدست می آوریم برای ما حکم گرفتن یک پاداش را دارد.

(نکته مهم: هنر انسان های بزرگ در این است که هرگز به دشواری ها وسختی های کارشان فکر نمیکنند، بلکه به عظمت آنچه بدست می آوردند فکر میکنند).

یکی از مشکلاتی که موجب بیکاری در جوانان ما میشود ضعف در پشتکار و همت است.بیشتر جوانان ما بدون اینکه بدانند در چه رشته ایی علاقه و استعداد دارند در کاری مشغول میشوند و هنگامی که از این کار هیچ ثمره ایی دریافت نمیکنند، دچار ناامیدی و خستگی میشوند و آنها از کار خود هیچ چیز را یاد نگرفته اند که این مشکل بزرگی بوده و هست.

برخی از آنها دچار تنبلی و بی حوصلگی میشوند و در کارشان کم کاری هم میکنند، در اکثر مواقع انتظار گرفتن نتیجه ی خوب را هم دارند که باید به آنها گفت که دارند به بیراهه میروند.

در واقع در مورد انسان های بی تلاش باید گفت که مانند اینست در یک کویر بی کران قرار دارند و هیچ چیز را نمیبینند و هیچ جاده ایی برای انها وجود ندارد که از این کویر بزرگ نجات یابند و همیشه سرگردانند.

می دانیم که در روایات هم آمده است که انسان های سست و بی حوصله و بی تلاش از دنیا و آخرت بی بهره میمانند و تلاش و کوشش برای تامین سعادت های دنیا و آخرت ضرورت دارد.

*در اینجا میخواهم 4 نکته مهم را در مورد داشتن تلاش و پشتکار کافی و همیشگی در اختیار شما دوستان قرار بدهم :

1-خواب کافی داشته باشید.

میدانیم که انسان هایی که به طور کافی روزانه 8 ساعت نمیخوابند و زمان کافی برای خوابیدن راحت را ندارند همیشه عبوث و ناراحت، بی حوصله و تنبل هستند و نمیتوانند به کارهایشان بپردازند و آن انرژی کافی را ندارند.

همیشه خسته اند و احساس خوبی نسبت به کار کردن و انجام کار های روز مره خودشان را ندارند و اگر هم بخواهند کارشان را انجام دهند با نهایت تنبلی و بی حوصلگی بدون تلاش و سر سری انجام میدهند و کم کاری میکنند.

2-شاد باشید.

در علم روانشناسی هم بسیار بسیار تاکید به شاد زیستن شده است.چون انسان های شاد همیشه انرژی دارند و خندان اند و برای رسیدن به اهدافشان تلاش میکنند و از مشکلات نمیترسند و به سختی ها میخندند.

زندگی شادابی دارند و غم را به دلشان راه نمیدهند.بدون شک این افراد بسیار با همت و پشتکار کارشان را انجام میدهند و پر تلاش هستند.

3-با انگیزه و با هدف باشید.

تجربه نشان داده که انسان هایی که اهداف بزرگ دارند و انگیزه کافی برای رسیدن به آن را دارند هیچوقت تنبل و بیکار نیستند و مسلما برای رسیدن به آن تلاش کرده و فقط به موفقیت فکر میکنند.

آنها از انسان های عبوث و بیکار فرار میکنند و نمیخواهند این انرژی منفی به سمتشان بیاید و همیشه مثبت اندیشند.همچنین با توجه به هدفی که دارند و علاقه ایی که به آن دارند هر روز پرتلاش تر میشوند و شب و روز کار میکنند.

(نکته: انسان های بی تلاش و بیکار همیشه هیچ هدفی ندارند که به آن برسند و همیشه ناراحت و خسته اند.)

4-آب بنوشید.

بهترین نوشیدنی برای بدن آب است و بدن ما به آب نیاز دارد و روزانه باید 8 لیوان آب بخورید .می دانیم که خداوند متعال آب را به گونه ایی آفریده که هنگام خوردن آن احساس شادابی و سرخوشی داریم.البته آب خودش یک نعمت است.

کسانی که آب کافی مینوشند مسلما احساش شادی و لذت دارند و میبینیم که تمام ورزشکار ها از آب استفاده میکنند در هنگام ورزش و آنها به موفقیت فکر میکنند،سعی میکنند انرژی منفی به خود راه ندهند و تلاش کنند.متاسفانه بیشتر ماها چای و نوشیدنی های دیگر را جایگزین آب کردیم و باید بدانیم که ضرر های بسیاری برای بدن ما دارد، بدن به آب کافی نیاز دارد چراکه وقتی آب کافی بنوشید مغز بهتر کار میکند و احساس خستگی و بی حوصلگی به انسان دست نمیدهد ولی این امر باید مرتب رعایت شود.

*نتیجه میگیریم که:

” انسان باید با هدف باشد و پرتلاش، چون اگر هدفی دارد باید خستگی را کنار بگذارد و حرکت کند چون این هدف و علاقه است که تلاش و پشتکار را به همراه می آورد “

 

*امید وارم نهایت استفاده را ببرید*

چگونه پرتلاش شویم

موفق باشید.

 

 

صفحه اصلی موفقیت و انگیزشی ۵ راهکار مهم که شما را به فردی سخت‌کوش تبدیل می‌کند

برای رسیدن به اهداف باید سخت‌کوشی را در پیش بگیرید. در این مقاله با چند ترفند مانند تصویرسازی می‌توانید به فردی سخت‌کوش تبدیل شوید.

سخت‌‌کوشی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که یک فرد از طریق سخت‌‌کوشی می‌تواند به سطوح بالایی از موفقیت دست پیدا کند و به جایگاهی برسد که هرگز تصورش را نداشته است. تلاش همیشه به موفقیت می‌رسد اگر از آن خسته نشوید.

همگی به شدت قبول داریم که سخت‌‌کوشی کلید موفقیت است و علیرغم این آگاهی، بسیار برای‌مان دشوار است که خودمان را به زحمت بیندازیم. وقتی کاری را شروع می‌کنیم در ابتدا بسیار مشتاقانه به آن مشغول می‌شویم و سخت کار می‌کنیم تا به هدف‌مان برسیم اما بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه اشتیاق‌مان را از دست می‌دهیم و دلسرد می‌شویم.

مشاوره کسب و کار میانبری برای رونق کار

چگونه پرتلاش شویم

با فکری باز بر شک و تردیدهای زندگی غلبه کنید. ما معتقدیم به علت این‌که روح سخت‌‌کوشی در ما وجود ندارد، به موفقیت نمی‌رسیم. اما آن‌چه که من متوجه شده‌ام این است که تنبلی در افراد موفق هم وجود داشته است زیرا کسی نیست که ذاتا سخت‌کوش باشد. افراد سخت‌کوش راه‌های سخت‌‌کوشی را پیدا کرده‌اند.

من سخت‌کوشم و متوجه شده‌ام که از طریق ۵ شیوه می‌توان سخت‌کوش شد. با استفاده از این ۵ راه شما می‌توانید نهایت تلاش خود را به کار گیرید. این ۵ راه در ادامه آمده است:

بیشتر بخوانید: چرا تنبلی می‌کنیم و کارها را به تعویق می‌اندازیم؟ – برنامه فکرانه

سخت‌‌کوشی یک مهارت شبیه مهارت‌های دیگر است. هر کس باید آن را تمرین کند تا کاملا آن را یاد بگیرد. بنابراین اگر می‌خواهید به فردی سخت‌کوش تبدیل شوید، باید سخت‌‌کوشی را تمرین کنید.

تمرین کنید که صبح زود از خواب برخیزید و ساعت‌های زیادی را به کار اختصاص دهید. بهترین بودن به معنای واقعی را تمرین کنید. هرچیزی را که با سخت‌‌کوشی مرتبط است، انجام دهید. اگر این شیوه را ادامه دهید حتما سخت‌کوش خواهید شد.

اگر هدف محکمی نداشته باشید، نمی‌توانید به راحتی دست به تلاش سخت بزنید چرا که با خود می‌گویید برای چه باید فرد سخت‌‌کوشی باشم؟ چشم انداز و هدف زندگی خودتان را مشخص کنید. بسیاری از افراد سخت‌کوش همیشه هدفی بزرگ دارند که فکر کردن به آن، آن‌ها را مجبور به کار کردن می‌کند.

سخت کار کردن به خاطر خرید خانه بزرگ یا ماشین نمی‌تواند هدف کافی برای پیشرفت‌تان باشد. یک نمونه از هدف بزرگ این است که تصمیم بگیرید تا در زندگی دوستان، خانواده و همسایه‌تان تغییر ایجاد کنید یا تلاش کنید تا فقر را در جامعه کاهش دهید.

یک هدف قوی همیشه شامل یک تغییر بزرگ مثبت در وضعیتی خاص است. مخترعانی چون آلبرت انیشتین، توماس ادیسون و برادران رایت سخت‌کوش بودند چراکه هدفی بزرگ داشتند. برای هدف‌گذاری قدرتمند چهار نکته را در نظر بگیرید.

با چه تیپ افرادی معاشرت و دوستی می‌کنید؟ اگر اطراف شما را انسان‌های تنبل احاطه کرده است، شما هم تنبل می‌شوید. اما اگر اطراف‌تان انسان‌های سخت‌کوش جمع شده‌اند برای رسیدن به هدف‌تان سخت‌کوش خواهید شد. از افرادی که همیشه دوست دارند خوش‌گذرانی کنند، دوری کنید.

هر زمان که شما سخت تلاش می‌کنید، این‌ها شما را دلسرد می‌کنند. بنابراین همیشه با افراد فعال و پویا در ارتباط باشید زیرا اگر دوستان‌تان سخت‌کوش باشند به شما هم انگیزه می‌دهند که تلاش‌تان را زیاد کنید و چه بسا هنگام تنبلی هم به شما تذکر بدهند.

از طریق خواندن و دیدن چیزهای الهام‌بخش می‌توانید سخت‌کوش‌تر شوید. این‌ها ما را سخت‌کوش‌تر می‌سازد چرا که این امور به ما انگیزه می‌دهد و ما را مطمئن می‌سازد که اگر نهایت تلاش خود را بکنیم هرگز شکست نمی‌خوریم.

کتاب «علم ثروتمند شدن» اثر والاس دی واتلس و کتاب «موفقیت با ذهن مثبت» نوشته ناپلئون هیل و کلمنت استون به شما می‌گوید که با سخت‌‌کوشی می‌توانید به هر آن‌چه که می‌خواهید برسید. نقل‌ قول‌‌های الهام‌بخش درباره زندگی را مطالعه کنید.

وقتی که خود را باور ندارید یا بدبین هستید سخت‌کوش بودن دشوار می‌شود. اما نوشته‌ها یا فیلم‌های الهام‌بخش باعث می‌شوند شما برای رسیدن به اهداف‌تان سخت‌کوش‌ باشید.

آن‌ها به شما تلقین می‌کنند که به خودتان ایمان داشته باشید و بدانید تا زمانی‌که سخت تلاش می‌کنید و تسلیم نمی‌شوید، زحمات‌تان به هدر نمی‌رود. اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می‌دهد.

من معتقدم همان‌قدر که تصویرسازی از موفقیت برای ما در سخت‌‌کوشی موثر است، تصویرسازی از شکست هم نقش بسزایی در نحوه زندگی‌ و تلاش ما دارد.

تصور کنید که همان‌طور که مردم به فرد شکست‌خورده اهمیتی نمی‌دهند، در صورت شکست‌تان به شما هم توجهی ندارند یا بچه‌های‌تان را تصور کنید که به خاطر این‌که شما به اندازه کافی پول نداشته‌اید، چطور درحال تلاش و تقلا هستند.

به عبارتی بنشینید و تصور کنید انواع اتفاقاتی که هنگام تلاش نکردن و نرسیدن به آرزوهای‌تان امکان دارد پیش بیاید. روش‌هایی برای تصویرسازی و تجسم ذهنی برای رسیدن به نتایج دلخواه را یاد بگیرید.

من هر وقت احساس تنبلی و کسلی دارم، همیشه این نوع از تصویرسازی را در ذهنم انجام می‌دهم زیرا این تصویرسازی به من یادآوری می‌کند که تنها زمانی‌ که برای رسیدن به اهدافم سخت‌ تلاش ‌کنم، می‌توانم از شیوه‌ زندگی که دوست ندارم، جلوگیری کنم.

طبق مقاله فوق آموختید که سخت‌‌کوشی هم یک مهارت اکتسابی است و شخصی وجود ندارد که ذاتا سخت‌کوش باشد، بلکه برای سخت‌کوش بودن باید روش‌هایی را در پیش گرفت که در مقاله هم به تعدادی از آنان اشاره گردید.

بنابراین افراد موفق مهارت‌هایی را در خود تقویت نموده‌اند که کاملا اکتسابی است. باید دید که این افراد چه کارهایی انجام داده‌اند که دریافته‌اند چگونه مهارت‌های خود را بهبود و موفقیت خود را تسهیل ببخشند.

یکی از منابع یادگیری کسب و بهبود این مهارت‌ها بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» می‌باشد. در این بسته آموزشی به شما خواهند گفت که افراد موفق چه مهارت‌هایی دارند و چگونه توانسته‌اند به این مهارت‌ها دست یابند.

کلا انسان از افراد پیرامونش خیلی تاثیر میگیره
اگه با ادمای سخت کوش در ارتباط باشیم طبیعتا تاثیر میگیریم دیگه

سلام کاربر عزیز
کاملا درسته
ممنون از شما

عالی بودددد
بی نهایت سپاسگزارم ازتون
سایتتونم عالیع

سلام کاربر عزیز
نظر مثبت شما باعث انگیزه بیشتر ما میشود

Be nazaretoon seminar movafaghiat tasir gozare??

سلام کاربر عزیز
بله حتما همینطوره
حتما نتیجه میگیرید شک نکنید

Maghale hatoon kheili khouban ghashang be chizaye karbordy va bedard bokhor mipardazin mmnon

سلام کاربر عزیز
از جلب رضایت شما خرسندیم

سخت کوشی و پشتکار عامل های اصلی موفقیتن وگرنه به هیچ جایی نمیرسه ادم

سلام کیوان عزیز
بله کاملا درسته

سیمنار موفقیت و پکیج هدف عالی بودن خیلی بدردم خورد
ممنون ازتون

سلام کاربر عزیز
خوشحالیم که راضی بودین

باافراد سخت کوش،درارتباط بودن هم خیلی مهمه چون تو رفتار و طرز دید ادم تاثیر میذارنچگونه پرتلاش شویم

سلام کاربر عزیز
بله کاملا درسته

هدف هدف هدف
مهم ترین چیزه . اصلا وقتی هدف داری کلا همه چیز برات معناداره

سلام کاربر عزیز
بله کاملا درسته
ممنون

Slm
Kheili mofid va khoub bood
Mmnoon

سلام کاربر عزیز
خوشحاالیم که راضی بودین

Nice

سلام
ممنون از نظر شما
خوشحال میشیم مقاله های دیگر موفقیت و انگیزشی ما رو هم دنبال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

پشتکار ، یکی از مهم ترین عوامل رسیدن به موفقیت می‌باشد. اصلاً می‌توان گفت مهم ترین عامل موفقیت است! اگر شما هم انسانی هستید که همه کارها را نصفه انجام می‌دهید و تنبلی به در وجود شما به شدت رخنه کرده، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه پشتکار داشته باشیم را که 10 راهکار فوق العاده برای افزایش پشتکار به شما معرفی می‌کند را مطالعه کنید تا به موفقیت از همیشه نزدیک و نزدیک تر شوید…

می‌خواهید بدانید که چه افرادی به موفقیت می‌رسد؟ و یا این پشتکار و اراده آن ها تا چه اندازه در مرحله های مختلف از زندگی شان تاثیر گذار است؟ اگر این نمونه سوال ها در ذهنتان شکل گرفته است پیشنهاد می‌کنم حتماً کلیپ زیر را مشاهده کنید. این کلیپ به شما می‌گوید که چقدر پشتکار و سرسختی می‌تواند زندگی تان را متحول کند.

 

در حال بارگذاری… .jw-rightclick{display:none!important}.jw-title-primary,.jw-title-secondary{text-align:right!important}.jw-breakpoint-5 .jw-related-item-next-up .jw-related-item-description,.jw-breakpoint-5 .jw-related-item-next-up .jw-related-item-title strong,.jw-breakpoint-5 .jw-related-item-next-up .jw-related-item-title span{text-align:right}.jw-breakpoint-3 .jw-related-item-next-up,.jw-breakpoint-4 .jw-related-item-next-up,.jw-breakpoint-5 .jw-related-item-next-up,.jw-breakpoint-6 .jw-related-item-next-up,.jw-breakpoint-7 .jw-related-item-next-up{float:right}.jw-related-item-group{float:right!important}.jw-related-item{float:right!important}.jw-related-item-title span{text-align:right}چگونه پرتلاش شویم

پشتکار در معنای لغوی به معنای سعی و کوشش استقامت و پایداری می باشد. در واقع پشتکار را می‌توان در حالت عامیانه نیز به میزان پایداری شما در مسیری که پیش رو دارید و شاید میزان پافشاری شما در رسیدن به اهدافتان تعریف کرد. قرار دادن هدف مناسب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هست که باید داشته باشید، پس برای همین مقاله هدف گذاری در زندگی را بخوانید تا بتوانید، با استفاده از آن اهداف مناسبی را برای خودتان تعیین کنید. 

این که در هنگام سختی ها و بروز مشکلات تا چه اندازه بر روی هدفی که تعیین کرده اید ثابت قدم می مانید و تلاش می کنید تا به آن دست پیدا کنید، نشان دهنده میزان پشتکار و موفقیت شما می‌باشد.

آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید ممکن است با هر نوع محرکی در ابتدا انگیزه لازم را بدست آورید و برای شروع کاری اقدام کنید. اما پس از مدتی که از فعالیت شما می گذرد، بدون شک موانع و مشکلات مختلفی برای شما ایجاد خواهد شد که هر کدام به نوعی سرعت حرکت شما را کند می کند. درست در همین مرحله است که اهمیت پشتکار و اراده مشخص خواهد شد. این که شما در این مرحله تا چه اندازه بر پافشاری خود ادامه دهید و استقامت خود را بالا ببرید تا بتوانید به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید همان پشتکار شما می باشد.

در مبحث پشتکار، استعداد و نبوغ و تحصیلات هیچ یک اهمیت ندارند. تنها چیزی که مهم است این است که شما پافشاری لازم را داشته باشید و فراموش نکنید درباره هر هدفی اگر پایداری کنید، بدون شک به موفقیت دست پیدا خواهید کرد. 

شاید بتوان این طور گفت که پشتکار شما کلید رسیدن به موفقیت شما محسوب می شود. هر هدفی دارای سختی های خاص خود می باشد. ممکن است در مسیر رسیدن به هدفتان بارها خسته و ناامید شوید و حتی بارها شکست های سختی را متحمل شوید. اما آنچه اهمیت دارد این است که درست در همین لحظه که سختی ها و ناملایمات مسیر تمام تلاش خود را می‌کنند که شما را از رسیدن به هدف منصرف کنند، شما پایداری کنید و با استقامت خود ثابت کنید که برای رسیدن به هدف مصمم هستید.

برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی کنید. یکی از بهترین نکاتی که می‌تواند در مسیر رسیدن به موفقیت پشتکار شما را افزایش دهد و به شما کمک کند، این است که برنامه ریزی درستی داشته باشید. بدانید که در کجای مسیر ممکن است کدام مشکلات و سختی ها برای شما ایجاد شود. اهدافتان را تحلیل کنید تا موانع و مشکلات را به درستی بشناسید و بتوانید برای عبور از آنها تصمیمات درستی را اتخاذ کنید از سوی دیگر سعی کنید انگیزه دهنده هایی را انتخاب نمایید که همیشه برای شما محرک قوی باشند. در غیر این صورت بعد از مدتی دیگر نمی توانند انرژی لازم را برای ادامه مسیر در وجود شما ایجاد کنند.

برای این که بتوانیم مسیر موفقیت را به درستی طی کنیم، لازم است که پشتکار و سرسختی داشته باشیم. سرسختی که  مسیر موفقیت را شیرین خواهد کرد.

پشتکار یکی ویژگی‌هایی هست که همه افراد موفق آن را در وجود خود دارند. در حقیقت آن‌ها بعد از این که از نقشه راه موفقیت خودشان را ترسیم می‌کنند، به جای اینکه از خودشان بپرسند چگونه این مسیر را طی کنند، می‌پرسند که چگونه پرشتکار قوی داشته باشند؟ یعنی طی کردن این مسیر تنها با پشتکار و سرسختی ممکن است. مگر نه هر کسی به راحتی می‌توانست یک کریستیانو رونالدو یا بیل گیتس باشد. 

پشتکار رونالدو آنقدر زیاد بود است که حالا او را به یکی از بهترین بازیکن‌های فوتبال جهان تبدیل کرده. آنقدری که در سن هجده سالگی او باشگاه‌های لیگ دسته اول حاضر بودند که میلیون‌ها پوند برای او پرداخت کنند. یا پشتکار توماس ادیسون آنقدر زیاد بود که بعد از هزاران بار آزمایش دست از کار برنداشت و بعد از هر شکستی سخت‌تر کار می‌کرد. موفقیت درصد تلاش شما را می‌بیند و بعد به همان اندازه به شما از خودش به شما می‌دهد.

فکر کنم متوجه شده باشید که افراد موفق بیشتر پشتکار داشته‌اند تا استعداد. تلاش در هر کاری جواب خواهد داد و نتایج مورد نظراتان را به شما خواهد داد. البته این تلاش‌ها در راستای برنامه ریزی درست بوده است که سرانجام آن‌ها موفقیت شد است. اگر هنوز برای خودتان برنامه ریزی درستی انجام نداده‌اید یا می‌خواهید از درستی برنامه خودتان آگاهی پیدا کنید، حتماً مقاله چگونه برنامه ریزی کنیم؟ ما را بخوانید. به نکات فوق العاده‌ای در آن اشاره شده است.

در ادامه به جملات زیبای پشتکار و سرسختی از زبان بزرگان دنیا خواهیم پرداخت.

برای افزایش پشتکار و بالا بردن آن راه های بسیار زیادی وجود دارد. توصیه های بسیار زیادی از افراد مختلف به ما می شود که با استفاده از آنها بتوانیم پشتکار خود را افزایش دهیم و یا شاید آن را حفظ کنیم. اما در بین همه این ها تعدادی نکته کلیدی وجود دارد که بدون شک رعایت آنها بیش از هر چیز دیگری می تواند به شما در این مسیر کمک کند.

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، این است که هدف دقیقی ندارند. همانطور که در مقاله اهمیت هدفگذاری گفتیم تا زمانی که شما به صورت درست و دقیق ندانید که چه می‌خواهید و قرار است به چه هدفی دست پیدا کنید، نمی توانید درباره پشتکار حرفی بزنید. 

زمانی که مرتب از این شاخه به آن شاخه بپرید، هر بار تصمیم جدیدی را اتخاذ کنید و برای انجام کارهای جدید اقدام کنید، بعد از مدتی دچار خستگی خواهید شد و پشتکار خود را از دست می‌دهید. علت این است که موفق نشده اید در هیچ حوزه‌ای پیشرفتی به دست آورید. به همین دلیل دچار احساس ناامیدی می شوید. بنابراین اگر قرار است پشتکار داشته باشید، باید اهداف خود را در مشخص کنید به آنها پایبند باشید.

برای آنها زمان بندی قرار دهید و به سمت آنها حرکت کنید. در این صورت است که می توانید پشتکار خود را حفظ کنید. اهداف شما اگر درست و دقیق انتخاب شوند و همان چیزی باشند که دوست دارید به آن ها دست پیدا کنید، بدون شک می توانند محرک بسیار خوبی برای حفظ انگیزه و همی نطور پشتکار شما باشند. بنابراین در انتخاب اهدافتان دقت به خرج دهید و هدف شما باید همان چیزی باشد که واقعاً آرزوی رسیدن به آن را دارید.

وقتی قرار است در مسیری حرکت کنید، باید آن را به خوبی بشناسید. از موانع و سختی هایی که ممکن است در راه شما قرار گیرد آگاهی داشته باشید. در غیر این صورت زمانی که با مشکلی غیرمنتظره مواجه شوید، ممکن است به طور کامل انگیزه خود را از دست بدهید و به این ترتیب پشتکار شما تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. بنابراین برای حرکت در یک مسیر مشخص باید شناخت کاملی از آن مسیر داشته باشید. موانع و سختی ها همیشه وجود دارند و این شما هستید که باید آنها را دقیق شناسایی کنید تا بتوانید در مواجهه با آنها تصمیمات درستی را اتخاذ کنید.

بعد از شناخت سختی ها و مشکلات، نوبت به انتخاب راه حل مناسب می‌رسد. این که شما بدانید در مواجهه با هر مشکلی باید چه ترفندی به کار ببرید و کدام راه‌حل را استفاده کنید تا از دست مشکل رهایی یابید و آن را پشت سر بگذارید، یکی از مهم ترین مراحل برای حفظ پشتکار است. برای همین، مقاله‌ای به نام مهارت تصمیم گیری را برای شما نوشته‌ایم که با آن، راه حل‌های مناسب هر موضوعی را پیدا کنید.

انتخاب راه حل درست این امکان را فراهم می‌کند که از پس مشکلات به خوبی بر آیید و بتوانید آنها را پشت سر بگذارید. به این ترتیب انگیزه ای در وجود شما ایجاد می شود. این انگیزه موجب می‌شود پشتکار شما برای ادامه مسیر چندین برابر شود. زیرا توانسته‌اید از موانع به خوبی عبور کنید.

فردی را تصور کنید که تاکنون نتوانسته در زندگی خود هرگز به موفقیتی دست پیدا کند و کاری را به سرانجام برساند. حال این فرد یک هدف بزرگ را انتخاب کرده و تصمیم دارد که به آن برسد. بدون شک در به سرانجام رساندن آن شکست خواهد خورد و نیمه کاره رهایش خواهد کرد.

برای اینکه پشتکار و اراده خود را تقویت کنید، باید از انجام کارهای کوچک شروع کنید. برای خود اهداف کوچکی را در نظر بگیرید و تلاش کنید که به آنها دست پیدا کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید پشتکار و اراده خود را تقویت کنید. به قولی تغییرات کوچک هستند که می‌توانند شگفتی را ایجاد کند.

فراموش نکنید پشتکار دقیقاً مانند یک عضله است. اگر همان ابتدا برای تقویت آن تمرینات بسیار شدید انجام دهید، ممکن است دچار آسیب دیدگی شوید و نتوانید مسیر خود را به پایان برسانید. اما زمانی که ابتدا از فعالیت های کوچک و تمرینات ساده تر شروع می کنید، بعد از مدتی عضلات شما ورزیده می شوند و آماده انجام فعالیت های بزرگ تر می باشند.

وقتی شما به کاری علاقه نداشته باشید، چه بخواهید و چه نخواهید بعد از مدتی خسته و دلزده خواهید شد و دیگر تمایلی برای ادامه آن فعالیت نخواهید داشت. بنابراین زمانی که قرار است هدفی را انتخاب کنید، به میزان علاقه خود نسبت به آن توجه داشته باشید.

اگر این هدف متناسب با علاقه شما باشد و در شما احساس شروع شوق ایجاد کند، احتمال اینکه آن را به پایان برسانید و در راه رسیدن به آن پشتکار و استقامت داشته باشید بسیار بیشتر است. این افراد معمولاً شاید در ابتدا قوی فعالیت کنند، اما بعد از مدتی آنچه که آنها را در مسیر حرکت نگه می دارد، میزان علاقه آنها نسبت به هدف خود و ارزشی است که برای آن قائل هستند. بنابراین حتماً سعی کنید اهداف تان با علایقتان متناسب باشد.

برای این که شما عزیزان بتوانید علایق خودتان را به درستی پیدا کنید، توصیه می‌کنم که یکی از محصولات ما به نام کشف استعداد و علایق واقعی دیدن کنید. این محصول خیلی خوب به شما یاد می‌دهد که چگونه علایق و استعدادهای خودتان را کشف کنید. به دلیل اهمیت بالا این مسئله توصیه می‌کنم که این کار را بکنید؛ زیرا افراد بسیاری زیادی بوده‌اند که با کشف نکردن این علایق کل آینده شغلی خودشان را تباه کرده‌اند. نه تنها آینده شغلی، بلکه کل زندگی خود را، از موفقیت گرفته تا زندگی شاد داشتن. 

هر کسی در یک حوزه خاص توانمند است. قرار نیست همه افراد مانند یکدیگر باشند. شما می توانید یک پزشک موفق باشید و یا یک نقاش بسیار ماهر. بنابراین باید توانمندی های خود را به درستی بشناسید، بدانید که در کدام حوزه بیشتر مهارت دارید و اهداف تان را متناسب با این مهارت ها انتخاب کنید.

از سوی دیگر توجه داشته باشید که نقاط ضعف خود را نیز مدنظر قرار دهید. برای این که بتوانید پشتکار خود را حفظ کنید، باید نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده و مطابق با آنها مسیر حرکت خود را تعیین کنید. اگر نقطه ضعفی دارید سعی کنید آن را برطرف کنید. زیرا ممکن است زمانی که به قسمت‌های سخت مسیر حرکت خود برسید، این نقطه ضعف ها و پشتکار شما را تحت الشعاع قرار دهد و و از ادامه دادن مسیر باز بمانید. بنابراین قبل از وارد شدن به مسیر حرکت و رسیدن به اهدافتان، نقطه ضعف ها را برطرف کنید و نقاط قوت خود را بهبود بخشید.

برخی مواقع ممکن است شما هم دچار این احساس شده باشید که فکر کنید دیگر توانایی برای ادامه مسیر ندارید. نمی توانید به هدفتان دست پیدا کنید. به طور کامل دچار ناامیدی شده باشید و فکر کنید شاید بهتر است که دیگر تلاشی نکنید. در این لحظات سعی کنید حتماً با کسانی که در این حوزه تخصص دارند و یا افرادی که قبل از شما این مسیر را طی کرده اند و با سختی های آن آشنا هستند مشورت کنید. اجازه دهید آنها به شما انگیزه دهند و به شما کمک کنند تا روحیه خود را حفظ کنید و همچنان مصرانه و پرتلاش به سمت اهداف خود قدم بردارید. گاهی اوقات ممکن است کمک گرفتن از یک فرد دیگر موجب شود پشتکار شما حفظ شود و یا افزایش پیدا کند تا بتوانید به آنچه که مد نظر دارید دست پیدا کنید.

چگونه پرتلاش شویم

درباره توانایی هایتان و درباره چیزی که دوست دارید به آن دست پیدا کنید باید باورهای خود را تقویت کنید.  باور مثبت یکی از بهترین محرک ها برای حرکت در مسیر می باشد و می‌تواند تا حد بسیار زیادی بر روی افکار شما تاثیر بگذارد و موفقیت شما را تضمین کند. این که باور داشته باشید می توانید و سرانجام به هدفتان خواهید رسید، موجب می‌شود پشتکار خود را حفظ کنید و در مقابل موانع و سختی ها، از خود استقامت و پایداری نشان دهید. شک نکنید باورهای مثبت و افکار مثبت می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روی مسیر حرکت شما بگذارند و تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند. بنابراین به هیچ عنوان از آنها غافل نشوید، قدرت باور را جدی بگیرید!

مراحل رسیدن به هدف تان را تقسیم بندی کنید و آن را به کارهای کوچک تری تقسیم کنید. این تقسیم بندی می‌تواند به شما کمک کند تا با پشتکار و اراده بیشتری در این مسیر گام بردارید. زمانی که یک کار بزرگ به کارهای کوچک تر و مراحل مختلف تقسیم می‌شود، بعد از گذر کردن از هر مرحله انگیزه شما برای ادامه دادن مسیر چندین برابر خواهد شد. بنابراین حتماً اهداف تان را در چند مرحله مختلف برنامه ریزی کنید تا بتوانید با پشتکار بیشتری در هر مرحله را پشت سر بگذارید و به مرحله بعدی راه پیدا کنید. اگر در این کار مشکل دارید یا می‌خواهید این مهارت را بهبود ببخشید، حتماً روی کلمه مهارت هدف گذاری کلیک کنید.

یکی از اشتباهات بسیاری از افراد این است که از خود توقعات غیر منطقی و غیر عاقلانه دارند. به همین دلیل هم به پیروزی های کوچک خود توجهی نمی کنند و نهایتاً دچار احساس ضعف و سرخوردگی می شود. اما نکته مهم این است: فرقی نمی‌کند پیروزی که به دست آورده اید کوچک باشد یا بزرگ. مهم این است که شما موفق شده اید کاری را انجام دهید و آن را به سرانجام برسانید.

بنابراین حتی اگر از نظر خودتان آن پیروزی بسیار کوچک بوده است، نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید و و آن را ملاک خود قرار دهید. باور داشته باشید که اگر یک بار به پیروزی کوچکی دست پیدا کرده اید، پس از آن هم می توانید به موفقیت های دیگری برسید. این موضوع تا حد بسیار زیادی موجب می‌شود از خود پشتکار و تلاش بیشتری نشان دهید…

امیدوارم با پشتکارتر و پرقدرت تر از همیشه ببینمتان…

What is the Will

سلام و سپاس از مقاله کاربردیتون. من آدمی بودم ک همیشه ب استعدادم نازیدم و الان میبینم آدمایی ک یک دهم منم استعداد نداشتن از من پیشی گرفتن ,فقط ب دلیل اراده و پشتکار قویشون.

سلام بنظر مقاله کاربردی خوبی اومد و قدم به قدم با مراحل پیشنهادی همگام میشمو براتون آرزوی خیر که چنین مطالب خوبی در اختیار دیگران قرار می دید

وقت بخیر

ممنون از نظرتون. خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم دوست عزیز

باعرض سلام و خسته نباشید ممنونم بابت مطالب بسیار عالیی که منتشر کرده اید

وقت بخیر

خوشحالیم که مطالب مورد استقبالتون قرار گرفته

موفق باشید

سلام وقت بخیر از بابت آپلوداین مقاله بسیار تشکر میکنم زیرا پشتکار و تلاش مستمر کلید موفقیت هست و این مقاله جز مقاله هایی هست که من در آینده هم مرور خواهم کرد. نکته ای فرمودین در خصوص اینکه کارهای کوچک خود را دست کم نگیریم من شخصا موفقیت های کوچکی که دارم برایم خیلی اهمیت چندانی ندارند و مدام دنبال درآمد بیشتر و کارهای بزرگتر در نخصص خودم هستم. از راهنمایی های بیشتری که در این مورد میفرمایین کمال تشکر را دارم. در پایان از زحمات شما خیلی خیلی ممنونم.

وقتتون بخیر

ممنون از نظر لطف شما…بله دقیقاً همین طوره؛ همون طور که در مقالات دیگه هم گفته شد، تنها راز موفقیت تلاش و پشتکار موفقیته.

خوش حالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید. موفق باشید

مقاله جالبی بود. نکته آموزنده خوبی داشت ولی نه برای من دانش آموز. به نظرم بخشی از این مقاله را باید صرف جواب به سوال چگونه اراده قوی برای درس خوندن داشته باشیم می‌کردید. اینطوری خیلی بهتر می‌شد.

بله شما درست می‌گویید، اما ما در مقاله‌های دیگری مثل شب امتحان و جملات انگیزشی برای دانش آموزان به چنین مواردی اشاره کرده‌ایم.

خیلی خوب بود واقعا. من رو یاد تمام کارهای نیمه تمامم انداخت اما دیگه نمیخام فرصت هام رو از دست بدم.

خیلی عالیه پرانرژی شروع کنید ممنون از شما موفق باشید

سلام چه بسا کسانی که با این که استعداد خوبی دارن ولی پشتکار ندارن موفق نمیشن

سلام درسته، پشتکار عامل مهمی در مسیر موفقیت است ممنون از شما

لایک

عالی بود هرچند قبلا خونده بودم اما مرور شد ?????????

بله. گفتیم که یادآوری مهم تر از یادگیریه

اموزنده و عالی . هرچند اینارو مطالعه کرده بودم.قبلا . اما مرور شد ???????

ممنونم عالی بود

اقای پاکدامن خیلی مقاله ی خوبی نوشته بودید ممنون

سلام مقالتون خیلی خوب بود ممنون

سلام دوستان آقا مهدى تبريك ميگم مقالتون جذاب بود استادانه پيش رفتيد مقوله ى پشتكار شايد نقطه ضعف خيلى ها از جمله خودم هست كه اميدوارم براى هممون تقويت بشه ممنون از زحمتتون

سلام مهدی جان مقالت هم مثل خودت عالی بود رفیق من به شخصه از این مقاله درس های خوبی گرفتم برات بهترین هارو آرزو میکنم و امید وارم همینطور پله های ترقی رو طی کنی این رو هم بدون که داداشت تو هررر کاری همممممیشه پشتت هست #MP

سلام تبريك ميگم آقا مهدى مقالتون بجا وپرفايده بود واقعاً پشتكار استارت موفقيته كه ميتونه نقطه ضعف خيليها از جمله خودم باشه اميدوارم بتونيم همگى تقويتش كنيم

تبریک میگم بابت مقاله ی قشنگتون,دقیقا مقوله ی مهم موفقیت پشتکاره و حتی فردی که خیلی هوش بالایی ندارد با پشتکار به موفقیت های زیادی دست پیدا میکنه اما فرد باهوش بدون پشتکار موفق نمیشه

سلام خیلی خوب بود. از مولفه های رسیدن به موفقیت همین پشتکاره که به مراتب بیشتر از هوش و استعداد انسان به اون نیاز داره. خسته نباشید.

به نام خدا سلام آقای مهدی پاکدامن مقالتون بینظیر بود .?? اگر کسی پشتکار نداشته باشد هیچ وقت به موفقیت دست نمی یابد

سلام خدا قوت مقاله خوب و کاربردی بود. من که خییلی استفاده کردم ممنون

سلام واقا مقاله ی بسیار زیبا و خوبی داشتی اقا مهدی لطفا باز هم از این مقاله های زیبا بزار و ما مطالعه کنیم والبته انجام دهیم

سلام اقای پاک دامن تبریک بخاطر مقاله خوبتون به بحث جالبی اشاره کردید هدف چون همیشه اول باید هدف را انتخاب کرد بعد با پشتکار و اراده به هدف برسیم . با ارزوی شادی و کامیابی برای بچه های خوب رشد فردی

سلاااام به به

چقدر عاااللییی آفرین مهدی جان… انشاالله موفقیت های بزرگترت رو ببینیم یکی از بهترین جمله هایی که به دلم نشست این بود: “شما تو سال های اول به اندازه زجرتون ، اجر نمیبرید ولی از سال های پنجم به بعد شما اصلا اندازه زجرتون ،اجر نخواهید برد”

عالیه عالیه…

مقاله عالی و درعین حال ساده و قابل فهم خسته نباشید و ممنون به تیم گام برتر

تبریک میگم بهتون مقاله خیلی خوب و جالبی بود. بازم تبریک میگم

عالی بود تبریک میگم بهتون خیلی مقاله خوب و جالبی

واقعا بدون استمرار و پشتکار تو کارها موفقیت دست نیافتنی تر خواهد شد #MP

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

— بارگیری کد امنیتی –به منظور تصویب CAPTCHA لطفا جاوا اسکریپت را فعال کنید.

بهترین و کامل ترین بسته استعدادیابی و کشف علایق کشور

با ساده ترین راه ها، انگیزه خودتان را همیشه در بالاترین حد ممکن نگه دارید.

تهران، باغ فیض کوچه 1

پـلاک 15، طـبقه چهارم

تلـــفـن: 02156692113

بهترین و سریع ترین راه ارتباطی

با گام برتر: mostafaee_com

ما در طول شبانه روز حرف های زیادی با مردم می زنیم و خودمان را شخصیتی بسیار مناسب، سخنگو و توانمند نشان می دهیم اما در درون خودمان بسیار زیادتر از مقداری که با دیگران صحبت می کنیم، با خود حرف می زنیم. بسیار کم پیش می آید که زبان ذهن ما ساکت باشد. اگر زبان سرخ رنگ ماهیچه ای مان برای صحبت با دیگران حرکت نکند، زبان ذهنمان همچنان فعال می ماند و با خودمان صحبت می کنیم. ما از این راه است که تفکر می کنیم. در موقع انجام دادن کارها هم بسیار پیش می آید که با خود صحبت می کنیم اما دیگران این همه صدای حرف های درونی ما را نمی شنوند. آنها هم مثل ما حتی در وقت هایی که زبانشان ساکت است، در درونشان حرف می زنند. وقتی نزد مشاورین مذهبی و دینی رفته و این حرف های درونی انسان ها را بپرسیدم بیشتر آنان براین واقفند که اکثر مراجعه کنند حرف اولشان این است!

“اصلا خدا من رو بی عرضه آفریده. بقیه هم راست میگن. من آدم دست پا چلفته و به درد نخوری هستم.”باید گفت: کسی که با خود این فکرها را می کند، خودش را موجودی ناتوان می پندارد. باید دید این ناتوانی از کجا می آید؟ آیا ناتوانی جزو وجود ماست یا جزو خیال ما؟ به عبارت دیگر باید بررسی کنیم که چه می شود که گاهی عده ای که با خودشان صحبت می کنند می گویند که “من عرضه هیچ کاری را ندارم” ؟علت این ناتوانی چیست؟ آیا این ناتوانی را می توان تغییر داد یا باید آن را جزو سرنوشت قطعی بدانیم؟در چهارمین شماره از کلمات قصار نهج البلاغه می خوانیم: حضرت می فرمایند: “الْعَجْزُ آفَةٌ” عجز و ناتوانی آفت انسان است؛باید گفت: وقتی درختی آفت می زند اول آن قسمت آفت خورده خراب می شود بعد گسترش پیدا کرده تا تمام درخت رو فرا می گیرد و نابودش می کند ناتوانی هم به همین منوال، انسان در ابتدا از لحاظ روانی سالم است  بعد از اینکه ناتوانی را احساس کرد مرحله به مرحله خرابش می کند تا ساختمان و بنیان وجودیش از هم بپاشد. و سرچشمه بسیاری از ناتوانی ها تنبلی، سستی و کاهلی است. انسان تنبل همیشه سعی می کند راحت ترین کار رو انتخاب کند و این با از بین بردن ناتوانی ها و به دست آوردن مهارت ها منافات دارد چون به دست آوردن هر مهارتی نیازمند گذراندن دوره های خاص خودش است! بزرگان ما هم همواره تاکید می کردند که انسان اگر بخواهد دچار عجز و ناتوانی نشود باید حرفه و مهارتی بلد باشد تا بتواند در  جامعه سرش رو بالا گرفته و دید بهتری به امور خودش داشته باشه. نداشتن توانایی در برهه های مختلف می تواند باعث ضرر و زیان شخص شود. برای هرچه بهتر زیستن بدست آوردن توانایی های مفید، دردورانی که همه ی امور بر مدار علوم و فنون مختلف می گذرد، می تواند بسیار موثر باشد. انسان به واسطه ی انسان بودنش تا وقتی که زنده است باید زحمت بکشد، تلاش کرده و با توکل به یگانه ی مهربان زندگی خوب و سالمی رو برای خودش و اطرافیانش رقم بزند.

سرچشمه بسیاری از ناتوانی ها تنبلی، سستی و کاهلی است. انسان تنبل همیشه سعی میکند راحت ترین کار رو انتخاب کند و این با از بین بردن ناتوانی ها و بدست آوردن مهارت ها منافات داردچگونه پرتلاش شویم

علت اینکه امام ناتوانی را آفت شمرده اند 4 چیز است!1-همان طور که آفت در میانه راه رشد یک گیاه پیدا می شود، عجز و ناتوانی هم در میانه راه اراده انسان پیدا می شود. پس هر کس که می گوید “من نمی توانم” باید جمله خود را اصلاح کند و بگوید: “می توانم کاری که می خواهم را شروع کنم اما مدتی پس از شروع در اثر موانعی شکست می خورم.”2-عجز آفت است و در انسان اصیل نیست. یعنی همانطور که آفت مثل یک غریبه مزاحم بر سر گیاه می رسد، ناتوانی هم با انسان غریبه است و در گوهر انسان جایی ندارد. باید در خود کنکاش کنیم ببینیم این عبارات یأس آلود از کدام منبع سرچشمه گرفته اند. حتما یک منبع بیرونی مرتبط با شیطان است که بر فکر انسان یأس فرود می آورد.3-باید دائما مراقب بود عجز پیدا نشود و اگر عجزی در خودمان سراغ داشتیم باید سریع به فکر برطرف کردن آن باشیم؛ همانطور که یک کشاورز و یک باغبان همیشه مراقب است که محصولش دچار آفت نشود و اگر آفتی دید سریع با آن مبارزه می کند، ما هم باید همیشه مراقب خود باشیم و از کنار فکرهای سست کننده و یأس آمیز که دشمن ماست بی تفاوت نگذریم و نگذاریم در دلمان ریشه کنند.اما خوب است بدانیم یکی از دلایلی که دچار یأس می شویم، آن است که از علاقه های خود و از توانایی های خود شناخت کافی نداریم، که نتیجه آن همانطوری که گذشتگان ما گفته اند این می شود که “سنگ بزرگ نشانه نزدن است.”

علائق خود را پیدا کن، تلاشت را در زندگی بالاببر، و از همه مهمتر توکل کن به خدا چرا که حتما نتایج زیر زا خواهید دید: شناخت این موضوع كه دیگران نیز سودی به حال او ندارند. (رهایی از دل بستگی ذلیلانه)در دعا آمده: «و اَنتَ الذى ازالت الاغیارَ عَن قلوبِ اولیائكَ حتى لم یحبّوا سواك و لم یلجئوا الى غیركَ.» (شیخ عباس قمى، پیشین، فرازى از «دعاى عرفه»).امیدواری به لطف و بخشش الهی.

انسان به واسطه ی انسان بودنش تا وقتی که زنده است باید زحمت بکشد، تلاش کرده و با توکل به یگانه ی مهربان زندگی خوب و سالمی رو برای خودش و اطرافیانش رقم بزند

امیرالمۆمنین می‌فرماید: چگونه بترسم در حالى كه تو امید منى؟ و چگونه مقهور شوم، در حالى كه تو تكیه گاه منى؟» (محمّدباقر مجلسى، بحار الانوار، ج 91، ص 229)قطع امید و آرزو نسبت به دیگران.امام على(علیه السلام): «فاذا كان العبدُ كذلك لم یعمل لاحد سوىَ الله و لم یرج و لم یخف سوىَ اللّهِ و لم یطع فى احد سوىَ اللّه، فهذا هو التوكّل»؛ نجات یافتن از وسوسه و شك و تردید و شبهه (رهایی و نجات از حرص، حسد، دنیاپرستی، بخل و تنگ نظری). توكّل نه تنها در عوامل برونى اثر مى‌گذارد، كه در درون انسان نیز مۆثر است و او را از چنگال وسوسه ها و شبهات نجات مى دهد. امام على(علیه السلام): كسى كه توكل بر خدا كند شبهات براى او روشن مى‌شود.بی نیاز شدن از غیر خداوند (احساس استقلال).امام على(علیه السلام) می فرماید: «یا ایها النّاسُ توكلّوا على اللّهِ واتّقوا به فانّه یكفى مِمّن سواه»؛ اى مردم بر خدا توكّل كنید و به او اعتماد داشته باشید چرا كه انسان را از غیر خود بى نیاز مى كند.»(محمّدباقر مجلسى، پیشین، ج 55، ص 265.)تبدیل گرفتاری ها، مشكلات و ناملایمات به اسباب آسایش و آرامش.امام على(علیه السلام) مى فرمایند: «مَن توكّل علَى اللّهِ اضائت له الشبهات و…» ترجمه كسى كه بر خدا توكّل كند تاریكى شبهات براى او روشن مى شود و اسباب پیروزى او فراهم مى گردد و از مشكلات رهایى مى یابدهر كه به خدا اعتماد كند، خداوند شادمانى نشانش مى‏دهد و هر كه به او توكّل كند، خداوند كارهایش را كفایت كند. اعتماد به خدا دژ محكمى است كه تنها انسان با ایمان و امانت‏دار به آن پناه مى‏برد.

منابع:نهج البلاغهنقش دین (توکل به خدا) در بهداشت روانی، نویسنده؛: صدری،محمد رضا؛ کج باف،محمد باقر؛ غباری بناب،باقر15 اثر توكّل در سلامت روان، سایت طهور دانشاز صبح که بیدار میشم حوصله ندارم، نویسنده: روح الله رستگار صفتآفت زندگی انسان، نویسنده: محمدحسین تاج

کسالت در بندگی

این گونه کسالت در عبادت را رفع کنیم

علل و عواقب تنبلی در نماز

تبیان، دستیار هوشمند زندگی

پل های ارتباطی

بلوار کشاورز،خیابان نادری،نبش حجت دوست،پلاک 12

public@tebyan.com

02181200000

دسترسی سریع

محصولات و خدمات

اشتراک در خبرنامه

کلیه حقوق این سایت مربوط به موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان می‌باشد.

دانش‌آموزان عزیز می‌خواهم کمی با شما درباره‌ی خودتان گفت‌وگو کنم. درباره‌ی عملکردتان در سالی که گذشت، تجربه‌هایی که در این یک سال کسب کردید، نتایجی که به دست آوردید و بسیاری از موضوعات دیگر. ولی قصد دارم ابتدای سخنم را با یک تقسیم‌بندی ساده شروع کنم؛ یک تقسیم‌بندی درباره‌ی خودتان؛ آیا می‌دانید شما جزء کدام دسته از دانش‌آموزان هستید؟ دانش‌آموزان برتر، سخت‌کوش و متوسط؟ خوب حالا سؤال را به گونه‌ای دیگر طرح می‌کنم: «دوست دارید جزء کدام دسته از دانش‌آموزان باشید؟ برتر، سخت‌‌کوش یا متوسط؟»

مسلماً همه‌‌ی شما پاسخ خواهید داد که سخت‌کوش و برتر و دقیقاً نیز همین طور است؛ چون ذات انسان همیشه خواهان بهترین‌هاست؛ ولی اگر من بخواهم به این سؤال پاسخ دهم می‌گویم که همه‌ی شما قابلیت سخت‌کوش شدن را دارید، به شرطی که با تمام وجود خواهان آن باشید. همیشه اولین گام در انجام کارهای مهم، سخت‌ترین و در عین حال مهم‌ترین گام است. پس اگر می‌خواهید به یک دانش‌آموز سخت‌کوش تبدیل شوید این قدم را در دوران طلایی نوروز محکم بردارید. از این فرصت‌های طلایی برای سخت‌کوش شدن استفاده کنید. می‌دانید مهم‌ترین ویژگی یک دانش‌آموز سخت‌کوش چیست؟ آن‌ها دانش‌آموزان باانگیزه و پرتلاشی هستند که از تمرین و تکرار خسته نمی‌شوند، ناامید و دلسرد نمی‌شوند و با انجام صحیح کارهای کوچک به موفقیت‌های بزرگی می‌رسند. دوران طلایی نوروز، نه تنها دوران سبقت گرفتن سخت‌کوش‌هاست بلکه بهترین فرصت برای کسانی است که می‌خواهند تبدیل به یک دانش‌آموز سخت‌کوش شوند.

پس شروع کنید: یک برنامه‌ریزی حساب‌شده، یک برنامه‌ریزی بر اساس مباحث رنگ‌بندی‌شده، یک توجه ویژه به مهم‌ترین منابع قابل استفاده در این دوران، یک توجه ویژه به کتاب خودآموزی و یک نگاه اجمالی به صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی و جدول جمع‌بندی هدف‌گذاری. تمام این ابزارها را در کنار هم قرار دهید و از ترکیب و تلفیق آن‌ها به سوی سخت‌کوش شدن حرکت کنید.

چگونه پرتلاش شویم
چگونه پرتلاش شویم
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *